i I "I. 1 1 .1 men haaste zich. Groot worden de plan ten niet meer. 't Liefst neme men dan de lage, fijn gekrulde, deze is ook het smakelijkste; de grovere zijn evenwel beter tegen de vorst bestand. Heeft men nog geen bloemkool en kropsla gezaaid, met het doel om vroeg in het voorjaar planten te hebben, dan is het nu nog niet te laat. Men zaaie vóór den bak om later op den bak te verspenen en nog later er het glas op te leggen. Neem bloemkool vroeg laag kort- been en voor kropsla broeigeel. Vooral J vaard. niet te dik te zaaien! Wie een bak heeft, en veel van radijs houdt kan hiervan ook in den winter profiteeren. Zaai witte of roode broeiradijs, de eer ste verdient de voorkeur. Weinig aar de-bedekking: voorloopig ramen op leggen en flink luchten; als het kouder wordt, het luchten verminderen, en tegen de vorst dekken. Aldus kan men den ganschen winter radijs heb ben. Bind, als ze groot genoeg is, uw andijvie op met een biesje of matje; ze wordt dan geel en voor 't gebruik ge schikt. Maar doe dit niet bij vochtig weer, het hart mag niet nat zijn, dan gaat het rotten, 't Best is, elke week wat op te binden, 't geel worden gaat dan geleidelijk. Voor inmaak kan men alles ineens opbinden. Ge kunt thans nog maar wacht niet langer -r- Geraniums (Zonole's) steken, maar zet ze dan liefst onder glas. De reeds opgepotte stekken kunt ge nu ook onder glas brengen, na er alle gele bladeren afge daan te hebben. Vertrouw het weer voor uw Camellia's en Azalia's e.a. planten niet langer,, maar haal ze tij dig binnen. De nachtvorsten zouden de knoppen kunnen schaden; niet dade lijk behoeft ge dit te merken, maar straks, in den winter, kunnen de knop pen nog afvallen, vooral van de Came lia. De bakken en ramen, gedurende den zomer gebruikt, hebben van de vochtige aarde en mest geleden; zoo noodig repareere men ze thans: over- verven met menie. Ook die, welke in den winter niet gebruikt worden, zie men na, opdat ze in 't voorjaar goed zijn opgedroogd. De kosten, hiervoor gedaan, zijn goed besteed, en geven op den duur besparing. Ter zake van het niet voldoen aan een ambtsbevel eichste het O. M. 200 boete. De uitspraak- luidde 150. boete. j Doodslag te Helvoirt. Naar men ons mededeelt zijn van- wege het Openbaar Ministerie in de zaak contra H. B. te Vlijmen, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring te t Den Bosch en welke zaak Donderdag j 9 October a.s. voor de rechtbank zal worden behandeld, 18 getuigen gedag- -In de R. K. Landbouwschool te Boxtel hield de heer Ir. Tromp, leeraar in veeteelt aan die school, een rede met het onderwerp„Beoordeeling van het fokmateriaal". Uitvoerig werd aangetoond, waar om een beoordeeling der fokwaarde van een rund uitsluitend naar het ex terieur voldoende is. Aan de hand van verschillende teekeningen werd duide lijk aangetoond, hoe men bij een juist inzicht in het productievermogen der dieren, het vetgehalte van zijn veesta pel geleidelijk hooger kan opvoeren en van welk groot voordeel een gere gelde controle daarbij is. Uit gegevens hem voor het zwartbonte vee vérstrekt, door de Fokcentrale te Roosendaal en voor het roodbonte Cuijksche vee door den Hoofdcontroleur Jilesen te Cuijk, was hij tot de volgende opbrengsten gekomen. Jaar-opbrengst zwart-bont vee. Beste Koe: 386.50 K.G. boter k 2.25 ƒ869.—. 7770 L. onderm. k 2 c. Totaal Slechtste Koe: 108 K.G. boter k 2.25 2469 L. onderm. k 2 c. Totaal Gemiddelde Koe: 199 K.G. boter k 2.25 4171 L. onderm. 1 2 c. 155.—. 1024.—. 243.- 49.- 292.- 448.- 83.- Totaal 531.— Jaar-opbrengst rood-bont vee. Beste Koe.: 339.50 K.G. boter k 2.25 848 6408 L. onderm. k 2 c. 128. Totaal 976.— Slechtste Koe: 137 K.G. «boter k 2.25 308.— 3104 L. onderm. i 2 c. 62. Totaal Gemiddelde Koe. 195 K.G. boter k 2.25 3888 L. onderm. 2 c. 370.— 438.— 77.— Totaal 515.