doen, want hij zelf heeft er veel be lang bij. Dobbelsteen. Voor het opwinden of onderhoud der klokken, wordt voor ieder f 25 uitgetrokken. Zou men die post niet kunnen laten vervallen en de gemeente-arbeiders er mee belasten. Voorzitter. Neen, dat gaat niet. Een is er die niet durft klimmen en het ook niet kan. Dat is dus onmogelijk. Dobbelsteen. Voor de verlichtingen verwarming was een vorig jaar f180 uitgetrokken en nu is daarvoor f 220 voor op de begrooting gebracht. Is dat bij aanbesteding gebeurd. Voorzitter. Dat moet nog gebeuren Dobbelsteen. Waarom is er dan zoo veel meer woor op de begrooting gebracht. Voorzitter. Het is maar een raming. Het is niet zeker dat het wordt uitge geven. Het is beter als het -minder is. Van Vrede. In Hedikhuijzen heeft men nooit meer dan voor f130 gehad. Voorzitter. Daar hebben ze altijd f 180 gekregeh. Met die praatjes schieten we niks op. Boelen heeft het veel gedaan en die kan het ook goed kooper doen dan een ander. Van Hemert. De bijdrage aan Vlij men voor een schoolkind, zal wel af- geloopen zijn. Voorzitter, Daar kan een ander komen. Dobbelsteen. Daar is niets van te zeggen. Van Vrede. Ais er niemand is, dan gaat 4nen er toch geen rekening mee houden. Voorzitter. Die kan toch komen. Van Vrede. Er kunnen er wel 20 komen. Dobbelsteen. Die post kan er ge rust af, Voorzitter. Het is een regeling die we met Vlijmen hebben getroffen. Zien die nu dat we er die post af doen, dan kunnen ze vermoeden dat we die regeling verbreken. Van Hemert. Je kan niet zeggen of er 1, 3 of 4 zullen komen. Voorzitter. Waar zullen jullie dan het geld vandaan halen als er geen post op de begrooting is en er komen leerlingen Winkel. Ik zou er niet op ingaan. Het zijn allemaal zulke kleine, maar bovenal laffe dingen. Het voorstel van den heer Dobbel steen wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Van Hemert. Op de begrooting is f 13 per leerling uitgetrokken. Is dat niet wat erg veel In Herpt is dat maar f 5. Voorzitter. Dat moet geschieden volgens de onkosten van de school in Hedikhuijzen. Van Hemert. Het hoofd der school heeft mij gezegd dat hij een volgend jaar er wel met f 3 per leerling kan komen. Men moet bedenken dat daar aan vdie school een achterstand van 25 jaar was. Voorzitter, Dat was hier hetzelfde Ik heb genoeg gewaarschuwd. Hier was iri de school ook totaal niets meer. Trouwens, die boeken die ze op de openbare school gebruikten, kunnen ze niet op de bijzondere school ge bruiken. Dobbelsteen. Het vorig jaar moesten er nogal onkosten in Hedikhuijzen wordep gemaakt. Maar het zal mij verwonderen of de andere gemeenten, zooals Nieuwkuijk, die zelf maar f 4 geeft en Vlijmen, dat daarvoor f 7 betaalt, er niet tegenop zullen komen. Op verzoek van den Voorzitter zet de Secretaris uiteen wat de wet voor schrijft. Van Vrede. Men moet dan maar een beetje schipperen. Voorzitter. Jullie willen juist nooit schipperen, dat is '1 nu maar. Van Vrede. In Vlijmen hebben ze zoo lang gevochten, maar ze hebben het dan toch ook maar gewonnen ook. Voorzitter. Dat betrof een heel andere kwestie. Dobbelsteen. In Vlijmen moeten ze dat dan ook betalen. Ik geloof nooit dat ze daar op zullen ingaan. Voorzitter. Wij moeten in Oisterwijk wel f 48 betalen. Daar is gewoon niet aan te ontkomen. Dobbelsteen. Toen met die kwestie aan de bijzondere school is er al ge zegd, dat we voor andere dingen zullen komen te