9! 880 H! II in J, Behandel huiduitslag altijd direct Kloosterhalsem Hl Voor Uw succes WYBERT No. 91 S Zaterdag 15 November 1924 TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. (Vervolg.) Voorzitter. Dat is ook zoo, maar het bedrag is er toch geweest. De heer Roggeveen zegt dat op d- begrooting een post is uitgetrokken voor aankoop van een groen tafelkleed in de raadszaal. Aangezien hier meer dere malen door secretarie-personeel wordt gewerkt zou hij in overweging durven geven om daarover een stof kleed te koopen. De Voorzitter zegt dat hij het werken de raadszaal heeft verboden en kleed dus achter uitgaven kunnen wij geen vrijheid nog vragen vinden u voor te stellen de subsidie Van Driel. Dat zal in verband staan te verhoogen tot f 3000. met de ziekte van den penningmeester. Wat toch is het geval Voor pas als aankoop van zoo'n wege kan blijven. De heer Smolders wijst er op dat door de gemeente nog steeds 12 cent voor het gas wordt betaald. Hij vraagt of het niet gewenscht is dat, nu de particulieren verlaging van prijs hebben gekregen, ook de gemeente iets minder moet gaan betalen. Wordt besloten dat de gemeente voortaan slechts 11 ct. per M3 zal betalen. De heer Roggeveen heeft op de begrooting een post zien staan kosten van de verificatie van de administratie van den gemeente-ontvanger groot f250 Hij>raagt, nu de -borgstelling is ver hoogd. of deze post niet kan vervallen De Voorzitter geeft in overweging die post daarop te behouden wijl het voor Burg. en Weth. een groot gemak is Deze moeten de kas en bescheiden op gezette tijden wel nazien, maar kunnen dat uit den aard der zaak nooit zoo goed doen dan een accoun tant. Een gewiekste'ontvanger kan je voor de oogen draaien wat hij wil De heer Smolders wijst op de marktverlichting. Vroeger werd mede de dam bij den heer Qovaerts altijd verlicht, waarom men daar dan ook uit den lantaarn de brander heeft weg genomen. Nu is men aan den hoogen paal bezig geweest om gasverlichting aan te brengen, doch men schijnt daar niet goed in te zijn geslaagd, althans geregeld wordt nu de andere lamp aangestoken en daardoor wordt er geen licht meer in dien dam geworpen zoodat de bewoners daar altijd in den donker zitten te kijken. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Smolders vraagt vervolgens of in de St. Chrispijnstraat niet een enkele nachtlantaarn kan aangebracht worden. Voorzitter. Daar kan wel voor zorg gedragen worden. Timmermans. Bij lichte maan ziet men alle lantaarns weer branden. Er is toch besloten dat daarmede een jaar lang proef zou worden genomen Klijberg. Dat is nogal moeilijk. Het kan gebeuren dat het in het begin van den avond helder weer is en er later donkere wolken komen, zoodat de maan niet is te zien. Met zulke gevallen zit men altijd te kijken en daarom zou ik de proef maar staken. Timmermans Dat zou ik nog niet doen. Besloten is om gedurende een jaar een proef te nemen Klijberg Het voordeel is zoo gering Roggeveen. Dat ben ik niet met U eens Het zou toch een f1200 per jaar schelen. Voorzitter Aan het einde van Sept. was daardoor een voordeel van f 600 bereikt Timmermans. En nu krijgen we juist de maanden dat de lantaarns het langste moeten branden, dus het grootste voordeel is te bereiken. Smolders. Als het is het begin van den avond wat donker is en het wordt na een paar uur mooi helder weer, dan kunnen de lantaarns gedoofd worden. Klijberg. Dat kan niet. Smolders. Dat wordt 's avonds om elf uur toch ook gedaan Klijberg. Dan kan het