OOClTaH BET ZUIDEN Atker-, Abdijsiroop Ontstoken keel js het begin No. 20. Zaterdag 7 Maart 1925. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. MADE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 28 Febr. des voormiddags te 10 uur. Voorzitter Edelachtb heer Van Gils. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer Norbart. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter wil, alvorens met de werkzaamheden te beginnen, gezien dit de eerste vergadering is die dit jaar wordt gehouden, niet nalaten de leden en hunne gezinnen een voorspoedig jaar toe te wenschen. Hij hoopt dat onder Gods zegen alle leden mogen werkzaam zijn in het belang van Made en Drimmelen. De heer v. d. Veeken wenscht als oudste lid den Voorzitter namens den Raad de beste wenschen toe voor zich en zijn gezin. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten betreffende de zuigelingensterfte. De Voorzitter zegt dat dit cijfer voor deze gemeente beschamend is. 13.14 is een veel te hoog cijfer en daardoor staat de gemeente helaas ook op de zwarte lijst. Een kleine troost mogen sommigen het misschien noemen, dat er nog gemeenten zijn waar het sterfte cijfer nog veel hooger is, maar dat ontslaat ons niet van den plicht maat regelen te nemen dat dit cijfer aan merkelijk omlaag gaat. Dat het cijfer hier zoo hoog is. moet z.i. op de eerste plaats gezocht worden in het feit dat men hier zeer veel groote gezinnen heeft en waar de strijd om het bestaan groot is, wordt en kan niet altijd die zorg aan de kinderen besteed die noodig en noodzakelijk zijn. Als een tweede oorzaak mag genoemd worden het te wenschen overlaten van reinheid in huis en wat ook een zeer groote factor is, is dat velen den dokter niet tijdig genoeg raadplegen. Nog al te veel komt het voor dat wel de raad van een baker of een buurvrouw wordt opgevolgd en niet die van een dokter Helpt allen, zoo zegt de Voorzitter verder, mede aan de beperking van het sterftecijfer der zuigelingen. De oprichting van het Wit-Gele Kruis is een stap in de goede richting. Wijziging verordening keurloonen. De Voorzitter deelt mede, daf door de commissie wordt voorgesteld de keurloonen te verlagen en te brengen op f 5, f3 en f2 en f 3, zoodat het keurloon van een koe met f 2 en dat van een varken met f 1 is verlaagd. Spr. hoopt dat hierdoor de prijzen van het vleesch ter plaatse nu wat omlaag zullen gaan Meermalen hoort men de klacht uiten dat dit artikel wel wat vast aan prijs Wordt gehouden. Segeren. Over die verlaging hebben wij niet veel te zeggen, want Raams- donk stelt alles voor en ons wordt voor het oog zoo maar wat gevraagd. Van der Veeken. Alle zaken worden daar toch gewikt en gewogen en alles in het belang van den landbouwer gedaan. Voor afgekeurde koeien behoeft men thans geen keurloon meer te betalen. Schrijven van den heer Elshout waarin hij eervol ontslag vraagt ais arrameester. Burg. en Weth,- stellen voor het ge vraagde ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Aldus wordt besloten. Benoeming van een Armmeester. De Voorzitter merkt op dat het wenschelijk is dat iemand wordt be noemd die administratief goed onder legd is. Daarna wordt de heer J. Vermeulen met afgemeene stemmen benoemd. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken. De Voorzitter acht het raadzaam al vorens tot benoeming wordt overge gaan dat de raad eerst overgaat in geheim Comité. Na heropening der openbare ver gadering wordt Mevr. Laarakker met algemeene stemmen benoemd. De Voorzitter zegt van den heer Verhoeven een schrijven te hebben ont vangen dat aan Burg. en Weth. is ge richt. Door adressant wordt gevraagd over het fietspad van Made en Drim melen te mogen rijden, ik kan hem, omdat hij. aldus de Voorzitter, expres daarvoor naar deze vergadering schijnt te zijn gekomen, mededeelen dat deze kwestie in de vergadering van Burg. en Weth. zal worden besproken waar bij hij dan verzocht zal worden tegen woordig te zijn. Is de uitslag dan nog niet naar zijn