EtmElilH Nr. 93. Zaterdag 22 Nov. 47e Jaarg DERDE BLAD. DE ST. ELISABETHSVL OED door A. L. van der Pluijm. X. (Slot.) Haarlem, Delft, Leiden, Amsterdam en Gouda gaven met hun vijven f2500, een heele som voor die dagen. Dit bleek echter nog niet voldoende. Van de beloften der edelen om ook bij te dragen kwam niet veel terecht. De voortdurende burgertwisten waren tenslotte mede oorzaak dat de zaak op de lange baan geschoven werd. Ook Philips van Bourgondië beloof de twee jaar later 28.000 kronen, maar liet het bij een belofte. Wel werden in de buurt van Zeven bergen kleinere polders weer ingedijkt. Door het verdrinken van al het land tusschen Werkendam en Broec ont stond hier een nieuw vaarwater. Geladen schepen konden, gerekend hun geringe diepgang vanuit Brabant over deze landen Dordrecht aan de Zuidzijde bereiken. De geschiedenis verhaalt, dat de visschers hun vangst aldaar aan het Boijenspoortje bij de Spuipoort uit losten. De verdronken waard schijnt intus- schen nog lang de sporen van de verwoesting te hebben gedragen. Chrisostorhus, een Napolitaansch reiziger, die deze Vaart in het jaar 1514 zelf heeft bevaren, zegt in zijn brieven over Holland, dat men toen de torentjes der verdronken dorpen nog uit het water zag steken. Dit is wel eens ooit aangehaald als bewijs dat deze landen zonden ver zakt zijn. Doch mijns inziens zeer ten onrechte, immers die torens waren van geringe hoogte. De huizen waren be zweken, de kerken zelf voor 't meeren- deel ook. Alleen enkele der soliedste torens hielden het als ruïne nog wat langer uit. Bovendien de grondslag van het tegenwoordige land van Altena bewijst het tegendeel. Evenmin bestaat er grond voor de in het eerste artikel als fantasieverhaal gekenschetste beschrijvingen. Het zwaard van een schip bleef hangen op den Dordschen dom. Doch Dordrecht liep niet eens onder zooals de geschiedenis heeft uitgemaakt. Het water bleef voor de wallen. 't Water zou gestaan hebben in de galmgaten van Raamdonks toren. Nu is de grondslag van Raamsdonk toch zeker niet lager dan die van Gorcum. Gorcum overstroomde niet, Oosterhout weinig of niet. Dat deze streken reeds jaren voor de ramp te drijven lagen is te zot om dat te weerleggen. In het jaar 1560 grensde de vol gende plaatsen aan den grooten plas Zwijndrecht, Puttershoek. Strijen, Zevenbergen, Lage Zwaluwe bijna, Geertruidenberg, Öosterhout (tot daar een inham), den Dussenschen dijk, Werkendam, Hardingsveld, Sliedrecht en Papendrecht. Er in lagen Dordrecht. Heijsterbach (ruïne), Clausenoord, Voirswerf met omgeving, Polanen, 't Huis te Merwe. Kort na dien tijd is men flink met de bedijking begonnen, daarbij door de aanslibbing sterk geholpen, die hier betrekkelijk snel werkte. Te veel tijd was er echter over- henen gegaan om alles weer in zijn oorspronkelijken staat te herstellen. Vele dorpen waren voor goed ver dwenen. Om een goed overzicht daar van te krijgen moge dienst doen een lijst opgemaakt door J. Smits 1821. Hierin vermeldt hij alphabetisch de namen der ondergeloopén dorpen met er achter welke zijn weggebleven voor altijd d.i. verdronken. Onder water liepen 1 Aernoutsbergen. verdronken. 2 Aertswaert, verdronken. 3 Achthoeven, verdronken 4 Alloysen, verdronken. 5 Almkerk. 6 Almonde, verdronken. 7 Almsteijn, verdronken. 8.Ahnsvoet, verdronken. 9 Annekerke, verdronken. 10 St. Anthonypolder. 11 Baardwijk. 12 Bezoijen. 13 Capelle. 14 Cillershoek 15 Cloosteroord, verdronken. 