Marktberichten. lings alleen als plaatsvervanger in aan merking wenscht te komen, heeft dat advies in onze kieskring veel van z'n beteekenis verloren. Het is daarom werkelijk noodig, dat door stemming op de alphabetische lijst de volgorde van de candidaten verbeterd wordt. Wien zullen we nu stemmen Met allen aandrang wensch ik u aan te raden stemt Dr. Moller Uit zijn daden kunt u weten dat uw stem dan de verkiezing bevordert van een beginselvast katholiek man van verantwoordelijkheid bekleed als zij die ijveren voor een verkiesbare plaats voor Mevrouw broun9 ca voor den Heer van der Puit. J. J. P. NIVARD, Lid de R K. Ktesvereeniging te 's Hertogenbosch, 's Hertogenbosch, 22 April 1925. RECHTSZAKEN. Woensdag stond voor de Recht- bank te 's Bosch terecht Siebers, be- ongeevenaarde le.dersgaven, d.e stellig rucM uit he, drama (e ,g Bosch Zoo. in de R.K partij een vooraanstaande als onze lezers zich zu„en herinneren plaats gaat innemen een autoriteit als INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd onderstaand arti keltje in Uw blad te willen opnemen, waarvoor hartelijk dank. A s. Zondag worden wij voor de eerste maal ter stembus geroepen en wel om uit te maken, hoe er de can- didaten lijst voor de a s. verkiezingen voor de Tweede Kamer zal uitzien Deze verkiezing is van haast even groot belang als die van Juli a.s. wordt over eenige maanden over het getal R K. zetels in de 2e Kamer be slist, nu wordt vooral uitgemaaki, wie er zal zitting nemen. Het is werkelijk niet alleen zaak, om een.groot aantal zetels te veroveren, maar meer nog is het van het grootste belang menschen in de Kamer te brengen, van wie ge zegd kan worden, dat ze in 't belang van allen werkzaam zullen zijnde beste mannen waarover wij beschikken en die ons Katholieke volk waardig kunnen vertegenwoordigen en onze beginselen handhaven. Gelukkig komen zulke menschen voor èn op het politiek advies èn op de alphabetische lijst. We behoeven er niet aan te twij felen, dat de eerste drie candidaten van het politiek advies gekozen zullen worden de buitengewone reglemen taire voorsprong, die 't politiek advies in ons kiesreglement heeft, is daarvoor een waarborg. Meerderen met mij hadden zeker liever een ander op plaats No. 4 ge zien Dr. Moller of v d. Put, beiden candidaten van de alphabetische lijst. In dit opzicht is 't politiek advies een groote teleurstelling geworden voor velen. Maar bovendiendoordat twee op 't politiek aangewezen daarvoor geen ander op 't gebied van de hoo- gere belangen van heel ons volk. Wie Dr. Moller is, behoef ik niet nader aan te geven vooral 't Roomsche Zuiden heeft buitengewone verplich tingen aan hem zijn initiatief en lei ding heeft Brabant geëmancipeerd, wat betreft de katholieke opleiding van Brabants cultureele krachten. Een ontzaglijke arbeid als die van' Moller: het scheppen van Katholiek middelbaar en hooger onderwijs, is 'n beschavingswerk van die grootsche soort, die niet om menschelijke eer begonnen wordt en dan ook eerst bij 't nageslacht pleegt gewaardeerd te worden. Maar 't is noodig dat wij ook .de levenden eeren", want ons volk dient z'n waarlijk groote mannen te kennen, als het zooals nu ge steld wordt voor een keuze. Een treffend voorbeeld van Dr. Mol ler's ruim en onafhankelijk standpunt is 't feit dat hij tegelijkertijd door menschen van uiteenloopende belan gen werd gecandideerd, alleen omdat men zijn werk waardeerde en onbe perkt vertrouwen had in zijn persoon lijkheid. Wilt u dus een katholiek principieele daad stellen en tegelijk een van groot sociaal belang stemt dan Zondag a.s. Dr. Moller. In elk gevalindien u voldoende op de hoogte zijt van de techniek der stemming en de vraag waar 't over gaat: (en beide zijn voor den kiezer zeer eenvoudig) blijft dan niet thuis, toont uw belangstelling in de katholieke zaak. G. J. DE VRIES. Waalwijk, 24 April 1925. Een