goederen, Singel Naaimachine. Stiksters aaolomende Meisjes, Voor direct gevraagd Stiksters Plaksters Hulpmeisjes GEOPEND Viscli verkoop n 1 Speelgoedere», Galanterie», Snz I S.K.A Riant Heerenhuis Bericht ran Inzet Notaris ft. Schaap (en perceel Jtooiland publick verkoopt»: Het Beste en Nuttigste St. NicolaaS'Cadeau de Nieuwe Ijzerwinkel iDflDSine Letterkundige Voordrachten motor van groot belang Notaris Jansen Donderdag 27 Jlov, publiek verkoopen Bierlaagh-v. d. Heijden, In SCHAATSEN de grootste voorraad VOORTZETTING Speelgoederen öalanterien Voor U zijn deze punten van den publiek verkoopen: met koetshuis, Notaris A. Schaap Motor-Rijwielen en een Auto, publiek verkoopen Notaris Van HflM nen en zooals mij bekend is hebt u moeten constateeren dat de leeraar niet altijd aanwezig was. Ik zelf weet, omdat mijn zoon de lessen volgde, dat een der leeraren meermalen, ja nogal eens heel dikwijls, bij de lessen niet aanwezig was en dat noem ik treurig. Ook is mij ter oore gekomen dat kinderen boeken moesten koopen en als die er waren, werd er zoo goed als niets mee gedaan. Als Katholiek ben ik niet tegen De Hanze, maar als lid van den Raad moet ik opkomen voor de belangen van de groote massa en mag ik het niet laten voorbij gaan dat een leeraar zoo tracht te profiteeren van de ge meentegelden. De instelling, hoe nuttig op zich zelf ook, is onder zulk beheer van nul en geen waarde, absoluut niet. Het eigenbelang zit er bij dien leeraar maar al te dik op en voor zoo iets mag geen subsidie worden gegeven. Noch het gemeente bestuur, noch een ander hier in de gemeente hadden eenig recht van toezicht op den cursus, zelfs de afdee- ling had niet het minst meer te zeggen. In Helmond heeft men dat niet willen doen en het toezicht aan zichzelf gehouden, zoodat voor ge vallen als hier zijn voorgekomen, een stokje was gestoken. Geeft de raad subsidie, dan moet men eischen dat er toezicht van gemeentewege komt. Is men daar niet voor te vinden dan mag geen subsidie worden gegeven. Voor God hebben we gezworen de belangen van de gemeente te zullen behartigen en willen wij dien eed niet schenden, dan mogen wij geen subsidie geven zoo lang het zoo'n onhoudbaren toe stand is, zoolang het er zoo verschrik kelijk treurig uitziet. Aan dien minnen toestand moet eerst een einde worden gemaakt De sub sidie wordt niet gegeven om zoo maar in den zak te vloeien van de leeraren, daarom moet, zoo de cursus nog blijft gehanhaafd en subsidie wordt gegeven, een commissie worden be noemd van toezicht. Dat zal adrem werken, want tusschen twee haakjes nog gezegd, ijver betoonde de leeraar ook niet veel. Alleen als de inspecteur er was, dan was hij present en zelfs op tijd in school ook. Allard, Als men klachten had, dan had men zich tot den inspecteur moeten wenden. Men had de feiten dan moeten omschrijven. Jansen. Die redenatie klopt niet. Wij, hier de gemeente, geven subsidie, niet de inspecteur, en zoolang wij subsidie geven, moeten wij het recht van toezicht hebben. Als een huisvader moeten wij over het geld dat wordt uitgegeven, waken. Dat zijn we moreel en zedelijk verplicht. Aan anderen het toezicht overgeven mag niet, al genoeg hanen kraaien buiten de gemeente. De Voorzitter meent dat de zaak op het oogenblik wordt aangepakt zooals de heer Jansendat heeft aangegeven. Met veel animo is deze zaak door een commissie ter hand genomen