Ie echo van het zuioen No. 30 Woensdag 15 April 1925. door den directeur van het Centraal Bureau van Sobriëtas den ZeerEerw. Heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga. Aan de beurt van aftreding zijn de bestuursleden Mevr. M. Dony-Van Lanschot(vice presidente) te den Bosch Mej. H. van der Velden te Eindhoven en Mevr. L. Donders-van Eyck te Tilburg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 April 1925. De Raadsvergadering zal ditmaal niet den laatsten Vrijdag van April worden gehouden, maar den eersten Vrijdag in Mei. Op Zaterdag 18, Zondag 19 en Maandag 20 April zal in de bewaar school van het St.. Theresiagesticht eene tentoonstelling worden gehouden van nuttige en fraaie handwerken, alsmede van kleedingstukken vervaar digd door de meisjes van de Naai school. Tevens zal ook nog een demon stratie worden gegeven van batik- en chabloneerwerk. Aan deze tentoonstelling, georgani seerd door den R.K. Vrouwenbond, zijn verschillende attracties verbonden, o a. ook een loterij. Wij vernemen dat er gelegenheid zal zijn om zich op te geven tot het volgen van een cursus in batikken, chabloneeren en fraaie handwerken. Onze jonge meisjes zullen zich voorzeker in grooten getale daarvoor opgeven en onze lezers, ook de heeren, zullen, waar de entree zeer laag gesteld is, niet nalaten een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen, om daardoor deze belangrijke zaak te steunen. Dinsdagavond had in het Hotel .de Twee Kolommen" eene Algem. Vergadering plaats der Waalwijksche Muziekschool-vereeniging, De secretaris las na opening de notulen voor. Daarna had de voorle zing van het jaarverslag plaats door den secretaris. Hierbij werd een over zicht gegeven over den gang vanaf het begin der Muziekschool. Daarna had de controle plaats over de boeken van den penningmeester Deze werden goedgekeurd en de pen ningmeester gedechargeerd. Tevens werd een exposé gegeven over de volgende begrooting, Bij de periodieke aftreding werden gekozen als bestuurslid, de heeren D. Lackamp voorzitter, P. Bergmans pen ningmeester, N. Gragtmans secretaris en commissarissen de heeren A. van Schijndel, J. de'Folter en A. Nelis. Bij de rondvraag hadden nog enkele besprekingen plaats. De vergadering was slecht bezocht. Zooals we reeds meldden, zal de beroemde zanger Max Kloos de Elias- partij vertolken in de a.s. groote uit voering van het oratorium Elias door WaalwijRs Gemengde Zangvereeniging. Kloos z.ong Goeden Vrijdag te Naarden in de Matthaus Passion de Jezus-partij. „De Telegraaf" geeft hiervan de volgende resencie Max Kloos zong de Jezus partij subliem. Inderdaad, voor ons gevoel was Kloos de openbaring van dezen middag, in een vervoering die het visionnaire raakte, in een klank waar religie en muzikaliteit elkanders even wicht waren, in een spontane zuiver heid die ons volkomen bevrijdde van alle geharrewar over stijlkwesties en haarkloverijen over historische juist heid, waarmee men de Bach interpre tatie gewend is te omgeven. Dit zingen was fraai en verrukkelijk, dit zingen steeg onbelemmerd uit boven de wanorde van opinietjes en kwes tietjes, om te gaan bewegen in de ruimten, waar oprechtheid en zuiverheid wonen. kundige vakken. Het programma vol doet thans geheel aan de nieuwe eisehen. welke door den .Minister van K. en W. bij K.B. van 17 December j.l. zijn vastgesteld (behoudens het vak lichamelijke oefening, hetwelk wegens het ontbreken van een lokaal niet ge geven kan worden). Den 3 April 1924 werd onze school door de