j: II "^^ottszakenT™" - I i f' \i i I gen er, tot in 't begin dezer eeuw de familie de la CourtWassenaar het kasteel deed overgaan aan de Paters Cisterciënsers, onder abt Paul Marè- chal uit Versailles weggevlucht. Die ondernemende en welbemiddelde Franschman, die 20 jaren volgeling en vriend was geweest van den Eucharis tie minnaar, den Eerbiedwaardigen Jules Egmard, begon er in 1904 een college, om jongelingen op te leiden voor zijn stichting, de Congregatie van het Lichaam des Heeren (Congregatio Corparis Christi) welker leden uit zou den munten door de aanbidding van Jezus in het H. Sacrament. Vóór enkele jaren vertrok Maréchal weer naar Ver sailles naar het klooster O. L. Vr. van Pont Colbert, zijne stichting in Nieuw kuijk, toegewijd aan de H. Maagd Maria, overlatend aan twee Fransche priesters, de Z. E. Prior Stanislaus Viennot en prof. Emanuel Philippe. Vanuit Frankrijk bleef de werklie vende vader abt raad en hulp verlee- nen tot aan het einde van zijn welbe steed leven 1 September 1924. Hij had den leeftijd van 84 jaren bereikt en was in zijn stervensuur bijgestaan door M. Franciscus, in de wereld Albert Janssens, een Tilburger van geboorte, den zoon van den fabrikant Lucien Janssens-Diepen. Deze preister, profes sor in de H. Schrift, een neef van wij len Z. D. H. Mgr. F. A. J. A. J'anssens, Aartsbisschop van Nieuw-Orleans, werd toen met algemeene stemmen, tot abt gekozen, en is dezen morgen door Mgr. A. F. Diepen, zijn Doorluchtige Heerneef, te midden van zooveel fami lieleden en vrienden, als de klooster kapel bevatten kon, tot abt gewijd. De Generaal-abt der orde Mgr. Cass Haid kon zelf niet uit Bregenz (Oos tenrijk) overkomen, om, gelijk het voorschrift luidt, de H. Wijding toe te dienen. De bisschop van Versailles oordeelde het wegens de jammerlijke kerkelijke toestanden in Frankrijk, raadzamer, ip Holland de H. Abtswij ding te laten toedienen en wijl de Hoog Eerw. Wijdeling zóóvele vrien den in 's-Bosch niet gemakkelijk naar believe ontvangen kon, werd het kloos ter van Onzenoort verkoren, om de zeldzame plechtigheid te aanschouwen, de wijding van een abt. De geburen A. van Herpt, J. Mom- mersteeg en J. van Kuijk waren reeds dagen te voren in de weer de versiering voor dit feest aan te brengen. Langs den klinkerweg, die vanaf den grooten straatweg „de Langstraat" naar het klooster voert, door den volksmond de Schapensteeg genoemd, werd door hen een eerehaag van groen geplant, kleu rig versierd met gele, paarse en roode rozetten. Vóór den ingang der ijzeren poort stond een eereboog, de graaf d'OuI- tremont had welwillend het fijne mast hout er voor geschonken een triomf boog opgericht, gelijk dorpers het kun nen: hoog en breed en zwaar, uitin gevend van hun medevoelen met de ge lukkige Paters, van hun hoogachting toor den nieuwen abt, die bijna 20 jaren in hun midden had geleefd, van hun sympathie voor den beminden bis schop van ons diocees. De vaardige hand van zuster Longina uit Nieuw- kuijk had het blazoen van den nieuwen dignitaris geschilderd, wat, in het mid den van den eerenboog ten zeerste onze aandacht trok. Het is geen gemak kelijke taak geweest, het wapenbord te teekenen, dat Mgr. Janssens zich ver kozen heeft. In 2 vakken verdeeld prijkt links op gouden achtergrond de Calvarië-groepJezus aan het Kruis met Maria en Johannes en Magdalena; rechts ziet ge in den bovenhoek een blauw met leliën bezaaid veld