Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen jonge vrouw. Akkers Abdij siroop FEUILLETON Ontstoken keel is het begin „NOORD-BSÜ^AND" NUMMER 91 ZATERDAG 15 NOVEMBER 1924 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het zevende Hoofdstuk B. der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1923 (diverse onderwerpen) De verhoogingen in dit ontwerp opgenomen, bedragen f 6.228 220 20, terwijl daarentegen verminderingen zijn aangebracht tot een totaal van f 60,228 226.20 (o a. art. 148 voorschot ten aan gemeenten ingevolge art. 33. eerste lid der Woningwet, met f42 112.156.15 en art 149 voorschotten voor woningbouw met premie, met f 15.000) zoodat het eindcijfer der begrooting f 54 000 000 lager kan wor den gesteld. Bovengenoemde cijfers zijn als volgt nader te splitsen Gewone dienst ver- meerderingf 2 115 570 05, vermindering f 3.115,570.05 Crisisdienst vermeerde ring f500, vermindering f500; Bui tengewone dienst vermeerdering f4 112.156 15. vermind. f57 112 156 15 totaal vermeerdering f6 228 226 20, vermindering f 60 228.226 20. De gewone en buitengewone dienst worden derhalve met respectievelijk f 1 000 000 en 58.000 000 verminderd. Naar de „Zwolsche Crt." van den Commissaris der Koningin in Overrijsel vernam, heeft deze reeds tegen 1 Mei 1925 zijn ontslag gevraagd De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft in verband met de a.s. feestdagen overwerkvergunningen verleend voor bakkerijen Volgens een draadloos telegram van Aneta uit Weltevreden heeft de Volksraad de Vlootwet aangenomen met 23 tegen 21 stemmen. Gisteren werd een buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders der Rotterdamsche Bankver- eeniging gehouden. De voorzitter deelde bij de opening mede, dat aanwezig waren 43 aandeel houders, vertegenwoordigend 23 365 aandeelen, rechtgevende op het uit brengen van 272 stemmen. Daarna stelde de voorzitter de statu tenwijziging aan de orde. De heer Bernard vond in den steun van de Nederlandsche Bank en der regeering voldoende zekerheid, voor de crediteuren. Voor aandeelhouders blijft echter een belangrijke vraag open Wie heeft de f 25 millioen aan deelen die opgekocht zijn. gefinanceerd Wie financiert het syndicaat? Is dit de bank zelve, dan wordt door de reorganisatie de liquidatie niet ver hoogd. De voorzitter antwoordde, dat het syndicaat niet gefinancierd is door de Rotterdamsche Bankvereeniging. Wie het echter wel is. deelde hij niet mede. De heer Bernard wenschte nu nóg een tweede vraag te stellenOp de balans komt een post aandeelen voor van f 18 millioen. Zijn hieronder nog aandeelen van de Bank begrepen, opgekocht, bij een vorige steunactie? De voorzitter antwoordde, dat onder dezen post geen enkel aandeel Rotter damsche Bankvereeniging begrepen is Als daarna niemand meer het woord verlangt, brengt de voorzitter de sta- tutenwijzigtng in stemming, die met algemeene stemmen wordt aangeno men 2) (pji)^WAA LW U K (yup) 47e JAARGANG e e Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rflk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentiën 20 cent per regelminimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bi) contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om ui tori ij k 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De vliegtocht NederlandIndië. Te Calcutta aangekomen. De particuliere correspondent van liet Anetakantoor te Calcutta seint, dato 13 November: Het Fokkervliegtuig is hier heden middag om 2 uur van Alahabad aan gekomen. Het heeft een goede reis gehad en de landing geschiedde vlot. Wat afgelegd werd. K.M. 1 Oct. AmsterdamPraag 846 2 Oct. PraagBelgrado 920 3 Oct. BelgradoPlovdiv 608 2 Nov. PlovdivConstantinopel 400 3 Nov. ConstantinopelAngora 475 5 Nov. AngoraAleppo 820 6 Nov. AleppoBagdad 812 7 Nov. BagdadBasraBushir 1000 8 Nov. BushirBandar Abbas 695 9 Nov. Bandar AbbasCharbar Karachi 1195 10 Nov. KarachiMultan Ambala 1510 12 Nov. AmbalaAlahabad 850 13 Nov. AlahabadCalcutta 770 draagt voor de vliegers 15899 K. M„ zoodat dus nog 4998 K.M. moeten wor den afgelegd, verdeeld over de volgen de étappes: Het verdere gedeelte: K.M. CalcuttaAkyab 710 AkyabRangoon 570 RangoonBangkok 790 BangkokSingora 865 SingoraMedan 563 MedanMuntok 1000 MuntokBatavia 