I EMI «IK It. 89. Zaterdag 8 Nov. 47e Jaarg DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Nov. 1924. 1914 Rijksvakschool 1924. Zoover onze gegevens reiken, was liet dezer dagen 4 November 10 jaar Lieden (in het rampzalige oorlogsjaar 1914) dat ook de afdeeling schoen makerij der Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers met daaraan verbonden proefstation ten bate der ederindustrie, zooveel mogelijk werd gebruik genomen en daarmee als ware de Rijksschool in werking trad. Men moge misschien de herdenking ,an een tweede lustrum niet van zoo ,roote beteekenis achten, wij toch neenen een dergelijke gelegenheid te nogen aangrijpen om bij herhaling te wijzen op het ongemeene belang van dit onderwijs-instituut voor onze indu strieën, maar niet minder op de schitterende resultaten waarop zij mag bogen. Bij de openstelling was directeur der school de heer J L. van Gijn en leeraren de heeren Ir. H. van der Waerden, A. Stütz, Fred H. Hoek en A. van der Laak. In dezen staf is in den loop der jaren weinig verande ring gekomen. De eerste directeur, de heer L van Gijn, nam ontslag en in diens plaats werd benoemd de heer Ir. H. van der Waerden, die in zijn functie vervangen werd door den heer Ir. C. van der Hoeven. De heer van der Laak ging eveneens in parti culiere positie en in diens plaats kwam de heer Gediga voor de looierij In 't corps hulpleeraren kwa men natuurlijk wel wat meer mutaties, hoewel ook al zeer weinig. Als we ons niet vergissen is de heer Jos. Dumoulin ook van den beginne aan de school verbonden, evenals de heer van Haperen, concierge. Sedert jaren zijn dan nog werkzaam de heeren Schambergen, Eijckens en Mathijssen in de schoenmakerij-afdeeling en sinds korter tijd de heer Berkelmans in de lederbereiding afdeeling, voorts de heeren Gertsen en Budding mede aan 't proefstation. Het zeldzaam wisselend personeel was een groot voorrecht voor een geregeld en constant onderwijs, dat 1 steeds vervolmaakt kon worden, door aanschaffing van de nieuwste methoden, materialen en machines, het zich voort durend op de hoogte houden van hetgeen als het nieuwste in de vak een fenomenalen indruk maakt. Ter staving van 't geen we hierbo ven schreven mogen eenige cijfers volgen de hoogte van elke verdieping is '5 M., de^totale hoogte van het gebouw is pl.m 16 M De breedte is 16 M., de lengte 45 M„ zoodat er in totaal in de drie verdiepingen eene werkruimte is van 2160 M2. Op den beganen grond treft men de drie systemen van onderwerk, n.l. Goodyear, Mackay en Ago. Op de eerste verdieping de stikke- rijen enzop de bovenste verdieping de snijderijen, modelleer-inrichting en overleder-magazijnen. We spreken hier alleen over de nieuwste uitbreiding, de vrij-komende stikkerij en snijderlj wordt geheel stanzerij en zoolleermagazijn, terwijl de andere bestaande afdeelin- ?en blijven. Wij zullen hieraan niet behoeven toe te voegen, dat als alle nieuwe machines zijn opgesteld en 't personeel daarmee in verhouding gebracht, de Timtur-schoenfabriek heel wat zal kunnen produceeren. We vernemen dat alsdan 't cijfer 8000 paar per week kan worden bereikt. Op 't oogenblik werken er ruim 300 arbeiders. Wij meenen met bovenstaande een klein beeld gegeven te hebben van de groote beteekenis van dit bedrijf voor industrie en plaats, zeer zeker meer dan waard om hier even te worden gememoreerd. Wij wenschen den enetgieken eige naar en z'n medewerker een voort durend grooter succes in dit be- teekenisvolle bedrijf dat in ons land en daarbuiten zulk een goeden klank heeft en 't welk m. a. zulk 'n groote weldaad is voor onze plaats en tegen woordig niet minder voor de omgeving Wij hopen binnenkort in de gele genheid te zijn onze lezers een foto der nieuwe fabriek te kunnen aanbie den. „Het Maandblad", oficieel orgaan der federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen, bevat thans de critische verslagen der jury van den wedrijd die dezen zomer in den Haag werd ge houden en waaraan ook onze harmonie „St. Crispijn" deelnam. Over haar optreden wordt de volgende loffelijke getuigenis afgelegd No. 3. St. Crispijn, Waalwijk. In deze afdeeling was de uitvoering door bovengenoemde vereeniging het glanspunt. Alles bleek hier goed ver zorgd te zijn. Een juist tempo, ge voelige voordracht en fraaie nuancee ring, deden ons met genoegen naar