16 Craijenstein, verdronken. 17 Cruyskerke, verdronken. 18 Datrnour, verdronken. 19 Dongen. 20 Dortsmonde, verdronken. 21 Doveren. 22 Drimmelen. 23 Drongele;a. 24 Drunen. 25 Dubbeldam, verdronken doch twee eeuwen later herbouwd. 26 Dubbelmonde, verdronken. 27 Het kasteel van Dussen. 28 Dussen Munsterkerk 29 Dussen Muijikerk. 30 Eemde, verdronken. 31 Eemkerk, verdronken. 32 Klooster Eemstein, verdronken 33 Eethen. 34 Gansoijen (zie Echo September). 35 's Gravenmoer 36 Giessenmonde, verdronken. 37 Genderen. 38 Harderwerdt, verdronken. 39 Heijnenoordt 40 Hoeck, thans Puttershoek. 41 Hoeckenisse, verdronken. 42 Hondsoirt. 43 Houweningen, verdronken. 44 Abdij van Heijsterbach, verdronken. 45 Kuijk. 46 Lederkerke, verdronken. 47 Maasdam. 48 De Made. 49 Meeuwen. 50 Huize Merwede, verdronken (nog de ruïne). 51 Moerkerken. 52 De Mijl, verdronken. 53 Poel wijk, verdronken. 54 Raamsdonk. 55 Sprang 56 Standhailen, verdronken. 57 Strianmonde, verdronken. 58 Strijen. 59 Teysselingskerke, verdronken. 60 Tolloysen, verdronken. 61 Twintighoeven, verdronken. 62 Uitwijk. 63 Waalwijk. 64 Waspik 65 Weede, verdronken. 66 De Werken. 67 Werkendam. 68 Wey, verdronken. 69 Wieldrecht, verdronken. 70 V/olfbruntskerke, verdronken. 71 Hooge Zwaluwe. 72 Lage Zwaluwe. Meer dan vijf eeuwen zijn voorbij gegaan sinds dien Novembernacht. Veel. zeer veel is reeds in vrucht baar land herschapen; pok in den Biesbosch. Maar toch, de Biesbosch bleef bleef als treurend monument boven de graven van zooveel parochiën. Over het land waar eens de ridders reden, waar vrome monniken hun dagen hebben geheiligd, ruischt nu het riet. Over de golvende graanvelden van weleer, scheert nu de vlugge meeuw uit 't water op. Waar eens het Angelus klepte en knielen deed. Waar eens de klokken klonken, die het volk ter kerke noodden, Waar eens de priester zijn Gloria, zijn Credo zongdaar trekt met tragen vleugelslag de reiger rond en weent. Als trouwe wachters, vrienden vanaf hun jeugd, staan de drie getuigen, de torens van Dordt, Gorcum en Den Berg, in diep zwaarmoedig gepeins, denkend hun eigen gedachte, zij drieën in denken toch één. En over hen ligt de stille weemoed om voorbije yreugde en voorbij geluk. TÜIÖVINCIAALNÏEU WS. Waalwijk, 21 November '24. Het comité der Tentoonstelling houdt hedenavond eene vergadering in plenum, ter bespreking der ver schillende zaken en ter mededeeling hoever een en ander reeds is gevorderd. Volgens 't Handelsregister is de schoenfabriek der Gebr. van Drongelen te Sprang-Capelle omgezet in vennoot schap onder firma. Uit de handschoenmakerij L, W. Schambergen te Waalwijk is uitge treden de eigenaar de heer L W. Schambergen. Nieuwe eigenaar is de heer j. M. Schambergen. De directeur der Rijksvakschool verzoekt ons te melden dat de stikkerij-dagcursus voor meisjes, een week is vervroegd en dus aanvangt op Donderdag 27 November des namiddags ten half twee. Er lieten zich tot dusverre inschrijven 14 meisjes. Er zijn ongeveer 18 plaatsen en er kunnen zich dus nog enkele aangeven. Men wordt verzocht dit ten spoedigste te doen aan de school. De Kamer van Koophandel te Tilburg besloot, teneinde aan de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk 1925 eene garantie te kunnen ver- leenen, een nader onderzoek terzake in te stellen. Door den R. K. Vrouwenbond werd Donderdagavond een algemeene vergadering gehouden welke zeer druk bezocht was; geen plaatsje in de groo- te zaal van den R. K. Gildenbond was