Dili ft No 84 Woensdag 18 Oct. 1924 TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer ge meente op Vrijdag 17 October 1924 des namiddags ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Mr. boen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Proces verbaal van kasopname bij den gemeen te-ontvanger. Het aanwezige kasgeld bedroeg] I 4373.39 wat met de bescheiden overeenstemde. Verder is ingekomen de beslissing van de Kroon in het geschil tusschen de gemeentebestu ren van Waalwijk en Drunen inzake de vergoe ding voor leerlingen uit Waalwijk, die in Drunen de vakschool voor schoenmakers bezoeken. Gedurende 1921 werd die school door 17 leer lingen uit de voormalige gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen bezocht. De gemeente Waalwijk meende geen vergoedinr tuiging voor de diensten aan de gemeente bewe zen. Het zal verder zeker uw aller instemming hebben als ik van deze plaats dank breng aan den heer van Drunen voor de wijze waarop hij gedurende de bijna 40 jaren dat hij hier gemeente ontvanger was, deze betrekking vervulde. Een dergelijke werklust en werkijver waren niet ge makkelijk te evenaren zeker niet te overtreffen, terwijl niet alleen zijn groote eerlijkheid maar ook zijn correctheid en welwillendheid hier ge prezen moeten worden. Een en ander maakte hem D% heer L. van Drunen maakt er een voorstel van, dat alleen slechts door den heer Muskens gesteund wordt en dus niet in stemming kan worden gebracht, zoodat deze post volgens de be grooting wordt gehandhaafd. Bij den post voor het in 'orde brengen van het archief, die met 300.— is verhoogd vraagt de heer L. van Drunen nadere toelichting. De Voorzitter zegt dat dit slechts voor 1 jaar is. Hij zou n.l. het belangrijke oude archief, dat thans zeer slordig bewaard wordt, willen doen nazien bij elk rechtgeaard Drunenaar zeer geacht. Ik wil I cn in orde maken en het daarna een goede brand vrije plaats bezorgen, zoodat het voor het nage slacht bewaard blijft. Vroeger is al eens besloten om den heer van der Hammen op te dragen dit in orde te brengen, doch daaraan schijnt nooit uitvoering te zijn gegeven. W. van de Wiel. Ik zou toch dit jaar die post ii korten tijd geen anderen ontvanger I nog willen schrappen met 't oog op de annexatie den wensch uitspreken dat hij nog lange jaren een verdiende rust moge genieten. W. v. d. Wiel. Ik kan me goed vereenigen met Uw woorden, maar ik vtnd toch den datum tegen j welken hij ontslag vraagt wei wat te gauw, in verband met de annexatie-plannen en ook omdat men in zoo: kan benoemen. Ik zou het ontslag willen doen ingaan 1 Februari 1925. Voorzitter. Zouden we straks in geheime ver gadering niet verder over deze zaak spreken. Ik had in verband hiermede nog enkele mededeelin- wordt verricht en stellen daarom voor een subsi- sidie voor de helft met Juli reeds betaald kon die van 50.— toe te staan. I worden, wat schijnbaar niet is genoteerd. Het niet W. van de Wiel. Ik meen dat het eigenlijk niet I uitbetalen tot heden blijkt dus op een misverstand op den weg van een gemeente ligt om aan een J te berusten, dergelijke instelling subsidie te gaan geven. Ook verschuldigd te zijn, omreden in hare gemeente I zijn om bet met z00>„ korten termijn op te een soortgelijke inrichting bestond n.l. de Rijks- vakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Al volgde men ook op beide scholen niet hetzelfde plannen. Als dat doorgaat zal er toch een heel nieuw archief moeten komen. Voorzitter. Dat is juist nog een reden te meer, want het zou een heel gemak zijn als dan het ar chief van de oude gemeente in orde was en van gen te doen en er is ook en schrijven ingekomen I groot belang voor de geschiedenis van de vroegere van Ged. Staten over deze benoeming met het oog op een mogelijke vereeniging van gemeenten. W. van de Wiel. Het is m.i. niet noodig om dit geheime vergadering te behandelen. Ik wensch mijn voorstel in stemming te zien. Muskens. Ik ben het ook eens met den Voorzit ter, doch ik meende dat zoo'n ontslagaanvrage steeds met redenen omkleed moet zijn. Nu schrijft hij wel dat hij het vraagt met het