het eerste Andante luisteren. Het Allo werd. mooi, licht gespeeld, bleef ook beschaafd in de forti, waar echter de Na een woord van welkom door den Voorzitter van „de Pommerans" werd de wedstrijd onder groote spanning begonnen. Moest de „W. B. C." de eerste twee partijen verliezen, de 3e partij bracht den heer jos Slaats een schitterende overwinning door 100 punten in 20 beurten te halen en zijn tegenstander op de 38 te houden. Ook de twee laatste partijen brachten even zooveel overwinningen en was de uit slag als volgt: 's Bosch Kuters 100 Ruiters 100 Brouwers 38 v Esch 86 Schrover 88 Waalwijk Hesselbert Fr. Slaats Jos. Slaats H. Klijn v. Berkel 76 100 100 100 4Ï2 446 zoodat „W. B. C met een meerder heid van 34 punten de wisselbeker voor de eerste serie in ontvangst had te nemen. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor deelt mede, dat de voorschriften met betrekking tot post credietbrieven, bijschrijving op de rekeningen van bedragen, welke de postadministratie aan rekeninghouders heeft uit te betalen wegens postche ques, postwissels, quitantiën enz Maandag 10 November a.s. wederom worden ingevoerd Aangezien in de praktijk is geble ken, dat zeer vele rekeninghouders postwissels, cheques enz. terbijschrij ving aan het Centraal Giro kantoor inzenden in plaats van aan den direc teur van het betrokken postkantoor, wordt er de aandacht op gevestigd dat genoemde bescheiden moeten worden ingezonden aan den postdirec teur Naar wij met genoegen vernemen uit zich de belangstelling voor de a.s Int. Tentoonstelling steeds meer, thans wederom in den vorm van garantie- aandeelen. De Ned R. K. Bond van Schoenfabrikanten nam in*'t garantie fonds deel voor f 5000, de Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk eveneens voor f 5000, terwijl eene andere corporatie een voorloopige toezegging deed tot hetzelfde bedrag. Ook verschillende besturen van ge meenten, die annex zijn aan de schoen- hptfrppn het nieuwste in ue va&-1i en leder-industrie namen met groote wefeld uitkwam Men heeft zich met baspassages wel wat pompeuser kon- be|angsteuingvan de grootsche plannen wereld uitkwam. Men den klinken. Enkele onzuiverheden in loffelijken ijver, eerst onder leiding van den heer van Gijn, later onder die van den tweeden directeur, den heer van der Waerden er op toegelegd het onderwijs in elk opzicht jaar in jaar uit, uit te breiden en te vervolmaken, waarvan het resultaat was dat steeds meerderen uit het binnen- en buitenland zich als leerling lieten inschrijven, dat de belangstelling in vakkringen steeds grooter werd en dat steeds meer en betere krachten voor de industrie konden worden afgeleverd Wij hebben reeds meer malen cij'ers kunnen noemen van het aantal leerlingen, die in het afgeloopen tijdperk, zoowel de dag- en avond-1 cursussen met gunstig gevolg hebben doorloopen. Wij behoeven daaromtrent niet meer in herhaling te treden, maar mogen toch wel constateeren, dat het een zeer belangrijk en verheugend cijfer is, bewijs te over voor de waar deering van deze school allerzijds. Juist in onzen tijd, dat schoolonderwijs ook voor den vakman het onderwijs is en daarom meer en meer gevraagd wordt, kan men, veel meer dan bij de oprichting der school, deze ook schat ten naar de waarde, die zij werkelijk heeft. En wanneer wij dit feit, de alge- meene waardeering der school hier vastleggen, wijzep op de schitterende resultaten der school voor de Neder- landsche schoen- en lederindustrie en waarin ook het proefstation in niet geringe mate deelt, dan mogen wij hier hulde brengen aan directeur, leeraren en hulpleeraren, die allen tot dit resultaat naar de mate hunner krachten hebben bijgedragen, naast de groote financieele offers die het rijk aan dit onderwijs ten kostte legt. Wij mogen van harte (ook al gaf men ons ten deze wel eens aanleiding tot een opmerking) de hoop uitspreken, dat onder de energieke leiding, die zich dagelijks meer demonstreert in den vorm van nieuwe avond-, speciale cursussen, voortdurende reclame voor de school enz., onder eendrachtige samenwerking in 't leerarencorps, met den noodzakelijken steun der regeering en der industrieelen zelf, de school haren roem niet alleen zal blijven handhaven als de eerste en beste op dit gebied, maar steeds crescendo zal gafin tot heil van de Ned. Schoen en Lederindustrie