1EUIHTIUIDEN Stop dien hoest... iP&éésS No. 99 Zaterdag 13 Dec. 1924 TWEEDE BLAD. blad* BINNENLAND. Wij lezen in het „Alg. Handels- Men za! wellicht met een glimlach, misschien, met zekere voldoening, hebben kennis genomen van de. wijze, waarop de raad van Rijssen de Indië- vliegers huldigde. De raadsmeerderheid was er ontstemd over dat de regeering onderscheid maakte in officieele erkenning der verdiensten van*het koene drietal en zij heeft die ontstemming geuit door de weigering een straat te noemen naar den heer Van der Hoop en in plaats daarvan den heer v. d. Broeke als peet daarvan aangewezen. Wij hebben, toen wij een der Inge zonden stukken, die ons naar aanlei ding der officieele onderscheiding be reikten, opnamen, er op gewezen, dat bij de toekenning dezer onderscheiding, waarschijnlijk rekening was gehouden met het verschil in verantwoordelijk heid. Wij weten zeer wel, en de raad van Rijssen bewijst het opnieuw, dat. dat in strijd is met geldige opvattingen der „meerderheid". Het is, niet de ondernemer, zegt deze meerderheid, niet de bedrijfsleider, niet de organi sator, die een bedrijf winstgevend maakt, het zijn hun medewerkers, de loonarbeiders aan de machine, die dat doen. De ondernemer en zijn geeste lijke medewerkers, dat zijn de men schen, die men belast met den smaad van een eventueel fiasco. Hun welsla gen kan ze gehaat maken naar 't woord van Burke maar dat het op hun credit zou worden geschreven is ondenkbaar. Zonder de medewerking van de loonarbeiders zouden zij immers ook bij den besten opzet, bij de scherp zinnigst doordachte en degelijkste voor bereiding, bij de meest volmaakte me chanische outilage niet hebben kunnen slagen. Het is dan ook volkomen uit den tijd, om ontdekkingsreizigers te huldi gen, zonder dat men hun medewerkers met hen op een lijn stelt. Het is een belachelijk anachronisme om te spre ken van de reizen van Peary, Scott en Amundsen. Zij mogen den tocht hebben voorbereid en georganiseerd, zonder hun medewerkers waren ze de haven van vertrek niet eens uitgeko men. In ernstdit is geen democratie Men doet aan de stoutmoedigheid, de technische vaardigheid, de bekwaam heid van den heer v. d. Broeke geen jota af, als men er de aandacht op vestigt, dat de voorbereiding, de navi gatie die ook vaardigheid, bekwaam heid en moed eischte nog iets anders en nog iets meer vorderde. Dat meerdere m&g in de onderschei ding gerust tot zijn recht komen. Ais de tocht mislukt was zou men immers ook niet in de eerste plaats den dap peren en knappen mecanien, den heer v. d. Broeke aansprakelijk hebben ge steld, maar den heer Van der Hoop of zijn plaatsvervanger Van Weerden Poelman, Men kan er over twisten of de regeering niet beter had gedaan den heer v. d. Broeke te ridderen. Wij zijn overtuigd, dat de orde daardoor in waarde niet zou zijn verminderd eer het tegendeel, dat zij echter het ver schil in verantwoordelijkheid ook in de onderscheidingen deed uitkomen, be wijst alleen, dat zij oog heeft voor de werkelijkheid, dat zij niet offert aan de mode om in wezen zeer verschillende praestaties met denzelfden maatstaf te meten, zooals dat bij onze neodemo- craten te doen gebruikelijk is. De raad van Rijssen bleef in zuiver neodemocratische lijn. Maar met wer kelijke democratie heeft dergelijk gebrek aan onderscheidingsvermogen niets uit te staan. In de avondzitting der Tweede Kamer werd de behandeling van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken voortgezet. De Minister deelde mede, dat vooralsnog toetreding tot het pro tocol moet voorbehouden worden, nu er een novum is ontstaan inde samen werking tusschen Frankrijk en Enge land, Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer inzake de nieuwe Tarief wet. Medegedeeld wordt, dat, voorzoover de meerdere opbrengst niet noodig is voor het sluitend maken van het bud get, deze naast de opbrengst eener weeldeverteringsbelasting aangewend zal worden tot verlaging van het suc cessierecht, en van de verdedigingsbe lasting en tot verhooging van den z.g. kinderafirek. De Minister vertrouwt binnenkort wetsvoorstellen in die richting te kun nen