DE ECHO HIS HEI IDI1EN PUROL No. 87 Zaterdag 1 November 1924 DERDE BLAD. FRANCHEMONT DE MARSKRAMER. Opera-comique in 3 bedrijven door Mart. Schuil. 3e Bedrijf. Terwijl Marie en Constance, beiden, bedremmeld staan te kijken, komt vrouw Dupuis uit hare woning, ter wijl Michot zich eveneens bij het ge zelschap voegt. Met verwondering ziet de pleegtante de bedroefde meisjes aan. Michot vertelt haar dan, dat Con stance haar gouden kruis verkwanseld heeft voor een paar lorren aan dien aartsschacheraar Franchemont. Ver schrikt slaat vrouw Dupuis de handen ineen en uit haar misnoegen over deze slechte daad, waarop Constance in hevig snikken uitbarst. Michot, bewogen door de droefheid van het kleine meisje, tracht de goede hoeda nigheden van haar naar vorerite brengen en hierdoor de situatie nog voor haar te redden. Weer trachi Marie Fran chemont te bewegen het kruis terug te geven. Deze blijft echter halsstarrig weigeren. Hij heeft echter een voor stel te doen. Hij verzoekt Marie de echtgenoote te worden van zijn zoon Antolne. Marie neemt echter zijn voor stel niet aan, want noch jean noch Constance zouden immers de zorgen van hunne zuster kunnen missen. Michot steunt de idee van Franche mont. Hij weet er wel een mouw aan te passen Constance kan bij hem in komen en Jean zou soldaat kunnen worden. Ook vrouw Dupuis vindt, dat Marie gerust de proef kan wagen, en wil eveneens Constance bij haar hou den, om er een verstandige meid van te maken. Michot, gaat zelfs nog verder, en wil een huwelijk met vrouw Dupuis aangaan, welk voorstel vrouw Dupuis maar wijselijk van de hand wijst. Onder deze scène hoort men een steeds aanzwellend gerucht van een nade rende menigte. De landlieden komen joelend op en hebben Antoine om singeld, die moeite doet weer vrij te komen. De boeren meenen dat Antoine hunne meisjes het hof komt maken en willen hem daarvoor een behoorlijke afstraffing toedienen, terwijl de boe rinnen zulks trachten te beletten, Eindelijk laat men Antoine vrij en Marie verschrikt hevig, als zij in Antoine den jongeman herkende, dien zij in Kejjl leerde kennen. Franchemont, verbolgen over het plotseling verschijnen van zijn zoon, neemt hem terzijde en onderhoudt zich met hem over zijn onbehoorlijk entree in dit dorp, waar de meisjes Dumont wonen, waarover hij hem zoo vaak gesproken had. Antoine tracht zich te verontschuldigen en zegt, dat hij vrouw Dupuis gesproken heeft, welke nooit haar toestemming zou geven, tot een huwelijk met haar nicht. Michot stelt intusschen Marie aan Antoine voor en nu verandert de jongeman geheel en al van meening en zou zelfs gaarne Marie tot vrouw willen. Antoine vertelt zijn vader het voor gevallene te Kehl in een romance schitterend van compositie en expres siviteit. De herinnering aan die kermis te Kehl, den eersten dans, zijn innig verlangen haar tot vrouw te hebben, alles flitst hem door zijn brein. Marie beantwoordt deze romance met een lieve solo. Ook zij dacht veel aan hem en aan de uren in 't vriendelijk dorpje doorgebracht. „Hoe dikwijls stond zij langs den [weg te turen „Die leidt naar Kehl en zeide zij zacht: „Wat wist ik graag zijn naam „En of hij nog aan mij dacht," „Ook hare droomen kunnen ons [verhalen „Van scheidenswee en stille klacht," en dan in een duo opbruischend van liefde/en blijdschap over hun weder zien, 'zweren zij elkander eeuwig trouw en "wenschen niets liever dan hun huwtMijk te bespoedigen. Marie tintelend van vreugde omhelst hare tante on stuir.nig en allen wenschen het ver loofde paar geluk. /Franchemont geeft Constance haar lis terug. Jean