Ob ECHO VAH HET ZUIOEÜ Id Commnniegeljes Firma J. Jtoendervangers, No. 20. Zatemag 7 Maart 1925. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 Maart 1925 A.s. Zaterdag 14 Maart zal in de parochie St. Jan te Waalwijk de plechtige Aanbiddingsdag gehouden worden Evenals vorige jaren zullen zeker de parochianen daaraan allen deel nemen en luister bijzetten, door gebed maar ook door een schitterende bloemen- en lichthulde. Dinsdag 24 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de bekende bakkerij Goutière door den tegen- woordigen eigenaar den heer Gerard Goutière werd opgericht. Naar wij met genoegen vernemen is door 't Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, op voorstel der afdeeling Waalwijk, een bedrag van f 100 be schikbaar gesteld voor het Operatie kamerfonds. J.l Zaterdagmiddag ten 4 uur had in de zaal van den heer Holtzer- Passier de trekking van de verloting der Tentoonstelling van de Waalwijk- sche Pluimveevereeniging plaats. De hoofdprijzen vielen als volgt 1 Broedmachine of model Hoender hok No. 1465. 1 Rijwiel No. 1143. 1 Kanariezangkast No. 1727. 1 Constateur No. 1926. Trekkingslijsten en prijzen verkrijg baar bij den heer J. C. L. van der Geld, St. Antoniusstraat 58. Op Maandag 2 Maart 1.1 hield de afd. Besoijen van den Chr. Nat. Werkmansbond haar 4e jaarvergade ring. Als belangstellenden waren mede aanwezig de geachte predikant, kerke- raadsleden en afgevaardigden van de Chr. Jongelingsvereen. „Inmanuel". De voorzitter opende de vergadering met het te laten zingen van Psalm 68 vers 10, waarna hij in gebed voorging De vergadering werd op gebruikelijke wijze voortgezet met het lezen van een gedeelte uit Gods woord en daarna de inleiding, waarop volgde de Bijbel bespreking. Vervolgens werd het jaarverslag door den secretaris en penningmeester voor gelezen. Hierna brachten de afgevaardigden hunne gelukwenschen over, waarop volgde de felicitatiën van de Predikant, waarvoor de voorzitter hen allen harte lijk dank zegde. Deze genoegelijke avond, die nog lang in herinnering zal blijven, werd gesloten met het zingen van Psalm 119 vers 53, waarna Ds. Schlemper met gebed eindigde. De voorjaarskeuring van spring- stieren voor het district Waalwijk is door Ged. Staten bepaald op Maandag 23 Maart 1925 te Waalwijk des v.m. 10 uur, te Heusden des n m. 1 uur en te Almkerk des n.m. 3 uur. Blijkens achterstaande advertentie zal het bestuur v d. Binnenpolder van Besoijen op Donderdag 12 Maart des v.m. 10 uur tegen contante beta ling publiek verkoopen 252 Iepe- boomen, staande langs de Parallelweg vanaf de Besoijensche Steeg tot aan de grensscheiding v. d. Binnenpolder van Waalwijk. Jammer is het zeer zeker dat deze mooie laan ook weer als lommerijke wandeling verloren moet gaan. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Februari 1925 ingelegd f 36.404.46 en terugbetaald f 28.202.76. De cursus „Ago", omgekeerd werk en houtenhakken, voor de derde groep oud-leerlingen der Rijksvak school zal as Woensdag 11 Maart om half twee beginnen in 't gebouw der Rijksschool. De Vereenigde Plaatselijke Comi- té's voor Noodlijdende Landen hebben om aéfh veler verzoek te voldoen besloten 27 Mei a s een extra-trein naar Weenen te laten loopen, uitslui tend voor de gezinnen, die in den loop der jaren een Oostenrijksch kind hebben verpleegd en nu gaarne de familie der kinderen in Oostenrijk eens willen bezoeken. Vertrek uit Nederland 27 Mei as., terug in Nederland 10 Juni. Aanmel dingen moeten voor 1 April gedaan zijn en nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer O Plantenga, St. Jozefstr. 