DE ECHO WH HEI ZUIDEN Hoestsiropen voor Kinderen. No. 83 Zaterdag 18 Oct. 1924 TWEEDE BLAD. Een vreemde houding. Men ziet toch dikwijls rare dingen. De minister van Oorlog stelde een wijziging voor in de opleiding der verlofsofficieren. Hij voerde deze al voor een gedeelte uit. buiten de Tweede Kamer om. De bekende kwestie Breda- Kampen. Zoowat alle bladen de katholieke vooraan alle militaire medewerkers dier bladen, militaire autoriteiten, keur den de overplaatsing van Breda naar Kampen, dat pas z'n hoofdcursus verloor, om alle mogelijke redenen af, zoowel op technische ais andere gronden De minister ging door en vroeg officieele sanctie der Kamer en vrijwel eenieder had verwacht, dat dit voorstel algemeen zou zijn verworpen, als zijnde, tegen 's lands weerbaarheid, aldus tegen 's lands belang. Maar toch niet zoo, de zaak schijnt ondertusschen op een accoord gegooid Nadat twee katholieke Kamerleden, de heeren Deckers en Feber, Woensdag het woord hadden gevoerd, heeft de minister voor Breda alsnog, ten behoeve van de Zuiderlingen, een half-om-half-toezegging gedaan. Daar mocht men zoet mee zijn en blijkbaar hebben ook de katholieke Kamerleden zich gaarne bij die half-zachte tegemoet komendheid neergelegd. De Kamer aanvaardde het met 48 tegen 32 stemmen, rechts tegen links! Het behoeft haast geen betoog dat in het verloop dezer historie één groote teleurstelling ligt. Sinds het uitstel onmiddellijk voor het reces, moet in de midden van de katholieke Kamer leden toch wel zoo een en ander ge beurd zijn. Men kan immers niet ont komen aan dezen indruk, dat de zaak Dinsdag reeds vóór de Kamerzitting en vóór de ministerieele toezegging voor de zuiderlingen, haar beslag ge kregen had. Is dat de politiek geweest? Hebben onze afgevaardigden zich terwille van die politiek, terwille van een rechtsch compromis buitengaats gehouden Werd repliek overbodig geacht, omdat toch geen lieve moeder er meer aan zou kunnen helpen en alles reeds op voorhand was bedisseld? Het verloop der zaak doet dit ver moeden verheffend is het zeer zeker niet, integendeel. Weinig verheffend en bovenmate teleurstellend, al werd dan een goed gunstige toezegging gedaan. Niet minder erg is, dat het voordeel der opleiding, zooals de minister die doordreef, niet is aangetoond en be zuinigingsmotieven tot aanfluitingen zijn geworden. Dat alles waarom Om de politiek Tenminste alle katholieken stemden voor en zwegen op twee na als moffen. schop van Utrecht, die het ondanks den steun van Duitschland tegen de Hollandsche graven moest afleggen, l In die tijd waren de Bisschoppen tevens wereldlijke vorsten. Hoe lang het landschap Merwede onder het bewind der graven van Holland bleef is onzeker. Mogelijk is het door Dirk V of Floris 11 in leen gegeven, aan zijn vasallen, die zich nu j noemden de .Heeren van de Mer- wede". Volgens een meer bepaalde opgaaf grensde het toen in 't Oosten aan Crayensteijn, dat waarschijnlijk lag ten Zuiden der Merwede tusschen Wer kendam en Dordrecht. Nog vroeger lag 0aar Over Sliedrecht, doch dit dorp is reeds in 1285 of 1287 bijeen doorbraak van de Merwededijk ver- dronken. De Zuidgrens liep langs het klooster Heysterbach. De Westgrens kwam langs Dordt, de Noordgrens werd gevormd door de Merwede. Naarmate Dordrecht in bloei toenam werden ook in de omliggende landen meer huizen gebouwd vooral ook langs de Merwede dijken. Een heelen geslachtstafel te geven van alle bekende heeren van de Mer wede zou te veel tijd vorderen, even nog wil ik wijzen op hun nauwe familiebetrekkingen met de heeren van Muylwijck, Drongelen, Baardwijck, Qeertruidenberg, Eeten, Meeuwen en Qenderen, die of wel rechtstreeks of door huwelijken aan deze familie ver bonden waren, Als afhankelijke landen van de Mer wede worden genoemd o.a. Riede, Clootwijck en Muylwijck. Het ambacht Riede zou volgens sommigen gelegen hebben bij Werken dam. Riede werd echter veel vroeger dan de Merwede een prooi der golven waarschijnlijk in 1287 met Over Slie drecht gelijk. Volgens opgeteekende oude verhalen van schippers zou het kerkhof nog lang in dén bodem der Merwede voelbaar geweest zijn. Clootwijck lag in het land van Altena en was waarschijnlijk door huwelijk aan de Merwede gekomen. In 1421 werd het mede overstroomd, doch later met een gedeelte van het land van Altena weer bedijkt. Bekend is het geslacht Clootwijck uit den Tachtigjarigen Oorlog Muylwijck, lag eveneens in het land van Altena bij Dussen in 1421 over stroomd. Ingezonden Mededeelingen. 