Rhevmatiek Laat het zoover niet komen met uw Gebruik dus tijdig Kloosterbalsem De eene spit, de ander bouwt (ploegt) zijn akker. Goed spitten is uitstekend, maar dat „goed" gebeurt lang niet altoos ;daar mankeert heel dikwijls wat aan. Geregeld moet een flinke voor gemaakt worden niet maar eventjes de schop erin. Lucht en licht en water moeten diep in den bodem kunnen doordringen. Goed spitten is ook een kunst, die lang niet iedereen verstaat. De spitter moet den grond gelijk houden, of wanneer ze ongelijk, oneffen is, gelijk maken is hij gereed dan moet de tuin of akker zichtbaar hooger zijn, gerezen zijn. Bij het spit ten in 't najaar nemen we vrij groote steken, de grond komt dan in brokken te liggen, waarop de vorst zijn invloed kan uitoefenende grond vriest door en verkruimelt. Maar in voorjaar maakt men kleinere steken en verbrokkelt de kluiten. Na den open winter, die we gehad hebben, is de grond moeilijk te bewerken. Heeft men onkruidvrij land waarop dus geen ruigte staat en gebruikt met korten mest, dan gaat het spitten vlot en is het gemakkelijk de aarde om te wippen en telkens een sleek om te leggen. Maar dit gaat moeilijk, als het land ruw begroeid is en lange mest is uitgestrooid. Dan zal het goed zijn de aarde eerst af te schuinen, deze in de voorgaande voor te werpen en dan nog een steek te spittendeze steek komt dan natuurlijk boven de eerst afgeschuindeaarde. Dit afschuinen gebeurt veelal met een z. g. „plakhak". Op deze wijze komen onkruid en mest er goed onder. Wij noemden in den aanhef het aardappel-poten hieraan gaat dan vooraf het sorteeren van 't pootgoed. Men verwijdert eerst de knollen met zeer dunne scheuten, waarvan toch geen flinke plant is te verwachten. Dan sorteert men de rest in 2 of 3 verschillende grootten de kleine komen later op. Dit is in 't begin duidelijk waar te nemen later, half Juli. weer meer. Sorteering naar grootte is derhalve voor een gelijke opkomst, groei en afsterven gewenscht. Groote poters snijdt men wel in stuk ken; dit dient zóó te gebeuren, dat men nauwkeurig op de oogen snijdt; de beide helften laat men aan het naveleind met een klein stukje aan elkaar zitten de gemaakte snijvlakken drogen alsdan geleidelijk op. Deze methode voldoet beter dan het geheel doorsnijdenlaat men dan de knollen dragen, dan treedt licht schimmel en rotten op. Niet geheel doorgesneden knollen kan men bij voorzichtige behan- deling goed bewaren, 't zij op een hoop of in zakken; evenwel nie opgestapeld Het snijden geschiedt 3 k 4 weken voor het poten. In den tuinWas in Febr. het van doppers nog wisselvallig, nu ga men gerust zijn gang Maak gleufjes met den schoffel 3 k 4 cM, diep en leg daarin de erw ten op 2 a 3 cM afstand; capucijners kunnen wat verder van elkaar. De eerste tuinboonen worden veelal uitge plant; dit kan dan nu geschieden: op rijen 2 voet van elkaar, en op de rij 1 voet. Men snijdt de reeds gevormde wortels wat af korte ze iets in. Zet vooral de boonen niet te dicht bij elkaar Men v krijgt dan lange, spichtige, maar zwakke stengels, die niet veel vruchten kunnen dragen. Plant nu bloemkool uit den bak, waarin ze den winter hebben doorgebracht, in den kouden grondanderhalf voet van elkaar. Na planten goed aangieten Koopt ge planten neem dan laag blijvende, laag van voet, de z. g. kort beendeze zijn ook onder 't glas de beste. Het luchten der bakken is in deze maand van veel belang en gewicht. Bloemkool en wortelen mag men flink luchtensnij-spergie- boonen mogen 't iets warmer hebben komkommers en meloenen moeten zeer voorzichtig worden gelucht, waar om men van achteren en opjzij een mat of iets dergelijks plaats. Ook de bloe- menbakken dient men af en toe, maar vooral niet te veel, te luchten. Denk erom, uw perzik-boomen met goede rietenmatten of op andere wijze, tegen de nachtvorsten te beschuttenen overdag door rijzen tegen de scherpe zon. de schrijver dan ook z'n conclusie, dat er reden