staan. De post blijft daarna gehandhaafd. Van Hemert. Op de begrooting komt nog een post voor bijdrage voor een krankzinnige aan het gesticht te Vught. Maar die van der Lee is er toch uit. Voorzitter. Die is maar met verlof. Van Hemert. Dan hebben wij toch geen vergoeding te geven. Voorzitter. Dat niet maar aangezien bij maar met verlof is kon de post niet van de begrooting worden geschrapt, want het kon best gebeuren, dat hij weer terug moet. Hij staat nu nog onder toezicht. Van Hemert. Als hij weer terug moet, dan is het een nieuw geval. Van Vrede. Ik zou die post maar laten vervallen. Al hij nog krankzinnig was zouden ze hem niet hebben laten gaan. Van Hemert. Hij is nog niet eens op gezinsverpleging aangewezen. Voorzitter. Ik begrijp niet, hoe men zoo nu kan praten. Hij is niet eens ontslaan. Van Engelen. Het beste zou zijn om voor iedere uitgaaf die moet worden gedaan den raad bijeenroepen om daarover te laten beslissen. Een fat soenlijke. begrooting krijgt men toch niet vastgesteld. Het voorstel van den heer v. Hemert, om de post van de begrooting af te voeren, wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Van Hemert. Die pensioensbijdrage moet geheel vervallen. Voorzitter. Die vervalt al vanzelf. Dobbelsteen. Dart staat er f 100 op de begrooting voor de districts-arbeids- beurs. Die zou ik ook gerust van de begrooting laten vervallen. Voorzitter. Dat was vroeger f 50. Toen heeft de Raad gezegd omdat de jaarwedden van den Ontvanger niet verhoogd konden worden en de ge meente zelf de verpachtingen zou houden waardoor er veel werk kwatn dat dan die post met f 50 zou worden verhoogd. De heer v. Vrede was daar toen ook voor. Van Vrede. Dat is niet zoo want ik heb nog gezegd dat men geen geld mocht geven dat niet door Qed. Staten is goedgekeurd. Voorzitter. Ik weet wel, als hij op iets wordt gewezen, dan is het altijd gelogen Maar laat nu de notaris het maar verpachten, want wie moet nu de werkzaamheden verichten. Van Vrede. Da secretaris. Dat zul len we wel in de .instructie vastleggen. Winkel. Gezegd is toen om deze post te verhoogen wat een tegemoet koming was voor den secretaris voor het vele werk aan de verpachting verbonden en daar is van Vrede ook voor geweest. De kosten voor de gemeente zijn nu heel wat lager. Van Vrede Dat is niet waar. Voorzitter. En het is metalgemeene stemmen aangenomen Van Vrede. Het is niet waar. Ge moet me voor geen leugenaar uitmaken. Van Hemert. Het behoort gewoon tot het werk van den Secretaris. Dus die post van f 100 moet van de be grooting worden afgebracht. Met 4 tegen 3 stemmen wordt be sloten. Dobbelsteen Dat moet nu in de instructie van den Secretaris worden vastgelegd. Voorzitter. Van Vrede was er toen voor en nu tegen, 't Is mooi. Van Vrede Dat is niet waar. Ge moogt me niet leugenachtig maken. Voorzitter. Dat doet u altijd iedereen. Wordt besloten de gewone jaarlijk sche kasgeldleening aan te gaan. Dobbelsteen. Wij hebben er al meer op gewezen dat de woning van het hoofd der Chr. School veel te laag is en daarom stel ik voor die met f 100 te verhoogen Voorzitter. De verkoop van den tuin kan nog niet plaats hebben. Die kwestie is nog hangend. Dobbelsteen. En nu die postop brengst hakhout. Die is geraamd-met f800 Die kan wel verhoogd worden nu de iepeboomen ook worden ver kocht. Voorzitter. Zeg dan maar hoe jullie het willen hebben, met hoeveel moet die post worden verhoogd