oog op zijn 75 jarigen leeftijd, doch dat kan toch niet alleen de leerplan, beiden wordt onderricht in schoen maken gegeven. gemeente Drunen. Het nieuwe archief zal alleen bevatten de stukken betreffende de nieuwe ver- eenigde gemeenten. W. v. d. Wiel. Ik stel toch voor om die post te schrappen. Door geen der leden wordt echter dit voorstel gesteund, zoodat het niet in omvraag kan komen en de begrootingspost gehandhaafd blijft. De heer Klerks vraagt of de voorzitter ook de opmerkingen die door de commissie van onder- zoek zijn gemaakt bij de betreffende posten wil zeggen. Ik ben er daarom ook niet voor om het I nrededeelen. ontslag per 25 October te geven. I De Voorzitter zegt dat de commissie gemeend Voorzitter. Wat het opgeven van reden betreft, I had dat de opbrengst van den houthak welke op dit behoeft alleen maar te geschieden als ontslag I 4000.was geraamd, wel wat hooger had kun- gegeven wordt, doch niet als men het zelf vraagt. I nen worden gesteld. De gemeente Drunen daarentegen betoogde, da I begrijp verder niet waarom de heer W. v. d. I 1)G Voorzitter zet uiteen waarom B. en W. het van een gelijksoortige school geen sprake was I wiel voorstel niet wll aannemen om straks I beter hebben geoordeeld niet meer te doen hak- aangezien aan de vakschool te Drunen onderricht I geheime vergadering hierover eens te spreken. I ken dan Voor 4000.—. Naar de berekening van gegeven werd in de hand- en maatschoenmakerij I heer W. v. d. Wiel wil zijn voorstel thans in I deskundigen zal men voortaan elk jaar voor een en te Waalwijk slechts in de machinale schoen- I stemmlng prengen, dat door den lieer L. van Dru- I dergelijk bedrag aan hout kunnen hakken, door- makerij. I ,icn gesteund wordt. I dat men telkens nieuwe aanplantingen maakt. l)c gemeente Waalwijk had zich nog bereid ver- omvraag gebracht wordt het verworpen zoo- I Gaat men echter een zeker jaar meer hout hakken dat het gevraagde ontslag zal ingaan per 25 Oct. I dan krijgt men ook eens een jaar dat men een a.s. In geheime vergadering zal de voorzitter nog I veej mindere houthak heeft en het is veel beter nader hierop terug komen. I dat elk jaar op eenzelfde bedrag kan gerekend 9. Wijziging begrooting 1924. I worden. Omdat er bovendien nog weinig 30 jarig Conform het voorstel van B. en W. wordt be- I hout staat, mag dit jaar zeker niet meer gehakt sloten. I worden, 't zou anders ten koste van de bosschen 10. Goedkeuring begrooting Keuringsdienst van I moeten gaan. Met deze uiteenzetting kan de com- waren voor 1925. v I missie zich vereenigen. De Voorzitter zegt, dat deze begrooting 5000 Bij den post straatverlichting vraagt de heer lager is geraamd dan vorig jaar en thans 28000 bedraagt. Deze kosten worden omgeslagen over de ruim 289000 inwoners die bij dezen kring betrok ken zijn. Elke gemeente betaalt dus naar verhou ding van het aantal inwoners. Wordt aldus goedgekeurd. 11. Goedkeuring begrooting G. E. B. voor 1925 andere vereenigingen als Werkliedenverceniging enz. zouden dan wel kunnen komen. Voorzitter. Dat is heel wat anders. Dit is voor de jeugd in het algemeen, dus niet voor werklie den of boeren of rijken of wat ook alleen. Vele gemeenten zouden wat graag zoo'n leiding voor de jeugd hebben. De jeugd van Drunen gedraagt zich over het algemeen ook zeer goed. Is er nog iemand tegen het verleenen dezer sub sidie? Geen der leden verklaart zich verder tegen subsidie. W. v. d. Wiel. Ik verlang een persoonlijke stemming. Voorzitter. Om het den leden niet onaangenaam te maken zal ik ze elk persoonlijk afvragen. Als ik ook eens op andere punten zoo formeel ging worden dan zouden we hier nog lang kunnen zit ten. Het is juist omdat er zooveel te behandelen is dat ik dergelijke stemmingen bespoedig en het is toch precies hetzelfde, men kan toch zeggen als men er tegen is. Dat is zoo niet de aangename manier van vergaderen, ik zou voor andere pun ten het reglement van orde ook wel eens kunnen toepassen. De voorzitter brengt daarna het voorstel van B. en W. 0111 een subsidie van 50.te geven in omvraag wat met op één na algemeene stemmen werd aangenomen. Alleen de