Marktberichten. laatsteTSTrIchten. Gediga en Stütz, de eerste als leeraar der Looierij, de andere als leeraar der Schoenmakerij. Wij werden op de plaats van be stemming direct ontvangen en in het gebouw gevoerd. Het is een groot en fraai huis. Het magazijn in donkere kleur opgetrokken, bestaat uit kelder, parterre, eerste en tweede verdieping. De parterre is zoo gebouwd, dat ze iets hooger is dan de spoorwagens, die door railaanslui ting in de fabriek kunnen binnen rijden, hetgeen groote voordeelen biedt. Wij waren juist getuige van het lossen van zoo'n wagon vol huiden. Juist bij dit werk is te zien of de organisatie op de hoogte is of niet. Hier ging geen tijd verloren, hier was ook geen hand te veel, alles verliep jn de grootste orde en in de kortste keeren. Wij komen binnen Wat een ont zettende massa ruwe huiden lag hier, alles gezouten, ontelbaar, meest in pakken samengebonden en op elkaar gestapeld. Iedere soort weer op een eigen hoop. Wat hier het meest opviel was. dat van een onaangename reuk nauwelijks iets te bespeuren was, daar de luchtcir- culatie door 2 groote portalen geregeld werd. Tot mijne groote verwondering en vreugde begonnen de heeren Kaufmann en Scheiberg. waaraan wij snel voor gesteld werden, ons een en ander zelf te verklaren. Op mij, die eigenlijk van ruwe huiden even zooveel verstand heb, als een koe van muziek, maakten de verklaringen grooten indruk. De beide heeren, daarbij ondersteund door 6 employé's en arbeiders, legden ons alles uit. Ik had niet durven verwachten dat zoo'n wereldfirma aan ons zooveel tijd en moeite zou besteden en kan het slechts verklaren door aan te nemen dat zij door den edelen wensch bezield was, om ons ook in dit moeilijke vak eenige ontwikkeling bij te brengen, waarvoor ons anders de gelegenheid ontbreekt. Daar stonden wij dan ook met onze notitieboekjes en hoorden in spanning de uitleggingen, die wij wijselijk no teerden. Ik stond bij de groep, die door den heer Kaufmann voorgelicht werd. Hij liet ons Europeesche huiden zien, waaronder uitNederland, België Frank rijk, Duitschland. Zwitserland, Oosten rijk, Polen, Lithauen enz., enz. Alle hadden bijzondere kenteekenen. gesteldheid, kwaliteit, kleur, enz. Hij toonde ons aan welke fouten de huiden .hebben, zooals daar zijn Vilsneden door den slager veroorzaakt, verwon dingen aan dieren toegebracht, insec tensteken e.m.a. In deze opslagruimte zagen wij ook hoofdzakelijk ruwe huiden voor riemen- leder, onderleder en zoolleder,huiden uit Paraguay, Rio de La Plata. Rio de Janeiro, Rio Grande, Mexico, Noord Amerika, Johannesburg, Australië, Azië Ned.-Indië, en alles wat daaraan wetenswaardig was, verklaarde ons de heer Kaufmann. Hij deed dat zoo vanzelf sprekend, dat ik wel vermoeden moest dat hij wel reeds de geheele wereld bereisd heeft. Dat hij niet slechts theoretisch, maar ook praktisch zijn vak volkomen beheerscht, bleek mij uit zijne schattingen over het gewichts verlies der huiden door het zouten, die zelden meer dan 1 °/0 verschilden van wat geconstateerd en genoteerd was. Wij zagen runds-, kalfs-, ossen-, stieren- en buffelhuiden. Uitgelegd werd het verschil tusschen winter- en zomerwaar, lang- en kortharig en kre gen van iedere soort zooveel huiden te zien als wij maar wenschten. De prijzen werden ons genoemd van de verschil lende huiden, geen geheimzinnigheid hier, hetgeen een indruk gaf van een reëelen handel. Het deed mij per soonlijk buitengewoon genoegen te vernemen dat „onze Zwitsersche huidende beste, maar ook de