Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. jonge vrouw. FEUILLETOM „NOO&D-BRABAND" NUMMER 96 WOENSDAG 3 DECEMBER 1924 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 28 November des avonds ten kwart voor zeven uur. Voorzitter Edelachtb. heer E, Moonen. Ongeveer zeven uur opent de Voor zitter de vergadering: aanwezig zijn alle leden. De heer Smolders merkt op dat, toen hij Woensdagavond de stukken is komen inzien, de notulen daaraan ontbraken, waarom hij verzoekt deze te willen aanhouden tot eene volgende vergadering. Daartoe wordt besloten. 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van de vereeniging voor Moederschapszorg te Heerlen, houden de het verzoek haar een subsidie van f 25 te willen verleenen. Voorzitter. In 1918 en 1919 is aan de vereeniging f 25 subsidie gegeven. Intusschen is een dergelijke vereeni ging, Moederheil genaamd, te Breda opgericht. Het komt mij voor dat men die vereeniging het best kan steunen die het meest nabij is gelegen wijl daar eerder gebruik van zal worden gemaakt. Komt die vereeniging om steun aankloppen, dan kan zulks nader worden overwogen. Wordt besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van de commissie voor lichamelijke opvoeding met overlegging van een begrooting en rapport De Commissie komt tot de conclusie dat weinig of niets in dit vak wordt onderwezen en geeft derhalve in over weging daarin alsnog te voorzien door een vierden cursus in het leven te roepen uitsluitend voor schoolgaande en leerplichtige kinderen. Dit kan wor den gedaan indien de subsidie van f 250 op f 430 wordt gebracht. De Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur aanvankelijk hiertegenover sceptisch heeft gestaan omreden er 400 jongens zijn die in aanmerking komen voor het volgen van een cursus. Aan een cursus kunnen hoogstens 40 leerlingen deelnemen, dat zou hier 7) dus slechts een tiende deel zijn dat er van kan profiteeren omdat slechts eenmaal per week een cursus wordt gegeven. Na bespreking met de Commissie is echter gebleken dat men proeven wil nemen. Ziet men dan dat het op gaat, dan kan een volgend jaar verder worden gezien wat te doen staat. Om die reden stellen Burg. en Weth. voor de subsidie voor dit jaar met f 180 te verhoogen. Roggeveen. Ik kan me wel met het voorstel van Burg. en Weth vereenigen maar moet toch in overweging geven om subsidie-aanvragen, die na de vast stelling vande begrooting binnenkomen, niet meer in behandeling te nemen. Volgens het rapport wist de commissie dit alles in Mei al en had dus op tijd kunnen zijn. Gaat men regelmatig door daarmede, dan verliest men de stabili teit in de begrooting en daarom moet men zeggen die. behoudens onvoor ziene omstandigheden, na vaststelling van de begrooting komt, geen subsidie meer krijgt althans voor een loopend dienstjaar wordt buitengesloten. Voorzitter. De aanvraag is denzelfden dag binnengekomen toen we de be grooting hebben vastgesteld. Dit was echter toch te laat omdat B en W het niet meer heeft kunnen inzien. Wordt met algemeene stemmen be sloten de subsidie op f 430 te brengen. b. Schrijven van de Kon. Erk. Waal- wijksche Gymnastiekvereniging, hou dende het verzoek om inplaats van een avond, twee avonden in de week van het gymnastieklokaal gebruik te mogen maken. Thans wordt op Don derdagavond geoefend en gaarne zou men dat ook op Dinsdagavond willen doen, aangezien een avond in de week oefenen onvoldoende blijkt te zijn. De commissie voor lichamelijke oefeningen ziet het nut daarvan wel in en adviseert gunstig op het adres te beschikken. Voorzitter. Burg en Weth. stellen voor op het verzoek in te gaan en de regeling aan dit college over te laten. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Met algemeene stemmen wordt tevens besloten aan het comité voor de te houden Pluimveetentoonstelling een subsidie te verleenen van f25. Schrijven van Ged Staten, houdende het bericht dat door de gemeente Kaatsheuvel besloten is een marktdag te houden op Vrijdag van groenten, visch. pluimvee enzmet verzoek te willen berichten of daartegen bezwaren bestaan. De heer Smolders merkt op dat indertijd besloten is om hier ter plaatse Zaterdagsmiddags een pluimveemarkt te houden en vraagt zich af of het een met het ander niet zal lijden als op beide plaatsen ongeveer tegelijk zoo'n markt wordt gehouden. Voorzitter Dus uw bezwaar is dat wij zelf zullen beginnen. Smolders. Mijn gevoelen is dat het succes, het welslagen er door zal lijden. De heer Eibers kan zich niet geheel met het idee van den heer Smolders vereenigen. Waar is dat indertijd is aangedrongen om een dergelijke Markt in het leven te roepen en dat daartoe ook is besloten. Z i. kan er echter geen bezwaar bestaan om het de gemeente Kaatsheuvel te beletten, want dat kan zelfs den handel levendiger doen wor den. Wat Vrijdags daar gekocht is, zou hier Zaterdags weer verkocht kunnen worden. Het voornaamste zal wel zijn van zoo'n markt het bevorderen van de sport. In ieder geval zal het geen nadeel zijn als ook in Kaatsheuvel een dergelijke markt wordt gehouden. 6rrrrp)^WAA LW U K DOOP. ERVARING STERK. Van der Geld. De marktbiljetten moeten nog gedrukt worden. Zou het nu niet aanbevelenswaardig zijn dat deze Markt daarop ook wordt vermeld. Het besluit om zoo'n Markt te begin nen is al wel 2 jaar geleden genomen, maar tot heden is er nog nooit eenige uitvoering aan gegeven. Voorzitter. Ik zal eens informeeren, hoe het daarmede staat. De Secretaris deelt mede, dat de manége daarvoor beschikbaar is gesteld en de bedoeling meer is geweest er een soort beurs van te maken, zooals dat ook in Tilburg is. Eibers. Daar is het in een café en noemen ze het vogelbeurs. Voorzitter. Er kan geen bezwaar be staan om dat op de biljetten te ver melden. Eibers. Als het van het comité van de Pluimveetentoonstelling uitgaat, dan zijn die f 25 goed besteed. Voorzitter. Wenscht de heer Smol ders nog verder op de kwestie in te gaan. Smolders, Dank u, als in overwe ging wordt genomen om het genomen besluit ten uitvoer te brengen, dan heb ik m'n doel bereikt. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer A. Schaap 2. Vaststelling der balansen 1923 der bedrijven voor Gas, Electriciteit en Waterleidingen van het Woningbedrijf. Conform het voorstel van Burg en Weth. wordt besloten. 3. Voorstel tot verhooging van het subsidie voor het Wit-Gele Kruis. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Voorstel tot deelneming in het garantie fo ds van de Vereeniging In ternationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925. Smolders. Indien wij in beginsel be sluiten, zijn wij dan toch gebonden om het bedrag te storten. Voorzitter. Het is nogal diplomatisch geschreven. Na te stellen voorwaar den zijn wij gehouden die f 10 000 te betalen, natuurlijk altijd indien het noodig blijkt. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 5. Vooistel tot vaststelling van den tijd der kermis in 1925 en beperking van den duur daarvan. De Voorzitter zegt dat naar aanlei ding van het preadvies, dat in de courant heeft gestaan, twee adressen zijn ingekomen, een van de vereeni ging „Ons Belang" van Kermisvakge- nooten en een van Café-houders en andere neringdoenden. De kermisvakgenooten wijzen er op, dat, wordt op het voorstel van Burg. en Weth. ingegaan, dit voor de kas der gemeente veel schade zal veroor zaken, aangezien vele zaken in zoo'n korten tijd