heer W. v. d. Wiel verklaarde zich er tegen. Hierna komt in behandeling de missive van den Commissaris der Koningin betreffende het verleenen van subsidie aan de Politievakschool te s-Hertogenbosch. Burg. en Weth. meenen dat het inderdaad een algemeen belang is, ook voor de dorpen, dat men klaard het gedeelte te betalen dat verschuldigd was voor leerlingen uit de voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen bedragende 916.66, omdat in die gemeenten nooit een schoenmakersvak school was geweest. Het geschil liep dus over een I bedrag van 170.531/a dat voor leerlingen uit Waalwijk werd gevorderd. Door de Kroon wordt het standpunt der ge- J meente Drunen ingenomen en beslist dat de gem. Waalwijk een bedrag van 1087.591/2 zal betalen j voor de gemaakte kosten ten behoeve van de leer lingen die in 1921 de school te Drunen hebben j bezocht. Voorzitter. Wij behoeven dus niet bang meer te zijn dat Waalwijk niet betalen zal of nog langer zal wachten. Ik ben altijd heel gerust geweest op de beslissing van de Kroon; ik ben steeds van meening geweest dat wij in het gelijk gesteld zou- Pijnenburg of er nog oude straatlantaarns over zijn, teneinde er een op den stationsweg te plaat sen. De voorzitter zegt dat er nog wel lantaarns zijn maar geen palen. Hij meent dat met de vereeni ging van gemeenten daar ter plaatse wel voor licht gezorgd zal worden. Hij zal den gemeente- Voorzitter. Zooals U heeft kunnen' zien wordt I opzichter opdragen eens te zien wat er gedaan er een winst geraamd van 1300. dus gaan we den worden, doch nu hebben we dan de zeker- I bedrijf den goeden weg op. heid. Hadden wij die reeds eerder gehad dan was de vorige rekening met 'n 1000 meer batig saldo gesloten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen èen Prov. Bijblad, vermelden de dat de heer A. van Speijk en L. van Drunen, zijn benoemd tot zetters voor s Rijks directe be lastingen. 2. Verzoek van W. de Wit om subsidie over 24 voor het houden van een springstier. Tegelijk Het vorig jaar was er nog een klein nadeelig saldo. Een en ander wordt door de P.N.E.M. vast gesteld,^die het beheer over ons bedrijf voert. Muskens. Komt de winst die er gemaakt wordt aan de gemeentekas ten goede? Voorzitter. De winst wordt ten bate van het bedrijf aangewend, om daarvan de noodige af schrijvingen e.d. te doen, evenals ook de verlie zen ten laste van het bedrijf zijn gekomen. Wel bestaat er kans dat als er winst gemaakt wordt, I kan worden. Bij den post bijdrage aan de Gezond heidscommissie merkt de heer Muskens op dat dit bedrag zijn inziens nutteloos uitgegeven wordt Voorzitter. We zijn verplicht daaraan bij te dragen en ik acht ook deze commissie zeker op haar plaats. Het is een groot gemeenschappelijk belang, ook voor Drunen De heer W. v. d. Wiel vraagt of de bijdrage aan den keuringsdienst van waren ook verplichtend is. Hij vindt het een hoog bedrag, De Voorzitter zegt dat ook deze bijdrage ver plichtend is en naar zijn meening heeft de gemeen- wordt behandeld: punt 3. Verzoek van A. van I men den stroomprijs gaat verlagen wat dus I te hier ook een zeer groot belang bij. Hoeveel Huiten om subsidie over 1924 voor het houden van een springstier. Voorzitter. Er is bij 't opmaken van de begroo ting een bedrag uitgetrokken van 150.— als vergoeding aan stierhouders. Met de verdeelmg van dit bedrag hadden we- steeds nog gewacht omdat we wel dachten dat er meerdere zouden komen. We hebben nu een stier van de Vereeni ging, twee van W. de Wit en een van Van Hui ten. Burg. en Weth. zouden nu willen voorstellen om die 150.