gaat in dienst en onstance trekt bij vrouw Dupuis in, Franchemont noodigt allen op een eestje in de herberg van vader Mathieu en terwijl Marie en Antoine den dans openen onder een schat van kransen zingen de boeren en boerinnen hun een driewerf heil toe, waarmede dit prachtwerk eindigt. gekozen voor de reclame-plaat der Tentoonstelling Hiernaar zullen groote en kleine affiches worden vervaardigd. De aanleg van terreinen, leveren van bloemen, verkoop van bloemen op 't terrein enz. werd opgedragen aan de laagste inschrijfster firma L van Bladel Zonen te Waalwijk. Ook kwam een ontwerp ter tafel betreffende de stands voor de tentoonstellinghet bestuur droeg het desbetreffend comité op zich in verbinding te stellen met een sier kunstenaar om zooveel mogelijk leiding ten deze te kunnen geven, hoewel overigens ieder exposant wordt vrij gelaten. Besloten werd t. z. t, eene openbare verpachting te houden voor sigaren- chocolade-, reuk-, aanzichtkaartenstands enz. in het vervolg drukker zal i De statuten der vereenigingTentoon- men niet uitsluitend komt I stelling Waalwijk 1925 zijn koninklijk goedgekeurd bij besluit van 4 October mede- PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 31 October 1924. Woensdagavond hield de R.K. Vrouwenbond eene vergadering, die tegen de gewoonte, in slechts matig was bezocht. Kwart voor acht uur opende Mevr. Donkers de vergadering, heette allen welkom en zei zeer tot haar spijt de vergadering een onaangename mede deeling te moeten doen, n.l. dat Mej. P. Timmermans gemeend heeft om gezondheids- en andere redenen ont slag te moeten nemen als presidente. Door het bestuur is nog getracht om haar op haar genomen besluit te doen terugkomen, doch zij heeft geantwoord bij haar besluit te moeten- blijven. Aan haar is het te danken dat de Bond is geworden tot een van de flinkste van het Diocees. Vervolgens deelde spreekster mede, dat dit jaar 3 leden van het bestuur aan de beurt van aftreding zijn n.l. de dames A. Verwiel, Mevr. Donkers en Smolders. Deze dames zijn terstond herkiesbaar. Door het bestuur zijn als tegen- candidaten gesteld de dames v. d. Meijs, Loeff en Pullens. In plaats van Mej. P. Timmermans is door het bestuur candidaat gesteld Mevr. Moonen-Sassen. Spr. achtte het onnoodig te zeggen dat het bestuur er zich ten zeerste in verheugde, dat men Mevr. Moonen- Sassen bereid beeft gevonden deze candidatuur te aanvaarden. (Applaus.) De ZeeiEerw. Heer Van Riel hierna het woord nemend, drukte er zijn spijt over uit dat op deze eerste ver gadering, die in het seizoen wordt gehouden, zoo weinig leden aanwezig zijn Hij durft vertrouwen dat de opkomst zijn en wanneer de tooneelclub hare werking verleent Vervolgens wijst hij op het door Mej. Timmermans genomen besluit. Als adviseur weet hij wat zij heeft gedaan voor den groei van den Bond. Zij heeft de hitte van den strijd gedragen en om dezen Bond in zulk een korten tijd tot zoo'n hoogen bloei te brengen, daarvoor moet niet alleen hard en zeer hard worden gewerkt, maar daarvoor moet men ook een zeer groote mate zelfopoffering geven en dat heeft ze op bijzondere wijze gedaan. Voor dat alles brengt hij haar namens alle leden van den R.K. Vrouwenbond hartelijk dank en hij twijfelt er niet aan of het op de bestuursvergadering'een- parig genomen besluit, om haar voor haar moest werken uit erkentelijkheid het eere voorzitsterschap aan te bieden, zal ook door de algemeene vergadering met algemeene stemmen worden aan vaard. (Applaus). Spr. kon de vergadering nog mede deelen, dat de afgetreden presidente haar volle sympathie voor