BE ECHO VAN IET ZUIDEM De Klompen en het Leer. f TWEEDE BLAD. De heer A. J. Prins schrijft in de Tilb. Post: Het Kamerlid Fieskens, de paladijn in ons parlement van Brabant en N:j verheid, heeft bij de behandeling van de Tariefwet een verdienstelijke poging gewaagd, om twee onzer industrieën de helpende hand toe te steken. Het is niet gelukt. Noch voor de Klompen nog voor het Leer. Men denkt in Den Haag niet aan de zorgen van Best en Liempde en nog zoovele andere dorpen, waar de klom- penmakeiij tot de levenstaak van ge slachten behoort. Men weet niet hoe kommervol het bestaan daar is. En toch hoe tevreden nog, als België het werk aan de handen en het brood aan de monden ontrooft. De armen menschen heeft men niet te hulp willen komen Hun schreeuw is gehoord. Morgen tijgen ze eenvoudig handwerk. En ze bidden, dat God wijsheid moge schenken eenmaal, aan hen, die niet wisten, hoe ze een stuk van het Nederlandsche volk de levensmoge lijkheid moesten verbreeden. Gelukkig mogen we geen der Bra- bantsche afgevaardigden onder de tegenstrevers tellen. andermaal niet weer aan hun Ook het Leer, dat eigendommelijke Brabantsche product, vermocht geen genade te vinden in de oogen van de volksvertegenwoordiging. We herinneren ons den gelukkigen bloei dezer industrie in de laatste oorlogsjaren. Op het Brabantsche platteland, in onze naaste omgeving en in de Lang straat, bracht zij arbeidslevendigheid en wat welvaart in het schamel bestaan van weleer. Maar toen weer plotseling die inzin king, die schromelijke verliezen, die concurrentie uit het buitenland, waar tegen eenvoudig niet te vechten valt Waartegen je ten onder moei al sla je met de knuisten, tot ze bloeden Een oogenblik was er hope diep in de binnenlanden van Brabant, waar de houten looierijen gaan, en de gezonde reuk van de „run" opwasemt. (En ook in de moderne bedrijven Red. E. v. h. Z.). De „Schoenenwet" washaan de orde en Fieskens van Rijzewijk c.s stonden op de bres om ook het Leer de beschermende hand toe te steken Want ook zij hadden in de Residen tie de kreet gehoord van den leider der werkgevers en den raadsman van hen, die daar zwoegen in de fabrieken voor weinige centen, omdat het ook hun vader en hun moeder, hun groot vader en grootmoeder deden. Helaas hunne pogingen leden schip breuk Nu was daar de Tariefwet om hulpe te bieden Zou het ditmaal lukken Alweer stond het Kamerlid Fieskens op de bres. Slechts 5 pCt. op zoolleder en zoollederhuiden vroeg hij, voor zijn beschermelinge. Prijsstijging, althans voelbare prijsstijging, was er evenmin van te verwachten, als van het Schoe nenwetje. Maar wat gebeurde Het voorstel werd verworpen me 39 tegen 34 stemmen. Alle aanwezige Katholieken stemden voor, behalve hun vertrouwensman in de commissie van rapporteurs, de heer Van Vuren, geboren Brabanter en er getogen. En onder de aanwezigenonze eigen afgevaardigden Juten, voorts de tegenwoordige burgemeester van Ber gen-op Zoom Stulemeyer, wiens naaste familiebetrekkingen ook behooren tot het voorname Brabantsche industriee lendom, (en zelf jarenlang in deze branche in Dongen en elders werkzaam Red. E. v. h. Z.) en last not least, de voorzitter van de R. K. Staatspartij, de heer van Wijnbergen. Zoo wordt het Katholieke Braban door zijn eigen mannen verlaten. Het is bedroevend en ontmoedigenc der staatszaken thans aan een anderen persoon wordt1 toevertrouwd. Derhalve legt hij zijn opdracht tot het opnieuw vormen eener regeering terug in han den der hoofdcommissie. Daarbij wordt hij ook geleid door de overweging, dat zijn persoonlijk prestatievermogen