500 resident, den controleur en den regent zijn ingestort. Van het station, het postkantoor, scholen en de overige steenen gebouwen scheurden de mu ren. De kali bij de kampong Leksono werd een groote modderstroom, waar in verscheidene lijken van menschen en dieren dreven. DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Totaal K.M. 10901 De afstand AmsterdamBatavia be- EERSTE DEED. Wat de vrouwen betreft, bernam Mon- teray, haar heb ik niets meer te zeggen, daar zij goed hare taak vervullen... Maar de kinderen werken minder regelmatig. Er is een meesterknecht noodig om hen te bewaken, een man, die, na de verzameling, een wakend oog houdt op de sorteering, op de zifting en op de machines. Welnu, die man ontbreekt mij op het oogenblik, en, indien gij wilt, Alain Pédivic, dan zal dat uw werk zjjn... en gij zult uw levensonderhoud en dat uwer moeder kun nen verdienen. In een oogwenk voelde Alain Pédivic zich verwijderd van den afgrond waarin hij dreigde neer te storten. Hij kon zijne ooren niet gelooven. Ha, brave, goede heer. Is dat mogelijk. Wat zal mijn oude goede moeder gelukkig zijn. Dat was zij, inderdaad, en den volgenden morgen reeds trad Alain Pévidic in dienst en kweet zich van zijne nieuwe taak met ijver en overleg. Monteray had een goede daad vervuld en tevens een uitmuntende keus gedaan. Alain Pédivic vond geen woorden genoeg om zijn dierbaren meester te loven en was weldra even gehecht aan hem als Barbara Quintrec. Alexis Monteray was voortdurend ten prooi aan eene zonderlinge droefgeestigheid, welke hij door niets zocht te verstrooien. De fabriek maakte immer grooter en voor spoediger zaken, hetgeen niet belette dat de meester aan dit strand een leven zonder vreugde en^zonder genot sleet.. Op zekeren avond van het jaar 1887 was Alexis Monteray aan tafel gezeten en in diepe droomerijen verzonken. Uit een kleine geheime schuiflade zijner werktafel had hij eene groote juweeldoos genomen, die met zeehondenvel overtrokken was, en, op eene springveer duwend, had hij eene wonderschoone fotografie voor oogen. Zij stelde een kloeken grijsaard voor met fijne gelaatstrekken. Schitterende en zachte oogen, helder als die van Alexis, verlichten dat bleek gelaat. Hij was gefotografeerd in het uniform van een vreemden generaal, waarop com mandeurs-kruisen van verschillende orden en groote ridderteekenen prijkten. Arme vader, mompelde Alexis, waar is hij thans? Wat gebeurt er met hem? Helaas niets van hem te weten, niets van zijn be staan te kennen. Welk een treurig, welk een kwellend, troosteloos leven. Plotseling sloot hjj de juweeldoos en ver borg ze in de geheime lade. Zonder te kloppen, kwam Barbara Quin trec binnen om haren goeden meester te be kijven, omdat hij te lang op bleef en zijne nachtrust verwaarloosde. Daar zit ge weer, gelijk gisteren, sprak zij grommend, en 't zal weer zijn gelijk al tijd. Gij zult. u geheel en. al ziek maken. Leg al die boeken en papieren eens met rust ter zijde, want gij kunt er niets in vinden, dat u zoo troosten zal als eene goede en ver kwikkende nachtrust. Op dat oogenblik werden de half open staande vensterluiken door een rukwind opengeslagen en de lamp uitgedoofd. Terwijl haar meester de lamp weer aan stak, wilde Barbara het venster sluiten, maar wierp nog eerst een blik naar buiten. Wat is het donker, zeide zij. Dan liet zij zich een uitroep van verras sing ontsnappen Zie, meester, ginder, tegenover de rots Enizan, waarop de zee zoo woest aanvalt, ziet gij daar geen licht? Nieuwsgierig en verwonderd kwam Alexis met een verrekijker haastig naar het ven ster en blikte op zijne beurt naar buiten. Totaal K.M. 4998 Nu de vliegers te Calcutta zijn gear riveerd hebben ze meer dan 2/3 gedeel te van den tocht achter den rug. De heer Van der Hoop seint uit Cal cutta aan Aneta, dat gisteren na de landing aan de bemanning van de F VII een allerhartelijkste ontvangst is ten deel gevallen vanwege de Holland- sche kolonie aldaar. Het weer blijft zich uitstekend hou den. De bemanning verkeert in den besten welstand. Vliegtuig en motor bevinden zich in uitnemende conditie. Hedenmiddag halftwee is Wono- sobo (Java) geteisterd door een hevige aardbeving. De huizen van den ass.- MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN DOOR. ERVARING STERK. Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan 't gevaar het slachtoffer te worden van een ver waarloosde verkoudheid. Wordt geen borst- of astkmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met de slijmoplossende, verzachtende f2.75 f4.50 Overal per koker De groote flacons zijn voordeeligeri Hedenmiddag heeft in de Tweede Kamer de eindstemming plaats gehad over het wetsontwerp vaststelling der nieuwe Tariefwet. Het ontwerp werd aangenomen met 57 tegen 39 stemmen (rechts tegen links). Het Engelsche stoomschip Het- pool van Newcastle, vannacht aange komen, was het 10.000ste schip dat in dit jaar den Nieuwen Waterweg is bin nengekomen. In Indië is 25.000 gecollecteerd ten behoeve van de beide jubileerende reddingmaatschappijen in Nederland. Aan het eind van dit jaar loopt de huidige arbeidsovereenkomst in de typografie af. De onderhandelinscom- missie, benoemd door de patroons- en gezellenbonden om over een nieuw contract te spreken, is na een groot aantal vergaderingen gisteren tot overeenstemming gekomen. Zoowel de vertegenwoordigers der federatie als die der gezellenorganisaties hebben verklaard, de voorstellen voor hunne leden te zullen verdedigen. De voornaamste veranderingen heb ben betrekking op den arbeidstijd en de arbeidsloanen. Voor het machinale bedrijf is de mogelijkheid geopend, den arbeidstijd- in plaats van tusschen 7 uur v.m. en 6 uur n.m. te laten vallen tusschen 6 uur v.m. en 7 uur n.m., om de zetmachines, persen, enz. produc tiever te kunnen maken. Verder zijn de overwerkpercentages op den mor gen na een Zondag of een feestdag ver anderd. De arbeidsloonen zijn zoo geregeld, dat de uurloonen van de volslagen werknemers met 2 cent worden ver laagd. Het minimum uurloon voor de zetters en drukkers wordt daardoor 73 cent in Amsterdam en 56 cent in de laagste gemeenteklasse. In de loonen van de leerlingen en jonggezellen is een veel geleidelijker opklimming gebracht. De reserve-ma- chinezetters zullen, als zij dienst doen als handzetter, geen extra belooning van 3, 2 of 1 cent meer ontvangen. De looncommissie, welke, wanneer de tijdsomstandigheden daartoe aan leiding geven, de loonen kan verhoo- gen of verlagen, is weer opgenomen. In de ontslagregeling is geen veran dering aangebracht. De onderhandelingscommissie stelt voor, dat voor den tijd van een jaar geen nieuwe leerlingen van 14 jaar zullen worden aangenomen, opdat de werklooze leerlingen eerst kunnen worden geplgatst. De duur van het contract is bepaald op 2 jaar en 3 maanden. De besturen der patroons- en gezel lenbonden bereiden de algemeene ver gaderingen voor, waarin het ontwerp- contract zal worden behandeld. De ver gadering van de patroonsorganisaties zal omstreeks midden December wor den gehouden. 'tls een vuur mompelde hp na een kort onderzoek, men kan er zich niet in be driegen, dat is een vaartuig. Een schip, sprak zij. Een schip dat tegenover Enizan ligt. En, nu, met het on weer dat broeit. Geloof dat het door behen dige en kloeke kerels moet bemand zpn om zich nog te kunnen redden. Barbara hacj gelijk. En toen hij alleen gebleven was, stond Alexis nog langen tijd voor zijn venster. Het zien van dat dansend vuur ginder, heel ver onder de opeengepakte duistere wolken, wekte al zijne aandacht en zijne bekommering op. Eindelijk toch begaf hij zich naar zijne slaapkamer en legde zich te beddoch ter nauwernood kon hij twee of drie uren in een zenuwachtigen slaap zijne geesteskwel lingen vergeten. Lang nog voor het opkomen van den dag stond hij op en kleede zich haastig aan.trok hooge laarzen aan, sloeg zijn regenmantel om, voorzag zich van een met ijzer beslagen stok en van zijn verrekijker, en verliet in alle stilte zijne woning, teneinde zijne huis houdster niet te wekken. Een dikke mist hing over de kust. De rotsen zwegen, daar de zee zich in de verte teruggetrokken had. Monteray volgde met vasten en vluggen stap de zuidkust van het strand, doch hij moest goed toezien, om zich niet te vergissen en zijn weg te vinden in dien duisteren nacht. Maar weldra begon de eerste klaarte van den dageraad op te komen, doch tege lijk ook kondigde een onweer zich dreigend aan. Een kreet weerklonk opeens. 