nieuw adviseerend college onze heeft zijn vrouw zich, na eerst twee kinderen door ophangen van het leven te hebben beroofd, uit wanhoop over het redeloos gedrag van haar man, verdronken. Door het O. M. werd Tegen Siebers wegens zedenmisdrijven met aan zijn zorgen toevertrouwde kinderen, 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Beklaagde bleek zeer onverschillig te zijn. Nog had hij zich te verantwoorden voor het stelen van tin wat hij jaren achtereen bleek te hebben gedaan bij de N.V. ürasso, waar hij werkzaam was. Hiervoor luidde de eisch 3 jaar. AGENDA. WAALWIJK. Zaterdag 25 April Witte Bioscoop, „De Witte Non" om 8 uur. Zondag 26 April. 9—6 uur. Int. Hondententoonstelling Hotel Gerris. Zondag 26 April. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 26 April 6 uur. Groot Concert op de Markt. Zondag 26 April Witte Bioscoop, „De Witte Non" om 6 en 81/» uur. Dinsdag 28 April. Repetitie Waalw. Gem. Zangvereeniging om 8ilA uur. Dinsdag 28 April. Repetitie W G V. KERKNIEUWS. Een particulier telegram uit Rome d. d. 22 dezer meldt aan de Msb In de consistorie-zaal werd heden een voorbereidend consistorie gehouden,ViU1 betreffende de aanstaande canonisatie van de gelukzaligen Vianney, Petrus Canisius, Johannes Eudes, Maria Magdalena Postel, Sophia Bazat, The-1 resia van het Kind Jesus. Na een toespraak van den H. Vader, brachten de kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen, daartoe door den Paus uitgenoodigd, hun stem uit ter i zake van deze canonisaties. Toen daaruit bleek, dat allen een-1 stemmig deze heiligverklaringen ver- langden en goedkeurden nam de Heilige I Vader opnieuw het woord, om de data der groote plechtigheden dezer canonisaties definitief vast te stellen, i Deze zijn Zondag 17 MeiHeiligverklaring van de Zalige Theresia van het Kind Jesus Donderdag 21 MeiHeiligverklaring van den Zaligen Petrus Canisius Zondag 24 MeiHeiligverklaringj van de Zalige Maria Magdalena Postel i en Sophia Barat; Zondag 31 Mei Heiligverklaring van cien Zaligen Johannes Eudes en Johannes Vianney. Waalwijk, 24 April '25. Eieren 5—6 ct. Varkens f 17—f 23. Eierveiling Amsterdam. Gehouden op 20 April en 23 April KipeierenHoogste prijs f 7.50. GEMEENTERAAD. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 17 April, des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer P. Dek kers. Klokslag 6 uur opent de Voorzitter met gebed de vergadering; afwezig de lieer Ruijtenberg. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Beëediging Armmeester. De heer W. Klaassen, in een vorige vergadering benoemd tot Armmeester, legt in handen van den Voorzitter de voorgeschreven eed af. Voorzitter. Ik feliciteer u met uwe benoeming. Het feit dat u met alge- meene stemmen is benoemd, bewijst wel dat men een groot vertrouwen in u stelt. Ik hoop dan ook dat u deze functie nog lange jaren zal mogen be- kleeden. (Bravo's). 2. Mededeel ingen. a. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger. Uit het onderzoek bleek dat in kas moest zijn een bedrag van 10287.50, welk be drag aanwezig was. De hondenbelasting brengt in totaal op 629.50. Schrijven van de gemeente Raams- donk, waarbij de rekening van liet vleesch keuringsbedrijf wordt overge legd. De Voorzitter geeft voorlezing van verklaring van de diverse cijfers. Zoo hooren we o.m. dat de directeur een salaris geniet van 3252.83 van welk bedrag hij 34 pCt. pensioenstoe slag moet betalen. Met 1 Juli a.s. zal alles zijn afge schreven, zoodat men dan een geheel andere rekening gaat krijgen. De heer Van der Rijken had gaarne gezien dat men een meer gespecificeer de rekening liad ingezonden. Zoo staat er ook een post op, aanschaffen van in strumenten 800. Maar meer ziet men niet. Voorzitter. Over die instrumenten kunnen wij toch niet oordeelen. Van der Rijken. Dan begrijp ik niet wat we met het schrijven moeten doen, als