BÜMÏIH Nr. 83. Zaterdag 18 Oct. 47e Jaarg. DERDE BLAD. FRANCHEMONT. DE MARSKRAMER. Opera-comique in 3 bedrijven. 2e Bedrijf. Het 2e bedrijf verplaatst ons op het marktplein te Villeneuve. De markt- klokken luiden vroolijk. Alom heerscht een feestelijke stemming. Franche- mont heeft zijn waren uitgepakt, ter wijl het volk zich, druk pratend en «esticuleerend om hem schaart. Hij tracht zijn waren, „voor elclc wat wils", aan den man te brengen. Ook Michot komt aanstrompelen. Wederom vaart hij in krasse termen uit tegen de pronk zucht der ij dele jeugd en daarmede ge paard gaande uitgaven. Dit toch, zegt hij, is de reden, waarom de jonge meis jes van tegenwoordig niet zoo veelvul dig ten huwelijk gevraagd worden. In zijn tijd was dat anders, toen trouwden ze allen en als een der meisjes gek- scheerend hem toevoegd, waarom hij dan niet gehuwd was, meende hij te veel keus te hebben gehad. Een aardig boerinnetje vindt hierin aanleiding de fabel van den ezel en de hooischelf voor te dragen, een prachtig door^den componist getoonzet liedje en wordt Michot als levend voorbeeld der hier in opgesloten moraal hartelijk uitge lachen. Vroolijk en opgewekt trekt dan het volk naar de herberg van vader Mathieu, die, de landlieden reeds wach tende, de bekers vult. Franchemont blijft dan achter met Marie en Constan ce. Ook Marie wil de koopman op de proef stellen. Iets verkoopen aan haar kan hij niet, zij toch wil haar geld voor andere doeleinden gebruiken. Zij wilde immers haar broer Jean vrijkoopen. Ruilen doet ze graag en daar zij ieder een kruis hebbeii, wil ze beide ruilen voor geld en in een terzet, waarin de wanhoop van Constance en daartegen de kalmte van Marie pïachtig tot uit drukking komen, wordt deze scène één der mooiste van de opera. Franchemont besluit haar tot echt- genoote voor Antoine te kiezen en haastig zijn zaken verzamelend, gaat ook hij naar de herberg. Vrouw Dupuis heeft juist het Markt plein betreden, als daar 'n eenvoudige jongeman, zoo later blijkt Antoine, haar aanspreekt en haar vertelt, dat zijn vader hem wil noodzaken een meisje uit dit dorp te huwen, doch dat hij zulks niet wil, omdat hij zijn hart reeds aan een ander verpandde. Vrouw Du puis geeft hem groot gelijk en stuurt hem naar de herberg waar de jongelui uit het dorp aan het feestvieren zijn. Intusschen komt Franchemont reeds aan vrouw Dupuis de hand harer pleeg dochter vragen voor zijn zoon Antoine. Marie nu wil op haar beurt niet van een opgedrongen echtgenoot weten en bekent eveneens, dat haar hart niet meer vrij is. Een gelach en rumoer van uit de herberg kondigt de komst van 't landvolk aan. Het heeft Michot in zijn midden en onder luid hoera nemen de boeren hem op hunne schouders en dragen hem, hoewel hij zich danig ver weert rond, om daarna juichend en jubelend met den oude te verdwijnen. Franchemont waagt nu een poging bij Marie en tracht heur hart voor An toine te winnen. Als antwoord hierop zingt zij een ballade en laat zij weten hoe een meisje en een jongen elkander innig liefhebben. Lang wachtten zij reeds op 't woord van hunnen vader, doch deze bleef halstarrig weigeren. „De andere", zegt hij, „zult ge trou wen, die ik voor je verkoos", en tenge volge van dit optreden, zwoeren zij el kander eeuwig trouw en werden echt- genocrten. De vader leed zeer, dacht niet aan vloek of straf, maar treurde in stille smart tot aan zijn dood. Hier mede geeft Marie aan Franchemont te kunnen, dat de jeugd slechts eigen keus wil in dergelijke zaken en er door ouders in deze niets te beschikken valt. Franchemont verwacht voorshands geen succes en noodigt haar uit eens te Kehl te komen. Wederom komen de boeren met den heftig tegenstribbelen den Michot aandragen en met zijn kruk dreigend, terwijl het volk hem sart en uitjouwt tracht hij zich vrij te maken- van die luidruchtige groep, waarmede dit bedrijf eindigt. (Wordt vervolgd). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 18 Oct, 1924 Bij besluit van de Minister van Onderwijs en van Arbeid, Nijverheid en Handel is de Commissie'van Advies der Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers enz. alhier opgeheven. Wij behoeven niet te zeggen hoe zeer wij dit besluit der regeering be treuren, waai; hier nota bene var. be zuiniging als 't ware geen sprake is. Wat toch kunnen die enkele honderden guldens voor reisgeld op 's lands be- grooting uitmaken En wat voor belang gaat hier o. i. voor de school en de industrie niet verloren De tijd zal bewijzen dat deze luttele bezuiniging te duur is gekocht. Onder de verschillende redenen waarom wij de opheffing der Com missie van Advies zeer uit den booze achten, noemen wij dat thans elk contact tusschen de school en de vertegenwoordigers der industrieën (schoen- en lederfabrikanten, schoen makerspatroons, arbeidersleiders enz.) officieel is verbroken. En wie een beelje van nabij weet wat de Commissie van Advies in de jaren van haar bestaan heeft gedaan voor den opzet, inrichting, verhoudin gen enz. aan dit Rijksinstituut zal met ons dit besluit bejammeren, niet het minst op dezen oogenbük. Wij vernemen voorts dat hedenmid dag in de Rijksvakschool alhier de laatste vergadering der Commissie van Advies zal worden gehouden. Wij hopen dat in deze laatste zitting nog zaken zullen worden behandeld en tot een goed resultaat gebracht, die van ongemeen belang zijn voor den goeden gang van zaken aan deze voor onze industrieën zoo allerbelangrijkste stich ting. -Donderdag had de feestelijke herdenking plaats van het feit, dat voor 25 jaar geleden de vache-leder- fabriek van de firma Van Iersel, Witiox Co. werd in werking gesteld. Van het gebouw wapperde het natio nale dundoek en goed 10 uur ver schenen alle werklieden in hun beste plunje in de fabriek. Toen de firmanten in het ruime magazijn verschenen en plaats hadden genomen tegenover de talrijke arbei ders, nam de heer H. de Jong, boek houder, het woord, om op dezen zoo gedenkwaardige dag, waarop het 25- jarig bestaan dezer onderneming wordt herdacht, namens het geheeie personeel de beste gelukwenschen aan te bieden Het doet hem genoegen den heer Witlox Sr. hier tegenwoordig te zien, die evenais zijn mede-firmant den heer J, v. Iersel, zijn schoonste jaren en zijne beste krachten aan de zaak heeft gewijd. Spr. wi! den ontwikkelingsgang van de fabriek niet in bijzonderheden na gaan, doch alleen memoreeren hoe een kwart eeuw geleden, een werk program, een devies, klaar lag en wel van activité, prudence en economie. Met deze drie factoren werd ge arbeid tot 1904, toen met de eerste uitbreiding ook de concurrentie kwam die dezelfde woorden in haar devies scheen te hebben geschreven. Voor de heeren was dat een spoor slag, een gelegenheid om al hun werk en geestkracht ten volle te gaan ontplooien. Dat bracht resultaten en wel van dien aard. dat reeds in 1913 een tweede en zeer belangrijke uitbreiding noodzakelijk bleek Maar gelijk in schier elk bedrijf, zoo zijn er hier ook blijde en moeie- lijke tijden geweest. De moeilijke tijd is zelfs heden nog niet geheel ver dwenen, doch wanneer hij de gemid delde resultaten neemt, dan gelooft hij dat