omdat dan niet zooveel lichten meer branden. De heer Qragtmans zet uiteen welke technische bezwaren daaraan zijn ver bonden. Timmermans. Dat alles doet er niet toe. Ze hebben zich aan hun instructie te houden. Het zijn waarach ig toch geen kinderen meer. Klijberg. Laten we de proef dan doorzetten tot Januari, dan kunnen wij eens zien of er motieven zijn om er mee door te gaan De Voorzitter wit ter rechtvaardiging van den directeur der gasfabriek zeg gen, dat hem order was gegeven. Later werd het helder weer en toen kon geen drukstoot worden gegeven, toen werk te het niet Bij de post subsidie Wit-Oele Kruis zegt de heer Smolders dat z.i. in de toelichting tot dezen post wel wat ge makkelijk wordt gezegdmet het oog op de noodzakelijke beperking der nieuw opgerichte vereenigingen Waalwijksche Zwemvereeniging en Waalwijksche muziekschool worden wel gelden uitgetrokkenvoor de eerste tot aanleg van een fietspad voor de tweede een subsidie van f 500 De nuttigheid dezer vereenigingen zal ik geenszins bestrijden alhoewel ik straks op de Muziekschool terug kom doch het algemeen maatschap pelijk belang wat door genoemde ver eenigingen bevorderd wordt, kan toch in geenen deele opwegen tegen het belang dat bevorderd wordt door het W G.K. en eveneens door het Groene Kruis. En dat de resultaten, die bereikt worden, ruimschoots het werken der besturen en de fiiantieele offers door de gemeente gebracht beloonen, is met cijfers aan te toonen Neemt alleen, reeds het succes der Wijkkraamver: pleging en Zuigelingenzorg Het aantal geboorten bedroeg in 1922 254. het aantal overledenen beneden het jaar 32 of 12 6 per 100 geborenen. In 1923 waren deze cijfers 262 ge boorten 18 overledenen of 7 22 per 100. lu 1914 tot 3 November 208 geboorten, 7 overledenen of 3 36 per 100 geboor ten. Dat de zuigelingensterfte zeer be langrijk is beperkt, staat door deze cijfers vast en dat de dienst der Wijk- kraamverp'eging en Zuigelingen zorg hier een belangrijk aandeel in heeft, staat eveneens vast Het zuigelingen sterftecijfer is ge daald tot bijna 4 van 1922. Hier wordt een algemeen maatschap pelijk belang van de eerste orde ge diend en is een verhoogde subsidie, als door het Wit Gele Kruis aange vraagd zeker eer te verleenen. dan de nieuwe uitgaven door hem in den aan- j hef genoemd. Bij het nazien der bescheiden trof Spr een aanteekening op het finantieel overzicht nl. „ik heb niet den indruk gekregen dat f 2000 te weinig is Door wie die gemaakt is, is hem niet bekend, maar wel kon hij uit eveneens ge maakte optellingen van totale inkom sten en uitgaven afleiden dat een abuis gemaakt zal zijn. De totale uitgaven van f 6227 40 overtreffen de, totale in komsten van f 4775 met f 1452 40. Nu schijnt over het hoofd gezien, dat bij de inkomsten-cijfers de thans geldende 2000 subsidie reeds zijn ondergebracht en daarnaast nog een tekort blijft van f 1452 40. Daarbij komt dat de ver- eeniging, om de wijkkraamverpleging goed te vervullen, thans reeds tot aan stelling van een tweede wijkkraam- verpleegster heeft moeten besluiten. Spr. durft daarom een en ander in ernstige overweging geven om vooral hier uit bezuinigingsoverweging n geen verkeerde zuinigheid toe te passen. De Voorzitter wil gaarne open kaart spelen en verklaren dat hij de aanteekening op het schrijven heeft geplaatst. Volgens de begeleidende begrooting komt de vereeniging voor een tekort van f 2500 te staan en voeren wij de subsidie met f 1000 op nog voor f 1500 Men kam zoo den indruk krijgen