we er toch niets over mogen zeggen. Voorzitter. Wij hebben eenmaal be sloten om tot het bedrijf toe te treden en dat is zeer verstandig geweest ook, want alleen had men die kosten nooit kunnen maken en nu heeft het de ge meente geen cent gekost, terwijl de ge bouwen zelfs al afgelost kunnen wor den. Het bedrijf werkt hier schitte rend, want men zal liet nog niet ge makkelijk aantreffen, dat men alles al vrij heeft. Maar dat alles zegt niets, men beeft liet besluit eenmaal geno men en daar is liet mee uit. Van der Rijken. Ik heb nooit er in mee toegestemd. Men kan hier wel mooie cijfers geven, maar aardiger was het geweest, indien deze wat uitgebrei der waren geweest. Voorzitter. Het aankoopen van in strumenten moet aan den directeur worden overgelaten, die beeft men een maal voor alles liet vertrouwen ge schonken. Van der Rijken. Dan zullen we maar nergens meer over praten, als we toch niets te zeggen hebben. Voorzitter. Het is ook maar een ge wone mededeeling, het is geen goed keuring. Verschuren. Om welke reden mag de een wel en een ander niet thuis slachten. Voorzitter. Dat zullen we straks be handelen. Het is niet juist wat is ge zegd. Het vleesch op een plaats was voorwaardelijk goedgekeurd en dat een ander moest bacteriologisch onderzocht worden. De beer Verschuren merkt op dat alle landbouwers liet liever thuis hou den dan het naar Raamsdonkveer te moeten brengen. De Voorzitter zegt nogmaals dat niet alle vleesch liier direct kan onderzocht worden. Kamp. Van Pols, H. Hamers en van van den Bogaerd moest allemaal naar de slachtplaats worden gebracht en dat van Van Remmeren niet. Voorzitter. Dat zal een huisslach ting zijn geweest. Kamp. Die van Pols ook. Voorzitter. Het kan gebeuren dat het levend hier goedgekeurd kan worden, maar dat liet later toch naar ltaamsdonksveer gebracht moet wor den. omdat het vleesch hier niet kan worden gekeurd. Ik zal de zaak wel verder onderzoeken maar thans wil ik er nog bijvoegen dat het vleesch dat uit nood moet worden geslacht in Raams- donksveer steeds meer opbrengt, dan hier liet geval is. Verschaven. Dat is onjuist. Voorzitter. Het is thans niet aan de orde en daarom zal ik daar straks nog nader op terug komen. Ik zal dan van een en ander nadere cijfers geven. Vervolgens deelt de Voorzitter me de, dat van de bouwvereeniging een exploitatie-rekening is ingekomen. Daaruit blijkt dat er thans een te kort is van 819. Zoowat per woning komt er 100 te kort, als er geen leeg komen te staan. Wordt dat het geval, dan is het tekort nog grooter. De heer v. d. Rijken zegt. dat liet te kort ieder jaar al grooter en grooter zal worden. Voor de gemeente is zulks een zeer groote strop en dat tengevol ge van een misleiding van den Minis ter. Zou, zoo vraagt spr., er nu niets aan te doen zijn, dat meer geld van liet. Rijk wordt gekregen In andere ge nieenten heeft men dat toch ook gedaan weten te krijgen. Voorzitter. Wij hebben hier eenmaal liet voorschot geaccepteerd. De wonin-^ gen moeten hier volgens een schrijven van den Minister ƒ4.75 opbrengen, maar dat ging niet en toen is door den Minister gezegd dat hij steeds 1309 zal blijven betalen. De raad heeft toen gezegd, we zullen de huizen voor ƒ3. verhuren en het ontbrekende bedrag door de gemeente bijbetalen. Van der Rijken. De Minister is daar pas heel wat later mee gekomen. Het is voor de gemeente een misleiding ge weest, dat valt niet tegen te spreken. Voorzitter. Als de bouwvereeniging de huizen overgeeft, zou er nog een klein voordeel zijn te behalen. Voor bodeloon wordt door de bouwvereeni ging jaarlijks 26 uitbetaald en voor de administratie 100. Waren de wo ningen aan de gemeente dan konden deze werkzaamheden op de secretarie worden verricht zonder dat daarvoor een belooning behoefde uitgegeven te worden. Er zou dan een voordeel van 126 per jaar zijn te bereiken. Dit is echter een zaak waartoe men liet be stuur niet kan dwingen. Brokx. 