«Tm mim Nr. 97. Zaterdag 6 Dec. 47e Jaarg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK Openbare verg. van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 29 November des avonds ten 6 uur, Voorzitter Edelachtb. heer Moonen. Klokslag 6 uur opent de Voorzitter de vergadering en deelt mede dat de heeren de Jong en van Rijn kennis hebben gegeven dat ze verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen, De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven van den heer Visschers, gemeente-ontvanger te Qeertruidenberg. Adressant wijst er op dat hij belast is met het innen van huurioonen waar mede hij veel werk heeft en bovendien verantwoording. De Voorzitter zegt dat een en ander geregeld is in Geertruidenberg bij gemeente-verordening en stelt daarom voor afwijzend op h^t schrijven te be schikken. Alleen Burg. en Weth. daar hebben te oordeelen of hem daarvoor eenige verhooging van salaris toekomt. Een adres van den politiebond St. Michael en de R. K. Vroedvrouwen school te Heerlen, waarin om subsidie wordt gevraagd, wordt voor kennisge ving aangenomen. Een schrijven van den Alg. Ned. Wielrijdersbond waarin wenken wor den gegeven bij het aanleggen van voetpaden enz. wordt aangehouden om daarmede ter zijner tijd rekening te houden. Schrijven van Mevr Wed. Heere, waarin ze mededeelt dat ze geen af stand wenscht te doen van haar tuin. Schrijven van den Rijkswaterstaat houdende mededeeling dat de vernieu wing van den Rijksweg slechts tot den Boterdijk zal plaats hebben. De heer Van Dongen Torman wijst er op dat door de tram de rails al tot aan het kruispunt van de spoorlijn zijn verhoogd Voorzitter. Dat kan de directie van de tram al wel hebben laten doen maar dit is een officieel schrijven. Van Dongen—Torman Toch was verbetering wel wenschelijk vooral aan de bermen wijl door het steeds druk ker wordend verkeer van auto's en vrachtwagens de menschen niet meer zoo regelmatig over den weg kunnen loopen. Voorzitter. Daar is met den opzich ter ook al eens over gesproken maar ik geloof dat ze geen oude klinkers meer hebben. De heer Zijlmans wijst op den slechten toestand van den Dijk, een gevolg van het opbreken der Waterleiding, De Voorzitter merkt op dat men nog bezig is met alles in orde te brengen. Vervolgens deelt hij nog mede dat hij alsnog zal trachten om te zien dat door het Rijk een rij vielpad naast den Rijksweg wordt aangelegd. De heer P v. Dongen vraagt of of ficieel met mevr. Heere over verkoop van dien tuin is gesproken Voorzitter. Door den burgemeester is daarover gesproken. P. van Dongen. Ik ben niet bij de vorige vergadering aanwezig geweest, dus weet niet wat daaromtrent is be sproken. Is het een groot algemeen belang. Van Woerden Het is door mij ten berde gebracht. P. van Dongen. Ik wil maar zeggen, als het een werkelijk algemeen belang is, dan moet men haar niet ontzien. Ik geloof ook wel, dat het daar een goede verbetering zou zijn, indien de weg een meter of 2 of 3 breeder werd. Voorzitter. De vraag is of het belang wel opweegt tegen de kosten. Men zou het kunnen krijgen door de onteige ningswet, maar zij heeft er zelf f 1000 voor gegeven en dan komen er nog de kosten van aanleg bij benevens het hek enz P. van Dongen. Dan zou het gek zijn om er aan te beginnen. Voorzitter. Van een procedure is van te voren niet veel te zeggen, maar ik vrees dat de gemeente dat zal hebben te betalen. P van Dongen. Iemand kan iets wel 10 maal te duur koopen, moet men het dan zoo ook overnemen. Van Woerden Het is wel een alge meen belang als daar de weg iets breeder kon komen, maar het belang is nu niet aan dien aard dat er zoo veel geld voor uitgegeven kan worden. P. van Dongen. Men moet mij niet verkeerd begrijpen. Ik wil mevr. Heere niet onaangenaam zijn of wat ook, maar ik vraag een en ander maar omdat ik een vorige -maal bij de bespreking hiervan niet aanwezig ben geweest. 2. Nota van aanmerkingen bij Gede puteerde Staten gevallen op de gemeen te begrsoting dienst 1925 met ontwerp antwoord van Burg. en Weth. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Ontwerp besluit om voor het jaar 1925 ten behoeve van het GEB bij S. D Lankhuijzen Co's Bank te Raamsdonksveer, zoo noodig kas geld op te nemen in rekening-courant. De Voorzitter merkt op, dat dit be sluit ieder jaar moet worden genomen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4 Voorstel van Burg. en Weth, tot niet inwilliging verzoek van P H Spee- tjens om duurtetoeslag op zijn pensioen Voorzitter Dat is voor de derde maal dat zulks door adressant wordt ge vraagd. doch aangezien de omstandig heden van adressant nog steeds de zelfde zijn gebleven, blijven Burg. en Weth. op hun standpunt staan en stellen voor het schrijven voor kennis geving aan te nemen. Aangenomen. 5. Ontwerp besluit tot het aangaan in 1925 eener tijdelijke kasgeldleening groot hoogstens f 60 000 Voorzitter. Dit betreft een besluit dat reeds vroeger is genomen maar aangezien we nog geld op deze wijze kunnen krijgen 5'/j pCt. is het voor- loopig nog niet raadzaam om een vaste leening aan te gaan Conform het voorstel van Burg. en Weth wordt besloten. 6 Benoeming lid in de school commissie wegens periodieke aftreding van den heer D Lankhuijzen Szn. Wordt met algemeene stemmen her benoemd. 7. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. De heeren Canters, de Wit, Kieboom, L. Klijn, J. W. Klijn, A van Beek en W. A. Martens worden met algemeene stemmen herbenoemd. 8 Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftre ding van den heer A Zijlmans. Wordt met bijna algemeene stemmen herbenoemd. 9. Benoeming leden der commissie van fabricage wegens periodieke af treding der heeren P, A. van Dongen, P. Broeders en J C. Schoenmakers Worden met op 1 na algemeene stemmen herbenoemd. 10. Benoeming leden der lichtcom- missie, wegens periodieke aftreding der heeren J. P. van Dongen-Torman, J. C. Schoenmakers en J, B. Zijlmans. Worden met op een na algemeene stemmen herbenoemd 11. Ontwerpbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1924 Conform het voorstel van Burg en Weth. wordt besloten. De heer van Dongen-Torman vraagt hoe het met de kwestie van de barak is. Voorzitter, De Zusters klagen daar over. Die is absoluut zoo niet meer te gebruiken Zooals de heeren weten is er al eens een begrooting gemaakt volgens de gegevens van Dr. van Moorsel De kosten daarvan waren begroot op f 25000 en het spreekt van zeff dat daar op het oogenblik niet aan is te beginnen. Van Dongen Torman. Dus dan is er geen barak. Dat is toch feitelijk on verantwoordelijk voor zoo'n gemeente Voorzitter. De groote moeielijkheid zit 'm daar in dat de te bouwen barakken aan de voorgeschreven eischen moeten voldoen en die eischen zijn geweldig hoog opgevoerd. Burg en Weth hebben gemeend dat de finantieele toestand van de ge meente het momenteel niet toelaat zulke extra uitgaven te doen. Iets anders zou zijn als het bestaande gebouw zou zijn te restaureeren en daarom zullen we eens nagaan of dat niet is te verbeteren. Zijlmans. Dat is niets meer. De gemeente opzichter heeft er al zoo dikwijls naar gekeken. Voorzitter, U begint al a priori te zeggen dat het niet meer in orde kan worden gemaakt, dat lijkt nu niet de weg. Zijlmans. Het is nu een hok. geheel onbekwaam. Men kan met z'n vuist zoo maar door de muren steken. Maakt daar dan nog maar iets van. Voorzitter. Dan komt het mij een beetje raadselachtig voor daf het wel voor een ander doeleinde kan worden gebruikt. Zijlmans. Ja, voor bergplaats van oud papier. P. van Dongen. Het beste zal zijn dat Burg. en Weth. de zaak eens onderzoeken Als het voor 2 3 dui zend gulden in orde is te krijgen, dan is het wel gewenscht dat er toe wordt overgegaan. Het gebouw behoeft geen luxe gebouw te zijn, als het zoo maar voldoet aan de eischen. Voorzitter. En die zijn juist zoo hoog gesteld als men een nieuw gaat bouwen. Er moeten zooveel en zoo veel kamers zijn, die weer allemaal aan de eischen hebben te beantwoorden, enz, Lankhuijzen. Het moet in ieder ge val als het in orde wordt