Regeering Schreven wij in ons vorig nummer van Delft, de heer .1. Valk, die voor de dat de opvoering van „Jeremias", dra- tooneelbouw heeft zorg gedragen, de matisch bijbelspel door Antoon van ontwerper van de eostuums, de heer Delft. Kapelaan te Geldrop, geen uiting W. Wiegmans uit Utrecht en de coin- zgu zijn vau dillettantenwerk, maar ponist van de reien, de beer Joh. Op de namiddag-vergadering zal het als Hoogere Handelsschool erkend en De groote uivoering van het prachtige Oratorium .ELIAS' (Mendelssohn) door Waal- wij ks Gemengde Zangver eeniging heelt 7 en 8 Mei a.s. plaats. De Diocesane Vrouwenbond houdt Woensdag 13 Mei a.s eene algemeene vergadering in .Lohengrin" te 's Bosch. Te 10 uur H. Mis met zang op te dragen door den ZeerEerw. Heer N. H. J van Riel, geestelijk adviseur, in de Kathedraal. De liturgische gezangen zullen worden uitgevoerd door het zangkoor van de Mariavereeniging uit St. Oedenrode. De vergadering vangt te 11 uur aan. Door Dr. C M. A. van Dijk, medisch leidster van de commissie ter bestrij ding der Zuigelingenziekte in Noord Brabant zal eene inleiding gehouden worden over 't onderwerpWat kan de Maria-vereeniging doen ter bestrij ding van de te groote zuigelingen sterfte. Door Mevr. M. Graat Hermans uit Eindhoven zullen worden ingeleid de vragen Hoe komt het dat er zoo'n teruggang is in de Vereeniging? Wat en waar is het redmiddel Voorts zal nog eene toespraak worden gehouden zangkoortje van de Maria-vereeniging uit Dinther eenige liederen zingen. Op de Int. Eendaagsche Honden tentoonstelling te 's Bosch, tweeden Paaschdag gehouden, werden de vol gende bekroningen behaald door leden der Kynologen-Vereeniging Waalwijk en Omstreken Jos. Klijberg—van Thiel, Duitsche dog, rep. Ie prijs Nat. Fokkersklasse, 2e prijs Open klasse, beide pred. Z G. A. Willemse, Drunen, Holl Herder teven, le prijs Open klasse, pred. Z G. Jac. Henkelman, Holl. Herder teven, 2e prijs Limite klasse, pred G. Jac. Eijkens, Groenendaeler teven, 3e prijs Open klasse, 3e prijs Nat. Fokkersklasse, beide pred. G. D. van den Boomgaardt, Duitsche Herder teef, 2e prijs Llmite-klasse, pred. G Jos. Pulles, Korth. Holl. Herder reu, le prijs Nieuwelingsklasse, pred. Z. G. en een speciale prijs voor de mooiste reu in deze klasse en voorts: Mevr. Mayburg-v. d. Heijden, Korth. St. Bernard. 3e prijs Open klasse, pred. G. Te Amsterdam overleed in den ouderdom van 35 jaar de heer Willem Levenbach, lid der firma M. Levenbach, een der oudste overleder-import- en exporthuizen. De heer Levenbach was in handelskringen een zeer geziene figuur, een zeer aangenaam man in den omgang en telde hier en in deze omgeving zeer vele vrienden. De overledene was lid van 't bestuur der N.V. tot Exploitatie van Schoen en Lederjaarbeurzen te Amsterdam en van den raad van toezicht der Intern. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie 1925 Waalwijk. In ons blad van 1.1. Zaterdag is in de advertentie der firma van Wijck eene vergissing geslopen. De firma had opgeven „Alleen van Delft's Kinder wagens", de zetter heeft er van gemaakt Alleen verkoop van Delft's Kinder wagens. Wij herstellen hiermee deze fout. Naar aanleiding daarvan deelt de heer I. van Leeuwen-Frijda mede, dat door hem eveneens en wel uitsluitend Van Delft's Kinderwagens worden verkocht. Bij de Wed. J. Straver te Baby- loniënbroek is Dinsdagmiddag een postduif komen aanvliegen gemerkt H. D. Gant 2 1451. Gisteravond omstreeks 7 uur is aan den Pettelaaarschen weg te 's Bosch ter hoogte van het