duurste zijn op de wereldmarkt. Als onze boeren dat weten zouden, dan weet ik zeker ze voor ons geen goed woord meer over zouden hebben Goddank weten zij het niet, dat hunne huiden de beste zijn, wat zouden wij arme schoenmakers dan wel voor het leder moeten betalen Een trap bracht ons in de kelder ruimte d i. in het magazijn, dat voor de helft in den grond gebouwd is, zoodat over een hellend vlak de huiden daarin glijden kunnen. Dit magazijn was hoofdzakelijk voor overlederhuiden bestemd, een enorme hoeveelheid weer. Hier legde de heer Scheiberg wiens groote zakenkennis eveneens bleek, ons de zaak uit. Wat moet men toch op veel dingen letten bij het inkoopen. Fouten en ge breken, die slechts het ervaren oog zien kan, spelen hierbij een groote rol. Wij zagen daar allerlei soorten huiden van rund, kalf, kips, paard, ezel, varken, zeehond, hond, beer, kat enz zoodat men werkelijk ver zuchten kon „Mijn hartje wat wil je nog meer". Een geheele menagerie trok aan ons oog voorbij en wij noteerden ijverig de kenmerken. Wij gingen door dit magazijn en overal huiden en niets dan huiden. Ik geloof, dat als men al déze huiden en vellen tot een zak te samen zou naaien, die zoo groot zou worden, dat men daarin alle internationale schulden zou kunnen bergen en dan in de zee verdrinken. Waarom doet men 't niet? De heer Kaufmann zou gewis voldoende idealist zijn om dit offer gaarne op zich te nemen Nu gingen wij naar boven naar de le verdieping waar de gedroogde huiden opgeslagen waren. Een geheel ander gezicht, een geheel ander soort huiden, die weer aan den vakman geheel andere eischen stellen Deze huiden worden op de plaats van herkomst voor de verzending in een arsenicumoplossing gedrenkt en dan aan de lucht gedroogd. De ruwe luiden moeten dan ook, tegen het icht gehouden geheel en al doorzichtig zijn d.i. transparant Fouten daaren- tegenzijn dan donker en niet door zichtig Hier ook wederom huiden uit alle Tanden, geordend naar soort en jwaliteit. Aan den wand hing hier ook een tijgervel. In de bovenste verdieping zagen wij dan nog geiten en konijnen vellen. Mej. G. Huijsmans te Eindhoven, presidente van den Bosschen Dioc. Vrouwenbond, heeft als zoodanig we gens familieomstandigheden ontslag genomen. Bij het afscheid bood het bestuur haar een fraai boekwerk aan ter her innering. De bestaande vacatures zullen nader worden aangevuld. Waarn. Voorzitster is Mevr. van Swaaij uit Den Bosch, waarn. Secreta resse Mej. M. Rubbens uit Waalwijk. SPRANG CAPELLE. (Voorm. SprangJ Wij herinneren thans nogmaals aan de op a s. Maandag 24 dezer, in het Geref. Kerkgebouw alhier, te geven uitvoering door de Chr. Gem. Zangvereeniging .Oefening kweekt Kunst" van Nieuwen- dijk, op uitnoodiging der Geref. Zend Vereen ten bate der Zending onder de Heidenen en Mohammedanen. Het programma en de naam van den Directeur dezer Zangvereeniging, een bekende op dit gebied, zeggen ons genoeg, om te mogen verwachten dat er voor liefhebbers dezer kunst, alsdan te genieten zal zijn. En we mogen ook verwachten dat men het doel, waaraan de opbrengst ten goeden komt wil en zal steunen, door deze uitvoering bij te wonen. Het programma is goed verzorgd en bevat een 13-tal nummers, waaronder een drietal (met len en 2en prijs) be kroonde nummers op de dit jaar ge houden concoursen te Sleeuwijk en Gorinchem, n.l. „Jonge liefde" van v. d Rovaart, „Lentenacht" van P Zanen en „Avondvrede" van W.