'tWas Pévidic die toegeloopen kwam, misnoegd omdat zijn meester hein reeds voor was Gij ziet het, meester, dat zal een onweer zijn, dat kan meetellen. Ja, ja, maar gij moet haastig terug- keeren en onmiddelijk de vrouwen en de kinderen veTwittigen. Niemand mag zich op het* strand -wagen. Niemand. Volstrekt nie mand. Alain keerde terug naar Kermór om de bevelen uit te voeren van zijn meester, ter wijl deze zpn weg vervolgde en zich naar de klippen richtte. Het vuur dat hij in den voornacht gezien had, wekte al zijn nieuwsgierigheid op en ging geen oogenblik uit zijn gedachte. Weldra kwam hij aan den voet der rotsen aan, en, de Gaouloc beklimmend, de groot ste onder hen, zette hij zich op haren top neder, tegenover zich had Alexis nn de on metelijke zee. Het daglicht begon al meer en meer de nachtelijke duisternissen te verdrijven; het vuur was verdwenen, maar in zijn plaats onderscheidde Monteray nu in de verte een jacht, dat op de reede geankerd was en vreeselijk bestookt werd, door de woeste baren. Vanwaar kwam dat vaartuig? Welke onzinnige gedachte had het daar gebracht, tegenover die vreeselijke rotsen met hunne scherpe tanden, en die, als zoo vele monsters, daar op hunne prooi schenen te wachten. Want dat schip was reddeloos verloren. Niets of niemand kon het nog redden. Het onweer kwam op met den opkomenden vloed. Hoe meer het daglicht opkwam, hoe dui delijker het in gevaar verkeerend vaartuig zichtbaar werd. 'tWas een pleizierjacht. Alexis Monteray kon zich nu volkomen goed rekenschap geven van hare sierlijkheid, van hare vormen en van de bijzondere dicht heid barer bemasting. Het was een stoomboot want een witte schouw verhief zich tusschen de masten. De kiel, die bij elke beweging half uit het water opstak, was gansch zwart geschilderd en maakte eene sterke tegenstelling met de wit schuimende baren, die de boot omgaven. Was dat vaartuig verlaten? Waarom? Het scheen in volkomen goeden staat. Niets scheen er aan te ontbreken. Maar merkte Alexis op, er zal voor zeker geen levend wezen meer aan boord zijn, want hij zou zijn gevaarlijken toestand begrijpen, hij zou noodseinen geven, hoe wel ze volkomen nutteloos zouden zijn, want geen menschelijke macht zou hem thans nog kunnen redden. De jonge ingenieur werd in zijne alleen spraak gestoord door een verschrikkelijk Abonneert op en Adverteert in .DE ECHO VAN HET ZUIDEN het meett pelesen blad in de Lang itraat fl«e Omaerimtt gekraak, dat hem bijna de ademhaling af sneed. De aarde beefde tot in hare ingewanden en de hemel scheen geheel in vuur en vlam te staan. Het dreigende onweer was losgebarsten. Een geweldige stortregen sloeg in de zee en op de rotsen en doorweekte Alexis van het hoofd tot de voeten ondanks zijn water dichten mantel en zijne laarzen. Te vergeefs poogde hij zich op te richten driemaal werd hij met geweld 'tegen de rotssteenen geworpen. Ha, mompelde hij, een beroep doende op al zijne wilskracht en zijnen moed, wel, het schijnt dat ik mij te ver gewaagd heb. Ik geloof dat de terugkeer naar Kermor niet zoo gemakkelijk gaan zal als ik mij wel voorgesteld had. Maar toen werd hij door een verschrikke lijk schouwspel als 't ware aan zijne rots vastgeklonken. De zwarte boot zag hij al dansend op de woeste baren, de rots Enizan naderen, die als met een reusachtigen, gapenden muil, f op haar scheen te wachten. Hfit ongelukkige schip heeft zich van zijne ankers losgerukt en is nu ten speelbal aan de schuimende golven, de prooi van den af grond die er op wacht en het gaat verslin den. Maar eerst nog moet het lijden. Het moet als 't ware levend vaneen gerukt worden en in duizend stukken worden verbrijzeld. Binnen eenige seconden zal er niets meer overblijven van dat prachtig vaartuig, niets dan vormlooze wrakken. De boot... daar is zij. Ze komt aan, over hellend naar bakboordzijde, springend op de schuimende baren. Reeds is zij de punt van de Gaouloc voor bij. Zij is nog slechts op een afstand van on geveer vijftig meters van Alexis, die op eens een kreet slaakt van angst en schrik. Neen; dat is geen bedriegelijk vizioen. Er is een menscheljjk wezen aan boord. 't Is een vrouw. Zij staat aan den voet van den mast, voor op het vaartuig. (Wordt vervolgd.) I li L

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1