Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn Nr. 89. Zaterdag 8*Nov. 47e Jaarg PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK 14 November. In ons vorig nummer hebben we vermeld dat het gemeentebestuur een adres had gericht aan verschillende gemeenten, betreffende de aansluiting aan onze waterleiding. Deze brief luidt als volgt: „Naar aanleiding van het verzoek van een dér omliggende gemeenten om aansluiting aan de waterleiding dezer gemeente, zijn plannen in voorberei ding tot het oprichten van een z.g. groepswaterleiding, omvattende de ge meenten: Drunen, Nieuwkuik, Vlij men, Oudheusden, Elshout, Hedikhui- zen, Herpt en Heusden. Wij zijn bereid de noodige opdrach ten te geven tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van doorvoering dezer plannen, indien uwe gemeente zich bereid verklaard pondsponds gewijze in de kosten van dit onderzoek bij te dragen. Deze zul len bedragen 1 pCt. van het totaal der kosten van het uit te voeren werk". Het toegevoegd schrijven van den Directeur der waterleiding luidt aldus: „Naar aanleiding van het aange naam onderhoud wat ik het genoegen had met U te hebben inzake oprichting eener groepswaterleiding omvattende de gemeenten Drunen, Elshout, Heus den, Herpt, Hedikhuizen, Haarsteeg, Vlijmen en Nieuwkuijk vanuit de wa tervoorziening te Waalwijk, kan ik U nog het volgende mededeelen: Zooals ik U reeds zeide is de bedoe ling voor dit plan de ontwerpen te laten maken door de Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van Gemeente bedrijven te Utrecht. Een Maatschappij die op dat gebied haar sporen reeds verdiend heeft, daar door haar reeds verschillende groepswaterleidingen zijn geprojecteerd en uitgevoerd. Deze Maatschappij stelt echter de volgende conditie's: .Bij uitvoering en opdracht van het plan door bovengenoemde Maatschap pij bedragen de kosten niets, bij aan besteding van het plan zou de Maat schappij belast worden met toezicht enz. waarvoor haar het vaststaand sa laris zou worden uitgekeerd volgens de regeling van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs. Wanneer echter van het geheele plan niets komt zou den de betrokken gemeente's, ponds ponds gewijze 1% betalen van het ge raamde bedrag der bouwplannen. Dit zou ongeveer per gemeente pl.m. 300 worden. Wat de prijzen van het water betreft dat zal veel van het aantal aansluitin gen afhangen, maar ik kan U wel ver klaren dat een gewone arbeiderswo ning bediend zal kunnen worden voor den prijs van 15 tot 20 gulden per ge heel jaar. De meergegoeden zullen dan ongeveer 30 tot 35 gulden per jaar moeten betalen. Dan mag ook niet uit het oog verlo ren worden de groote zekerheid bij brandgevaar, wat voor de ingezetenen toch jaarlijks ook een lagere premie voor brandverzekering geeft, en wat in Uwe gemeente met zijn vele rieten daken een groot algemeen belang mag genoemd worden. Zooals U waarschijnlijk bekend zal zijn, beschikt Waalwijk over water van bijzonder goede kwaliteit. Ik verzoek U dan ook beleefd een en ander in Uwen Raad te bespreken opdat de plannen dezer belangrijke verbetering voor de openbare volksgezondheid en vooral het groote voordeel bij brand gevaar, welke door het Rijk zeer op prijs wordt gesteld, kunnen worden verwezenlijkt en zie* met belangstel ling Uw bericht daaromtrent tegemoet. De eerste ontwikkelingsavond, gisteren in de zaal van den R.K. Gil denbond gegeven, is een groot succes geweest voor den organisator, den Wel Eerw. heer Bijnen. De groote zaal was geheel bezet met een aandachtig