den Bond blijft behouden en haar steun, waar ze maar kon. zal blijven verleenen. f ^Tenslotte wees hij er nog op, dat de begrooting is vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 500. Het bestuur heeft met de samenstelling daarvan er op gerekend, dat het ledental nog zal toenemen dus zeker niet dat er straks bij het aan bieden van de i kwitanties zullen bedanken. Aan de kookschool zal een subsidie van f 75 worden gegeven. Nog wijst hij er op, dat vele leden niet voldoende op de hoogte zijn van het verschil tusscherihetWit Gele Kruis en het Qroene Kruis. Men is van mee ning dat, als men lid is van het Groene Kruis, men dan bij de vereeniging is aangesloten waarbij men thuis behoort. Dat is echter niet zoo. Spr. vil absoluut niets afdingen op de goede hoedanigheden van het Groene Kruis, maar de Katholieken behooren thuis in katholieke vereenj- gingen tn is zulks ooit noodig dan zeker op dit gebied. Bij ziekten, bij kraamverpleging heeft de katholiek, katholieke hulp noodig. De vervarring is voor velen ontstaan doordat vroeger het Wit Gele Kruis den naam R K Groene Kruis droeg. Mevrouw Brouns-van Besouw. hierna het spreekgestoelte betredend, wees onder adetnlooze stilte, in keurige taal op de groote beteekenis van den Vrouwenbond. Iedere vrouw, ieder meisje, behoort in dezen kond thuis en mag zich onder geen enkel voorwendsel aan deze verplichting onttrekken. Duidelijk loonde spr. aan wat door den bond, zoo allen zich aansluiten, kan worden verkregen, wat ook broodnoodig is. waar de moderne geest zich meer en neer onder de vrouwen gaat verspreidei Daartegen moet de Bond stelling nemen. Treffend en raak typeerde spr. de onbenulligheid van de moderne vrouw. De kleeding van zulk een schepseltje is vaak hemelteigend, terwijl ze van een huishouden niets afweet, wat veelal het gevolg leeft dat de man nooit genoeg kan verdienen. Ontwikkeling voor de vrouw is noodig, doch duizendmaal beter zal het zijn als de vrouw ongeletterd is en een huisvrouw wordt zooals dat vroeger was, echt degelijk, respect afdwingend dan dal ze moet worden de moderne vrouw, die bang is de lasten van het huwelijk te torsen. Van groote beteekenis is daarom vooral ook de lectuur. Een vrouw moet een goede courant lezen en dan kan spr. „De Echo van liet Zuiden" om tal van redenen bijzonder aanbe velen. Ook de advertentie-rubriek moet worden gesteund. In een mooie peroratie op Aller zielen, waarin zoo treffend de schoon heid van het katholiek-zijn uitkwam, sloot spr. hare rede, die langdurig werd toegejuicht. De ZeerEerw. heer Van Riel dankte de spreekster voor haar overtuigende woorden en wees nog met enkele woorden op de groote gevaren ver bonden aan het lezen van slechte lectuur. Vooral maande hij aan De Courant, waarmede men hier druk bezig is te colporteeren, buitenshuis te houden. Na het zingen van het Bondslied werd de vergadering gesloten. (verbr. onbegrensd) (max. verbr. 18 M3 per 3 mnd.). Kadastrale huurwaarde f 109. Waalwijk tarief f18 per jaar (verbr. onbegrensd) N. W.Br. tarief f28 per jaar (max verbr. 17 M3 per 3 mnd.). Voor middenstandswoningen nemen we als voorbeeld de woningen aan de Mr. van Coothstraat vroeger in eigendom aan de firma Rutgers Waalwijk tarief f24 per jaar max. verbr. 20 M3 per 3 mnd Voor grootere N. W.Br. tarief f38 per jaar max. verbr. 