de firmariten met groote voldoening op hun arbeid inogen terug zien. Deze fabriek toch staat aan den spits van soortgelijke bedrijven, als de trots van de oprichters, als een eer voor Waalwijk, ais een stuk welvaart voor de gemeente, als een monument, of beter uitgedrukt zegt spr., als de belichaming Uwer energie. Spr. hoopt namens allen dat dit be drijf. in zijn groei en bloei niet zal worden belemmerd of gestuit, maar nog een steeds gesiadigen vooruitgang mag genieten. Ook wil hij niet nalaten te wijzen op de verstandhouding die hier tus schen patroon en werkman bestaat. Gerust durft hij verklaren dat deze niets te wenschen overlaat. Dat zulks zoo blijve is zijn oprechte wensch. Tenslotte durft hij vertrouwen dat de firmanten in hun zonen de waardige opvolgers en voortzetters vinden van hun met zooveel noeste vlijt tot stand gekomen onderneming. Na deze mooie door een krachtig applaus begroete rede, nam de heer Jos Verschuren het woord en zei, alhoewel ,het gras door den heer de jong voor zijn voeten was weggemaaid, niet te willen nalaten een eHkel woord te spi eken, want daar was reden voor. 25 jaren zijn thans voorbij gegaan, waarop door de heeren Witiox en Van Iersel het gebouw in gebruik werd genomen dat door hun initiatief was gesticht. God heeft hun arbeid gedurende al die jaren ruimschoots gezegend, want telkens en telkens heeft, zoowel door uitbreiding van gebouwen als door het plaatsen van meerdere en grootere machines, de zaak eene aan merkelijke vooruitgang gekregen. Namens de arbeiders wenscht hij de firmanten toe dat de zaak mag groeien en bloeien en zij nog vele jaren hun beste krachten daaraan moge geven, anderszins kwam binnen en leverden Als blijk van sympathie en ais een het bewijs hoe hoog de firma blijvende herinnering aan dezen dag Van Iersel Witlox Co. in hare bood de heer de Jong namens de branche staat aangeschreven en hoe werklieden een praciisch geschenk aan vee! sympathie de firmanten in onze in den vorm eener electrische lamp, plaats en verre daarbuiten genieten, om hun arbeid te beschijnen en te j Wij spreken de hoop uit dat de verlichten. i lederfabriek steeds in groei en bloei Hij verzocht de firmanten dit te willen 1 moge toenemen, onder de voortreffe- aanvaarden de verzekering der welgelijke, energieke leiding der heeren Van meende erkentelijkheid van het geheeie j leisel en Witlox bijgestaan -door een personeel voor al het goede dat zij in staf van beproefde medewerkers tot deze 25 jaar van hen hebben mogen voldoening en heil der daarbij be- ondervinden. trokkenen tot vooruitgang onzer plaats, Namens het kantoorpersoneel of— opdat deze fabriek steeds eene eere- freerde hij de jubileerende firma een plaats blijve innemen in de Ned. prachtigen parapluiestandaard. Lederindustriezij was de eerste Den "heer J van Iersel was het een vache-iederfabriek, moge zij steeds aangename taak om beden voor het ge- aan den spits blijven gaan. heele personeel het woord te mogen j De harmonie nSt. Crispijn" zal voeren. Op de eerste plaats danKt hij gunstig weer hedenavond ten 8 voorde hartelijke woordendoor den heer de Jong namens allen gesproken en op de tweede plaats voor het aangeboden cadeau. Daarvoor is hij en zijne mede firmanten inderdaad erkentelijk omdat hij daarin het bewijs mag zien van aanhankelijkheid jegens de Directie, van de aangename verstandhouding die heerscht tusschen werkgever en werknemer. Vervolgens wijst spr. er op dat de zaak, gelijk die voor 25 jaar werd opgericht, thans een op bescheiden schaal zou zijn. Toentertijd echter was het iets anders, vtoen was het een zaak van zeer grooten opzet, want het bouwplan was zoo dat tot verdere uitbreiding zou kunnen worden over gegaan. Dank zij mede de plichts betrachting en ijver van het personeel, na 5 jaar daartoe worden uur haar laatste concert geven op de kiosk op de Markt. Het programma luidt als volgt 1 Vers l'Avenir, Marche Sam Vlessing. G. Lolsens. 