gehoor. Door de harmonie werd deze avond geopend met eenige nummers, die een luid,applaus mochten inoogstten. De WelEerw.. heer Bijnen sprak er zijn genoegen over uit dat zoovelen waren opgekomen waarin hij het be wijs ziet dat deze avonden bij het pu bliek in den smaak vallen. Hij hoopt dat de opkomst steeds zoo zal mogen blijven. Vervolgens wees hij er op dat de volgorde van het programma niet steeds gevolgd zal kunnen worden. Een volgende maal zal hij niet kunnen spreken over de Priesterwijding omdat dan de platen voor de lichtbeelden in Groningen worden gebruikt. Hij zal dan spreken over de Christenvervol gingen in de eerste drie eeuwen of over vulkanen en aardbevingen, nader in het Kerkklokje aan te kondigen. Daarna begon spreker met zijne lezing die onder ademlooze stilte werd aanhoord. In het eerste gedeelte liet hij ons Lourdes zien en gaf daarbij de ge schiedenis weer van de verschijning aan Bernadetta. In het tweede gedeelte werd ons de indrukwekkende processie in beeld gebracht en zag men de zieken en on- gelukkigen, wanneer hun den zegen met het Allerheiligste werd gegeven, met een groot vertrouwen Gods zegen afsmeeken. Ook kregen wij personen te zien die door hun geduld en vertrou wen hier in dit genade-oord genezing hebben gevonden. Aan het slot liet Z.Eerw. ons nog eenige mooie kiekjes zien van de om geving van Lourdes met al het mooie natuurschoon, waaraan Lourdes zoo rijk is. Het geheel was een prachtavond en het luide applaus dat den WelEerw. spreker ten deel viel, was ten volle verdiend. Met groot verlangen zullen de aan wezigen en met hen nu meer anderen, uitzien naar een volgenden cursus avond. Wij vestigen met nadruk de aan dacht op achterstaande advertentie van de directie der Rijksvakschool waarbij wordt aangekondigd een stik- kerij-cursus voor meisjes, die geduren de 12 weken Woensdagsmiddags wordt gegeven, tegen een zeer gering lesgeld. Bij de steeds grooter wordende be hoefte aan goede stiksters behoeven wij niet weder te wijzen op het belang van dezen cursus; vooral ouders mo gen deze aangelegenheid wel ernstig overwegen en ook de medewerking van fabrikanten mag hier zeker krach tig verwacht worden. Bij de gisteren gehouden aanbe steding van de uitbreiding der stoomschoenfabriek van den heer J. C. Spapens, werd ingeschreven als volgt: Firma Wed. Aarts, Waalwijk: voor betonwerk f 10560.— voor de massa f 13957.— Calderan Petruco, Tilburg: voor betonwerk f 5549.— A. van den Hout, Tilburg: voor betonwerk f 15443.— voor de massa f 20992.— H. Maas, Waalwijk: voor betonwerk f 10650.— voor de massa f 14600.— A. Timmermans, Sprang: voor betonwerk f- 11147. voor de massa f 15947.94 J. den Teuling, Waalwijk: voor betonwerk f 4800.— Het werk is aan de fa. Wed. Aarts opgedragen. De expositie van werken van Jeannette 'Slager, waarover we reeds schreven wordt morgen Zaterdag ge opend en duurt tot en met Maandag, in hotel Verwiel alhier. Wij bevelen deze nogmaals gaarne in aller belang stelling aan. De R.K. Vrouwenbond zal op Don derdag 20 November in de groote zaal van de R. K. Werkliedenvereeniging des avonds om half 8 eene algemeene vergadering houden. Van de agenda vermelden we, na opening en notulen, een zangnummer en voorts: Opvoering van „Het Offer dér Missiezuster" door de Propaganda- tooneelclub van St. Clemens, le en 2e bedrijf. Daarna pauze waaronder ver kiezing der Presidente, wegens ontslag name van Mej. Timmermans en perio diek aftreden van Mevr. Donkers, Mej. Verwiel en Mej. Smolders. In de vaca ture Mej. Timmermans is