HEERENBAAI scut ijrnig votTï wei upuuii, voor het electriciteitsbedrijf. Een heel geschikt persoon heeft zich aangeboden om het voor 5 cent per kwitantie te doen en nu blijft op de kwitantie toch nog 10 cents kosten staan. Hij zou denken dat men het heel goed aan dien persoon zou kunnen geven. L)e Voorzitter merkt op dat aan het risico, de kwade posten, ook gedacht moet worden en daar zijn die andere 5 centen voor. Zij mins Het is toch een publieke in>chrijving g weest. Vo rziuer. Uwe bedoeling is meer h i incasso-loon daar is niets van af Zijl nans. Die persoon is er niet erg o er te spreken broeders --en vorig jaar zijn hier e» ns opmerkingen gemaakt over vuil dat op het Fort werd gebracht. Nu ii^t er weer een heel groote mesthoop en ais het wat warm weer gaat worden zal dat daar een leelijke stank gaan verspreiden Van Dongen Torman. Mijn oog is daarop ook gevallen Het is op een ter rein van de bouwvereeniging. Voorzitter. Wij hebben 14 dagen geleden al toestemming gevraagd om het vuil daar weer te mogen verwij deren en de opzichter heeft mij gezegd dat er voor zorg gedragen was Netten Ik heb ze dezer dagen juist zien rijden. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. BUITENLAND. De Nieuwe Belgische Kamer die 187 leden telt, dus een lid meer dan de vorige Kamer, een gevolg van de inlijving der kantons Eupen Malmédy bij het arrondissement Verviers zal vermoedelijk bestaan uit 81 Katholieken. 80 socialisten, 22 liberalen, 3 leden der Frontpartij en 1 communist. De Katholieken winnen dus één zetel, de socialisten twaalf zetels, terwijl de liberalen elf zetels verliezen. De afge treden liberale minister van justitie, Mosson is te Bergen herkozen. De Front partij candidaat Van Severen, is te Roesselaere geslagen door den Katholieken candidaat, den vroegeren minister Vandevijvere. Burgemeester Max is te Brussel door voorkeurstem gekozen, hoewel hij de laatste plaats op de liberale lijst had. De bekende fascist Nofhomb, is eveneens door voorkeurstemmen op de Katholieke lijst gekozen. De afgetre den minister van oorlog, Forthomme. is geslagen. De liberalen hebben te Bergen, Mechelen. Namen, Oostende, Tongeren Doornik, Tuin, Leuven en Antwerpen hun zetel verloren, daar tegenover staat de winst van een zetel te Dinant. In Limburg zijn slechts Katholieken gekozen. Men kan verwachten dat de Katholieken en de socialisten samen zullen probeeren een nieuw kabinet te vormen, wanneer de partijbesturen het tenminste onderling eens weten te worden De liberalen zullen zoo goed als zeker niet in het nieuwe kabinet zijn vertegenwoordigd Marx zal de republikeinsche candidaat worden voor het president schap van het Duitsche rijk. Het Fransche kabinet Herriot verkeert voortdurend in gevaar, een lang leven zal het wel niet meer be schoren zijn, BINNENLAND. Bij gerucht vernamen wij, dat de Bezuii'igingscommissie haar ontslag zou hebben aangevraagd. Naar aanlei ding hiervan hebben we ons gewend tot den voorzitter der commissie, mr. P Rink, lid der Eerste Kamer, die ons op onze vraag om inlichtingen welwil lei d te woord heeft gestaan Zijn mede delingen kunnen als volgt worden samengevat: De „Bezuinigingscommissie" heeft besl.oien aan H M. de Koningin col- liCiief onihitfi g vari de haar gedane opdracht te verzoeken. Zij. die met eenige aandacht haar laatste verslag gelezen, van de schrijf telijke en mondelinge gedacntenwis seling van de Tweede Kamer met de regeering kennis genomen en de bij de Handelingen gepubliceerde vragen van Kamerleden, met de regeerings antwoorden, gevolgd hebben, zullen zich zeker niet verwonderen, dat het tert slotte hiertoe gekomen is De commissie is echter zoo lang mogelijk aan het werk gebleven, tot