en daar op 2 handen, die een H. Hostie omhoog houden; de rechter-onderhoek ver toont op rooden achtergrond een open geslagen boek met de letters S. S. d.w.z. Scriptura Sacra zoo men ons mededeel de, H. Schrift, waaruit Pater Jans sens zoolang doceerde. Zeer passend draagt het schild de spreuk: O Crux ave, spes unicaO Kruis onze eenige hoop, wees gegroet; want zonder kruis kunnen wij ons Jezus niet indenken als offer op Calvarië, noch als spijze in de H. Hostie, noch als leermeester in het Evangelie. Tot voorbij de ijzeren kloosterpoort reikte de versiering: daarachter is zelfs der oudheid eenig gewéld aange daan. De laan van flink opgeschoten canada's nu van hun, loof ontdaan was een weinig gesnoeid, een rij spar ren was er nog voor geplant, de pont renovatus 1881 (confortatus 1924) de brug had een nieuwe leuning gekregen, boven'de tweede houten poort was in hare nis het wit-grijze Mariabeeldje is meer dan eene aandachtige beschou wing waard, 't Was druk versierd, schitterend van allerlei kleuren, gelijk trouwens het geheele heiligdom dat door de zorgen van Abt Maréchal artis tiek is gepolychromeerd en met eiken houten plafond overhuifd. Groote hei lig heelden, kandelaars en kruisen met email bewerkt, keurige Japansche bloemvazen, fijn besneden koorbanken, alles draagt het karakter, den stempel van z'n verblijfplaats. Het altaar is van rood marmer: 4 kolommen schragen de mensa, deze draagt 6 kandelaars en een door 'n gordijntje aan het oog ont trokken verplaatsbaar tabernakel. Maar aan weerszijden van het altaar kronkelt een trap van9 treden naar den expositietroon. Onder een groven kroon tegen een van wit hermelijnen doek als wapenmantel, schiet een zon haar stralen, daarvóór het is zoo de wènsch van den Eerbiedw. Egmard daarvóór troont Jezus zelf, op een ster renhemel, 'n grooten blauwen bol vol gouden sterren en kloeke letters onder den druiventros en korenaren langs de 2 kolosale engelen geven het motief: Christus rex dominans gentibusChris tus de koning de beheerscher der vol keren. Wat spreekt die tekst eigenaar dig tot ons in dit eeuwen oude paléis! Dit altaar, deze kapel hebben geen palmen geen bloemenmengeling noo- dig om indrukwekkend te zijn. Te ongeveer half negen waren dan alle ministri voor de H. Wijding aan wezig met Mgr. A. F. Diepen de cele- brands, diens adjutors, de HoogEerw. Heer Thomas Schoen, geboortig uit N.-Brabant abt van Bornhem bij Ant werpen en de HoogE. Heer Benoit abt van Valdieu bij Luik. Het heeft weinig zin precies te ver melden wie juist ad mitsam ad bacu- lum enz. de functies waarnamen: het waren de E.E. Geestelijken der naast- bijgelegen parochies van Nieuwkuijk, op een kouden lunch. Ook daar had den de studenten van Onzenoort huis gehouden guirlandes en festoenen slingerden zich van hoek tot hoek van haak tot haak Onder deze talrijke ge- noodigden zagen wij o.a. ook nog aanzitten de voornaamste assistenten de ZEerw. Heer Pastoor v, Rie!, Waal wijk, deken Sanders uit Tilburg, de naaste familieleden waaronder een dominikaan, bijna al zijn Haarensche klasgenooten enz. enz. Voor de ver zorging dezer lunch en leverancier de genomen Nederlandsche' schepen, den aanslag vernietigd. De Minister van Financiën gaat in cassatie bij den Hoogen Raad. Door de invoering van de Tabak belasting, in verband waarmede geen sigaren of tabak verkocht mogen wor den zonder vermelding van de waarde zijn thans gegevens bekend omtrent de door het Departement van Finan ciën afgeleverde banderolles over 1923. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nu tabellen samengesteld uit de heer Leo Verschuure en Zn. uit Til- verantwoordingsstaten, volgens welke burg, mag voor de prompte en nette de tota,e kleinhandelsprijs van alle 1923 gebanderolleerde sigaren bedroeg f9.921,358, die der sigaretten f 36.084.805 en dievan de tabak f28.918.828. Behalve 16.962 kistjes met assorti mentsverpakking werden gebanderol- Ieerd 1.058 994.075 sigaren, 1.997.671,800 sigaretten en 12.855 103 K G. tabak. u. Bijna 4 millïoen sigaren zijn eeban- mochten eers nog hun gelukwensch derolleerd voor één cent, meer dan aanbieden. Uit eigen initiatief hadden één miliioen bediening een woord van lof niet ont- över houden worden. Tegen half 3 wenschte Mgr. Diepen te vertrekken, om den nieuwen abt, j de voornaamste assistenten en naaste familieleden, zijn broeder en twee 1 zusters van abt Janssens ten zijnen paleize in 's Bosch een diner aan te bieden. De auto's stonden reeds voor, j maar de omwonenden van het klooster de 3 buurlui een H. Hart-beeki voor vader abt gekocht en namens hen hield de jeugdige Marie van Herpt een korte toespraak memoreerend hoe pater Janssens eerst als student, toen als priester en professor zich in de verleden 20 jaren bemind heeft gemaakt door zijn eenvoud van manieren en zijn welwillendheid opzichtens zijne omgeving. Zij wenschte den nieuwen abt -een lang, gelukkig en vruchtbaar priesterleven. Door de liedertafel „Oefening baart Kunst" en de harmonie „De Eendracht" werd eene serenade gebracht ter dezer gelegenheid. Nadat door elk der ver- eenigingen enkele nummers ten gehoore waren gebracht, werd door den burge meester, den Edelachlb. heer C. v, d Broek, als hoofd der gemeente namens beide vereenigingen een hartelijke toespraak gehouden. Spr. memoreerde de plaats waar deze op heden zoo E. Heer W. Mutsaers secretaris van Mgr. Diepen. Als voornaamste assistenten fungeer den de Z. E. Heer Ed. Janssens de Horion, pastoor van Dussen en neef van den HoogE. Wijdeling. Verders de HoogEerw. Heeren A. Sweens, Pres van het Seminarie Haaren. N. Wouters deken en pastoor te Heusden, J. de Wit pastoor van Oudenbosch. Te 9 uur ving de H. Dienst aan 't Is mij onmogelijk U de liturgische schoonheid in zijn geheel weer te geven Imponeerend was reeds het begin „Hier staat, zoo klonk het bij monde van den oudsten dienenden priester, hier staat HoogEerw. Vader, de verkorene van het klooster en de monniken vragen U om hem de H Abtswijding toe te dienen. De Bisschop vraagt: Is hij waardig genoeg en is hij met algemeene stemmen gekozen Ja zeker, antwoordt de dienaar. Welnu, zoo informeert de Bisschopmijn broeder ik zal U enkele vragen stellen sta op en antwoordt mij Wilt gij de regel van den H. Benedictus zelf onderhouden en Uwe onderdanen er gedurig toe aansporen „Ik wil". Wilt gij door Uw gedrag ten alle tijden Uw onderdanen ter voorbeeld zijn? Ik wil". Wilt gij de kloostergoederen zorgvuldig bewaren, beheeren en des gevraagd aan de armen uitdeelen „Ik wil". Wilt gij aan onze H. Moeder de Kerk, aan den Paus en Zijne op volgers, onderdanigheid, hoogachting en liefde betoonen „Ik wil" Goed, zegt de Bisschop met Gods hulp mo get gij die deugden verkrijgen en bewaren Dan gaat de Bisschop over tot de H. Wijding. Heerlijk oogenblik, als de Bisschop zingend den Wijdeling