onbezfet. Door de waarnemende presidente Mevr. Donkers werd de bijeenkomst met een kort woord geopend en den aanwezigen een hartelijk welkom toe geroepen waarna door de secretaresse Mej. Maria Rubbens de notulen wer den voorgelezen die onveranderd wer den goedgekeurd. De Z.Eerw. Heer Pastoor van Riel nam hierna het woord, heette allen hartelijk welkom en constateerde dat steeds als er een tooneeluitvoering ge geven wordt de opkomst 't drukst, was. Was de vorige keer de zaal slechts ma tig bezet, thans schenen alle leden te zijn opgekomen. Spr. spoorde de da mes aan om steeds zoo eenigszins mo gelijk ter vergadering te komen en daardoor te toonen dat men op prijs stelt wat het bestuur voor de leden doet. Spr. gaf verder een toelichting op de te houden stemming wegens de perio dieke aftreding in het bestuur van Mevr. Donkers, Mej. Verwiel en Mej. Smolders, welke alle drie herkiesbaar waren en waaraan het bestuur als tweede candidaten had toegevoegd res pectievelijk de dames Cato Loeff, v. d. Meijs en Pullens. Spr. kon verder met veel genoegen mededeelen dat in de vacature ont staan door het bedanken van Mej. Nel ly Timmermans, bij acclamatie was gekozen Mevr. Moonen-Sassen, daar geen andere candidatenlijsten waren ingekomen. Hij wenschte de nieuw be noemde geluk en gaf daarna het woord aan de propagandaclub van v.m. Baardwijk, die het drama in 4 bedrij ven: „Het offer van de Missiezuster" zou opvoeren, na de aanwezigen te hebben verzocht het stuk met aandacht te volgen en niet te hinderen door luidruchtigheid. Hoe jammer dat dit vefzoek door verschillende, vooral de jongere, aanwezigen zoo slecht werd opgevolgd en deze door haar ergerlijk gelach en gepraat zooveel afbreuk deden aan dit schoone tooneelspel. Men diende bij de controle goed toe te zien dat er niet zoovelen onder den vastgestelden leeftijd van 18 jaar bin nenkomen, die immers slechts schij nen te komen om door haar groote luidruchtigheid ook voor anderen den avond te bederven. Het stuk waarvan een groote stich ting uitging vond niettemin een goede vertolking. Het gaf een ontroerende uitbeelding van de vele offers door een missiezuster gebracht om haar verhe ven roeping te volgen. Eerst bij het scheiden van hare moeder, die zij met zuster Leonie, wier slechte levens wandel haar zooveel verdriet berok kent, moet achterlaten. Later in de missiestatie waar eiken dag de offers zoo talrijk zijn, waar zij in een tro pische hitte soms uren ver moet gaan om haren missiearbeid uit te oefenen, waar ze zich haast geen rust geven kan om onbeschaafde Kinderen de waar heden des geloofs te leeren kennen, en zich met droog brood en zwarte koffie moet versterken en waar ze bovendien nog zooveel smadelijke be jegeningen ondervindt van 'n paar too- venaressen Chika en Sabina die haar bestaan bedreigd zien door zuster Jo- zephine en haar leer, die toovenarij zonde noemt. Al deze beproevingen gedraagt de zuster met opgewektheid, doch de maat is hiermede nog niet vol. De toovenares Chika weet heimelijk wat vergif in de koffie te doen om zus ter Jozephine uit den weg te ruimen, die eenigen tijd later ook op haar sterf bed ligt. Ook daar blijven haar de be proevingen niet gespaard, bij al haar lichamelijk lijden, komt nog de smart over het bericht van het overlijden harer moeder, zonder eenige bijzon derheden over haar afsterven, noch over hare mondaine zuster Leonie. Reeds komen de engelen haar om ringen onder het zingen eener schoone