buitengoed „Het Wittehuis" een 4-persoons Ford-auto in een sloot geraakt, juist in een draai van den weg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor bij het ongeval. Ter plaatse informeerend wie eigenaar van den wagen was, konden wij geen in lichtingen krijgen en het nummer werd zoo goed als dit gelukken wilde weg gewerkt. Wij noteerden echter N. 4839 en bij nader onderzoek bleek volgens de af gegeven nummerbewijzen, dat dit uit gereikt is aan J. J. L. M. Verwiel, wonende te Besoijen. (Dit laatste zal wel moeten zijn te Oisterwijk. Red.) Prov. Ct. Het bureau der Tentoonstelling is overgebracht van Grootestraat 258 naar Parallelweg in een der zijlokalen van den hoofdingang. De model stand is op 't oogenblik te zien in den Gelderschen Lederhandel. Aan den bouw der expositie wordt met de grootste voortvarendheid ge werkt. Aan het beknopt Jaarverslag van de R. K. Hoogere Handelsschool met aan het einddiploma dezelfde rechten toegekend als aan die van de erkende Openbare Handelsscholen niet 5-jari- gen cursus. Buiten «le door de Regee- ïing voorgeschreven vakken wordt nog onderwijs gegeven in Godsdienst (voor R.K. leerlingen), Casmografie, Kunst geschiedenis en facultatief: Schrijven, Stenografie en Machineschrijven. Gebouw. Op 15 Januari 1924 was de verbou wing van het voormalige Rijksnormaal- schoolgebouw, zóó ver gevorderd, dat alle lessen er gegeven konden worden. Tengevolge van de ongunstige weers omstandigheden kon het gebouw eerst op .13 Mei worden ingewijd en officieel geopend. I)e inwijdingsplechtigheden werden verricht door den ZeerEerw. Heer N. A. -I. van Riel, pastoor te Waalwijk, de openingsrede gehouden door den Hooggel. heer Dr. H. W. E. .MolIer, voorzitter van „Ons Middelb. Ond. in N.-Br." te Tilburg. Deze ope ning droeg een eenigszins feestelijk ka rakter en werd, behalve door het Schoolbestuur, leeraren en leerlingen, door vele autoriteiten en belangstel lenden bijgewoond. In de zomervacan- tie werd het gebouw van centrale gas- verwarming voorzien, welke uitstekend blijkt te voldoen. Het gebouw is thans geheel afgewerkt en is ongetwijfeld een der mooiste en best-ingerichte school gebouwen dezer provincie, wat voor een niet gering gedeelte te danken is aan de goede zorgen van den Gemeente opzichter te Waalwijk, die in 1914 bij den bouw, en nu bij de verbouwing der school en de inrichting der lokalen, «le leiding heeft gehad. Personeel. Door de uitbreiding «Ier school kon dit jaar een eind worden gemaakt aan de minder gewenschte combinaties van betrekkingen in verschillende plaatsen. Vanaf 1 September 1924 zijn uitslui tend leeraren, te Waalwijk woonachtig, aan «le school verbonden. (Uitgezon derd de lieer van Mierlo, vroeger hoofd der O.L.S. alhier, thans te Eindhoven werkzaam). En mej. Macklenberg uit 's Boscfc Toelating. Waarschijnlijk in verband met de slechte economische Ipestanden, was het getal aanmeldingen aanzienlijk ge ringer dan het vorig jaar (20, vorig jaar 31). Van de 15 jongens, die toela tingsexamen deden voor de le klas, slaagden 12 onvoorwaardelijk, l voor waardelijk, terwijl 2 werden afgewezen. Verder werden 2 jongens geplaatst op de 2e en 3 op de 3e klas, allen afkom stig van middelbare of gymnasiale in richtingen. Overga ngsexa mem. Van 1 naar 11 zijn bevorderd 22, af gewezen 0. Van II naar lil zijn bevorderd 8 afgewezen 4. Van lil naar IV zijii bevorderd 1 onvoorwaardelijk, 2 voorwaardelijk, af gewezen 3. Van IV naar V zijn bevorderd 21. af gewezen 1. Behalve de eiudexamen-candidaten