-v. Thienen, benevens een tweetal alt-solos, n.l. „Mij spreekt de blomme een tale" en „Heer mijn hert is boos en schuldig* beide van Rennes. Noemen wij nog „Neerlands Helden" van 't Kruis en „Vertrouwen" van Abt, dan hebben wij niet te veel gezegd, dat het pro gramma zeer goed verzorgd is en het de moeite zal loonen deze uitvoering bij te wonen welke aanvangt om half acht uur. (Zie verder programma's.) A.s Zondag des avonds om half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. H G. de Jonge van 's Gravemoer. WASPIK. De cursus in landbouw- boekhouden vooi den Jongenboeren stand werd door het bestuur van den Chr. Boerenbond geopend. Mede was aanwezig de geestelijke adviseur, de WelEerw. Heer kapelaan van Riel, die wees op den ijver van den Voorzitter den Heer W. Verschure, die moeite noch zorgen spaarde, waar het de ver heffing gold van den boerenstand. De heer Verschure, die hierna het woord nam, beschouwde het als zijn plicht, de belangen van den boerenstand zoo veel mogelijk te bevorderen. Vervolgens werd de cursus met een inleidend woord door den heer Maas geopend. Zondag zal de Maria-vereeniging eene algemeene vergadering houden waarbij als spreker zal optreden de ZEerw. Heer Verhoeckx, rector van het R. K. Liefdegesticht te Helmond. De opbrengst van de fancy-fair door het Dameskransje van de Ned. Herv. Gemeente ten bate van het Groene kruis gehouden, bedraagt ruim f400.- De prijs der boter is hier aan merkelijk verlaagd en gebracht op f 2 60 per K.G. De spekprijs blijft vast. Men besteedt voor vette varkens, schoon gewicht, f 0.50 per pond Aan den tuinbouwcursus, waarvan de lessen gegeven worden door den Heer van Roosmalen te 's Bosch, wordt door 18 leerlingen deel genomen. Deze week bracht de HoogEerw. Heer van Dijk, deken in de missiën van Nieuw-Zeeland, een bezoek aan deze gemeente. Hij was de gast van familie Langerwerf, wiens heerbroer in dezelfde missie als missionnaris werk zaam is. DUSSEN. Bij de landbouwer R., alhier is dezer dagen een varken be zweken aan de vlekziekte. De fanfare „Wilhelmina is voor nemens a.s. Woensdagavond haar eerste winteruitvoering te geven. Door de R K. Meisjestooneelver- eeniging van het Mariapatronaat wordt a.s Zondag om 3 uur eene uitvoering gegeven. De weg 'naar Capelle is thans weer vrij van water en gaat met hoog water niet meer er onder. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Zooals we reeds in 't nummer van Woensdag j.l. meldden, zal St. Nicolaas Zaterdag en Zondag a.s. zijn intocht in onze plaats houden om' te trachten van de bekende milddadigheid van onze burgers te profiteeren, om zoodoende de armsten onder de armen een aangenaam St. Nicolaasfeest te kunnen bezorgen. Reeds verschillende collectanten meldden zich bij 't bestuur van „Kaatsheuvels Belang" aan voor de inzameling der gelden 'en andere geschenken. Thans is de te volgen route definitief vastgesteld. Zaterdag omstreeks drie uur zal de H. Man aan de grens der gemeente bij de Gem Gasfabriek arriveeren en afgehaald worden door de Kon. Harm. Apollo De volgende route zal dan gemaakt wordenStationsweg, Hoofdstraat tot Kazerne, Molenstraat, Berkdijksche straat, Heulstraat, Markt, Marktstraat Markt, Gasthuisstraat tot Schoolstraat Schoolstraat. Hoofdstraat, Sprangsche straat heen en terug, Hoofdstraat, Peperstraat tot Hotel |oh. Smit, alwaar St. Nicolaas blijft logeeren. Zondag om half twaalf maakt de harmonie van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" de route door het andere gedeelte onzer parochie. Het bestuur der vereeniging „Kaatsheuvels Belang" vertrouwt, er op dat de burgerij voor dit