gemaakt, degelijk worden gedaan, niet dat het over een paar jaar weer in elkaar valt. Broeders Het is nu al eenige jaren geleden, dat die begroöting is gemaakt en intusschen zijn de prijzen van het bouwen heel wat lager geworden zoo dat misschien nog wel eens prijsop gaaf kan worden gevraagd. Voorzitter. Laat het nu eens f 15000 kosten, dan kan men er nog niet aan beginnen. Broeders. Het is toch onverantwoor- dat er geen barak is Voorzitter. Wij zullen alles eens goed nagaan. Van Dongen-Torman. Zijn er, met het oog op de waterleiding, al brand slangen. Voorzitter. Nog niet, maar binnenkort is de vergadering en dan wordt be sproken om voor verschillende gemeen ten tegelijk aan te koopen, Dat zal aan den prijs ook nog wel wa afdoen. Netten. Ik zie op het Fort weinig aansluitingen komen en zou daarom den weg maar in orde laten maken. Het is ondoenbaar om nu daarheen te komen. Vooral voor dokter en ver pleegster is het 's avonds niet om te doen. Voorzitter. Men is nog steeds bezig de wegen te herstellen. U zegt dat die menschen er niet aan zullen denken maar die zijn op de eerste plaats aangewezen om aan te sluiten, want die gebruiken veel water uit de haven welke op 't oogenblik weer be smet is met typhus baccillen. Wij heb ben de noodige waarschuwingen dat hef water gekookt moet worden, laten ophangen. Over 5 jaar moeten de woningen zijn aangesloten doch het best was dat daar direct toe werd verplicht Voor de rentabiliteit van het bedrijf was het wel gewenscht Netten. Dat zou onbillijk zijn, want het is duur. Voorzitter. Onbillijk is het nooit als iets wordt gedaan voor de gezondheid. Duur is het ook niet. Voor een arbei derswoning zal 't hoogstens f 12,per jaar zijn. Broeders. Is er geen adres ingeko men van de bewoners van de Brande- steeg om een lichtpunt daar aan te brengen. Ze hebben zulks al in het voorjaar gevraagd en hebben nu nog geen antwoord. Van Dongen-Torman. In de commis sie is besloten geen gevolg aan dit verzoek te geven, omdat daar niemand is aangesloten, Broeders Dat kan wel maar 't zijn toen ook belastingbetalers Voorzitter. Het gaat niet als de men schen zelf geen bewijs geven, dat ze het licht apprecieeren. Bovendien gaat het niet aan om in alle hoekjes en gaatjes lichtpunten aan te brengen, want dan weet men niet meer waar men blijft. P van Dongen. Ik heb precies gezien dat van Strien, maar nu onder andere condities, weer het vuil moet ophalen. Voorzittei, Het vuil zal nu voortaan 2 maal per week opgehaald worden en in alle straten. Zijlmans Hij moest een andere kar daarvoor hebben,zoo'n soort driewieler. Voorzitter. Men kan niet te veel eischen gaan stellen, want dan zou juist alleen die persoon inschrijven die in het bezit is van zoo'n wagen en zou hij het monopolie krijgen. Het is nu gegund voor f 448 Hierna gaat de raad over in geheim comité. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 20 Nov. des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. v. d. Ven. Ongeveer half acht opent de Voor zitter de vergaderingafwezig de heeren J. v. Wagenberg en Prinsen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat dit op de agenda is gezetechter zijn er geen 2. Herbenoeming van een lid van 't Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den Edelachtb. heer G. R, v d. Ven. Wordt met algemeene stemmen her benoemd. 3. Herbenoeming lid schoolcommis sie wegens periodieke aftreding van den heer R. v Haider. Werd met algemeene stemmen her benoemd. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van een subsidie over 1924 aan de Pluimveevereen. Nut en Sport. Burg. en Weth. stellen voor als een bewijs van sympathie voor deze nog zoo jeugdige vereeniging. die werkelijk een belang bevordert, f 20 subsidie te verleenen Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten De heer Van Sprang bracht namens de vereeniging een .woord van dank voor deze betoonde belangstelling en sprak de hoop uit. dat de leden hun belangstelling eveneens zullen toonen door een bezoek aan de tentoon stelling. 