hebben 13 leerlingen de school verlaten waarvan 8 in verband met niet-ovei gaan. Het totaal aantal leerlingen be droeg op 31 December 1924: 89 (vorig jaar 93), waarvan in klas 1 19, klas II 26, klas 111 14. klas TV 11 en klas A 19, Gedrag en vlijt waren over het ge heel zeer goed, absentie kwam buiten ziekte en bijzondere omstandigheden niet voor. De volgende fabrieken en werkplaat sen zijn door den leeraar warenkennis met. de leerlingen bezocht j Vakschool voor Schoenmakers en Leerlooiers te Waalwijk. Schoenfabriek 5-jarigen cursus te Waalwijk, van de j „Hollandia" te Waalwijk. Leerlooierij Vereeniging „Ons Middelbaar Onder- wijs in N.-Br." te Tilburg, over het ka- j lenderjaar 1924, ontleenen wij 't vol gende, wat nog niet in ons blad werd i vermeld Onderwijs. Van 1 Januari 1924—1 September 1924 werd onderwijs gegeven volgens het programma 19231924, vanaf 1 September 1924 volgens het program ma 19241925. Ook in den nieuwen cursus werd vastgehouden aan een „de Amstel" te Waalwijk. Gasfabriek te Waalwijk. Drukkerij „Echo van het Zuiden" te Waalwijk. Bierbrouwerij v. Waesberghe te Breda. Voor de R.K. leerlingen werd in de laatste dagen der zomervacantie een retraite gegeven in de Zusterschool wederom geleid door een ZeerEerw Pater Redemptorist. Leermiddelen. Bij de inrichting van het gebouw is gezorgd dat de natuur- en scheikundige lessen ook experimenteel kunnen wor twee-jarigen onderbouw met H.B.S.- programma en een drie-jarigen boven- den gegeven. Er zijn: één scheikundi bouw, waar de letterkundige en eco- laboratorium voor de practische oeft nomische richting meer op den voor grond treedt. In verband met den ach terstand in wiskunde, veroorzaakt dooi den overgang van een 4-jarigen naai den tegenwoordigen 5-jarigen cursus, werden aan dit vak tot September 22 uren per week, na September 18 uren per week besteed. Dit bleek tevens van gunstigen invloed te zijn op het onder wijs in handelsrekenen en de natuur- oefe ningen van de leerlingen, een natuur kundig en een scheikundig leslokaal geheel volgens de eisehen des tijds in gericht. In verband hiermede was de aanschaffing van heel wat instrumen ten en glaswerk noodzakelijk. De bibliotheek van de leeraren, zoo wel als die van de leerlingen werd met vele boeken verrijkt. Van beide werd een druk gebruik gemaakt. beroepstooneel ten volle waardig, de opvoering van Maandagavond voor de leden van de R.K. Werkliedenvereeni- ging heeft bewezen dat wij geenszins hebben overdreven, want zonder vrees oor tegenspraak durven wij hier ver klaren dat het spel. actie, kleeding kortom het geheel, gelijk staat met wat irtisten kunnen geven. Reeds bij het ophalen van het doek. wanneer Jeremias met Baruch, geheim schrijver van Jeremias en Profeet, op het tooneel staat en voorspelt dat loor liet plegen van afgoderij de stad Jerusalem zal worden geteisterd, komt men onder den indruk van het machtig mooie en wanneer daarna Joakim. Koning van Juda met Jecoonja, zoon ;an Joakim, later koning, met verder gevolg waaronder de valsche priesters opkomen en zoo het eerste tooneel zich voor het oog ontrold, dan weet men niet meer wat het meest valt te roe men, de tooneelbouw, tooneeldecoratie of de eostuums. Alles is zoo keurig ver zorgd dat men hier kan zeggen dat men ieder onderdeel tot in de perfectie heeft weten door te voeren. Doch ook het spel dat de verschillen de spelers, zonder uitzondering, geven, is een genot voor oog en oor en als men Koning Joakim bij de val van Jeruza lem als het ware tot waanzin