7 DE ST. ELISABETHSVLOED door A. L. van der Pluijnu VL Wanneer wij het landschap de Mer wede beschouwen zooals het geweest zal zijn toen het voor meer dan dui zend jaar dien naam verkreeg, moeten wij ons voorstellen een met kreeken doorsneden en oribedijkte uitgestrekt heid gronds waarvan de droogste ge deelten met bosch of kreupelhout be wassen, en de lagere met riet en bie zen overdekt zijn. Een weinig voor menschelijke be woning geschikte wildernis wiens be woners gedurende den zomer hun hut ten aan de oevers der rivieren of op de hoogten, daar de visscherij of de jacht en een weinig vee, de bronnen van hun bestaan uitmaken, nederslaan, maar ze 's winters verlaten om hoo- gere streken tot berging van hun vee op te zoeken. Het tegenwoordige land van Altena maakfe hierop een gunstige uitzonde ring. Het was toenmaals een deel van het graafschap Teisterband waarin de Utrechtsche Kerk in het jaar 866 eenige goederen bezat te Walrichesheim (Woudrichem), Rijswijk, Haltena en Werken. Het kwam in 870 voor bij de rijks- verdeeling van Lotharius. Het land van Altena, evenals het graafschap Strijen, was bebouwd en bevolkt én telde meerdere dorpen en gehuchten. Hoever het landschap Merwede zich uitstrekte is niet met zekerheid bekend, waarschijnlijk echter behoorden al het geen ten Westen van Teijsterband, ten Noorden van het graafschap Strijen en ten Zuiden van de rivier de Mer wede gelegen is ertoe. Omstreeks 1015 werd er hier gestre den om het bezit van Merwede en diens toltusschen Dirk III en de Bis- Mijnhardt's Thijmsiroop 75 c. Mfjnhardt's Borstsiroop 60 c Anga siroop (bij Kinkhoest) f 1 75 Bij Apothekers en Drogisten. GEMEENTERAAD. ALMKERK. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Dinsdag 14 October n.m. 2 uur. Afwezig de Heeren Otte- vanger, Snoek en van Leeuwen, de heer Snoek met kennisgeving. Voorzitter E.A. Heer J. W. Egberts Secretaris de heer C. J. v. d. Wiel. De voorzitter opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, navoorlezing worden deze on veranderd goedgekeurd. Aan de orde zijn: Ingekomen stuk ken. Een schrijven van H.H. Schatters aangesteld om ten behoeve v. d. Herv Schoolvereeniging alhier 2 en 3 loka len v. d. O. L. school aan de Voorsteeg te schatten, waaruit blijkt dat 2 loka len geschat zijn op 10.107.35 en 3 lokalen op 14.648. De heer de Jong vraagt hoe of het dan moet met de speelplaats. De Voorzitter antwoordt dat de Her vormde school de beschikking krijgt over de speelplaats tot de pomp. Eenige leden vragen nog inlichtin gen aangaande deze schatting, welke vragen door den Voorzitter naar vol- doening worden beantwoord. Een schrijven van den Alg. Nederl Wielrijdersbond, waarin den Raad ver zocht wordt in deze gemeente rijwiel paden aan te leggen. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen; aldus wordt besloten. De heer Koekoek vindt het hoogst noodzakelijk, dat met het oog op de veiligheid van het verkeer, op verschil lende plaatsen in deze gemeente bor den worden geplaatst met 't opschrift „gevaarlijk" b.v. bij van Alphen en bij van Iperen. Spreker zou dit den Alg Wielrijdersbond onder zijn aandacht willen brengen. De heer de Jong zegt dat zulks weinig zal baten daar over deze punten reeds meer gesproken is De Voorzitter zegt wat betreft de bocht bij „bakker van Iperen", men elkander tusschen de huizen door kan zien aankomen. De heer de Jong zegt: men kijkt tegenwoordig niet verder als den neus lang is. De heer Koekoek zegt dat nog maar kort geleden aan dien hoek een aanrijding met „Onze Dienst" en een auto van Rosier uit Werkendam heeft plaats gehad. Spreker vindt het onverantwoorde