melodie. De kinderen en andere zus ters uit de statie hebben zich om haar doodsbed geschaard als juist een brief komt van zuster Leonie waarin deze vergiffenis vraagt voor het verdriet door haar wangedrag veroorzaakt en een beschrijving geeft van het heilig afsterven van haar moeder. Als op het laatste oogenblik de toovenares Chika, door gewetenswroeging gefolterd ook aan het doodsbed van haar slachtoffer komt neerknielen en vergiffenis vra gen dan zijn bij de stervende zuster alle wenschen in vervulling gegaan en gaat ze gelukkig een ander beter leven tegemoet, gaat ze het loon ontvangen voor haar menigte offers. Een langdurig applaus volgde na elk bedrijf. Waar alle speelsters goed heb ben voldaan, willen wij ons niet wagen aan het noemen van namen. Zij hebben het publiek doen meeleven in het op offerende leven van haar die voor het heilig missiewerk alles vaarwel zeg gen en de grootste ontberingen tege moet gaan en ongetwijfeld zal bij velen het doel van dit stuk bereikt zijn, zal de missieijver zijn opgewekt. Door den Z.Eerw. heer pastoor van Riel werd de tooneelclub van St. Cle mens namens alle aanwezigen bedankt en een spoedig tot weerziens toegeroe pen, terwijl hij zijn leedwezen uitdruk te over de onbeleefdheid van enkele aanwezigen om gedurende het spel te gaan zitten lachen en praten. Spr. deelde tenslotte mede dat de uitslag der gehouden stemming was dat de drie aftredenden met overgroote meerderheid herkozen waren waar mede hij dezen gelukwenschte. (Appl.) Nadat door de vergadering nog het lied der Roomsche Vrouwen was ge zongen, werd de vergadering gesloten. De liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" geeft morgenavond haar eerste winterconcert in de zaal van den heer P. van Cromvoirt. Zij komt ditmaal met een zeldzaam mooi afwisselend programma dat „voor elck wat wils" biedt. Onder de koren welke de liedertafel zal uitvoe ren merken we o.m. een paar nieuwe nummers op, als: „Te huis" van Jac. Bonset en „Bruidsvaart in Hardanger" van Half dan Kjerulf. Door een dubbel kwartet wordt „Het viooltje" van F. J. v. d. Heijden gezon gen, terwijl door een kwartet, no. 5 uit de „Jahreszeiten" zal worden uitge voerd waaraan no. 4 een aria door den heer A. Boom, voorafgaat. Deze even mooie als zware no.'s zijn den mees ten zangliefhebbers nog wel bekend ui^ de uitvoering van „Die Jahreszei ten" door de Waalw. Gem. Zangver. Door den heer H. Verhoeven wordt voorts een tenorsolo: „Domine Deus" van Bossi gezongen. Men ziet dus dat voor de zangliefhebbers een aantrek kelijk programma is samengesteld, echter is ook voor de noodige variatie gezorgd door verschillende comische nummers in te lasschen, die ongetwij feld de lachspieren wel aan het werk zullen zetten. Opgevoerd zal worden „Professor Spuitman's uitvinding" een aardig kluchtspel in een bedrijf waar bij vooral op het laatst de lachsalvo's niet van de lucht zullen zijn. Verder: „De Kiezentrekker en zijn slachtoffer" een komisch duet dat evenzeer in den smaak zal vallen en ten slotte „De Harmonie van Knuppelveen" 'n groote spektakel-scène die voorzeker wel het grootste lachsucces voor zich zal op- eischen. Alles bijeen dus een pracht programma dat een overtalrijk bezoek zal trekken. In aansluiting op ons bericht van jl. Woensdag vestigen wij nog maals aller aandacht op de laatste opvoeringen van „Franchemont de Marskramer" Zondag en Maandag 23 en 24 Nov. Wie deze opera comique nog niet heeft