5. Voorstel tot wijziging van de verordening op de helfing van leges. De Voorzitter deelt mede dat thans weer een schrijven is gekomen van het Ministerie, dat 50 pCt. kan wor den geheven van de hoofdsom aan leges op jachtacten. Burg. en Weth stellen voor de verordening in dien geest te wijzigen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der instructie van de verlos kundige. De Voorzitter merkt op dat in de verordening staat tot welk bedrag de verloskundige mag rekenen. Hij stelt .voor dat uit de verordening te lichten aangezien dat dit niet meer mag. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De Voorzitter deelt nog mede dat tot verloskundige is aangesteld mej. Jansen uit Son. Burg. en Weth. stellen voor het salaris op f 1200 te brengen. Voor het Wit-Gele Kruis verricht ze dan de taak als zuigelingenverpleegster. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 8. Vaststelling van de gemeente rekening 1923. De heer van Heesbeen deelt mede dat de commissie de rekening met de bescheiden heeft onderzocht en in orde bevonden, waarom ze voorstelt aldus vast te stellen, waartoe wordt besloten. 9. Vaststelling van de Balans, en de verlies- en winstrekening van het G. E. B. over 1923. Wordt vastgesteld als is aangeboden. 10. Voorstel van Burg. en Weth tot vaststelling van eene jaarlijksche af schrijving op de bezittingen van het G. E. B. Als jaarlijksche afschrijving op de bezitting van het G. E. B werd vast gesteld 3 3 pCt. of f 3500 zooals de Raad heeft gevoteerd. 11. Voorstel van Burg en Weth. tot regeling van de bezoldiging van den monteur van het G E. B.. De Voorzitter merkt op dat door den monteur nu voor een jaar op proef is gewerkt en hij thans voor goed dient te worden aangesteld. Waar de monteur vrij is om voor eigen reke ning te werken, stellen B. en W.. in overleg met de Commissie voor hem een bezoldiging te geven van f 1000 per jaar Dit beteekent een verlaging van f 400. 't Is nu een bij-betrekking voor hem. Hij moet echter het werk dat voor het G E. B moet worden gedaan, steeds het eerst uitvoeren. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het tarief van stroom voor kracht. Burg en Weth. stellen voor. waar het tarief voor kracht gebleken is te hoog te zijn, de toevoer te bepalen als volgt1500 K.W U. of minder 25 cent, 1500 tot en met 2000 K W,U. 22 cent, 2000 K.W U. of daarboven 20 cent. Zonder discussie kon de raad zich met dat voorstel vereenigen 13 Voorstel van Burg en Weth. tot wijziging van de voorwaarden voor beschikbaarstelling van garantie lei dingen Burg. en Weth. stellen in overleg met de Commissie voor de voorwaar den voor beschikbaarstelling van ga rantie-bijdragen zoodanig te wijzigen, dat aansluiting gemakkelijk wordt. Besloten wordt deze zaak eerst nog eens onder het oog te zien. 14 Vaststelling der begrooting van het G. E B. over 1925. Wordt vastgesteld als is aangeboden 15. Vaststelling der begrooting van de gemeente over 1925. In verband met het genomen raads besluit moet de post voor de verlos kundige met f 500 worden verhoogd De heer Boom vraagt hoe groot de opbrengst is geweest van de landerijen die op f 30 000 zijn geraamd, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit f 26.000 is geweest met uitzondering van het visch- en jachtrecht. De raming voor 1926 is f 21.384 De heer v. d, Griendt wil verder de verordening op de hondenbelasting zien gewijzigd. De Voorzitter zegt dat de herziening in bewerking is, zoodat de verorde ning beter uitvoerbaar wordt. In de volgende vergadering zal hij dienaan gaande met nadere voorstellen komen. De kosten van het onderwijs voor de gemeente zijn alleen reeds f 12331 met aftrek van alle subsidies Het electriciteitsbedrijf vraagt even eens ruim f 12,000, wat samen al f 24000 is. De begrooting werd daarna met algemeene stemmen vastgesteld, 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot aanwijzing van het vermenigingsvuldi gingscijfer. u Burg. en Weth. stellen voor dit te bepalen op 1.3 pCt. De Voorzitter zegt dat niet lager is te gaan wijl men f 47.600 noodig heeft In 1926 zal men zeer waarschijnlijk een verlaging van dit cijfer krijgen. 