Van Hemert. Ik zou het minstens tot op f1500 brengen. Voorzitter. Kijk eens naar Heusden wat daar de boomen hebben opge bracht. Van Vrede. Dat waren allemaal aangetaste boomen en die wil geen een timmerman. Dat is hier niet het geval. Voorzitter. Het is gevaarlijk die posten zoo hoog op te voeren Enfin, ik heb gewaarschuwd. Met 4 tegen 3 stemmen wordt aldus besloten. Voorzitter. Nu dient nog te worden besloten voor hoeveel de boomen mogen afgaan. Dobbelsteen. Is er geen hakhout. Voorzitter. Vier kleine koopjes. Een vorig jaar zal dat ongeveer f 160 hebben opgebracht. Winkel Wat schiet je er nu mee op om de ramingen zoo hoog op te voeren als ge later toch op de koffie komt. Van den Brand. Ik denk wel dat ze f 10 per stuk zullen opbrengen de mooie. Van Engelen. Geen kwestie van. Winkel. Is dat nu aangenomen. Voorzitter. Dat geeft immers toch niets. Ze doen toch wat ze willen Van Vrede Het grasgewas is lager geraamd dan een vorig jaar. Van Hemert Het is toch te voorzien dat het meer op zal brengen. Dat kon wel op f 12500 worden gebracht. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Dobbelsteen. Ik wil nog even terug komen op die pensioentoeslag. Als 8'/3 °/o niet wordt aangenomen, dan blijft 3'/2 o gehandhaafd. Voorzitter Neen, dan vervalt dat. Van Vrede. Om den donder niet. Met 4 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van den heer Dobbelsteen aangenomen. Van der Heijden. Hebben ze nog niet genoeg geleerd. Heeft dat de ge meente een vorig jaar nog geen geld genoeg gekost. De heer v. Hemert wijst er op, dat de belasting zeer verlaagd kon worden. Uit alles wat van de begrooting is gebracht en er bij, kan van de belas ting f 5700 af. De beiastidg drukt de menschen hier ontzettend zwaar en daarom zou hij voor willen stellen om aan Ged. Staten te vragen of de nog loopende leeningen niet op langer termijnen gebracht kunnen worden Voorzitter. De belasting is bedroe vend hoog. Maar wie z'n schuld is dat Dat is jullie schuld. Als ieder maar een beetje evenredig betaalde. Van praatjes trek ik me niets aan. Dobbelsteen. Jullie schuld is het. Ge hebt er langen tijd maar als echte OW. op los geleefd en dat is de strop waarvoor men nu nog zit te kijken. Voorzitter. De menschen wat wijs maken. Dobbels een. Wij zitten de menschen hier niets wijs te maken Van Hemert. Wij moeten probeeren of de leeningen over langer termijn kunnen loopen. Ik herinner me de woorden van v. Engelen nog. We zou den zoo maar van de schuld af zijn, binnen 4 a 5 jaar al. Voorzitter. Ge behoeft dat niet in het belachelijke te trekken. Dobbelsteen deed ook al of de cijfers door Van Engelen genoemd, zoo maar uit de lucht waren gegrepen en zat er mee te lachen. Die doet alles om het in de couranten maar een aardigen indruk te geven. Maar wat is het met die heeren Als Van Vrede eerst een be sluit goedkeurt, dan zegt hij later toch gerust dat het zoo niet is. Van Hemert. Ja, ja, de een zuigt er honing uit en een ander weer venijn. Ieder die maar een beetje verstand heeft, heeft kunnen constateeren hoe het hier in verloop van een jaar of tien er naar toe is gegaan. Na nog eenige discussie zegt de heer Van Hemert dat de vermenigvul digingsfactor op 4 teruggebracht kan worden. Daartoe wordt besloten. Vervolgens wordt nog besloten orn den prijs van den electrischen stroom op 50 cent te brengen. Tot leden van de commissie tot wering van 'schoolverzuim worden be noemd de heeren Fooij, Couwenberg, Achten, Klijn en Buis. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Ingezonden Mededeelingen. Voor allen die sukkelen met moeilijkheden en onregelmatigen stoelgang zijn Mijbhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. VLIJMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 20 November J924 des namiddags ten 7 uur ten Raadhuize dezer'gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Herbenoeming van een lid van 't Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den Edelachtb. Hr. G. R. van der Ven. 3. Herbenoeming lid schaarcommis- sie wegens periodieke aftreding van den heer R. van Halder. 4. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een subsidie over 1924 aan de Pluimveevereen. „Nut en Sport". 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening op de heffing van leges. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instruc tie van de verloskundige. 7. Voorstel van B. en W. tot ver hooging van de bezoldiging van de verloskundige. 8. Vaststelling van de gemeentere kening 1923. 9. Vaststelling van de Balans- en de Verlies- en winstrekening van het G. E. B. over 1923. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene jaarlijksche afschrijving op de bezit tingen van het G. E.B. 11. Voorstel van B. en W. tot rege ling van de bezoldiging van den mon teur van het G. E. B. 12. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het tarief van stroom voor kracht. 13. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de voorwaarden voor beschik- baarstelling van garantieleidingen. 14. Vaststelling der begrooting van het G. B. over 1925. 15. Vaststelling der Begrooting van de Gemeente over 1925. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing van 't ver- menigvuldigingscijfer tot bepaling van den aanslag in den hoofdelij ken om slag over 1925. 17. Bespreking aanleg v. d. banden. 18. Wijziging der begrooting 1924. CAPELLE. Vorige week hield de Capelsche IJsclub haar eerste verga dering bij den heer L. F. van Dongen alhier. Nadat de voorzitter de vergade ring geopend heeft, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag voor, waarna de be stuursfuncties als volgt verdeeld wer den: C. Vos-van Gent, voorzitter; A. E. Dekkers Jz., Vice-voorzitter W. J. van Nieuwenhuijzen, secretaris penningmeester; J. Michael, C. J. v. d. Hoek, P. Stam en W. M. de Bas, com missarissen. Na een breedvoerige bespreking werd besloten, indien de gelegenheid zich dezen winter voordoet, een ijs- feest te organiseeren, dit weer evenals den vorigen winter gedurende 2 dagen te doen plaats hebben en wel den eer sten dag voor schoolkinderen en den tweeden dag uitsluitend voor leden en hun huisgenooten. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een klein batig saldo was. Besloten werd de contribu tie van 1.te handhaven en te trach ten nieuwe leden te winnen, waarna de vergadering gesloten werd. In de Ned. Herv. Kerk te Capelle hoopt a.s. Woensdag voor te gaan Ds. Goslinga uit Utrecht voor den „Gere formeerden bond". Tevens zal alsdan een collecte ten behoeve van genoemde vereeniging worden gehouden. WASPIK. Bij den schoenfabrikant, den heer J. ontstond een begin van brand door 't omvallen van een petro leumstel. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en 'wist men hem te beperken tot de werkplaats, waarvan de voorraad leer gedeeltelijk verloren ging. Door de strenge vorst kunnen de nog te veld staande bieten niet gerooid worden. Daarbij liggen nog duizenden kilo's gereed voor de verzending. In dien de vorst aanhoudt, zal er eene aanzienlijke schade geleden worden. De Caecilia-feestdag voor het R. K. Zangkoor zal gehouden worden op Dinsdag 25 November bij den heer H. van Iersel-Montens. Door den Chr. Boerenbond zal voor de leden van den jongen boerenstand een cursus in veekennis geopend wor den. De lessen, die gegeven worden in de R. K. Jongensschool te Raamsdonk, zullen op Vrijdag 21 November ge opend worden, des avonds om 6 uur. De fancy-fair, Vrijdag en Zater dag jl. door het dameskransje der Ned. Herv. Gemeente gehouden, mocht zich in een druk bezoek verheugen. De ver koopsters maakten goede zaken. De baten waren voor het „Groene Kruis". RAAMSDONK. Definitief kan nu worden medegedeeld, dat de film „Adoro te" a.s. Zaterdag en Zondag in het St. HenricuSgebouw zal worden vertoond. Raamsdonk bereidt zich tot een feestgelij, want den 19en December zal hun alom beminden herder, zijn gou den priesterfeest vieren. Vijftig jaren van zielenarbeid; vijftig jaren priester leven. Voorwaar een groote reden, om zulk een dag, feestelijk te herdenken. Maar Raamsdonk zal het leeuwen aandeel bezitten, want zij zullen hun herder huldigen, die zich reeds meer dan 30 jaar als pastoor aan de belan gen van Raamsdonks Katholieken wijdde. Door zijn opwekkend, troostvol woord, door raad en daad, door zijn beleid, heeft hij hen terzijde gestaan. Door zijn toedoen verrees een Lief degesticht en Gasthuis, waar de ouden van dagen een liefdeoord vonden; een Roomsch Katholieke Meisjes- en Jon gensschool kwam door hem tot stand, waar de jeugd een opvoeding vindt, volgens den geest der Kerk. Dat alles moge een reden zijn om dien dag luisterrijk te vieren, en tevens een welkome gelegenheid om blijk te geven van liefde en dankbaarheid, voor al het goede wat pastoor Frenken tot stand bracht, welke verdienste ook door de regeering is erkend, die hem nog kortgeleden benoemde tot Ridder in de orde van Oranje-Nas san. Zooals wij uit goede bron vernemen, zal men o.a. den jubilaris een centr. verwarming aanbieden voor zijn Kerk. Dat Raamsdonk dan jniche en ju- bele, op dien heerlijken dag, en moge God hem nog vele jaren behouden voor Raamsdonk. Dat zij onze wensch. MADE. Terwijl de landbouwer C. Vermeulen bezig was op stal zijn paard te voederen, werd hij door het dier deerlijk in de wang gebeten. V. stelde zich onmiddellijk onder ge neeskundige behandeling van Dr. J. H. Klijn. Onze vroegere dorpsgenoote mej. D. v. de Rijke, behaalde dezer dagen te 's-Bosch het diploma voor ziekenver pleegster. De werkman W. van O. werk zaam op de suikerfabriek Statendam, had 't ongeluk bij zijn werkzaamheden een schouder-fractuur op te doen en moest zich onmiddellijk onder me dische hulp stellen. Op de heden alhier gehouden vee markt waren 98 stuks hoornvee en 42i stuks biggen aangevoerd. Prijzen voor yetvee 1.10 a 1.20 per K.G. Kalf- of melkkoeien 425 a 475. Kalfvaarzen 350 a 400.