candidaat gesteld Mevrouw Moonen-Sassen en voorts tegen Mevr. Donkers, Mej. C. Loeff; Mej. Verwiel Mej. van der Meijs; Mej. Smolders Mej. E. Pulles. De aftredenden zijn herbenoembaar. Dan volgt: 't 3e bedrijf en daarna het lied der Roomsche Vrouwen en Slotwoord. Morgen en Maandag zullen dan eindelijk de veelbesproken opvoerin gen plaats hebben der Opera-Comique „Franchemont de Marskramer". Na maandenlange repetities is Tave- nu zoover gekomen dat de Opera er „goed inzit" en kan zij het kunstmin nend publiek iets aanbieden, noch nie da gewesen. Het tooneel van „Musis" is belangrijk vergroot en omgetooverd in een oud Fransch stadje, dat met zijn bewoners in hun karakteristieke klee derdracht een zeldzaam mooi schouw spel opleveft. De muziek is goed verzorgd en in handen van het strijkorkest Van den Akker, dat hier ook met „Marijke van Scheveningen" reuzensucces had. Een en ander samenvattend twijfe len we dan ook niet of „Musis" zal druk bezoek kunnen verwachten. Wij raden eenieder aan vooral tijdig zijn plaats te bespreken bij Mej. de Wed. J. van den Broek-van Ree, daar voor elke opvoering slechts een be perkt aantal kaarten verkocht worden. De aanvang is gesteld op precies half acht uur, zoodat door buitenmenschen nog gebruik gemaakt kan worden van de laatste tram, richting 's-Bosch. De voorverkoop bij mej. wed. van den Broek is opengesteld voor a.s. Zon dag tot Zondagmiddag een uur, en voor Maandag, tot Maandag-middag vier uur. Ingezonden Geen beter middel hiertegen da Gelijk wij reeds meldden viert dè ,R. K. Gymnastiekvereeniging „Kunst en Kracht" alhier morgen op eenigs- zins feestelijke wijze haar eerste lus trum, bij welke gelegenheid o.m. des avonds te half zeven eene uitvoering plaats heeft in het Patronaatsgebouw der St. Clemensparochie. Het mooie, afwisselende programma belooft ons een genotvolle avond. De feestvieren de vereeniging zal dezen avond natuur lijk haar beste beentje voorzetten en komt met enkele fraaie oefeningen in standen, brugoefeningen en groepen op het podium; hare tooneelafdeeling geeft een aardige comische scène: „Ser geant Kwelgeest", terwijl ongetwijfeld het optreden van den alom zoo gunstig bekend staanden humorist den heer C. de Bont uit Dongen, die met een keur van zijn mooiste succesnummertjes komt, wel de clou van dezen avond zal vormen. Met recht mag dus een over druk bezoek verwacht worden, temeer waar „Kunst en Kracht" zich steeds in zoö'n groote belangstelling mag ver heugen en speciaal bij deze eerste lus trumviering zullen velen blijk willen geven van hun sympathie met het nut tige streven dezer Gymnastiekvereen. De enlrce's zijn bovendien als altijd zeer matig. Vermelden wij nog dat de dag op waardige wijze wordt ingezet met een algemeene H. Communie der leden en 's avonds na afloop der uitvoering een feestvergadering zal plaats hebben met gemeenschappelijk souper in de zaal van den heer P. van Cromvoirt. Wij wenschen de vereeniging geluk met haar eerste lustrum en nog veel succes in de toekomst. Door de leden van het Patronaat deel uitmakende van het tobneelclubje, is in de zaal van het Patronaat der par. van O. L. Vrouw, op werkelijk su blieme wijze opgevoerd het tooneel- stuk „de Twee Moeders". Zoowel op Zondag 9 November als Dinsdag en Donderdag d.a.v. was de zaal geheel uitverkocht. Wat de opvoering betreft van dit mooie Mariaspel, hiervoor hebben we niets dan lof. Allen hebben hun rol uitstekend gespeeld. Diepen indruk maakte op allen de vertrouwvolle be- rustingen der jonkvrouw, gevangen gezet in den