— Gemiddeld bedroegen de kosten per koe en per jaar voor stierhouderij en controle samen 14. Men kon zien, dat deze en andere cijfers indruk maakten op de oud-leer lingen en ongetwijfeld is hun animo voor de fok- en controlevereenigingen nog versterkt. RECHTSZAKEN. POLITIERECHTBANK. Het autogevaar. A. A. M. van der E. reed op een avond per auto zonder licht door de gemeente Vught en werd door de poli tie aangeroepen om halt te houden. Doch beklaagde maakte wat aanstel- j lerige drukte en reed door. i Als verdediger zal optreden: mr. E. van Zinnicq Bergmann te Den Bosch. GEMENGD NIEUWST Op den weg Zevenbergen-Moer dijk is gistermiddag omstreeks 4 uur de auto van den heer BI. uit den Haagt waarin met hem ook zijn echt- genoote en de chauffeur waren gezeten, door een hem achterop komende auto, die in woeste vaart over den weg reed, en hem in de bocht voor den woning van den landbouwer C. trachtte te passeeren, aangereden, met het ge volg, dat de auto van den heer BI den hoogen dijk afvloog en stuitte tegen het hek voor het erf van ge noemde landbouwer. Een 15 c.M. dikke muur werd hierbij geheel ontwricht en het voorste gedeelte van den auto werd totaal verbrijzeld. De chauffeur en de heer BI. bleven ongedeerd, doch mevr. B. was ernstig aan beide beenen verwond. De auto, welke de aanrijding ver oorzaakt had, waarin vier jagers zaten, reed door zonder te stoppen, niette genstaande zij volgens ooggetuigen ongetwijfeld het ongeluk hebben zien gebeuren. De politie is er echter in geslaagd 's avonds deze heeren nabij Rotterdam aan te houden. De Amerikaansche vliegers om de wereld hebben het eindeoel van den tocht, het vliegveld bij Los Angeles bereikt. Daarmee is de eerste vlieg tocht om de wereld voltooid. (Ver. Staten.) Te Goes is Dinsdag de,75-jarige J. Weststrate uit Krabbendijke door een autobus van de heer Zoetewey uit Hansweert aangereden. De man werd, hevig uit het hoofd bloedend bij dr. Snoek binnengedragen, die een ernstige schedelbreuk constateerde en hem naar het Gasthuis deed overbrengen. Zijn toestand is zorgwekkend. Den chauf feur treft geen schuld. Te Vechel is de ploegbaas v. D. onder de tram geraakt, waarbij hem een voet geheel en de andere gedeel telijk werd afgereden. ('s-Hert. Ct.) Terwijl mevr. wed. S., rentenier ster te Blerick, zich beneden in haar woning bevond, werd Dinsdagavond op de 2e verdieping van het huis ingebroken. De dief kwam het huis langs den vlaggestok binnen en ont vreemde 1 diamanten hanger, 1 gou den horloge, 2 gouden armbanden, 1 gouden ketting en een gouden dasspeld. Het aanwezige geld werd door den dief niet gevonden. Terwijl de ouders afwezig waren is gistermiddag een zoontje van den eigenaar van het Poolsche Koffiehuis aan de Zuidblaak te Rotterdam den heer v. A., toen het op het dak ge klommen was, door een lantaarn ge vallen. Het jongetje bekwam een sche delbreuk Een geestelijke van de Hout- tuinsche kerk heeft het nog de H. Sacramenten der Stervenden toege diend. Kort daarna is het overleden. In de afgeloopen dagen heeft Parijs veel van een drukkende hitte te lijden gehad, ondanks herhaalde regens en grauwe luchten. Een vreemdsoortig feit, aan de hitte toegeschreven, is, dat in 48 uren tijds niet minder dan zeventien gevallen van krankzinnigheid ter kennis van de Pa- rijsche autoriteiten werden gebracht. Een vrouw, wonende in de Rue Pavée, verwekte groote sensatie door op het dak van een huis te klimmen en te schreeuwen als een bezetene. Zij weigerde naar beneden te komen en moest door brandweerlieden uit haar gevaarlijke positie gered worden. Aan nog gevaarlijker experimenten leverde zich echter een man over, die onder de interessante illusie verkee- rende, dat hij priesteres (sic) van Vesta was, van zijn vensterbank een altaar voor deze godin maakte en poogde een .eeuwig vuur" voor deze verre vriendin te onderhouden door in 'n braadpan een kwantiteit petroleum aan te steken. Uit de Maas bij Grave is opge- vischt het lijk van den 16 jarige W die bij het overvaren van de Maas verdronken is. Te Zaltbommel trapte de heer Joh. v, V. dezer dagen in een spijker. Er ontstond bloedvergiftiging en thans is de