BE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 12. Zaterdag 7 Februari 1925 bedrijven voelen sterk den druk, uit- toepassing ook voor dit detail van het meenschappelijke actie der Zuidelijke PROVINCIAAL NIEUWS. Kamers om eene betere vertegenwoor diging te verkrijgen in officieele Col leges. 10. I)en Minister van Waterstaat werd verzocht de twee middelste pei- geoefend door de tot het uiterste op- bedrijf van mechanische methoden, gevoerde productie van de grootere en Van harte hebben wij dan ook toe- beter als voorheen georganiseerde en gejuicht de plannen voor eene Inter- gefundeerde inrichtingen. nationale Tentoonstelling voor de Het zich verdringen op de binnen- Schoen- en Lederindustrie, die in 1925 landsche markt heeft jammer genoeg in de plaats, waar onze Kamer zetelt, Iers der oude voetbrug in de Donge te Waalwijk, G Februari 1925 in de hand gewerkt het toestaan van zal gehouden worden, en die naar mijn Geertruidenberg op te ruimen en eene i VMFR VAN KOOPFÏANDFI VOOR adcid(d Icverings-faciliteiten aan afne- stellige overtuiging een krachtigen betere regeling te treffen bij het slui- 1 v mers, die tot een ernstige misstand stoot zal geven aan de ontwikkeling ten der rolbrug, aldaar. dreigt uit te groeien. Er wordt in de der bedrijven in de door mij zoo juist 17. Den Minister Aan Waterstaat hield middenstandskringen vaak geklaagd aangegeven richting. Ik was in de ge- en den Directeur der Posterijen werd wierp op hel toen afgeloopen jaar, sprak ik het vertrouwen uit, dat het zwakke lichten aan den horizon de aankondiging zou zijn van den dag, ciën werd hel oordeel der Kamer om trent het ontwerp nieuwe tariefwet medegedeeld. 25. De Kamer sprak als hare mee- van DE LANGSTRAAT. Donderdag-middag ten 3 uur de Kamer van Koophandel voor de over een te sterke uitbreiding van het legenheid den Iaatstcn tijd kennis te verzocht bij de voorgenomen degrada- Langstraat ten raadhuize alhier eene aantal winkelzaken, vooral in de ste- nemen van het hoogtepeil, waarop de tie van postkantoren in hulppostkan- algemeene vergadering. den, waardoor de bcstaansmogelijk- buitenlandsche industriën zijn geko- toren de belangen van het platteland De oorzitter, de heer 15. 1 immer- jiejt| j)jj de verminderde koopkracht men en ik moet erkennen, dat deze zich niet uit het oog te verliezen. mans-\ erschure sprak na opening t van (jen arbeidersstand voor velen in in de oorlógs- en naoorlogs jaren bui- 18. De Kamer drong bij den Minis- volgende: gevaar wordt gebracht. Zoo voor tengewoon krachtig hebben ontwik- ter van Onderwijs aan op betere sub- 1 oen ik in het begin van hel voiig menige branche, dan geldt deze klacht keld, zoodat, willen wij in de rij der sidieering en op wettelijke regeling jaar bij de eerste vergadering, die onze zeker voor den detailverkoop van concurrcerende landen eene voorname van het handelsonderwijs. Kamer in 1924 hield, een terugblik schoenen. Ernstig wordt dan ook ge- plaats blijven innemen, de uiterste 19. Wij maakten onze inzichten klaagd over slechte betalingen, faillis- krachtsinspanning geboden is. Ook in kenbaar in zake subsidieeriiig uil de sementen of onderhandsche accoor- verband hiermede valt de aanstaande openbare kassen van particuliere be den. tentoonstelling op een buitengewoon drijven. De buitengewoon scherpe concur- gunstig tijdstip. 