talen, zonder dat we er iets aan gehad hebben. Dobbelsteen: Dat zal nog moeten blij ken. Ik heb dat zaakje ook eens opge teld en 'l zal er heusch niet zoo ver af zijn. Men weet niet wat het najaar zal brengen. Voorzitter: We schieten toch niets op, ik zal het maar in stemming bren gen. Het voorstel van den heer Dobbel steen wordt met vier tegen één stem aangenomen. Voor stemden de heeren Van Vrede, Dobbelsteen, Van Hemert en Van den Brand; tegen de heer Van Engelen. 3. Ontwerp-besluit lot wijziging van de gemeentebegrooting 1924. Dobbelsteen: Ik hoor daar voorlezen, dat de posten druk- en bindwerk weer zijn overschreden. Wat kan daar de oorzaak van zijn? Natuurlijk dat men bij heel dure adressen is. Van Vrede: Die post is te laag. Van HemcrtKijk eens, ik krijg de zaken in duplo thuis gezonden. Voorzitter: Dat is natuurlijk een ver gissing, maar als nu op een zoo'n on- noozel velletje papier moet worden ge fit, dan weet ik het toch wel. Dobbelsteen: Waarom moeten die oproepingsbrieven met een hoofd wor den bedrukt? Dat kan toch wel op blanco papier gedaan worden. En dan die overlijdens-akten. In Heusdcn doet men het met de helft en hier heeft men zoo'n groot noodig. Ik heb het nu zelf gezien en ze merkten me nog op dal het er bij ons heel goed scheen aan te zitten. Voorzitter: Die hebben wij voor de justitie ook, maar voor vele andere za ken is het voorschrift dal die halve vellen worden gebruikt. Waar mogelijk daar gebruiken wij ook kleine velletjes. Dobbelsteen: 't Is allemaal maar die post opdrijven. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Ontwerp-besluit tot intrekking der verordening op de heffing van de boombelasting. Aldus wordt besloten. 5. Bespreking hooiland verpachting. Van Engelen. Een vorige keer is be sloten "om het bij opbod te verpachten, maar we hebben nu weer ondervonden dat er maar op twee perceelen is gebo den en de rest allemaal met Keizers- bod zijn gegaan. In een vorige vergade ring heb ik gesproken om het daarom op mijn te brengen, maar het is nu ach ter den rug en ik hoop dat men een vol gend jaar het eens anders zal doen. Die perceelen achter den Dijk, zou ik wat vroeger verpaehten en op mijn bren gen. Veel menschen zouden daar erg mee geriefd zijn, want als men wat voe dergras kan halen, dan is dat dikwijls vooral in een schraal jaar, heel gemak kelijk. Het is daar aan den Bokhoven- schen dijk waar die perceeltjes liggen die hiervoor in aanmerking komen. Van den Brand: Ik geloof dat hel goed zou zijn zoo te doen want er is meer behoeften aan wei-, dan aan hooi land. Ik voel wel wat voor dit voorstel. De bedoeling is dan zeker om het in twee keer te verpachten. Voorzitter: Men kan het eerst zoo verpachten, dat is niet zoo duur ook, want dan heeft men die zegels allemaal niet noodig. Van den BrandDat moet dan niet te laat gebeuren, zoo tegen Mei aan. Van Vrede: Het is al te Iaat daarvoor. Van den Brand: Wel neen, dat kan nog goed. Van Vrede: Ge moet het voor den pol der verpachten, want als de gemeente nu komt zijn de menschen al geriefd. Voorzitter: Daar zit 't 'm- niet in. Een vorig jaar kwam de polder na ons en nog bracht het land daarvan meer op. Van Vrede: Waar zit 'm dat dan in? Van Engelen: Dat is meest toeval. Van Vrede: Bij het mijnen zal het ook wel toeval zijn. Voorzitter: Neen, de menschen hier zeggen: wij bieden niet tegen elkander op, want daar schiet men niets mee op, omdat wij het toch moeten hebben. Van Vrede: Het was nu ook te laat