ES* BESCHRIJVING VAN HET RAADHUIS studiereis naar Rome de lichtbeelden van het bestuur van de R.K. Hogere Handelsschool en de R.K. Hogere Beroepsschool een zonnewijzer op het binnenplein. Op 22 oktober 1932 om 15.00 uur werd het nieuwe raadhuis officieel en op feestelijke wijze geopend door Mr. Dr. R.B.G.M. van Rijckevorsel, commis saris van de koningin in Noord-Brabant. De hoofdopzichter van het bouwwerk, H. de Hoop werd 24 oktober aangesteld tot plaatsvervangend gemeentebouwkundige. Hij werd later gemeente architect en directeur gemeentewerken. De gemeenteraad vergaderde op 28 oktober 1932 voor de eerste keer in het nieuwe gebouw. Ook toen werden wederom geschenken aangeboden. Van de Broeders der Congregatie Maria Onbevlekt Ontvan gen werd een marmermozaïek van Br. Cephas Houthamer verkregen hetwelk een plaats vond in het secundaire trappenhuis. Exterieur de daarachter gebouwde zijvleugel van het raadhuis zichtbaar blijft. Tegen de voorgevel is het bordes gebouwd. Het is geflankeerd door een os en een koe van zandsteen, de symbolen van de plaatselijke vee teelt en de lederindustrie. Deze beeldhouwwerken zijn van de hand van Lambertus Zijl (1866 - 1947). Het bordes is bekroond met twee zittende leeuwen, eveneens een ontwerp van Zijl, die de wapens van Nederland en Noord-Brabant dragen. Daartussen een uitstekende goot van zandsteen. Het dak van het bordes is gedekt met Noorse leien. Basement en trappen zijn uitgevoerd in Groffee graniet. De hoofdgevel is uitgevoerd als een trapgevel met ge velnaald, in rode baksteen groot formaat, zoge naamde kloostermoppen. In de voorgevel zijn aan gebracht het wapen van Waalwijk in zandsteen, een klok in tegeltableau, een loggia waarin in 1986 een carillon is geplaatst, en de ramen van de raadzaal en de burgemeesterskamer, samen het gemeentelijk gezag. In de gevel zijn nog drie grote muurankers aangebracht, die de lijn van de lage kap markeren. De lichtopeningen zijn afgedekt met zware zand steen lateien, de overige openingen met halfronde bogen in metselwerk met zandstenen aanzetstenen. Achter de tuinmuren met de acaciabomen is een fraaie binnentuin gelegen. De hoge kap, uitgevoerd als een knikdak is gedekt met Noorse leien. De nok is afgewerkt met een ruiter bedekt met lood. Aan de dakvoet zijn zandstenen goten aangebracht, onder steund door consoles, eveneens in zandsteen. Alle buitendeuren zijn gemaakt van Java-teak. Ge- hengen, muurduimen, slot- en stootplaten zijn handgesmeed. De negkanten van de deurkozijnen zijn aan de 'loopzijde' afgeschuind. Boven de af schuining is in zandsteen een uitholling aange bracht op schouder- en hoofdhoogte. Deze af schuining is consequent doorgevoerd. In de west gevel is aan de buitendeur de afschuining aan de slotzijde. Aan de andere zijde loopt men niet, dus daar is geen afschuining aangebracht. Bij de bin nendeurkozijnen is de stijl aan de slotzijde afge schuind, de andere stijl niet. Raadhuis en Raadhuisplein zijn architectonisch één geheel. Kropholler heeft het Raadhuisplein gezien als een gesloten plein met bebouwing aan de noord zijde (de hoofdmoot), en aan de oost- en westzijde. De bebouwing aan de Grotestraat heeft een gesloten karakter. Door de aanleg van het Raadhuisplein ont stond een gat in de Grotestraat, dat door Kropholler gedicht werd met een beplanting van lindebomen, die helaas later weer verdwenen zijn. De noordzijde is afgesloten door de 35 meter hoge voorgevel van het raadhuis, een tuinmuur en aca ciabomen. Acaciabomen hebben een ijl lover, zodat zoodat liet einde kwam met 32. Had Kaatsheuvel willen werken, zooals voor 14 da gen Wen VV K aangeschaft. Hij zal voor de justitie worden leid doch liet onderzoek is nog nipt gppinH Het bordes met granieten trap en het beeldhouwwerk van L. Zijl.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 8