liefdadig doel wederom blijk zal geven van medewerking en steun. Zoowel bij dragen in geld als natura worden gaarne aanvaard. Zij die 't zij gebak of andere artikelen, al of niet aan bederf onder hevig, op een later tijdstip willen geven, kunnen dit nog ten allen tijde bij een der commissieleden voor de St. Nico- laasviering doen. De Kon. Harm. Apollo geeft Zondag 23 Nov-, een groot solisten- concert voor de H H. Donateurs. Niet minder dan negen solisten zullen met de door hen dit jaar op concours be kroonde nummers uitkomen, waarnaast nog een duo e« een tweetal harmonie nummers zullen gegeven worden. Zijn wij goed ingelicht, dan zal tevens de heer Berzeveld eenige solo's voor baryton geven, 't Geheel een programma om van te watertanden We verwachten dan ook een druk bezette zaal. Zaterdag zal de plechtige uitvaart plaats hebben van den heer v. Bokstel, na een kortstondige ziekte op 23-jarigen leeftijd overleden. Daar de overledene tijdens zijn leven werkend lid der Kon Harm. Apollo was, zal de ontslapene met Harmonie eere begraven worden Evenals overal elders is men bezig uit bezuinigingsoogpunt te trachten één bestelling der post minder te doen gaan. De vereeniging „Kaatsheuvels Belang" is in deze echter door de Directie der Posterijen gehoord. Daar hier industrie-belangen getroffen kun nen worden, heeft K. B. geadviseerd de 4 bestellingen voor de Kom te mogen behouden. NIEUWS UIT HEUSDEN. Naar we vernemen heeft de Heer P. Schmiehusen zijn lidmaatschap van den Gemeenteraad aangemmen. Heden is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden om 't in de vorige week gezonken schip met. kelen te lichten. Aangezien het bij den lagen waterstand van thans gedeelte lijk boven water en nog al gunstig ligt verwacht men, dat de werkzaamheden zullen meevallen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur In de „Echo" van 12 dezer komt een ingezonden stuk voor van „belasting betaler" en volgens den aanhef van het stuk een inwoner van Oud-Capelle. Ik zou met dien mijnheer wel gaarne een woordje wisselen, doch daarvoor moet ik zijn naam weten, redenen, waarom ik hem beleefd verzoek zijn naam bekend te maken. Dat is ook makkelijk voor B. en W. die dan precies weten aan wie zij hun dankbetuiging kunnen zenden. Met dank voor de verleende plaats ruimte. M, de R. Hoogachtend j. MICHAËL. Capelle, N.Br. 18 Nov. '24. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Arnhem eischte tegen den moordenaar te Wijchen, levenslange gevangenisstraf, tegen zijn medehelper 7 jaar Tegen een Chinees, die op een rasgenoot een aanslag pleegde zonder resultaat, werd 7 jaar geëischt. SPORT. KAATSHEUVEL. Zondag speelt de wedstrijd Quick Kaatsheuvel. De „Echo" van Woens dag j.l. schrijft: „DE wedstrijd van de Langstraat". Als de belangstelling voor den wedstrijd hiervoor tot maat staf mag genomen worden, dan kunnen we dit gerust aannemen. Zoowel hier als elders, is 't gesprek onder suppor ters en liefhebers niets anders dan: „WaalwijkKaatsheuvel". Wie zal Zondag winnen? De wedstrijd Kaats heuvelWaalwijk leverde een gelijk spel op. Zoowel Waalwijk als Kaats heuvel moest toen echter erkennen, dat Kaatsheuvel bij een onpartijdige, cor recte beslissing, op dien dag had moe ten winnen. Scheidsrechter TJpelaar, die Zondag a.s. in Waalwijk zal fluiten, kennen we als een hoogst onpartijdig en correct leider. We mogen dus ge rust zijn dat zijn beslissingen den toets der critiek zullen kunnen doorstaan. Een gelijk spel lijkt ons dan voor Zon dag de beste