donkeren kerker in het vreemde vijandelijke land. Een woord van bizonderen lof is hier op zijn plaats./mior de dames M. v. d. Meijs en M. W:' Klerkx, die 't ge heel op zoo keurigè wijze verzorgden en zoo belangeloos tijd en krachten gaven. De heer J. van Loon, schilder alhier, leverde een proeve van zijn talent in het smaakvol typisch kasteel interieur, zoowel als in de koud-sombere gevan genisschildering. Nadat nog na de pauze de vroolijkheid uiting kreeg in het blijspel „In de studeerkamer van den geneesheer" keerden allen hoogst- voldaan huiswaarts. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het comité dat den heer Alt uit Bolsward uitnoodigde een or gelconcert alhier te geven, om in het voorjaar 1925 mevrouw J. Noorder wier Reddingius te inviteeren tot een liederenavond in de Ned. Herv. kerk aan de Haven. T. C. Gedurende het 3e kwartaal wer den door den keuringsdienst van Waren in het keuringsgebied 129 in specties gemaakt, waarvan 27 in bak kerijen, 133 monsters melk werden genomen, hiervan werden er 10 on deugdelijk van samenstelling bevon- 'den en 4 ondeugdelijk van toestand. Ged. Staten stellen voor: Wijziging van het bijzonder regle ment voor het waterschap „Klein Was pik" en opheffing waterschap „de Bui- tendellenpolder". In de Memorie van Toelichting mel den Ged. Staten dat de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat met het oog op de waterstaatkundig gemeenloo- pende belangen van beide waterschap pen hunne samenvoeging onder één verband en beheer aanbeveelt. DRUNEN. Onze dorpsgenooten, de dames A. Klerks, W. van Delft, A. v. Delft en A. Yeltman, slaagden voor het examen „bekwaamheid in het ver vaardigen van costuums", snelsysteem, uitgereikt door de Mode-vakschool te Deventer. Geslaagden genooten hunne opleiding bij de Eerw. Zusters, alhier. De film „Adoro te" zal op 8 De cember a.s. alhier in de Jongenscongre gatie worden vertoond. Door tot nog toe onbekende oor zaak, brak gisterenavond de as van de Wavi, welke hier omstreeks kwart voor 8 uur n.m. passeert. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor, doch de passagiers moesten natuurlijk het on aangename van een groote vertraging ondervinden. Een inmiddels aange voerde bus zette de onderbroken reis voort. Mijnhardt's Sanapl in-tabletten. Ten bate der Harmonie „De Vol harding", wordt op Nieuwjaarsdag een groote verloting gehouden. De Jo- ten zijn reeds bijna alle geplaatst, wel een bewijs dat men iets voor deze ver. voelt. Naar wij vernemen zullen in het bioscoopgebouw van den heer Smits, geen voorstellingen meer worden gege ven en zal 4eze ruimte voor industri- ëele doeleinden in gebruik worden ge nomen. Naar wij vernemen zal in de va cature van Gemeente-ontvanger niet worden voorzien, alvorens meer defi nitief vaststaat of de anexatie met Elshout al dan niet tot stand komt. Dezer dagen werd tegen een pa troon vaü een thuiswerker, een zekere I., proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aanwezig zijn van een arbeids lijst. Men zij dus gewaarschuwd. Gedurende de maand October '24 werden alhier ter keuring aangegeven 13 runderen en 44 varkens. Afgekeurd geen. Aan deze gemeente is vergunning verleend om de voor de consumptie afgekeurde runderen, varkens, enz., af te maken met een „destructor". SPRANG-CAPELLÉ. (Vm. Sprang). Op uitnoodiging van de Geref. Zend. Vereen, alhier, hoopt op a.s. Maandag 24 November, de Cristel. Gemengde Zangvereen. „Oefening Kweekt Kunst" van Nieuwendijk, in het Geref. Kerk gebouw alhier, eene uitvoering te ge