't Is nog een schoon werk dat we zoo weinig huizen hebben gebouwd. Van der Rijken. De gemeente raakt nu toch ieder jaar al meer en meer geld kwijt aan die huizen. baart Kunst» behaalde te Amsterdam dsn 5en prijs ia do 3e Afdeekngi WASPIK. Naar wij vernemen zal hier In de loop der volgende maand de film »Adoro Tc» vertoond worden. Binnenkort zal het R.K. Jongens- patronaat eene uitvoering geven. Op gevoerd zal worden het blijspel in 2 bedrijven >Het rare kosthuis». GEERTRUIDENBERG. Het bouweo van een woonhuis met bijbehooren vcor rekening van den heer Lucas Is gegund aaa de Gebr. C. en J. v S een te Made, voor f 6599, zijnde de laagste inschrijvers. De heer v. L., welke met ztje motor met zijspan, waarin gezeten de heer O., een reisje zou maken, ge raakte Dlasdagmoigen 6 uur, even bulten de gemeente In eeu sloot. De heer O. had het geluk ia 't zijspao te blijven zitten en kon alzoo dadelijk eruit springen, maar de heer v. L. ging voorover van z'n motor en kwam met z'n hoofd ia de modder terecht, alwaar htj echter spoedig uit verlost werd. Donderdagmiddag viel het zoon'je van Notaris Mol la de haven. De heer Verschuren dit ziende sprong het kind na, maar geraakte zelf ook tot z'o hals ia 't water. Door voorbijgangers en eigen hulp werden beides echter al gauw uit den modder bevrijd. Ia de Ger. Kerk zal Zondag a.s. In beide diensten optreden de heer Hooft uit Rtiswijk. Ia de Ned. Herv. Kerk zal optreden ds. Koster. In de Evangelisatie zal optreden ds. v. d. Wal uit Breda. MADE. De werkman M- van Glls had dezer dagea het ongeluk op de scheepswerf van Gebr. Nsderhof met zijn linkerhand tusschen ijzeren platen bekneld te geraken, waardoor die hand ernstig bezeeid werd en hij zich on middellijk onder geneeskundige hulp van Dr. J. H, Klija te Made stelde. Bij da aanbesteding van de ver- breediug van de straatweg Leiden tot Warmonderweg als le penceel, en van daar tot het dorp Oegstgecst als 2e perceel, zijn deze werken gegund aan den heer A. Verhagen te Made resp. voor f 132.700 en f62.000. Bij de gehouden aanbestedisg der Spoorwegen, baanvakken Roosen daal—Zevenbergen en Roosendaal— Belgische grens, Is het onderhoud die' vakken voor f 23 400 gegund aan den heer Th, Bijlevens Azn., aannemer te Made. Mevr. Ds. Mudde zal vanaf 26 April a.9. na de kerkelijke dienst der Herv. Gcm- alhier de welwillende taak op haar nemen van het houden van Zondagschool voor jongens en melsjss In de consistoriekamer of wel In de kerk. De op 16 en 17 April j.l. ge houden bazar in de Openb. School te Drimmelea heeft ondanks het minder gunstig weer, vooral Donderdag 16 April een buitengewoon succe9 gehad overtreffend de beste verwach'lngen. Do baten komen ter tegemoetkoming in de aanschaffing van eea nieuw kerkorgel in de Herv. Kerk aldaar. Op Zondag 26 April a s. zal Ds. Th. Mudde des voorrn. 10 uar in de Herv. Kerk te Terheijden (N.-Br.) een vacaturebeuit vervullen, om deo nam. 2 uur ter zijner plaatse Made voor te gaan ter voorbereiding van het H. Avondmaal, HOOGE EN LAGE ZWALUWE. De gemeenteraad heeft het vermenig vuldiginscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelasting 1925/26 vastgesteld op 1,3 Het vorige jaar bedroeg dit 1. DUSSEN. Zooals wij reeds eerder bericht te bracht Zyne Doorluchtige Hoogwaardig heid Monsigneur Dr. L. J. Kerckliofs, hulp bisschop van Luik, Eupeu Malmedy, met efrecht van opvolging, een bezoek aan de Parochie van H. Mariapolder en daar dit het eerste bezoek was na Zijne H. Wijding tot Bisschop, is Z.D.H. op feestelijke wyze aan de grens der parochie ingehaald. Iieeds was dagen te voren naar deze ont vangst uitgezien en hoopte men op goed weer, doch de hoop bleek ijdel en om 2 uur in den namiddag begon het te regenen. Omstreeks 4 uur kwamen ondanks het slechte weer de gard' honneurs te voor schijn en reden onder