—. Muntigén 200 a 250. Hokkelingen 100 a 125. Kalveren 65 a 80. Biggen 9 a 13 per stuk. Handel goed, vooral in het melkvee. Op 27 en 28 November zal in het Patronaatsgebouw de film „Adoro te" gegeven worden. RAAMSDONKSVEER. Tot afge vaardigden ter vergadering van de Kamerkring Tilburg werden door de C. H. Kiesvereeniging gekozen de heer L. P. Dubbelman, A. Redert, J. P. van Dongen Torman, J. Faro en W. G. van Dongen. Aan de beurt van aftreding als Notabel der Ned. Herv. Gem. zijn de heeren J. P. van Dongen Torman en Joh. Ruitenberg. De Eerw. Heer Ds. Donner uit Breda zal met de Ger. Kerk Woensdag avond een dankstond houden voor het gewas. Alhier deed zich in het gezin van dhr. G. een geval van Roodvonk voor. De collecte alhier gehouden ter gelegenheid van een dankstond voor het gewas ten behoeve van een Evan gelisatie te Dokkum bracht ruim 98 op. De stemming voor 3 leden van 't Kiescollege zal a.s. Donderdag worden gehouden. ALMKERK. De collecte j.l. Donder- derdagavond gehouden in de Ned. Herv. kerk alhier ten bate van den arme bracht op 100.terwijl de collecte in de Geref. Kerk alhier jl. Woensdag opbracht 300 voor arme en kerk. Op de Woensdag te Werkendam gehouden vergadering van den Ring „Altena" van de Herv. Jong. Vereen, werd tot Voorzitter gekozen de W.Ew. Heer Ds. Röth, Ned. Herv. Predikant alhier. Terwijl tot secretaris werd ge kozen R. P. de Joode. Naar wij vernemen heeft de ver huring van zitplaatsen in de Geref. Kerk te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) 80.meer opgebracht dan verleden jaar. BURGERLIJKE STAND. RAAMSDONK. Burgerl. Stand van 1 tot 15 Nov. 1924. Geboren: Petronella, d. v. Hendrik C. Cové en Maria Hendrika Verhagen. Maria d. v. Dingeman Faro en Adria- na M. van Suijlekom. Adrianus M. zoon van Cornelis W. van Dongen en Lijntje L. Nelemans. Cornelis P. z. van Antonius W. van Exel en Cornelia A. de Rooy. Nicolaag G. A. zoon van Nicolaas A. H. A. J. Broeders en Mar tina j. Otten. Overleden. Hendrica Joorê, echtge- noote van Mattijs van Seeters, 40 j, Adrianus J. Boons, 1 maand zoon van Josephus C. Boons-van Strien. Lau- rentius van de Ven, 31 j. en Mechelina H. van Delft 26 j. KAATSHEUVEL Van 1 t/m 12 Nov. 1924. GeboortenMaria Huberta de Nijs dv Martinus de Nijs en Calharina Johanna van Riel Cornelia Antonia van Berkel dv Adrianus van Berkel^n Anna Maria Beerends Adrianus van de Ven zv Leonardus Martinus van de Ven en Geertruida Dingemans Hen- ricus Wilhelmus Soeterboek zv Marinus Soeterboek en Hendrika Ph Netten Corneüs Leonardus Jozef Sips zv Joh. Ch Sips en Joh. Maria Slokkermans. Overlijden Adrianus Corneüs Maria Snoeren zv C J Snoeren en j S van Delft 1 mnd Cornelia Bernards Maria Veraa dv P A Veraa en M J van der Sanden 2'/2 nind Pieiemeüa van Broekhoven weduwe van Wilhelmus van der Horst 27 j Catharina Ligt- voet weduwe van Hendrikus de Nijs 69 j Johanna Petronella Coomans eri Johanna van Riel 18 j Johan nes Theodorus van Bezoyen wedn v Johanna Muskens 71 j Johannes de Jong zv wijlen Jan da'jong en Cornelia de Kort 44 jaar Adriaan v Giis zv wijlen Godefridus v Gils en Cornelia van Dijk 86 j HuwelijkenJacobus Lamberlus Snaphaan 24 j te LoonopZand met Petronella Anna Pijnenburg 23 j ie LoonopZand Wilhelmus de Bont 25 j Berke! en Enschot met Maria Dominica de Vries 28 j te Loonop Zand Dionisius Johannes Mateijsen 27 j te LoonopZand met Adriana Cor nelia van Beek 25 j te LoonopZand. KERKNIEUWST" Dr. los. Teulings. Dr. Jos Teulings, die, gelijk wij meldden, te Rome tot doctor in de godgeleerdheid werd benoemd, is, naar de „Volkskr." meldt, met ingang - van 1 December benoemd tot hoog ieeraar in de theoiogie aan het Groot Seminarie te Haaien.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2