— als volgt te verdeelen: voor den stier van de vreeeniging 3/7 van dit bedrag, om dat het een stamboekstier is en van Huiten en de Wit elk 2/7. L. van Drunen. Ik vind die verdeeling onbillijk, ik zou ieder 1/3 geven, daar slechts een klein aantal personen uit de gemeente van den ver- eenigingSstier gebruik kunnen maken. Van Hui ten en de Wit hebben het veel drukker. Voorzitter. Bij B. en W. zat de meening voor dat we zooveel mogelijk moeten bevorderen dat er stamboekvee gefokt wordt. Dat is de eenige reden waarom wij voor de vereeniging iets meer zouden "Willen geven. L. van Drunen. Alle menschen kunnen zoo maar niet bij die vereeniging gaan, daar is nog al wat aan te betalen, dat is voor die kleine boeren te veel. Van Speijk. Die stamboekstier is er om goed vee te fokken, die daar iets voor voelt heeft er ook wat voor over. Die het niet kunnen betalen, dat is wat anders, maar er zijn er ook die niets willen betalen. rechtstreeks aan de aangeslotenen ten goede komt. I ]ieul-jngen zijn ook hier in deze gemeente niet De begrooting wordt hierna ongewijzigd vastge- verricht en hoeveel afkeuringen wegens ondeugde- steld. 12. Goedkeuring begrooting Burgerlijk Armbe stuur voor 1925. Wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. 13. Vaststelling begrooting 1925. De begrooting Wordt post voor post voorgelezen, waarbij de raadsleden hunne eventueele bemer kingen kunnen maken bij het voorlezen van den- betreffenden post. De ontvangsten gaven geen enkele aanleiding tot bemerkingen. Anders was het echter met de uitgaven. Bij den post salarissen der ambtenaren zegt de heer Muskens: Mij dunkt dat er niets tegen was dat de jaarwedden der ambtenaren verlaagd wer den. Daar is hier al eens meer over gesproken, doch daar bleef het bij. Overal gaat men daar in voor en ook de salarissen der rijksambtenaren worden verlaagd. Voorzitter. In verschillende andere gemeente raden bestaat bij de Voorzitters de meening dat zij zelf als belanghebbende zich niet in de discus sies over de salariskwestie moeten mengen. Ik meen echter dat er absoluut niets tegen is als door hen met degelijke argumenten voor de be langen van den gemeenteambtenaar in het alge meen wordt opgekomen. Vroeger hebben de salarissen van de gemeente ambtenaren ook absoluut geen gelijken tred ge- Voorzitter. Het blijkt dat hier een kleine ver gissing in het spel is maar ik vind toch de toon waarop de heer W. v. d. Wiel die vraag stelt min der bevorderlijk voor een goede verstandhouding. Men moet niet meenen dat er nooit niet eens een vergissing begaan kan worden, maar men moet niet zoo dadelijk over alles vallen. W. v. d. Wiel. Dan wou ik nog vragen of de jacht voor 5 jaren verpacht is. Ik meen dat dit niet besloten is. Voorzitter. De regeling daarvan heeft de raad aan Burg. en Weth. opgedragen. Die jaclitver- pachtingen geschieden gewoonlijk Voor 45 of 6 jaren en nu hebben B. en W. maar het gemiddel de genomen. W. v. d. Wiel. Dus Burg. en Weth. kunnen zoo maar doen wat ze willen als het hun is opgedra gen, daar zal ik dan in het vervolg rekening mee houden. Voorzitter. Ik meen dat Uwe houding zeer on- heusch is tegenover Burg. en Weth. Zij hebben te goedertrouw gemeend aldus het beste te handelen en behoeft U deze niet zoo in twijfel te trekken. W. v. d. Wiel. Ik kan toch op de zaak een ande en kijk hebben dan Burg. en Weth. Voorzitter. Zeker, maar dan kunt U die opmer kingen wel in een anderen vorm doen; thans ligt er zoo'n wantrouwen tegenover B. en W. in. W. v. d. Wiel. U moet er niet uithalen wat er niet inzit. Voorzitter. Het doet me genoegen te hooren dat zulks niet de bedoeling zal zijn. Muskens. Wat heeft de verpachting dit maal opgebracht? Voorzitter, 185. Muskens. Dat is meen ik nog minder dan an ders. De Voorzitter zegt dat het moeilijk vooruit goed onderlegd politiepersoneel heeft. Hoe vaak I is te zeggen wat het meest zal opbrengen publieke- immers worden de dorpen niet als object voor diefstallen e.d. uitgekozen en ligt het aan de bekwaamheid van de politie of de dader al of niet wordt opgespoord. Zij stellen daarom een kleine subsidie voor van 15. W. v. d. Wiel. Toen de Hanze het vorig jaar om subsidie kwam voor het oprichten van een cur sus, werd dit geweigerd en nu acht U die dus van meer belang dan zoo'n cursus in eigen gemeente. Voorzitter. Een van de reden dat die subsidie vorig jaar niet gegeven werd, was, dat er zoo weinig belangstelling voor dezen cursus bestond. of onderliandsche verpachting, dat is vaak ver schillend. De heer L. van Drunen wijst er nog op dat het gruis van de remise veelal naar andere plaatsen gaat ofschoon het hier in de gemeente zoo hard noodig is voor de slechte wegen. Hij vindt zulks jammer en vraagt den voorzitter dit eens onder het oog te zien. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer van Drunen zegt verder dat de pach ters van de Middelzeek eenparig verklaren dat de pachttermljnen dit jaar om zijn. Spr. vraagt (Verschillende leden beamen dat er absoluut I of dit zoo is lijkheid waren daar niet bij De heer'W. v. d. Wiel blijft toch de kosten zeer hoog vinden. Hierna komt in behandeling de subsidieaan vrage van het Wit Gele Kruis. Gevraagd wordt eene subsidie van 250. waarvan 100.zullen worden aangewend tot bestrijding der tuberculose. Gezien het groote nut dezer instelling wordt de gevraagde subsidie zonder bemerkingen toege staan. Bij den post voor onderhoud van straten en pleinen zegt de voorzitter dat door de commissie was voorgesteld om een nieuwen weg te leggen in die steeg langs de kerk. Burg. en Weth. moeten toegeven dat die weg zeer slcelit is en er weinig aan verbeterd kan worden, doch zij zouden met het aanleggen van een nieuwen weg, wat direct weer enkele duizen den guldens kost, willen wachten tot betere tijden. Teneinde de grootste kuilen te kunnen herstel len hebben B. en W. echter dezen post hooger geraamd dan anders. Brok. Zou het fietspad dan niet wat opgehoogd kunnen worden, dat was al een heele verbetering. Voorzitter. Dat is al eens geprobeerd, maar dat gaat niet, alles waait er af, er vat niets op die grintlaag. Maar we zijn de laatste 2 jaren al met belastingverlaging kunnen komen. Als we zoo nog eens wat overschot hebben kan daar misschien houden met die der rijksambtenaren, terwijl er 1 nQg eens dic weg van vernieuwd worden. bovendien nog een groot verschil bestaat tusschen Besioten de post volgens de begrooting te hand- W. v. d. Wiel. Mij dunkt dat deze zaak niet in I d(; saial.;ssen der gemeenteambtenaren in Noord- I baVen. Bij den post salaris van den gemeente- de is. Het grenst bij mij aan het onmogelijke. I Brabant, Cn die van de andere provincies. Inder- I geneesheer merkt de heer W. v. d. Wiel op dat Ik kan maar niet begrijpen dat van Huiten een I t„d was dan ook door Ged. Staten een nieuwe I °et salaris van de verloskundige veel te laag is fokstier van de vereeniging kan houden en daar- I sajarisregeling voor de gemeenteambtenaren ont- jn verhouding tot hetgeen de dokter zelf ont- naast nog een van hemzelf en dat hier de wet- worpen> doch omdat toen juist die depressie in- I vangt Hij wjj daarop thans niet verder ingaan houders dat goedvinden en hem voor die andere I (ra(^ js men met dat voorstel maar niet gekomen. geen belangstelling voor dien Hanzecursus was en daarom op het verzoek niet werd ingegaan). Voorzitter. Ik vind het dus onlogisch om nu dat motief te laten dienen. W. v. d. Wiel. Daar is toen niet over leerlingen gesproken. Ik begrijp niet hoe de Hanze om sub sidie kan vragen als er geen belangstelling is. A. v. d. Wiel. U zou het nog aan het bestuur der Hanze kunnen vragen, er waren bijna geen leer lingen Voorzitter. Het ligt riu trouwens ook niet op onzen weg om dat te gaan onderzoeken. We zul len het voorstel van B. en W. om 15.subsidie te verleenen in omvraag brengen. Dit voorstel werd met 8 tegen 3 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren W. v. d. Wiel, Mus kens en van Drunen. De overige begrootingsposten gaven verder geen aanleiding meer tot opmerkingen en wordt dus de begrooting voorloopig volgens ontwerp vast gesteld. 14. Aangehouden adres van het R. K. Kerkbe stuur. De Voorzitter licht het adres nader toe. Hij wijst er op dat omstreeks het jaar 1880 door de gemeente aan het kerkbestuur een bedrag van 11000 is gegeven voor den bouw van het kloos ter waarin de ouden van dagen verpleegd worden en dat toen een contract is opgemaakt waarbij werd bepaald dat de armlastige ouden van dagen uit Drunen voor 75.— per jaar zouden worden verpleegd. Maar in later tijden kon men met dat bedrag niet toekomen, doch toen kwam de ouder domsrente te hulp. Men ontving nu van eiken ver pleegden 150 per jaar ouderdomsrente. Nu vraagt het Kerkbestuur in zijn adres om die 150 per jaar van gemeentewege aan te vullen tot 200, dus 50 voor eiken armlastigen verpleegden bij te betalen om de kosten te kunnen bestrijden. Er zijn op het oogenblik 7 armlastige verpleegden. Burg. en Weth. meenen te moeten voorstellen om 25.