genoegen, kan hij zich altijd nog tot den raad wenden Adressant, op de publieke tribune wil spreken. De Voorzitter beduidt hem echter dat zulks niet toelaat baar is. Voorstel van Burg en Weth. tot het vast aanstellen van Roovers als wegwerker, Voorzitter. Burg. en Weth. zijn in het afgeloopen jaar tot de overtuiging gekomen dat Roovers een goede kracht is en daarom wel kan worden aangesteld. Diepstraten. Is hij over het salaris tevreden. Voorzitter. Hij behoeft geen pensi oen te storten, dat wordt door de gemeente gedaan. Verder hebben wij niet gevraagd of hij wel of niet met het salaris tevreden is. Ligtvoet. Het salaris is niet te hoog, Van der Sluis. Dat is iets van latere zorg Geloof maar gerust dat hij daar wel op zal terug komen, maar eerst moet hij zijn vaste aanstelling hebben. Ligtvoet. Is er met zijn pensioen- regeling geen abuis gemaakt Voorzitter, ja, maar dat is allemaal al weer geregeld. Van Diepstraten. Ik geloof wel dat we hem gerust kunnen benoemen, want 't is een goede kracht. Voorzitter. Komt de gemeente er weer eens finantieel beter voor te staan, dan zou ik zeggen dat we hem wat meer moeten gegeven. Segeren. Hij geniet nu f 15 salaris per week, 'is 't niet? Voorzitterja. Met algemeene stemmen wordt de heer Roovers hierna benoemd. Verzoek der bijzondere scholen om voorschot, ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten aan de Eerw. Zusterschool j 1000 en aan de Bijz. Jongensschool f 1100 voorschot te ver- leenen. De heer v. d. Sluis meent dat in heel het land geen enkele gemeente wordt gevonden waar zoo weinig per leerling wordt gegeven. De Voorzitter merkt op dat dit van. zelf weer hooger zal worden. Zooals in Zundert, waar men f 5000 aan het onderwijs uitgeeft en f 7000 aan school- geld terug ontvangt is het hier niet. Hier ontvangt men heel weinig school geld. Adres van de Zuider-Stoomtramweg Maatschappij, houdende de mede- deeling dat zij van plan is een autobus te laten loopen van Oosterhout op Made, aansluitende aan de tram naar Breda. Voor dat doel vraagt de Maatschappij een subsidie en dan zal voor een goed ingerichte dienst worden zorg gedragen. De Voorzitter zegt dat over deze zaak al geruimen tijd met de Maat schappij is gecorrespondeerd of er 5 of 6 diensten per dag zullen zijn. Burg. en Weth. zijn van meening dat aan een dergelijke onderneming wel eenige subsidie mag worden ge geven, vooral omdat deze vanaf het station zal loopen en geregeld op tram en trein aansluiting zal geven. Waar is het dat men hier al een bus heeft loopen, maar achter deze onderneming zit geen geld, terwijl de wagen meer dan half is versleten. Van een geregeld rijden is nu al geen sprake, want dan mankeert er dit en dan weer dat aan. Nog onlangs liep er een wiel van den wagen De heer v d. Beek merkt op dat men op 't oogenblik al viermaal per dag op en neer naar Breda kan rijden Voorzitter. Tweemaal, want de bussen gaan zoowat op den zelfden tijd. Van Beek. Ik voel niets voor het voorstel om subsidie aan de Maat schappij te geven zoolang men hier ter plaatse 2 ondernemers heeft die geregeld een dienst onderhouden. Wanneer deze daar mee ophouden, dan kan men nog altijd de Maat schappij berichten dat we subsidie willen, geven. Voorzitter. Die bussen zijn niet geschikt voor de wegen die ze nu moeten berijden en die de Maat schappij zal laten loopen wel, dat zijn groote, keurige wagens. De heer van der Sluis kan zich er ook niet mee vereenigen om inwoners te gaan beconcurreeren. N. Segeren. In Oosterhout moet dan toch weer overgestapt worden en de menschen rijden, zooals ze dit nu met de tegenwoordige bussen doen, liever ineens naar Breda. De heer v. d. Riel acht het wel van groot belang, vooral omdat aansluiting wordt gegeven op de treinen en men van een geregeld en op tijd loopen verzekerd kan zijn. Bovendien zullen vele reizigers die van de trein komen en hier in het dorp moeten werken, geregeld er gebruik van maken, vooral omdat het station zoo ver van de kom der gemeente