commando van één van hen in de richting van de buitenkaa, waai de ontvangst zou plaats hebben. Daar aange komen zijnde stond reeds liet rijtuig met 2 paarden de komst van Z.D.II. af te wach ten. Te ongeveer 5.15 uur kwam de auto aan, waarin gezeten waren Z.D.H. Mgr. Kerck liofs met zy'n kannunnik. Zoodra de auto stilstond, ging de ZeerEerw. heer Pastoor Willaerts naar de auto. opende het portier en sprak Z.D.H. met een paar woorden on geveer als volgt toe. Monsigneur^ 9 Namens de parochianen van H. Maria polder heet ik U van harte welkom en moet U namens de Commandant der Eerewacht verzoeken, ondanks het slechte weer, tocli een rijtoer te maken door de Parochie, waar op Z.D.H. toestemmend antwoordde. Hierna wilde Mgr. uit de auto overstap pen in het gereedstaande rijtuig, doch een der aanwezige fotografen verzocht even een foto te maken, wat toen ook gebeurde, waar na in liet rijtuig werd plaats genomen door Z.D.H., diens kannunnik en den ZeerEerw. heer Pastoor Willaerts en zette de stoet zich in beweging, voorop 35 gard 'honneurs, dan liet rijtuig, daarachter nog 2 gard 'hon neurs. Gekomen zijnde hij de openbare schoolt werd even halt gehouden en kwam de Weled. heer A. Broeders met 2 zijner dochters aan het rijtuig, waarmede Z.D.H. zich even on derhield. Daarna werd doorgereden tot aan den Kortendijk, waar een menigte volk was saamgestroomd en de komst van Z.D.H. stond op te wachten. Ook hier werd even halt gehouden en verliet Mgr. het rijtuig, drukte eenige kinderen de hand en onder hij den zegen gaf en weer instapte om ver der door de parochie te rijden. Na den toclit aan de pastorie gekomen zijnde, stonden vanaf de poort tot aan «1^, pastorie langs heide zijden jongens met vaandels en opschriften. Uitgestapt zijnde dankte Mgr. de Commandant der Eerewacht voor deze eer hem aangedaan, en verzocht alle gard 'lionneur namens hem te bedanken. Na den zegen gegeven te hebbed begaf Z.D. H. zich begeleid door zijn kannunnik, de ZeerEerw. heer pastoor van H. Mariapolder Dussen en Woudrichem, naar «le Pastorie. Van alle huizen, groot en klein, wapperde «le Nederlandsclie driekleur en aan liet hek hy het klooster der Eerw. Zusters, waarvan eeu zuster van Z.D.H. de Overste is. aan «1e eene zijde van het hek «le Xederlaudselie en aan «le andere zjj<le «le Belgische vlag; ook van «le pastorie wapperden lieiden. Des avonds om half acht celehreer«le Mgr. een Pontificaal Lof, geassisteerd «loor de ZeerEerw. lieeren pastoors van Hank en Dussen. De kerk was geheel gevuld en toen Z.D.H. achter langs het kerkgebouw binnenkwam, voorafgegaan door ruim 50 brui<ljes, zette het koor. versterkt met een knapenkoor, een feestcantate in. Na in het priesterkoor gekleed te zijn. kwam Z.D.H. in vol ornaat, den Bisschops staf in «le hand houdend, voor «1e commu niebank staan en sprak ongeveer als volgt Iienmule Gclooeigen Bij «leze wil ik IJ dank brengen voor «le grootsclie ontvangst. Op «le eerste plaats den ZeerEerw. lieer Pastoor, dan «1e rijders van dezen middag en «le Eerw. Zusters, maar ook alle parochianen en niet alleen voor «leze ontvangst, maar ook voor datgene mij door de parochianen gestuurd, n.l. een bisschops kleed. H. Mariapolder is mij dierbaar en in «le jaren «lat ik hier lieh gekomen een of (weemaal per jaar, heb ik velen Uwer lecron kennen en het is niet de eer voor mijn per soon, dat TT mij «leze ontvangst hebt bereid, docli het is mijne wijding tot Bisschop, en ik zal morgen het II. Misoffer hier in de kerk opdragen voor de parochianen van II. Ma riapolder. als bewijs van dank. Hierna begon het Lof. waaronder den ZeerEerw. heer pastoor van Hank, vanaf den kansel het woord richtte tot Z.D.H. en hem ongeveer als volgt toesprak. Monsigneur, Toen ik op 11 Februari j.l. met den Zeer Eerw. lieer Pastoor van Dussen aanwezig was in «le zoo schitterende Kathedraal van Luik. heb ik gejubeld, toen