en niet minder van i gemeente. Dezer dagen is het majestueuse feksgebouw „Timtur" der firma merrnans van Turenhout in de van Coothstraat alhier in gebruik mea, werkelijk een feit van bij- ere beteekenis voor de Ned. "nindustrie, maar voor onze ge- e in 't bijzonder, rmee toch is eene uitbreiding tot gekomen, van dergelijke impor- dat hier gesproken kan worden v«en der grootste en mooiste sQifabrieksgebouwen van ons land. i is een gebouw, geheel van 6ef, vervaardigd, opgetrokken in drie ver(pjngen, dat door z'n grootte, z'n Pracige inrichting en afwerking in- e(n itwendig (vooral des avonds met 2lJsdiitterende electrische verlichting) de bassen ontgingen ons niet en na F waren enkele voorslagen niet hoorbaar. Rhythmisch was alles zeer correct, een zeer goede prestatie. Ie prijs met 52 punten. Woensdag werd door den Rijks waterstaat aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in het Zuiderafwate- rings kanaal, behoorende tot de werken voor afwatering en gemeenschap langs de Bergsche Maas. Ingeschreven werd als volgt J v. d. Heuvel, Made f 4520 J. Kraaijeveld, Sliedrecht f 4500 P. Kommers, Raamsdonksv. f 4140 F. v. d. Pluijm, Dussen f 3690 Naar wij vernemen zal de serie lezingen van Dr. Moller aanvangen op Vrijdag 14 November a.s. in Hotel Verwiel, ten 7ll2 uur. De Patronaatsharmonie St Jan, opent Zondag in de St. Clemensparochie het seizoen met eene uitvoering, waar van het programma ons de beste ver wachtingen doet koesteren. Wij merken er weer eenige nieuwe harmonie-nummers in oper blijkt groote ambitie en een voortvarende leiding aanwezig te zijn in deze jonge vereeniging Naast een 7-tal harmonienummers komen verder een paar tooneelnum- mertjes op het programma voor waar door dit zeer zeker nog aan aantrekke lijkheid heeft gewonnen. Het belooft een genoeglijke avond te zullen worden, die veel belangstelling trekken zal. Op Zondag 16 November a. s. wordt door de R.K. Gymnastiekver- eeniging „Kunst en Kracht" het 5 jarig bestaan op eenigszins feestelijke wijze herdacht. In het aardig programmaboekje dat bij deze gelegenheid wordt uitgegeven en dat dezer dagen overal gratis bezorgd wordt, vinden wij tal van bijzonder heden vermeld uit het verenigings leven gedurende deze 5 jaar. Boven dien wordt het boekje opgeluisterd door een welgeslaagde groep-foto van het feestvierend gezelschap, een voor woord van den ZEerw. Geestelijken Adviseur enz. terwijl het ten slotte een beschrijving geeft van de feestviering en een programma van de op dien dag te geven uitvoering. Deze uitvoering belooft in elk opzicht zeer aantrekkelijk te worden. Naast het optreden van de gymnasten en hunnetooneelafdeeling zal ook de zoo gunstig bekend staande humorist de heer C, de Bont uit Dongen met een keur van nummers optreden. Waar deze gymnasten zich steeds in zoo'n groote belangstelling van de zijde van het publiek mochten verheugen, daar lijdt het geen twijfel j of op deze feest-uivoering zal het publiek overtalrijk opkomen en het patronaatsgebouw veel te klein blijken. I Wij komen op een en ander nog wel nader terug. J.l. Maandag had te 's Bosch onder groote belangstelling de eerste biljartwedstrijd plaats om den wissel beker tusschen het eerste vijftal van „de Pommerans" aldaar en het eerste vijftal der „Waalwijksche Biljartclub" gevestigd bij den heer A. van Berkel. kennis en zegden toe deze aangele genheid in hunne respectieve gemeen teraden met klem te zullen bevorderen. De administrateur der Tentoon stelling, de heer Schlüssen, heeft zijne functie aanvaard, terwijl tevens aan 't bureau is benoemd de heer G. de Leijer alhier. Het bureau wordt ge vestigd Grootestraat No. 258, naast den heer Mr. B Timmermans, vroeger bewoond door den heer Joh. Hoffmans. v. Heesteren. Zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld, zal de Bredasche biljart vereeniging morgen Zaterdag een match komen spelen tegen de Biljartclub Hotel Verwiel, welke ten 8 uur een aanvang zal nemen. Zoo noodig, en dit wordt zeer waar schijnlijk geacht, zal de match Zondag middag ten 12 uur worden voortgezet. De Bredasche biljartvereeniging, waarvan de bekende biljarter de heer Schuurmans lid is, is voor de nog jonge „Hotel Verwiel"-club een ge duchte tegenstander. Ook wordt een match gespeeld tus schen de heeren Schuurmans en Vink De opvoeringen van „Franchemont