de handen oplegt en God smeekt, dat de „Con- stitutus, electus" blijve, dat de tot abt aangestelde een door God uitverkorene blijve. Als de Bisschop dan de deug den opsomt, die een „ware vader abt" beoefenen moetgeduld, lijdzaamheid, offerliefde, medelijden, waakzaamheid en rechtvaardigheid, praes tante Do mino nostro |esu Christo d.w.z. in medewerking met de genade onzes Heeren Jezus Christus. Hoe schoon die investituur, als de Bisschop den gewijden abt d,e teekenen zijner waardigheidstaf. mijter en ring elk met een beteekenis verklarend gezegde en heilwensch overreikte En dan het slot der H. Wijdingsmisde nieuwe abl met staf en mijter getooid, geeft aan de geloovigen den zegen en daarna knielt hij aan den Epistel kant neer op het altaar en wenscht den bisschop die voor hem staat toe terwijl hij zingt: ad muitos annos. waar treffende gebeurtenis plaats vond Spr. hoopt verder dat de thans heerschende goede geest met gemeentenaren en klooster zal blijven voortleven. Zichtbaar aangedaan dankte Mgr Abt Janssens voor de schoone tot hem gesproken woorden en gebrachte eer. Ofschoon Spr helaas niet hier doch te Versailles (Frankrijk) zal resideeren, hoopt hij toch nog altijd en zoo mogelijk hulp en bijstand te kunnen bieden aan de hem zoo na aan het hart liggende plaatsen als Nieuwkuijk, Vlijmen en Haarsteeg. Toen stapten Mgr. Diepen en de nieuw gewijde ambt in de auto en gevolgd door tallooze hoera's meer dan half Nieuwkuijk was ter been gekomen begon de terugtocht naar 's Bosch. Eerst stapvoets langs de guirlanders en sierlijke haag, maar voorbij de felle bocht liet men de aktofile passeeren, die via „'t Schapen- steegske" de groote baan naar Vlijmen en 's Bosch zocht. De HoogEerw. Abt, gelijk zijn onver- getelijken voorganger in de laatste jaren zijns levens, zal te Versailles resideeren en van daaruit de priorij Onsenoort besturen. Wel ligt het klooster van Nieuwkuijk Z HE. na aan het hart, immers nu reeds zeide hij toe spoedig meer priesters en broeders naar Holland te zullen zenden om meer studenten op te kunnen nemen in het klooster. Wat de HoogEerw. abt op 't einde zijner H. Wijding den bisschop toe- wenschte, wenschen wij hemad muitos amos een lang gelukkig leven. BINNENLAND. voor 1 '/j cent, ruim 200 miliioen voor 2 cent. enz. Het hoogste aantal is verkregen bij de banderolles voor 10 ets. sigaren, n 1. 227 miliioen stuks, dan volgen in aantal die van 8 ets. (218 miliioen), 6 ets sigaren (187 miliioen), 5 ets. sigaren (144 miliioen), 4 ets. sigaren (53 miliioen). De duurste der 23 soorten zijn 11.825 sigaren ter waarde van 2 a 4 gulden per stuk. De meeste sigaretten zijn gebande- rolleerd voor 1 cent (643 miliioen stuks), voor l'/2 cent (315 miliioen stuks), voor 2'/2 ets. (295 miliioen stuks), voor 2 ets (250 miliioen stuks), voor '/2 ets. (143 miliioen stuks), maar er zijn ook 3600 sigaretten gebande- rolleerd tér waarde van 20 cent per stuk en meer dan een miliioen stuks ter waarde van 10 a 17cent. „Ned. Tabaksct. Derde algemeene Nederlandsche Katholiekendag. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Katholiekendagen deelt ons mee, dat in de datums, waarop de eerstvolgende Nederlandsche. Katholiekendag zal wor den gehouden, verandering is gekumen. Door omsiandigheden is het onmogelijk gebleken, den Katholiekendag te doen plaats hebben op het einde van de maand Juli 1925, zooals" eerst bepaald was en zooals ook reeds in de cou ranten is bekend gemaakt. Besloten is nu den derden Nederlandschen Katho liekendag te houden op Dinsdag. Woensdag en Donderdag 4, 5 en 6 Augustus 1925, en wel te's-Gravenhage, BUITENLAND. Naar uit Parijs gemeld wordt heeft de Fransche regeering gister avond officieel sowjet Rusland de jure erkend. De bij deze gelegenheid tus schen beide regeeringen gewisselde telegrammen zullen worden gepubli ceerd. De volkenbondsraad heeft inzake het Engelsch-Turksch geschil een j dienstweigering. Naar aanleiding van eene bespreking in de jl. gehouden vergadering van het Bondsbestuur, inzake het verkrijg baar stellen van propaganda-brochures, kan worden medegedeeld, dat de N.V. Futura te Leiden bereid is gevonden eene serie zoodanige brochures ver krijgbaar te stellen, Daarover zullen van de zijde van Futura binnen eenigen tijd nadere mededeelirrgen geschieden. De samenstelling en uitgave dier propaganda-geschriften geschiedt dus niet door het Bondsbestuur, doch op initiatief van dit bestuur zullen ver schillende daarioebevoegde en des kundige personen voor de samenstelling zorgen, terwijl de N.V. Futura de uit gave ervan op zich neemt. Hierdoor meent het Bondsbestuur bijgedragen te hebben tot het voorzien in eene behoefte welke zich bij de a.s. verkiezingscampagne in de locale kies verenigingen en propagandaclubs zal doen gevoelen. Voorts zij nog medegedeeld, dai exemplaren van het Algemeen Kies reglement voor een ieder verkrijgbaar zijn bij den Bondssecretaris mr. Frans Teulings, te 's-Hertogenbosch, onder gelijktijdige toezending van een bedrag berekend op basis van 5 cents per exemplaar. Rijwieldiefstal. K. V. 18 jaar, tuinman te Eindhoven gedetineerd, stond terecht beklaagd van verduistering van een rijwiel dat hij op 20 Sept. 1924 te Eindhoven gehuurd had. De eisch luidde 5 maanden gevan genisstraf. Als verdediger trad op Mr. van Besouw, Den Bosch. Zware mishandeling. j. L. van E. 40 jaar landbouwer Oss en raadslid aldaar. N. F. van E. 35 jaar. broer van voornoemden beklaagde. Beklaagd ter zakedat zij den 15 Mei 1924 te Oss te samen en in ver- eeniging althans ieder voor zich op zettelijk mishandeld L van den Berk met hun voet waarom zlij een klomp hadden, hebben geschopt en hem ge welddadig hebben geslagen, door welk schoppen van den Berk voornoemd zwaar lichamelijk letse! heeft bekomen zoodat hij op den grond voortkroop en in 2 maanden niet werken kon. Hij had f 220 onkosten aan dokter en verlet. Vanwege het O. M. zijn vier getuigen gedagvaard. Tegen den eersten beklaagde werd 1 maand tegen den tweeden 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Verdediger Jhr, Mr. van Nispen te 's Bosch. KRIJGSRAAD. Gewetensbezwaren, Voor den Krijgsraad te 's Hertogen bosch verscheen J.v. W./26 jaar, geboren te Wonseradeel, dienstplichtig soldaat van het 9e Reg. Inf ged. te Den Haag, beklaagd van principieele Opnieuw opgegeeld. Aan weerszijden j Het is een dankwoord voor de groote door middel van den Bisschop ver kregen gunstleef lang nog, spare God U monseigneur, mijn grooten weldoe ner nog vele jaren. Zoo waren wij de gelukkige getui gen van deze H. Wijding, H. Hande lingen die heel ons leven ons zullen bijblijven - We zijn verheugd, dat alles hier mede werkte om de kerkelijke diensten zoo luisterijk zoo splendied mogelijk j te maken. Een voormalig kasteel, een piëteit wekkende kapel, pracht gewaden* der dienende