9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 9 Elke lepel helpt Akker's Abdijsiroop „N00&D-BRABAND" NUMMER 77 ZONDAG 27 SEPTEMBER 1924 47e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prfls der AdvertentlSn 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. BU contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT 'DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. SPRANG—CAPELLE. (Vervolg). Bij de bepaling betreffende de te nemen maatregelen op openb. wegen, wijst de heer Michael op het wen- schelijke van een fietspad in de kom van Capelle. De heer Middelkoop merkt op dat de weg te smal is om er nog een fietspad te laten aanleggen. Verheijden. Laat de dijk wegsteken, dan is er plaats genoeg. Michael. Dat zou kunnen en voor waterkeering kan dan een betonnen muur worden aangebracht zooals men dat in Waspik al op veel plaatsen ziet. Verheijden. Op den duur zal er toch iets moeten gebeuren want het auto verkeer neemt zeer toe waardoor het verkeer per fiets hoe langer hoe gevaar lijker word. Middelkoop. De dijk behoort aan de eigenaars van de achter gelegen huizen. Willen die eigenaars deze gratis af staan aan het gemeentebestuur, dan is er een heel mooie oplossing te krijgen. Bij een bepaling betreffende het drij- van van vee vraagt de heer Middelkoop of het niet wenschelijk is dat omtrent den leeftijd van de drijvers iets moet worden opgenomen ofwel of er niet bij gezet moet worden dat voor zoo en zoo veel stuks vee een drijver moet zijn. De heer van Willigenburg zou, waar men hier zit in een gemeente met zoo goed als uitsluitend landbouwende bevolking, het de menschen niet lastig willen maken. De heer Rijken merkt op dat ieder landbouwer daar zelf voldoende zorg voor draagt. Jongens van 14 jaar zijn veelal veel beter om te drijven dan vol wassen personen. Op voorstel van den heer Michael wordt besloten een bepaling in de ver ordening op te nemen waarbij het ver boden is om drukwerk aan palen van het electriciteitsbedrijf te plakken. De heer Middelkoop wijst er op dat tegenwoordig aan de scholen van die karren komen te staan met speelgoed. Brengen de kinderen wat vodden, het liefst hebben ze oude kousen, dan krij gen ze een stuk speelgoed. Deze ruil handel werkt verderfelijk, want het komt meermalen voor dat de kinderen maar wat kousen weghalen om toch maar een stukje speelgoed in bezit te krijgen. Verheijden. Ook mag wel een maat regel worden getroffen tegen het harde rijden van die zware wagens. Niet al leen dat ze de wegen vernielen maar het is oorzaak dat hier alle huizen scheuren. De Coöp. Stoomzuivelfabr. rijdt er ook een en heeft er soms nog wel een aanhangwagen bij hangen. Secretaris. Dat is geregeld bij Prov. Reglement. Maar iedereen die komt vragen wordt vergunning gegeven. Middelkoop. Er kan toch aange geven worden dat ze b.v. niet harder dan 12 K.M. mogen rijden, in Waspik is dat, naar ik meen, ook. Voorzitter. Sommige wegen mogen, als een zeker draagvermogen wordt overschreden, niet worden bereden. Verheijden. Zoo kan het niet langer. De heeleboel scheurt. Er is geen enkel gebouw meer of het is daardoor ge scheurd, (Daar het inmiddels al laat is gewor den wordt besloten de rest van de pol.- verordening in een volgende vergade ring te behandelen welke Zaterdagmid dag ten half 3 zal worden gehouden). Bij de rondvraag wijst de heer Mid delkoop er op dat bij den laatst plaats gehad hebbenden brand gebleken is dat het zeer wenschelijk is dat de brand spuit achter het raadhuis moet komen want op het oude kerkhof is de spuit er niet uit te krijgen. Daar gaat een half uur mee heen voor men daarmee gereed is. Voorzitter. Ik zal daarvoor de noo- dige maatregelen nemen. Verheijden. Er mag ook wel eens op gelet worden of de slangen gedroogd worden want nu bleken er weer veel lek te zijn. Middelkoop. En zorg dragen dat de modder tusschen den zuiger wordt ver wijderd en daarna in 't vet gezet. De spuit hier is zeer goed en geeft aan stonds water. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Zaterdagmiddag ongev. kwart voor drie uur opent de Voorzitter de verga dering afwezig is de heer Kerst. Door den Secretaris wordt voortge gaan met de voorlezing van de politie verordening. De heer Michael merkt op dat in het artikel betreffende het sluiten van café's staat dat het café op de eerste aanmaning moet zijn verlaten. Hij stelt voor daarvoor in de plaats te lezen: na eerste waarschuwing van de politie. Voorzitter. De politie behoeft niet te waarschuwen. Michael. Het is toch goed dat dit wordt gedaan, want men weet heel goed hoe dat gaat als de kastelein dat moet doen. Daarbij komt nog dat de klokken hier nooit gelijk zijn, wat ook aanleiding tot verwarring kan geven. Secretaris. De politie is toch gewoon eerst te waarschuwen. Verheijden. Dat zal zij, als zij daar toe niet verplicht is, voor u doen,'maar voor een ander weer niet en dat is juist dat wat moet worden voorkomen. Van Willigenburg. Hoe stelt u zich dan voor dat het moet gebeuren. Ge hebt misschien 3 a 4 café's die een half uur of drie kwartier ver van elkaar zijn gelegen, dan komt zij bij de eerste steeds direct op slag van de klok en bij den verstwonenden 'n half uur of drie kwartier later. Michael. Dan moet hij dan eens hier en dan eens daar het eerst beginnen. De heer Middelkoop meent dat men daar niet zoo beangst voor behoeft te zijn aangezien practisch toch eerst door den veldwachter wordt gewaar schuwd. Voorzitter. De café's gelegen bij sta tions van trein of tram mogen gerust tot na aankomst van den laatsten trein of tram geopend blijven, want het ge beurt veel dat de menschen hun fiets hebben staan in het café om daarmede naar huis te rijden. In Sprang heb ik nog pas geleden een aanvraag gehad van Klis om des nachts om 3 uur te mogen openen wijl daar dan een aantal van die aardappel boeren die van de Klei uit naar Tilburg rijden, zouden aanleggen om de paar den te voeren en zelfs een kop koffie te drinken. Ik heb gezegd dat hij dat gerust kon doen. Nu is daar toevallig niets van gekomen omdat die men schen weer een accoord hebben getrof- rfen met de kastelein die op de Efteling woont. De heer Michael kan zich er dan mee vereenigen. Michael. Daar staat ook dat de café's op dagen waarop verkiezingen plaats hebben moeten zijn gesloten. Waarom is dat. Verheijden. Er staat ook dat de café's Zondags van 912 en van 24 uur gesloten moeten zijn. Daar ben ik het heelemaal niet mee eens. Dat is de grootste onzin die maar uitgedacht kan worden. Voorzitter. In Sprang moesten de café's tijdens de Godsdienstoefeningen zijn gesloten. Met 't tramstation'werd het niet zoo nauw genomen, althans voor menschen die met de tram mee moeten. De heer van Willigenburg zegt dat gevraagd is waarom de cafe's gesloten moeten zijn. Hij kan daar op antwoor den om schandalen te voorkomen, vooral bij verkiezingsdagen. De men schen moeten niet door een borrel bij de stemming beinvloed worden, maar zoo objectief mogelijk stemmen. Verheijden. Hier zijn ze dat nooit gewoon geweest, hier gaven ze geld en daarvoor gingen ze boven op de trap pen van het raadhuis staan. Nooit is dat in de kroeg gedaan. Rijken. Zondags, hebben wij dan ooit eenige last gehad, of heeft er ooit een Godsdienstoefening door geleden? Voorz. Voor zoover ik weet