de Marskramer" naderen met ftssfche schreden De belangstelling wordt steeds grooter. Wij doen bij deze dan ook een beroep op het publiek zoowel van Waalwijk als Omstreken: steuntdeze opvoeringen, opdat zoowel op moreel als finantieel gebied T.AV.EN.U. in de gelegenheid wordt gesteld steeds voort te gaan met het geven van opera's. Hier is te genieten zoowel op muztkaal als tooneelgebied. Het zal ook voor de oogen een lust zijn, prachtig zal de belichting zijn. Niemand verzuime deze opvoeringen bij te wonen, die tot heden een unicum in de Langstraat genoemd kunnen worden. Wij vestigen er de aandacht op dat er vanaf Zondag 9 Nov. kaarten verkrijgbaar zijn voor de 4 opvoeringen der komische opera „Franchemont de Marskramer" in het sigarenmagazijn der Wed. J. v. d. Broek—van Ree, benevens tekstboekjes. Om het stuk goed te kunnen volgen is het zeer aan te bevelen deze laatste te koopen en goed door te lezen, men begrijpt het dan beter, terwijl wij tevens een ieder aanraden zich tijdig van plaatskaarten te voorzien, aangezien er voor iedere opvoering slechts een bepaald aantal kaarten worden uit gegeven. Wij ontvingen een exemplaar van president der feestcommissie waarna men in optocht naar de nieuwe kerk trekt. De volgorde van den stoet is als volgt 1 Gardes d'honneur, 2 de harmonie „de Eendracht" van Herpt en Bern, 3 bruidjes, 4 auto kerkbestuur, 5 auto Monseigneur A. F. Diepen, 6 auto met feestcommissie, 7 gardes d' honneur. In de nieuwe kerk aangekomen zal Monseigneur aldaar liturgisch ontvan gen worden en zullen enkele plech tigheden omtrent de kerkwijding plaats hebben. De kerkwijding heeft plaats Maan dag a.s en zal een aanvang nemen ten 7'It ure waarna pontificale Hoog mis. Bij deze plechtigheden zullen ook tegenwoordig zijn alle priesters ge sproten uit onze parochie ook de WelEerw. Pater van Grevenbroek uit Versailles (Frankrijk). De WelEerw. het ter gelegenheid van het 10 jarig Pater Dom Joannes Baptista van Diein bestaan van het Ned. R.K. Huisvestings- j uit Dendermonde (België) is om ge- comité te 's-Bosch, uitgegeven gedenk boek. Een waardig boekdeel van ruim 200 pagina's, geschreven op de meest prettige en gedocumenteerde wijze door den bekenden Bosschen journalist den heer J. Pastoor. De Bossche kunstenaar G. v. d. Werf ontwierp een mooi om slag en de firma J J. Arkesteijn zorgde voor eene goede uitgaaf. Het is een uiterstbelangrijk overzicht van alles wat dit comité in die jaren heeft gedaan en het zal zeer zeker door velen met groote voldoening gelezen worden waar het opnieuw duidelijk demonstreert hoe Nederland in dat bange tijdsgewricht en jaren nadien, heeft geholpen waar zulks eenigszins mogelijk was. Het is daarom een feit van beteekenis dat dit in zulk een werk, door zulk een schrijver iswast- gelegd. Wij mogen eens enkele cijfers laten volgen om des te duidelijker te doen uitkomen wat er zooal is gebeurd. Achtereenvolgens worden in dit boek beschreven de stichting van het comité, de hulp aan de Belgische, Duitsche, Oostenrijksche, Hongaarsche en Nederlandsche kinderen. Een finan cieele staat is er aan toegevoegd, waaruit blijkt dat voor die hulp gedu- rende de afgeloopen 10 jaar is besteed I Geregeld door was hij de opleider der zondheidsredenen verhinderd aanwezig te zijn? Het geheel belooft een grootsche plechtigheid te zijn die nog lang in druk zal maken niet alleen op de parochianen, maar ook op diegenen die deze plechtigheden zullen bijwonen. CAPELLE. Tot voorzitter van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" is in de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering benoemd de heer J Michaël, terwijl in zijn plaats tot penningmeester gekozen werd de heer E. Colet. Wegens vacaturebeurt zal Ds. Meijers a s. Zondag slechts eenmaal voor de Ned. Herv. Gem. alhier op treden en wel des nam. half drie. —A.s. Zondag des morgens half tien zal in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk optreden Ds. Meijers uit deze gemeente. VRIJHOEVE-CAPELLE. Zaterdag j.l. trof met de familie Chabot de fanfare een groot verlies door het overlijden van haren tromslager H. Chabot. Niet alleen was dit het geval door deze werkzaamheid, maar steeds nam hij de geheele leiding op zich. Buiten gewoon muzikaal aangelegd en zijne zeldzame liefde voor de muziek deed I hem zijn heelen persoon