dat haar overtuigend gebleken was, dat zij, bij de tegenover haar door het kabinet aangenomen houding en gevolgde gedragslijn, niet langer met vrucht werkzaam kon blijven. Zij heeft tenslotte in December j 1. nog aan de regeering ten aanzien van twee zeer gewichtige punten om ophel dering gevraagd Eerst in Maart heeft de regeering dat schrijven beantwoord De inhoud was echter zóó onbevredi gend dat de commissie verplicht was de hoop op te geven, onder deze omstandigheden verder ten nutte van de bezuiniging aan de Departementen en daaronder ressorteerende instellin gen, werkzaam te kunnen blijven. Het verzoek, om door de Koningin van haar taak ontheven te worden, was toen de voor de hand liggende conclusie. Te Eindhoven kwamen onder 's Bosch, afgevaardigden bijeen van de St Michaelclubs in de rijkskieskringen Tilburg, 's Hertogenbosch en Limburg. In bespreking kwam de actie om de St. Michael-candidaten, nu het Politiek Advies geen bevrediging heeft gebracht. De voorzitter verklaarde onder pro test van een deel der vergadering, dat de kieskring 's Hertogenbosch ook geen gemeenschap met dr. Moller wenscht te onderhouden, omdat men meende, dat zijn candidatuur aan de Michaelistische actie schade zal toe brengen. Spr. betreurde het besluit Nijmegen, om met vrije lijsten uit te komen. De heer Schoonbrood (Maastricht) beval hierop de candidatuur-Moller warm aan. De heer van der Steen Jr. (Nijmegen) verdedigde het systeém der vrije lijs ten, van oordeel zijnde dat een pro paganda voor het inschuivingssysteem geen resultaat zal opleveren, wijl het politiek advies zijn inziens zeer geraf fineerd is samengesteld. Ook van de ihans ingestelde commissie-Kooien verwachtte spreker geen heil. De heer Max van Poll verklaarde dat hij het denkbeeld omtrent de vrije lijsten onder geen enkele voor waarde bereid zou zijn te onder steunen. Spr erkende het goede in de organisatorische eenheid der Katho lieke Staatspartij en was van oordeel, dat deze niet gebroken mag worden Op voorstel van een der Limburg- sche afgevaardigden sprak de ver gadering zich met 10 tegen 2 stemmen uit tegen de vrije lijsten en voor hef lid blijven der R.K. Staatspartij. De afgevaardigden, die na sluiting der vergadering in besloten kring aangaande deze aangelegenheid zich nader hebben beraden, besloten dat voor den Kieskring Den Bosch, het Oosten van Tilburg en het Noorden van Limburg de candidatuur van Mevrouw W. Brouns van Besouw te t Hertogenbosch en voor Zuid Lim burg en in het Westelijk gedeelte van den Kieskring Tilburg die vgn dr. Moller door de Michaelisten zullen worden gesteund. Om meerdere redenen is men niet tot een eenheidsactie gekomen. Zaterdagmiddag had te Eindhoven onder voorzitterschap van Mr H. Passtoors een bijeenkomst plaats van personen uit den Statenkieskring Eindhoven ter bespreking van de plan nen ter bevordering van de candidatuur van den heer P. v d. Putt. In zijn openingswoord zeide spr. en hij vermoedde met hem alle aan wezigen, er over verwonderd te zijn geweest, dat de naam van den heer Van der Putt niet op het politiek ad vies voorkwam. Iedereen zal dien naam daarop hebben verwacht, omdat de heer Van der Putt bij de vorige Kamerver kiezing al eerste plaatsvervanger was geweest en toen reeds bijna gekozen was. Meer omdat het voorloopig advies van het P. A. college zelf hem reeds als een gewenschte candidaat had aangewezen. Verder ook, omdat na de zittende leden voor den heer Van der Putt de meeste aanbevelingen bij het Advies College waren ingekomen en dit College toch wel rekening had mo gen houden met den uitgesproken wil der kiezers. Er waren dus redenen te over voor het Advies College, om den heer van der Putt op het