hun kosten niet kunnen goedmaken en daardoor zullen weg blijven. Vooral de twee Zondagen, wanneer er een zeer druk vreemde- lingenbezoek is, moeten de kermis goed maken. Bovendien, zeggen adressanten, is het een oude traditie die terwille van de neringdoenden moet worden gehandhaafd En daarbij komt ook nog dat de fabrikanten 8 dagen tijd noodig moeten hebben voor het schoonmaken van de fabrieken De caféhouders en neringdoenden verzoeken den eersten Zondag zeker te behouden aangezien dit bij niet in williging hun groote schade zou be rokkenen. Aan de Tentoonstelling kan dit geen schade berokkenen, terwijl het daarentegen èn voor de gemeente èn voor de neringdoenden schade geeft. De Voorzitter merkt op dat de kermis op de allereerste plaats is een volks- vermaak waardoor de neringdoenden extra inkomsten verkrijgen, wat echter geheel als toevallige baten moeten worden beschouwd. Vergeten mag niet worden dat de neringdoenden tenge volge van de tentoonstelling ook van toevallige baten zullen profiteeren en dat ruimschoots zal opwegen tegen het verlies van die paar dagen met kermis. Burg en Weth. handhaven dan ook hun advies in het preadvies neer gelegd. Eibers. Het is toch de bedoeling voor een jaar. Voorzitter. Ja. De heer Van der Aa stelt de vraag of in verband met de bekorting van de kermis overleg is gepleegd met de fabrikanten. Zullen deze met kermis 3 dagen en met de tentoonstelling 3 dagen vrij geven Voorzitter. Officieel niet, officieus wel. Gezegd is dat 3 dagen met kermis vrijaf zal worden gegeven en 3 dagen met de tentoonstelling. De heer Van der Aa durft het be- I 47e JAARGANG De Jjlcho van het Zuiden, Waalwijksclie en Lan^straatschc Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rUk 1,40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentiën 20 cent per regelminimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit EÜn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". EERSTE DEEL. In geval, dat gij er niet in zoudt toestem men baronnes Andréa Oazérès te worden, een vooruitzicht dat, alles wel ingezien, niets onaangenaams lieëft, zullen deze wi»- sels onmiddelijk, met eene behoorlijke aan klacht in de handen van den onderzoeks rechter gesteld worden. Maar ga niet overhaastig te werk, gravin; neem den tijd dien gij noodig oordeelt om eene beslissing te nemen. Gij weet het bij ondervinding, een huwelijk is eene te ern stige zaak om het voor de tweede maal met lichtzinnigheid aan te gaan. Wilt gij acht dagen hebben? Goed. Binnen acht dagen dus, zal ik om uw antwoord ko men. En baron Andréa Cazérès ging heen, na eene diepe buiging gemaakt te hebben voor de ongelukkige vrouw, die zijn groet niet beantwoordde en als een wanhopige in hare beide handen, haar van schrik ontsteld ge laat verborg. Bestond er wel een middel, om aan die ongehoorde dwingelandij te ontsnappen. Mevr. de Ligneulles was alleen ter wereld, zonder raadgever en zonder steun. Horace Herleven verscheen voor haar met gebogen hoofd, liet zich op de knieën val len, bekende zij ne misdaad en smeekte om genade. Hij was verloren, onteerd. Toen hij zich volstrekt zonder geldmiddelen bevond en zijne goede zuster geweigerd had er hem te geven, had hfl zich aan die misdaad, aan die schrlftvervalsching schuldig gemaakt. En na verloop van acht dagen was baron Andréa Cazérès teruggekomen en onverbid delijk bij zijne eiscben gebleven. Hij zwoer voor Renée de beste der vade ren te zullen zijndat hij mevr. de Ligneul les de gelukkigste der vrouwen zou maken. Weerloos, zonder verdediging, gaf zij eindelijk toe en op den dag van bet huwe lijk, toen zjj het stadhuis verlaten hadden, verbrandde baron Andréa Oazérès in tegen woordigheid zijner