is tot dankbaarheid. Een zelfde geest spreekt uit „De Tering naar de nering" door van Vuu- ren, waarin hij duidelijk aangeeft, wat het voor ons Nederlanders zeggen wil, waar ook Dr. Nolens in zijn bekende (amerrede opwees, een sluitende be- jrooting te hebben. Een gedeelte dezer brochure is ge wijd aan het belang van de kapitaal* vorming. Feber bespreekt „Een vloot voor ndië", die hij beschouwt als „een bittere noodzakelijkheid waarvoor ieder redelijk staatsburger zich behoort te buigen, zonder dat iemand er warm voor behoeft te Ioopen". Hij gaat deze kwestie na vooral in verband met wat er broeit in het Oosten. Dr. Deckers „Het Ontwapenings- vraagstuk" plaatst zich op het stand punt „De organisatie van leger en vloot dient beperkt te blijven tot ïetgeen noodzakelijk is voor de hand having der neutraliteit en de verdedi ging der onafhankelijkheid. „Krachtige medewerking met de plannen van den volkenbond, die met de voorstellen van Benedictus XV vol komen overeenstemmen, ter oplossing van internationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak en ter gelijktijdige en wederzijdsche vermin dering der bewapening, Bongaerts tenslotte levert een krach tig pleidooi voor de .Noodzakelijkheid der Katholieke eenheid." Om hun beknoptheid en hun geringe prijs (5 cent bij groot aantal) lijken ze mij zeer geschikt om op de vergade ringen der Kiesvereenigingen onder het volk te verspreiden. Eveneens zoo met de schitterende Kamerrede van Dr. Nolens, die bij de zelfde firma in brochurevorm verscheen. A. v. D. PLUIJM. Waarom gehoorzaamt men aan de Wet Kunst en Letteren enz. Actueele brochures. In overleg met het Bestuur der R.K Staatspartij werden voor korten tijd bij „Futura" uitgegeven een vijftal brochu res met het oog op de a s. verkiezings campagne. „Actueele brochures" schreef ik hier boven, dat zijn ze in hooge mate en lezenswaard. Kuiper „Zes jaren van sociaal be wind" gaat met dankbaarheid na wat minister Aalberse de hooggeprezen maar tevens veel gesmade functionaris van arbeid tijdens de jaren van zijn ministerschap wist tot stand te brengen, schoon de laatste bezuinigingsjaren hem veel aan banden legden. Achtereenvolgens gaat hij de feiten na de Arbeiderswet 1919, de invoering der Invaliditeitswet Wat Aalberse deed inzake volkshuisvesting. De werkeloos- heidszorg. De volksgezondheid. Zeker geen geringe prestatie. Terecht trekt De bedoeling dezer vraag is, waarom men aan de wet gehoorzaamheid ver schuldigd is. In het algemeen te antwoorden: omdat het gezag, dat de wet maakt, erkend wordt. Waarom dat gezag erkend wordt, hangt af van het standpunt sub. 1—4. lo. Leer der Volkssouvereiniteit. Volgens deze theorie hebben de menschen een verdrag gesloten, waar bij zij al' hun vrijheden aan de ge meenschap offeren en zich neerleggen bij de volonté générale. 2o. Leer der Godssouvereiniteit. Men moet de wetten der overheid eerbiedigen, wijl zij door God gesteld is, een gedachte der anti-revolutionairen. 3o. Leer der Staatssouvereiniteit. Hierin wordt de staat gedacht als een rechtspersoon bekleed met abso luut gezag en dus moet men aan den wil van dien absoluten souverein ge hoorzamen. 4o. Leer der Rechtssouvereiniteit. Deze door Prof. Krabbe in „Die Lehre der Rechtssouverainitaet" ver kondigde theorie, gebruikt het woord souvereiniteit niet in de beteekenis van een persoonlijke macht, maar in de beteekenis van een onpersoonlijk gezag Krabbe zegt n 1. dat souverein is het recht, dat is de in het volk levende meerderheidsovertuiging; de wetgever maakt dus geen recht maar vindt het. Men moet in deze theorie aan de wet gehoorzamen, omdat zij weergeeft de overtuiging van de meerderheid. Doet zij dit niet meer, dan zal het souvereine recht gelden en zal men zich niet aan de wet behoeven te houden Van deze vier met slechts een enkel wodrd aangegeven theorieën, is de tweede o.i. wel het meest geschikt voor de bevelen der overheid te eer