ven. Deze vereen., onder leiding van haar energieken directeur, de heer Snijers, van Raamsdonksveer, hier wel bekend, is een der beste zangvereenigingen uit den omtrek en heeft reeds vele bekro ningen behaald. De opbrengst dezer uitvoering komt ten goede aan de Zending onder de Hei denen en Mohamedanen. Wij wekken eenieder op deze uitvoe ring bij te wonen en daardoor het goe de doel te steunen. Wij komen op het programma voor dezen avond nog nader terug. Toegangsbewijzen zijn reeds ver krijgbaar 0.50. De Chr. Besturenbond „Sprang- Capelle", besloot in zijn vergadering van j.l. Maandagavond, een adres te zenden aan Ged. Staten van Noord- Brabant, waarin zij verzoeken, met het oog op de bezuiniging, de O. L. School in de Nieuwstraat te voormalig Capelle, alsnog aan het Chr. School bestuur over te geven. Vervolgens, dat zij haar volle sym pathie betuigt aan het preadvies van Burg. en Weth., daar voor de ouders die openbaar onderwijs voor hunne kin deren verlangen er toch nog twee open bare lagere scholen in deze gemeente bestaan. Gisteren vierde, onder groote be langstelling van familie, vrienden en bekenden, het echtpaar H. van Zelst- van Dommelen, zijn 40-jarige echtver- eeniging. Wij feliciteeren het echtpaar ook van harte met dit heugelijk feit en hopen dat het ook eenmaal hun goudn huwelijksfeest moge vieren. A.s, Zondagavond zes uur, hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. H. G. de Jonge, em. pred. te 's Gra- vemoer. WASPIK. Op Donderdag 20 Nov. hoopt onze hooggeachte dorpsgenoote de Eerw. Zuster Xaveria, van het ge zelschap J.M.J., in de wereld mej. E. Gijsman, haar zilveren professiefeest te vieren. Van die 25 jaren heeft zij er 21 doorgebracht in het St. Josephs Convent te Guntur, Britsch-Indië, waar zij met de verzorging der zieken in en buiten het klooster belast was. Ongetwijfeld zal 't haar dien dag niet aan blijken van welveidiende belang stelling ontbreken. Zij toch was de eer ste, die den moed bezat, met de alge meene Overste, naar het toen nóg on bekende missie-gebied te vertrekken, en die daar dus in werkelijkheid een der baanbreeksters van het missiewerk is. Moge het deze kloeke heldin, die 21 jaren onder het moordend klimaat van Engelsch-Indië, te midden der paria's van de armzaligste heidensche bevol king, aan de bekeering dier ongelukki- gen hare beste krachten heeft gewijd, gegeven zijn, nog tal van jaren met haar Eerw. heerbroer, die als mission- naris in dezelfde missie werkzaam is, haar apostolischen arbeid, onder het genot eener volle gezondheid, met on verdroten ijver voort te zetten, tot eer barer geachte familie, tot eer en glorie vooral van God en tot heil der arme heidenen. Door den slager, den heer P. Ruij- tenberg, alhier, is een electr vleesch- machine aangeschaft, ter vervanging van den gewonen handmolen. Een bui tengewone verbetering, wijl 't vleesch thans in den kortst mogelijken tijd kan bereid worden. De fancy-fair, die hier door het dameskransje der Ned. Herv. Gemeen te, op Vrijdag en Zaterdag zal gehou den worden, zal Zaterdagavond met een verloting worden gesloten, terwijl de nog overblijvende goederen bij -op- bod zullen worden verkocht. Voor den cursus in landbouw- boekhouden, die Maandag 17 Nov. of ficieel zal geopend worden, hebben zich 16 leerlingen aangemeld. RAAMSDONK. 