priesters, keurige zang der Eerw. fraters van Vlijmen onder directie van frater Christinus, alles van het plein staan nog de verweerde koetshuizen en stallen, vroeger de praal en pronk der bewoners. Links is de deur versierd van het „Kastenaus" (gastenverblijf, zouden wij den fran- schen prior verbeteren). Langs de Lieve Vrouw uitdeelster der genade, midden op een perk, door een vriend heden feestelijk met sierboompjes be plant, naderen we de steenen boogbrug over de jammerlijk sinds jaren gedempte gracht. Dan bellen we aan: een vriendelijke korte broeder in brui ne pij voert ons binnen in het sombere gebouw met breeden hoofdgang. We passeeren het levensgroot beeld der Moeder van Smarten, uit Versailles naar hier overgevoerd, uit wit marme ren schulp biedt men ons wijwater, wij zijn in de kapel. Doch hier staan we een oogenblik stil; zoo'n hoofd-altaar Naar het comité Vliegtocht Neder land— Indië meedeelt, zijrt, nadat, dank zij de medewerking van het departement van buitenlandsche zaken, het op onthoud aan de Servisch Bulgaarsche grens slechts kort geduurd heeft, de nieuwe motor en de benoodigde onder deden voor de herstelling van het vliegtuig te Philippopel aangekomen, waarna de monteurs onmiddellijk aan de werkzaamheden begonnen zijn Te voren reeds had de bemanning met den heer Guilonard alles in gereedheid gebracht. Indien geen bijzondere tegenslagen door weersomstandigheden optreden, waardoor drassigheid van den bodem het vertrek onmogelijk zou kunnen maken, zal Zaterdag 1 November de tocht hervat kunnen worden. Op dien dag zal dan de étappe naar Constan- tinopel, ongeveer 400 K.M., worden afgelegd. Van der Hoop hoopt dan onmiddellijk de vlucht op regelmatige wijze te kunnen voortzetten. Vanwege den directeur-generaal der Zuiderzeewerken is aanbesteed de aanleg van het derde of laatste gedeelte van het afwaterings- en scheepvaart kanaal van Ewijckssluis-Oostoever, in verband met de afsluiting van het Amsteldiep^ met bijkomende werken. (Raming f 1 350,000 Laagste inschrijfster was de N.V. Mij. tot het aannemen van waterbouw werken v/h. A. Hofman, te Haarlem, met f 1,168,000. De Raad van Beroep voor de Directe Belastingen I te Rotterdam heeft in het centrale geval van navordering voorloopige grens vastgesteld. De Engelsche en de Turksche delegatie hebben dit voorstel aanvaard. In het laatste nummer van het Duitsche Tijdschrift „Schiffsbau" is een zeer belangwekkend stukje ver schenen over eenen nieuwen Diesel motor van niet minder dan 15,000 P.K die tegenwoordig voor de groote elec- trische centrale te Hamburg wordt gebouwd. De grootste Dieselmotor, die tot nu toe bekend was, was er een van 8000 P.K. die tegenwoordig in Engeland wordt gebouwd. Deze nieuwe van 15,000 P.K. spant dus verreweg de kroon. De machine, die do6r één der eerste Duitsche machinefabrieken op het ge bied van Dieselmotoren wordt gebouwd bezit niet minder dan 9 cylinders, die ieder ca 1650 P.K. kunnen ontwik kelen. Eenige belangwekkende cijfers: Doorsnede cylinder 860 millimeter. Lengte cylinder 1500 millimeter. Tou- ren aan de as gesteld 94 per minuut. Het is de grootste Diesselmotor ter wereld. suggereerde onslijtbare hèrinneringen. I van oorlogswinst belasting geheven van Te 12'/2 uur was de verheven gelden, terugbetaald door de Engelsche plechtigheid ten einde en werden 80 regeering aan hen, die goederen hadden der genoodigden ontvangen in het verscheept met