nooit. Verhoeven. Vroeger toch wel. Voorzitter. Neen, nooit. Verhoeven. Dat was voor uw tijd. Rijken. Wat is er voor een reiziger aangenamer als hij op spoor of tram moet wachten, dat hij een koffiehuis kan binnengaan om daar te wachten en een kop koffie te gebruiken of een glas bier. Niemand heeft daar toch hin der van en ik vind het onmenschelijk omdat te gaan verhinderen. Michael. Er is altijd gezegd dat wij Hollanders in een vrij land wonen en gaarne gaat men daar prat op. Sinds de laatste jaren is daar echter een lee- lijke verandering in gekomen. De Re geering is met allerlei drukkende be palingen gekomen, de Provincie is érrrrpj^WAA LWU K fcrrü^j" [door ervaring sterk. trouw gevolgd en als nu aan het restje vrijheid dat ons is gelaten, de Raad gaat tornen, dan is alles weg, dan is 't uit met de vrijheid. Ik geloof niet dat hier zooveel men schen zijn die Zondag's naar de cafe's gaan, maar er kunnen omstandigheden zijn dat het aangenaam is dat men er eens in kan komen, b.v. als men ge dwongen is op reis te gaan, moet men dan maar buiten blijven rondzwalken. Rijken. Dat is juist het ergste. Als ge nu een half uur te vroeg aan de trein komt dan moet ge maar blijven rond zwalken. Wat is het toch aangenaam als men dan een café kan binnen gaan waar men eenige aanspraak heeft. Middelkoop. Als er meermalen schandalen voorkwamen zou ik zeggen goed, houd ze gesloten, maar dat is niet. Oerlemans. Ik kan wel met het voor stel van Burgemeester en Weth. mee gaan als door den Burgemeester ont heffing wordt verleend voor reizigers. Verheijden. Ik zou alles vrij laten. Wat ziet men Zondags? Dat ze met heele troepen naar Waalwijk gaan, en is dat nu zooveel beter? Michael. Daarom liet ik het heele artikel vallen. Van Willigenburg. Mijnh. de Voor zitter, ik zou u durven verzoeken het voorstel in omvraag te brengen. Ik zal mijn stem motiveeren. Ik sta op een heel ander standpunt want er staat ge schreven dat men den Sabbath niet zal schenden of ontheiligen en daarom zouden, als 't aan niij was, Zondags de café's geheel den dag moeten zijn ge sloten, maar wij weten dat de Regee ring daar geen toestemming voor geeft en daarom heb ik gezegd, laat de café's tijdens de Godsdienstoefeningen geslo ten zijn. Waar hier.de meeste men schen den Gereformeerden Godsdienst belijden, vind ik dat niet zoo gek. Van 94ot 12 is toch niet zoo heel erg. Verheijden. Mijnheer de Voorzitter. Naar aanleiding van dit voorstel wensch ik nog eens te wijzen op de ad viseurs van Heeren Ged. Staten aan gaande de vereeniging van gemeenten, om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende koestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden^ extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! daargelaten of deze adviezen proforma waren evenals art. 131 der gemeente wet, hetgeen een vodje papier schijnt te blijven. Ik meen dat indertijd Burgem. de Valter, die 'n blauwen Maandag hoofd der gemeente was, opgemerkt heeft, dat de geaardheid der bevolking dezelfde was, doch toen de kogel door de kerk was is hij tot een andere conclusie ge komen. Ziehier nu wederom een groot wrijf- vlak. Capelle stond op godsdienstig richtingsgebied gelijk met Sprang. Te Capelle bemoeiden zich de kerkelijken met geen gemeentezaken en omgekeerd evenmin. Men respecteerde elkanders meening en zoodoende bestond er een vrij goede harmonie. Café-bezoek be staat hier bijna niet, doch nu wil men menschen, die des Zondags op reis gaan of eens behoefte hebben na een wandeling aan eenige verfrissching, dit recht, die vrijheid te gaan ontne men. Dit ongehoorde wil ons nu een minderheid gaan opdringen. Het blijkt op