20. De Kamer stelde een arbitrage die ons zou, brengen het herstel van t rentie heeft in hel algemeen belet eene In mijn vorig jaaroverzicht wees ik reglement vast. economisch evenwicht. Dat vertrou- verhooging van de prijzen der produc- reeds op de noodzakelijkheid tot sa- 21. Aan het Bureau voor Handels wen is voor een groot deel niet be- ten, ofschoon de voortdurende stijging ncering der bedrijven, waartoe ook de inlichtingen werd eene extra bijdrage schaamd geworden. Zooals 1' uit de der grondstoffen daartoe zeer sterk houding der credietinstelling het zijne verleend. dagbladen reeds vernomen zult hebben dwong. De stijging der indexcijfers heeft bijgedragen; de ondernemingen, 22. De Kamer sprak zich uit tegen is over 'l geheele land de economische V00r levensonderhoud had daarenbo- die finantieel niet voldoende waren verlaging der bijdragen voor het Han- toestand verbeterd. Diverse factoren ven nog tot gevolg een geringe stijging gefundeerd of niet economisch genoeg delsregister. hebben daartoe medegewerkt. De in- der arbeidsloonen. waren georganiseerd, hebben den 23. De Kamer drong aan op verla- t^rnationale toestand op politiek ge- j)c finantiecle resultaten zijn dan strijd moeten opgeven. Het aantal fail- ging der telefoontarieven, bied is aanmerkelijk opgeklaard en de 0ok, alles bijeengenomen, niet evenre- lissementen bedroeg 23 tegen 31 in '23, 24. Aan den Minister van Finan- daarmede in het leven geroepen verbe- dig aan de toegenomen productie en waaronder 7 leder- en schoenfabrikan- tering der onderlinge verhoudingen blijft de toestand hoewel aanmerkelijk ten tegen 9 in 1923. heeft niet nagelaten de meerdere zeker- verbeterd, nog voortdurend zorg baren. Ook in andere takken van hardcl heid te verschaffen, die voor hel her- Q0k voor de lederindustrie bracht en industrie kwam opleving. Het sterk stel van liet economische leven noodig het afgeloopen jaar eene gunstige ver- toegenomen havenverkeer op Rotter- ning uit, dat inschrijving van borg- is. De a a 1 uUi-verhoudingen zijn zeer betering. Behalve de zooeven genoem- dam, vooral in de tweede helft van hel tochten in een openhaar register niet verbeterd. Groote prijsfluctuaties ae algemeene factoren, die op de ver- jaar, bracht ruim emplooi voor de bin- wenschelijk is. komen niet meer in die mate voor. De schillende takken van handel en indu- ncuschipperij en de scheepswerven 26. Besloten werd stappen te doen Avederopleving van Duitschland deed stric een gunstigen invloed hebben ge- ondervonden hiervan den terugslag, tot opheffing van de verkeersbelem- zijn gunstigen invloed voelen op de had, was natuurlijk van grooten in- Het aantal orders tegen beter loonende mering doo den spoorwegovergang bij uitvoer-cijfers, die aanmerkelijk gun- vloed de stijging van de productie der prijzen nam toe, zoodat voor deze on- 's-Hertogenbosch op den weg uil de stiger werden. De verbetering in de po- schoenindustrie gepaard gaande met dernemingen een bevredigenden toe- Langstraat. silic van 's lands finantiën heeft bij ge- Cene grootere behoefte aan grondstof- stand werd in het leven geroepen. 27. De aandacht der Spoorwegdi- dragen tot t scheppen van vastere toe- ten. Kreeg de schoenindustrie, zij het De Riet- en hoepelhandel gaf goede rectie werd gevestigd op de slechte ver standen, terwijl ten slotte de beduiden- onk wat laat, een ruggesteun door de uitkomsten. De hooi- en stroohandei binding van een der avondtreinen uit de daling van de steenkolenpiijzen en tijdelijke invoerbelemmering, de leder- was tamelijk bevredigend; de invoer Antwerpen en Zeeland met den trein de iets mildere toepassing der arbeids- industrie heeft het in de slechte tijden van hooi en stroo uit Frankrijk staat Lage Zwaluweden Bosch, wetten voor verschillende bedrijven zonder eenige bescherming moeten echter het verkrijgen van goede resuf- 28. De aandacht van den Minister een verlaging der productiekosten mo- stellen en heeft voor haar daardoor de iaten in den weg. van Arbeid, Handel en Nijverheid gelijk maakten. periode van depressie langer aange- De handel in huiden en looistoffen werd gevestigd op de bedreiging van Dé zware belastingen, het handha- houden, dan voor de schoenindustrie gaf bij vaste en stijgende markt