de in het voorjaar van Gastenhuis op het voorplein, onthaald 1918 in Engelsche havens in beslag Mededeellngeit van de R.K. Staatspartij, Onderstaand rondschrijven is namens het Bondsbestnur verzonden aan de besturen der R.K. Rijkskieskringorga nisaties in Nederland. „Terwijl bij de vorige verkiezingen elke Rijkskieskringorganisatie volgens haar eigen kiesreglement te werk ging, hebben in de jongste algemeene Bonds vergadering de bij den algemeene ;i Bond aangesloten R.K. Rijkskieskring- organisaties een voor alle die organi saties geldend algemeen kiesreglement vastgesteld, dat zal worden gevolgd bij de voorbereiding der verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het is ons gebleken, dat nog niet in alle Rijkskieskringorganisaties in de reglementen die artikelen zijn door gehaald, die tengevolge van voornoem de vaststelling van het algemeen kies reglement vervallen zijn. Teneinde verwarring bij de kiezers te voorkomen, geven wij den kieskring- besturen, die zulks tot heden nalieten, in overweging ten spoedigste eene vergadering bijeen te roepen, om zulks alsnog te verrichten en tevens die wijzigingen aan te brengen, die allicht tengevolge daarvan zullen noodig blijken". Beklaagde had gewetensbezwaren tegen het militairisme in zijn geheel en weigert zelfs de geringste diensten als soldaat te verrichten De aud. Mil. eischte 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest, ontslag uit den militairen dienst en ontzegging van de bevoegdheid om bij de militairenmacht te dienen. Dienstweigeraar. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch veroordeelde J. A. C. L. 20 jaar. ge boren te Haarlem, dienstplichtig soldaat bij het 10e Reg. inf. gedetineerd te Den Haag wegens principieele dienst weigering bij herhaling tot 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst en zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij dé mili taire macht te dienen "™GÜENGD NIEUWS. Te Meerveldhoven nabij Eind hoven ontstond Maandagavond in een café tijdens een kienpartijtje ruzie tusschen een zekeren Van D. uit Gestel en van de H. uit Meerveldhoven, en wel omdat v. D. voortduren zat te vloeken en daarmede op herhaaldelijk verzoek van den herbergier weigerde op te houden. Het gevolg daarvan was, dat v. d. H. den ander vastgreep en hem het café uitwierp. Toen v. d. H eenige oogenblikken later buiten kwam, stak v. D. hem met een mes in de hartstreek, tengevolge waarvan de getroffene veel bloed verioor en zich onmiddelijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het slacht offer verkeert in ernstigen toestand. Van D. is door de gemeente- en Rijkspolitie in arrest gesteld. Aanvan kelijk ontkende hij halsstarig, doch later legde rij een volledige bekentenis af. Toen eenige tijd later de gemeente en Rijkspolitie een onderzoek in het café instelden, waren een 30 personen wederom aan het kienen. Het geld, waarmede gekiend werd, werd in beslag genomen, alsmede het kienspel, terwijl proces verbaal werd opgemaakt tegen den caféhouder en de kieners. Men meldt uit Leiden We hebben gemeld, dat in verband met de inbraak in den goudsmids winkel van den heer de R. in de Donkersteeg alhier de broeder van den heer de R in arrest is gesteld doch wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld werd. t'l-v' I I 1 (uwiuv. vv,icv.uigiiig^ii wcu uaiiLiijivv. SC''

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6