is verwijderd. De Voorzitter heeft alle respect voor de tegenwoordige ondernemers maar zegt dat deze diensten toch niet met die van de Maatschappij kunnen wor den vergeleken. Van Beek. De exploitatie van de Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan 't gevaar het slachtoffer te worden van een ver waarloosde verkoudheid.Wordt geen borst- of asthmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met deslijmoplossende, verzachtende wagens is altijd voor eigen rekening gedaan. Waarom geeft men hen dan geen subsidie. De heer Diepstraten meent dat er op 't oogenblik al gelegenheid genoeg is om in Breda te komen. Zou er nog meer gelegenheid zijn, dan heeft de middenstand er nog meer schade aan want. dan gaat onderhand de heele Made naar Oosterhout of Breda zijn inkoopen doen. Voorzitter. Om van- en naar de treinen te komen, is het ook gemak kelijk. Stijnis Die naar Made komen om zaken te doen, komen toch wel, al moeten ze wat loopen. De heer Norbart kan zich absoluut niet met het voorstel van den voor zitter vereenigen want eigen inwoners gaat men negeeren en een vreemde maatschappij voortrekken. Dat acht hij geheel uit den booze Het is geen reëel standpunt innemen tegenover de gemeentenaren. Voorzitter. Wij negeeren ze niet want de tegenwoordige ondernemers hebben nooit om subsidie gevraagd Antonissen. De autobussen van de Madesche ondernemers zijn zoo slecht niet Die van de Maatschappij kunnen ook wel een ongeluk krijgen. Na nog eenige discussie wordt be sloten voorloopig nog geen subsidie te verleenen. Schrijven van den Prov. Brandweer- bond om aan te sluiten. Wordt afwijzend beschikt. Rapport van dePNE.M betreffende het vernieuwen van palen voor de electrische verlichting. De Voorzitter zegt dat vele palen bijna zijn versleten zoodat ze door nieuwe moeten worden vervangen Aan de P N E M is gevraagd wat het beste was houten of ijzeren. Uit het advies blijkt dat houten palen het beste, althans het goedkoopste zijn. Van Beek. Wat kost zoo'n advies? Voorzitter. Niets. Van Beek. O, dat kan al niet goed- kooper. Wordt het werk uitgevoerd, dan krijgen ze zeker 5 pCt van de aannemingssom. Ik had het advies maar aan de commissie gevraagd, want zooals ik er nu al tegen aankijk zijn sommige opgaven veel te duur. Van der Sluis. Het kan niet anders, want het beheer is bij de P.N.E.M. Van Beek. Daar zitten we Voorzitter. We zitten goedze doen bijna alles. Ik zou de vernieuwing van palen kalm aan doen en op slechte punten ijzeren masten zetten. Dat eindje ondergrondsche kabel is geschat op f 6000, dan is daar alles bij inbegrepen, zoodat de menschen geen kosten heb ben te maken. Die boomen hier staan altijd in den weg Van Beek. Die ijzeren masten zou ik hier in de gemeente aanbesteden. In Terheijden heeft men dat ook ge daan en toen heeft men alles veel goedkooper gehad dan de P.N E M. had opgegeven. Diepstraten. Het zou onzin zijn anders te doen, Van Riel. Ik zou het den monteur hier nog eens laten onderzoeken wat het kan kosten om over dat eindje een ondergrondschen kabel aan te leggen. Over een groot aantal jaren genomen zal een ondergrondsche kabel veel goedkooper zijn dan een bovengrond sche, want daar heeft men dat onder- houd^ niet aan en krijgt ook niet zoo gemakkelijk storingen. Laat men het werk hier in de gemeente aanbesteden, dan zal het beslist heel wat goedkooper zijn dan de P.N E.M. opgeeft. Dat kan trouwens ook niet anders. Van der Sluis Dat heeft men in Drimmelen wel gezien. Voorzitter. De ingenieurs zeggen dan ook altijd niet te kunnen begrijpen hoe de"menschen het er voor kunnen maken. Wij mogen zonder de P N E M niets laten doen, maar we doen dat toch met zulke gevallen, want het scheelt te veel. Van der Sluis. Hoe lang zitten we nog aan de P.N E M vast Voorzitter Nu nog drie jaar. Wordt besloten een Commissie te benoemen die zal onderzoeken wat de kosten voor een gedeelte ondergrond- sche kabel zal zijn. Als commissieleden worden benoemd de heeren v. Beek, Diepstraten en