— in plaats van f 50.— bij te dragen. Het bedrag van 11.000 dat de gemeente vroeger gaf mag toch ook wel als een tegenprestatie gelden. W. v. dè Wiel. Ik vind dat ze ze goed voor die f 150 kunnen houden; ze hebben zelf aangeboden om iemand op tc nemen voor f 1.75 per week. Voorzitter. Dat kan ik niet gelooven. We moeten toch aannemen dat deze instelling het niet zou vragen als die 150 toereikend waren. Maar ik kan me best voorstellen dat ze er met 150 niet kunnen komen. De verpleging van ouden van dagen vereischt veel zorg en gewoonlijk hebben zij goede middelen noodig. A. v. d. Wiel .Ik vind het bedrag dat ze vragen niets te veel. Het is voor de gemeente cn voordeel dat ze daar verpleegd worden. Wat zou men moe ten doen als voor die armlastigen op een andere manier moest gezorgd worden, dat zou heel wat doch bij eventueele vereeniging van gemeenten meer kosten De voorzitter die een en ander heeft onderzocht, ontkent zulks. De heer Brok dringt nog aan op het nazien van een fietspad, waarnaar de voorzitter beloofde een onderzoek te zullen instellen. Daarna gaat de raad over in geheim comité o.m. ter behandeling van punt 17. Reclames schoolgeld en hoofdelijken omslag. AAN DE KATHOLIEKE KIEZERS VAN NEDERLAND. In zijn vergadering op Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden, heeft het bestuur van den Algeöieenen Bond van R.K. Rijkskies- kringorganlsaties in Nederland de afge vaardigden der Rijkskieskringorganlsaties in het Adviseerend College benoemd. Het Adviseerend College zal als volgt zijn samengesteld I. De leden van het dagelijksch bestuur Mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, Utrecht, Bondsvoorzitter, tevens .voorzitter van het Adviseerend College. Mr. Frans Teulings, Den Bosch, Bonds- secretaris, tevens secretaris van het Advi seerend College. Mr. I. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haar lem, Bondspenningmeester. II. De overige leden van het Bondsbe- stuur M. van Hout, Helmond, (als plaatsvervan ger optredend van mr. dr. Van Rijckevor- sel, die als zittend Kamerlid geen lid van het Adviseerend College kan zijn.) J. Verheijen, Roosendaal. Mr. G. Pastoors, Tilburg. Mr. E. Baron van Voorst tot Voorst, Beek bij Nijmegen. J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem. Mr. P. van der Velden, Nijmegen. H. W. D. Hellebrekers, Rotterdam. Prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag. A. J. Oostdam, Leiden. G. C. Wubben, Rijswijk (Z.-H.) Mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam. Mr. A. J. M. Leesberg, Alkmaar. B. Veltman, Alkmaar. J. W. Vienings, Goes. G. H. J. van Spanje, Utrecht. W. F. A. Overmeer, Heeg (Fr.) G. J. ter Steege, Almelo. Mr. G. R. baron van Voorst tot Voorst, Zwolle. J. W. ten Braak, Winschoten. E. A. Ohms, Nieuw-Schoonebeek (Dr.) J. C. Aarts, Sittard. K. Geelen, Maastricht. III. De 1.1. Zaterdag benoemde afge- stier nog een vergoeding willen geven. Ik stel voor I Bedoeide salarissen stonden hier dus reeds op een I 2;d By met een voorstel om verhooging voor haar om 75.aan de Wit te geven en 75 voor den I ]ager peB dan in een andere provincie of dan die vereenigingsstier, maar van Ilulten er buiten te I v;m de rjjks ambtenaren. Al zouden dus die andere laten. I al voorgaan dan behoeven we hier nog niet zoo Na nog eenige discussie over dit punt vraagt dc I aa]lstonds te volgen, voorzitter wie het voorstel van den heer W. v. d. Trouwens van nagenoeg alle ambtenaren wor den de salarissen door Ged.. Staten geregeld dus zou de raad er toch niets aan kunnen doen, daar Ged. Staten het niet zouden goedkeuren. Om een Wiel steunt. Geen der leden steunt het. Het voorstel van den heer L. van Drunen om elk 1/3 van 150 te geven wordt door de heeren komen. De voorzitter zegt dat de gemeente daar nu niets aan doen kan. Dat is een kwestie tusschen den dokter en de verloskundige die door dezen is aangesteld. Bij de behandeling van den post voor de dis- Iricts-arbeidsbeurs zegt de heer W. v. d. Wiel dat deze veel te hoog is. Hij wijst er op dat de rege- d. Wiel (zonder het woord te vragen er vaardigden der Rijkskieskringorganlsaties, W. v, tusschen door). Ik wil er dan toch wel 3 hebben voor 3.