DE UITBREIDING DE ARCHITECT: A. J. KROPHOLLER wêêêêêm Voorgeschiedenis In 1932 had Waalwijk 10.200 inwoners; in 1984 28.800. Het raadhuis was na 50 jaar te klein gewor den. Enkele afdelingen waren al elders onderge bracht: Sociale Zaken verhuisde naar de Mr. van Coothstraat, Burgerzaken naar de Stationsstraat, de afdeling Welzijn naar de Markt en een afdeling van Gemeentewerken naar de Grotestraat. Politie en brandweer hadden inmiddels ook al een nieuw on derkomen gekregen. In de woonhuizen zijn tegeltableaus aangebracht met de tekst ANNO 1941. De daken van deze ge bouwen zijn gedekt met rode pannen. Tijdens de bebouwing van het Raadhuisplein kwam van de overheid een verbod op het verwerken van zandsteen. In het pand van Holtgrefe is geen zand steen verwerkt, maar hardsteen. Verder is de uitvoe ring soberder. De raampartijen op de verdiepingen zijn niet voorzien van natuursteen lateien of onder dorpels, de uitvoering is in baksteen. Raadhuis en Raadhuisplein vormen een mooi archi tectonisch geheel en zijn zeer duidelijk het centrum van Waalwijk. Alexander Jacobus Kropholler werd geboren te Amsterdam 26 juli 1881 en overleed te Wasse naar 17 mei 1973. Hij werd dus bijna 92 jaar oud. Hij was autodidact. Van 1902-1908 werkte hij als architect samen met J.F. Staal, daarna zelfstandig. Kropholler behoorde bij de architecten die de am bachtelijke bouwwijze van Berlage steeds conse quent volgden. Hij had een voorkeur voor steile da ken, baksteen in combinatie van natuursteen als constructief element, en duidelijk herkenbare hout constructies. Zijn werk is hierdoor ook nauw ver bonden met dat van de Delftse School. Hij bouwde bankgebouwen, musea, kerken en raadhuizen en schreef vele werken over bouwkunst. Het zal duidelijk zijn dat tussen al deze verhuisbe- drijvigheid door regelmatig de uitbreiding van het raadhuis ter sprake kwam. In de vijftiger jaren heeft architect Kropholler zelf nog een aantal ontwerpen gemaakt voor een forse uitbreiding van het raadhuis in westelijke richting, waarbij de arcade zou wor den opengebroken en de toegang zou worden tot een binnenplein waaraan de uitbreiding werd gesi tueerd. Tijd en omstandigheden bleken echter niet 'rijp' voor een dergelijke uitbreiding. Eerst eind jaren '70, begin jaren '80 begon de discussie rond uit breidingsplannen nadrukkelijk vorm te krijgen. Daarbij spitste de discussie zich toe op een tweetal mogelijkheden te weten: 1concentratie van de ambtelijke diensten aan het Raadhuisplein, of 2. de bouw van een stadskantoor aan de Taxandria- weg. Een belangrijke bijdrage tot de discussie is geleverd door wethouder Henk Heuverling via zijn penne- vrucht 'De gemeente 'thuis' in het centrum' uit mondend in een pleidooi voor handhaving en con centratie van de overheidsfuncties in het centrum middels uitbreiding van het gemeentehuis in weste lijke richting, een optie die uiteindelijk door de ge meenteraad is gekozen. Om tot concrete planvorming te komen is een ruim telijk program van eisen opgesteld en zijn stede- bouwkundige randvoorwaarden opgesteld. Na selectie via het architecten-documentatiecen trum en het bekijken van tientallen gebouwen (waaronder enkele uitgebreide Kropholler-raadhui- zen) selecteerde men drie architecten, te weten ar chitectenbureau Bedam en Geelen te Goirle, B. en D, architecten te Oosterbeek en architectenbureau Landers te Rotterdam. Als één van de uitgangspunten in het programma van eisen gold de eis dat recht gedaan moest wor den aan de creatie van Kropholler en de bebouwing van het Raadhuisplein in hoofdzaak onaangetast moest blijven. De architect A.J. Kropholler (1881-1973)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 13