112, Tilburg Woensdagavond had in de zaal Musis Sacrum eene openbare verga ring plaats van de afd. Waalwijk van de Democratische Partij, waarin als spreker zou optreden de heer Gerhard van Dijk. uit Amsterdam. Toen de heer Van Gent ongeveer half negen de vergadering opende, was de zaal slechts zeer matig bezet. De heer Van Gent zei liever gezien te hebben dat de opkomst grooter was geweest, maar het stemt hem aan genaam dat degenen die zijn gekomen, dat hebben gedaan om te weten te komen wat de Democratische Partij wil. De beste krachten uit het Neder landsche volk hebben een oproep ge daan om te komen tot een politieke groep waarin alle Democraten zonder onderscheid van reliegie, bijeenkomen. Men wil de politieke scheidingslijn verbreken, het moet uit zijn met steeds zuiver rechts en links te kijken. Met genoegen kan spr. constateeren dat een van Schaik en nog enkele andere rechtsche leden het nog kor? geleden hebben aangedurfd, bij de be handeling van de vlootwet, anders te stemmen dan de meesten hunner partij. Daardoor is voorkomen dat nieuwe oorlogsschepen zullen worden ge bouwd, die, alvorens ze betaald zou den zijn, al oud roest waren. De democratische partij stelt zich boven alle geloofskwesties en daarom is voor ieder rechtgeaard Vaderlander plaats in deze partij. De heer Van Dijk begint eerst met eropte wijzen welke verschrikkingen de oorlog overal, vooral in de oorlogvoe rende landen, heeft gebracht en komt daarna tot besluit dat zoo het volk van alle natie's niet waakt men weer eerder oorlog zal hebben dan wie ook durft vermoeden, omdat de be- langen-kwestie dikwijls boven recht vaardigheid wordt gesteld, Spr. wijst aan de hand der geschie denis er op dat nog nooit in de laatste tijden een oorlog is uitgebroken of de oorzaak was dat men mei eikaars be langen in botsing is gekomen. Velen hebben een stille hoop gehad dat de bijeenkomst in Geneve daaraan zooveel mogelijk een einde zou maken en dat de geschillen, die er mochten komen, langs rechtvaardige manier, zonder dat daarvoor de vuist behoeft te worden gebruikt, uit den weg zou den worden geruimd Helaas, reeds bij de kwestie Enge land—Egypte. zag men dat Engeland de eerste was die van dat Hof geen gebruik wenschte te maken. Dat dit zoo is geloopen meent spr. te mogen wijten aan het feit dat de Regeering daar niet meer in handen der Democratie is. Men moet beginnen met de men- schen in harmonische samenleving naast elkaar te leeren leven. Achtereenvolgens wijst spr. nog op de wenschelijkheid dat op leger en vloot zooveel mogelijk had bezuinigd moeten worden Ook door de Regeering is bezui nigd maar naar Spr^meening is .deze. begonnen daar waar hij had moeten eindigen. Zij had moeten beginnen bij leger en vloot, een goedkoopere en meer practische regeling in de huis houding van den staat moeten brengen, maar niet bij de salarissen der amb tenaren. Spr. zegt de meening te zijn toege daan dat de meerderheid van het volk in ons land democratisch voelt en meent dat men te veel verdeeld is omdat allen in verschillende partijen zijn ondergebracht. Een kracht moeten de Democraten worden, dan is men waarden wezen moet. Van de gelegenheid tot debat werd door geen der aanwezigen gebruik .gemaakt. De heer Van Gent dankte Spr. voor diens betoog en de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Zooals bekend waren de Rijks instellingen verplicht hunne drukwer ken enz. te bestellen bij 't Rijksinkoop- bureau in Den Haag. wat voor vele plaatselijke drukkers, boekhandelaren enz. een groote schadepost was. Naar wij vernemen is thans tusschen dal bureau en de Bonden van Boekdruk kerspatroons een regeling getroffen, nl. dat die instellingen hunne drukwer ken enz. weer bij hun gewone leve ranciers kunnen bestellen, als op de prijzen de gebruikelijke uitgeverskor ting wordt toegestaan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin zij zich uit spreekt tegen afschaffing van den Zomertijd. Door de politie werd dezer dagen tegen den slager K. proces verbaal opgemaakt wegens het niet bedwelmen bij 't slachten van vee. Door de gemeentepolitie alhier is aangehouden en naar 's Bosch over gebracht zekere M. zonder vaste woon plaats die in het politieblad gesigna leerd stond. Naar ons door het bureau van Militaire Zaken wordt gemeld, zullen de zittingen voor den 38sten Keuring raad voor de lichting 1926 o a. in deze gemeente plaats hebben op een nader bekend te maken datum en plaats. Wij vestigen er nogmaals de aandacht van onze lezers op, dat door den Gemeente Ontvanger voortaan zitting wordt gehouden op Dinsdag en Woensdag. Zooals reeds bekend is, zal Mej. Di Moorlag als sopraan-soliste mede werken bij de a s uitvoering van het. oratorium „Elias" door Waalwijk's j Gemengde Zangvereeniging In