— per week. Voorzitter. U moet eerst het woord vragen. Ik wil nu ook wel eens formeel zijn. W. v. d. Wiel (het woord verkrijgend). Als de werkloozen met 6.60 per week naar huis moes ten en daarvan moest nog 4.huishuur af, daar zouden ze dan met hun gezin wel van rond kun- maar als dan die oude vrouwtjes voorbeeld te noemen dat de salarissen hier op een Jlng %elke hicr geldt, n.l. dat de werkloozen zich nen komen, W. v. d. Wiel en Brok gesteund en aangenomen I Jaag peU staallj moge dienen, dat een burgemees- dagelijks bij den correspondent moeten melden, voor 3.— nog niet verpleegd kunnen worden, met 6 tegen 3 stemmen en 2 onthoudingen. - Voor de heeren W. v. d. Wiel, Klerx, Brok, van ik vind dat ze er best mee kunnen komen. Voorzitter. Uwe vergelijking met die werkloozen Huiten, L. van Drunen en A. van de Wiel. Tegen de lieeren van Spijk, van Ilalder en Pij nenburg. De heeren Elshout en Muskens bleven buiten stemming. Punten 4 en 5 der agenda zijnde diverse sub sidieaanvragen zullen bij de behandeling der be grooting aan de orde worden gesteld. 7. Verzoek van de Vereeniging Centrale Neder land voor landelijke welvaart te Utrecht om sub sidie. Voorzitter. Burg. en Weth. gullen niet ontken nen dat een dergelijke vereeniging zeer nuttig werk kan doen, maar we kunnen toch niet alle nuttige vereenigingen steunen. Daarom wordt voorgesteld om alsnog niet tot die vereeniging toe te» treden. Aludus wordt besloten. 7. Verzoek van de vereeniging van bijenhou ders om een schoollokaal met vuur en licht be schikbaar te stellen voor het houden van een cursus in bijenteelt. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om hierop goedgunstig te beschikken. Aangenomen. 8. Verzoek van den gemeenteontvanger om ontslag met ingang van 25 October a.s. als zoo danig en als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Adressant vraagt zijn ontslag met het oog op zijn hoogen leeftijd. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor den heer Fr. van Drunen het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen onder dankbe- "•"O - I lUl&UUJlVO XJ.ij UV/H -- ter in een plaats van dezelfde grootte als Drunen I aergens zoo js- Het betreft gewoonlijk toch gedeel- dan weet ik het niet meer. Meer wil ik er hier in een andere provincie 1000.meer salaris teBjk werkloozen en die staan wel ingeschreven niet van zeggen, maar ik zal tegenstemmen, want maar men heeft er toch geen werk voor. Zij zijn gewoonlijk nog op sommige dagen bij hun werk gever werkzaam en is het dus ondoenlijk om zich telkens te komen melden. De voorzitter merkt op dat er toch een controle moet zijn. De heer W. v. d. Wiel zegt dat men bij hem de lijsten kan komen inzien doch de heer v. d. Leur gaat geheel mank, of u drukt u verkeerd uit. Als u bedoelt dat de werkloozen er niet mee komen konden, dan is de vergelijking zeker verkeerd. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren A. v. d. Wiel, van heeft dan hier. L. van Drunen. Ik voel ook wel iets voor hetgeen door den heer Muskens werd gezegd. Het rijk gaat ons daarin voor, doch inplaats van met de laag ste moesten ze met de hoogste beginnen. Voorzitter. Ik kan U hierop hetzelfde antwoor den wat ik reeds naar aanleiding van de opmer kingen van den heer Muskens mededeelde. Maar wil de raad aan Burg. en Weth. opdragen om aan Ged. Staten te verzoeken hunne medewerking te 7yn gebj klijgt komt daarover nooit bij hem, wel hout. Tegen de heeren W. v. d. Wiel, Brok, van Huiten, Muskens en van Drunen. 15. Voorstel van Burg. en Weth. om vrijstel ling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening voor de school in het Dorp en In den Wolfshoek. Besloten als vorige jaren bedoelde vrijstelling aan te vragen. 