biedigen en ze toe te rusten met stevigheid en glans Een Leeraar M O. Staatsinr. Meer uniformiteit gewenscht Wat zijn de leeftijden vereischt voor de verkiesbaarheid voor de ver schillende colleges? Ie en 2e kamer: 30 jaar. Provinciale Staten 25 jaar Gemeente Raad23 jaar. Het eigenaardige is dus, dat men eerder verkiesbaar is voor den raad, dan dat men kiezer is (25 jaar). Rapide. hadden meeningsverschil over de na latenschap, zoodat thans nog civiel rechtelijk moet worden uitgemaakt van wie voormeld huis eigenlijk is. Beklaagde intusschen was alvast maar met den afbraak begonnen en maakte van den stal kachelhout. De eisch luidde f 40 boete. G. v R. 20 jaar, dienstbode, gedeti neerd, beklaagd ter zake dat zij in het najaar van 1924 te Sleeuwijk met het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening heeft weggenomen een bedrag van ruim f2000 althans van een ander dan haar beklaagde. Vanwege het O.M. zijn 3 getuigen gedagvaard. Verdediger Mr. Adelmeijer te sBosch. Uitspraak conform den eisch 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. C. v. D. 24 jaar te Sleeuwijk thans gedetineerd, beklaagd terzake dat zij in 1924 te Sleeuwijk opzettelijk van G. van Rosmalen door deze door diefstal verkregen geld als geschenk heeft aangenomen en uit winstbejag heeft bewaard en verborgen. Vanwege het O M. zijn 2 getuigen gedagvaard Verdediger Mr. Mevr. Stolz v. d. Kieboom. Uitspraak conform den eisch 8 maanden gev. straf met aftrek van voorarrest. J. van B. 29 jaar, voerman Sleeuwijk, thans gedetineerd, beklaagd ter zake dat hij in het najaar van 1924 te Sleeuwijk opzettelijk door G van Rosmalen door diefstal verkregen geld uit winstbejag heeft bewaard en ver borgen. Vanwege het O.M. zijn 2 getuigen gedagvaard. Verdediger Mr. Rogaar te 's Bosch. Uitspraak 2 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Beklaagde was op 24 Febr. reeds 2 maanden in voorarrest, dus komt beklaagde onmiddelijk op vrije voeten althans indien de Officier geen hooger beroep aanteekent. De eisch was 8 maanden gev.straf. une pond 75 cent. A per RECHTSZAKEN. Uitspraken Bossche Rechtbank. H. v. d. K. 32 jaar, stoker te Sleeuwijk, stond terecht beklaagd ter zake, dat hij in de jaren 1920 tot en met 1924 zich opzettelijk heeft toegeëigend een paardenstal, zoldering, schot en balken alles eigendom van G. van Wijk, althans dat hij voor melde goederen heeft uit- en stukge broken en vernield. Beklaagde woonde in een huis dat bij testamentair beschik G van Wijk was gelegateerd. Echter de erfgenamen VRIJHOEVE CAPELLE. Gedurende de maand Februari werd op de Rijks postspaarbank ingelegd f 4419.82, terug betaald f 2890 47. in hetzelfde tijdvak werden 45 tele grammen verzonden en 23 ontvangen, terwijl er 214 gesprekken werden ge voerd. VRIJHOEVE CAPELLE. De naaikrans „Dorcas" hoopt Dinsdagavond ten 7 uur in jaarvergadering bijeen te komen. Alsdan zullen de genaaide kleeren verdeeld worden. Verder wordt dezen avond afgewisseld door voordracht en zang. v CAPELLE. In de Ned. Herv. Kerk te Capelle hoopt a s. Zondag des na middags te half drie uur voor te gaan Ds. A. Meijers. A S. Zondag hoopt in de Ned. Herv Kerk te Loonschendijk op te treden Ds. A. Meijers van Capelle, des voormiddags te half tien uur. A.s Donderdag 12 Maart zal in de Ned. Herv. Kerk te Capelle optre den Ds. Koster van Montfoort voor de zending. Gedurende de maand Februari werd ter keuring aangegeven 13 runderen. 61 varkens en 11 geiten. CAPELLE. Donderdagavond ten 7 uur komt de A R. Kiesvereeniging in jaarvergadering bijeen. Punten der agenda zijn o m.Openingswoord voorz. j Jaarverslagen. Bestuursverkiezing. Inleiding door den heer K. Alblas j getiteld „De naderende verkiezingen".i Laten alle leden getrouw opkomen. WASPIK. 5 Maart. Op Donderdag 12 Maart, 's avonds om 6 uur zal bij Mej. M. de Bont te Waspik eene alg. vergadering worden gehouden voor de leden der Boerenleenbank Aan de orde zijn 1. Opening. 