voorspelling. Aansporen tot werken is onnoodig. De onzen we ten dat het hun niet gegeven zal wor den en Waalwijk weet evenzoo, dat ze 't niet voor 't nemen hebben. Kaatsheuvel 2 krijgt Baardwijk I op bezoek en kan daarvan met een weinig geluk winnen. De jongens van het 2e werken met vuur. Kaatsheuvel 3 speelt op 't Quick- terrein tegen Waalwijk 3, terwijl Kaatsheuvel 4, Dongen 3 op bezoek krijgt. Van ons 4e verwachten we niet veel. GEERTRUIDENBERG. Zondag a.s. speelt G.V.C. „Vites se" tegen „H.K.I." uit Breda, op het terrein achter de Koestraat. -Zondag speelt de voetbalvereen. „Geertruidenberg" tegen „de Hero" te Breda. Daar deze vereen, van de sterkste gewonnen heeft, zullen onze jongens Zondag hun uiterste best moe ten doen. Geertruidenberg—Wittouck, Bre da. Wittouck trapt af, met den wind in de rug, doch de bal wordt door G'berg overgenomen. De rechtsbuiten geeft 'h mooie voorzet en de mid-voör geeft 'n schot op doel, doch de keeper weet nog juist den bal tot earner te verwer ken, welke echter niets oplevert. Als er ongeveer 10 minuten gespeeld is, neemt de linksbuiten den bal mee, plaatst goed voor en 't is weer de mid- voor die een schot op 't doel geeft, maar nu onhoudbaar voor den keeper. 10. Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust gaat 't best in de G'berg- sche gelederen. Ze zitten onophoude lijk op 't Bredasche doel, doch doelpun ten blijven voorloopig uit. Een door braak van Wittouck is gevaarlijk, maar dè keeper weet nog juist den bal te keeren, ten koste van een corner. Nu is 't de beurt weer eens voor Geer truidenberg en als er nog 25 minuten te spelen zijn, doelpunt de rechtsbin nen voor G'berg voor no. 2. Wittouck zet er nu alles op om den achterstand te verkleinen en er volgen dan ook eeni ge benauwde oogenblikken voor 't G'bergsch doel, doch de kansen voor Wittouck gaan vrijwel meestal door buitenspel verloren. Weer zet G'berg eens mooi op en de linksbuiten doel punt door een ver schot, 30. Wit touck is nu een geslagen elftal en als de scheidsrechter, de Folter 't einde blaast, heeft G'berg weer twee puntjes binnen. Duivensport. WAALWIJK. Het „Hok de Luchtbode", lid van de postduivenvereen. „De Postduif", alhier behaalde op de tentoonstellin gen te Raamsdonksveer 11 bekronin gen, te» Geertruidenberg 6 bekroningen en op de nationale groote jubileum tentoonstelling van 20 tot 23 Nov. te Rotterdam, met 5 ingezonden duiven, een le en eere-prijs, een 2e prijs, een 3e prijs en 2 zeer eervolle vermeldingen. GEERTRUIDENBERG. De tentoonstelling voor postduiven, uitgeschreven door de „Luchtpost" al hier, te houden in 't café van de Wed. van der Pluijm, is te bezichtigen Za terdag na de keuring en Zondag. De toegang is vrij. Er zijn totaal 190 dui ven ingezonden. Zondag a.s. ten 7 uur, zal in het café van den heer G. v. d. Heijkant, de prijsuitreiking plaat hebben, aan de prijswinnaars der postduiven ten toon stelling, Zondag 1.1. gehouden. MEDAN, (Ned.-Indië). De Nederlandsche vliegers van de Hollandlndië-vlucht zijn in Medan (Ned.