heer v. V. overleden. Zooals men weet werd Zondag middag om 2 uur ongeveer de 22-jarige van E. uit Ginneken, terwijl hij een bad nam in de Aa of Weerijs in de Krabbebosschen onder Princenhage door een tot heden onbekend persoon met een knuppel zoodanig op het hoofd geslagen dat hij ernstig werd verwond. De onverlaat nam de vlucht met medeneming van alle kleeren van Van E., die, na van den schrik bekomen te zijn, uit het water kroop en ten lange leste de hulp inriep ten huize van de wed. V die zorgen liet voor geestelijke en medische hulp en voor vervoer van het slachtoffer naar het Diaconessen huis te Breda. Gisteren is daar van E door twee doctoren onderzocht. De schedel wercl gelicht en het geronnen bloed onder het schedeldak verwijderd. Het onderzoek wees uit dat van E zes zware slagen op het hoofd heeft gekregen. De bebloede knnppel is, zooals wi bericht hebben, gevonden. Na de zware operatie keerde onver wacht het spraakvermogen weder terug De politie heeft de zaak in onder zoek Reeds werden door bemiddeling van een politiehond de onderkleeren gevonden en ook een oud, tot op den draad versleten pak van een landlooper. Het werd in elkaar gerold gevonden 300 meter van de plaats des misdrijfs eenigszins onder den grond verstopt. De laffe dader heeft zich gestoken in het costuum van Van E. Hij is, naar verluidt, gezien door eenige personen Althans dezen hebben een man ontmoet gekleed in een blauw pak, die zeer zonderling deed en door de hand voor het gezicht te houden, pogingen aan wendde om niet herkend te worden Hij liep in Zuidelijke richting, zoodat het vermoeden niet ongegrond is, dat de kerel de wijk heeft genomen naar België. Het parket van justitie uit Breda heeft een onderzoek in loco ingesteld. Tot heden heeft men den dader nog niet mogen arresteeren. Toen bootwerkers gistermorgen om 8 uur op het stoomschip Amers foort van de Koninklijke Nederland sche Stoomboot-Mijdat aan loods 5 van deze maatschappij aan de Surina- mekade te Amsterdam in lading ligt, de luiken op het achterdek van het schip openlegden, zagen zij op den bodem van het ruim, welks bodem gedeeltelijk met spoorrails bedekt is, een vormlooze massa liggen. Een nader onderzoek werd dadelijk ingesteld. Men vond op de bewuste plaats een circa 35-jarigen slijmploegwerker, Si mon Stol geheeten, wiens lichaam door een val van groote hoogte deerlijk verminkt was Een zaklantaarn lag op enkele passen afstand, Onmiddelijk werd de Geneeskundige Dienst gewaar schuwd, die het slachtoffer, dat nog teekenen van leven gaf, naar het gast huis vervoerde. In den loop van den morgen is de man daar overleden. Daar de luiken gesloten waren, moet de man, die zich gistermorgen om half acht bij zijn chef aanmeldde, zich langs een anderen weg toegang tot het ruim hebben verschaft. Vermoedelijk is hij door de bunkers in het z.g. sparredek (het dek onder het boven dek) gekomen en door de duisternis in het ruim gevallen. Een drama op de Zuiderzee. Bij den storm op de Zuiderzee heeft, ongeveer 10 K.M. ten Westen van Urk, een scheepsramp plaats gehad, waarbij twee kinderen zijn verdronken. De „Twee Gebroeders", schipper L. v. d. Kolk, uit Amsterdam, is tijdens den plotseling opgestoken storm omge slagen en gezonken. De schipper, zijn vrouw en- drie kinderen konden zich in een roeiboot redden. Een zesjarige jon gen en een meisje van 4 jaar, die bei den in de roef waren konden niet meer van boord worden gehaald en verdron ken. De schipper en zijn vrouw en de. drie kinderen zijn later door schipper Elzinga uit Zwartsluis opgepikt en al daar binnengebracht. - Een paard, dat voor een wagen was gespannen, in het land onder Wir- dum sloeg op hol. Het paard werd bestuurd door den 19-jarigen zoon van den veehouder Jac. Kramer, onder Barrahuis. Even daar na vonden een paar arbeiders van den veehouder diens zoon in bewusteloo- zep toestand. De ijlings ontboden ge neesheer, dokter van der Meer, uit de Schrans kon slechts den dood cansta- teeren. Een