gepubliceerd. De buitenmenschen we ten het niet. Voorzitter: Die komen toch niet. Uit Herpt en .Luttelherpt waren er wel maar ze bieden niet. Ge moet er ook maar voor zitten zooals die menschen er voor zitten. Van Hemert: In de Kerkkampen is het toch flink aan waarde. Voorzitter: En toch heeft het 500 minder opgebracht, terwijl het overal meer heeft opgebracht. Van Hemert: Zou hel niet raadzaam zijn om hel land voor jaren te verhu ren. Zoo wordt het land zoo schraal. Voorzitter: Daar komt in den regel niet veel van terecht. Van Hemert: De Godshuizen doen het ook en dan wordt aan de condities goed de hand gehouden. Van Vrede: Dat is veel beter. Ik stel voor het land voor jaren te verhuren. Het is nu geen slechte tijd om het te t doen. De gemeente heeft er dat ook nog mee voor dat ze steeds over vaste in komsten kan beschikken. Van den Brand: Dat is zeker, dat als ge een stuk land voor jaren hebt, ge het dan niet zoo gaat schouwen. Van Vrede: Nu worden de weilanden afgejakkerd en komt er niets van te recht. Van Engelen. Ge kunt eens een nieu we boer krijgen die wat land moet heb ben, maar anders weet ik nog niet wat de beste manier zal zijn. Van Vrede: Het is toch beter voor hel land. Van EngelenDat hel wat beter voor hel land is, is wel aan te nemen. Wordt besloten om de perceelen, ge legen langs den Bokhovenschen dijk, wat vroeger te verpachten en gedeelte lijk te laten beweiden. Van Vrede: Bij opbod? Voorzitter: Neen, daar heb je niets aan. De heeren Van Engelen en Van den Brand zijn het daarmee eens. (5. Aanbieding gemeenteverslag 1924. Wordt voor de leden ter inzage ne- dergelegd. Bij de rondvraag stelt de heer Van Hemert voor het vischwatcr te ver pachten en strenge condities te maken als ook dal het beneden een zekeren prijs niet mag afgaan. De Voorzitter meent dit ten sterkste te moeten ontraden, want men komt voor vele en groote moeilijkheden te staan. Bovendien is er geen vischwater en in de slooten die zomers meestal droog staan, zit geen visch. Van Hemert: Er zijn er toch die er 25 voor willen geven. Voorzitter: Ik begrijp wel waarom men het wil hebben niet om te visschen maar om te stroopep. Met 4 tegen 1 stem wordt besloten het vischwater te verpachten. De heer Dobbelsteen dringt aan om verbetering van den weg naar Hcusden De Voorzitter zegt toe eenige arbei ders daar de noodige verbeteringen te zullen laten aanbrengen. Dobbelsteen: En bij Van Daelen op den Dijk, hoe zit hel daarmee? Voorzitter: Dat is al afgesproken. Dobbelsteen: Maar wanneer? Voorzitter: Hij zal nog geen lijd Heb ben gehad om gruis te halen. Zelf is hij de grootste belanghebbende, dus zal hij het wel doen zoodra hij kan. Van Hemert: Hoe zit het nu met die brandapparaten? Voorzitter: Wij hebben eindelijk tij ding gehad, hij zou Maandag zijn geko men, maar door een misverstand is hij er niet geweest. Van Vrede: Bij wie wordt in Luttel herpt dat ding geplaatst. Voorzitter: Bij den timmerman. Van Vrede: Was het niet beter ge weest bij Segers. Dat is een café en daar is men altijd thuis, niet bij een timmerman. Voorzitter: Die heeft tegen den veld wachter gezegd dat hij daarvoor geen plaats had. Van Vrede: En tegen mij zegt hij, dal men hem er nooit over heeft gespro ken. Voorzitter: Als eens wordt gezegd dat ze het niet doen, dan gaan we voor een tweede maal niet meer vragen. Daarna werd de vergadering gesloten. ingezonden Mededeeiingen. Doorzitten bif wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PU&OL. Zonnebrand - BINNENLAND. bezoekers pl.m. 18000. De politie slaagde er uitstekend in om alles ge regeld tc doen verloopen. Op Goeden Vrijdag bedroeg het aantal bezoekers 4000, op Paaschzaterdag 12000 en gisteren 33000. Het Tweede Kamerlid Schaper heeft naar we in het „Volk" lezen, de volgende vragen gesteld aan den mi nister van "Financien Is de minister bekend met het feit dat de gedelegeerde commissaris der Rotterdamsche Bankvereeniging, die in de algemeene vergadering van aandeelhouders dier instelling op 28 October j I. als zoodanig is benoemd om inzonderheid voorde belangen van de Rotterdamsche Bankvereeniging te waken, een remuneratie van f 150 000 geniet? Is het den minister bekend, dat te- gen het bedrag dezer remuneratie door commissarissen der Rotterdamsche Bankver. bezwaar is gemaakt doch dat zij onder pressie van de directie der Nederlandsche Bank voor de eischen van den nieuwen functionaris zijn gezwicht. Is de minister bereid mede; te dee- len op welken grond aan den bedoel den functionaris een zoo exorbitant hooge jaarlijksche belooning is toege kend, terwijl toch niet betwijfeld kan worden dat voor de Rotterdamsche Bankvereeniging na de plaats gehad hebbende gebeurtenissen de noodza kelijkheid bestond om belangrijke be zuinigingen in haar bedrijf door te voeren? Zou de minister, indien een voldoen de grond voor deze hooge belooning ontbroken heeft, bereid zijn stappen té ondernemen, die er toe kunnen lei den, dat deze belooning tot een peil wordt teruggebracht, dat in overeen stemming met het voor dergelijke vakkundige prestaties in het algemeen geldende kan worden geacht? Naar „Het Volk" thans mededeelt heeft de heer Schaper deze vragen niet gesteld, doch heeft men hier te doen met een wat late Aprilgrap. De radioverbinding Nederland— Neder!. Indie heeft, voor zoover het aan Nederland toekomende aandeel betreft, over het eerste kwartaal 1925 f216 500 opgebracht, tegen f 145 500 over het eerste kwartaal 1924. BUITENLAND. Briand is er tot dusverre niet in geslaagd, de kabinetscrisis in Frankrijk op te lossen. Zou in verband met de heden vast te stellen houding der socialisten een kabinet—Briand onmo gelijk zijn, dan zal vermoedelijk opnieuw Painlevé worden uitgenoodigd, een regeering te vormen. In België is de kabinetsformatie opgedragen aan den soc. democraat Vandervelde, die de opdracht in beraad hield. De heeren Thomas a Thuesink van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke zijn Zondagavond 10 uur per trein uit Marseille te Parijs aangekomen De Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, de Neder- andsche consul-generaal, de .heer Drooglever Fortuin, en het bestuur van de Nederlandsche vereeniging wa ren aan het station. De gezant hield een korte toespraak, en de voorzitter van de Nederlandsche vereeniging, de heer Labouchère, heeft een lauwerkrans aangeboden. Ter secretarie van Eindhoven is de 60 000ste inwoner ingeschreven Het ligt in 't voornemen om de briefpostbestellingen in de verschillen de provincies van 4 te brengen op 3 per dag. Door dezen maatregel zal jeen personeel op wachtgeld gesteld jehoeven te worden. Het aantal werkwilligen neemt bij de rijkswerkverschaffing in den Has- kerveenpolder geregeld toe. De men schen werken er 9 uur per dag De inspecteur der rijksveldwacht in Friesland, die met het oog op de werkstaking te Heerenveen gedeta cheerd was, is naar zijn standplaats teruggekeerd! Gistermiddag is de uitslag bekend gemaakt van de stemming