bijgewoond, vrage het oordeel dergenen, die er wel geweest zijn en zonder twijfel zal hij zich haasten om nog een plaatskaart te koopen. Wij overdrijven niet wanneer wij zeggen dat hier iets zeldzaams gegeven wordt, zoowel in de zware aangrijpende soli, ontroerende parlando, prachtige volle koorzangen en begeleiding, schitte rende tooneelen en costumes als in de tooverachtige belichting, in één woord iets evenarend de opera's der groote steden, waarvan wij Brabanters verstoken blijven. Een ieder neme daarom deze eenige gelegenheid te baat om een dergelijk werk te hooren, te zien en daardoor tevens de veree- niging te steunen, teneinde deze in staat te stellen een volgend jaar we derom een nieuwe opera te kunnen geven. Omtrent de komende opvoeringen kunnen wij nog mededeelen. dat hierin de tweede groep solisten zal optreden. Men moet echter het woord .tweede" niet opnemen in de beteekenis van „minderwaardig", aangezien beide groepen volkomen aan elkander ge waagd zijn. Verder wijzen wij er nog op, dat, ondanks andere geruchten, de voorver koop plaats heeft in het Sigarenmagazijn Van den Broek-v. Ree, volgens daar liggenden plattegrond, terwijl vlak vóór de opvoering ook nog kaarten ver krijgbaar zijn aan het loket der zaal. Als bewijs van het succes dezer opera moge dienen, dat reeds enkele bezoekers zich ten tweedemale van een toegangsbewijs voorzien hebben. Van de verschillende groepen zijn foto's genomen, die te bezichtigen zijn in de vitrine van den heer Oudkerk. We maakten in ons vorig nummer reeds meldfng van de talrijke blijken van belangstelling die het gouden echtpaar Fens—Kouters bijgelegen heid van zijn gouden huwelijksfeest op j.l. Woensdag mocht ontvangen, van de prachtige versiering zoowel in- als voor de woning en van den onver- moeiden en met zoo'n succes bekroon den ijver van de buurtbewoners. Terecht spraken we toen de verwachting uit dat het 's avonds, wanneer harmonie en liedertafel hunne serenades zouden gaan brengen en de prachtige eere- boog en de feestelijk versierde doorgang zouden baden in het licht van een menigte veelkleurige electri- sche lichtjes, een heele drukte zou geven. De drukte was ook werkelijk enorm. Het was een feest waarbij tenslotte de geheele gemeente zoowat betrokken was. Ieder hoste en zong of het een algemeen feest gold. Den geheelen avond zag men talrijke lustige groepjes zingend door de straten trekken en in alle café's van voorm. Baardwijk heerschte een enorme drukte en vierde de pret hoogtij. Er werd niettemin zooals altijd- geen enkele wanklank gehoord. Toen de patronaatsharmonie St. Jan te circa half acht van haar lokaal naar de woning van het gouden paar trok onder het spelen van een flinke marsch, volgde er een werkelijke eindelooze uilgelaten menschenmenigte. Door de goede zorgen der politie werd het publiek op behoorlijken afstand ge- louden tijdens de serenades van de larmonie „St. Jan" en de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Elk der vereenigingen voerde enkele fraaie nummers uit, die een aandachtig gehoor vonden en een luid applaus uitlokten. Door de resp.'voorzitters werd het gouden paalr en familie geluk gewenscht, terwijl de heer M. v. d. Mee, de volijverige voorzitter van het buurtcomité, telkens in welgekozen woorden namens het gouden paar de gezelschappen dank bracht voor de gebrachte serenade. Tot zeer laat nog bleef de drukte en feestvreugde aanhouden. Het is een feest geworden waarop het buurt comité met trotsch mag terugzien en dat de krasse oude luidjes zeker immer heugen zal. Het „Vakklad v. d. Schoenma kerij" schrijft over den in- en uitvoer van leder in Sept. en van Jan.