en daarom stellen Burg. en Weth. voor de subsidie te verleenen. De heer lansen zou toch gaarne zien dat een commissie wordt benoemd die toezicht op den cursus houdt, teneinde een waakzaam oog te houden of de subsidie goed wordt besteed. Voorzitter. Ik weet niet of de in specteur het zal dulden dat naast hem nog een commissie uit den raad wordt benoemd om toezicht te houden. Wi kunnen wel klachten bij hem naar voren brengen. Vroeger kon men dat ook nog in den Bosch doen. Jansen. Ja, maar hier was nu nog eens echte broederliefde. De heer Tak zegt zelf in de com missie voor de reorganisatie te zitten Z.i. kan het geen bezwaar hebben dat aan den burgemeester, wanneer een vergadering is uitgeschreven, een in vitatie wordt gezonden. De heer Jansen kan, als dat word gedaan, zich vereenigen met het voor stel om de gevraagde subsidie te ver leenen. Spr. heeft maar gaarne dat de Voor zitter in de interne zaken zit. De heer Segeren zegt dat aan alle vereenigingen subsidie wordt gegeven, van sommigen is de subsidie zelfs verhoogd. Voor het Krüisverbond z.i een zeer nuttige instelling, ziet hij echter geen post op de begrooting en dat doet hem leed- Nu gaat men met de eene hand be zuinigen en met de andere hand het geld weggeven. Spr. kan niet begrij pen waarom deze vereeniging, die zoo veel in het belang van de gemeente kan doen, achteruit moet worden gezet. Tak. De vereeniging wordt niet ach teruitgezet, ze heeft om geen subsidie gevraagd. Voorzitter. Een vorig jaar ook niet. Segeren. Toen is het me ontglipt. Waarom moet nu aan de Zwemkom wel subsidie worden gegeven en niet aan die vereeniging. Tak. Ik denk dat de vereeniging niet zal weten wat ze met de subsidie moet doen. De heer Segeren stelt voor aan deze vereeniging alsnog f 50 subsidie te verleenen. Daar het voorstel niet ondersteund wordt kan het niet in omvraag worden gebracht. Daarna schorst de Voorzitter de ver gadering tot twee ure. Na de heropening stelt de Voorzit ter de vaststelling van de begrooting aan de orde. Het dienstjaar 1924 is begonnen met een batig slot van f 20,000, dat van 1925 zal beginnen met een nadeelig van f 112, Was men in 1924 met geen batig saldo kunnen beginnen, dan had men toen al onder het oog moeten zien of door verhooging van opcenten op de belasting de inkomsten konden worden vermeerderd Men achtte het echter niet billijk een reserve post te maken, Iaat staan nog dat Ged Staten iet zouden hebben goedgekeurd. De heer Jansen zou de post f 300 voor salaris wethouders, gaarne zien teruggebracht op f 10 per wethouder Voorzitter. Deze jaarwedden worden door Ged Staten geregeld. Jansen. Dat weet ik wel maar ze aten het ons betalen en van de rest trekken ze d'r eigen niets aan. Voorzitter. Het is mijn taak toch u daarop te wijzen omdat men beslist de risico beloopt dat het niet wordt goedgekeurd. Ged. Staten regelen het naar het aantal zielen. Jansen. Ik zal nooit de eerste zijn om het eerst aan het salaris van een ambtenaar te gaan tornen. Althans als iet is een ambtenaar die zich een jeheelen dag disponibel moet stellen, riet ambt van Wethouder is bij mij een eerepost en als voor de weinige werk zaamheden die daaraan verbonden zijn een kistje sigaren van 100 stuks wordt gegeven, dan is dat voldoende. Ze kunnen dan iedere week, wanneer het vergadering is, twee sigaren rooken en dat is voldoende. Wat hebben de heeren niet