over het al of niet hervatten van de werkzaam- j heden bij de werkverschaffing in het district Nieuw—Amsterdam. Er werden 654 stemmen voor, 262 tegen werk— hervatting uitgebracht en 62 blanco stemmen. Vanmorgen hebben de arbeiders in i meerderheid het werk te Nieuw— Amsterdam hervat. De internationale bloemententoon- stelling te Heemstede heeft zich de beide Paaschdagen in een ontzaglijk groot aantal bezoekers mogen verheu- i gen. Eersten Paaschdag aantal betalende LAND- EN TUINBOUW. Eerste Noordbrabantsche Imkersdag. De Bijenhoudersbond van den Noord- brabantschen Christelijken Boerenbond houdt op 15 April 1925 zijn eersten imkersdag te Boxtel n.m. 1 uur in de zaal van Hotel „Riche" te Boxtel. Het doel hiervan is vermeerdering van kennis door het bespreken van belangrijke vraagstukken van veel be lang voor de bijenhouderij, het opwek ken van meerdere ambitie voor het zoo schoone en nuttige imkersvak. Allerwege ondervindt het initiatiel, genomen door het Bestuur, groote sympathie, tal van vereenigingen komen met flinke groepen. Ook belangstel lenden zullen zeer welkom zijn. Zoo zal en moet de Imkersdag slagen. Trouwens het goed voorziene program ma belooft veel. De volgende inleidingen zullen ge houden worden In welke richting moeten bijenteelt en bond zich bewegen Inleider de Heer J, M. Lauwers te EsbeekIs het mogelijk maatregelen te beramen, tem gevolge waarvan de imkers in het najaar tijdig te weten kunnen komen, hoeveel de gewone honig waard is? Inleider de Heer A. J. S. Derks te Ge- mert; Hoe kan het leveren van honig door de imkers aan de zeemerij bevor derd worden Inleider de Heer J. v. d. Sande te BerlicumBoekhouden bij de bijenteelt Statistiek. Inleider de Heer S. W. van Es te BavelBijen teelt Statistiek. Inleider de Heer G. van Ravels te TeteringenMijn eerste cursus en welke vragen men mij stelde. Inleider de Heer F.J van Pinxte- ren te NulandBijen en fruit. Inleider de Heer A. H. Schreurs te Oirschot Mijn eerste cursus. Inleider de Heer Augs. van Gijsel te Someren Uitkom- sten van een jaar kastimkeren in een streek met goede dracht. Inleider de Heer W. P. M. v, d. Horst te Roosen daal. Verder staan nog de volgende demonstraties op het programma :Het vervaardigen van strookasten door de Heeren I. Houben te Meijl en L H. H. Theelen te Helenaveen. Demon stratie van den Stoomwassmelter van Mathfessel door den Heer W. Middel te Amsterdam. GEMENGD NIEUWS. Zondagmorgen is de ongeveer 25 jarige wielrenner F. G. D. B. uit Amsterdam, die in snelle vaart in de Torenstraat te Soest reed, door een auto uit Bussum overreden. Hij werd in het wijkhuis te Soest verbonden en per auto ziekenwagen naar Amsterdam vervoerd, waar hij in het ziekenhuis overleden is. Den autobestuurder treft geen schuld. B. was gehuwd en vader van 3 kinderen. In de kerk van O. L. Vrouwe van goede raad, staande aan den Arentsweg te Wijk aan Duin zijn op klaarlichten dag de offerblokken ge opend. Een bedrag van f 100 is er uit ontvreemd. Te Noordwijk aan Zee is inge broken in de villa Zandwijk, van de familie Van der Valk. Wanneer de inbraak is gepleegd kon niet worden vastgesteld, aangezien de villa tijdelijk onbewoond was. Een groote hoeveel heid tafelzilver, te samen ongeveer 100 stuks, meest lepels en vorken, alsmede verschillende andere voorwerpen, waar onder een trommeltje biscuits en sigaren, worden vermist. Hetgestolene vertegenwoordigt een waarde van ongeveer i 1500. Van de daders is er tot dusver nog geen