2 Fiangailles, Ouverture 3 Anne de Boulen, Potpourri sur l'opera Donizetti. 4 La Fée aux yeux bleus, A. Govaert. Pauze. 5 The Gladiators' Farewell, Marche H. L. Blankenburg. 6 Zaida, Ouverture V. Mailly. (Bekroond met len prijs en extra prijs op het concours te 's Gravenhage). 7 Fantaisie sur l'opéra „Maritanac Jos. Kessels. 8 Die Helgolander, Suite de Valses kon reeds na 5 jaar daartoe worden! Ed. Kesller. besloten, wat voor Waalwijk toen 9 Colonel Bogey, Marche Alford. een feit van beteekenis was want groote schoorsteenen waren er toen nog niet veel te vinden. Schertsend misschien werd toen ook gezegd dat de rook door een grooten schoorsteen kwam maar het dividend uit een heel klein schoorsteentje zou komen. Ge lukkig dat deze profetie niet is be waarheid geworden. Tenslotte wijst spr. nog op de aangename verstandhouding die, niet- Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is de heer A. Spierings dierenarts alhier aangewezen als plaatsvervanger van den Inspecteur van het veeartenij kundig staatstoezicht in het district 's Bosch. De begrooting, die den raad is aangeboden, sluit wat de gewone ontvangsten en uitgaven betreft op een bedrag van f 257.875 en van den tegenstaande er eene groote omwente-kapitaaaldienst op f 63.706. ling op sociaal gebied heeft plaats De opbrengst van den Hoofd. Omslag gehad, gedurende al die 25 jaar heeft js geraamd op f 140.000 tegen f 141.500 geheerscht. Nooit hebben onaangenaam-'! van het vorig jaar. heden plaats gehad omdat kleine is het heffingspercentage een vorig geschillen steeds direct werden opge- j jaar verminderd, verwacht mag worden lost of werden voorkomen. j dat voor 1925 met nog een lager Dit feit stemt hem heden aangenaam heffingspercentage zal kunnen worden en daarom durft hij zeggen blijft allen volstaan. steeds uw plichten getrouw vervullen, j Voor onvoorziene uitgaven is een dan zal God uw trouwe leidsman bedrag uitgetrokken van f 33.354. zijn en u en uw huisgezinnen zegenen. 1 Vervolgens is o.m. op de begrooting nog een post uitgetrokken voor het leggen van trottoirs in de St. Chrispijn- straat. Naar wij vernemen stellen Burg. Weth den Raad voor om het en Van zijn kant geett hij de verzeke ring dat de Directie steeds in alles haar plichten zal blijven vervullen. Een spontaan applaus bewees hoe bij allen deze zoo welgemeende woorden tot de harten ingang hadden gevonden. De heer H. Witlox schetste op humoristische wijze het eerste werken, nu ruim dertig jaar geleden, van Josi. ,k met het 00g op het Verschuren. Steeds heeft hij zijn beste «„leppen van een straat welke krachten aan de groei en bloei van de - s^ionsfraat met de Mr'. van Cooth- straat zal verbinden. De bouw onzer nieuwe parochie perceel in de Stationstraat, bewoond door den heer A. Strikkers en toe- behoorende aan Mej. de Greeff, aan zaken gegeven en hij hoopt dat Jos dat nog vele jaren zal mogen blijven doen. Zich in ernst tot allen wendend kerk vordert goed, men kan zich thans wees hij er op dat steeds bedacht j reeds eenig idee vormen van het moet worden dat, gaat het de Directie i majestueuse, het grootsche wat dit goed, het óok het personeel goed gaat Godshuis bieden zal. Hoe de afwerking