bevre* de exportmogelijkheid voor de leder ven en nog steeds uitbreiden en stram het geval is geweest. Een groote teleur- digende resultaten. In den land- en industrie door het voroneinen der loepassen der sociale wetten drukten stelling was 't voor dezen tak van nij- tuinbouw kan worden gesproken van Duitsche Regeering tot verhooging van echter zeer zwaar op industrie en han- verheid zeker, dat de voorstellen een vrij gunstig jaar. De zuivelproduc- het invoertarief op croupons. del en belemmeren in niet geringe tol opneming van zoolleder en en- ten maakten een goeden prijs, terwijl 29. De Kamer werd vertegenwoor- mate het snelle en krachtig opbloeien kele overledersoorten in het invoerta- ook de veeprijzen op een vrij hoog digd op het Middenstandscongres te der bedrijven. rief geen meerderheid in de volksver- niveau bleven. De verbeterde toestan- Amersfoort. Ook voor wat handel en industrie in tegenwoordiging heeft kunnen vinden, den in Duitschland hadden voor den het district onzer Kamer betreft kan Onder deze omstandigheden was het landbouw, meer nog voor den tuin- ik gelukkig gewagen van verbetering, vooral voor deze industrie van het bouw gunstige gevolgen. De positie van de schoenindustrie grootste helang, dat de economische De winkelbedrijven ondervinden werd gunstiger. toestanden in Duitschland zich verbe- den terugslag van de opleving in han- trekken. Kon ik het vorig jaar met groote vol- terden met een stabielen geldkoers en del en industrie, hoewel de koopkracht 31. Aan het Normalisatiebureï doening melding maken van de goede invoering van den gouden geldstan- van een groot deel van het publiek werd eene bijdrage verleend, resultaten van de werking van 't schoe- daard. De ongelijke productievoor- aanmerkelijk is verminderd, terwijl de 32. In beginsel werd besloten in nenwetje, de omstandigheden ontwik- waardenwijzigdenvanlieverleden.de algemeene bezuinigingsgedachte het hel garantiefonds der Internationale keiden zich dermate in gunstigen zin, import van leder nam af bij een stij- publiek omzichtiger maakt bij 't doen Tentoonstelling der Schoen- en Leder voor deze industrie, dat de tijdelijke ging van de uitvoercijfers. van inkoopen. industrie 1925 deel te nemen voor een maatregel tot belemmering v. d. invoer De invoer daalde voor wat betreft In het algemeen genomen geeft de bedrag van 5000. bij het eindigen op 30 .Juni 1924 niet alleen zooileder in huiden en croupons economische toestand in het district Aan verschillende adressen, rakende meer werd bestendigd. Dit viel onge- van 1.676.000 K.G. in 1923 tot 937.000 onzer Kamer reden tot tevredenheid, de belangen van handel en industrie veer samen met de invoering van den K.G. voor ell maanden in 1924, met al treedt duidelijk aan den dag, dat al- werd adhaesie betuigd. Ook de bemoei- goudmark, die onmiddellijk cene ver- waarden van resp. 3.109.000 en leen bij groote krachtsinspanning en ingen van het Bureau der Kamer zijn, hooging van het algemeen prijsniveau 2.505.000. het genoegen nemen met eene geringe vergeleken bij 1923, beduidend toege in Duitschland tot gevolg had en daai- In de tweede heltt van het jaar was winstmarge, ontwend in de na-oor- nomen. Van de gelegenheid tot het be komen van handelsadressen voor in liet district der Kamer gevestigde on- Zelis werden nadien de rollen omgc- Ook voor nagenoeg alle hier gefabri- ren. dernemingen werd een ruim gebruik keerd en kon t Hollandsche fabricaat ceerde overledersoorten toonen de sta- Komen wij thans tot een overzicht gemaakt. Medewerking werd verleend gretig plaats vinden op de Duitsche tistiekcijfers eene belangrijke verbe- van de werkzaamheden der Kamer, voor de samenstelling van een Neder- markt ware het niet, dat gebrek aan tering van den export aan. Groote af- dan valt het volgende