de „Telegraaf" van 3 Maart j 1. lezen wij om'rent deze soliste, naar aanleiding van een door haar gegeven liederen avond in het Concertgebouw te Amsterdam o a. het volgende „Wanneer men beschikt over een stemmateriaal, als dat van deze zangeres en wanneer men. als zij, daarenboven een. uitgesproken talent bezit voor een dramatische expressie en een tragisch accent, dan is het niet zeer moeilijk om haar eenmaal verworven plaats in de eerste rangen van onze zangeressen te handhaven". „Mej Moorlag heeft alles, speciaal in de smartelijke deelen, voortreffelijk gezongen De stem kan rondom hoog-es opbloeien met groot geluid en kan vertwijfeld klinken in de dieptekortomde stem zit vol mogelijkheden". De onlangs opgerichte nieuwe cursus in aigemeene muziekleer aan de Muziekschool alhier, telt niet minder dan 47 leerlingen Op het oogenblik telt de Waalwijk- sche Muziekschool in totaal 108 leer lingen, zeer zeker een respectabel getal. Het plan bestaat om binnenkort een koorzangklas aan de school te verbinden. De heer Fleskens, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld Volgens een bericht in de pers van 17 Februari 1.1. zou de Arbeidsinspectie tegen de firma van Arendonk te Tilburg zijn opgetreden op een wijze, die niet kan worden geduld. Is de minister bereid in deze de meest mogelijke inlichtingen te ver schaffen en c.q. de noodige maat regelen te nemen, ten einde een dergelijk optreden in de toekomst te voorkomen. In de Februari-aflevering van „Commercial Holland" treffen wij o.a. aan Een uitvoerige beschouwing van den heer C. Lerkerkerker over de rijst cultuur in Nederlandsch Oost-lndië. bij welk artikel verscheidene fraaie afbeeldingen zijn opgenomen. Vervolgens vraagt eene uiteenzetting omtrent de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht de aandacht, ook dit artikel is op gelukkige wijze geïllustreerd. In eene volgende bijdrage wordt aan de hand van daarop betrekking heb bende cijfers betoogd, dat Nederland er gunstig voorstaat. De heer B. A. Marcus geeft een beschouwing omtrent den economi schen toestand van Nederland naar aanleiding van de statistische gegevens welke onlangs zijn verschenen en betrekking hebben op het afgeloopen jaar Ook deze schrijver ziet den toestand hoopvol in. Uitvoering wordt dan behandeld het Rijks instituut voor Schoenmakers en Leerlooiers te Waalwijk, waaruit de buitenlandsche lezer zal zien, dat op dat gebied Nederland een zeer voor aanstaande, zelfs een eenige plaats in de wereld inneemt. Ook dit artikel is vergezeld van tal van goede afbeel dingen. Het is van de hand van den Directeur der Rijksschool „De Haven van Dordrecht" geeft een uitvoerige en belangwekkende uiteenzetting van de belangrijke plaats welke Dordrecht inneemt op het gebied van het internationaal verkeer te water, zoowel voor wat betreft de binnenvaart als de scheepvaart. De luchtfoto, bij dat artikel opgenomen, geeft een indruk van de uitgebreidheid van het Dordt- sche havengebied. Bovendien wordt met behulp van een terreinkaart zeer duidelijk aangegeven de gunstige lig ging van deze havenstad. De vaste rubrieken geven een duidelijk beeld van hetgeen in Neder land op economisch en handelsgebied in den laatsten tijd is geschied. Cessies en Volmachten aan de Zulderbank. Mededeeling van curatoren der Hanzebank. Niet alleen in de pers, doch ook bij Curatoren is herhaaldelijk geklaagd door crediteuren der Hanzebank, die, meestal de strekking hunner hand- teekening niet begrijpende, hunne vordering hetzij door cessie, hetzij door volmacht hebben gesteld in handen der „Trustee tot behoud van het Middenstandscredietwezen in het Zuiden van ons land", welke Trustee heeft opgericht de N V. „Zuiderbank". Curatoren hebben begrepen, dat het niet alleen voor die crediteuren, doch ook voor een snelle afwikkeling van den faillieten boedel der Hanzebank wenschelijk is om zoo mogelijk den verwarden toestand, door deze delega ties geschapen, tot oplossing te bren gen. Waar aan de organisaties van den Middenstand blijkbaar de middelen ontbreken om de crediteuren los te maken van de Trustee, hebben Cura- 1 toren gemeend hunne tusschenkomst te moeten verleenen om ook deze