gedaan en gesjouwd om het te worden. Voorzitter. Het is een kwestie van waardeering. U zegt het is eene eere post, andere zullen er misschien anders over denken. Behalve dat het eenmaal per week vergadering is zijn er ook nog gedurigandere zaken te ver richten, zoodat de vergoeding betrek kelijk gering is. U zegt nu dat een kistje sigaren voldoende is maar dat is gewoon een kwestie van appreciatie. Jansen. Ze willen het allemaal gaarne genoeg zijn voor f 10 per jaar. Ik hou er mezelf voorloopig nog maar buiten maar moet het, dan zal ik me er ook disponibel voor stellen. Vroeger wer den zulke baantjes bijna allemaal voor niets gedaan, waarom moet dat nu zoo duur worden betaald nu de be lasting toch al zoo hoog is. Ged. Staten weten hoe slecht het met de financiën is gesteld en "dan vind ik het verdomd treurig dat ze de zaken zoo laten loopen. Wij kennen den toestand toch veel beter dan zij, waarom het dan niet aan ons over gelaten. De Voorzitter merkt op dat Ged. Staten niet willen hebben dat men- schen, die misschien geroepen kunnen worden om het ambt te vervullen, daarvoor niet in de gelegenheid zijn indien ze finantieel niet worden ver goed. Gaat men geen presentiegeld geven dan ontneemt men vele men schen de gelegenheid het ambt waar te nemen en zou dit alleen gedaan kunnen worden door de finantieel sterke personen Jansen. Van een kant zit er dat in opgesloten, maar van den anderen kant ook weer niet. Ik ben er ook nog tegen om de leden van den raad f 1.50 presentie-geld te geven. Voorzitter. Zoodoende gaat men de keuze beïnfluenceeren. Jansen. De wethouders behoeven toch geen 26 uur in een etmaal op het Raadhuis te zitten. Een wethouder komt bijna nooit. ADVERTENTIëN. Nog treurende over het verlies van onze geliefde dochter, trof ons wederom een gevoelige slag door het overlijden van onzen jong- sten lieveling Thomas Adriaan in den ouderdom van ruim tien jaren. 33640 Uit aller naam A, M. RIJKEN. A. C RIIKEN- van der Linden. Loonschendijk, 21 Nov. 1924 Burg en Weth. van Waal wijk zullen op des voormiddags ten 11 uur in de MANEGE achter het Gemeen tehuis Een partij buiten dienst gestelde waaronder voorkomen Vul- en Salamander kachels, les senaars, stoelen, glazen schotten, deuren, een partij oud ijzerwerk, brandhout, een partij kaarsen enz., enz. 33618 De goederen zijn één uur voor den verkoop te bezichtigen. is een 33641 N.V. STOOMSCHOENENFABRIEK v/h. J0S. GROENEN te Waalwijk vraagt en bekend met schalmen (schiften). Hoog loon. 33534 en voor Dresserij en Stlk- kerij. 33609 VAN 33596 Markt, WAALWIJK. GROOTE SORTEERING le QUAL1TEIT GOEDEREN. - MOOIE PRACTISCHE ST. NICOLAAS CADEAU X. -van 25 diverse modellen, o m. fijn vernikkelde Kunstschaatsen. Speciaal lage prijzen. Diepenstraat, TILBURG Donderdagmorgen van - 11 uur Vischverkoop in de Vlanege achler het Raadhuis. Aanvoer van33002 Schelvisch, Kabeljauw en Schol. De prijzen zullen in het aan plakbord bekend gemaakt worden der door Dr. H. MOLLER op half acht precies in de achterzaal van HOTEL VERWIEL. Gelegenheid tot plaatsbespre king in het sigarenmagazijn fa Wed. Th. Pulles. 