te vermelden. Iandsch adresboek. Het aantal inlich- betalingsmiddelen aan het alsluiten nemers waren in deze artikelen Enge- 1. Wij vestigen de aandacht van de tingen omtrent douane-formaliteiten, van groote orders in den weg stond. land en Amerika; vooral de export gemeentebesturen in den Kring onzer buitenlandsche invoertarieven, enz. De \rees voor ^gene herhaling naar laatstgenoemden staat heeft in het Kamer op de wenschelijkheid om de nam toe. Van de bemiddeling van het van groote valuta-importen uit Bel- algcloopen jaar een beteekenenden om- komaanduidingen der gemeente voor Bureau werd gebruik gemaakt voor de gië en Frankrijk bij de daling van vang genomen en steeg voor dit land maximumsnelheid niet noodeloos uit vestiging van handelsagentschappen den Frank in het begin \an het vorig alleen voor Java en Rundbox van te breiden. en handelsvertegenwoordigingen, jaar is niet bewaarheid. alula-con- 53.000 Kg. met een waarde van 467.000 2. Aanvulling werd gevraagd van Flet Handelsregister breidde zich currentie van die zijde is niet van gulden in 1923, in elf maanden van '24 de statistische gegevens voor den leder- ook in 1924 weer uit. groote beteekenis geweest. tol 117.000 Kg. met een waarde van import. 1923 1924 Het is mij een voldoening te kunnen 1.267.000. 3. Wij maakten onze inzichten ken- Nieuwe inschrijvingen 93 135 getuigen, dat van al de schrikbeelden Door de geringe productie in den baar omtrent de wijzigingen der wet- Wijziging van inschr. 136 299 die door de tegenstanders van het tij- aanvang van het jaar, de scherpe prijs- lelijke bepalingen van de forensenbe- Inzagen Handelsregister 361 448 dclijk invoerverbod van schoenen naar stelling in verband met dc toen nog lasting. Afschriften idem 80 116 vorne werden gebracht, niets is te- overvoerde markt van buitenlandsch 4. De Kamer trad toe als lid van 't Het aantal ingekomen, en verzonden recht gekomen. leder, vooral zooileder, zijn de finan- Binnenscheepvaartcongres. brieven steeg van 1449 in 1923 tot 2042 an prijsstijging der artikelen was tiecle bedrijfsresultaten, hoewel beter 5. De aandacht der Regeering werd in 1924. Hieruit zal U blijken, dat ook geen sprake, van repressailles is geen dan in 1923, niet bevredigend geweest, gevestigd op het gevaar van 't bemoei- de werkzaamheden van het Bureauper- spooi te zien geweest. Dezerzijds is De opleving in de 2e heltt van het lijken van den lederexport door ver- soneel niet onbeduidend is toegeno- sleeds betoogd, dat bij het herstel van jaar was niet in staat de gevolgen van hooging der Belgische invoertarieven, men. ongeyeei normale valutaverhoudingen de ongunsgtie positie in de eerste helft 6. Een actie werd begonnen tot ver- Ten slotte mogen wij de hoop uit- onze imlusti ie steun in den vorm van van t jaar geheel weg te nemen. Hier- krijging van verbetering van den pro- spreken, dat het begin van verbetering in\oei belemmering niet van noode toe was te minder gelegenheid, omdat vineialen weg TilburgWaalwijk. in den economischen toestand van ons hceli en de leiten zijn er om aan te de zoollederprijzen geen gelijken tred 7. Onze tusschenkomst werd ver- district in het aangevangen jaar worde toonen, dat thans deze industrie zeker konden houden met de stijgende markt leend voor de regeling van de openstel- voortgezet en dat het onze Kamer ge- krachtig genoeg is hersteld om op der ruwe huiden. Inig van het post- en telegraafkantoor geven moge zijn daartoe het hare te eigen beenen te staan. Ondanks de Wanneer ik dan met groot genoegen te Geertruidenberg en te Raamsdonks- kunnen bijdragen. Daartoe doe ik een groote moeilijkheden heeft zich zelfs constateer dat voor beide voornaamste veer. beroep op Uw aller belangstelling en eenige expoit ontwikkeld, waarvoor takken van,industrie in het