ziet ko men. durft men absoluut niet denken te zijn in den Gildenbond, waar werk lieden acteeren. En toch, door taaie ,'olharding, onder leiding van den fijn- ,'oelenden Kapelaan Bijnen, is het mo gelijk te bereiken wat men nu heeft be reikt. Ook het tweede bedrijf geeft vele mooie momenten en hooren we Jecoon ja. die we in het eerste bedrijf al heb ben ontmoet als den vriend van den jeugdigen prins-profeet Daniël, een heerlijke samenspraak houden met Eze- chiël. In Jecoonja, de heer A. Zijlmans, zien wij een zeer goede kracht, die voor «le vereeniging een mooie aanwinst is, evenals de heer L. Leijtens, die de rol van Mananje, valsche profeet, meester lijk weet uit te beelden. De heer Zijlmans speelt met diep ge voel en gaat geheel in zijn spel op. Nu wij ongemerkt aan het namen noemen zijn. willen wij zeker niet on vermeld laten het buitengewoon ver dienstelijke spel van de heeren P. Iiurkmans als Jeremias, H. van En gelen als Baruch, later als Pashur en M. Berkelmans als Koning van Juda. Een heerlijk genot weten zij den hoorder door hun alles Winnubst uit Utrecht, aanwezig alsook tal van journalisten. De Maasbode schrijft in 't Och tendblad van Dinsdag De tooneelclub van de R.K. Werk- lieden-vereeniging te Waalwijk heeft gisterenavond de eerste opvoering ge geven van het nieuwe nog niet in druk verschenen dramatisch Bijbelspel (Je remias) van den priester-dichter A van Delft. De première had een volle zaal getrokken en niet zonder reden was de belangstelling gaande gemaakt voor deze bijzondere prestatie van de onder nemende Waalwijksche tooneelclub. Voor een goede opvoering van een stuk als Jeremias wordt veel vereischt, zoowel wat de acteurs als tooneelbouw en regie betreft. Onder die opzichten kan bij deze opvoering var. een succes worden gesproken. Het nieuwe Bijbelspel van A. van Delft kan men moeilijk in enkele woorden analyseeren. Het is grootsch van opzet, sterk-beeldend door drama tische kracht, maar voor wat de samen hang der drie bedrijven aangaat, geen groote eenheid vormend. Fragmenta risch schildert dit spel wat op sterk- aandoende wijze de verwerping door God der Koningen van Israël en de verwoesting van Jerusalem door de Babyloniërs. De uitbeelding vraagt veel toewijding van de spelers en voor het volgen van het spel wordt van de toehoorders meer dan gewone aandacht vereischt. Het is tooneelspel vol sym boliek en allegorie, dat van de toe hoorders veel parate Bijbelkennis ver onderstelt. De kern ligt wat diep en is niet terstond te smaken. Verzorgt was deze eerste uitvoering buitengewoon, zoodat zij, die het woord niet altijd zullen begrijpen, toch genot hebben beleefd van de fraaie groepen, die in dit werk zoo vaak het tooneel vullen. De beroemde zanger MAX KLOOS zal bi} de a.s. „ELIAS". uitvoering de EliaspartiJ ver tolken. spel te schenken, het geheele stuk door. Hoe treffend weet de heer Hurk- mans telkens in juiste toon en kalmte zijn voorspellingen te wagen, zoodat de vorsten van vertwijfeling niet weten wat te doen, maar ten slotte toch, aan gemoedigd door de valsche profeten, op den ingeslagen weg blijven voortgaan. In het begin van het derde bedrijf schildert de heer H. van Engelen als Baruch, den val der stad op een wijze, die diepen indruk maakt in elk opzicht. Het stuk op zich zelf is diep drama tisch en het is na de uiteenzetting van den WelEerw. heer Bijnen in ons blad. wat in het kort voor de opvoering door hem nog eens wordt herhaald, makkelijker is te volgen dan ditb.v. met Hirtacus het