DËlGiPlU HEI IIIIDEH i WYBERT yw geiondlheïcS fl Nr. 96. Woensdag 3 Dec. 47e Jaar TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. EETHEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 26 Nov. 1924 des namiddags ten 2 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Brune. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. aan DE ORDE: 1 Ingekomen stukken. Verzoekschrift van Jacob v. d. Moo- ren om een stukje grond aan den Gen- derschen dijk groot 5 aren, grenzende aan 't door hem gekochte perceel, aan hem te willen verkoopen. De voorzitter stelt voor in beginsel te besluiten bedoeld stukje te verkoo pen en het te doen schatten door de zelfde schatters die het de vorige maal gedaan hebben. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Eenzelfde verzoekschrift is ingeko men van F. C. Broekhuijzen, die een stukje grond ter grootte van 50 roeden te koop vraagt evenêens aan den Gen- derschen dijk gelegen en grenzende aan het vorige perceel. Ook hiermede kan de raad zich m beginsel vereenigen. De perceeltjes zullen door een paar deskundigen geschat worden, terwijl inmiddels deze verkoop ter openbare kennis gebracht wordt, om de ingezete nen in de gelegenheid te stellen hunne bezwaren in te dienen. Verzoekschrift van de R. K. Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen om voor 1925 eene subsidie te willen toekennen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten hierop afwijzend te beschikken. Verzoekschrift om subsidie voor de R. K. Politieschool te 's-Boseh wordt op voorstel van B. en W. eveneens af gewezen. Schrijven van den Ned. R. K. Politie- Bond afdeeling Waalwijk dat reeds vroeger is behandeld, doch om advies in handen van B. en W. was gesteld. In dit stuk wordt gewezen op de onbil lijkheid dat de veldwachter van voor malig Genderen, vrije woning heeft en .veldwachter van der Pol zelf een huis in Drongelen moet huren zonder daar voor vergoeding te ontvangen. Ge vraagd wordt om aan v. d. Pol ook vrije woning te geven. Door Burg. en Weth. wordt voorge steld om afwijzend op dit verzoek te beschikken. Hetgeen in 't adres wordt gezegd is wel waar, doch het is de vraag of dit in andere omstandigheden wel zoo zou zijn geweest; nu had de veldwachter van Genderen, vóór de vereeniging van gemeenten reeds vrije woning. Van Buren. Hoeveel salaris hebben die beide veldwachters. Voorzitter. Die in Drongelen heett iioO.die in Genderen 1200 plus die vrije woning welke op 150 huur waarde geschat wordt, zoodat eigenlijk de veldwachter in Genderen met sala ris en woning samen 250.meer heeft dan die in Drongelen. Van den Heuvel. Heeft de veldwach ter in Genderen dan nog bijzondere diensten te verrichten die de veldwach ter in Drongelen niet heeft. Voorzitter'. Neen, wat dienst doen betreft staan beiden gelijk. Er was bij B. en W. nog wel sprake om v. d. Pol het volle salaris te geven, dat hij an ders pas over 4 jaar bereikt heeft. Het salaris van de veldwachters is hier nog 200 minder dan indertijd door den Commissaris als minimum is aange wezen. v. Buren. De verhouding tusschen die twee salarissen is niet goed, doch ik zou liever het eene verminderen dan het andere verhoogen. 't Is een reuzen- salaris voor die menschen. Met algemeene stemmen wordt hier na het voorstel van B. en W.,, om af wijzend op het verzoek te beschikken, aangenomen. Verzoekschrift van de hoofden der scholen in deze gemeente, om vermin dering der huur hunner woning. Nu hunne salarissen reeds met 25 pet. zijn gedaald, achten zij eene verlaging der huren alleszins gewettigd. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor, om op dit verzoek afwijzend te beschikken. v. Buren. Ik vind het toch niet in orde. We maken op die manier onte vreden menschen en dat behoort toch bij onderwijzers niet het geval te zijn; hoe kunnen zij anders tevreden kinde ren kweeken. De gemeenteraad moest in deze een goed voorbeeld geven, al komen we hen ook maar een beetje tegemoet. Voorzitter. Ik was persoonlijk van hetzelfde gevoelen. Vroeger was de huurwaarde 150, doch toen de gele genheid zich voordeed om deze te her zien, heeft de raad van deze gelegen heid gebruik gemaakt, om het woord „misbruik" nog niet te gebruiken, en heeft men, omdat men de salarissen zeer hoog vond, de huurwaarde zoo hoog mogelijk opgevoerd, liever gezegd, te hoog. Maar nu hunne salarissen met verlaagd zijn, geloof ik dat men de huurwaarde wel wat lager zou vast stellen als dat nu nog gebeuren moest. Smits. We moeten ook in aanmer king nemen dat er bij hen geen straat- I belasting af moet. I Voorzitter. De straatbelasting zou ik er maar buiten laten, die behoeft toch geen enkele huurder te betalen en bovendien vallen hunne woningen niet eens alle onder de straatbelasting. v. Buren. Naar mijn vaste overtui ging zijn die menschen te veel ineens gekort, men maakt er zoo ontevreden ifienschen van. Smits. Als men eens ziet, waarvoor er tegenwoordig huizen verhuurd wor den, dan is het nog niet zooveel te veel. Stravers. Tegenover mij is een wo ning verhuurd voor ƒ200, alleen het voorhuis. Branderhorst. Zij hebben er ook een flinken tuin bij. Hun salaris is wel verlaagd, maar zij hebben toch nog een behoorlijke bezoldiging. Voorzitter. Wat die tuin betreft, daarvan hebben zij niet zooveel profijt, die hoort er nu eenmaal bij, maar daar zij hem door anderen moeten laten be werken, eten zij er zeer dure groenten van. v. Buren. Mijn idee is dat er in de school een tevreden meester behoort te l staan, dat zal het onderwijs ten goede komen. Het is voor zoo'n gemeente ook heel wat waard, dat ze niet zoo gauw naar een andere plaats zullen sollici teer en. Branderhorst. Ze hebben ook het on derhoud binnen en buiten vrij, dat is voor rekening der gemeente. Zij zijn ook niet verplicht i*. die woning te blijven, ze mogen ook een andere wo ning betrekken. Smits. Ik ben er niet tegen om iets van de huur af te doen, maar niet te veel. Hoeveel bedraagt de huurwaarde thans? Voorzitter. Voor Drongelen ƒ250, voor Genderen 300 en voor Meeuwen 312. v. d. Schans. Ik stel voor om de hu ren met 50 te verminderen. Smits. En ik maak er een voorstel van om ze met 25 te verminderen. Het voorstel v. d. Schans in omvraag gebracht wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmenalleen de heeren van der Schans en van Buren stemden vóór. Het voorstel Smits wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen; vóór stemden de heeren van der Schans, Smits en v. Buren. Tegen de heeren Branderhorst, van den Heuvel, Stravers en van Beek. Het voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken is hiermede aange nomen. 2. Wijziging begrooting 1924. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. Ook wordt B. en W. gemachtigd in de begrooting voor 1925 die verande- I ringen aan te brengen, die Ged. Staten I volgens hun nota van aanmerkingen verlangen, en welke slechts van admi nistratieven aard zijn. 3. Verzoek van Nic. de Graaff te Genderen, om beschikbaarstelling van gelden ingevolge de Landareiderswet. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om hem het gevraagde voorschot van 2500.te verleenen, voor den aankoop van een stukje grond en het bouwen van een woning, waarvan de kosten op ongeveer ƒ3400.zijn ge raamd, onder voorwaarde, dat hij daar voor een eerste hypotheek van 2500 op die woning geeft, terwijl dit besluit pas in werking treedt, nadat de ge meente van het rijk eenzelfde voorschot ingevolge de Landarbeiderswet heeft ontvangen. Stravers. Kan hij niet op een andere manier geholpen worden. Voorzitter. De gemeente is verplicht om, als die man naar het oordeel van den gemeenteraad, aan de in de wet gestelde eischen voldoet, het gevraagde bedrag te geven, wat de gemeente op haar beurt weer van het rijk terug ont vangt. De gemeente blijft dus verant woordelijk tegenover het rijk, maar de kans op verlies is hier zeer gering, daar het gevraagde voorschot ƒ2500 is en de waarde van het pand ƒ3400 zal worden. Het is voor den betrokken persoon voordeeliger als hij van de ge meente dit voorschot krijgt, dan van particulieren. Hij behoeft nu maar 4 pet. rente te betalen de eerste 4 jaren en daarna 5Vg pet., waarin dan echter rente en aflossing tegelijk begrepen zijn. Branderhorst. Na de vergadering van Burg. en Weth. heb ik nog eens naar dit geval geïnformeerd en ge hoord dat die man z'n vader en schoon vader hem eigenlijk goed kunnen hel pen. Het was toch beter als de ge meente er tusschen uit kon blijven. Voorzitter. Als de toestand zoo is, dan is toch ook voor de gemeente het risico uiterst gering. Smits. Het kan voorkomen dat het gezin door ongelukken als overlijden, enz., getroffen wordt, en hoe oppassend die menschen overigens ook zijn, zou den ze dan wel eens niet in staat zijn aan hunne verplichtingen te kunnen voldoen en de gemeente zou dan met den strop zitten te kijken, daar ze niet graag tegenover zoo'n gezin hare rech ten zou doen gelden en het huis ver koopen. Voorzitter, 'tls nu eenmaal bekend dat de gemeente geen liefdadige in stelling is, die in elk geval betaald moet worden, zooals dat met de belas tingen het geval is. v. d. Beek. Mij dunkt wij hebben hier slechts te beoordeelen of er voldoende overwaarde is en dat blijkt het geval te zijn. Bovendien of hij als een oppas send man bekend staat en daarover zijn we het ook allen eens. Welnu, dan is de gemeente toch ook verplicht het te geven, want bij niet-inwilliging kan hij in beroep gaan. Na nog eeqige discussie wordt be sloten om het voorschot te geven onder voorwaarde dat er minstens een over waarde van 750 moet blijven. Blij ven dus bij het bouwen de kosten aan merkelijk beneden het geraamde be drag van 3400, dan wordt het voor schot in verhouding verminderd. 4. Voorstel van B. en W. tot ver koop van de woning behoorende bij de vroegere openbare school te Genderen. De Voorzitter deelt mede dat in de laatste vergadering besloten was dat B. en W. met een vaortsel zouden komn wat met deze woning zou moeten ge beuren. Zij stellen thans voor deze voor ƒ3000.aan het bestuur der bijzon dere school te, verkoopen, onder zekere voorwaarden. Er kan omtrent dezen verkoop nog slechts een voorloopige beslissing genomen worden, want bij onderhandschen verkoop moet de ge meente het eerst door een commissie doen schatten en het publiceeren, op dat de ingezetenen hunne bezwaren eventueel kunnen indienen. De bedoe ling is echter om de woning toch, onaf hankelijk van den uitslag der schat ting, voor 3000.