19 November a.s. zal door het gemeentebestuur worden aanbesteed, het ophalen van het straat- vuil op het Veer. In deze plaats doen zich al vier gevallen van roodvonk voor. Aan J. Joore en J. Baijens, is door' Burg. en Weth. vergunning ver leend tot verkoop van sterken drank in het klein. De onlangs opnieuw aangevulde boekerij van de R.K. Leesbibliotheek op 't Dorp, verschaft weer velen een aangenamen en leerzamen avond. Wan neer nu alle parochianen zooveel mo gelijk hun medewerking en steun ver- leenen, kunnen dezen winter van tijd tot tijd wat nieuwe boeken worden aangeschaft. Door het Rijk wordt voorloopig slechts herstraat de baan Willems brugBoterdijk. In plaats van de klinkers komen er nieuwe kopkeien. De Continental Petroleumcom- pany te Rotterdam, heeft haar plan, om in de Hoofdstraat alhier, een ben zinepomp te plaatsen, ingetrokken. RAAMSDONKSVEER. De door de Kon. Erk. Postduivenvereen. gehou den provinciale postduivententoonstel- ling is schitterend geslaagd. 156 vogels waren aangebracht. De prijsuitreiking heeft Zondag plaats. 'Voor de Geref. Kerk treedt Zon dagmorgen om half tien en des namid- dagsdags om 3 uur op Ds. Eggink van Willemstad. Voor de Herv. Kerk, des morgens half tien op 't Veer en des na middags half 3 op 't Dorp, Ds. Ewoldt. Mej. A. Molenwijk Jd., verwierf het Diploma Ziekenverpleging, uitge reikt door den Algem. Ned. Bond van Ziekenverpleging. Doordat een stuk biet in de keel bleef zitten, stikte van dhr. A. een rund. De flinke woning van dhr. den Ouden, waarin tal van jaren een sla gerij werd uitgeoefend, werd gekocht voor 5800, door dhr. W. van Laar hoven. In de Wilhelminalaan zullen een tachtig iepen geveld worden, doordat zij aangetast zijn door de iepenziekte. CAPELLE. Door de afd. Sprang- Capelle en Omstreken van Volks onderwijs is op haar aanvrage van de Centrale vereeniging voor reizende bibliotheken een bibliotheek ontvangen, waarin zich bevinden populair weten schappelijke werken, romans en werken voor de rijpere jeugd. Het leesgeld bedraagt 3 cent per week en per boek, terwijl iedere lezer in het bezit dient te zijn van een leeskaart en een reglement, welke voor 5 cent verkrijg baar zijn De gelegenheid tot het afhalen van boeken zal opengesteld zijn Zaterdags middags van 2 tot 3 uur in een der lokalen van de O. L School in de Kom, te beginnen Zaterdag 22 dezer. Verder bestaat er ook gelegenheid tot het gebruik maken der vak bibliotheek, waarin zich werken be vinden op het gebied van handels kennis. administratie, opvoeding be roepskeuze, gezondheidsleer, sport en spel. De afd. Sprang-Capelle e o. van Volksonderwijs houdt a s Woensdag 19 Nov. des avonds half zeven een algemeene vergadering in de zaal van den heer L F van Dongen De agenda vermeldt; 1. Opening en notulen2 Verslag Alg Vergadering te Utrecht3. Mededeelingen en 4. Rondvraag. Na afloop van deze vergadering zal om 8 uur voor de afdeeling optreden Mej Truus Best gediplomeerd leerares zang en declamatrice uit Scheveningen. Tegen betaling van f 0 75 kunnen ook niet-leden van Volksonderwijs geïntro duceerd worden. De arbeider M Hoefnagel ge raakte dezer dagen in de werkplaatsen van de N:V Adr. Oerlemans met zijn vingers tusschen de zaagmachine, ten gevolge waarvan hij zich onder genees kundige behandeling van Dr. Ph. J. Kohier moest stellen. In de Ned. Herv. Herk te Capelle hoopt a.s. Zondag des voormiddags ten 9'/a uur voor te gaan Ds. Meijers. Te Loonschendijk hoopt a.s. Zondag in de Ned. Herv Kerk des voormiddags ten 9'/2 uur op te treden Ds Schlemper uit v.m. Besoijen. GEERTRU1DENBERG. 20 Nov, e.k. zal het Gemengd Kinderkoor alhier een uitvoering geven in Hotel Sant bergen des avonds om half acht. ie mi hi iehmeii

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9