indienen. De onbewaakte overwegen. Met betrekking tot de onbewaakte overwegen deelt de Minister van Wa terstaat in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer het volgende mede Het valt zeer zeker te betreuren dat de opheffing van de bewaking' tot ernstige ongevallen bij enkele' overwegen heeft geleid, zij het dan ook door onvoorzichtigheid van de getroffenen. Vergeten mag het intusschen niet worden, dat buiten de spoorwegen het verkeer een dikwijls grootere mate van oplettendheid eischt. Inmiddels is het meerendeel der daarvoor in aanmerking komende over wegen thans reeds onafgesloten, zoodat een aanzienlijke vermeerdering van het aantal onbewaakte overwegen voorloo pig niet meer te verwachten is De tot dusver verkregen jaarlijksche besparing door de opheffing van de bewaking van overwegen, kan op ongeveer 1 '/a millioen worden ge- SChat Plaatsing, van de gebruikelijke waar schuwingsborden uitsluitend op groote ren afstand van de overwegen en wel ten behoeve van het snelverkeer, ver dient in het algemeen geen aanbeve ling, omdat deze borden ook dienen voor het gewone verkeer en het ge- wenscht is dat dit verkeer op het laatste oogenblik voor den overweg aan de noodzakelijkheid om uit te zien wordt herinnerd. Overigens is thans een voorstel in behandeling, om bij die overwegen, waar de waarschuwingsborden niet goed op afstand zichtbaar zijn en snelverkeer van beteekenis plaats heeft, een tweede bord op grooteren afstand, bijvoorbeeld 250 M. van den overweg, te plaatsen Chamberlain is Woensdag door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Daarna had de Engelsche minister van buitenlandsche zaken een onderhoud van een uur met den kardinaal-staats secretaris Oasparri. Naar verluidt is vooral de Palestijnsche kwestie be sproken. Het Duitsche kabinet Marx heeft besloten af te treden. Naar verluidt, zullen de eerste besprekingen in de richting van een burgerlijk blok gaan. De leider der Duitsche volkspartij, Stresemann, zou dan rijkskanselier worden. De 27-jarige A. J. E. uit Losser, die in den nacht van Vrijdag op Zater dag, bij het plegen van verzet tegen de politie, een schotwond in den buik kreeg, is gistermiddag in het R.K. zie kenhuis te Almelo overleden. GEMENGD NIEUWS. De burgemeester der gemeente Wouw. de heer W. J. F. Juten, tevens lid der Tweede Kamer, heeft den voor- zitter der R. K. Kamerfractie meege deeld. dat hij zich voor de verkiezin gen van 1925 niet meer beschikbaar stelt als Kamerlid. BUITENLAND. Gisterenmiddag 5- uur is de ruim 80-jarige heer M. C. v. d Grinten, wonënde Johannes Vijghstraat 26, te Nijmegen, ter hoogte van het Hertog plein aldaar door een vrachtauto over reden. De dood volgde onmiddelijk. De bestuurder van den auto reed door, doch zijn nummer is bekend. Vannacht is op den Leidsche- straatweg bij het Boschhek bij Den Haag een motorfietsrijder in bewuste lozen toestand liggende naast zijn motorfiets, aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat de bewustelooze een sche delfractuur had gekregen. Nadat hij naar het Ziekenhuis was overgebracht, is hij daar vanochtend, zonder tot het bewustzijn te zijn terug gekeerd, overleden. Het was de 17 jarige student J. v. P. van den Leidsche straatweg in Wassenaar. Uit de ligging van de motorfiets, die slechts licht was beschadigd, kon worden opgemaakt, dat de student heeft gereden in de richting Den Haag. Op eenigen afstand van de plaats waar het ongeval is gebeurd, bevond zich een persoon, die een hevigen slag heeft gehoord; deze heeft zich toen in de richting, uit welke het geluid kwam,'gespoed. Hij ontmoette daarbij een fietsrijder, die hem toeriep dat er iemand op den grond lag, doch daarna op zijn fiets wegreed in de richting van Wassenaar. Op het roepen van den ander gaf hij verder geen gehoor. Vermoedelijk heeft die fietsrijder het ongeiuk gezien, en het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de motor rijder bij het uitwijken voor den fiets rijder is geslipt. De 74-jarige weduwe G. Door- newaard uit Oldenbroek is gisteravond omstreeks halfzes bij het stappen uit een stoomtram, die nog niet geheel stil