— te verkoopen. Die schatting moet volgens voorschrift van Ged. Staten plaats hebben, doch zou die al eens hooger uitvallen dan 3000.dan kan het gemeentebestuur in dit geval, op degelijke gronden aan Ged. Staten aantoonen, waarom voor lager prijs is verkocht. De Vooizitter wijst er verder nog op, dat het (nog (niet vaststaat, dat de schoolvereeniging het voor 3000. I wil koopen. De vorige keer wilden ze nog niet hooger dan 2500.gaan, doch hoewel spr. het niet officieel weet, heeft hij toch wel eens terloops, gepolst en heeft hij den indruk gekregen, dat zij over die ƒ500.— verschil nog wel heen zullen stappen. De heer Smits vindt het beter wan neer eerst de schatting plaats heeft en dan later in den raad een prijs vast stellen. Dan kunnen de schatters zeker niet beïnvloed worden, zooals nu, nu ze het bedrag van 3000.reeds in de couranten-verslagen kunnen lezen, dan gaat de raad ook vrijer ,uit. De heer van den Heuvel meent, dat men dankbaar mag zijn, er zoo af te komen. Hij wijst op de 310.huur die de gemeente anders 's jaarlijks heeft moeten betalen en die ze dan ook voortaan in de kas kan houden. De heer van der Schans is van mee ning, dat zelfs, al zou bij een publieke verkooping het pand 8000.opbren gen, het nog voordeeliger voor de ge meente zou zijn, het op de voorgestelde manier te verkoopen. De heer v. d. Beek is het hiermede ook volkomen eens. Iedereen die een beetje rekenen kan, zal dat moeten toe geven en hij begrijpt dan ook niet, hoe men nog iets tegen dit voorstel kan hebben; laten ze het dan eens anders voorrekenen of met een beter voorstel komen. Het voorstel van B. en W. in om vraag gebracht, wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Stravers en Smits. Tot schatters van bedoeld pand wor den op voorstel van B. en W. benoemd de heeren Haspels, Kleinloog en van Gorkum. Die van Drongelen wijst in ontvang sten een bedrag aan van 6728.48, uitgaven 5533.63, dus een voordeelig saldo van 1194.85. Die van Eethen in ontvangsten 2641.46, uitgaven 1876.90, dus een batig saldo van ƒ764.56. Die van Babiloniënbroek in ont- dat spoedig ook de tweede luidklok zal kunnen worden gebruikt. De film Adoro Te de bekende film van het Eucharistisch Congres te Amsterdam, die nog steeds in alle plaatsen zoo'n enorme belangstelling blijft trekken, zal Woensdag 10 Dec. a.s. ook hier in de gemeente vertoond vangsten 4324.94, uitgaven 1781.53!, worden, n he Sebouw dus een batig slot van 2543.35£. Deze rekeningen worden alle ter in zage gelegd en door een commissie on derzocht, die in een volgende vergade ring rapport zal uitbrengen. Door den Voorzitter wordt tenslotte nog medegedeeld, dat uit een bespre king met Jode gebleken is, dat hij de huur voor kamers, waar vroeger i te Meeuwen het raadhuis gevestigd was, en die na 1 Mei 1925 nog 3 jaar loopt, niet wenscht te verbreken, dan tegen der St. Clemensparochie en wel des namiddags voor de kinderen en des avonds voor volwassenen. Ongetwij feld zal ook hier deze schoone film een overtalrijk bezoek trekken. Onder No. 114 is,aan het Rijks telefoonnet aangesloten het Bloemen magazijn „Semperflorens", F. van Bla- del en Zonen, Grootestraat 235a. Naar wij vernemen is door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" alhier een prachtig vaandel aange- een tegemoetkoming van 125 per jaar, I kocht, waardoor ongetwijfeld in een anders moet de gemeente die 3 jaar lang gevoelde behoefte wordt voorzien. nog 150.per jaar betalen, dus zou I Het ligt in de bedoeling de onthul- ze 25.per jaar voordeel hebben. I ling met eenige feestelijkheden te doen De heer van Buren