lijk als hier niet opgelet wordt. De Voorzitter zegt dit niet te kunnen begrijpen, daar zij elkander kunnen zien aankomen. De heer de Jong heeft wel eens hoo- ren zeggen, dat wanner men in gevaar is, dan vergeten wordt te remmen. De heer Verschoor zegt: en als ze dan een „jonge dame" zien, laten zij 't stuur los en hebben zoodoende den wagen niet in hun macht. De Voorzitter zegt: er moest feitelijk een spiegel staan in den tuin v. d. Sec., zoodat ze elkander konden zien aan komen. Spreker zal den Gem. Veld wachter met een en ander in kennis stellen. Thans deelt de voorzitter mede dat de geldleening groot 18000.een vlot verloop heeft gehad. De Commissie belast met het nazien der Gemeenterekening 1923 brengt bij monde van den heer Walraven verslag uit van haar werkzaamheden, die na een paar opmerkingen worden accoord bevonden. De Voorzitter dankt de Commissie voor hare bemoeiingen, waarna de rekening wordt vastgesteld. De kosten van het onderwijs worden vastgesteld op 10.31 per leerling. Thans wordt den Raad aangeboden de Begrooting der Gemeente, dienst jaar 1925, alsmede die van het Gem. Electr. Bedrijf, Burgerlijk Armbestuur en Vleeschkeuringsdienst; deze stuk ken zullen gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage worden gelegd. De Voorzitter zegt ook nog, uit eigen beweging, een post groot 1500 op de begrooting der gemeente geplaatst te hebben voor „watervoorziening" spre ker wil de volle verantwoordelijkheid op de schouders van de heeren Raads leden leggen. Bij de gebruikelijke rondvraag be spreekt de heer Koekoek den prijs van het electr. licht in deze gemeente met 't oog op de goedkoope petroleum. Spr. vindt 60 cent per K.W.U. te hoog. De heer de Jong zegt niet voor ver mindering van den lichtprijs te zijn. Spr. heeft kort geleden een onder houd gehad met een ingenieur van de P.N.E.M. welke vermindering van den lichtprijs zeer ontraadde. De heer Koekoek vraagt op welke gronden hij dat zeide, want als de inge zetenen die aangesloten zijn, petroleum gebruiken, dan is dat toch schade voor de gemeente. De heer de Jong zegt, dit doen ze niet want electriciteit is nog goedkoo per, als men maar met voldoende licht tevreden is. De hr. Koekoek zegt, dat Wanneer de prijs 10 cent verlaagd werd, had het meer bijval. De heer Verschoor vindt dat de heer de Jong zoo schermt met de ingenieurs, hij zou liever een voorstel hooren van B. en W. De heer de Jong zegt niet met de ingenieurs te schermen, maar alleen maar te waarschuwen. De heer Koekoek zegt er geen voor stel van te maken, om den lichtprijs te verminderen. De Voorzitter hoopt binnenkort be treffende deze zaak met andere maat regelen te komen en sluit daar nie mand meer het woord verlangt deze openbare vergadering en gaat de Raat. over in geheime zitting. HEUSDEN. Raadsvergadering van 16 October om half 8 n.m. Aanwezig waren allen, uitgenomen de leden Cox en De Mol. De zeer uitvoerige notulen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren: Besluit van den Commissaris der Koningin houdende benoeming tot lid van het College van Zetters de heeren A. van Rijswijk en H. van Wijk. Schrijven van den Heer Verschuur- Baert, berichtend aanneming van be noeming tot lid der schattingscommis sie der Rijksinkomstenbelasting. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger op 19 Sept. waarbij alles in orde bleek. Hierna deelde de Voorzitter mede dat hij naar aanleiding van het Raads besluit van 12 Sept. een commissie van advies had samengesteld inzake wo ningbouw door de gemeente en wel uit de Heeren: L. de Mol, Hub. Verhoeven en M. Uhl. Vervolgens bood de Voorz. de gem begrooting voor 1925 en die voor den Vleeschkeuringsdienst, eveneens voor 1925, aan en met instemmnig van den Raad benoemde hij tot lid der comm van advies de leden A. de Haan, L. de Mol en F. Verhoeven. Daarna kwam aan de orde 't voorste! van B. en W. tot onbewoonbaarver klaring van het pand, gemerkt wijk N. no. 99, toebehoorend aan den heer A Cox. Daar het in desolaten toestand verkeert en geen gevolg is gegeven aan een desbetreffende aanschrijving, be- sloot men met alg. stemmen in den t geest van B. en W. Bij de rondvraag stelde het lid De Haan voor het vellen van sommige iepeboomen op den wal nog wat uit te stellen. De Voorz. het rooien evenzeer be treurende, zeide, dat zulks geschiedde op voorstel van een deskundige, ten einde verbreiding der ziekte te voor komen, kon met spreker geen accoord gaan. Ook werd er nog over gesproken en de Haan in de gelegenheid gesteld er een voorstel van te maken, doch deze, ziende dat zulks toch geen ingang zou vinden zag er van af. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. Drift is gevaarlijk C. S. te Almkerk stond terecht ter zake van mishandeling op A. Pruisen, bedrijfsleider. Getuige Pruisen woont in den polder en is daar bedrijfsleider der landerijen 3r loopt een pad door 't polderland dat alleen met toestemming mag be treden worden Vroeger sjeesde er iedereen gerustelijk overheen, dat was nog in den tijd toen de menschen eenvoudiger waren, gemoedelijk met elkaar omgingen en elkaar in alles tegemoet kwamen. Maar dat was de ;oede oude tijden die is voorbij. 4u is 't een tijd van bepalingen en verordeningen en stuurs en stroef wordt je gewezen waar je gaan en staan moet en anders wordt 'tje zuur aangerekend 1 Ook in den polder bovenbedoeld was de aardigheid er af. De oude heeren van den polder zijn ter ziele en de nieuwe heerschers traden streng op en lieten een slot aan 't hek hangen en niet dan met speciale vergunning mag iemand het wagen daar de aarde te betreden. En de bedrijfsleider moet natuurlijk zijn plicht doen. Toen nu beklaagde met paard en k.r het pad wilde overtrekken kwam de bedrijfsleider hem met de verbods Depaling achterna. Beklaagde werd driftig en gaf den ander een klap en werd nóg boozer omdat zijne zuster hem wilde kalmeeren. En 't eind van 't liedje is dat beklaagde voor de klap 10 gulden moet betalen en tóch niet over het pad mag. Militair oproer. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch uitspraak doende, veroordeelde wegens militair oproer, zijnde de schuldigen de belhamers onder het deelnemen daaraan, G. C, v. B., 21 jaar, geboren te Loon op Zand, huzaar te Milligen, tot 5 maanden en 15 dagen gevan genisstraf en P. H. M., geboren te Rucphen, 20 jaar, huzaar te Milligen, tot 4 maanden gevangenisstraf. BOSSCHE RECHTBANK. A. G. v. L., 22 jaar, smid te Andel, thans gedetineerd. Beklaagde had op 14 Juni 1924 te Almkerk een bedrag aan geld uit de auto van C. de Fijter ontvreemd. Een groote hoeveelheid geld werd in zakjes in die auto meegevoerd om onderweg betalingen te doen. Beklaagde be stuurde de auto als chauffeur, moest dat althans leeren. De jongen heeft veel geld noodig want hij gaat graag uit. Het Genootschap tot Zedelijke Ver betering trok zich den zwakkeling aan en verzocht in een rapport om voor waardelijke veroordeeling voor hem De Oificier wees er op dat aan be klaagde ook nog een anderen diefsta en ook oplichting kon ten laste gelegd worden. Volgens een rapport van den burgemeester van Andel en van den wachtmeester te Woudrichem staat beklaagde ongunstig bekend en hi; drinkt. Het O. M. meent dat beklaagde niet verdient in aanmerking te komen voor voorwaardelijke veroordeeling. Alle oneerlijke daden welke hij ver richtte, dienden om goeden sier te maken. Het bedrag uit de auto ont vreemd bedroeg f 70.—. Beklaagde kocht er gouden ringen voor en maakte het geld op. De eisch luidde 4 maanden ge vangenisstraf. De verdediger mr. Van Meerwijk uit Den Bosch pleitte voorwaardelijke veroordeeling. De burgemeester van Andel is bereid over beklaagde toe zicht te houden. Uitspraak 30 October a.s. Plebaan J. J. H. M. Adelmeijer. Op 60-jarigen leeftijd overleed 1.1. Woensdag te 's Hertogenbosch de JoogEerw. heer J. J. H. M. Adelmeijer, jlebaan der Kathedraal, kanunnik van het Kathedraal Kapittel. Plebaan Adelmeijer werd geboren te s Hertogenbosch 8 Aug; 1864, priester gewijd 26 Mei 1888 én op 23 Aug. 889 benoemd tot kapelaan te Vught. Na aldaar 4 jaar te zijn werkzaam geweest volgde de benoeming tot