advies te brengen; maar ook persoonlijke redenen zijn er genoeg aanwezig om den heer Van der Putt daarop te plaatsen. Spr. wijst er op, dat wanneer een comiié ter bevordering van diens can didatuur tracht den heer Van der Putt op de definitieve lijst eene mogelijk verkiesbare plaats te bezorgen het co miié niets onbehoorlijks of onorgani satorisch doet, omdat het geen ingaan tegen de eenheid onzer organisatie beteekent, Door verschillende aanwezigen werd hierop om verschillende diverse redenen de candidatuur v d. Putt aanbevolen. Besloten werd het comité uit te breiden. Voor Eindhoven namen daarin nog zitting de heeren C. Jolie, B. Hoppenbrouwers. J. van de Leur, Jos Reijnders. Antoon Schellens, Jacobus Sch öder en P. Staal. Voor Valkens- waard de heer Van den Besselaar voor Leende de heeren De Wit en Btliën. voor Geldrop de heeren Jans sen en Reuter, voor Nuenen de heer Van Wijk. voor Heeze de heeren Evers en Bosmans, voor Veldhoven de heer Vissers, voor Meerveldhoven de heer J G Bazelmans, voor Zeelst de heer Bazelmans. voor St. Oedenrode de heer Renders. In de na-vergadering van het _uit gebreide Comité werd de heer Jos. Stumpers als officieel secretaris van het Comité aangewezende heer Antoon Schellens als penningmeester, terwijl ook een pers-comité gevormd werd. RECHTSZAKEN. P. A. M. 18 jaar stoker te Heusden. Beklaagd ter zake dat hij op 25'Decern ber 1924 te Heusden opzettelijk eenig bankpapier ter waarde van f 60 door diefstal verkregen door A. v d. Staak uit winstbejag heeft vervoerd, bewaard en verborgen. Vanwege het O. M. zijn 6 getuigen gedagvaard. Verdediger Mr.van Besouw. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. G W D. autoverhuurder te Heusden. Beklaagd ter zake dat hij op 25 Decern ber 1924 te Loonopzand een som geld groot f 60.door A. v. d. Staak door diefstal verkregen ten geschenke heeft aangenomen van P. Maas. Vanwege het O. M. zijn 5 getuigen gedegvaard. Verdediger Mr. E. van Zinnicq Bergmann. Eisch voorwaardelijke gevangenis straf De rechtbank heeft beklaagde vrijgesproken. P. v T. 30 jaar, makelaar Woudri- chem. Beklaagd ter zake dat hij in 1923 te Woudrichem opzettelijk weder rechtelijk zich heeft toegeëigend een bedrag aan geld groot f 12 welk geld aan een ander toebehoorde en wat beklaagde anders dan door misdrijf onder zich had Vanwege het O. M. zijn 4 getuigen gedagvaard. Eisch en uitspraakVrijgesproken. Y. de J.. 22 jaar, metselaar Woudri chem. Beklaagd ter zake dat hij op 31 December 1924 te Woudrichem opzet telijk mishandelend C. T. v. d. Wiel heeft geslagen waardoor deze bloedend werd verwond Vanwege het O. M zijn 2 getuigen gedagvaard. Eisch f30 boete, uitspraak f 25.— boete subs. 3 weken hechtenis. Siul:crooni Lieve liiclit.cn. lieve neven. Hier is tante'x testament. Tante zal niet la lig meer leven; Ook aan Tante komt een énd! Dit vermakelijke liedje van den gées- tigen Speenhof!' waren wc geneigd te neuriën, toen we de behandeling voor de Bossche rechtbank bijwoonden van de strafzaak wegens huis-vredebreuk, tegen L. van W. 57 jaar. wonende te Wijk. We stellen al dadelijk de „Suiker tante" van Speenhof!' in 't gelijk! Deze toch vergat haar geld te vermaken aan nichten en neven, die toch wel te eten hadden. Doch in de geschiedenis over den huisvredebreuk betrof het een zeer res pectabelen suikeroom, die zijn vermo gen wèl aan nichten en neven had ver maakt en er daarom tót in het uur van den dood om geplaagd werd. De suikeroom, J. van Doveren, woon de in Andel. Hij was de overlevende van een kinderloos echtpaar. De man wist van toeten noch blazen meer, werd „kindsch" en zat den ganschen lieven dag in een stoel bij de kachel. De stak ker zei op alles „ja", doch