wijst er op, dat geschieden, door n.l. een buitengewoon Jode eigenlijk meer dan 25 per jaar concert te geven alleen toegankelijk laat vallen, als men nagaat dat de ge- voor honoraire, leden en hen die een meente ook het onderhoud nog had en bijdrage voor het vaandel schonken er thans alles erg verwaarloosd uit- Zoodra een en ander nader is geregeld er mans aim* eg I en vastgesteld komen wij hierop nog nader terug. ziet. Met algemeene stemmen wordt be sloten op de gestelde voorwaarden de huurovereenkomst te beëindigen. De Voorzitter zegt in geheime ver gadering nog iets te willen bespreken aangaande het Electriciteitsbedrijf, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. RECHTSZAKEN. BOSSCHE RECHTBANK. De rechtbank heeft L. S. te Waspik beklaagd van mishandeling, ontslagen van rechtsvervolging. De kinderrechter heeft de strafzaak tegen den minderjarigen J. P. K. te Waalwijk voor onbepaalden tijd ge schorst. Mishandeling. H. J. K. landbouwer te Kessel, was door de rechtbank veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf ter zake dat hij op 1 Augustus 1924 te Kessel, gem. Alem Jan de Veer gewelddadig heeft geslagen. In hooger beroep werden als getui gen gehoord Th. Legius, J. G. de Veer en J. de Veer. 't Was een ingewikkelde geschiede nis waarbij de getuigen niet veel los lieten. De Adv. gen. eischte met bevestiging van het vonnis dezelfde straf. Als verdediger trad op mr. Jos. van Besouw, Den Bosch. Geheime branderij. A. J. R. handelaar in aardappelen, vroeger te Zevenbergen, thans te Breda woonachtig stond in hooger beroep terecht terzake, dat hij ten zijnen huize, destijds te Zevenbergen er een geheime branderij op na hield die was ingericht ter fabricage van dranken waarvoor accijns betaald moet worden. De behandeling der zaak werd terug verwezen naar de Rechtbank te Breda. Paulientje en Maaike. Die twee waren 'n paar dikke vrien dinnen uit Woudrichem, maar er kwam een „haar in de boter en toen toonden de deerntjes zich niet van een mooien kant! Paulientje, die altijd met Maaike ge armd uit wandelen was gegaan, had deze toen een mep gegeven en Paulien tje liep toen naar de politie. „Ja maar", verdedigde zich Paulien tje: „ze maakte het er naar; ze zei schoft!" En ze zei: „Parijsche dame!" „En", aldus Maaike: „ze schopte me". „Da's niet mooi voor een Parijsche dame", merkte de officier op. „En is 't nu weer goed tusschen jul lie?" vroeg de president. „Neen", antwoordde Maaike en ze schudde d'r polkahaar, „ik houd niet meer van haar en moeder heeft ook niet graag dat ik met haar omga". En 't slot was dat het O.M. tegen de Parijsche dame 10.boete eischte wegens mishandeling. De politierechter deed er de helft af en veroordeelde beklaagde tot 5. boete. PROVINCIAAL NIEUWS. De Voorzitter deelt mede een brief van de P.N.E.M. te hebben ontvangen, waarin wordt verzocht ten spoedigste een bedrag van 5100.te willen stor ten, hetgeen den 15 November reeds had behooren te geschieden. Hij stelt voor in afwachting van betere tijden hiervoor een kasgeldleening groot j 5000.