en wat daarom het belang van de zijn zal, kan men aan dë achterzijde directie is ook het belang van alle werknemers is. Uit deze onomstoote- lijke waarheid dient daarom de con clusie te worden getrokken dat ge meenschappelijk samenwerken aller belang is. Niet gaarne zou hij willen eindigen alvorens den heer de Jong, zijn nooit genoeg volprezen boekhouder een woord van dank te hebben gebracht voor de trouwe medewerking Dag en nacht heeft hij zoowel met het hoofd als handen gewerkt voor den groei en bloei van de zaak die hem liet was. De heer de Jong is een voorbeeld van een boekhouder, een man van dure plichtsbetrachting, een brave kerel, welke hij gaarne vanaf deze plaats zijn diepe hoogachting en groote dank baarheid wil betuigen. Terwij! de eerewijn werd rondge zien, waar de sacristie geheel is af- gevoegd en gereed gemaakt. De kleine koepels zijn reeds in hoofdzaak ge vormd en wanneer men zich in het schip der kerk bevindt, krijgt men een indruk van hetgeen deze koepelkerk worden zal. Thans is men bezig met den torenals men weet dat men pas 16 M. heeft gebouwd en" er nog 50 M. bijkomen, dan krijgt men eenig idee van welk een kolossale hoogte en omvang deze toren wordt naast dezen tempel, die in werkelijkheid een monu ment van bijzondere beteekenis voor onze gemeente belooft te worden. Men vordert aan den toren eiken dag 1 M., terwijl om de 5 M. voor de sterkte een betonvloer erin wordt ge legd, wat natuurlijk weer een aantal dagen ophoudt. Men zal met alle kracht pogen om diend werd den jubilarisseneenprachtig j voor den winter onder de kap te komen, 1 gouden heeren horloge met gesloten couvert aangeboden, waarvoor jubilarissen hartelijk dankten. Het personeel werd vrijaf gegeven en rijkelijk in staat gesteld om den dag aangenaam door te brengen en dan nog goed wat over te houden voor moeder de vrouw. Van 12—1 '/2 uur werd ten huize van den heer jan van Iersel eene receptie gehouden, waarbij tegen woordig waren met de huidige firmanten de heeren Jan van Iersel en Cor Witlox, de heer Henri Witlox, allen met hun familie-leden. Deze receptie werd zeer druk be zocht door wereldlijke en geestelijke autoriteiten, vrienden, kennissen, uit gemeente en handels- en zakenwereld. Een schat van bloemen, een stroom van telegrafische gelukwenschen als i dat was werkelijk een groote stap de j vooruit om 't werk einde van 't volgend i jaar geheel gereed te hebben. Voor aanvragen om arbeids- i krachten en aanbiedingen daarvan 1 wordt verwezen naar de kennisgeving, j welke wekelijks wordt aangeplakt in de vestibule van het Gemeentehuis. j Met het uitbaggeren onzer haven j door de firma Kraaijeveld &v. Nordenne I uit Sliedrecht schiet men goed op; men I is reeds voorbij 't zwaaigat in de haven- j kom gekomen en heeft door de haven een vaargeul van 2—3 M. diepte en 16—7 M. breedte gebaggerd. Men hoopt dan een haven voor alles wat voorkomt toegankelijk te hebben. Het werk zal binnen eenige weken gereed zijn. Wij vertrouwen, dat nu de Wester kade wordt opgespoten, thans mede gelegenheid zal zijn om deze gereed te maken als verbindingsweg voor voetgangers en wielrijders tusschen onze gemeente en 't land van Heusden en Altena, ten tijde dat de buitenpolder is geïnundeerd, waarop reeds zoo dik wijls en van tal van zijden is aange drongen. Woensdagavond hield de Waal- wijksche Kegelbond in Hotel Gerris eene algemeene vergadering, die slechts matig was bezocht. Door den Voorzitter werd den aan wezigen een hartelijk welkom toege roepen, waarna door den penning meester rekening en verantwoording