district 8. Verbetering werd gevraagd van medewerking. Dat gij tot die belang- ZU 1 guns,lge['^perspectief zal openen, onzer Kamer het afgeloopen jaar een treinverbindingen in de richtingen stelling en medewer king den lust moge wanneer de lage Duitsche arbeidsloo gelukkige verbetering heeft gebracht, Arnhem, Amsterdam, Vlissingen en gevoelen door eene goede gezondheid, »™°P den duur met houdbaar zulle? dan mag niet uit het oog worden ver- Maastricht. door voorspoed in Uw gezin, door een loren, dat de jaren die aan 1924 vooraf 9. Bij den Minister van Justitie bevredigenden gang van zaken, wat ik zijn gegaan voor weinige ondernemin- werd aangedrongen op het treffen van U van harte toeweinsch. gen al slechter zullen zijn geweest dan maatregelen ter bevordering eener (Slot in 't volgend nummer), voor de schoen- en lederindustrie. Het snellere rechtspraak. Albert Vogel verschil tusschen toen en thans stemt 10. Voortgezet werd de actie inzake Zooals )ezers be'kend za| zijn dan ook tot groote tevredenheid al is de taneven-po] itiek van de P N.E.M. heef, Nederlands gr00tste voordracht- gezegd, dat en werd op ons verzoek deze kwestie 30. Wij steunden het verzoek van het Gemeentebestuur van Hooge en Lage Zwaluwe om de Biesboscharbei- ders niet in de forensenbelasting te be- reau mede de verderfelijke ongunstige valu- de stijging van den uitvoer en de ver- logsjaren, onmisbare factoren zijn om taVerhoudirigen van de baan veegde, mindering van den invoer het grootst, den strijd met succes te kunnen voe- blijken. UITVOER VAN SCHOENEN van 1 Januari tot 1 December. 1923 89.746 paren 453.000 (Duitschl. 10.000 36.000) 1924 451.748 paren 2001.000 (Duitschl. 243.054 1.264.000) INVOER VAN SCHOENEN. hiermede volstrekt niet z - L v kunstenaar Albert Vogel dit jaar zijn ,r- o worden aangenomen dat de nood- behandeld in eene gecombineerde ver- ok iariö knr.stenaar«;iiihilpiim apvierd |e 1923 3.450.740 p. 8.710.000 zakelijke stabiliteit voor een rustige en gadering der Noordbrabantsche en gjj ^eze gelegenheid h°eft zich een waar- 1 Juli-l Dec. '24 2.184.747 p. 3.819.000 kennen en die wij niet beheerschen werking aan de pogingen van het Ge- J?1pn"!!?''h^oostp ^nfnritpftpli 'var^Hkp De schoenindustrie heeft zich weer doen telkens- weer opnieuw hun sto- meentebestuur van Loonopzand om de noogsie auiornenen lot vrijwel normale capaciteit kunnen renden invloed kennen, zoodat de toe- telefoonnetten te Loonopzand en te opwerken; hier en daar kwamen zelfs komst, hoewel aanmerkelijk verbeterd, Kaatsheuvel als één plaatselijk net ver- bqteekenende uitbreidingen tot stand, nog voortdurend zorgen baart. bonden te krijgen. Werkeloosheid, beteekenend afwijkend Zoo mag o.a. de vraag worden ge- 12. Tot de voornaamste bedrijven van de normale seizoenswerkeloos- steld, of na het tot rust komen van de bet district werd eene circulaire heid, kwam niet voor. politieke beroeringen in het Duitsche gericht in verband met hel met de De al zet der industrie bleef nog zoo Rijk, waar de in het afgeloopen jaar Vereenigde Staten van Noord-Amerika le hallj. 192 2.097.798 p. 3.405.000 zekere ontwikkeling reeds is verkre- Limburgsche Kamers van Koophandel, hnlrfi«in<rc rnmitó aPunrmH 1 Juli-l Dec. '23 1.480.614 p. 2.112.000 gen. Nog tal van factoren die wij niet H- De Kamer verleende hare mede- minlctpr Hp Vicür eora richting in den lande het lidmaatschap hebben aanvaard. Ook is te dier gelegenheid een gedenkboek uitge geven. dat naast de levensbeschrijving van den jubilaris ook zijn kunstenaars loopbaan weergeeft, zoowel in ons land als 't buitenland, in Indië zoo goed als geheel beperkt tot het bin- verbeterde toestanden zooveel hebben te sluiten handelsverdrag en werden de a's Amerika. Naast deze beschrij den. Ondanks de stijging van de prij- volk niet