sedert zijn verwen ding verminderd is. Van dezen stap heeft de bondskan selier in den loop van den morgen aan de leiders der meerheidspartijen en in den namiddag aan den leider der sociaal democr. partij mededeeling edaan. De overneming van de regie sporen door de Duitsche spoorweg maatschappij is, naar men ons uit rankfort seint, vlot in haar werk egaan. Deze overdracht heeft met de ontruiming van Königswinter en de erugroeping van Generaal De Metz den toestand in het Westen sterk ont spannen. De beslissingen over de al of niet ontruiming van de zone van <eulen wordt kort na de Rijksdagver- ciezingen verwacht. Maarschalk sir W. Setton Brancker de directeur van de civiele luchtvaart n Engeland zal deze week per vlieg tuig van Croydon naar Bombay ver trekken over Konstantinopel. Amman, Bagdad en Karachi, teneinde de route te onderzoeken voordea.s. vliegdienst van Londen naar Bombay, Hij zal ver scheidene weken onderweg blijven en verschillende tusschenstations bezoe een om daar bijzonderheden te bespre- ren o.a. de instelling van een vlieg dienst van Kairo over land naar Kaap stad, die zal aansluiten bij de vlieg dienst naar lndië. welke te Kaïro een tusschenstation zal hebben. In het begin van het volgend jaar zal de III in verband hiermede een proef tocht naar Egypte maken BUITENLAND. w „r ia iQM Hii oplnnft dat het eroote doel zeker Bii de bespreking op Vrijdag- een dankbare plant, zet ze dan, na het r Nederland heel zwak gevolgd, omdat er No. 92 Woensdag 19 Nove bereikt zou worden, wanneer de leiding middag gehouden tusschen het Bonds- bloeien, op een droge, vorstvrije plaats hier toen geen waarlik grote roman- bereikt zou woraen, wanneer gHoofd5estUUr van St. in April of Mei kan men ze weer tiese kunstenaars waren. In plaats Michaël is gebleken, dat de mogelijk- buiten brengen in den vollen grond, van 't fijnere gevoel, lieten onze dich- heid niet is uitgesloten om tot overeen in goede, vette aarde, op een zonnige ters zich leiden door 'n zekere opwin- plaats. ding, die hen bracht tot hol retories gebral. Er was 'n soort „dichterlike" stemming tusschen den Algemeenen- 3ond en St. Michaël te komen. Besloten werd, dat het ontwerp-regle- ment van St. Michaël aan het Bondsbe- stuur ter beoordeeling zal worden in gezonden en overleg daarna zoo spoe dig mogelijk zal worden hervat. taal ontstaan, 'n verzameling van woor den en uitdrukkingen die men mooi LAND- EN TUINBOUW. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 18 Nov. '24. I vonden wanneer iemand zich dich- In de achterzaal van hotel Ver- terlik ontroerd voelde, trachtte hij die wiel heeft de Bossche kunstschilderes ontroering niet met eigen woorden uit Jeannette Slager, hier wel bekend, I te spreken, maar nam de geijkte uit- doordat reeds heel veel van hare drukkingen. Daarbij kwam nog dat doeken in verschillende huizen te I men 'n gedicht al gauw mooi vond, als WAT IEDEEE MAA vinden zijn, een twintigtal harer wer-1 't onderwerp maar goed was, en 'n nut- a ru ver o en. gr0ot en klein geëxposeerd. Het I tige strekking had, b.v. godsdienst, (2e helft November). j aantaj moge niet groot zijn, wat ze te I vaderland, enz. De vorst heeft ons overvallen. Het zien gaf was aantrekkelijk en rijk. De I Voor 't saaie gerijmel dat uit dit oogsten der bieten en der knolrapen j velen die de tentoonstelling bezochten I streven ontstond, vonden de tachtigers was nog in vollen gang, zoodat nu zullen genoten hebben van 't geen Jea- later 't scheldwoord „domïnees-littera- groote haast achter 't werk werd gezet. nette Slager op zoo bijzondere wijze