-Indië) aangekomen. Met ingang van 1 Mei a.s. zul len bij de Post T. T. wederom een aantal ambtenaren moeten afvloeien. De betrokkenen zullen binnenkort daarvan in kennis worden gesteld in verband met de a.s. wijziging der Pensioenwet. De gulden bereikte gisteren te New-York de goudpariteit voor het eerst sinds 5 jaar. De Belgenland is met behulp van 10 sleepbooten op de Schelde losge komen en naar Southampton gesleept. De Sirdar van Engeland in Egypte is aan de gevolgen van den aanslag overleden. (Zie Buitenland De krijgsraad te Rijssel heeft mei vier tegen drie stemmen de Duitsche generaal von Nathusius, wegens dief stallen tijdens den oorlog gepleegd, tot een jaar gevangenisstraf en de kosten veroordeeld. BINNENLAND. In de Eerste Kamer heeft de Voorzitter hulde gebracht aan de Ned- Indië vliegers omdat de Kamer tot Kerstmis op recès gaat. De Voorzitter zegde dat in de vaste overtuiging, dat het tijdstip nabij is, waarop de heeren van der Hoop. van Weerden Poelman en van denBroeke, wier vliegtocht naar Indië door zeer velen in den lande van dag tot dag met groote belangstelling is gevolgd, het doel van dien tocht zullen berei ken, hij een waardeerend woord wil spreken over de wijze, waarop die heeren den tocht hebben volbracht. Deze poging getuigt van moed, durf en groote volharding. Zij is tevens een opwekkend voorbeeld om, bij tegen slag, niet bij de pakken te gaan neer zitten. Door dezen tocht zijn nieuwe middelen aangegeven om met onze bruine broeders in verbinding te komen. Spr. meent namens de leden der Kamer te spreken door de deelnemers aan den tocht te feliciteeren met het behaalde succes en hun een behouden terug keer in het vaderland te wenschen. De Minister van Waterstaat (de heer van Swaay) sluit zich namens de re geering bij deze woorden aan. Men mag over de beteekenis van dezen tocht uit een oogpunt van het scheppen van een niéüwe verbinding met lndië denken, zooals men wil, het is en blijft een praestatie van de eerste orde, dat de vliegers dezen tocht hebben vol bracht. Spr. brengt den voorzitter dank voor de gebrachte hulde, die door hét publiek uit de kranten met veel genoe gen zal worden vernomen. Waalwijk, 51 Nov. '24. Eieren 13—15 ct. Varkens f 7f11. •s BOSCH, 19 Nov. 1924. Op de markt van heden werden aangevoerd 1133 stuks: f 420 stuks hoornvee. 591 biggen. 11 zeugen. 29 schapen. 91 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 310—f 470 p. st. Kalfvaarzen van f30J f 450 p. st. Magere ossen en koeien van f 175—f 275 Vette ossen en koeien van f0.57i pd le kw Vette ossen en koeien van f 0.50 pd 2e kw Pinken van f 144—f 215 per stuk Zeugen van f 60—f 90 per stuk. Biggen van f 1.50—f2.— per week. Schapen van f 25—f 40 per stuk. Lammeren van f 20—f 35 per stuk. Aanvoer ruim. Handel vrij goed. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren: Dirkje d.v. L. Janson en M. de Jong. Gerdina d.v. M. v. Con- stanje en C. v. Dongen. Henricus S. z.v. H. W. v. Laarhoven en J. G. Meul- kens. Huwelijken: Jacobus Jos. Moonen, 24 jaar en Maria Chr. de Ruijter, 34 jaar.. Overleden: Jan Baptist van Kuijk, wed.n. van Joh. Vesters, 80 jaar. Henricus Ant. van Heeswij k, oud 3 m. Maria Wilh. Pijnenburg, echtg. v. A. Gloudemans, oud 46 jaar. Jose- phus Hub. Maria Crebolder, echtg. van Maria A. C. van Boekei, 64 jaar. Vertrokken: Maria Fienken, naar Klein Reken (D.) Walth. J. v. Deltt naar Eindhoven. Eliz. Fahselt, n. Klein Reken (D.) Maria E. Muskens naar Tilburg. Joha. M. Bakkers, n. Loon-op-Zand. Margaretha M. Boll n. Eethen. Chr. v. d. Anker en gezin n. Loon-op-Zand. Gevestigd: Hedwig Herzig, van Wee- nen. Dionisius J. Mateijsen, van Loon-op-Zand. Paul Jung van Dett- wieler (Fr.). Petr. F. de Kort van Teteringen. Elziena Timmer, echtg. van H. Prummel en gezin van Veen- dam. GEMENGD NIEUWS. In de cartonfabriek der firma Free en Co. te Oude Pekela is gisteravond de 60-jarige arbeider Nonden tusschen den zolder en een koker der machien doodgedrukt.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10