daaraan geven. een totaal bedrag van ruim f 22 mil- lioen. Zoo werd o.m. besteed voor de Belgische kinderen f2.556 291 voor Duitschland f 5 347.447, voor Oosten-1 rijk f 10 120.856, voor Hongarije f 2.989 767, voor Nederlandsche kinde ren in den vreemde f781.891, en voor hulp aan zwakke Nederlandsche kin deren f 85,031. Reeds deze cijfers geven een indruk van het groote werk van het comité, dat zich niet uitsluitend tot katholieke noodlijdenden, hetgeen trouwens van den beginne af de bedoeling van de stichters geweest is. Zoo ook was het de bedoeling van de stichters dat het comité zoo neutraal mogelijk zou optreden en zich niet alleen zou beperken tot Belgische kinderen, maar, als de nood aan den man kwam, ook kinderen van andere nationaliteit in zijn liefdewerk zou opnemen. Zooals uit het verslag blijkt, heeft deze laatste stelregel naderhand tot moeilijkheden geleid met de Belgi sche leden van het bestuur en heeft de hulp, die het comité naderhand ook aan Duitsche kinderen meende te moeten verleenen, zelfs het uittreden van de Belgen tengevolge gehad. Met de grootste energie heeft de Voorzitter van het comité, Mgr. A. F. Diepen, dat standpunt verdedigd en doorge voerd. Uit het verslag der werkzaamheden voor de Belgische kinderen blijkt, dat het comité zich mocht verheugen in de bijzondere sympathie van Paus Bene dicts XV en kardinaal Mercier, terwijl de Koning der Belgen in een brief uit Havre, aan den directeur gericht, dezen dankte en verzocht de groeten des konings en der koningin aan „al onze kleine landgenooten en hunne bescher mers over te brengen". Het comité heeft 4080 Belgische kinderen geholpen in 3,108,460 verpleegdagen. De meeste dezer kinderen waren op een 30 tal reizen door België, door den heer Kellenaers en zijne vertegenwoordigers en medewerkers, dr Verviers. mevrouw Kellenaers, mevrouw de la Faille, me vrouw E. de Villers e.a., uit de meest beproefde streken van België gehaald Aan het slot der Belgische afdeeling wordt warme hulde gebracht aan den eersten directeur van het mooie werk, den heer Kellenaers en voorts aan dr. Verviers, den mede-stichter en aan den voorzitter, Mrg. Diepen. Enorm is voorts hst werk geweest der andere afdeelingen. Uit de Duitsche afdeeling blijkt, dat 33,639 kinderen werden verpleegd in 3,451,718 ver pleegdagen. De Oostenrijksche afdee ling had 285,223 kinderen in 8 743,525, verpleegdagen, de Hongaarsche 10.578 kinderen in 2,976,321 verpleegdagen. Verder had het comité onder zijn hoede 1573 Nederlandsche kinderen uit Duitschland in 800,000 verpleegdagen en 3262 zwakke Ned. kinderen in 132,501 verpleegdagen, In 1917 werd de eerste directeur opgevolgd door den heer Jos. v, Macklenbergh in den Bosch aan wiens doortastend en energiek optreden mede het groot succes van dit mooie liefdewerk te danken is. HERPT. Hedenavond ten 7'/, uur houdt de raad onzer gemeente eene openbare vergadering. Omtrent de plechtigheid der kerk wijding op Zondag en Maandag a.s. kunnen wij nog het volgende vermel den. Z. D. H. Mgr. Diepen zal omstreeks drie uur arriveeren uit de richting Haarsteeg Bij het begin der parochie nieuwe muzikanten. Aan bestuur en werkende leden nam hij veel werk uit de hand, terwijl de directeur een stevige hulp aan hem had. Tot den laatsten dag was zijn hart bij de fanfare. Zeer veel bewijzen van deelneming mochten zijne vrouw en familie ondervinden voor en na zijn dood Bij zijne be grafenis Woensdagnamiddag waren bestuur en werkende leden allen aan wezig en met weemoed volgden zij het lijk van hun vriend naar den doodenakker, waar een prachtige krans, het laatste dat onzen trouwen trom slager kon meegegeven worden, zijn laatste rustplaats zal blijven aanwijzen. GEERTRUIDENBERG. Zondag avond om 8 uur zal ln het Evangelie- satiegebouw optreden Ds. Jonkers uit Waspik. Onze tooneelvereeniglng »Excel- sior» heeft de transformatie-klucht »Napoleon's Horloge» in studie ge nomen. Hoewel het stuk door zijn karaktertypen moeilijk te vertolken is, durven wij het aan onze vereeniging gaarne toevertrouwen, daar zij door haar jarenlange reputatie bewezen heeft, dat haar spelen op een zeer hoog peil siaat. J.l. Zondag speelde de damclub ,D E.S.I.D.» te 's Bosch haar eerste competitie-wedstrijden. Zij verloor van de Bossche Damclub II en wist te winnen van E.E D. II, Eindhoven, van 5000.