aangelegenheid op bevredigende wijze te regelen. Daarom hebben zij zich in verbinding gesteld met de Trustee (Mrs. J. v. d. Mortel en W v. d Eerden) als met andere belanghebben den en hebben zij overleg gepleegd over de wijze waarop crediteuren in hun oorspronkelijk recht zouden kun nen worden hersteld. Het is voor Curatoren eene voldoe- i ning, dat zij in deze poging wel zijn 1 geslaagd Zoowel de Trustee als de Instelling, welke het geld verstrekte, verklaarde zich bereid Curatoren te machtigen allen crediteuren het volle percentage uit te keeren, mits hun worde verzekerd terugbetaling der oprichtingskosten van de Zuiderbank en de door deze verschuldigde rente vergoedingen. Deze voorwaarde achten ook Curatoren alleszins billijk en bovendien van geene importantie voor de betrokken crediteuren. Zij hebben gecalculeerd, dat het bedrag tot inlos sing van bovenbedoelde conditie zal beloopen 1 pCt. van de vorderingen dier crediteuren, die zich hetzij door cessie hetzij door volmacht aan de Trustee hebben gebonden. Curatoren stellen zich voor zich reeds zeer spoedig bij rondschrijven tot alle bovenbedoelde schuldeischers te wenden en hun te verzoeken deze oplossing te aanvaarden. Het spreekt vanzelf, dat zonder aller medewerking dit plan geen kans van slagen heeft Waar de regeling van deze netelige aangelegenheid echter zoo notoir in het belang van de crediteuren en tevens bevorderlijk is voor een spoe dige en volledige afwikkeling van het faillissement der Hanzebank, mogen ondergeteekenden wel aannemen, dat alle betrokkenen tot het verwezenlijken van dit plan zullen samenwerken Mr. G M. J KOLFSCHOTEN. Mr. Dr. C. M. VAN LEEUWEN. H. A. TROMP. 's Hertogenbosch, 6 Maart 1925. HAARSTEEG. In de Donderdag middag onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden raadsvergade ring, waarvan 't verslag komt in het volgend nummer, was een schrijven ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die zich naar aanleiding van het schrijven van 4 raadsleden gewend heeft tot Ged. Staten van Noord Brabant. Deze hebben geantwoord geen ant woord op hun laatste schrijven te hebben ontvangen. De heer Dobbel steen zegt gevraagd te hebben een afschrift te mogen ontvangen, waarop de voorzitter antwoordt dat het pas is ingekomen. Aan Ged. Staten zal worden geant woord, dat het schrijven voor ken nisgeving werd aangenomen, omdat men meende dat er toch geen succes aan verbonden was, daar het vooroor deel van Ged. Staten al was geveld; dat het wegnemen van den lantaarn bij den burgemeester niet om per soonlijke maar zuinigheidsreden was voorgesteld, anders zou het ook wel bij den secretaris zijn gebeurd, en dat men verlangt dat de voorzitter de besluiten van den raad uitvoert en anders andere maatregelen neemt. Besloten dit schrijven te verzenden. GEERTRUIDENBERG. Voor de Ger. Kerk hoopt Zondag op te treden ds. Donner uit Breda Wegens ongesteldheid van ds. Koster zal Zondag in de Nederl. Herv. Kerk optreden ds Vink uit Drimmelen. De keuring voor den dienstplicht, lichting 1926. zal plaats hebben op 24 en 25 April te Oosterhout. Alhier is opgericht een kaartclub, gevestigd in hotel Santbergen. De kaartavonden zullen plaats hebben op iederen Maandagavond. Door de rijks- en gemeentepolitie werd een inval gedaan bij den café houder H. en aldaar een drietal per sonen aangetroffen, die zich daar na 't sluitingsuur bevonden. Door het bedanken van den heer M J. Timmermans als lid van den Gemeenteraad en het niet aannemen van de candidatuur door de heeren A. Maaskant en J. M Lucas, was de vrijzinnige lijst uitgeput. Thans is be noemd de heer A. de Kroon van de RK. lijst, welke de benoeming heeft aangenomen. MADE. Met ingang van 2 Maart is voor Made een gemeente-verordening tot stand gebracht tot heffing van belasting op muziek op den openbaren weg, in zalen waar muziek en tooneel- stukken en andere vermakelijkheden worden gegeven. Men heeft zich drie dagen tevoren te wenden tot den Burgmeester. Bij het rooien van een boom had de werkman G. het ongeluk met een zware bijl zijn been ernstig te ver wonden, zoodat hij zich onder behan deling van Dr Klijn moest stellen. Dezer dagen overleed in onze gemeente de oudste vrouw, wed. D. hebben wij eene' uitgebreide collectie. 