2. Notulen 3. Benoeming van een Secretaris. 4 Aanwijzing van 2 stemopnemers. 5. Overlegging rekening en balans over 1924. 6. Verkiezing van een kassier, wegens ontslagname van den tegenwoordige. 7. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van den Heer B Langerwerf. 8. Verkiezing van vier bestuursleden Wacht toch niet totdat Uw handen voor goed krom en misvormd zijn. Wacht toch niet totdat ge als een stumper door de kamer strompelt. Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen» die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. rijven met Akker's Kloos- terbalsem voorkomt dat gevaar. wegens periodieke aftreding der heeren A. Smeur en Jos. Kuijsters en het ontslagnemen der heeren P. Klaassen en Adr. de Wit. 9. Rondvraag. 10. Sluiting Door de Centrale Suikermaat schappij zijn de prijzen der bieten vastgesteld als volgt le termijn, levering tot 10 October f 18 50. 2e termijn, levering van 12 Oct tot 19 Nov. t 16 50 3e termijn, levering na 19 November f 15 Door Ged. Staten is de goed keuring onthouden aan den verkoop van het Schoolhuis aari het R.K. Kerk bestuur. In de gisterenavond gehouden Raadsvergadering is aan den heer De Glas op diens verzoek eervol ontslag verleend als armmeester en in diens plaats benoemd de heer W. Klaassen. Naar aanleiding van een adres der R.K. Werkliedenvereniging, om te trachten hier meer industrie te krijgen ontstond een langdurige discussie. Besloten werd alles in het werk te stellen om industrieele ondernemingen in de gemeente te krijgen. Volgend nummer breedvoerig verslag. RAAMSDONK. Door dhr. A. van Zijl, alhier, is een nieuwe motoromnibus- dienst geopend op Oosterhouten Breda. Bij den kastelein H. werd door de Rijkspolitie een stoop jenever in beslag genomen en proces-verbaal op gemaakt voor het hebben van sterken drank in een verlofslokaliteit. Bij den landbouwer L. van der Made, zijn vannacht door een hond, 10 kippen doodgebeten Tegen den hotelhouder de R. werd door de gemeentepolitie proces verbaal opgemaakt, voor het te laat openhouden van de sociëteit. RAAMSDONKSVEER Voor de A R. Kiesvereeniging hield de HoogEd.Gestr. Heer v. d. Heuvel een keurige propa- gandarede. Debat werd niet gevoerd. Dhr. P. Loonen die gekozen was tot Commissaris der Kynologenclub, heeft voor die benoeming bedankt, alsmede voor het lidmaatschap dier vereeniging. Gedurende de maand Februari werd aan het Rijkspostkantoor R'veer ingelegd f 17279.46 en terugbetaald f T2001.22. De regenval over de afgeloopen maand bedroeg alhier 19 m.M. Zondagmorgen om 9'/a uur °P 't Dorp en om 2'/2 uur op 't Veer zal voor de Herv Gemeente optreden Ds. Ewoldt. Voor de Ger. Kerk treedl Zondag 8 Maart, zoowel des voprmiddags half tien als des namiddags om 3 uur op Ds. Donner van Breda. Dhr. C. Sneep ontving als Prov. vertegenwoordiger in de maand Febr. f 15 25 voor de Duitsch Oostenrijksche onderwijzers. EETHEN. Voor de lichting 1926 zijn voor deze gemeente ingeschreven 26 personen. DUSSEN Op Vrijdag 6 Maart a.s. houdt de Christ. Jongelingsvereeniging „Eben Haëzer" hare jaarvergadering in het lokaal „Uw Koninkrijk kome" te Hank.-Aanvang dezer vergadering 7 uur n.m. ALMKERK J1. Woensdagavond gaf het Mannenkoor „Excelsior" alhier Directeur de Heer P. H. Fromb'out voor een stampvolle zaal haar aangekondig de uitvoering Hetprogramma wat betreft de zangnummers overtrof veler ver wachting maar ook de samenspraken vielen zeer in den geest van het pu bliek. Wij roepen „Excelsior" met haren bekwamen Directeur^.een spoedig tot weerziens toe. Op 12 Maart a.s. hoopt de Gerf. Jong-Ver. „Samuel" in de Gerf Kerk alhier haar. jaarfeest te vieren, DUSSEN. Voor Dussen en Hank werd Woensdag 1.1. opgericht [een stichting in verband met de Land- arbeiderswet en den Woningbouw. Gekozen werden tot voorzitter Snijders Burgemeester Dussen, tot secretaris v. d. Pluijm onderwijzer Hank en tot penningmeester v. dr.Koppel Hank. Overige