— onder voorwaarden, nader te ont- j Zal Mgr. WOrden Verwelkomd dOOf Qen SPORT. Voethal. en TPorrlpn tne ripye aanpele t Heden hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat alhier eene verga dering ten raadhuize. Tegenwoordig waren d,ertien leden. Voorzitter B. Timmermans-Verschure. Secretaris M. A. J. van Liempt. De notulen der vorige vergadering werden on veranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken: Naar aanleiding van een adres van de Kamer van Koophandel te Leiden, waarhij o.m. de wen- sclielijkheid wordt betoogd na te gaan of de taak van het Rijksinkoopbureau zich niet onnatuurlijk uitbreidt en dat door een Commissie uit den Han del toezicht wordt gehouden op de commercieele leiding, werd besloten aali den Minister te kennen te geven dat vooral dit laatste noodzakelijk wordt geacht. Gevreesd werd dat zonder voortdurend contact met de kringen van den handel de gestie van het Bureau zou ontaarden in ambtenarij. Besloten werd naar aanleiding van het rapport van de Kamers te Amersfoort en Meppel te ken nen te geven, dat inschrijving van borgtochten niet wenschelijk wordt geacht. De vergadering was van gevoelen, dat de practische bruikbaar heid van een borgtochtenregister niet zeer groot is en niet evenredig aan de kosten noch aan de ernstige bezwaren, die publiciteit van borgtoch ten met zich brengt. De vergadering was van gevoelen dat het niet op den weg der Kamer' ligt zich uit te spreken tegen wijziging van de gedragslijn van de Neder- landsche Spoorwegen inzake het onbewaakt laten van spoorwegovergangen, zulks naar aanleiding van een hierop betrekking hebbend adres van de Kamer te Alkmaar. Klachten uit het district der Kamer werden niet vernomen, terwijl voor de spoorwegen de maatregel een bezuiniging betee- 70 kent, die noodzakelijk wordt geacht. De Kamer wendde zich tot die van 's-Hertogen- bosch om te vernemen of van die zijde reeds stap pen werden gedaan om wijziging te vqpkrijgen in den toestand bij den spoorwegovergang nabij 's-Hertogenbosch op den weg uit de Langstraat, die een ernstige verkeersbelemmering vormt. Naar aanleiding van het daarop ontvangen ant woord werd besloten in samenwerking met de Bossche Kamer en eventueel andere organen po gingen aan te wenden om verbetering in den toe stand te verkrijgen. Besloten werd het geschriftje van de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat „Waar blijft van elke 10.inkomstenbelasting 2.80' aan de in geschrevenen in het handelsregister te doen toe komen tegelijk met de kennisgeving tot betaling der jaarlijksche inschrijfgelden. De Voorzitter deelde mede, dat naar aanleiding van een verzoek van het- lid G. van Loon tot de Directie der Nederlandsche Spoorwegen het ver zoek is gericht om de treindienstregeling op de lijn Lage-Zwaluwe's-Hertogenbosch aldus te wijzigen dat de laatste trein, die thans te Lage- Zwaluwe vertrekt om 8.20 n.m. zal aansluiten met de trein van Roosendaal voor reizigers uit België en Zeeland. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres van de Kamer te Alkmaar om verlaging te krijgen van de tarieven voor inzage van de registers der bewaarders van dé hypotheken. De vergadering overwoog, dat het nut van instellin gen, die, als inschrijving van hypotheken, ten doel hebben de rechtszekerheid te bevorderen, verloren gaat, wanneer de heffing van te hooge rechten het ruim gebruik van die instelling in den weg staat. Goedkeuring werd verleend aan het adres van de Limburgsche en Noord-Brabantsche Kamers van Koophandel waarbij aangedrongen wordt om een betere vertegenwoordiging te krijgen van de industrie in de Staatscommissie voor de Econo mische Politiek» en de Commissie voor de Handels verdragen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres der Tilburgsche Kamer inzake het wets ontwerp tot richtige heffing der directe belas tingen. De vergadering overwoog dat het niet gewenscht is, dat de beoordeeling of een op zich zelf geoorloofde rechtshandeling, wordt gelaten aan het persoonlijk inzicht van de belasting amb tenaren al is een correctief op die beoordeeling mogelijk door een uitspraak van den Raad van Beroep. Men was van oordeel, dat ook met dit correctief de rechtsgelijkheid op dit stuk niet ver zekerd is en deze niettemin allernoodzakelijkst wordt geacht. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het tot de Tweede Kamer gericht adres door de Alg. R.K Werkgeversvereeniging, de Chr. Werkgeversver- eeniging en het R. K. Verbond van Werkgevers vereenigingen inzake de wijziging van de artt. 22 25, 4, 75 en 83 der Arbeidswet. De Kamer deelt het gevoelen van adressanten dat in tegenstelling met het advies, uitgebracht door den Hoogen Raad van Arbeid, het noodzakelijk is dat bij Kon. Besluit wordt geregeld in welke gevallen in het drieploegenstelsel zal kunnen worden gewerkt en dat de beoordeeling van de economische nood zakelijkheid daartoe niet wordt overgelaten aan het oordeel van den Minister. Aan den Minister van Arbeid N. en H. zal wor den medegedeeld, dat de exportmogelijkheid voor de lederindustrie wordt bedreigd door voorgeno men verhooging van het invoertarief op croupon leder door de Duitsche Regeering. De vergadering vond geen aanleiding om steun te verleenen aan het adres van de Haarlemsche Kamer waarbij het wetsontwerp Rutgers c.s. (Plaatselijke Keuze) wordt bestreden. Hoewel geen der leden zich voorstander verklaarde van de Plaatselijke Keuze oordeelde men zich van actie te moeten onthouden omdat de kwestie minder in deze vergadering thuis behoort. Ofschoon met het doel, waarvoor steun ge vraagd wordt, werd gesympathiseerd, werd, met het oog op de beperkte middelen der Kamer be sloten afwijzend te beschikken op het verzoek van het Comité Nederland—Indië om bij te dra gen in het fonds waaruit zullen worden bestreden de kosten tot voortzetting van den vliegtocht NederlandIndië. Steun zal worden verleend aan de actie der Tielsche Kamer inzake het zegelrecht voor incas so-nota's. De Kamer zal toetreden als lid der Vereeniging Schuttevaer. Een verzoek van het station voor de Maalderij en Bakkerij om een bijdrage van 200.— werd mede op grond van een reeds vroeger genomen beslissing, afgewezen. Door den Secretaris werd verslag uitgebracht van de Gecombineerde vergadering van Limburg sche en Noord-Brabantsche Kamers van Koophan del op 11 Augustus jl. gehouden, waar deze Kamer werd vertegenwoordigd door het lid G. van Loon en den Secretaris. Naar aanleiding van het verslag werd beslo ten den Voorzitter aan te wijzen als afgevaardig de dezer Kamer die met de afgevaardigden der andere Noord-Brabantsche Kamers eene Commis sie zullen vormen tot voortzetting der actie inz. de P.N.E.M.-tarieven, terwijl blanco crediet werd gegeven tot betaling van een evenredig aandeel ln de kosten van deskundige voorlichting der Com missie. Van verdere actie inzake het verkoopuur van klein wittebrood zal worden afgezien omdat de belanghebbenden zelf in deze kwestie hope loos verdeeld zijn. Aan het verzoek der Maas- trichtsche Kamer aan de Regeering om gelden be schikbaar te stellen om de voortzetting der werk zaamheden voor het kanaal MaasbrachtMaas tricht mogelijk te maken zal steun worden ver leend. Het graven van dit kanaal moet worden beschouwd als een productief werk, omdat het voor den kolenafvoer der mijnen van de grootste beteekenis is en omdat door dit kanaal de ver binding moet worden gevormd via de gekanali seerde Maas met Noord-Nederland en zuidelijk tot aansluiting van het land van Luik en van Frankrijk voor Limburg, Brabant en geheel Nederland. Besloten werd de Regeering te kennen te geven d,at de Kamer zich niet kan vereenigen met het standpunt door den Zuivelbond ingenomen ten aanzien vande vraag welke wijzigingen in de Boterwet beliooren te worden aangebracht. De vergadering is van gevoelen dat de consument door de tegenwoordige Boterwet naast de Waren wet voldoende wordt beschermd en dat drastische maatregelen als door den Zuivelbond worden voorgesteld door geen enkele noodzakelijkheid wordt geboden. Aan het Centraal Normalisatie Bureau zal als blijk van belangstelling een bijdrage worden ver leend van 25. Naar aanleiding van verschillende adressen inz. wijziging der gemeentewet met betrekking tot de Plaatselijke Belastingen zal nogmaals worden te kennen gegeven dat zakelijke belasting op de be drijven in hooge mate onbillijk wordt geacht. Ten aanzien van de forensenbelasting zal wor den medegedeeld dat als grondslag voor deze be lasting moet worden aangehouden een zoodanige verhouding tot de heffende gemeente en een zoo danig interesse bij de gemeentelijke huishouding, dat het redelijk is, dat