v. Sluis. Bij de rondvraag wijst de heer Diepstraten op de laatst gehouden vergadering. Door den voorzitter is toen toengezegd dat hij in deze ver gadering zou komen met een voorstel ergens een urinoir te plaatsen. Heeft men daartoe iets gedaan Voorzitter. Het plan is om bij de school iets te zetten. Diepstraten. Aan plannen hebben we niets, daar schieten we niets mee op. Zou daar bij v. Gastel niet een dergelijke gelegenheid geplaatst kun nen worden Met marktdagen is het hier beslist hard noodig. De heer Segeren betwijfelt of de heer v. Gastel daar toestemming voor zal verleenen. De Vooorzitter meent dat bij Stoop de beste plaats is. Als dezen eens werd gevraagd om naast zijn woning een dergelijke gelegenheid te mogen plaatsen, dan was de zaak opgelost. Er kan dan een betonnen muurtje worden opgetrokken. Diepstraten. Dat was zindelijk en ik geloof niet dat Stoop daartegen zal opkomen. De heer Ligtvoet wijst op het padje gelegen achter het huis van de ge meente. Wil men het huis verhuren, dan moet dat üaar eerst in orde wor den gemaakt want nu is de toestand er van dien aard, dat niemand er zoo wil zitten. De Voorzitter zegt toe daarvoor te zullen zorg dragen Na eeniiie' discussie wordt den heer Stijnis - opgedragen voor de gemeente een paar schepen gruis en een paar scheepjes zand te laten komen om daarmede hier en daar de wegen te kunnen opknappen. Van Beek lk heb gehoord dat door van der Stelt een vonder is gelegd waarover men niet zonder gevaar van te vallen, kan fietsen. Stijnis Hij heeft die vonder zelf daar aangelegd. Er moest toezicht op zulke zaken zijn. De Voorzitter zegt dat niemand het recht heeft om zulks te doen. Van Beek. De Voorzitter moest er eens heen gaan. Voorzitter. Is dat v. d. Stelt die niet zoo gemakkelijk is. Van Beek. Dat doet er niets toe. Als ik beroerd ben, dan moet ik niet mo gen doen wat ik wil Voorzitter. Natuurlijk niet maar ik vraag het omdat ik een beetje moet weten hoe de zaken staan. Segeren Als die man goed aange sproken wordt zal hij best de zaak in orde maken. Le heer Ligtvoet merkt op dat op enkele paden van die soort koolasch van de Electrische Centrale is gewor pen. Die koolasch is niet aan te be velen want ze is zoo fijn dat 't zomers niets anders is dan stof en weg stuift. Van der Veeken. Het pad in de Pa tronaatstraat is toch goed. Ligtvoet. Over het algemeen mocht wel eens wat meer aan de wegen worden gedaan. Voorzitter. Men is er altijd mee bezig, maar met zulk regenachtig weer helpt er niet veel Ligtvoet. Geen een boer die met zijn kar uit den polder kan komen. Segeren. Dat is alle jaar zoo, vooral als het nat weer is De heer Ligtvoet vraagt of er geen gelegenheid is om bij de openbare school een speelplaats te maken. Nu worden de kinderen maar de straat opgezonden. De Voorzitter zegt dat dit niet anders kan dan met heel groote kosten. Dan zou het hoofd der school een gedeelte van zijn tuin moeten afgeven, zou achter in de school een deur gemaakt moeten worden en die speelplaats worden verhard. Van der Veeken Op de eerste plaats is de tuin toch al niet te groot en op de tweede plaats de kosten veel te hoog zoodat er niet aan is te beginnen Ligtvoet. Ik vraag het maar. Gaat het zoo moeilijk, dan kan er niets van komen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. BINNENLAND. De Koninklijke Familie naar Zwit serland. Gistermiddag Koningin en Prins per gewonen staatsspoortrein van 4 u. 46, waarin zich de rijtuigen van H. M. trein bevonden, met klein gevolg naar Zwitserland vertrokken, vanwaar de vorstelijke personen over een dag of 16 weder in de residentie terng verwacht worden waarna de Koninklij ke familie zich 28 dezer op het Loo gaat vestigen. De Zwitsersche correspondent meldt aan de N, Rot. Crt. Ofschoon onze Koninklijke familie geheel incognito in Zwitserland komt heeft de Zwitsersche regeering met het oog op de groote sympathie, die Zwit serland voor ons volk en ons Koninklijk huis gevoelt, toch er prijs op gesteld de Koningin bij