19 M3 per 3 mnd. panden met een kadastrale huurwaarde boven de f 300 1924. Inde gisteren gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V E. W. Klij berg Pernot's Stoomschoenenfabriek Hollandia werd o.m. besloten per 15 November ten kantore der Incasso- Bank te Amsterdam en der Vennoot schap te Waalwijk, betaalbaar te stel len 3 pCt. dividend op deópCt. pref. cum. winstdeelende aandeelen, waar mee het achterstallige dividend over 1923 geheel is uitgekeerd. Naar wij vernemen zou het in de bedoeling liggen van de kunst- schilderes Jeanette Slager te 's Bosch, eerlang alhier eene tentoonstelling te houden van hare werken. Wij herinneren iederen zanglief hebber nogmaals aan het groote concert a s Maandag 3 Nov. te geven door de Liedertafel „Oefeningen Vermaak" met hoogstvereerende medewerking der heeren Enrico Isalberti en Joh. Nelissen Wij laten hieronder het programma in zijn geheel volgen en twijfelen niet of de keur der daarop voorkomende koren en soli zal oorzaak zijn dat „Musis Sacrum" wederom druk bezoek kan verwachten. Door omstandigheden zal het concert eerst ten 8'/2 uur aanvangen, doch dan ook niets later. Tevers deelen wij mede, dat op de bovenzaal bok goede plaatsen verkrijg baar gesteld zijn a f0 60, ten einde eenieder in de gelegenheid te stellen deze uitvoering bij te wonen. Waalwijk tarief f 24 per jaar max. verbr. 20 M3 per 3 mnd. N. W.Br. tarief f60 per jaar max. verbr. 25 M3 per 3 mnd Om de vergelijking voor deze soort perceelen juist te maken zou het max verbruik naar Waalwijks tarief met 5 M3 moeten worden verhoogd, waarvoor extra verschuldigd is 5 M3 k f 0.30 of f 1.50de bedragen worden dan voor beide tarieven resp. f 25.50 en f 60 voor max. 25 M3 per 3 mnd Is in een perceel een bad aanwezig dan wordt het N.W Br.-tarief verhoogd met f 12 per jaar met een toegelaten waterverbruik van 12 M3 per 3 mnd Overschrijding van het abonnements maximum moet naar het N.W.Br.-tarief worden betaald met f0 40 per M3. Het metertarief der N.W.Br. Water leiding begint met f 0.50 per M3 opklimmend tot f 0.70 per M3 naar verhouding van de huurwaarde van hef aangesloten pergeej. De aange slotene is vrij in de keuze van abonnements- of metertarief. Industrietarief verbruik van 0 M3 tot 250 M3 Waalwijk tarief N- W.Br. tarief f0 18 per M3 f0 30 per M3 idem van 250 M3 tot 500 M3 idem f 0 16 p. M3 idem f 0 27'/2 P- M3 M3 en hooger idem f 0.25 p. M3 N. W. Br. industrietarief loopt verder af dan het Waalwijks 1. 6. 7. Programma Voorjaarslied, Koor Zomeravond, Koor idem van 500 idem f 0 14 p. M3 Het echter Donderdag 6 November komt de Kamer van Koophandel voor de Langstraat in algemeene vergadering bijeen. ln de Donderdagavond in Hotel Verwiel gehouden Hoofdbestuursver gadering van de Int. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925 werd een ontwerp van den heer C Pasmans, leeraar aan de Gemeentelijke Teekenschool alhier Isr. Olman. Isr. Olman. Air de l'Opéra Martha Flotow. Door den heer Isalberti. Droome-Vrouw. kom, gemengd koor Isr. Olman Aria aus Der Wiidschutz Lortzing. Door den heer Joh. Nelissen. Jom Kipoer, groot koor Isr. Qlman. Pauze. Hannibal, groot koorwerk Isr. Olman Met begeleiding en baritonsolo door den heer Joh. Nelissen. a. Air de l'Opéra l'Africaine Meijerbeer. b. Air de l'Opéra Tosca Puccini. Door den heèr Isalberti. 8. De Stal. gemengd koor J. v. d. Linden. 9 Air de l'Opéra Paillasse Leoncavallo. Door den heer Isalberti. 