PUROL hoest: Anga het Burg. Armbestuur of Burg. en Weth. Roggeveen. De gemeente geeft nu iets uit handen. Qeeft men subsidie dan heeft men geen toezicht meer op dat geld. Er zijn nog meer Zieken fondsen, verondersteld dat die nu alle maal komen aankloppen. De heer Eibers kan zich absoluut niet met het idee van den heer Rogge veen vereenigen. Hij juicht het streven van deze vereeniging ten zeerste toe en zou daarom gaarne zien dat de subsidie wordt verleend Men moet die menschen niet naar het Burgerlijk Armbestuur zenden, want dat doen ze niet, het zijn een heel ander soort menschen die dat niet zoo gemakke lijk doen. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren dat die menschen nu voor zich zelf zorg dragen. Jaren lang hebben ze uit eigen zak geofferd, wat edel is en nu ze door omstandig heden voor een tekort komen te staan, zou hij die menschen absoluut niet naar het Armbestuur willen verwijzen maar ze helpen, helpen omdat ze zelf zich onderling helpen, door daarvoor contributie op te brengen. De heer van der Geld merkt op dat het fonds een vereeniging is, die zich zelf bedruipt. Wordt een lid ziek, dan kan hij, naar gelang hij daarvoor be taalt, een zeker bedrag, bij velen evenredig aan hun weekloon en dat ge durende 17 weken lang, ontvangen Het komt wel eens voor dat sommige leden langer ziek zijn dan 17 weken en om dezulken niet geheel aan hun lot over te laten, om deze niet direct aan het Armbestuur ten laste te laten komen, is er nog een apart onder standsfonds waar weer afzonderlijk door de leden voor moet worden op gebracht. Dat onderstandsfonds heeft zich altijd kunnen bedruipen, doch nu gaat het niet wijl er nogal enkele men schen zijn die reeds lang ongeschikt zijn om te werken. Een der leden geniet nu al langer dan anderhalf jaar een gere gelde unkeering' Men moet het toe juichen dat er zoovele arbeiders wor den gevonden die door de organisatie trachten geheel voor hun eigen zorg te dragen. Voor de gemeente is het een groot voordeel dat de menschen voor zich zelf zooveel mogelijk zorg dragen en niet aanstonds naar het Armbestuur behoeven te loopen. Bovendien moet vooral ook in. het oog worden gehouden dat deze sub sidie zeer waarschijnlijk maar voor een jaar wordt aangevraagd. In den regel kan dat fonds zich zelf bedruipen. De heer Smolders zou de menschen ook niet naar het armbestuur willen verwijzen. Het fonds heeft nu 20 jaar bestaan en nog nooit heeft het bij de gemeente om steun aangeklopt. Voor de gemeente is het toch veel voor deeliger dat de arbeiders wekelijks wat afzonderen om daarvan zichzelf in slechte tijden te kunnen onderhouden dan dat ze maar direct om hulp komen vragen. De gemeente zal dan voor heel wat hoogere uitgaven komen te staan, De heer Van der Aa wil het den heer Roggeveen direct niet ten kwade duiden, omdat hij den ernst van der gelijke omstandigheden nooit aan den lijve heeft gevoeld. Een werkman die zorg draagt dat hij bij ziekten zoo lang mogelijk voor zich en zijn gezin zorg draagt, moet, wanneer hem een lang durige ziekte treft, niet direct naar den armen worden gezonden, want dat is hem een klap in het gezicht geven, zijn ongeluk nog helpen vergrooten. Roggeveen. Uit de toelichting van Burg. en Wèth. blijkt niet dat het voor een jaar is en dat was juist voor mij aanleiding om er op te wijzen. Men weet wel wanneer men begint, maar niet wanneer men kan ophouden en daarom heb ik er op gewezen Om voor een jaar de subsidie te geven, heb ik geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt daar na besloten de f 750 subsidie te ver- leenen. 77 /2- Bij de ombouwing van de motor spuit op een Ford-chassis zegt de heer Timmermans dezer dagen toevallig op een tentoonstelling van Ford-wagens te zijn geweest. Op het gebied van gemeente-reiniging waren er verschil lende wagens waaraan een veegmachine was bevestigd. Wil men de reinigings dienst wat meer gaan mechaniseeren, dan geeft hij in overweging om daar eens eerst te gaan kijken. Met algemeene stemmen wordt daar na besloten de motorspuit om te bouwen op een Ford-chassis. Verder wordt nog besloten bij de brandmeesters, alsmede op het politie bureau snelblusch apparaten te plaatsen wijl het meermalen gebleken is dat een begin van brand daarmede ge makkelijk kan worden gebluscht. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat proeven worden genomen met een alarm-seininrichting, wat door middel van gasdruk in beweging moet worden gebracht. Slagen de proeven, dan zullen deze bij de brandmeesters worden aangebracht. De kosten zijn f25 per toestel. De alarmeering is nu nog zeer primitief en waar de gemeente zeer uitgestrekt is geworden, is een betere alarmeering wel noodzakelijk. Timmermans. Nu zijn we aan het einde gekomen en stel ik voor om den Hoofd. Omslag met f 20 000 te verlagen en de post onvoorziene uitgaven te brengen op f 5427. Voorzitter. Dat is krap. Smolders. Dat is wel zoo, maar een vorig jaar was die post toch nog lager. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van den heer Timmermans, om den Hoofd, Omslag met f 20.000 te verlagen, aangenomen. Oomens. Is er van woningbouw bij ons nog iets bekend Voorzitter. Wat is uwe bedoeling met het stellen van deze vraag. Oomens. Dat ze bij ons graag zien dat er ook eens wordt gebouwd Hier en in Besoijen wordt er maar raak gebouwd en bij ons komt er maar niets van. Is het niet treurig dat ze bij ons geen woning meer kunnen krijgen en naar Waalwijk moeten gaan wonen. Voorzitter. In voormalig Baardwijk bestaat een Woningbouwvereeniging en in die vereeniging moet een reorga nisatie plaats hebben. Dat schijnt niet zoo gemakkelijk te gaan omdat een der bestuursleden geen ontslag als zoo danig wenscht te nemen. Op al de brieven die reeds tot hem zijn gericht, antwoordt hij maar niet. Oomens. Is het dan geen belang dat bij ons ook eens wordt gebouwd. Geloof maar gerust dat ze het bij ons graag zien, hoor. Voorzitter. Zeker is het een belang. Timmermans. Ze zijn er bij jullie niet op tijd mee begonnen, dat is de heele kwestie. Daar kan je hier het bestuur nu geen verwijt van maken. Oomens. Ik wil maar zeggen dat er nu wel eens aan gedacht mag worden. Klijberg. Er is daar nog wel een mooi terrein. Oomens. Onze werkkrachten moeten nu bijna allemaal hier gaan wonen. Voorzitter. De tegenwoordige voor zitter van de bouwvereeniging is huiverig om het lid dat herhaaldelijk aangemaand is om ontslag te willen nemen, als zoodanig ontslag te ver leenen. Wij zullen deze aangelegenheid echter toch nog eens flink onder de oogen zien. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 11 Nov. des avonds ten 5 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer Van Bokhoven. Ongeveer kwart over vijf uur opent de Voorzitter de vergadering; aan wezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten waarin ze zeggen: Volgens uw nevenvermelden brief zal de meerderheid van den Raad rechtstreeks aan ons college de toe lichting zenden van een raadsbesluit. Wij kunnen hiermede geen genoegen nemen. De Gemeentewet, die zoowel U als ons richtsnoer moet zijn, kent geen organische bevoegdheden toe aan een meerderheid of een minderheid van een gemeenteraad. Wij zijn dan ook niet bevoegd, een meerderheid te erkennen als een zelf standig en afzonderlijk orgaan. U gelieve dit mede te deelen aan den Raad. Intusschen blijft onze beslissing verdaagd. Dobbelsteen. Ik zou dit schrijven ook maar weer gewoon voor kennis geving aannemen. Feitelijk is het ook niet zooals Ged. Staten aangeven. Het besluit is niet genomen door de meer derheid maar door den geheelen raad want de minderheid heeft zich toch neer te leggen bij de meerderheid. Het betreffende besluit is met meerderheid van stemmen genomen en is dus bindend voor alle leden. Van Engelen. Het is toch niet zooals de heer Dobbelsteen doet voorkomen De meerderheid van den raad heeft gezegd wij zullen Ged. Staten wel eens schrijven. Goed, maar nu gaan ze de redactie van dit schrijven vaststellen buiten de vergadering om, dus zonder ons medeweten en dat is niet in orde. Winkel Ik zou me niet gaarne bij zoo'n meerderheid aansluiten. Ik zou daar