jonge vrouw, de wissels door Horace Herleven onderteekend. De lezer heeft reeds lang begrepen, dat de ongelukkige en lichtgeloovige Gabrielle het slachtoffer geworden was van twee bandie ten, die met elkander overeen gekomen wa ren, haar fortuin te bemachtigen en te dee- len. Deze misdaad bracht Horace geen voor deel aanweinige maanden nadien werd hij gedood in een gevecht, dat het gevolg was van een twist. Maar baron Andréa Cazérès, had van de kleine Renée en van hare arme moeder twee ware martelaressen gemaakt. Van den beginne af had hij onbeschaamd het masker afgeworpen en zich hartvochtig en onverbiddelijk getoondhij vond altijd een middel onder zijn bereik, om mevr. de Ligneulles, baronnes Cazérès geworden, nauw omsloten te houden en haar te beletten zich aan zijne wreede dwingelandij te ont trekken. Dit middel was zijne boosheid, zijne wreed heid jegens Renée. O, om eene mishandeling een kwaadwil lig woord hare dochter te sparen, zou mevr. Cazérès, zooals men zegt, door het vuur ge- loopen zijn. Wanneer zij zag dat de ellendige Andréa zijne boosheid uitwerkte op Renée, dan wist de arme moeder, bij ondervinding, dat hij geld noodig had. Om hem van huis verwijderd te houden, om Renée uit de klauwen van den ellende ling te verlossen en haar eenige rust te be zorgen, was er slechts een handteekening noodig. En dan teekende de moeder en gaf het geen haar gevraagd werd, om daardoor den vrede en de rust te bekomen. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Weldra bleef er de ongelukkige vrouw I nog slechts eene onbeduidende rente over, ter nauwernood voldoende om in het onder- houd te voorzien van moeder en kind, die zeer spaarzaam leefden. Er werd haar een rente uitbetaald, door eene Verzekeringsmaatschappij, die gelukkig onvervreemdbaar was, want anders zouden de beide vrouwen den hongerdood prijsgege ven geweest zijn. Andréa Oazérès, die niets meer te halen vond, had zich toen uit de voeten gemaakt en een zeer losbandig leven gaan lijden. Op een zomeravond, omtrent twee jaar vóör het drama, waarmede ons verhaal be gint, bevond Andréa Cazérès zich juist voor zijn speelkring, op het balkon en keek, zon der haar te zien, naar de volksmenigte die zich tegenover hem op den boulevard bewoog. Hij scheen ten prooi aan kwellende be- j slommeringen. Hij kon het zichzelf niet meer ontkennen, zfln toestand was onhoudbaar geworden. Hij was aan iedereen geld schuldig en hij wist niet meer hoe het zich te verschaffen. Al zijne vrienden en kennissen vluchten nu voor hem en maakten rechtsomkeert, zoodra zij van verre zijn altijd glimlachend en vriendelijk gelaat bemerkten, want zij wisten dat zijne groote lieftalligheid altijd door eene vraag om een voorschot van geld gevolgd werd. 'De kashouder van den kring zou hem zelfs geen twintig francs geleend hebben en hij wist volstrekt niet meer tot wie hij zich moest wenden. Baron, sprak eene stem achter hem, gij die gansch Parijs kent, zeg mij eens, als 't u belieft, wie die schoone juffrouw is, die daar voorbij gaat, ginder, aan den overkant van den boulevard? Die hem aldus aansprak, was een nog jonge man, groot, breed geschouderd, met dikken nek en zeer sierlijk gekleed. Baron André Cazérès trilde van genoe gen, toen hij aldus aangesproken werd. Hij richtte zijn lorgnet naar de juffrouw en aanstonds verscheen er een lichte blos op zijne wangen, terwijl hjj geenigszins sidder de. Beste graaf, antwoordde hij langzaam, zijne woorden zoekend om des te beter den tijd te vinden inderhaast een plan te hera men, gfl hebt het goed gezegd. Dat is voor zeker een der schoonste dames van Parijs. Kent gij haar? vroeg de graaf, terwijl hü haastig de plaaA naderde waar André Cazérès met den elleboog op den leuning van het balkon steunde. André beschouwde hem een oogenblik met scherpen, onderzoekenden blik en de uitslag van zjjn onderzoek vervulde hem met vreug de. Ha, ha, beste graaf, zeide de baron, ik ge loof waarlijk dat gij er verliefd op zijt? 