spoedig voor deze weer den beid gebracht. zen der grondstoffen bleven de schoen- geduchten concurrent van vroeger zal 13. Het oordeel der Kamer omtrent prijzen een zee een loonende iaijn«ige mogenjK ma- neiue maustrien op ke"' bedrijfsorganisatie, toepassing van de 14. De Kamer sprak zich uit vóór lie strijd voor de techn. en finantieel nieuwste vindingen voor mechani- behoud der Statistiek van Voortbren- minder goed geoutilleerde bedrijven is schen arbeid, nauwkeurige bedrijfs- ging en Verbruik, dan ook hevig geworden en de klein- controle en bedrijfsadministratie met 15. Onze Kamer steunde eene ge- als anderszins. i gionusiouen Dieven ae scnoen- geduchten concurrent van vroeger zal 13. Het oordeel der Kamer omtrent i vrijwel gehandhaafd. Alleen vormen. Naar mijn oordeel moet dan het vraagstuk der kalenderhervorming er intensieve productiewijze kan ook het streven er op gericht zijn voor werd aan de Regeering kenbaar ge- 'onende fabricage mogelijk ma- beide industriën op een economische maakt. Ingezonden Mededeelingen. Het lust ons wel om aan deze schitterende bijdragen heel wat te ontleenen, dat zou ons echter te ver voeren, maar hier en daar willen we toch wel iets opdiepen. Het werk begint met een opdracht van Carmen Sylva (koningin Elisabeth van Roemenië) aan Albert Vogel, voorts noemen we bijdragen van Johan de Meester. Héléne Swarth. Generaal Snij ders, Jan Feith, Jan Prins, Ir. L. J.M. Feber. Deze laatste schrijft „Vogel heeft het Oosten verstaan met de intuitie van een kunstenaar. Op een Indischen avond, zwaar en zwoel en doorglansd van maanlicht, met vooruit en omhoog de gedrochte lijke, dreigende zwartheden der boomeri, begeleid door het groot unisono der tropische nachtgeluiden, heeft hij ons Akedysseril gezegd, het wezenlijkst Oosten opgeroepen. Maar dit geschied de niet in het binnenlandsche oord der vermakelijkheid, waar het luguber cabaret hem was voorafgegaan en de verloopen liedjeszanger hem zou vol gen. En nooit hebben wij zoo als dien avond de ziel van de Oostersche wereld hooren spreken in het woord van een Westerling. Vogel moet iets van het Oosten hebben verstaan en hoe weinigen zijn daartoe diep en fijn genoeg." Lodewijk van Deijssel zegt o m „Tusschen het kunstenaarschap en het ktijgsmanschap is bij eersten aanblik een groote tegenstelling, maar bij dieper beschouwing, door de ge weldige poezie, die is in heldenmoed, in zelfopoffering voor de gemeenschap, in bewaring der veiligheid en orde, dien het vreedzaam scheiden der burge- rijen waarborgen tusschen het kunstenaarschap en het krijgsman- schap een groote overeenstemming blijkt te bestaan. Heil dus grooten schoonen kunst talenten, en kranigen militairen, heil sympathieken en compleeten menschen zooals Kapitein Albert Vogel er een is." Voorts Dr. Kooien OP., Ellen Russe, K. E. Oudendijk. Fr. Borro- maeus de Greeve O.F.M. huldigt hem o a. als volgt „Hij bespeelt zijn stem als een orgel, trekt zooveel registers open als hij rollen speelteen krachtmensch 1 neen een prachtmenscheen kunste naar Hij leert het schoone zien, het goede voelen, wekt geestdrift of wal ging, laat de kromme hoorn en de bokspoot zien van het kwaad, en laat zijn gehoor ijzen en verachtenhij dondert en davert en in de ziel van zijn hoorders, slaat de bliksem in den kop van slangenpassie om daarna weer het verachte goed, het geslagene, het vertrapte voor het voetlicht te dragen en de mantel van het lijden en de vernedering weg te slaan en het gevluchte en onkenbare konings kind te huldigen. Wat ik zeggen wil Een avond bij Albert Vogel en men gaat beter heen Hij speelt, hij speelt op het klavier der menschenziel en terwijl hij alle rollen speelt is zijn eigene heerlijkste rol op het levenstooneel, die van schoonheidsleeraar, moralist door schoonheidscultuur. Een