jrofessor aan het Seminarie Beekvliet e St Michiels-Gestel. Op 30 April 1918 verliet professor Adelmeijer Beek vliet om de benoeming te aanvaarden tot pastoor der St. Lambertus parochie Helmond. Den 20en Maart 1922 keerde pastoor Adelmeijer voor goed naar Den Bosch terug als plebaan der rathedrale kerk en kanunnik van het <athedraal Kapittel. Plebaan Adelmeijer ontving op 31 Aug. 1923 de onderscheiding tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De overledene was een geleerd jriester en om zijn eenvoud en wel dadigheid hooggeacht. Als schatbewaarder der beroemde St. Jan heeft hij zich bijzonder beijverd ook voor de inwendige restauratie der kathedraal. De groote openbare vereering der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch werd onder zijn bestuur van jaar tot aar meer uitgebreid. De Pontificale Uitvaart zal plaats hebben Zaterdag 18 Oct. in de kathe draal, waarna de begrafenis in den Driestergrafkelder te Orthen. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARD's Zenuw-Tabletten. 75 c Laxeer-Tabletten. 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten BINNENLAND. Volgens „Tidens Tegn" zal Koningin Wilhelmina, naar verwacht wordt, het volgend jaar een bezoek órengen aan Spitsbergen en de Neder- andsche nederzetting Barentszburg. De „Tel." veronderstelt, dat dit be zoek dan in aansluiting zal zijn met een tocht naar de Noorsche fjorden, welke H. M. zich voorstelt wederom te zullen maken. De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag het wetsontwerp, wijziging in de Olficiersopleiding (de kwestie- <ampen) aangenomen met 48 tegen 32 stemmen. Tegen stemden de linkerzijde en de heeren Tilanus en Van Boetzelaer van Dubbeldam. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt een sterke stijging van het groot handels-indexcijfer over September. De vliegtocht NederlandIndië. Het Haagsche Aneta-kantoor heeft van Van der Hoop uit Plovdiv, d.d. 14 October, het volgend telegram ontvangen „Hoezee! Guilonard acht afdoende en snelle reparatie van het toestel ter plaatse mogelijk. Indien het voor half November gereed is, kan ik starten voor Batavia. Het terrein is geschikt voor het vertrek". Blijkens een door het Haagsche Anetakantoor van het comité vliegtocht Nederland—Indië ontvangen commu niqué heeft de heer Guilonard uit 1 Philippopel geseind, dat de reparatie van het vliegtuig ter plaatse mogelijk is (vermoedelijk is bedoeld te Sofia) 1 en eveneens vertrek naar Batavia na reparatie. Hij verzoekt ten spoedigste t de benoodigdheden en het noodige personeel te zenden en geeft daartoe een gespecificeerde opgaaf. Hij meldt voorts, dat het vliegtuig vier dagen na aankomst van het materiaal ter plaatse gereed kan zijninmiddels wordt al het mogelijke voorbereid. Van het tijdig gereedkomen van de benoodigde onderdeelen alsook van het vlotte beloop van het transport daarvan zal het afhangen of de vliegtocht nog dit jaar kan worden voortgezet. Als men bij de fabricage en bij het ver voer geen tegenslagen ondervindt, zal nog vóór 15 November de tocht naar Indië kunnen worden voortgezet. Deze datum moet als grens worden be schouwd met het oog op het klimaat in Britsch- en Nederl.-Indië. Het comité hoopt met inspanning van alle krachten den ondervonden tegenslag te kunnen overwinnen en nog dit jaar den tocht te doen vol brengen. Het stemt tot vreugde, dat van alle zijden bijdragen toevloeien, echter is het totaal bereikte bedrag nog beneden het noodige om een reserve-vliegtuig en motor gereed te houden, om zoo doende aan eventueele tegenslagen het hoofd te kunnen bieden. Het comité hoopt dus, dat de geopende inschrijving een gunstig resultaat zal hebben. De Koninklijke Nederl. Vereeni- ging voor Luchtvaart heeft ook een inschrijving geopend voor het voort zetten of hervatten van den vliegtocht Nederland-lndië. Indië zamelde tot dusver voor den vliegtocht Holland-Indië nagenoeg f30.000 in. Indischen koers. In verband met de rijpende voorne mens om bij uitstel van de Holland- t

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5