geval was. Nog dient te worden vermeld dat na ieder bedrijf de reien op hoogst ver dienstelijke wijze werden ten gehoore gebracht, vooral in 't tweede bedrijf munten die uit. De componist, de heer Joh. Win nubst uit Utrecht, heeft de reien niet 1 zoo gemakkelijk geschreven, maar voor de Eerw. Broeders schijnt dit geen be zwaar te zijn geweest, want het zit er zoowel bij de groote als kleine zangers goed in. Jeremias, dat voor bet. eerst jwordt opgevoerd, is voor het R.K. tooneel een groote aanwinst en zal door ver- eenigingen die èn over een goede lei ding èn over uitstekende krachten be schikken. meermalen worden opge voerd. Wij brengen hier gaarne hulde en dank aan den Eerw. heer Bijnen en de leden van D.V.S.V., voor het hooge. fijne kunstgenot dat ze ons hebben we ten te verschaffen. Waalwijk mag daar trotsch op zijn. en zal dat ook toonen door in zulk een grooten getale op te komen, dat men verplicht zal zijn nog een avond bezoeken, doet zich zelf te kort. Wij raden onze lezers in Waawijk en de geheele omgeving ten sterkste aan een van de uitvoeringen, welke zullen plaats hebben op Zondag 19 en Woensdag 22 April zeker te gaan bij wonen. HERPT ln onze nieuwe parochie kerk zijn drie nieuwe Kruiswegstaties opgehangen DeZeerEerw. Heer Pastoor deelde Zondag mede, dat iedere Statie f 100 kost en dat hij steeds bereid is een Statie als geschenk in ontvangst te nemen, hetzij met tfouwen of 12'/a. overtroffen j 25 of 40 jarige bruiloft of zoo men bij een andere gelegenheid eens iets voor de kerk wil doen. Als curiositeit kon vermeld wor den, dat bij den landbouwer van H. een koe op 4 jarigen leeftijd reeds 4 kalveren ter wereld heeft gebracht. De stier der fokvereeniging alhier zal a.s. Vrijdag te Waalwijk deelnemen aan de premiekeuring vanwege de Prov. Regelingscommissie voordeVeefokkerij. NIEUWKUIJK. Op de gehouden jaarvergadering van den Kanariebond „Ons Genot" werden tot bestuursleden herkozen de heeren J. Lommers alhier en C v. d. Sanden te Elshout, resp. als Voorzitter en Secretaris In het café van den heer W. Pelders hield het aldaar gevestigde Kruisbooggezelschap „De jonge Bata- vieren haar algemeene jaarvergadering. Door den Secretaris A. Samuels werd een keurig verslag uitgebracht over 't afgeloopen boekjaar. Herkozen werden Th Giessen als president, A. Samuels als secretaris, F. de Man als 2e secretaris, H. van Drunen en C. Coolen als commissa rissen. Gekozen werden tot vice- president C. Bergmans en W. Pelders 1 als penningmeester.' Als bijzonderheid kan gemeld worden dat bij de Wed F. Brok alhier een broedsel is uitgekomen van 10 eieren met 10 kuikens waarvan ook alle, dus 10 haantjes waren. De collecte gedurende de Paasch- dagen gehouden door 't verkoopen van het Emma bloempje heeft f 30.20 opgebracht. Hiervan blijft 3/4 aan het Wit Geel - Kruis alhier. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 14 April '25. Voor rekening van de firma Bae- ten en Michielsen te Loon-op-Zand, werd door architect H. v. d. Heuvel, alhier, aanbesteed het uitbreiden dei- bestaande Lederfabriek te Loon-op- Zand. Uitslag: C. Mutsaers, Loon-op-Zand, Men zal zijn gang daarheen niet be- metselpost 675(1 klagen, maar ons dankbaar zijn voor I C. v. Hest, Loon-öp-Zand. onze aansporing. I timmerpost 57S7. Naar wij vernemen zullen bij de uit- A. F. v. d. Houdt, Tilburg, voering die Woensdag 22 April wordt massa 13120. gegeven, de auteur, de WelEerw. heer 1 Gebr. ('ooien, Tilburg, 1 zijn.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5