officier en vredesaposteleen man met bodemloos geheugen en een klein hartje 1 een dondergod en minnestreeleen prachtkunstenaar Zijn spel is waarheid." Dan komen nog Cyriel Verschave, Louis Landy, Jacqueline Reijneke van Stuwe, Ed. Brom, De Block, Herman Poort, Dr. van de Grinten, A. W. Felix Rutten, die kernachtig zegt„Van een vogel de naam, van een Phoenix de faam", en eindelijk Emmy Buwalda over „Vogel thuis". Wij staan bij dit jubileum van dezen zeer bijzonderen Nederlander wat lan ger stil, omdat hij ons de eer aandoet ook ons te laten genieten van zijne kunst. We hebben reeds meermalen gezegd, dat op ar.der gebied dan muziek niet zoo heel veel valt te genieten in onze gemeente, üelukkig dat Vogel na 10 jaren liefst op z'n jubileum- tournée ook onze plaats bezoekt en met een schitterend programma, zooals men elders in ons blad kan lezen, waar men ook nadere bijzonderheden zal vinden. Wij vertrouwen dat Musis overvol zal zijn, én om 't geen geboden wordt, én om Vogel zelf, die, zooals hij ons verzekerde zulke prettige herinneringen aan Waalwijk heeft behouden. Laten wij toonen dat wij z'n optreden onder ons op prijs weten te stellen zooals overal elders in binnen-en buitenland, vooral bij deze bijzondere gelegenheid. In de zaal van den Gildenbond hield de R. K. Kiesvereeniging Donder dagavond ten 8 uur eene bijeenkomst Toen de voorzitter, de heer E. W. Klijberg Pernot, de vergadering opende was de zaal flink met belangstellenden bezet. Hij riep allen een hartelijk welkom toe, maar speciaal wilde hij dat den HoogEdelGestr. heer Fleskens lid der Tweede Kamer doen, omdat wij allen weten wat hij als kampioen voor de industrie, speciaal door het z.g. Schoenenwetje, heeft gedaan. (Appl Door zijn bemoeiingen, door zijn werken, heeft hij de schoenindustrie uit de impase opgeheven. Jammer dat zijn pogingen om ook de lederindustrie ten dienste te zijn niet dat gunstig resultaat hebben gehad, wat niet aan hem maar aan velerlei omstandigheden moet worden toegeschreven. Namens alle aanwezigen en nog namens hen die zoo nauw met de schoenindustrie zijn verbonden, brengt hij den heer Fleskens voor alles wat hij in het belang van de industrie heeft gedaan, nogmaals hartelijk dank. Hij stelt het op hoogen prijs dat zoowel geestelijke als wereldlijke autoriteiten heden u u 1 aanwezig zijn daardoor het bewijs gevend dat het werken van de Kiesvereeniging od piijs wordt gesteld. Toen de vereeniging een vorige maal bijeen was, dreigden donkere wolken de R K. Staatspartij vaneen te scheuren, doch thans kan hij tot zijn groot genoegen constateeren dat de donkere wolken zijn verdwenen om plaats te maken voor een helderen hemel. De eenheid is wederom her steld en krachiiger dan ooit zijn de banden aangehaald. Gaarne brengt hij vanaf deze plaats een woord van hulde aan die mannen die daartoe zooveel hebben bijgedragen Verder deelt de Voorzitter nog mede dat de volgende week de Kiesvereeni ging in een algemeene jaarvergadering zal bijeen komen waarin door den secretaris een jaarverslag zal worden uitgebracht en door den penningmeester rekening en verantwoording zal worden gedaan. Ook zal alsdan in de vacature worden voorzien die ontstaan is door het vertrek van een der bestuursleden uit de St. Clemens parochie. Voor de vervulling van deze vacature zijn candidaat gesteld de heeren Jos Loeff en H Klerx Somers. Tenslotte kon hij tot zijn groot genoegen nog mededeelen dat het ledental beduidend is toegenomen, waarna hij het woord gaf aan den heer Fleskens. Deze begint met te zeggen dat hij gaarne direct aan de vriendelijke uit- noodiging. om hier voor de kiezers te komen spreken gehoor heeft gegeven. Ondanks zijn drukke werkzaamheden heeft hij geen oogenblik geaarzeld daaraan te voldoen, want hij'stelde er prijs op, hoogen