stond, gevallen en door de tram overreden. Kort daarna is zij gestorven. De Haagsche politie heeft gister ochtend een man gearresteerd, die ver dacht wordt, op zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft, een moordaanslag te hebhen gepleegd. Hij heeft zich Maandagavond bij haar vervoegd en, toen zij de deur van haar woning in de Newtonstraat geopend had, getracht haar met een bijl een slag toe te bren gen. De vrouw heeft echter op het juiste oogenblik de deur dichtgegooid, zoodat de bijl is terecht gekomen op het paneel van de d#ur, dat zwaar be schadigd is. Twee goederentreinen op elkaar geloopen. Gistermorgen omstreeks 7 uur is op het spoorwegemplacement te Dor drecht een goederentrein uit de rich ting Rotterdam, getrokken door loco motief 3305, in botsing gekomen met een richting Spoordok rangeerend ge deelte, dat te vroeg achteruitgeduwd werd. De achterste wagen werd uit de baan geworpen, de locomotief van den goederentrein ernstig aan den kop beschadigd, buffers en lamp afgerukt, andere wagens van heide treinen, in totaal 8, gedeeltelijk of geheel ver nield. De beambte H. J. Loesberg, uit Breda, kwam heelhuids uit een wagen, die versplinterd werd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, doch de materieele schade is groot. De verbinding met Rotterdam on dervond eenigen tijd vertraging, waar tot Zwijndrecht over enkel spoor moest worden gereden. Het opruimingswerk is in vollen gang. Een 2^-jarig zoontje van den land- houwer J. v. Wessel te Zwartenbroek, gemeente Barneveld, is Woensdagmid dag in een beekje nabij de ouderlijke woning verdronken. Te Utrecht is Woensdagavond een jongen in den Weerdsingel, ter hoogte van de Singeldwarsstraat, ver dronken. Donderdagmorgen is op den over weg bij Diependaal onder Arnhem, een vrachtauto van de firma A. Kooy te Arnhem, door een locomotief gegrepen. De auto werd 100 meter meegesleurd en totaal vernield. De twee knechts, die op den wagen zaten, A, en G. wer den gewond; den een moest een been worden afgezet; de ander heeft een been geroken. Gisteren is het drie-jarig zoontje van den brugwachter H. M. in het Zui- derdiep te Bruinerveen te water ge raakt. Hoewel de drenkeling spoedig op het droge werd gebracht, bleven de pogingen om hem in het leven te be houden, zonder resultaat. Drie personen maakten zeer laat In den avond nabij de woning van S. in de Korenstraat te Sittard flink ka baal en noodzaakten een bewoner, die reeds te bed lag, naar beneden te komen. Toen deze aan de deur verscheen, wilde het drietal onder het uiten van bedreigingen naar binnen dringen, S. heeft toen in zijn angst de deur weer gesloten en is naar boven geloopen. Een van het drietal heeft daarna met een rad uit een kruikar de deur trachten te forceeren. S,, voor ernstige dingen be vreesd, is toen boven voor het raam verschenen en heeft de kabaaimakers verzocht, heen te gaan. Daar hieraan niet werd voldaan, nam S. een revolver en loste daaruit een tweetal schoten, waarvan een den ge huwden H. C in het onderlijf trof. Met veel bloedverlieswerd de getroffe ne opgenomen en in de woning van C. binnengedragen. Inmiddels werd dr. Joosten ontboden, die den getroffene voorloopig verbond en overbrenging naar het hospitaal gelastte. S. is door de politie in verzekerde bewaring ge nomen. Hij zal heden voor den Officier van Justitie worden geleid. De toestand van den getroffene is ernstig. Te Hamburg heeft gisteravond de koopman Fritz Westfeld met 'n dolk een zekere Thomas Datiska gedood, met een revolver vrouw Heinemann en haar 14-jarigen zoon gewond en de 21-jarige dochter gedood In verband met den dubbelen moord te Culemborg is vandaag A.O stoelemaker van beroep, door drie rechercheurs op de markt aldaar ge arresteerd en naar Tiel overgebracht, Gisterenmiddag is de 31-jarige arbeider C. Thijs uit Etten-Leur bij de coöperatieve beetwortelensuikerfabriek te Zevenbergen bij het schoonmaken van een bietengrijper tusschen de tangen bekneld geraakt Hij werd inwen dig ernstig gekneusd naar het zieken huis te Breda gebracht, waar hij van morgen is overleden. De man laat een vrouw met 3 kinderen