alle gebied, dat ondanks onzen protestantschen godsdienst, we niet bij elkaar hooren. Ik zal dan ook met volle vrijheid tegen stemmen. In 1918, dat wil ik er nog even bij zeggen was de raad kerkelijk, maar nooit heeft men er aan gedacht om de vrijheid van de menschen te gaan ont nemen. De heer Rijken zegt al heel wat van de wereld te hebben gezien. Een dwee- perij, als waar men thans mee komt aandragen, is uit den booze en werkt verderfelijk want men moet nooit de rechten van een ander mensch aan tasten, dat is zeer on-christelijk. De heer Michael vreest dat het slui ten van de café's voor de politie moei lijkheden met zich zal brengen, want nu gaat men naar aangrenzende ge meenten en als men daarvan terug komt zullen de menschen het wel hoo ren. Oerlemans. Dat gevaar lijkt me een weinig gezocht want de sluiting heeft toch alleen plaats in het morgen-uur. Rijken. Hier gaan geen menschen onder de Godsdienstoefeningen naar de café's. Van der Hoeven. Vele caféhouders hebben er niets op tegen dat het van 912 is gesloten. Ik heb er persoonlijk gesproken en niemand heeft er be zwaar tegen. Voorzitter. En stationskoffiehuizen kunnen voor reizend publiek nog ont heffing krijgen. Verheijden. De bedoeling is dat de café's tijdens de godsdienstoefeningen gesloten zullen zijn. In Sprang is het den geheelen dag kerk, daar heeft men er zoo niets aan. Michael. Ik stel voor het geheele artikel te laten vervallen. De heeren Verheijden en Rijken on dersteunen dit voorstel. In omvraag gebracht staken de stem men. Voor het voorstel stemden de heeren Michael, Moonen, Rijken, Verheijden en Middelkoop. Tegen de heeren Verhoeven, Zwart, Oerlemans, v. d. Hoeven en van Wil ligenburg, zoodat dit tot een volgende vergadering is aangehouden. Een voorstel tot opneming van een artikel, waarbij het verboden is kin deren beneden de 16 jaar in een bios coop toe te laten, tenzij het een kinder voorstelling is, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Middelkoop wijst er op dat het wenschelijk is dat zoodra de water leiding gereed is, wordt overgegaan tot aanschaffifig van een motor-brand spuit. De Voorzitter zegt dat de geheele brandweer dan moet worden gereorga niseerd. De heer Verheijden vraagt voor een persoonlijk feit een vergadering met gesloten deuren, waartoe wordt over gegaan. BINNENLAND. Het hoofdbestuur van den Ned. Aannemersbond heeft, daartoe aange zocht, een rapport laten opmaken over de werking van de Arbeidswet 1919. Deze commissie zegt in haar rapport, dat de Arbeidswet 1919 in haar wer king ten zeerste nadeelig is voor de aannemersbedrijven, speciaal doordat zij een vermindering van den produc tieprijs tegenhoudt, hetgeen een van de voornaan^te redenen is van 't gebrek aan werk in de laatste jaren. Om een beteren toestand in de aan nemersbedrijven te verkrijgen, zal het in de allereerste plaats noodzakelijk zijn, dat (desnoods tijdelijk, en dan voor eenige jaren) elke beperking van den arbeidstijd voor alle bedrijven wordt opgeheven. Slechts door dezen maatregel kan er nieuwe opbloei van de bedrijven worden ingeluid. De erkenning door de overheid, dat slechts door een langeren arbeidsdag kan worden gekomen tot verlaging van den productieprijs, brengt als eerste consequentie mede, dat de gelegenheid tot langer werken onbeperkt worde opengesteld. Abonneert op on Adverteert in ,J)B ECHO VAH HET ZUIDEN?', het meest gelegen blad in de Lang ttraat en Omgeving, Waalwpsclic en Lingstnatscke Courant MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Overal per koker 50 f2.75 f4.50 De groote flacons voordecligcri

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1