melkkoe van den landbou wer A. v. B. te Schijndel werd onge veer een jaar geleden ziekelijk en bleef sindsdien voortsukkelen; de toestand van het dier was echter niet zoo erg, om veeartsenijkundige hulp in te roe pen. Een maand geleden ongeveer kreeg de koe echter een gezwel onder den buik. De dierenarts, dr. Bloem uit Veg- hel, werd geraadpleegd, die, consta teerde, dat het dier een schqrp voor werp moest hebben ingeslikt. Het ge zwel werd met zalf bewerkt en dezer dagen kwam de punt van een mes te voorschijn. Opnieuw werd dr. Bloem geroepen, die met veel moeite uit het gezwel een broodmes van 24| c.M. leng te haalde, waarvan het ongeveer 3 cen timeter breede lemmet geheel verroest was, terwijl het heft geheel gaaf was HET LEESSEIZOEN BREEKT AAN! Weet wel: dat ons blad het eenigste is dat eigen uitvoerige verslagen geeft van 15 gemeenten in de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena, dat dit blad uitvoerige berichten geeft uit alle plaatsen in de streek tusschen 's-Bosch, Geertruidenberg, Tilburg en Gorinchem, dat dit blad heeft tal van uitstekende medewerkers, artikelen en berichten op verschillend gebied, dat dit blad zijn kolommen openstelt voor elkeen die belangen der plaats zijner inwoning wenscht te bespreken, waardoor de rubriek „Ingezonden Stukken" van groote waarde wordt, dat dit blad dus alles bevat wat men juist in een gewestelijk blad moet vinden, dat dit blad daarom algemeen gelezen wordt, dat het daarom voor degenen die zich nog niet abonneerden als 't ware plicht is zulks te doen, dat het daarom het aangewezen blad is voor uwe advertentiën. gebleven. De koe verkeert thans weer in Ma kenden toestand en geeft de normale melkgift. DRUNEN. Op Zondag 5 October a s zal bij gunstig weder de harmonie „De Volharding" een concert geven tot sluiting van het seizoen, ter ge legenheid van het Koningschieten der „Doele Constantia", in den tuin van den heer Elshout. Het vocaal-kwartet der harmonie zal zich alsdan ook doen hooren. Moge het weder gunstig zijn. Werd eenige weken geleden vanaf den kansel bekend gemaakt, dat de „St. Pieterspenning" voortaan des Zondags in de H Diensten zou worden gecollecteerd, thans kunnen wij mede- deelen dat hiermede een aanvang is genomen. De meerdere opbrengst welke hier door verkregen wordt, komt ten bate der versiering onzer prachtige parochie kerk. Onze ZeerEerw: heer Pastoor schijnt evenals zijn voorganger, wijlen de HoogEerw. heer Mgr. J H. Selten, hiervoor veel te voelen. Voor deze gelegenheid zijn door Zijn Eerw. aan gekocht een paar prachtige collecte schalen van nieuwzilver, met roodkoper gemonteerd. Zijn wij goed ingelicht dan behaalde hiermede de vervaardiger, de heer H. Verhoeven alhier, de zilveren medaille op de Internationale Tentoon stelling van Kerkelijke Kunst te 'sBosch. Tot bestuurslid der harmonie „De Volharding" werd benoemd de heer A. Hooimaaier, Chef Holl. Buurtspoor wegen. Door het bestuur werd benoemd tot president de heer L. Sikkers in de plaats van den heer M. Elshout, die deze functie slechts voorwaardelijk had aanvaard Thans bestaat het bestuur uit de heeren L. Sikkers, H. Verhoeven, M. Elshout, H. v. Delft, A. v. Huiten, J. Pelders, M. IJpelaar en A. Hooimaaier. NIEUWKUIK. Met het rooien van aardappelen is alhier een begin ge maakt. Niettegenstaande de vele rotten vooral in de witte soorten is de op brengst nog al bevredigend. Door op- koopers wordt thans tot f 3.50 per 100 K.G. besteed. Dezer dagen kwam onze harmo nie „de Eendracht" in't bezit van hare op 't concours te Loonopzan^ toege kende prijzen in de le afdeeling be staande uit een grooten zilveren lauwer krans en medaille. Naar aanleiding hiervan werd door de vereer.iging een avondje in gezellig samenzijn doorgebracht. - Naar we vernemen worden door de graven d'Oultremont uit Brussel, voor eenigen tijd alhier op hun kasteel vertoevende, op de bijna dagelijks door hun te houden patrijzen jacht vele dezer dieren geschoten, Er zijn dagén