10 Jan Gerstekoorn, koor Ph. Loots. Door het bestuur van de Liedertafel is besloten dat honoraire leden die zich thans aanmelden, dit blijven tot en met het geheele jaar 1925. De afdeeling Waalwijk van den Ned. R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd Waalwijk, zal eene propaganda-vergadering hou den in de achterzaal van Hotel Verwiel op Donderdag 6 November a s. Als spreker zal optreden de heer Hamers- veld, bondsvoorzitter. Wij konden dezer dagen kennis nemen van de tarieven die worden berekend aan de afnemers, die aan gesloten zijn aan de waterleiding van de N. V. Waterleiding-Maatschappij Noord-West-Brabant. Omdat hier wel eens wordt geklaagd over het tarief onzer gemeente-water leiding kan het wel zijn nut hebben de tarieven eens te vergelijken. Het tarief voor onze waterleiding is gesplitst in abonnementstarief en metertarief. Voor abonnement komen alleen in aanmerking woningen met ten hoogste vijf vertrekken, waaronder dan in hoofdzaak vallen de arbeiders woningen. Dit tarief klimt vanaf f9 per jaar voor woningen met 1 of 2 vertrekken tot f 18.— voor woningen met 5 vertrekken. Voor woningen met meer dan 5 vertrekken geldt het metertarief. In dat tarief betaalt men f0.30 per M3 met een verplicht minimum verbruik van 20 M3 per 3 maanden. Het tarief van de N. W. Brabantsche waterleiding is gebaseerd op de kadastrale huurwaarde van het perceel het heeft het karakter van een abonne mentstarief; het klimt op van f9 tot f 60 per jaar met een maximum verbruik dat opklimt van 14 M3 tot 25 M3 per kwartaal. Het verbruik boven het abonnementsmaximum moet worden betaald met f 0 40 per M3. Wij zullen een paar voorbeelden ter verduidelijking geven en beginnen dan met het hoogste abonnementstarie" van onze waterleiding, dat is dus voof arbeiderswoningen met vijf vertrekken wij nemen ter vergelijking de gemeente woningen aan de Putstraat Kadastrale huurwaarde f 139. Waalwijk tarief N. W.Br. tarief f 18 per jaar f 32 per jaar tarief en wel tot I 0 15 bij een verbruik tusschen 2000 en 5000 M3 per 3 mnd. Keuring voor den dienstplicht. 1 In November en December a.s. houdt de Herkeuringsraad in verschil lende gemeenten zitting. 2. De Voorzitter van den Herkeurings raad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn in gelijfd, en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoem den raad een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienst plicht te ondergaan. 4 Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Oorlog worden tot het onderzoek niet toegelaten per sonen a. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht de vrijwillige land storm hieronder begrepen de zee macht of de overzeesche weermacht b die in 1924 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. 5 Overigens wordt een persoon, als in het derde lid bedoeld, tot het onder zoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aan vraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich een der volgende gevallen voor doet o. dat hij vroeger door een der ceuringsraden voor den dienst geschikt werd verklaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken heeft gekregen, waardoor hij vermoedelijk on geschikt voor den dienst is geworden b dat hij vroeger bij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziekten of gebreken, welke toen niet tot zijn ongeschiktverklaring voor den dienst hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een mate zijn verergerd, dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden c. dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te ver schijnen op den daarvoor vastgestelden tijd, ook geen der keuringsraden uit spraak omtrent hem heeft gedaan en lij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is. 6. In de aanvraag moeten worden vermeld de geslachtsnaam en de voor namen van den ingeschrevene, het jaar en de datum van zijn geboorte, de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven, de lichting, voor welke hij is ingeschreven, het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waartoe hij behoort of waaraan hij is toege wezen een en ander voor zoover het hem bekend is en zijn nauw keurig adres. 7. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den Herkeurings raad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toegezonden onder het volgen de adres„Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, Departement van Oorlog, Plein No. 4, 's.Gravenhage". Abonneert op en Adverteert in ,JDE ECHO VAN HET ZUIDEN" heit meett gelezen blad in de Lang ttraat en Omgeving 8. De aanvraag zegeld papier te maar moet wel gezonden. Coll G/W. behoeft niet op ge worden geschreven, gefrankeerd worden De Minister van Oorlog, Voor den Minister, De Secretaris Generaal, WOLTMAN. Het amendement Fieskens om zoolleder met 5°/0 te belasten) is I" de Tweede Kamer verworpen met 39 tepen 34 9temmen. De behandeling was als volgt De heer Fieskens (r.k.) ltcfat een amendement toe om een nieuwen post 149bls in te voegen ter belasting van het zoolleder met 5 procent. De mi nister heeft hiertegen bezwaar, omdat het de grondstof geldt voor onze zoo belangrijke schoenindustrie. Spr. kan met die opvatting niet medegaan, om dat ook In ons land voldoende zoolle der wordt geproduceerd en ons land 'hans ruimschoots In de eigen behoeften kan voorzien! Er is thans zelfs eee «verschot voor uitvoer. Zoo goed als in alle landen van Europa worden in komende rechten op zoolleder geheven, niettegenstaande deze landen ook he> principe huldigengrondstoffen vrü P'ijssnjglng is niet te vreezen. Om fraude bij invoer te voorkomen, heef' spr. zijn amendement technisch eenigs- ztns gewijzigd, Dit amendement brengt geld in de schatkist zonder bezwaar voor de industrie of voor de consu menten. De heer van der Waerden moet zich ernstig tegen dit amendemeot verzetten. De Invoer uit het buitenland werkt thans prijsregelend- Waartoe Is bescher ming noodig voor een industrie, die voldoend* productie beeft, De Minister herhaalt, wat reeds in de gedrukte stukken is gezegd, dat door dit amendement belast zou wor den de grondstof voor een belangrijke industrie De regeering heeft haar best gedaan, dit uit het ontwerp te weren. Met de gedachtegrondstoffen vrij, is dit amendement in strijd. Bovendien valt onder dit amendement ook het tuigenleer. De invoer daarvan is niet belangrijk, maar ook deze bijkomende omstandigheid pleit niet voor het amendement. De regeering kan er niet aan denken het amendement over te nemen. Qf de Kamer wijs zou doen dit amendement aan te nemen? Dat moet spr. wèl voor rekening van de Kamer stellen. De heer Fieskens repliceert. Tal van posten In dit tarief, als bladtin, kool spitsen, oliën en vetten, weefsels enz. kunnen met dit zoolleer gelijk worden gesteld. Ook die artikelen worden in de industrie gebezigd. Spr. handhaaft het amendement, De heer De Monté Verloren (a.-r) deelt mede, dat de kleinst mogelijke meerderheid van de commissie van rapporteurs tegen het amendement is, omdat het amendement niet past in den opzet van dit ontwerp. Het amendement wordt verworpen met 39 tegen 34 stemmen. Vóór de katholieken (behalve de heer Van Vuuren) en de heeren Colijn, De Wilde, Van der Molen, Smeenk, Van den Heuvel, Snoeck Henkemans, Beumer, Rutgers en Bierema. Het is niet alleen in het centrum der gemeente dat de moderne winkelhuizen verrijzen, ook in andere gedeelten en vooral in de St Antonius- parochie, komen telkens en telkens mooie winkelhuizen bij Zoo opende de heer P. v. d. Aa op den hoek van het St Antoniusplein dezer dagen een winkel