tuur". In sommige deelen van ons land zijn J vooral in hare bloemen weet te leggen. Want 1880 kwam er 'n geweldige de akkers en weiden door het rivier- Mogen we enkel speciaal noemen de reaktie tegen deze dorre namaakkunst, water overstroomd en is daardoor groote geraniums, de papavers, de aza- >n reaktie die op tijdgenoten de indruk groote schade veroorzaakt. Het vee leas, dan het landhuisje van Frans I van 'n revolutie maakte. De Amster- werd gestald, waar en zoo goed als Slager, maar waarom enkele genomen, I damse jongeren die daarmee optraden, dit mogelijk was, maar vele producten j waar alles goed was. We kunnen ons I waren ongelovig, en stelden tegenover moesten op het land achterblijven, 't best verlaten op een uitdrukking van I q.0(j ais bun eigen godheid: de Schoon- Vele landbouwers hebben zelfs in den een onzer, de meest bevoegde tot oor-1 v.„jj -vt.. Vnic+T.oV+o deelen misschien in plaats en streek: „Wat zal ik U zeggen welk 't beste is. Alles wat Jeannette Slager maakt, spe ciaal hare bloemen, zijn af en goed." Wij refereeren ons gaarne aan dit des j (.blad en koppen van bieten enz i kundig oordeel. We hopen dat deze I mjjn trots gemoed" van Perk, wordt verloren. Dit is jammer. Er moest veel expositie die nog drukker had moeten jqoos: j;xk ben een God in 't diepst meer ingekuild worden, hetgeen kan bezocht zijn, de liefde voor deze mooie I van mjjn gedachten". Zij bekommerden - kunst in deze streek zal hebben aange- zich niet om de ildl0ud) alleen om de wakkerd. Dat mag gerust, (al kan ook I scbone vorm van 'n kunstwerk, immers op dit gebied Waalwijk gerust vele I de gchoonheid was 't voorwerp van grootere plaatsen ten voorbeeld wor- hun aanbidding. Zo 0ok vonden zij den gesteld,) opdat men ook meer I kunsx beeft met zedelikheid niets te waardeering toone voor deze mooie maken Hier ig veei tegen in te bren- kunst, en voor degenen die ons op dit jykunstenaar heeft zo goed nacht doorgewerkt, om nog van den akker binnen te halen wat kon, vóór het water de geheele vlakte in een meer veranderde. Ook buiten deze ramp gaat jaarlijks nog veel groenvoer heid. Nu is God zeker de Volstrekte Schoonheid, maar zij bedoelden met schoonheid, 't geen zij in zich voelden en in kunst uitten, dus 'n eigen maak sel. Konsekwent leidde dat tot Zelf vergoding: „De Godheid troont diep geschieden met mangelwortelbladeren, wortelloof, knollen, serradella, spurrie, haver met wikken en groene maïs. Men rijdt het groenvoer op een hoop Laat de stand van het grondwater het toe, dan graaft men te voren een meer of minder diepen kuil. Is de hoop inwendig warm geworden, dan wordt gebied hun kunst-arbeid voorzetten. a^g jeder mens in ai z»n handelingen gen. Bondskanselier Seipel heeft aan den president van den nationale raad Miklas, tevens voorzitter der hoofd commissie, een schrijven gericht waarin hij o.a. verklaart geen zekerheid te hebben kunnen krijgen dat bij en zijn medewerkers kunnen rekenen op den noodigen steun in of buiten het parle ment voor de door hen noodzakelijk geachte maatregelen ter spoedige door voering van het saneeringswerk. BINNENLAND. De .Rijksmiddelen hebben in October f 4.125.000 meer opgeleverd dan verleden jaar, waarbij dan nog f 14.220 uit de rijwielbelasting komt Van de rijzing was bijkans f 2 millioen te danken aan de successierechten. Voor de eerste tien maanden is het voordeelige verschil f 4.134.000, be nevens f 5,247,000 uit de rijwielbe lasting. Het wetsontwerp op de Arbeids bemiddeling heeft hoofdzakelijk tot strekking de tegenwoordige regeling der arbeidsbemiddeling der Overheid