dat men er met 2 geweren tot 50 a 60 stuks bemachtigd. SPRANG-CAPELLE (voorm. Sprang) Ds. G. H. de Jonge, predikant bij de Gecomb. Geref. Kerken van Sprang- Capelie, hoopt Zondag 19 October as. afscheid van zijne gemeenten te nemen. De afscheidspredicatie zal in het kerk gebouw te Sprang worden uitgesproken. Het is de commissie voor kerk- verwarming in het Ned. Herv. Kerk gebouw alhier, na 8 maanden van moeilijker, arbeid, mogen gelukken, dezen arbeid tot een verblijdend einde e brengen. Aan de Gebr. Vincent te Schiedam is thans opgedragen het plaatsen van den verwarmingsoven, vaarmede dezer dagen zal worden begonnen. De uitvoering van dit werk zal ruim f3000.— kosten. Heeren cerkvoogden hebben hunne toestem ming tot plaatsing gegeven. VRIJH.-CAPELLE. Geref. Kerk; a.s. Dinsdag dês voorm. 9.30 uur en des avonds 5 30 uur hoopt Ds. G. H. de Jonge voor zijne gemeente in den Dienst des Woords voor te gaan. WASPIK. De Woensdag gehouden tentoonstelling van goederen, vervaar digd op den naaicursus dezen zomer door de Eerw. Zusters gegeven, mocht zich in een druk bezoek verheugen. De moeders der leerlingen vooral waren trouw opgekomen en konden niet anders dan hare hooge tevreden heid betuigen over de keurige af werking. De meisjes die de naai- en knip cursus bij de Eerw. Zusters volgden, behaalden deze week allen haar diploma Een mooi succes voorwaar 1 De prijs der eieren blijft stijgen en bedraagt naar gelang der kwaliteit 9 a 10 cent per stuk. Ook die der boter is weer met 10 cent per K.G. gestegen en gebracht op f 3.— per K.Gi Komen de mobilisatie-prijzen weer terug RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zater dag 27 September 1924, des namid dags om zes uur. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling rekening van het Gem. Electriciteitsbedrijf. 3. Alsvoor van het Gemeentelijk Vleeschkeuringsbedrijf. 4. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening, dienst 1923 5. Goedkeuring rekening, dienst 1923, en begrooting, dienst 1925 van het Burgerlijk Armbestuur. 6. Vaststelling der begrootingen van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, het Vleeschkeuringsbedrijf en die der Gemeente, dienst 1925. 7. Benoeming leden van de Vleesch- keuringscommissie. 8. Ontwerp-besluit tot ondeihand- sche verhuring van de Ma'rechaussèe- kazerne aan het Rijk. 9. Ontwerp besluit tot wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1924 10. Uitloting van schuldbrieven. 11. Staten van oninbare en te ver halen posten van plaatselijke belastin gen. betrekking hebbend op het jaar 1923 en vroeger. 12. Bezwaarschriften aanslag plaat selijke belastingen. De Rijkspolitie bekeurde alhier een persoon, die gezeten was op een rijwiel, dat niet was voorzien van een rijwielplaatje, terwijl hij een ander rijwiel aan de hand had, waaraan er wel een was bevestigd. Tot heden werden aan het post kantoor alhier verkocht 493 rijwiel plaatjes. De heer J. J. Kool, directeur van de electrische centrale voor de water bemaling der Dongepolders, gaat deze gemeente verlaten, in verband met de overdracht der electriciteitslevering aan de P.N.E.M. ALMKERK. Dinsdag j.l. had de heer J, C. O. te Nieuwendijk (gem. Almkerk) het ongeluk bij 't plukken van appelen uit een boom te, vallen met 't gevolg dat hij zich vrij ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Naar wij vernemen zal bij ge noegzame deelname alhier dezen winter een Landbouwwintercursus gehouden worden. Vanaf 27 Sept. tot 4 October a.s. zal in deze gemeente een collecte ge houden worden voor het Ned. Roode Kruis. In deze gemeente sterven thans veel varkens aan de vlekziekte. Bij de j.l. Maandag gehouden najaarskeuring voor hengsten te 'sBosch werd goedgekeurd „Claroen" van M. Verschoor alhier. Op de Vrijdag j.l. gehouden najaarsstierenkeuring alhier werden 26 stuks aangevoerd, waarvan 10 stuks werden goedgekeurd. GOEDE RECLAME IS EEN UITSTEKENDE GELDBELEGGING.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6