34347 voorheen L. STRIKKERS, Grootestraat, WAALWIJK. Stoop. Vele jaren was zij ter verpleging in het gesticht „St. Jozef", waar zij is overleden in den hoogen leeftijd van bijna 90 jaar. Dezer dagen werd bij A v. d B het waschgoed gestolen Dader alsnog onbekend. De politie heeft, naar men zegt, de zaak voor onderzoek in handen. Schipper B alhier had het ongeluk op zijn loopplank uit te glijden en in 't water terecht te komen. Toegesnelde hulp wist hem spoedig op 't droge te brengen, zoodat dit ongeval met den schrik en een nat pak afliep. Zondag 8 Maart zal des middags 2 uur te Made in de Hervormde Kerk voorgaan ds Meulenbelt uit Oosterhout. Woensdagavond werd het 15 16-jarig meisje D S genaamd, wonende op den Stationsweg, begeleid door twee haar minnenden, de een B. S. en de ander B. de B. genaamd en resp. 16 en 17 jaar oud. Toen ze een eind den Stationsweg opgewandeld waren, moet een woordentwist ontstaan zijn tusschen de jongelingen, welke het ernstig gevolg had dat B. de B. aan B S met een mes ter hoogte van de borst een zeer gevaarlijke en diepe snede of steek toebracht, die de longen raakte. De ongelukkige is bij den landbou wer K. binnengebracht. De ijlings ont boden Dr. J. H. Klijn was spoedig ter plaatse en verleende hem de eerste hulp, doch vond de toestand zoo ern stig dat hij Dr. Bijnen uit Breda ontbood, die mede spoedig ter plaatse aankwam. Onmiddellijk werd een ziekenauto uit Breda ontboden waar mede de ongelukkige naar het zieken huis aldaar is overgebracht. Hij was in staat den dader aan te wijzen. De vermoedelijke dader is gevankelijk in 't arrestantenlokaal alhier ondergebracht. 's BOSCH. Wij hebben reeds vroe ger een en ander medegedeeld omtrent de nieuwe en grootsche Ford garage der firma Pompen Van Gils alhier. Dat deze pas opgerichte firma, offici- eele Ford-dealer, niet stil zit, moge wederom blijken uit het volgende: Gisteren vond alhier eene zeer goed geslaagde demonstratie plaats met een Fordson-Tractor, die dienst deed voor het trekken van een schip in de Zuid- Willemsvaart. De Fordson kweet zich schitterend van zijn taak en vervoerde zijn last met een snelheid zeker tweemaal zoo groot dan wanneer hetzelfde schip door twee jaagpaarden was getrokken. De Fa. Pompen Van Gils gaf met deze demonstratie een nieuwe richting aan voor het gebruik van den Fordson hier te lande. In België heeft men dezen Tractor al geruimen tijd benut voor het boven staande doel De heer Kempees, hoofdingenieur van den Rijks-Waterstaat, was meteen vertegenwoordiger van de Ford Motor Cy of Holland bij deze demonstratie aanwezig. WIJK. (N.-B.) In Van der Maaden's Hoender- en Eendenpark is deze week gemonteerd een Amerikaansche Wish bone Mammoth broedcentrale voor 2400 eieren, de eerste machine van dit systeem en grootte in Nederland ingevoerd, 't Is een prachtstuk ver vaardigd uit kastanjehout, waaraan de nieuwste vindingen, naar de laatste inzichten en ervaringen op het gebied der kunstmatige broeding zijn aange bracht. Door een automatische warm- walerregeling met ether capsules worden de eieren op de juiste hitte gehouden terwijl de keering der 2400 eieren in één handomdraaien geschiedt. De warmtebron is berekend op een capaciteit van 9000 eieren per 21 dagen; men heeft bij de uitbreiding er slechts afdeelingen bij te koopen die achteraan, doch ook er boven op kunnen gezet worden. De bedoeling is, om op groote schaal eendaags kuikens te fokken of ook wel eieren in loonbroeding aan te nemen. De pluimveeteelt breidt zich hier zeer uit; bij verschillende boeren en arbeiders verrijzen mooie moderne hokken en meer en meer gaat men inzien dat het houden van productieve raskippen een éérste vereischte is om het bedrijf loonend te maken. Van der Maaden's Hoenderpark is de baanbreker voor Wijk en 't loont inderdaad zeer de moeite daar eens 1 een kijkje te nemen GEMENGD NIEUWS." i Te Barmen is Zondag een vrachtauto, die de leden van een voetbalvereeniging uit Etsen vervoerde op een hellende straat tegen de trap van een brug over den spoorweg gereden doordat de remmen weigerden.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9