achter. Toen gistermiddag de stoomtreiler Stormvogel te I|muiden binnenkwam, heeft de schipper gerapporteerd, dat de 36jarige matroos v. d. Berg uit Noordwijk over boord geslagen is en verdronken. - Gistermiddag is een auto tank wagen van de Pure Oil Company aan de Wormsche brug, bij den Papierweg bij Apeldoorn, door een van Beekber gen komenden locaaltrein gegrepen. De wagen werd eerst een eind meegesleept en viel toen met zijn bestuurder niet ver van de Wormensche brug in het Dierensche kanaal. De bestuurder, H. J Hoegen Dijkhof werd spoedig op het droge gebracht. Hij had een diepe wonde aan het hoofd gekregen De tankwagen werd ernstig beschadigd. zal de heer H v. d. Heuvel, den j dienst als Gem. Opzichter wegens op- heffing dezer betrekking, verlaten. - De heer Wout Elshout, beter en alom bekend onder den naam van Wout de koster, thans rustend koster van de R K. Parochiekerk alhier vierde heden zijn 80sten verjaardag Wout is nog zeer kras. en gezond, zoodat me nigeen hem gaarne een tiental jaartjes of meer jonger schat. In tijd van nood of drukte weet hij nog de volledige costerfunctien waar te nemen. Het ontbrak heden den sympathieken oude niet aan belangstelling Allerwegen hooren we weer kla gen over veelvuldig voorkomende kip- oenziekte De meeste gevallen zijn momenteel snot, diptherie en pokken. Ondoelmatige, onvoldoende huisves ting. het losloopen in drassige, natte gronden en nattige weien, het drinken van besmet drinkwater zijn hoofdoor zaken van de ziekte. Warm en droog s een eerste vereischte om van veel misères bevrijd te blijven. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 11 Dec. 1924. De dames-naaivereeniging„Dorcas" hield deze week een uitdeeling van de door haar in den loop van het jaar gemaakte kleedingstukken. Te begrij pen is, dat het gezondene in de ver schillende gezinnen zeer gewaardeerd werd. Naar we vernemen, is door het R. K. Zangkoor met het oog op het a.s. Kerstfeest in studie genomen de Kerstcantate van Kuijpers, die alsdan in de kerk zal worden ten gehoore ge bracht. 2)af U> nog eénó eert Uoactatie! Gratis een trommelkoekpan\ In ieder pak Koopman's zelfrijzend Bakmeel, bevindt zich een bon. Bij inzending van 25 bons zender wij een prachtige pan, gratis en franco. N.V. Koopmans' Meelfabrieken, Leeuwarden. J UIT KAATSHEUVEL. Kaafsheuvel, 12 Dec. 1924. Op de groote Postduivententoon- stelling te Vlijmen, behaalde de heer Fl Michael te Vrijhoeve-Capelle, lid der postduivenvereeniging „de Ge trouwe Duif" alhier, 4 eerste prijzen met 4 eere-prijzen, 2 tweede prijzen, 2 derde prijzen, 1 vierde prijs en 3 Z. E. V. Daarenboven de prijs voor mooiste vliegduif der geheele tentoon stelling, (360 dieren). De nieuw benoemde Directeur der Gem. Gasfabriek alhier, de heer Teunissen uit Leiden zal 1 Jan. a.s. in functie treden. Men is deze week druk bezig geweest met de eerste aansluitingen aan het waterleiding buizennet. Met ingang van half December SPRANG-CAPELLE. (Voorm. Sprang). A.s Zondag des avonds half zes hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. Diemer van Oudekerk (Z.). De A.R. Kiesvereeniging „Sprang", heeft besloten adhaesie te betuigen aan de motie-Zwolle in zake de revaccinatie. SPRANG CAPELLE Vergadering van den Raad der gemeente op Maandag, den 15 December 1924 des namiddags te drie uur Agenda .1. Vastelling notullen. 2. Ingekomen stukken. 3. Gunning van de opbrengst der kaai-en havengelden aan de haven te Labbegat voor 1925. 4. Benoeming van een havemeester van de haven te Labbegat. 5. Idem van de haven te Capelle. 