dat de begrooting zoo maar was vastgesteld om de subsidie te krijgen. Het laatste, toekomstige plan stond nog niet in de begrooting ver werkt. De Voorzitter van de vereeniging is wel, zegt sprbij mij geweest om gedaan te krijgen dat de aangevraagde subsidie wordt toegestaan. De heer Roggeveen blijft liever buiten deze kwesties. Alleen is het hem opgevallen dat een vereeniging van zulk een groot belang en met 1300 leden dat daar slechts f 1200 contributie wordt opgebracht. De goed gestelde leden betalen dan maarj weinig contributie en dat moet niet. Voorzitter. Dat is mij ook opgevallen, i maar eerlijk gezegd, kreeg ik den in druk dat er met de inkomsten een beetje is gesmokkeld Bij het vragen van subsidie mag wel een beetje meer ernst in acht worden genomen, van daar dat wij voorstellen om f 2000 subsidie te verleenen. Ik zeg, van de nadere plannen door den heer Smol ders opgenoemd, is ons niets bekend. Verder deelt spr. nog mede dat hij het met een door den heer Smolders ge noemd cijfer niet eens is, want volgens zijn optelling scheelt dat f 1000. De heer Smolders zegt dat hij de laatste vergadering van het Wit Gele Kruis door omstandigheden in zijn gezin niet heeft kunnen bijwonen en nu de door hem genoemde cijfers heeft ontvangen van het bestuur. Ge controleerd heeft hij deze niet en nu hij ziet dat daarin een fout is gesloo- pen, wil hij liever de zaak eerst af wachten. Wat betreft de contributie daarover kan hij alvast mededeelen, dat ge tracht zal worden om deze te verhoogen. Vervolgens merkt hij op dat door het Algemeen Groene Kruis geen be grooting is overgelegd. Voorzitter. Dat heeft mijn aandacht ook getroffen. Wij zullen daarom als- Eerst is het een klein plekje maar snel wordt het grooter, omdat daarna de ziektestoffen de omringende huid besmetten voorkomt uitbreiding zuivert en geneest Bij de post onderhoud aan wegen wijst de heer Roggeveen op den slechten toestand van den weg voor de Ned. Herv. Kerk. Het deel van de Kerk straat tot voorbij de Kerk is bijna niet om te berijden. Zonder groote kosten is daarin verbetering te brengen door langs den muur van de kerk een fietspad aan 'te leggen Met het oog op de tram is dat hard noodig. Verder wijst spr. nog op de sloot gelegen tusschen de woningen van Maas en Ketels. Zooals die sloot er nu bij ligt. is het alles behalve fraai, doch bovendien zou bij demping de weg daar heel wat breeder worden. Spr. weet wel dat zonder de toestemming van de Staatsspoorwegen het niet mag, maar reeds lang geleden is daar de aandacht op gevestigd en toegezegd dat bij de Directie om toestemming daarvan Zou worden gevraagd. De Voorzitter zegt daar dezer dagen juist voor naar Den Haag te zijn ge weest Die zaak zal nu in orde komen. De gemeente zal het geheele onder houd daar krijgen zoodat dan direct tot demping van dien sloot kan worden overgaan. Oomens. Bij ons zal voortaan ook het straatvuil worden opgehaald Wor den de menschen daarvoor nu in de straatbelasting aangestaan. Voorzitter Neen Oomens. O ik wou zeggen hier legt men maar nieuwe wegen aan. Door Burg. en Weth was voor gesteld het trottoir in de Stationstraat, voor zooveel betreft de Oostzijde door te trekken tot aan de Markt, (hoek SpeekenbrinkAanvankelijk, zoo zeiden Burg. en Wethwaren wij voornemens voor td stellen het trottoir aan beide zijden der straat door te trekken tot de Markt. Terwille van de kosten zijn we daar echter van terug gekomen omdat aanleg van een trottoir in de St. Chrispijnstraat (Oostzijde) thans