de forensen in de kosten dier huishouding bijdragen. Naar het oordeel der vergadering is in het Wetsontwerp hiermede niet voldoende rekening gehouden. Verwezen zal wor den naar de toestanden van de arbeiders in den Biesbosch. Op het verzoek van de Vereeniging Internatio nale Tentoonstelling voor de Schoen- en Leder industrie Waalwijk 1925 om deel te nemen in het werpen door de gezamenlijke garanten en te be krachtigen door de vergadering der Kamer. Vastgesteld werd een lijst van de branches, waarvoor ter uitvoering van het arbitragereglc- ment arbiters zullen worden benoemd nl.: Schoenindustrie en Schoenhandel, Lederindu strie en Lederhandel, Metaalindustrie, Zuivelindu strie, Handel in granen, Handel in vruchten en groenten, Handel in kruidenierswaren, overig winkelbedrijf, Geldhandel, Bouwvakken, Handel in bouwmaterialen, Expeditie te land, Expeditie te water. De begrooting 1925 werd vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op 9.240.—. De volgende sub- sidiën en bijdragen werden verleend: Hoogere Handelsschool te Waalwijk 500. Ned. Kamer van Koophandel te Londen 12.60. Vereeniging Nederland in den Vreemde 25. Bureau voor Handelsinlichtingen 40. Vereeniging voor Economische geschriften 50. Binnenscheepvaartcongres 25. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid be toogd om met het oog op de gewijzigde tijdsom standigheden en het opleven van handel en indu strie de postkantoren weer zooveel mogelijk open gesteld te krijgen op de uren als vroeger. Dit punt zal in de volgende vergadering nader onder het oog worden gezien. /-» 1- !I Axl/ti/ln* fiof garantiefonds voor die tentoonstelling werd ln beginsel besloten deel te nemen voor een bedrag - "mfV„ rlnnr dpn w. s. c. QUICK. Morgen dan eindelijk het, met zoo'n enorme spanning tegemoetgeziene eerste treffen in deze competitie, tusschen de beide plaatselijke rivalen W.S.C. en Quick, op het terrein van W. S. C. Is het niet reeds voldoende om door deze aan kondiging zoowat de geheele Waalwijksche voet balbeweging overhoop te halen, of zouden wij nog meer moeten uitwijden over deze, voor onze plaats zoo belangrijke gebeurtenis op voetbalge- hied. Het is overbodig te gaan schrijven omtrent eenigen vermoedelijken uitslag? Dit zou toch wel totaal onbegonnen werk zijn. Laten wij derhalve tot morgenmiddag geduld hebben en met span ning den uitslag afwachten. Eene kleine opmerking aan de wederzijdsche supportérs zouden wij nog willen aanhalen n.l. deze: Dat gij uw resp. favorieten aanmoedigt, daar is vanzelfsprekend niets op tegen en wordt zulks in de eerste plaats van U verwacht, evenwel onthoudt Ut zich van onaangename opmerkingen aan het adres van uwe tegenpartij, ingeval in het vuur van het spel eene kleine fout begaan mocht worden. Integendeel toont eveneens bijval, wan neer de tegenpartij goede staaltjes spel ver toont, een en ander kan niet anders dan bevor derlijk zijn voor 'den goeden gang van zaken van dezen belangrijken kamp. Voorts wordt medegedeeld, dat bovenstaande wedstrijd precies om kwart over twee zal aanvan gen en dat scheidsrechter van Bezooyen met de leiding belast is. W. S. C. II zal op bezoek gaan bij Sprang, ter wijl Quick III W. S. C. III zal ontvangen. R. W. B. Competitiewedstrijden op Zondag 9 November. R.W.B.I is wederom vrij. RAV.B. II speelt tegen Quick II, beide elftallen zijn altijd aan elkaar gewaagd, zoodat ook nu wel een spannen- den wedstrijd verwacht kan worden. Op verzoek van Quick begint deze wedstrijd reeds om 12 uur en wordt op het R.W.B-terrein gespeeld. R.W.B. III gaat op bezoek bij het 4e elftal van Quick, aanvang eveneens 12 uur terrein Quick. JULIANA. Zondag a.s. ontvangt Juliana voor de competi tie 1ste kl. B.V.B. op haar terrein in den Over laat Dongen 3 op bezoek. Door de combinatie van D.V.C. en Olympia be schikt de Dongensche ploeg over goede reserve elftallen. Ook Juliana beschikt dit seizoen over een goed elftal waarmee wel succes te behalen is. Dus opgepast Juliana en van begin tot het einde toe flink gewerkt en zorg dat ge op den ingesla gen weg blijft voortgaan. Juliana 2 ontvangt voor de 2e klasse B. V. B. Kaatsheuvel 3 op bezoek. Reserves 1 Zondag eens wat flinker aangepakt want het kan beter. Juliana 3 gaat naar H.E.C. 3 en speelt eveneens om 12 uur.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9