leden van het bestuur J v. d. Steen? F. Herman, M. v. df Pluijm en Middelkoop. LOON-OP—ZAND. Onderstaand adres gezonden aan Ged. Staten is in de l.l gehouden raadsvergadering in behandeling gekomen, (zie raadsver- slag in ons vorig nummer). Dai dc inwoners van Loonopzand in de maand 1924 vernamen dat de prijzen van het electrische licht door de Gascommissie in dier voege werden gewijzigd dat voor Loon 5 ets meer per K. W. U. betaald moest worden dan voor Kaatsheuvel dat een onderzoek zou worden in gesteld naar de minder gunstige wer king te Loonopzand, en dat, zoodra deze eventueei zou zijn opgeheven de prijzen aldaar zouden gelijkgesteld worden met die te Kaatsheuvel dat in Nov. 1924 in de Gascom- nissie is bekend gemaakt, dat de oor zaak was opgeheyen(deze lag in de zware belasting eener schorsmalerij), zoodat voor de maanden Nov. en Dec. de prijzen te Loonopzand ook met 5 ct. per K. W. U. kor,den worden ver laagd, waaraan geen gevolg is gege ven dat dit hoogst onbillijk is daar de beide dorpen toch ééne, gemeente vormen en niet finantieel gescheiden zijn dat dit nog te treuriger stemt, daar het blijkbaar is, dat de meerderheid anti-Loonsch is, wat ook bij de laatste Wethouders-verkiezing duidelijk is ge bleken, toen aan Loonopzand zijn Wethouder is ontnomen, wat nog nooit, zoolang het dorp bestaan heeft, is voorgekomen dat het voor de hand ligt, dat men dien ongewenschten toestand zoekt te bestendigen, daar ook de begrooting van het electrisch licht voor 1925 met een verschil van 5 ets. per K. W. U. ten nadeele van Loon is opgemaakt, en dat deze handelingen ten opzichte van Loon aldaar afkeuring en ontevre denheid moeten wekken. Zij verzoeken dan ook beleefd te bevorderen dat het teveel betaalde over de maanden Nov. en Dec. 1924 wordt gerestitueerd en de begrooting voor 1925 niet goed te keuren voordat de stroomprijzen van Loon en Kaats heuvel zijn gelijk gesteld en alzoo de inwoners eener zelfde gemeente op gelijken voet worden behandeld. VLIJMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 6 Maart 1925, des namiddags te 7 uur. Te behandelen onderwerpen: 1 Ingekomen stukken. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tarief stroom voor kracht. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de boete voor het gebruik van siroom voor kracht in spertijd 4. Wijziging begrooting 1924 en 1925 5. Brief van Gedeputeerde Staten betreffende vereeniging van Gemeen ten. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 6 Maart 1925. I De drankweerdag Zondag 1 Maart gehouden is een succes voor onze drankbestrijders geworden. Reeds de generale Communie van de strijders onder 't blauwe vaandel liet zien, dat dien dag niemand op 't appèl wilde I ontbreken. Pater Cajeiar.is uit het Capucijnenklooster te Handel wist reeds door predikatie in de drie H H. Missen 1 de aandacht der parochianen te trekken, 1 zoodat het geen verwondering baarde dat de groote patronaatszaal 's avonds I van voor tot achter druk bezet was I door mannen van allen stand en rang. Thans eerst toonde Pater Cajetanus drankbestrijder te zijn met talent. In een schoone redevoering gaf hij aan de hand van een jarenlange onder - 1 vinding een kijk op den strijd met den drankduivel. Uit de geschiedenis vanaf de jaren vóór Christus tot heden, uit het dagelijksche leven rondom ons heen oaf hij voorbeelden, sprekend en pak kend. Vooral zijn schetsen uit de Jordaan, toen hij nog Amsterdammer- hm» mmiu tm r~ welke zoo fijn verdeeld is, dat zijn geneeskrachtige bestanddeelen tot diep in de hnid doordringen. Daardoor atilt Akker's Kloosterbalsem direct de pijn en is zijne werking zonder weerga bij alle rhenmatische pijnen, ■pit in den rug, jicht, stijve nek, pijn in rug en de ledematen, stramheid. Per groote pot van 20 gram 50 cent Alom verkrijgbaar. Potten van 50 gram f 1.- an 100 gram f 1.75 nog voordeeliger.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6