-Sept 1924 't volgende Beginnen we met den in- en uitvoer van zoolleerhuiden en croupons, dan is 't verheugend mede te kunnen dee- len, dat de invoer wederom gedaald is tegenover de vorige maanden, terwijl de uitvoer belangrijk gestegen is, Duitschland is een groot, afnemerde uitvoer is in de eerste 9 maanden van 1924 rond 135.000 K.G. grooter dan de invoer. De invoer van afval-zoolleder was niet groot in de afgeloopen maand, de uitvoer daartegen weer aanzienlijk meer dan verleden jaar en ongeveer gelijk aan die van Aug. Ook hierin was Duitschland weer de voornaamste consument. Ten aanzien van den invoer van Java- en rundsbox kan gezegd worden, dat die in Sept. gering was in verge lijking met vorige maanden. De uitvoer bewoog zich niet geheel op het peil van andere maanden. Ook van ander chroomgelooid over leer was de invoer lager dan vorige maanden, waaruit naar onze bescheiden meening de gevolgtrekking valt te maken, dat de schoenfabrikage minder leer verwerkt tengevolge van het op kleinere capaciteit werken. De uitvoer daarentegen was hooger dan in Aug. Engeland en de Ver. Staten blijven, flinke koopers. Ruim was de invoer van verlakt leder hoewel hiervan een groot deel naar Engeland verscheept werd, zij het in mindere mate dan de laatste maan- iden. De in- en uitvoer van voeringleer dekken elkaar nagenoeg in September. Voor de eerste 9 maanden is het cijfer van den invoer grooter dan van den uitvoer. In drijfriemenleder en technische leersoorten overtreft de uitvoer den invoer. Duitschland is verreweg de grootste afnemer. Hetzelfde kan van drijfriemen gezegd worden, waarvan Engeland, ons Indië Zweden en Eng. Indië de beste koopers zijn. Summa summarum kan worden ge concludeerd, dat de uitvoer van leder zich goed ontwikkelt en dat de invoer de laatste maanden gelukkig vermin dert. Niet om voor deze zaak, die ons zeer vriendelijk ontving, reclame te maken, wil ik deze regels schrijven, neen, ik wil probeeren den goeden indruk dien ik bij de bezichtiging kreeg, onder woorden te brengen. Reclame in dezen zin behoeft deze wereldbe kende zaak geenszins. Dus, op aanvrage van de directie van onze school werd ons. toegestaan de magazijnen der fa. Kaufmann, huidenhandel te Rotterdam, te bezich tigen. Deze fa. zal wel ieder, die iets met huiden en leder te maken heeft, als wereldfirma bekend zijn, want in Europa zal wel geen tweede onder neming op dit gebied van een zoo groote uitgebreidheid bestaan. Ik zeg uitgebreidheid, want overal in alle landen der wereld, waar slechts huidenveilingen voorkomen, heeft deze zaak haar inkoopers. Wij gingen dus 's morgens met pl.m. 30 leerlingen naar Rotterdam, waar wij om ongeveer half elf aankwamen. Ofschoon de wolken haar gezicht boos vertrokken en water spuwden, zoodat het in stroomen uit den hemel viel toen wij over de lange brug bij Lage Zwaluwe gingen, verheugden wij ons toch reusachtig. Wij waren vergezeld van de heeren VERSLAG van het Bezoek van de Leeraren en Leerlingen der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk aan de Naaml. Vennootschap Kaufmann'g Huidenhandel te Rotterdam. (Beschreven door den leerling der Schoenmakerij - af deeling Herman Henke. Vertaald uit het Duitsch.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9