wettelijk vast te leggen en maatrege len te nemen ten opzichte van parti culiere bureaux voor arbeidsbemidde ling. Met den verkoop van de rijwiel- merken 1925 zal aan de kantoren der posterijen op 1 December worden begonnen. De Nederlandsche handelsbalans vertoont in October een toename van f 38,000 000 in het totaalcijfer. De Arnhemsche Rechtbank heeft definitieve surséance van betaling ver leend aan de Maas- en Waalsche Bank. Het Nederlandsche Indexcijfer over October vertoont zoowel voor de groot- als voor de kleinhandelprijzen een stijging. Van der Hoop seinde uit Ran goon d.d. 15 November: Wij zijn alhier aangekomen. Van het aanvankelijk voornemen, om door te vliegen naar Bangkok, zijn we teruggekomen, wegens de moeilijkhe den op het traject Rangoon—Bangkok lastig te passeeren bergen en geen landingsterreinen. Omstreeks 12 uur waren wij reeds boven de stad, maar Van Weerden Poelman en ik vonden het vliegveld veel te klein, om te landen en de om geving niet vrij genoeg. Wij zijn daarom na lang zoeken gedaald op een racë-terrein, vier kilometers Noor- derlijker gelegen, dat wij groot genoeg oordeelden. De landing geschiedde vlot. Van Weerden Poelman, v. d. Broeke en ik maken het uitstekend. Toestel en Leven-motor houden zich voortreffelijk. Maandag vliegen wij naar Bangkok. Een telegram uit Rangoon meldt, dat de vliegers hedenmorgen naar Bangkok zijn vertrokken. Het persbureau Van Dias heeft gisterenmiddag uit Bangkok bericht ontvangen, dat de F VII behouden aldaar is aangekomen. Het aantal personen, dat ten ge volge van de aardbeving op Java is omgekomen, overschrijdt reeds de 600, Naar het Alg. I. D. meldt, is in de bijeenkomst van den Raad van Departements hoofden door den direc teur van financiën een overzicht ge geven van den vermoedelijken toestand der Indische financiën aan het eind van het dienstjaar 1925. Hieruit bleek, dat het financieele hij belast met ruim een halven meter aardê zoden of steenen aan de kanten en ook de zijden worden met grond gedekt. Tot het begint te winteren, laat men de massa zoo zitten, welke op deze wijze zuur en riekend is geworden, maar door het vee heel goed wordt gegeten. Beter dan inkuilen is persenhierbij kan men echter niet volstaan met een voudige belasting, maar komt er wat meer kijkenhet vordert meer op lettendheid, waardoor mislukkingen dikwijls niet uitblijven. Het inkuilen van suikerbietenbladeren en koppen kan niet genoeg worden aanbevolen de voederwaarde is veel te groot, om ze als mest ojf het land te mogen achterlaten Na de stalling van het vee zij men er vooral op bedacht, dat naast het droog- en krachtvoer nog voldoende groenvoer wordt gegeven De betee kenis daarvan heeft men de laatste jaren beter nog dan te voren leeren inzien, nu gebleken is, dat de waarde der voedermiddelen niet slechts af hangt van de zetmeelwaarde, het ge halte aan verteerbaar eiwit en minerale bestanddeelen, maar ook nog van enkele andere, grootendeels nog on bekende stoffen, die men vitaminen of edelstoffen noemt. Slechts kleine hoe veelheden er van zijn noodig, maar deze zijn dan ook onmisbaar en spelen in het dierlijk lichaam een groote rol. Zoo is b.v. gebleken, dat het ontbre ken der z g. A-stoffen oorzaak kan zijn Het kan het peil van het intellectueele I me^. zedexikl1eid te makenle voor zich leven maar verhoogen! Met genoegen vernemen we dat ver schillende stukken van eigenaar ver wisselden. aan- Wij vestigen speciaal de dacht op de in dit nummer voorko mende advertentie houdende de mede deeling van 't Gemeentebestuur, dat met ingang der volgende week, de