nog in bebouwing, ons nood zakelijker voorkomt weshalve we voor stellen daartoe over te gaan. De Commissie, belast met het onder zoek*Van de begrooting achtte het echter gewenscht de doortrekking der trottoirs met fietspaden aan beide zijden der Stationstraat tot Urootestraat uit te voeren. Naar aanleiding van dit voorstel zeggen Burg. en Weth. dat ze uit een bezui- nigings-oogpunt op hun oorspronkelijk plan zijn teruggekomen. Zij erkennen intusschen dat voor doortrekking van het trottoir alles is te zeggen het aanzien der straat zal daardoor aan merkelijk worden verbeterd en het eenmaal aangevangen werk tot ver betering der trottoirs zal daarmee geheel zijn voltooid. Bij aanvaarding van het voorstel der Commissie, zou deze post zijn te brengen in totaal op f 5500. Burg. en Weth. hebben bij deze nadere raming aangenomen dat het de bedoeling der Commissie is, het trottoir aan de Oostzijde, door te trekken tot aan de Grootestraat en aan de West zijde tot op den hoek der Markt. De heer Timmermans zou liever ieder jaar wat doen. Eibers Aan den Oostkant is het dringend noodzakelijk. De Voorzitter is huiverig om op het voorstel der Comptissie in te gaan wijl in de Grootestraat het trottoir ook al eenige verbetering behoeft. De heer Klijberg zou zich voorloopig willen bepalen tot de Oostzijde. De Westzijde ziet er voorloopig tamelijk goed uit. Men moet niet te veel hooi op den vork nemen, en daarom zou hij niet op het voorstel van de Com missie willen ingaan De heer Qragtmans zou voorloopig de Westzijde laten rusten vooral omdat men daar direct een goed fietspad heeft. De heer Eibers zegt dat de Com missie ook van oordeel is dat de Oost zijde het eerst aan de beurt moet komen, maar liever zou die zien dat de trottoir verder dan tot Speekenbrink wordt doorgetrokken aangezien dat verdere gedeelte ook slecht is. Wordt aldus besloten. De heer van der Geld wijst op het groote belang van ambachtsonderwijs. hans moeten de jongens naar Tilburg of 's Bosch willen ze dat onderwijs volgen. Spr. weet wel dat het met de op- ichting van een dergelijke school niet zoo gemakkelijk gaat, maar het komt hem toch gewenscht voor dat Burg en Weth. hun aandacht daar eens aan schenken. De inspecteur van het Nijverheids Onderwijs zou eens gepolst kunnen worden. Spr. weet dat men ten deze opzichte op z'n qui vive moet zijn, wijl naburige gemeenten daar ook op azen Wil men let dus niet voor zijn neus zien weg gekaapt, dan mag men wel spoedig eens polsen. De Voorzitter zegt toe gegevens te zullen verzamelen en in Den Haag te nformeeren of op Rijkssteun kan wor den gerekend. Van der Geld. Mogelijk dat de tijd daarvoor er nu niet is, maar het heeft dan toch de aandacht. Groenen. Betreffende de subsidie voor de huishoudscholen kan de com missie niet met de verdeeling derzelve accoord gaan. omreden haar bij nader onderzoek gebleken is dat de huis houdschool van voormalig Besoijen belangrijk meer leerlingen heeft dan die van den R K. Vrouwenbond, n.l. in totaal 20. terwijl bij de laatstge noemde met kunst- en vliegwerk een cursus kan worden gaande gehouden met een zestal leerlingen. Eene gelijkelijke verdeeling dezer subsidie is dus zeker niet meer dan billijk Jammer genoeg wordt door de in woners het bezit dezer scholen nog te weinig op prijs gesteld en worden j zij door de fabrieksmeisjes zoo goed als niet bezocht terwijl deze toch juist het meeste nut er van konden trekken Een vorig jaar heeft men de subsidie zoo geregeld, omdat het gebied hier