werd gedaan over het afgeloopen boekjaar, dat sloot met een flink batig saldo. Daarna kwam aan de orde verkie zing van twee leden van het bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren A. H. van Schijndel Jr. en J. F. Marks, respectievelijk Voorzitter en Secretaris-Penningmeester. Genoemde heeren hadden op het convocatiebiljet bekend laten maken, dat zij zich niet meer herkiesbaar stelden. Door de vergadering werd er alge meen op aangedrongen dat de heeren op hun besluit zouden terugkomen. Na lange bespreking liet de heer A H. van Schijndel Jr. zich weer eene benoeming welgevallen. De heer J. F. Marks echter kon, wijl hij bij geen enkele club meer is aangesloten, geen benoeming aannemen, zoodat het bestuur in zijn plaats een anderen Secretaris zal hebben te be noemen. De Kegelclub „Houdt de Plank" te Kaatsheuvel werd met algemeene stemmen als lid van den Bond aan genomen. Op voorstel van het bestuur werd besloten om zoodra mogelijk een competitie-wedstrijd te doen houden. Na nog eenige bespreking van huis- houdelijken aard, "sloot de Voorzitter met een woord van opwekking voor de kegelsport, de vergadering. A.s. Maandag 20 October om 11 uur zullen de heeren Lensholz en Dingeldein van de D. V. S. G. aan de Rijksschool een overzicht geven van hun bezoek aan de Shoe and Leather Fair te London, waartoe alle oud leerlingen worden uitgenoodigd. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met café, annex schuur met stalling voor rekening van den heer B. Kamp—Leemans, werd inge schreven door C. Michael, Vrijhoeve Capelle f 13197 Gebr. Maas, Waalwijk f 11990 H. Kuipers, Helmond f 8876 Het werk is aan den laagsten in schrijver opgedragen. De Tweede Kamer heeft nog eens goedgevonden de Coöp. Groot— handelsvereeniging „de Handelskamer" gelukkig te maken met een renteloos voorschot van f 627.500. Met 69 tegen 9 stemmen, 't Is.„. „droevig" 1 Wij ontleenen aan 't Vakblad van de Schoenmakerij Schuhiabrik Confluentia Jos. Corne lius jr. A. G. te Coblenz maakte over 1923 een netto winst van 116.345 billioen Mark, die op nieuwe rekening zijn overgebracht, De kousenfabriek Sregmaier Aronstein verplaatste haar kantoren en magazijnen naar Berlin C 2,,Brüder- strasse 4. De lederfabriek der firma Hugo Haase te Weida in Thuringen, die door brand geheel vernield is, zal terstond weer herbouwd worden. Op 't oogenblik werken in de Erfurter schoenindustrie ongeveer 8 a 9000 personen er zijn er ca. 600 zonder werk. Boxrundartikelen van Duitsch fabrikaat, doorgenaaid of gepend, kos ten loco fabriek: heeren, 40 46 Mk. 8.50, jongens, 36—39, Mk. 7.50, meisjes, 31—35 Mk. 6.50, kinder, 27—30 Mk. 6.-. Door werkgevers en werknemers in de Engelsche schoenindustrie is een tot October 1926 geldend loonlarief overeengekomen, waarbij het mini mumloon 60 shillings per week bedraagt. DRUNEN. Voor het examen apothe kers-assistent is te Utrecht geslaagd Mej. A. M. van Seters, alhier. HEDIKHU1ZEN. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 16 Oct. des middags om 4 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken w.o. een afschrift van het aan de leden toege zonden schrijven van Ged. Staten, waarbij in overweging wordt gegeven om het raadsbesluit tot verkoop van den tuin behoorende bij de onderwij zerswoning te Haarsteeg in te trekken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1923 met balans-, winst- en verliesrekening van het G. E. B per 31 December 1923. 3. Goedkeuring armenrekening '23. 4. Aanbieding gemeentebegrooting

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9