16. Voorstel van Burg. en Weth. om vrijstelling die als correspondent is aangesteld en daarvoor Speijk, van Halder, Klerks, Pijnenburg en Els- zijn geld krijgt komt daarover nooit bij hem, wel bij de andere bestuursleden, ofschoon hij goed weet dat hij bij spr. zijn moet. Spr. haalt nog enkele feiten aan om aan te toonen dat het met bedoeld correspondentschap niet in orde is. De voorzitter zegt hierover moeilijk thans te verleenen om hier de salarissen te verlagen, dan zullen zij dat doen. W. v. d. Wiel. Ik ben geen voorstander van sa larisverlaging, maar de tijd van salarlsverhoo- ging acht ik toch voorbij. Nu heb ik echter op de begrooting gezien dat het salaris van den burge- 1 kunnen oordeelen. Hij stelt daarom voor deze meester met 100.— is verhoogd. Voorzitter. Daar kunnen we niets aan doen. Dat is Ingevolge de salarisregeling waarop ik destijds hier als burgemeester ben aangesteld. Daarin staat dat elke 2 jaar het salaris met 100.— wordt verhoogd tot het maximum is bereikt en die rege- I ling kunnn we niet eenzijdig gaan veranderen. Ik was wel liever buiten deze discussie gejdeven, doch ik meen hierop gerust te mogen wijzen. L. van Drunen. Zouden we dan niet aan Ged. Staten kunnen vragen of we de salarissen van j boven .af kunnen verlagen. Voorzitter. In verschillende bladen hebt u kun- nen lezen dat Ged. Staten daaraan toch hunne medewerking niet verleenen; maar wil U er een j voorstel van maken? zaak aan te houden tot de volgende vergadering en intusschen zal spr. een en ander onderzoeken. Deze post blijft dus voorloopig pro memorie op te vragen van de verplichting om vleesch onbrulk- de begrooting gehandhaafd en kan dus later nog vervallen als mocht blijken dat hij overbodig is. Aldus wordt besloten. Daarna komt in behandeling het verzoek van het bestuur der Jongenscongregatie om een subsi die voor de kosten die deze congregatie besteedt aan de vorming, ontwikkeling en gepaste ont spanning der Drunensche jeugd. Daar deze niet door de contributie bestreden kunnen worden, wordt voor de jongensafdeeling een subsidie van f 75.gevraagd. Burg. en Weth. zijn van meening dat door ge baar te maken door behandeling in een destruc tor Ook deze formaliteit wordt aan B. en W. over gelaten. Rondvraag. W. v. d. Wiel. Ik wou vragen hoe het komt dat genomen raadsbesluiten niet worden uitgevoerd. Ik heb gehoord van de Wit dat hij nog steeds de subsidie voor den bok niet ontvangen heeft. Op informatie van den voorzitter zegt de secre taris dat de subsidies gewoonlijk niet worden uit gekeerd voor het jaar verstreken is, doch blijkt noemde Jongenscongregatie zeer nuttig werk thans dat bij raadsbesluit is bepaald dat de sub- (alfabetisch gerangschikt) Prof. J. D. J. Aengenent, Warmond. J. P. J. Asselbergs Oh.zn., Bergen-op- Zoom. R. C. A. van Cranenburg, Haarlem. H. F. P. Donné, Venlo. P. Domna, Assen. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, Rijswijk (Z.-H.) O. Foppele, 's-Hertogenbosch. Prof. mr. dr. J. v. d. Grinten, Nijmegen. J. Groen, Azn,, Zuidscharwoude. A. Th. Hendrikx, IJzendijke. S. W. de Jong, Lemmer. A. v. d. Kallen, Nijmegen. W. Nieuwenhuis, Amsterdam. C. W. Ninteman, Groningen. F. L. D. Nivard, Rotterdam. H. C. Nijkamp, Enschedé. A. Th. van Rijen, Tilburg. E. Schaaper, Krommenie. A. J. Schoemaker, Deventer. Mevr. F. Steenberghe-Engeringh, Utrecht. Prof. dr. A. Steger, 's-Gravenhage. A. van de Ven, Son (N.-B.) J. Th. Verheggen, Buggenum. A. van der Waarden, Almelo. Met de- benoeming van de afgevaardigden der Rijkskieskringorganlsaties in het Ad viseerend College, Is thans een voornaam punt van het nieuwe kiesreglement tot stand gebracht. Het Bondsbestuur heeft deze belangrijke benoeming met groote zorg en verantwoor delijkheidsgevoel gedaan, naar beste weten, en het mag er ongetwijfeld op rekenen, dat het Adviseerend College met welwillend vertrouwen door de R. K. kiezers wordt tegemoet getreden. Het Bondsbestuur vertrouwt stellig op de medewerking van allen in de thans vol gende periode, waarin de candidatenlijsten der R.K. Staatspartij volgens de nieuwe reglementsbepalingen zullen moeten worden vastgesteld. Een hoogst gewichtige en be-

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5