uitgestrekter was. Klijberg. Ik meen toch uit de stukken te hebben gezien dat de cursus hier door heel wat meer meisjes dan zes wo dt bezocht. Groenen Neen. de meisjes van de naaischool worden nu geprest den cur sus mee te volgen. Timmermans. Dat is maar een op den spits-drijverij. Smolders Men heeft hier verschil lende cursussen. Een voor den gegoeden en een voor den minder gegoeden stand. Die van den meer gegoeden stand be talen wat meer. Timmermans. Hier is de school voor voormalig Baardwijk en de St.Antonius- parochie, dus voor drie parochies en daar maar voor één. Daar moet de subsidie-verdeeling naar plaats hebben. Groenen. Billijk is het dat deze gelijkelijk wordt verdeeld Van Driel. Ik heb een vorig jaar er al op gewezen, dat de billijkheid het eischt dat de subsidie wordt gegeven per hoofd, ik bedoel van het aantal leerlingen dat den cursus volgt. Ik stel kunnen beheeren. De heer Timmermans verklaart zich ook tegen het verleenen van deze subsidie. Er worden maar vereeni gingen of wat ook opgericht en komt men dan te kort, dan wordt maar bij de gemeente aangeklopt om subsidie, dan wil men er die maar voor laten opdraaien Daar moet maar, meen ik, een vaste lijn voor worden getrokken, want op den duur kan het met al die subsidies toch zoo niet blijven, want de stroom van aanvragen daartoe wordt steeds grooter Voorzitter. Het is juist de groote moeilijkheid waarin de Muziekschool verkeert en het groote nut dat wij voor de gemeente daarin zien, dat wij met het voorstel zijn gekomen. Het is een kwestie van appreciatie. Timmermans. Dan moeten ze de contributie maar verhoogen. Als men in een zaak ziet dat men er anders niet kan komen, dan wordt de prijs ook verhoogd Voorzitter Het is hier geen zaak. De heer Roggeveen meent dat de geheele opzet van die schoolch veel te groot" is geweest. Men had op meer bescheiden schaal moeten beginnen, maar nu men ineens groot gaat doen en dan er niet komt. dan mag men de gemeente er niet voor laten op draaien. De heer Smolders heeft tegen deze voorgestelde subsidie ook bedenkingen. Het eerste jaar van het bestaan en werken der vereeniging geeft finan tieel een vrij goede uitkomst. De rekening is bijna sluitend Of dit van het geheel gezegd kan worden, is een vraag Het eerste vereenigingsjaar was 31 Augustus ten einde Nog steeds is geen jaarvergadering gehouden en zijn de vacatures in het bestuur, die reeds geruimen tijd bestaan, niet aangevuld. Door bestuursleden is spr mede gedeeld dat niemand dan de beide onderteekenaars van die subsidie aanvrage kennis droegen en evenmin van de samenstelling der begrooting, waarop die aanvrage is gebaseerd. Voor een dergelijken grootschen opzet, als in de overgelegde begrooting is ontwikkeld, is zeker wel algemeene samenwerking noodig. Het te hoog zijn van het lesgeld is aan twijfel onderhevig, Bij het geven van den cusrus in algemeene muziek leer is nooit ernstig bezwaar tegen het lesgeld gemaakt, naar hem van welin gelichte zijde is medegedeeld. Trouwens, hem is bekend dat alleen van de harmonie een 10 tal leerlingen buiten de muziekschool bij particulie ren les halen, die daarvoor gaarne 25 cent lesgeld betalen. Van viool is hem 't zelfde bekend. Verschillende leerlin gen nemen bij particulieren les voor f 1.