het betreden van het Zwitsersch grondgebied te begroeten. Bij haar aankomst morgenmiddag te Bazel zullen de Zwitsersche bondspre sident. Musy, de vicepresident der Zwitsersche regeering. Haberlin, en de minister van buitenlandsche zaken, Motta, aan den trein zijn om de Ko ninklijke familie te ontvangen. De Koningin en Prins Hendrik zijn vanmiddag om twaalf uur na een voorspoedige reis te Bazel aangekomen. Het Koninklijke echipaar heeft de reis van Nederland naar Zwitserland met den gewonen trein gedaan, waarin de Koninklijke salonwagen was ingevoegd. Te Bazel hebben de Zwitsersche presi dent, Musy; de vice president Haber- lin en de minister van buitenlandsche zaken. Motta, Koningin Wilhelmina en den Prins in den salonwagen begroet. Overeenkomstig de vaste gewoonte bij incognitoreizen van de Koningin was niemand van het Nederlandsche gezant schap te Bazel aanwezig alleen bevond zich de vice-consul te Bazel, de heer Hiessig op het perron, teneinde even- tueele wenschen van de Koningin en den Prins in ontvangst te nemen. Na eenig oponthoud te Bazel zijn de Koningin en de Prins naar Zürich doorgereisd, vanwaar zij per trein tot Ziegelbrücke gingen om daarna per auto het doel van de reis, Glarus, te bereiken. De vorstelijke personen heb ben in het hotel, waar Prins Hendrik reeds vroeger gelogeerd heeft, voor acht dagen kamers doen reserveeren Men betreurt het in Zwitserland alge meen dat de Koningin bij haar kort stondig verblijf in Zwitserland niet een plaats heeft uitgekozen waar de schoon heid van het land beter tot haar recht komt dan in het juist dit seizoen zeer weinig aanlokkelijke Glarus. De heer Deckers, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie gevraagd Is het den minister bekehd, dat de verspreiding van pornografische ge schriften den laatsten tijd in ons land zeer is toegenomen? Is ook den minister niet gebleken, dat dientengevolge in onderscheidene groepen der bevolking te recht ver langend wordt uitgezien naar krachtiger bescherming tegen de pornografie dan tot dusverre werd geboden? Is de minister bereid maatregelen te nemen, die tot zoodanige bescherming kunnen leiden? Van het gisteren ingediende iniatiefvoorstel der sociaal-democraten om tot ontwapening te komen, uit welks memorie vari toelichting men elders in dit blad een uitvoerig uit treksel vindt, zijn de voornaamste bepalingen: a vermindering van de lichting van 19 500 man tot voor de landmacht en voorloopig nog 1000 voor de zeemacht. b. verkorting van den oefentijd tot vier maanden waarbij be vrijwillige vooroefeningen geen zin meer hebben, c. afschaffing der herhalingsoefeningen. d. ontslag uit den dienst van alle gewone dienstplichtigen die nu reeds 30 jaar of ouder zijn e. ontslag van alle dienstplichtigen die jonger zijn dan 30 jaar, met uit zondering van 3000 man voor elke lichting Alles met ingang vau 1 Januari 1926, LAND- EN TUINBOUW. Wat iedere maand te doen geeft. (le helft Maart.) Nadruk verboden, In Maart komt een algemeene her leving in de natuur Trouwens, die herleving is dit voorjaar al vroeg eigelijk is dezen winter de natuur niet geheel in ruste geweest zij „werkte" steeds, zooals de boer zij. Geregeld door was er groei waar te nemen Menigeen heeft b v nog lang van zijn spruitkool gegeten en eet er nog van, terwijl ze toch, toen de herfst er reeds volop was, nog maar weinig te plukken gaf Er komt van nu af weer volop werk. In deze maand gaat men denken aan het poten van vroege aardappels; aan het zaaien van klaver, zoowel voor groenvoer als voor hooiwinning en groenbemesting aan 't zaaien van haver van zommerrogge en Maartsche Gerst Maar wat op den eene grond reeds kan, moet op anderen grond worden nagelaten. Voor akkers en tuinen, die nog verzadigd zijn van water, geldt de spreukHaast U lang zaam Daar is vroeg bewerken van den grond nadeelig en geeft vroeg zaaien slechts teleurstelling. Overal per koker De groote flacooi rijn voordeeligcri

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5