6 Benoeming van een lid der com missie van toezicht op het lager onder wijs. 7 Vaststelling begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente voor 1925. (met behandeling van de daarbij behoorende voorstellen van B. en W) 8. Vaststelling begrooting G. E. B. voor 1925 RAAMSDONKSVEER Zondagmor gen treedt in de Veersche Herv. Kerk om half tien op Ds. Ewoldt, evenzoo des namiddags om 2 uur op het Dorp. In de Ger. Kerk zal Zondagmorgen om half tfen en des namiddags om 3 uur leesdienst worden gehouden. Met ingang van 10 Jan. a.s wordt de Commies-titulair bij de Post- en Telegraafdienst, de WelEd. Heer K. G. Hoogenkamp alhier, verplaatst naar Utrecht, bureel van den Hoofd Ingenieur der Telegrafie. Naar wij vernemen zal hij aldaar als bureelchef werkzaam gesteld wor den. Ofschoon zeer velen hem noode zullen zien vertrekken, toch misgunnen ze hem voorzeker deze promotie niet. Door de Afd. Raamsdqnk C. N. W. Bond werden aan B. en W. voor gedragen ter benoeming als lid-werk nemer in de commissie arbeidsbemid deling de heeren D. de Rooij Jz. en I de portefeuille van buitenlandsche zaken aan dr. Stresemann blijft Het Engelsche parlement is gisteren voor het nieuwe ministerie door den koning geopend. De troonrede bevatte niet veel bijzonders, alleen de vlootbasis van Singapore, de hou ding tegenover den Volkenbond, enz. De verkiezingen voor den Rijksdag in Duitschland hebben Zondag onder zeer groote belangstelling plaats gehad. De stand der partijen zal zijn als volgt: Nieuwe Oude Rijksdag. Rijksdag. Sociaal-democraten 130 99 Duitsch-Nationalen en landbouw 102 96 Centrum 98 65 Duitsche volkspartij 50 45 Communisten 45 62 Democraten 32 Beiersche volkspartij 19 16 Duitsch Völkischen 14 32 Economische partij 10 15 Landbond 6 10 Hannoveranen 4 4 Beiersche boerenbond Beiersche Middenst. partij 2 Wurtenb. boerenbond 2 489 472 Van een meerderheid voor de huidige re- geeringscoalitie, van Democraten, Centrum en Volkspartij, is ook in dezen Rijksdag geen sprake. De drie genoemde partijen immers brengen het slechts tot een totaal aantal zetels van 150, terwijl het totaal aantal leden van den Rijksdag 489 bedraagt en de volstrekte meerderheid dus 245 is. Evenmin zal er een meerderheid wezen voor de z.g Wirth-coalitie, die van Centrum, Democra ten en Sociaal-democraten. Deze partijen immers beschikken nog slechts over een to taal van 230 zetels en slechts niet de Beier sche Volkspartij zouden ze over de vol strekte meerderheid beschikken. De eigenlijke en groote overwinnaar is Duitschland zelf, zegt de N. R. C. De ver kiezingen van Zondag hebben voldoende be wezen, dat aan de verbittering der laatste jaren, die zich hierin uitte, dat het Duitsche volk in Mei een groot aantal communisten en volkschen naar den Rijksdag stuurde, thans een einde is gekomen. De inflatie is voor goed voorbij -en zoozeer als bij de ver kiezingen van Mei het waardeverlies van de mark den doorslag gaf, heeft de duurzame stabilisatie van het Duitsche geld er thans toe bijgedragen, dat op verstandige en be zonnen wtjze is gestemd. De radicale expe rimenten behooren tot het verleden. Het Duitsche volk heeft Zondag in zijn groote meerderheid op ondubbelzinnige wijze ge toond, dat het dergelijke experimenten ver oordeelt en dat het in elk geval de buiten landsche en de binnenlandsche politiek van het kabinet Marx-Stresemann wil voortzet ten, in de vaste overtuiging aldus bij te dragen tot de herleving van het geteisterde vaderland. Een flink deel van de linkerzijde van de Duitsch-nationalen, die zich met de houding van deze partij ten opzichte van de Dawes- wetten nimmer heeft kunnen vereenigen, heeft ditmaal voor de Volkspartij gestemd en het is alléén aan de ineenstorting van de Volkschen te wijten, dat de Duitsch-natio nalen hun positie zelfs nog eenigszins kon den verbeteren, evenals de overwinning van de sociaal-democraten aan de communisti sche nederlaag is toe te schrijven. Hun kwam bovendien de sterkere opkomst van het kiezerscorps ten goede. Het komende kabinet zal waarschijnlijk uit de zoogenaamde groote coalitie gevormd worden en dus bestaan uit de tegenwoordige regeeringspartflen, democraten, centrum en Duitsche volkspartij, 'vermeerderd met de sociaal-democaten. In de gegeven omstandig heden schijnt dit de eenige oplossing. Men mag aannemen, dat dr. Marx ook aan het hoofd van het nieuwe kabinet zal ko men te staan. Waarschijnlijk zal ook de Duitsche volkspartij er prijs op stellen, dat voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de Üeine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker'» f 1,50 12.75UJ» ii)n voordeeligwf Dt groote flacons

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5