in sigaren sigaretten, tabak enz. die in alle op zichten aan de moderne eischen voldoet Vooral 's avonds wanneer 't mooie electrische licht naar buiten wordt geworpen, komt de winkel schitterend uit. Waar de heer v. d Aa zorg heeft gedragen voor een ongeëvenaarde col lectie en als devies heeft gekozen „Groote omzet, kleine winst" twijfelen wij er niet aan, dat de levensvatbaarheid van een dergelijke winkel, die een sieraad is van het St. Antoniusplein, spoedig zal blijken. Door het bestuur van het Wit- Gele Kruis is besloten, daartoe ge dwongen door de steeds toenemende werkzaamheden voor de Kraamverple- ging, een tweede gediplomeerde Wijk kraamverpleegster aan te stellen. DRUNEN. In de laatst gehouden vergadering heeft de Postduivenver- eeniging „De Reisduif", gevestigd in het café Elshout besloten op een nader te bepalen datum een internationale tentoonstelling te houden, in voor noemd café, vermoedelijk einde Dec a.s. In de heden gehouden vergade ring van den Bijenhoudersbond Drunen en Omstreken, onderafdeeling van den N.C.B werd besloten, dat de cursus voor bijenteelt zal gehouden worden in een der schoollokalen der O.L. school, 's avonds van 5 tot 6'/2 uur- Deel nemers kunnen zich hiervoor nog aan melden bij het bestuur Werd besloten nog 100 K G suiker aan te koopen. Het bestuurslid van Heeswijk drong er vooral op aan geen suiker te ver koopen aan en geen honing te ont vangen van niet—leden. Voor het aan tc koopen riet zal eerst een monster worden gevraagd, alvorens te bestellen. De leden werden aangespoord trouw de vergaderingen te komen bijwonen. De bouw der nieuwe zaal voor de harmonie „de Volharding" maakt groote vorderingen. Wij vernemen, dat van de opening der zaal veel werk zal worden gemaakt, Waarschijnlijk zal dit begin December plaats hebben. De feestelijkheden zullen een paar dagen in beslag nemen HERPT. Woensdagmorgen kwamen op het stadhuis te Heusden bijeen de ingenieur van den Rijkswaterstaat de heer N. van Spanje uit Breda, de technisch ambtenaar de heer Nieuwland uit Waalwijk, de burgemeester van Herpt, de voorzitter van den polder van Herpt en de voorzitter van den polder van Bern teneinde een bespreking te houden over den toestand aan het Bernsche veer ontstaan door een be perkte dienstregeling aldaar. Naar wij vernemen zal dit onderhoud tot eenig gunstig resultaat leiden (Alhoewel dit onderhoud te Heusden ten stadhuize plaats had, behoeft men nog niet te denken, dat de vereeniging van Herpt met Heusden reeds is tot stand gekomen) dit tusschen twee haakjes. DRUNEN. Onze gemeente heeft als aandeel in de lichting '25 te leveren 8 gewoon dienstplichtigen (9 buiten gewoon), zoodat die ingeschrevenen die het lotingsnummer 12 of hooger hebben niet onder de wapenen behoeven te komen. Op 29 en 30 Oct. j.l. hielden de graven d'Oultremont met genoodig- den alhier een drijfjacht Den eersten dag werden geschoten52 hazen, 2 houtsneppen en 10 patrijzen; den tweeden dag 75 hazen, 5 patrijzen en 3 konijnen. Door het bestuur der harmonie „De Volharding" werd besloten in de nieuwe harmoniezaal, welke begin December gereed zal zijn, radio concerten te geven. Het plan bestaat om deze gedurende de Zondagavonden tegen een matig entrée te geven. Een besluit dat geheel onze gemeente zeer zeker welkom zal zijn. De jachtverpachting der diverse perceelen in de Noulanden alhier bracht ruim f 25 op De jacht strekt zich uit over een oppervlakte van 100 H A Pachter is de Edelachtb. heer burgemeester van Elshout CAPELLE. Tot gemeentebode en bode bij het Electriciteitsbedrijf is benoemd de heer P. v. d. Schans. De Gemengde Zangvereeniging 't Rozeknopje" alhier zal op het einde der volgende maand of begin December haar eerste uitvoering geven. Ds. Meijers zal a.s Zondag voor de Ned Herv Gemeente alhier twee maal optreden en wel des morgens half tien en des middags half drie. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk zal Ds. Jonkers uit Waspik a.s. Zondag des morgens ten half tien een vacaturebeurt vervullen. VLIJMEN. Deze week hield de Onderlinge Varkensverzekering alhier haar verplichte najaarsvergadering. De groote zaal van den heer W. Schuur- mans was stampvol. Nadat de voor zitter de vergadering had geopend, werd rekening en verantwoording over het verloopen jaar gedaan. Op voorstel van het bestuur werd besloten den secretaris voor de vele werkzaamheden jaarlijks 25 gulden toe te kennen. Er werd medegedeeld dat thans 608 varkens zijn ingeschreven, waarna men wegens aftreding der commissarissen tot stemming overging Deze werden gekozen als volgtVoor wijk Dorp H Kuijs, voor wijk Heistraat |oh. van de Wiel, voor wijk Wolput Jac. Kuijs- Verhoeven en voor wijk Dijk F. van Weert. Het bestuur werd volmacht gegeven de prijzen van gestorven varkens te regelen naar marktprijzen. SPRANG CAPELLE. In de gisteren namiddag gehouden raadsvergadering is het voorstel van Burg. en Weth tot a. opheffing der O. L, School in de Nieuwstraat; b. ontslagverlening aan het perso neel dier school c. beschikbaarstelling der door op heffing vrijkomende gebouwen voor het bijzonder onderwijs met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Voor het voorstel van Burg. en Weth. stemden de heeren Kerst, Zwart, B. Verhoeven, v.d. Willi- genburg en B v.d. Hoeven, Tegen de heeren Moonen, Verheij- den, Rijken, Michael, Middelkoop en Oerlemans. Tot gemeentebode werd van de 57 sollicitanten benoemd de heer P. v. d. Schans. Besloten werd in de plaatselijke politie-verordening een bepaling op te nemen waardoor de Caféhouders verplicht worden hun cafe's des Zon dags ges'oten te houden des v.m. van 9—12 uur. Uitvoerig verslag volgt. SPRANG-CAPELLE (Voorm Sprang.) Dinsdag j 1. behaalde in het Gemeente- Ziekenhuis te 's Gravenhage, onze vroegere dorpsgenoote, Mej. M. P. A. Vos het diploma voor Algemeen Ziekenverpleging. Ds. G. H de Jonge, vroeger predikant der Gecomb Geref. Kerken van Sprang—Capelle, hoopt Zondag 2 November zijn intrede te doen bij de Geref Kerk van Lutjegast, na 's morgens te zijn bevestigd door zijn vader. Ds. H. G. de Jonge, em. pred. te 's Gravenmoer. Bij een Damwedstrijd, gehouden door het eerste tiental der Damclub alhier, in de zaal van den Chr. Volks bond, werden de prijzen behaald door le prijs P. Praijssers, 2e prijs H. Brouwers, 3e prijs B. Spierings. WASPIK. In de gisterenavond ge houden raadsvergadering werd de be grooting, zooals die door Burg en Weth was aangeboden en welke sluit op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 79682,38' /a, vastgesteld. Besloten werd aan de Harmonie eene subsidie te verleenen van f 250. Een voorstel van den heer Verschure om het schoolhuis aan het R K. Kerk bestuur te verkoopen voor f 5000, werd met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren A. Kamp, De Hond, Rijken, Smits, B. Kamp, Verschure en Vloemans. Tegen de heeren Pruijssers, Brokx, Ruijtenberg en Rubbens. Aan den heer C. Gijsmans werd een strookje grond, grenzende aan zijn Ingezonden Mededeelingen. Gesprongen Handen DOOS 30, 60,90 CentA_ Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.Fabr. A.Mijniiardt Zeist

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9