zit- zelf, 2e voor z'n lezers. Op zichzelf, af gezien van al 't andere, zou hun stel ling juist zijn, voor de mens in z'n oor- spronkelike toestand, niet geschonden door de erfzonde. Die zou vanzelf iets onzedeliks niet mooi kunnen vinden. Maar voor ons kan 'n indruk van schoonheid daar wel mee samengaan heeft dus schoonheid wel met zedelik- dagen van den Gemeente-Ontvanger I heid te maken, en is daaraan onder- gewijzigd worden. Men neme er goede geschikt. Een ander beginsel van de tachtigers was hun individualisme, vanzelf vol gend uit hun ik-vergoding. Het goede hierin was, dat zij weer hun eigen ont roering in eigen woorden uitspraken; het verkeerde, dat ze hierin overdre ven en zozeer 't eigene nastreefden, dat ze 't algemene uit 't oog verloren, en sommigen van hun verzen dan ook onverstaanbaar waren voor ieder an der dan de dichter zelf. Omstreeks 1890 ontstond tegen dit individualisme alweer reaktie, die tot nieuwere kunstrichtingen geleid heeft, zodat men wel kan zeggen dat tegen woordig 't beginsel van de 80-ers over wonnen is. Deze nieuwere richtingen waren al- nota van. Wij vestigen nogmaals de aan dacht der leden van den R. K. Vrou- j wenbond op de vergadering van heden avond. Dan gaat ook voor 't eerst al- hier het „Offer van de Missiezuster" van de propagandaclub in de St. Cle- j mens-parochie. Deze vergadering is alleen toeganke-1 lijk voor de leden op vertoon der gele kaart van lidmaatschap. Door het vertrek van den heer Laarakker ontviel de W. G. V. haren zeer gewaar deerden Voorzitter. In stede daarvan werd op de huis houdelijke vergadering van 1.1. Vrijdag bij acclamatie tot president verkozen dhr. J. Schambergen, die tot heden het le gebazeerd op een van deze twee be- 1 ginselenGod, of de mens. 'T eerst penningmeesterschap waarnam. Op diezelfde vergadering werd het bestuur uitgebreid met 2 nieuwe leden, t.w. H. Dumoulin Fzn. en M. v. d. Ven. Het aldus uitgebreide bestuur zal met goedvinden der vergadering de onder scheidene functies onderling verdee- traden op de socialistiese kunstenaars, waarvan Henriëtte Roland-Holst de eerste en voornaamste is. In de latere tijd schijnt zij soms dichter te nade ren tot 't op God gerichte beginsel, maar dit is nog niet duidelik. De Ka- tolieke jongeren in hoofdzaak stellen zich op 't goddelik gemeenschapsbe ginsel, dat 't enig juiste is. Ook in de vorm vertoont zich reak- van het werpen van doode biggen en het opeten van biggen. Die A stoffen I en' De prachtige geslaagde demonstra- komen voor in 't groenvoer. Groen- i op 7 September j. en wellicht niet voer en persvoeder bevatten A-, B- en j minder de opwekkende toespraak van C-Vitaminen. ben er zeker toe bijgedragen dat de I tie tegen de 80'ers, die de vorm dik- ,1/" Lt üh van 1 vereeni8ing zich in voortdurende be- wels verzorgden ten koste van de in- langstelling der jongelingschap mag I houd. De vorm wordt weer terugge- verheugen, welke waardeering zeker I bracht tot z'n enige betekenis'n mid- blijkt uit het feit, dat onlangs niet min-1 del. Het rietme de beweging van 't der dan een dozijn nieuwe werkende I gevoel in de taal wordt niet meer leden zijn toegetreden. I door teveel beperkingen geremd, al Het is een verheugend verschijnsel I gaan de jongeren soms te ver in hun dat langzamerhand de gymnastiek die I reaktie. Maar waarschijnlik is dit 'n lichaams-1 periode van overgang, waarop weer 'n ontwikkeling het gemeengoed gaat I tijd zal volgen van sterker beheerst worden van alle klassen en rangen I rietme. Onjuist is 't zeker deze vorm- onzer samenleving. Naast vak- en im I kwestie als 