prijs op. om eens van aangezicht tot aangezicht tegen over de leden dezer vereeniging, die toch tot zijn kiezers behooren, te komen staan. Gaarne heeft hij in de laatste jaren werkzaam willen zijn in het belang van de industrie, vooral ook voor die industrie die hier speciaal wordt uit geoefend. Overal in den lande heeft men een moeilijken tijd doorgemaakt, overal heerschte er malaise, maar vooral zwaar werd deze streek, de schoen industrie getroffen en daardoor -ook deze schoone gemeente. Spr. zei de moeilijkheden te kennen waarin de fabrikanten verkeerden, hij kende den nood waarin de arbeiders leefden en als gevolg van dat alles de verdrukking van den middenstand. Toen heeft hij meegeleefd met de menschen hier, medegewerkt met de voormannen om verbetering zien te krijgen in dien noodtoestand. Hij be schouwde het als een onafwijsbaren plicht alles te doen wat mogelijk was om verbetering te krijgen en dat wer ken daarvoor heeft hem nader tot de menschen hier gebracht en is hij allen gaan beschouwen als vrienden. Terzake komende zegt spr. dat men van hem geen mooie propagandistische rede moet verwachten, want daar is hij niet voor aangelegd. Liever is hij in andere richting werkzaam. Hij begint dan met er op te wijzen dat het jaar 19?5 zal slaan in het teeken van een heftigen strijd. Er zal door de tegenstanders alles worden aangewend om het Rechtsche bewind omver te werpen en links te doen zegevieren. Om dat te bereiken zal meer op het doel dan op de middelen worden gelet en dat moet ons juist vast aaneen doen sluiten om te maken dat de Regeering aan de Chr. blijft. De strijd zal zoo heftig worden als nog nooit is beleefd. Uit de couranten-artikelen en de verdachtmakingen en scheeve voor stellingen die men van alles maakt, is dit al voldoende te zien. Men tracht op allerlei wijzen ontevredenheid te zaaien, steeds is men er op uit pogingen aan te wenden dat een onderlinge twist verdeeldheid in de Rechtsche partijen zal brengen Dat doen ze omdat ze weten dat tegen de Roomsche eenheid niet is op te tornen. In een keurig betoog zet spr. uiteen, dat alleen door die partij het land naar voldoening kon worden geregeerd, die wars staat van ongeloof. Het gaat dan ook voor of tegen den Christus en waar wij dat zoo goed weten is het voor alle kiezers plicht te stemmen op die mannen die tegen over het ongeloof staan. Nederlard is een christelijk land en juist daarom kan het niet door een on- geloovig Ministerie worden geregeerd. Vervolgens wijst spr. op den tijd toen het land nog door het z.g. vrij heidslievende liberalisme werd gere geerd. toen door die zulke verdraag zame menschen een christen mensch het eigenlijk nooit verder kon brengen dan tot veldwach'er of portier. Die zelfde menschen durven nu op de benoemingen critiek uit te oefenen, doch deze raakt kont noch wal. Ten slotte wijst spr op hetgeen onder minister Ruijs de Beerenbroeck is ver richt Wat op 12 November i918door hem is gedaan, toen Pieter Jelles Troel stra ons land door een revolutie in beroering wilde brengen, kon door geen ander worden geevenaard. Vergeten mag ook niet worden wat is gedaan om de gelijkstelling tusschen openbaar en bijzondere onderwijs te verkrijgen, wat een Colijn heeft gedaan om de verwording van den Hollandschen gulden tevoorkomen. Velen in den lande hebben daarvoor een offer moeten geven maar laten die bedenken dat dit moest en dat, mocht er eenige onbil lijkheden zijn begaan, deze zoo spoedig mogelijk zullen worden weggenomen. Bedacht moet worden dat alle eco nomen het een ramp voor ons land achtten, als de verwording van den gul den er gekomen was. in i'uiiainiuiiu ..«v. v... m ut. i«uut 111.111 vtiii hui jaai was wnisunaige, oniwenu in ae na-oor- "OcbT bonbons

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9