'tls wel de moeite waard. Ha, ha, hernam baron André Cazérès dat de aartsrijke graaf Wladimir Paloutine verliefd wordt op een eenvoudig meisje, die aan den arm harer moeder op den bou levard wandelt. Graaf Paloutine naderde André Cazérès nog dichter. Baron, mompelde hij glimlachend, ik ge loof dat gij dat lieve kind beter kent dan gij het zeggen wilt? Ik heb u in 't geheel niets willen zeg gen, beste graaf. Hoe kent gü dat meisje, want vooraleer u iets meer te zeggen, eisch ik van u een volstrekt vertrouwen. Gij hebt het baron. Op dit oogenblik kwam de kellner aan kondigen dat de tafel gedekt was. Toen beiden zich verzadigd hadden, leun de Wladimar Paloutine met zijne ellebogen op tafel en zeide, terwijl hij zijn vriend recht in de oogen keek. Gij weet dat ik een rijk en machtig heer ben, en als ik iets wil, dan wil ik het vast, tegen eiken prijs.' Eenige dagen geleden, terwijl ik op weg was naar huis, werd opeens mijne aandacht getrokken, door een verrukkelijk jong meisje, dat op deerniswekkende wijze weende Gewoonlijk hecht ik daar geen belang aan. Maar zie, in deze omstandigheden werd ik er door ontroerd en waarlijk, ik geloof dat die groote en oprechte droefheid dat meisje nog schooner maakte. Ik naderde haar en bood mflne - diensten aan. Zij antwoordde mij eerst niet, doch na herhaald aandringen kwam ik te weten dat de moeder van het meisje zeer ziek was. „Mijne moeder is stervende, zeide zjj met stotterende stem, en ik zoek tevergeefs naar een geneesheer." Natuurlijk bood ik mijn rijtuig aan, dat zich op korten afstand achter mij bevond. Zij stapte in en, na vruchteloos in de .buurt naar een geneesheer gezochtte hebben, re den wfi naar dokter Herbert, lid van onzen kring, die op mijn aandringen er in toestem de ons te vergezellen naar de Batignollen. Gekomen in de woning welke het meisje ons aanduidde, vonden wij eene zeer schoone vrouw erg ziek te bed liggen. Herbert con stateerde dat zij aangedaan was door eene hartziekte en dat mevrouw Vermont, dit is de naam dier dame, mits goede verzorging en eene volstrekte rust, nog zeer lang zou kunnen leven. Zij scheen zeer ongelukkig geweest te zijn. Het kleine verblijf dat moeder en dochter bewoonden, getuigde van eene armoede, die men aan den ingang reeds vermoedt, hoewel er sporen zijn van een beteren tijd. Dank zij de goede zorgen van dokter Her- bert, kwam de zieke langzamerhand tot her stel. Ik heb mijne bezoeken gedurende eenige dagen voortgezet, maar moest ze weldra staken, want ik werd ontvangen door de moeder en kon niet eens Renée dit is de naam van het meisje terugzien. Ik heb toen gepoogd Renée op de straat te ontmoeten,juist een twintig-jarig verliefd jongeling. Maar zie, zij groette mij, dankte mij nogmaals en vervolgde haren weg, zon der een woord van hetgeen ik haar te zeggen had, te willen aanhooren. Ik heb bloemen gezonden, maar zij keer den terug bij den verzender; juweelen, maar de doosjes kwamen ongeopend weer naar mijn hotel terug; ik zond brieven en ont ving een kort antwoord van mevr. Vermont, die mij verzocht haar kind met rust te laten. Nu weet gij, hoe mijne zaak staat, zij is nog geen duim gevorderd, integendeel. In dien gij mij behulpzaam zijn wilt en my kunt doen slagen, zult gij op mijne erkentelijkheid mogen rekenen. Deze woorden deden op 't gelaat van ba ron Cazérès eene spottende uitdrukking ver schijnen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1