'n zaak van beginsel voor dustrie-onderwijs kan een geoefend I te stellen, lichaam immers ook ten goede komen aan de prestatie van den werknemer. maand is het de volle oogsttijd de kool. In de wintermaanden is ze het duurst, waarom ze in koolschuren wordt bewaard. In lagen, wel een 20 tal, liggen ze op gestapeldde inrich ting is vorstvrij. Men weert de vorst niet met een kachel, maar met petro leumlampen, waarbij de, verspreiding naar harmonische der warmte gelijkmatiger is, Uw rhododendrons behoeft ge voor de vorst niet te dekken, maar wel tegen den scherpen oostenwind te beschutten, door een rietmat of ietst dergelijks, leg bovendien om de wortels een laag blad. Ook Uw Perzikboomen bevriezen niet licht, maar de ijzel kan aan het hout en de vruchtsappen schaa doenl waarom eenige bedekking is aan te Lezing van. dr. H. W. E. Moller. Dit zijn enkele van de leidende ge dachten uit dr. Moller's magistrale rede, die door 't talrijke publiek met de grootste aandacht werd gevolgd. Bij Voor 'n stampvolle zaal hield dr. H. de behandeling van afzonderlike schrij- W. E. Moller, Vrijdag 1.1., de eerste vers zal dr- Moller ter nadere verkla- bevelen. De Hydrangea's of Hor- van zijn aangekondigde reeks lezingen. rmg op deze beginselen terugkomen, tensia's, die in den herfst met groote Als onderwerp voor die eerste avond waarbij hij gelegenheid vinden zal een witte en rose bloemtrossen bloeien, was hem verzocht te behandelen: De «n ander meer duidelik te maken door kunnen ook zonder eenige dekking moderne Nederlandse letterkunde, t voordragen van de mooiste passages de strengste winters doorstaan. De vanaf de oorzaken die de kunstrevolu- U"LÜ™ bonte Hortensia's echter, welke zeer tie van 1880 veroorzaakten, tot de nieu- rijdag 28 November zal behandeld prachtige gazonplanten zijn. kunnen were stromingen toe. worden:HermantGorter, misclMende niet buiten blijven, maar moeten vorst- j Dr. Moller begon zijn voordracht met geniaalste en zeker de meest konse vrij worden overgehouden. Houdt er op te wijzen, dat de kunst, wil die kwente onder de tachtigers, die m z uw Chrysanthemums die thans in volledig en harmonieus zijn, 't drie- ontwikkelingsgang zo duidelik v oi- vollen bloei staan, goed vochtigvoudig vermogen van de mens moet echter geen gier meer toedienen. Als voldoen: verstand, gevoel en verbeel de bloemen goed open zijn, zette men ding. In de 18e eeuw heerste in de ze op een droge plaats, ze blijven dan kunst de straffe heerschappij van 't 2 a 3 weken langer goed. Deze planten verstand, met uitsluiting van de an- kunnen nu reeds als stik worden ge - dere vermogens. Als reaktie daartegen I eerste lustrumviering is in alle opzich- Stokenmen heeft dan vroeg krachtige ontstond de romantiek, die gevoel en ten uitnemend geslaagd. beeld is van wat de toepassing der 80-er iedeeën tengevolge heeft. De uitvoering der R. K. Gymnas- tiekvereeniging „Kunst en Kracht" op Zondag jl. bij gelegenheid van hare aspect "dan alleszins bevredigend zal jonge planten. In een kouden bak ge- verbeelding alleen als kunstfaktoren I Gelijk wij voorspeld hadden was het zijn terwijl een behoorlijk kloppende stoken, hebben ze na 3 a 4 weken erkende, en de leiding van 't verstand bezoek overdruk en bleek het groote begrooting ook voor het dienstjaar reeds wortel gemaakt. Zijt ge in 't verwaarloosde. Die romantiek beheer- patronaatsgebouw nog te klein om 1926, verzekerd is. gelukkig bezit van een Aaronskelk, ste de 19e eeuw, maar werd hier in alle belangstellenden een goede plaats i

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5