— en meer per les. En bij den opzet van de vereeniging, die hij zelf heeft meegemaakt, is dui delijk naar voren gebracht, dat de vereeniging zich zelt zou moeten be druipen en zeker de eerste jaren niet op gemeente subsidie moest worden gerekend. Als door de gemeente een verlicht en verwarmd lokaal werd ge geven, zou dat al mooi zijn, werd toen gezegd. Dit nu is door het gemeentebestuur disponibet gesteld en is z.i. al niet gering te schatten. Spr. wil het nut van een muziek school niet ontkennen en heeft dit in zijn betoog ook niet willen aantasten, doch naar zijne meening wordt door het beschikbaar stellen van een verlicht verwarmd lokaal, vooral nu be- en zuiningd moet worden, reeds genoeg i gedaan en mogen verder voor dit doel geen gelden uit de publieke kas meer worden beschikbaar gesteld' Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht, wordt verworpen me nog steeds op hetzelfde standpunt. met 7 tegen en 6 voor. Smolders. Het spijt me dat door j Tegen het voorstel stemden de hee- Besoijen geen begrooting is overgelegd. ren Van der Geld, Timmermans, Rog- Uit die van Waalwijk blijkt dat ze een tekort hebben van f 250. Met 10 tegen 3 stemmen wordt besloten de oude regeling van de subsidie te handhaven. Voor de oude regeling stemden de heeren van der Geld, Timmermans, Klijberg, Graglmans, Roggeveen, de Graaff. Verwiel, Oomens, Smolders en van der Aa. Voor gelijke verdeeling stemden de heeien Groenen, Eibers en van Driel. De heer Roggeveen zegt tegen het voorstel van Burg. en Weth. om aan de Muziekschool f 500 subsidie te geven, te zullen stemmen, wijl hij dat niet in het belang van de gemeente kan noemen. Het zit in handen van particulieren en dan moeten die het ook zonder de hulp van de gemeente geveen, de Graaff, Smolders, Oomens en v. d. Aa. Voor de heeren Groenen, Klijberg, Gragtmans, Verwiel, .Eibers en van Driel De heer van der Geld merkt verder op, dat voor specialistische hulp f 1000 is uitgetrokken en vraagt of dat niet wat erg veel is. De Voorzitter zegt dat heel veel specialistische hulp aan schoolgaande kinderen moet worden verleend. Alleen aan Dr. Mens. oor neus- en keel- kundige specialiteit wordt al een heel groot bedrag uitgegeven. Bij de post subsidie van het zieken fonds van de R. K. Werkliedenvereeni- ging f 750, zegt de heer Roggeveen, hoe prijzenswaardig hij de vereeniging ook vindt, het met dit voorstel niet eens te zijn. Het gaat z. i. niet op dat, als de vereeniging geen onderstand meer kan verleenen, dat dan de gemeente daar voor subsidie moet geven. Dan moeten zulke menschen naar het Armbestuur worden verwezen, dan althans blijft de gemeente het heft in handen houden. De Voorzitter kan dat idee niet deelen. Het Ziekenfonds is een organi satie die zich uitsluitend op hulp bij ziekten toelegt en nu zullen die beter op de hoogten zijn dan de leden van i in want Akker's Kloosterbalsem zal de kwade stoffen, ontsteking en ziektekiemen uit het vleesch trek ken, de pijn en de jeuk dadelijk doen bedaren en de groei van een nieuwe gezonde'huid bevorderen. Daarom is Akker's Kloosterbalsem weergaloos bij eczeem, etterzwcren, puisten, dauwworm, bloedvinnen, verouderde beenwonden,maar ook bij brand- en snij wonden, schrale huid, gespron gen handen, kloven, winterhanden en -voeten. Per grooie pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten van 50 gram f 1,— en 100 gram f 1.75 nog voordeeliger ItllllltllllllltllHIIIIIIIIIHIIIIIillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllUUlllUUIIillllllUUIUliUUU is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct IHIHIHIHWII Mil I III 1111 lllll' IIII1IHHI1III1II1II' IIIIIIIIIIUIIIITIMmin lllllllllllllllll

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5