heerlijk voor danken, hoor. Van Vrede. Wij kunnen dan namens den raad nog een schrijven zenden. Winkel. Laat er mij dan alsjeblieft buiten. Noem er mij dan niet bij, want ik schaam me daarvoor. Dobbelsteen. Wij hebben het schrij Ingezonden Mededeelingen. ven rechtstreeks aan Ged. Staten" opgezonden, maar zal natuurlijk niet aangenomen worden. Ik zal nu den Secretaris een copie daarvan geven, dan kan hij dit doorzenden. Schrijven van Burg. en Weth. van Waalwijk en van den directeur van j het Gas- en Waterleidingbedrijf aldaar, houdende de mededeeling dat plannen bestaan tot het oprichten van een groepswaterleiding waarbij de gemeen ten Drunen, Oudheusden en Elshout, Heusden, Haarsteeg enz. kunnen aan sluiten. Wil de gemeente in principe be sluiten tot toetreding, dan moet 1 pCt. in de kosten van onderzoek worden betaald. Door den Directeur van het Water leidingbedrijf wordt er verder nog op gewezen dat de kosten niet hoog zullen zijn. Voor een arbeidersgezin zal cfat niet hooger worden dan f 15 tot f 20 per jaar. Dobbelsteen. Ik had gaarne over zoo'n gewichtige zaak van Burg en Weth een prae-advies gehad In ieder geval zou ik gaarne eerst het gevoelen van Burg. en Weth. eens hooren. Voorzitter. Burg. en Weth hebben dit schrijven nog niet besproken. Wij willen eerst het gevoelen van den raad eens hooren. Als er geen stemmen opgaan die voor aansluiting iets ge voelen, dan gaan wij er niet verder op in. Dobbelsteen. Het was veel beter geweest indien Burg. en Weth een prae-advies hadden gegeven. Voorzitter. Dat weet ik nog niet. Van Vrede. Dan hadden we toch eenige houvast gehad en het voor- en nadeel eens kunnen overwegen. Wat kan je nu over zoo'n gewichtige zaak zeggen als je daar zoo maar iets van hoort voorlezen. Voorzitter. Ik kan niet meer mede- deelen. Het schrijven zelf is een vol doende prae-advies. Dobbelsteen. Over zulk een gewich tige zaak is het toch beter een prae- advies te geven. Dat zal u toch wel met me eens zijn. In vele plaatsen wordt dat gedaan. Voorzitter. In sommige gemeenten wordt het altijd gedaan. Van Vrede Ik zou het daarom aan houden. De heer Van Engelen zegt het schrij ven te hebben ingezien. De kosten voor het onderzoek zullen voor deze gemeente alleen al f 300 bedragen. Wanneer men tot aanleg zal overgaan, zal dat voor deze gemeente, die zeer uitgestrekt is, zeker op f 30.000 komen te staan. Voorts vreest hij. dat hier nooit voldoende aansluitingen zullen komen, maar ondanks dat zou hij toch nog niet afwijzend beschikken maar eerst eens kijken wat omliggende ge meenten doen. Dobbelsteen. Ik kan me best ver eenigen met het voorstel van wethouder van Engelen. In het schrijven heb ik gehoord, dat voor gewone perceelen f 20—35 zal moeten worden betaald. Ik geloof niet dat men daar erg mee ingenomen zal zijn. Van Engelen. Waar is het wel, dat het brandgevaar meer wordt wegge nomen. Voorzitter. En dat water krijgt de gemeente gratis. Van Engelen. Ik vrees dat de on kosten voor deze gemeente te hoog zullen worden. De gemeente is daar voor te kolossaai uitgebreid. Voorzitter. We zullen het daarom maar aanhouden tot een volgende ver gadering. Verzoek van de tuinbouwcursus om weer, evenals een vorig jaar, een sub sidie van f 25 te mogen ontvangen. Nadat door den Voorzitter een kort- verslag over het doen en laten van den cursus is voorgelezen, zegt de heer Dobbelsteen, dat hij tegen verleening van die subsidie is. De gemeente zit op een veel te zwaren last. Bovendien, indien andere lui zich in het een of ander willen bekwamen moeten ze daarvoor geld uitgeven, zelf de kosten betalen. Ze kunnen zich best zelf be druipen. Voorzitter. Is het uwe bedoeling alle subsidies af te schaffen of alleen deze Dobbelsteen. We zullen ieder geval afzonderlijk beoordeelen. Deze zou ik al vast laten vervallen. Voorzitter. Hier worden twee avonden per week les gegeven en zoo'n cursus duurt 3 jaar. Van Vrede. Hoeveel personen nemen er aan deel. Voorzilter. 