( aan te gaan, rentende 5| pet., af te lossen op den dienst 1924. Aldus wordt besloten. Nog zijn ingekomen de rekeningen over 1923 van het Burgerlijk Armbe stuur van Drongelen, Eethen en Babi loniënbroek. Op de j.l. Vrijdag 23 Nov. ge houden bestuursvergadering der W Q. V. werd het bestuur samengesteld als volgt J. Schambergen, voorzitter. J. Dumoulin, le secretaris. J. Trommels, 2e secretaris. H. Dumoulin, penningmeester. A. de Brouwer le comm. van orde. M v. d. Ven, 2e comm. van orde. Voorts werd de gewone jaarlijksche uitvoering in breede trekken besproken Daar de W. G. V. op 14 Dec. e.k. zal deelnemen aan de gecombineerde uitvoering van den kring Tilburg en daarvoor moest worden ingestudeerd een rylhmische oefening benevens een zwaar springnummer, zijn de voorbe reidingen voor de uitvoering eenigs- zins op den achtergrond geschoven. Toch zal getracht worden de uitvoe ring nog in Januari 1925, zooals ge bruikelijk, te doen doorgaan. Tevens werd het voornemen geopperd als buitengewoon attractie-nummer eenige specialiteiten te engageeren. Wij hopen dat de vereeniging suc ces mag hebben in haar pogen. In- en uitvoer van schoenwerk in October 1924. De handel met het buitenland in schoenwerk heeft voor onze eigen industrie in October j 1. geen ver ontrustende vormen aangenomen de cijfers van im- en export over die maand wijzen er veeleer op. dat de Nederlandsche nijverheid wat meer lucht krijgt dan ooit na de weder- openstelling onzer grenzen op medio Juni, het geval was. De invoer is naar de waarde lager, de uitvoer naar de hoeveelheid hooger, wat uit de volgende cijfers blijkt: Invoer Juli 1924 391 322 p k f727 000. Invoer Aug. '24 300 690 p k f 679 000. Invoer Sept. '24 359.194 p. a f 727 000. j Invoer Oct. '24 306.984 p. a 1 624 000. I Uitvoer Juli '24 39 013 p a f 188 000. Uitvoer Aug. '24 19.404 p. k f 104.000. Uitvoer Sept '24 29 783 p k f 113.000 Uitvoer Oct. '24 42.322 p a f 181.000. Zouden we nu eindelijk op een keerpunt in den buitenlandschen handel van ons artikel zijn gekomen? Het is voor het eerst sinds vele maanden, dal schoenwerk voor de algemeene handelsbalans een beter figuur maakt door zijn invoer tegen over de vorige maand te verminderen met f103 000 en zijn uitvoer te ver meerderen met f68 000, hetgeen voor de handelsbalans een totale verbete ring met f 171.000 uitmaakt Laten we hopen dat deze teekenen van vooruit gang duurzaam zullen zijn. De uitvoer in October 1924 maakt naar de hoeveelheid ca. 14 pet., naar de waarde ca 29 pet. van den invoer in dezelfde maand uit, het gunstigste verhouclingscijfer van de laatste vier maanden (resp 8 en 16 pet in Sept., 6'/2 en 15 pet. in Aug., 10 en 26 pet in Juli). Hoewel nog lang niet zoover, dat de uitvoer met 100 pet. den invoer dekt, mag men toch zich reeds ver- htugen over het herwonnene Over de 10 verhoopen maanden van 1924 heeft de gemiddelde maandelijk- sche invoer bedragen aan Waalwijk, 2 Decmber '24. -Door Burgemeester en Wethou ders is aan de Ned. Hervormde Gem. in voorm. Baardwijk toestemming ver leend tot het houden eener loterij, waarvan de opbrengst zal worden aan gewend tot het aanbrengen eener ver warming in het Herv. kerkgebouw. Bij Kon. Besluit is de gewijzigde verordening op de hondenbelasting goedgekeurd, zoodat voortadti het laten losloopen van honden zonder penning strafbaar is. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende adver- ----- -- - - fif.n tentie „effende de p^ert^ng j jgjgg^-" ,%™'p jggjj e-CMen' is thans bezig den tweeden tezamen 252 154 p t 534 200 luidstoel in den ouden kerktoren van De aandeelen in den invoer in het voorm. Baardwijk te repareeren, zoo- tijdperk Jan. t/m. October 1924 be- I iH i Die van rsaDiioiuenurueK m Iliei Wt; life Gill IC VCiUitncn, nininninm.it kunt U tegen de gevaren van verkoudheid hetlteste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts iiiiiillllliminHHiniiiiinniiiininmiliiilnn i f 1

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5