17 Bespreking aanleg bandhout. Wethouder van Buul bracht namens de commissie rapport uit. De com missie is de meening toegedaan dat er wel iets goeds van is te maken, doch raadt aan dit jaar er nog niet aan te beginnen. Vervolgens werd de vraag gesteld wat men zou doen met de Zooislagen en de Weelkampen. De heer van Sprang is van meening dat, nu de Zooislagen niet voldoende opbrengt, men er banden moet gaan steken en met een bunder alvast te beginnen omdat men dan niet zooveel kosten heeft voor poothout. De heer v Buul merkt op dat het land nu slecht is. Om er iets van te maken zou zeker f 1200 kosten. De heer Boom geeft in overweging om het voor 8 of 10 jaar te ver pachten met het recht om banden te steken Spr. is de meening toegedaan dat dat voordeeliger zal zijn dan eigen exploitatie. De heer van Heesbeen is het daar volkomen mee eens. De heer van Buul kan zich daar eveneens mee vereenigen. De heer van Halder ook maar zou een minimumprijs willen bepalen waar het land voor af mag gaan. De Raad besloot het land te ver pachten a.s. Maandag met het recht banden te poten Alle leden zullen daarbij tegenwoordig zijn om dan te beslissen of het land voor den geboden prijs afgaat Achter de school van de gemeente, zijn door een ander per abuis 5 boomen gerooid en verkocht. De boomen waren geschat op f 35 doch brachten bij de verkooping op f65, welk bedrag in de gemeentekas zal worden gestort. Tusschen net bestuur van de Bossche Licea en het Dag. Bestuur van de gemeente is een geschil ontstaan over het verleenen van subsidie. Indertijd is wel besloten subsidie te geven aan gymnasium-onderwijs, maar niet aan Handelsonderwijs. De Voorzitter zegt dat een leerling uit deze gemeente de Handelsschool te Waalwijk bezocht en of de raad alsnog wil besluiten ook deze subsidie te verleenen. Met algemeene stemmen wordt be sloten geen subsidie te verleenen. Schrijven van het gemeentebestuur van Waalwijk betreffende aanleg van een waterleiding. De burgemeester zegt, dat de men schen niet tot aansluiten worden verplicht en waar hier over het alge meen genomen de menschen goed put water hebben, zal van aansluiting niet veel komen. Zou er wel verplichting komen, dan zou ook heel Waalwijk op z'n kop staan. Tengevolge daarvan vindt hij het onverantwoordelijk voor een onderzoek f 300 uit te trekken, waarmede de raad zich kon vereenigen De heer Boom stelt voor de percee- len 3, 4 en 5 van blok 6 voor 6 jaar te verpachten voor bandhont daar het gras niet geschikt is voor beweiding of hooiland. De heer Van Halder zou niet alles ineens willen verhuren aangezien er dan te veel land in pacht komt wat de prijzen zou drukken. De heer v. d. Griendt vraagt of het niet wenschelijk is om wat te reser veeren voor werkeloosheid. De Voorzitter merkt op dat men daar niets aan heeft wijl deze gronden 's winters geregeld onder water staan. Besloten wordt blok 5 en 6 (22 perceelen) te verpachten voor 6 jaar. Daarna ging de raad over in geheim comité. KUNST EN LETTEREN. Guido Gezelle. Telkens weer opnieuw zien wij in deze dagen den naam van Guido, en 't is of rond daarom veel menschen met bloemen staan, al door te wuiven, in den warmen zonneschijn „die danst en dingelt op de daken". (Gez.). Een boomkweekerskind was hij, geboren in het stille Brugge, een Vlaamschen priester later in alle nede righeid, maar tegelijk Dichter bij de gratie Gods. Geen die zijn talenten vergooide aan rauw naturalisme maar één die zijn rijke gaven stelde in dienst des Heeren en van zijn Vlaamsche taal. Een dichter die onze oogen weer deed opengaan voor wat er mooi en zonnig is rondom ons, één die ons te luisteren zette naar 't ruischende riet gezang die zingend de zon begeleidde als zij opsteeg of neerging, of haar een lied zong hoog in de strak blauwe lucht O Gulden hoofd der blije zonne Volheerlijke, altijd nieuwe bronne Van levenkracht, I

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5