21. Van Engelen. Ik zou het ten zeerste betreuren wanneer men deze subsidie gaat onthouden want döor Rijk en Provincie worden deze cursussen ge subsidieerd, wel een bewijs dat er een groot belang mee wordt gediend. Deze stellen trouwens ook voorwaarden waaraan de cursus moet voldoen. En waar hier ter plaatse nogal veel aan tuinbouw wordt gedaan zou ik het betreuren indien het vervolg van den cursus niet meer kon doorgaan. Voorzitter. Dan zou de cursus halver wege moeten blijven steken. Dobbelsteen. Het ligt meer op den Ingezonden Mededeelingen. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes weg van de boerenorganisatie om deze cursussen te subsidieeren. Voorzitter. Die geven al f 50 sub sidie. Dat is geen kleinigheid. Dobbelsteen. Ik stel voor de sub sidie ie schrappen. Van Vrede. Als ieder lid f 1,— betaalt zijn ze er al. Het voorstel van den heer Dobbel steen, om geen subsidie te verleenen in omvraag gebracht, wordt met vier tegen 3 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Dobbelsteen, Van Vrede, van Hemert en van den Brand. Tegen de heeren Winkel, van der Heijden en van Engelen. Schrijven van den R. K. Politiebond, houdende het verzoek om subsidie, Van Hemert. Ik zou dit schrijven ook maar voor kennisgeving aannemen. Met een verzoek van den neutralen bond is dat ook zoo gedaan. Van den Brand. Als het soms met een kleinigheid is goed te maken, veel kan het niet lijden. Van Vrede. We hebben hier in langen tijd geen politie noodig Er zijn er al genoeg Voorzitter Daar gaat het niet over. Het gaat nu over een school voor de politie. Van den Brand. Het doel is wel aardig, maar het zit er niet aan. dat is het ergste maar. Daarna wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. 2 Vaststelling begrooting. De Voorzitter zegt dat er geen Com missie van onderzoek is geweest, althans dat de begrooting in geen Commissievergadering is besproken en dat daarom de begrooting post voor post hier zal worden besproken Bij de post jaarwedde van den Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger stelt de heer Van Vrede voor om die met 10 pCt. te verlagen. Dobbelsteen. Ik ondersteun dit voor stel Ged. Staten hebben hier te be slissen, maar ik zou het toch probeé- ren. Van Vrede Bij het Rijk en in andere plaatsen wordt het ook gedaan. Het voorstel van den heer v. Vrede wordt met 4 tegen 3 stemmen aange nomen Van Engelen. Ik zou daar niet tegen zijn, maar waar men vooruit weet dat men er niets aan heeft, doe ik er niet aan mee. Van der Heijden. Ik ben niet van plan om een spiegelgevecht te gaan leveren. Dobbelsteen, De jaarwedde voor den ambtenaar ter secretarie kan goed van de begrooting afgevoerd worden. Ik heb zoo eens geïnformeerd hoe het in andere plaatsen gaat van gelijke grootte en daar hebben ze er geen noodig. Overal kan de Secretaris het werk alleen wel af. Waar hier de amb tenaar in het bezit is van een diploma zal hij gemakkelijk elders een plaats kunnen vinden.' Een vorig jaar heb ik tegen dezen post ook al geageerd, toen heb ik voorgesteld hem van f 650 op f 400 terug te brengen, maar nu stel ik voor hem geheel van de begrooting te schrappen Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Dobbelsteen, Voor druk- en bind werk is een post van f 300 op de begrooting uitgetrokken. Destijds heb ben wij er al eens op gewezen dat het noodzakelijk was dat men voor- deeliger adressen moest opzoeken en bij het nazien van de rekening was weer gebleken dat men veel te duur uit was, daarom zou ik deze post maar tot f 200 verminderen. Voorzitter. Men kan alle posten wel gaan verlagen, maar dan komen we over een half jaar voor een te kort te staan Van der Heijden. Het wordt toch niet uitgegeven als het niet noodig is Winkel. Als we na een half jaar al niet verder meer kunnen, wat dan Voorzitter. Dan laten we de boei maar liggen of we moeten de posten maar weer gaan verhoogen. Winkel. Al dat gedoe is niets anders dan reclame-makerij tegenover het publiek. Dat moet denken dat die heeren o zoo zuinig zijn, maar het is allemaal comedie, 't komt allemaal falikant uit. Het is allemaal niets en ik begrijp ook niet hoe ze het durven. Dobbelsteen. Ik stel voor die post met f 100 te verlagen. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De heer v. Hemert vraagt of de post onderhoud raadhuis f 175, niet wat hoog geraamd is. Het is nog pas kort geleden geschilderd. Voorzitter. Het moet van buiten toch goed|»: onderhouden worden, anders is het zoo weg. Van den Brand. Van buiten mag het wel eens een verfje hebben. Voorzitter. Er kunnen ook eens hier' of daar stukken aan komen en dat kan men dan toch zoo maar niet laten. Van Vrede. Er is toch nog een post onderhoud van meubelen. Voorzitter. Het raadhuis is toch zeker geen meubel. Van Hemert. Ik kan na deze toe lichting met dien post wel accoord gaan. Van Hemert. Is er niet besloten om hier een meter te plaatsen. Voorzitter. Ja, en die staat er al lang ook. Van Hemert Voor abonnementen op bladen is f 65 uitgetrokken. Is dat alleen voor het Staatsblad Voorzitter. Neen, dat is voor de Prov. bladen en bijbladen,^Gemeente stem enz. Dobbelsteen. De post onderhoud archief is met f25 verhoogd. Waarom is dat gedaan Voorzitter. Dat was hard noodig, want voor vele stukken, die opgeborgen moeten worden, zijn er geen mappen meer. Dobbelsteen. Onderhoud plakbord, daar is f10 voor uitgetrokken. Wat moet daar aan worden gedaan Voorzitter Die kunnen eens kapot waaien. Van Hemert. Ze hangen tegen den muur dan waaien ze niet zoo gauw kapot. Voorzitter. Als het niet noodig is, wordt het niet uitgegeven. De begroo ting is maar een raming. Dobbelsteen. Dat is wel zoo, maar men kan ook wel eens te veel ramen. Ik zou dit er maar af doen. Aldus wordt besloten. Van Hemert. Voor reis en verblijf kosten voor ambtenaren van secretarie en ontvangerskantoor isu f 50 uitge trokken. Is dat niet veel te veel. Waar is dat voor noodig Voorzitter. Als is ergens voor beta ling of wat ook moet worden heen gegaan Van Vrede. Ze moeten toch niet naar Amerika. Het verste zal wel zijn Den Bosch en Heusden. Van Hemert. Ik zou "het met f 25 verlagen. Voorzitter. Vooruit dan maar. Ik zal het maar niet in omvraag brengen. Het is toch 4 tegen 3 Dobbelsteen. Ik stel voor het salaris van de ambtenaren van den Burger lijken Stand met 10 °/0 te verslagen. Voorzitter. Die bezoldiging is ge regeld krachtens een besluit van Ged. Staten Maar ik zal het maar instem ming brengen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van den heer Dobbelsteen aangenomen. De heer Dobbelsteen stelt voor de post onderhoud voor een rijwiel van den bode van de begrooting af te voeren. Met 4 tegen 3 stemmen wordt daar toe besloten.. Dobbelsteen. De belooning;voor het uitbetalen van pensioengelden is een vorig jaar al met f 50 verminderd. Ik stel voor die post geheel van de be grooting te schrappen. Voorzitter. Wie moet het dan doen. Dobbelsteen. De secretaris, maar wordt hier wel pensioen uitbetaald. Voorzitter Aan Boelen en Bongers. Dobbelsteen. Dat is nogal wat. Dat kan de secretaris goed doen, dan moet dat tnaar in zijn instructie worden op genomen. Voorzitter. Dat is bij Koninklijk Be sluit geregeld en daarvoor moet iemand apart worden benoemd. Van Vrede. Voor enkele malen iemand uit te betalen moet hem daarvoor f 50 worden uitbetaald Het is toch wel een beetje al te erg zoo men met de centen leeft Ik stel voor daar niets voor uit te trekken Voorzitter. Wie moet het dan geven. Van Vrede. De ontvanger moet het maar uitbetalen. Voorzitter Dat gaat niet. Van Hemert. Ik stel voor het op f20 te brengen. Winkel. Is er veel werk aan ver bonden. Voorzitter. Neen. Winkel. Dan kan ik me ook wel vereenigen om het op f 20 te brengen. Zonder stemming wordt daartoe be sloten. (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeelingen. Lekker rustig slapen is een genot dat aan velen onbekend is. Wie echter in het bezit is van een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten kan steeds verzekerd zijn een rustigen nacht door te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth. en Drogisten. gastBKigeS. I Doos60-90ch Bij A polk en Proesten PUROL in Dbozen 30,60.90=' Tube 80=' Bij Apothekers en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6