was zich zijn antwoord niet bewust. In Decern' her 11)24 had van Doveren zijn teste- ment gemaakt, doch in die maand was volgens verklaring van dokter J. 10. Smitz. die aK getuige a décharge ge hoord werd, de toestand van de zwakke geestvermogens van den man het minst gunstig. Twee neven, .erfgenamen, waren zoo vriendelijk, goed voor den suikeroom té zorgen, toen de trouwe werkster, de weduwe Bonman, die de familie Van Doveren gedurende 4(1 jaren gediend had, ziek geworden was. In Februari van dit jaar begon het einde van den suikeroom te naderen en werd de stervende man overvallen door een lieele partij neven, erfgena men. die bij zijn sterfbed kwamen zit ten, in afwachting op den dood én in verlangen naar de centen van oom. (De geschiedenis vermeldt niet of de neven ook voorzien waren van zakdoe ken met rouwranden en die na den dood van oom door een huisknecht, door middel van een bezem op een hoop geveegd werden, gelijk een bekend too- neelstuk het te zien geeft!) -Wel echter bleek uit het getuigen verhoor, dat de neven dag en nacht op den dood van oom zaten te wachten cm het er 's nachts om twee uur soms nog spektakelde. De neven bleven aldoor maar „waken", niet uit interesse, noch genegenheid voor oom, die sterven ging, maar uit angst, dat er ter elfder ure nog eens ecjn notaris mocht komen ter verandering van het testament;! Een slimme neef. A. van Bergeijk genaamd, had op 4 Februari een vol macht geschreven, waaruit blijken moest, dat hij de rechthebbende was in liet huis van den suikeroom en mits dien op zijn commando alle neven zich van het sterfbed van oom zouden heb ben te verwijderen. En oom, die kindsch was. had de volmacht onderteekend! Natuurlijk werden de wakende erf genamen clan ook door A. van Bergeijk gesommeerd op te hoepelen. Maar ze gingen niet. W«int, liet testament en de nalatenschap. Toen kwam de bur gemeester met een marechaussee,, ja, en tóen stoven de neven uiteen en vluchtten als hazen in 't jachtveld Doch één neef. die altijd oom verzorgd luid, bleef rustig zitten en paste er voor op te stappen. (Oom leefde altijd nog, dus je kon maar niet weten!) Deze neef nu stond terecht wegens huisvredebreuk bij den stervenden sui keroom, of te wel gelijk de dagvaar ding luidt „ter zake, dat hij op 7 Februari 1925 te Wijk wederrechtelijk vertoevende in de woning, bij -J. van Doveren te Andel in gebruik zijnde, zich niet aanstonds op de vordering van A. van Bergeijk, zijnde de recht hebbende uit die woning heeft verwij derd, doch in die woning is gebleven." Er werden 5 getuigen gehoord, o.w. De suikeroom overleed op 20 Febru ari 1!)25, dus heeft zoowat de lieele maand de treurige drukte van geld azende erfgenamen tot uitgeleidde ge had! Op 2 April terwijl neef die was blij ven zitten voor de rechtbank verscheen) werd toevallig ook te Wijk den boedel van Suikeroom op last van neef A. v. Bergeijk, publiek verkocht. De overledene moge inmiddels in vrede rusten. Het O.M. was van oordeel, dat be klaagde wèl buiten aan de deur de wacht had kunnen houden voor het mogelijk komen opdagen van een no taris, docli overigens achtte hij geen beletsel aanwezig voor het verblijf van beklaagde in bedoelde woning. De eisch luidde vrijspraak. Do verdediger mr. H. J. v. Leeuwen Jr. te Den Bosch, hied een interessant pleidooi tot vrijspraak. Pleiter stelde o.min het licht dat iemand die „kindsch" is, noch zelf in staat is aan iemand zijn huis te verbieden, noch zich bewust is iemand te machtigen als rechthebbende namens hem op te treden. De uitspraak werd bepaald op 16 April a.s. Het heeft intusschen alle schijn, dat hiermede liet gedoe rondom den suikeroom nog niet van de baan is. Allicht hooren we nader opnieuw