spoor. Willem Broekhuijs heeft enkele weken geleden gepoogd in België zijn spelletje te beginnen om een premie loting op touw te zetten. Hij had daartoe reeds advertenties in verschil lende bladen geplaatst. De politie zat hem weldra op de hielen, zoodat Broekhuijs de vlucht nam. Volgens de „N. G." zou Broekhuijs, toen hij Vrijdag te Antwerpen terug keerde, door de politie zijn gearresteerd, op grond van een uitleveringsverzoek der Nederlandsche regeering. Zondagavond is te Dalen, tijdens de kermis heftig gevochten met het gevolg dat verschillende lieden gewond werden, van wie een ernstig. De ge wonden zijn naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken in de woning van den heer Van der K. in de Prins Hendrikstraat te Eindhoven. Er werden drie kasten opengebroken een geld kistje met papieren van waarde en gouden sierraden werd gestolen. De politie heeft het kistje leeg terugge vonden, alsmede een der vermiste gouden voorwerpen. Van de daders geen spoor. Het kleine dorpje Westervoort bij Arnhem aan den Rijksweg naar Zeve naar is eersten Paaschdag in rep en roer gebracht door een zeer brutale kerk diefstal. In dit landelijk dorpje waar zoo weinig gebeurt, ging al vroeg het gerucht van mond tot mond en spoe dig was vrijwel het geheele dorp op de been, bereid om mede te werken om zoo spoedig mogelijk de brutale kerk—roovers, die zelfs de heilige hosties niet ontzagen, te achtervolgen, 's Morgens was gebleken dat inbrekers zich toegang hadden weten te verschaf fen tot de R. K. kerk en tot de pastorie en dat een belangrijke buit in hun handen was gevallen. Niet alleen toch dat vrijwel alle kerksierraden gestolen waren, ook de brandkast van den pastoor, den Zeereerw. heer Hoogveld was geopend en daaruit was een aan- zienlijk bedrag aan effecten ontvreemd en ongeveer f 200 aan geld. De burgemeester de heer Vos de Wael was spoedig met de gemeente politie ter plaatse. Na een voorloopig onderzoek werd dadelijk hulp gevraagd aan de Arnhemsche recherche, die terstond den rechercheur Polak naar Westervoort zond en ook den politie deskundige dr. Hesselink te Arnhem Het bleek, dat de daders eerst getracht hebben de sacristie binnen te komen. Dit is hun evenwel niet gelukt. Zij hebben toen een spanjolet van een raam in de sacristie geforceerd, waar door het hun mogelijk was het raam te openen. Uit een kamer in de pastorie stalen zij uit de schrijftafel het bedrag van ongeveer f 200 aan contanten en een aantal sleutels. Nadat zij eerst den inwendigen mensch versterkt had den, met hetgeen zij in de kamergop tafel vonden, sinaasappels en taart, begaven zij zich met behulp van de gevonden sleutels naar de sacristie. Ook de kluis kon met de sleutels ge opend worden. Uit de kluis ontvreemd den zij een aantal gewijde vaten. Daarna werd eveneens met de gevon den sleutels, de brandkast van den pastoor geopend. Uit deze stalen zij een pak effecten een waarde van f21.687. Ook uit de tabernakel in de kerk werden daarna eenige kerksiera den o. a twee cibories met deH. Hosties ontvreemd. De politie stelde dadelijk een uitge breid onderzoek in, waaraan de bevol king ijverig deelnam. De geheele omtrek werd afgezocht. In den namiddag ontdekte de politie op een steenoven in den omtrek een vreemdeling, die op de nadering van de politie de vlucht nam Hij liep toen evenwel in de armen van een aantal dorpelingen, die mede op onderzoek waren. Voordat de polite ter plaatse was, werd de man op hardhandige wijze afgestraft