33646 Met deze deelen wij onze geachte iCliëntèle mede dat wij weer zijn uitge pakt met een ruime sorteering 33616 Wegens jarenlange on dervinding in deze artike len zijn wij in staat U een prachtsorteering aan te bieden aan de scherpst concurreerende prijzen. Minzaam aanbevelend, Firma P. Trommelen Hoekeinde 1, WAALWIJK Tevens maken wij ook bekend, dat wij vanaf a.s. Donderdag zijn uit. gepakt met een groote partij en in de voormalige schoen fabriek van PIJNENBURG van Well, dicht aan de Markt naast Café SUISSE, Stationstraat Waalwijk. te WAALWIJK, zal ten verzoeke van den Heer W. HOEFLAKEN te Wijk inrijlaan, schuren met koe- en paardenstallen, boomgaard, bouw- en weiland, gelegen te Wijk bij Heusden aan den hoofdweg, Sectie A. Nos. 1478-1558 -1555 en 1479 le zamen groot 3 22.30 Hectare. - Te veilen in 3 perceelen en in massa. Het huis is omgeven door 92 sierboomen en 84 fruitboomen hetzelve bevat benedenrechts 3 kamers en suite en veranda linkseen kamer, keuken en bij keuken boven 3 kamers, bad kamer en grooten zolder en is voorzien van electrisch licht. De boomgaard is beplant met 150 fruitboomen. De perceelen zijn aaneengele- gen en vormen één schoon geheel, ingericht voor landbouwbedrijf en tevens mooi zomerverblijf. Het perceel weiland is voor 2 dagen in Mei 1925 afgestaan aan „Oefening en Vermaak" te Wijk tot het houden van concours tegen een vergoeding van f 250. Aanvaarding en betaling 15 April 1925. 33633 De verkooping zal geschieden te Wijk, te weten De inzet en toeslag zal ge schieden te WIJK in net Café'van Mej de Wed. A. v.d. MADEN op Donderdagen 4 en 11 Dec. 1924 telkens des voorm. 11 uur. Inlichtingen geeft genoemde Notaris, bij wien verkoopbiljetten verkrijgbaar zijn en foto op zicht DE GOEDEREN gisteren ge veild door ondergeteekende zijn ingezet en verhoogd als Weiland gen. de 16 Hont van Mej. Hoffmans f 6250. Het Warenhuis met land van den heer Keijzer 1 3800.— Het Bouwland grenzende aan de Spoorlijn van denzelfde f 3200.— de massa der beide laatste f 7500. De toeslag heeft plaats op Donderdag 27 Nov. 1924 (Marktdag) des voorm. 11 uur in Hotel GERRIS te Waalwijk. 33626 Notaris JANSEN. te WAALWIJK, zal wegens liquidatie publiek verkoopen: op DONDERDAG 27 NOV. 1924 des voorm ll'/a uur aan de Markt te WAALWIJK nabij het Sigarenmagazijn van Mej. D. Holtgrete, EEN1GE als 2 Indian Powerplus. 1 Ex celsior, 1 Kindy, 1 F. N., 1 Cleveland, 1 Opel-Auto. Te bezichtigen 2 uur voor den verkoop. 33627 Proefritten worden toegestaan. te Waalwijk, zal voor Mej. L. HOFFMANS aldaar Bij inzet op Donderdag 27 Nov. 1924 en bij toeslag op Vrijdag 12 Dec. 1924 telkens des voorm om 11 uur precies in Hotel VERWIEL te Waalwijk te Waalwijk over de Hooigracht, Sectie A. No. 622, groot 1.11.40 H. A. Te aanvaarden in genot en in lasten en belastingen vanaf 1 JANUARI a.s, 33573 te Kaatsheuvel, zal namens zijn principaal Don derdagen 4 en 18 Dec. 1924, 's avonds 7 uur, bij H. VAN HEESCH, tramstation, aldaar Koop 1Huis, Boomgaard en Bouwland, in het Hoekske, onder Kaatsheuvel C 1290 en 1291, groot 23,80 aren. In huur bij Adriaan van Moer- gestel voor f 2 75 per week. Koop 2. Bouwland alsvoor, nabij koop 1, C 328, groot 13,20 aren. In huur bij Markus Brekelmans voor t 10 per jaar tot stoppel bloot 1925. 33639 Te aanvaarden in genot huur bij betaling van den koopprijs. (Wordt vervolgd.) •li to^ Goedkoopst in aanschaffing, 2o. Geen; toelicht npadig 3o. Grootste eenvoud iji con eöuctie 4o,.Qpstelbaa» op - ontoe gankelijkosplaataen De Heemaf S.K.A, motor werkt dag en nacht' voor U zonder dat ge U om hem heeft, te .bekoramergm

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 7