over testament, volmacht, verkooping, •enz., enz., ergo over de' geschiedenis van den oom met geld en de lieve ne ven. erfgenamen. DE fijne pijjjjWial 26 - 50 ets per ons HERPT. Tot hoofd der Openbare School te Rosmalen is benoemd de heer G Ceelen, hoofd der R. K, Bij zondere school alhier. De heer Ceelen werd in 1916 direct na het behalen zijner hoofdacte be noemd tot hoofd der Openbare Lagere School alhier, nadat hij sinds 1911 gestaan had als onderwijzer aan de O. L. School te Hedikhuizen. In 1922 werd hij benoemd tot hoofd der R. K. Bijzondere School alhier om op 1 October van dat jaar bij de opening dierschool in functie te treden. De heer Ceelen is in bezit van acte Fransch L. O en idem landbouwkunde, hij is secretaris der R. K. Kiesveree- niging der afdeeling parochie Herpt en lid van de Commissie van Toezicht van de harmonie „de Eendracht", cor respondent der veevoeder-commissie N. C. B. en technisch adviseur van den R. K. Jongen Boerenstand De landbouwer J B. had de vorige week het ongeluk van de kar te vallen en een paar ribben te kneuzen. Mej. C. viel Zaterdag van een trapje van twee treden en had het ongeluk haar arm zoodanig te kneuzen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de glibberigheid had de vrouw van den veerman Pr. het onge luk uit te schieten en in de Maas terecht te komen en was veerman de D.. niet direct ter hulp gekomen, zoo was het waarschijnlijk met haar niet goed afgeloopen. Thans kwam ze na genoeg met den schrik vrij. VLIJMEN. Alhier is brand ontstaan in de woning van den mandenmaker S v. H. In een oogenblik stond het geheele huis in lichte laaie en de vlammen sloegen ook over op een daarnaast gelegen pand, dat eveneens geheel door het vuur werd vernield. 'Van den huisraad is bijna niets gered. Verzekering dekt de schade. Door het krachtige optreden van de brandweer zijn eenige andere wonin gen, die ook al door het vuur waren aangetast, behouden gebleven. VLIJMEN. Maandagavond 6 April te ó'/z uur werden in bet gewone lokaal der F ateisschool te Vltimen in tegeo- woo'digheid van den Rijkstulobouw- consulent, den beer Van Gogh uit Ginnekeo, aan de cursisten van den (ulnbouw-wintercursus door de Leeraren de beeren Berkelroans en Van E-ch aan de leerlingen verschillende vragen over de reeds behandelde stof gesteld die alle naar genoegen werden beant woordt. Hierna sprak de Heer Van Gogh ongeveer als volgt Z.Ed. zelde groote waardeering te hebben voor de aanwezige Leeraren, die geene moeite gespaard hadden om de cursisten de noodige kennis op tuinbouwgebied bij te brengen. Naar het Centraal Bureau voor de Statistiek waren de uitkomsten op tuinbouwgebied In 1924 zeer schitterend te noemen en beloofde naar hij stellig vertrouwde ook 1925 zeer gunstig te ztin. Spreker deed het genoegen zich In een echte tuindersstreek als Vlijmen te Toch moest het hem van het hart, dat niet meerderen van deze hoog9t Interessante lessen profiteerden. Dit treurig verschijnsel weet hij aan den Mobilisatie-geest, die niet. alleen hier doch ook elders het Nederlandsche volk oog te zeer beheerschte. Toen immers kon men gemakkelijk haast te handig aao geld komen, waardoor de energie werd gedood en de lust naar ernstige -n gedegeD vakstudie verminderd. Hij was het Rijk, de Provincie en de gemeente Vlijmen erkentelijk voor den genoten steun en dankte de Fraters 'oor huune gastvrijheid een ruim cn goed lokaal voor de lessen te hebben willen beschikbaar ^stellen. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat allen zich de verworveq kennis ten outte zouden maken, dan zouden zij, hierbij stellig in economisch opzicht welvaren 1 Nadat ook de Heeren Berkelman9 en Van Esch den Heer Consulent gedankt hadden voor zijne scboone en gloed volle rede en zij den cursisten, die 'rouw waren opgekomen hiervoor er kentelijk waren, verkreeg de Heer Jos, van Heijst Jr. te Waalwijk het woord en hield oageveer do navolgende toe spraak Als oudste der leerlingen is het voor mij eene vereerende en aangename taak, U M-jnheer Berkelmans en Mijoheer Van Eüch. ook mede namens de cur sisten, hartelijk dank te zeggen voor de eminente wijze, waarop U belden dit eerste leerjaar van den tulnbouw-win- tercursus alhier hebt geleid. Wij stellen het op zeer hoogen prijs U Mijnheer Van Gogh, Rijkstuiobouw- consuleot, hier aanwezig te zien, waar door aan dezen avond eene bijzondere wijding wordt gegeven. Wij hebben dezen winter geleerd de theoretische en piactlsche toepassing der tulnbouw-cuhuur en zijn hierdoor in staat aan onzen bodem grootere productiviteit te verzekeren. Wij hebben onze liefde aan Gods overheerlijke natuur verpand en beseften thans ten volle het rijke genot, dat er in gelegen is een tuin te bezitten en deze op geheel moderne wtjzc te cul- tiveeren. W.j zeggen U, Hooggeachte Leeraren nogmaals recht hartelijk dank en roepen U belden gaarne voor het tweede en laatste leerjaar, dat staat te beginnen een welgemeend tot weerziens toe 1 Van Uwe tulobouwkennis, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen, in de toekomst lo nog meerdere mate te kunnen profiteereo is voor ons een ware behoefte en genot. Op deze rede volgde een daverend applaus. Allen gingen hierop genoeglijk huis waarts en de leerlingen waren vast besloten In het najaar weer aan de vervolg-lessen deel te nemen. HEDIKHUIJZEN. Hedenmorgen werd de gemeenteraadsvergadering gehou den, die reeds tegen Vrijdag was uit geschreven, maar tweemaal moest worden uitgesteld, waar een viertal leden niet waren opgekomen. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang.) Het verbouwen van een winkelhuis voor den heer Van Laarhoven te Waalwijk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer M. in 't Veld, aannemer alhier, voor de som van f5375. WASPIK. Door het bestuur van het „Wit Gele Kruis" is in beginsel be sloten in den loop van den zomer een Moedercursus te doen geven. Onder leiding van een Eerw. Pater zal er voor pelgrims uit deze gemeente op den len en 2en Paasch- dag gelegenheid zijn met de processie naar Hakendover te gaan. Aan den heer Norbertus Megens is vanaf - 4 April '25 tot 4 April '26 vergunning verleend tot het verrichten van bakkers-nachtarbeid van 's avonds 8 tot 's morgens 6 uur. RAAMSDONKSVEER. De heer v. d. Sluis werd van het Stoomgemaal aan de Dongebrug overgeplaatst naarJVelzen, Tot bestuursleden van de A R. Kiesvereeniging werden gekozen de heeren j van Woerden en A Kraaij. De heer W. de Koning werd bij acclamatie herkozen als secretaris Met Goeden Vrijdag treedt ds Ewoldt om 6 uur op in de Herv. Kerk op 't Veer. 1 GEERTRUIDENBERG. Gedurende de maand Maart passeerden de rolbrug alhiet 1707 vaartuigen, met een ge- zamenlijken inhoud van 175902 ton. Het Geertruidenbergsch Kinder koor zal 21 April a.s. een uitvoering geven in Hotel Santbergen. Aan deze uitvoering heeft ook het kinderkwartet .Cantabile" zijn medewerking ver zekerd. Onze stadgenoot P. Baan slaagde voor de 2de klasse der school voor Grafische Vakken te Utrecht. DUSSEN. Onze dorpsgenoot de heer Joh. van Dijk Czn. behaalde op de Woensdag 1.1. te 's Bosch gehouden Paaschveetentoonstelling met twee zijner koeien ieder een tweeden prijs in de afdeeling geregistreerd fokvee. Wel een mooi succes. Abonneert op en Adverteert in iyDE EO HO VAN HET ZUIDEN het meert gelezen blad in de Lang ttraat en Omgeving ECHTE FRIESCHE

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2