en het zou zekerslecht met hem zijn afgeloo- pen, indien de inmiddels toegesnelde politie er niet in geslaagd was. den man te ontzetten. De vreemdeling gaf op genaamd te zijn Stanislaus Waldowski, eenDuitsche Pool. Hij ontkende iets van de dief stal te weten, Het onderzoek werd ter plaatse voortgezet en al spoedig vond de burgemeester, de heer Vos de Wael in een sloot de gestolen kerksieraden n 1 een monstrans, drie kelken en twee cibories. Blijkbaar hadden de dieven gedacht dat deze artikelen van goud waren, toen zij echter ontdekten, dat het slechts verguld zilver was. hebben zij ze weggeworpen, na de edelge steenten, die zich in de monstrans bevonden, daaruit verwijderd te hebben De voorwerpen waren alle ernstig be schadigd. Spoedig vond men onder het zand vertrapt, ook het pakje effec ten. Het bedrag van f 200 werd niet gevonden. Öp den Pool zelve vond men siechts een bedrag van f 10. Dr. Hesselink had inmiddels op*de ruiten van de pastorie vingerafdruk ken gevonden, die overeenkwamen met die van den arrestant. Deze is dan ook naar hel huis van bewaring te Arnhem overgebracht. Maandagmorgen is te Zevenaar nog een tweede persoon gearresteerd, een Duitscher, dien men als mededader verdenkt. De eerst gearresteerde had n.l. meegedeeld, dat hij in gezelschap was geweest van een Duitscher, die zich Fischer noemde. Deze persoon werd door de marechaussees uit Zeve naar te Loo gemeente Duiven gearre steerd en ook hij is naar Arnhem overgebracht. De vermiste steenen uit de monstrans zijn niet terecht gekomen. Zondagavond is te Terapelkanaal bij de ontruiming van een feestzaal den rijksveldwachter Broekenia een kogel in den buik geschoten. In hopeloozen toestand is B. naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. In den Haag is gearresteerd 't oud Tweede Kamerlid, afgevaardigde van den Economischen Bond, de heer W. H. de Buisonje, Hij had zich schul dig gemaakt aan oplichting van een boekhandelaar uit de Langebrugsteeg te Amsterdam. De aangehoudene heeft eenige jaren in Berlijn gewoond en daar o.a. voor den boekhandelaar ee nige zaken gedaan, meldt het Hbld. Het geld, dat hem daarbij ter hand was gesteld, een bedrag van f 2450. heeft hij ten eigen bate aangewend. Er was niets meer van over. Sinds eenigen tijd vertoefde hij weer in den lande en zocht, daar hij geen middelen van bestaan had, een betrek king. Hij is naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van de justitie ge steld. Gisteravond heeft te Velzeroord een ernstige vechtpartij plaats gehad waarbij A. door K. up drie plaatsen in den rug is gestok -i. De gewonde werd naar de woning van zijn zwager vervoerd, waar dr. de Weerdi uit Vel sen de eerste hulp verleende. Deze achtte^de verwondingen van zeer ern- stigen aard. De politie heeft A. nog geen verhoor kunnen afnemen. De politie heeft den dader uit bed gelicht Hij wordt ter beschikking van de ju stitie gesteld. KERKNIEUWS. Het Eucharistisch Congres te Chicago. Een onderhoud met Mgr. Heylen. Enorme deelname verwacht. De Brusselsche redacteur van „De- Maasbode" seint d.d. 14 dezer Mgr. Heylen, die, zooals gemeld, een week geleden uit Chicago, waar hij het Internationaal Eucharistisch Con gres van 1926 was gaan vooi bereiden, te Namen is teruggekeerd, heeft ons heden in zijn Bisschoppelijk paleis een en ander over bedoeld congres willen vertellen. De datum is thans definitief vast gesteld op 10 Juni 1926. Vóór het

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2