U «laar werd ge wijd tot Bisschop, door Z.D.H. Mgr. Rutten, Bisschop van Luik. Doch niet alleen ik. maar alle parochianen van H. Mariapolder. wetende «lat later liet zoo gewichtige diocees van Luik door U bestuurd zal worden. Mijne geloovigen hebben gedaan wat kon, Mgr. Ze hebben hoogen eerbied voor «len lioogepriester der Kathedraal en ik roep I' welkom toe en ook namens alle parochianen een hartelijk welkom. In September, Mgr., wordt het 25 jaar dat T" voor het eerst in deze parochie kwaamt. U bent gekomen als gewoon priester, als professor, als president van liet Seminarie, en H. Mariapolder gaat er groot op dat I" thans als Bisschop bent gekomen, en «len wensch van mij en alle parochianen is: komt, zooals U altijd hebt gekomen. En gij. geloovigen. nu «le bisschop in Uw midden is. moet opnieuw het voornemen makpn steeds als Christen te leven. Wfl eeren hem, die hier zoo dikwijls «1e Sacramenten heeft toegediend, in plaats van den pastoor en Cathecliismusles aan de kin deren gaf. Wanneer liet U niet te zwaar valt. Mgr.. komt dan als altijd naar het ne derige kloostertje van hier. waarvan Uwe zuster «1e Overste is. Dan richt ik eene vraag tot TJ geloovigen, n.l. om veel voor Mgr. te bidden, daar deze, zooals men weet een zware taak heeft. Mgr., toen U te Luik werd gewijd riepen hier de parochianen uit..wij hebben ook een Bisschop". Dan, Mgr., beveel ik in Uwe gebeden aan den Pastoor dezer Parochie, de goede Zus ters, vooral ITwe eigene zuster, alsook alle parochianen en verwachten U dikwijls te H. Mariapolder. Het koor zal nu het „Tantum Ergo" zingen en wij knielen dan allen neer en bidden me de voor een heilzaam en heilig Episcopaat. Na het Lof Werd «loor Z.D.H. «len zegen gegeven en was «le plechtigheid voor dezen «lag geëindigd. Z.D.H. Mgr. Dr. L. .T. Kerckliofs werd ge- horen te Fall Mheer .Belgisch Limburg, den 15 Februari 1870; heeft zijne studie's ge maakt te Rome en is 22 Septemlier 1000 te Luik tot priester gewijd; in 1000 is Z.D.II. gepromoveerd tot. dokter in de wijsbegeerte en in 1001 tot Dr. in de Godgeleerdheid, waarna Mgr. op 11 Februari 1025 te Luik is gewijd tot Bisschop. Nu het adviseerend college van 49 in de R. K. Staatspartij althans voorlooplg zijn taak beëladlgd heeft blijkt zich in den ïiJkskieskTlng 's Her togenbosch een adviseerend college van 8 te hebben geconstitueerd, echter met dit cardlnale onderscheid, dat het zijn ontstaan niet dunkt aan eenige organisatorische handeling. Dat zich aandienende «politiek- advles-combé* nu heeft een circulaire gericht aan de besturen der locale kiesverenigingen aangesloten bij de R.K.H., deze In de pers gepubliceerd benevens afdrukken en ander propa- ganda-raaterlaal beschikbaar gesteld. Het komt niet in ons op aan eenig lid tn de R. K. Staatspartij bet recht te ontzeggen invloed uit te oefenen op de stemming van aanstaanden Zondag. Echter ziln wij van oordeel, dat eenige onderteekenaars der circulaire hadden behooren te bedeaken, dat huDce namen, uit hoofde hunner functies ia adviseerend college en in locale kiesverenigingen, misleidend moetcz werken ten opzichte van bet meereu- deel der ledeo, welke moelelijk per sonen van functies kunnen onder scheiden. Doch dit daargelaten, wenschen wij le acceotueeren wat de onderteekenaars aan het slot hunner cl culabe e-kenntc al.: i/iet goed recht van degenendie ijveren voor een goede plaats van een alphabetischen candidaat op de defini tieve lijst.* Waar deze erkenning wordt altge sproken kiesreglement Is daar om dit te onderschrijven daar trof hel ons, dat In de circulaire degenen, welke gebruik maken van boven genoemd rccbr, te zien kwaliflceerer. als sniet 'verantwoordelijke personen*. Welke veraoiwoordelukheid drager dan toch wel de ledeu van het comic van 8 Zeker, verschillende dezer bekleeder. bestuursfuncties In de locale kiesver- eenlgUgeo, maar ln die kwaliteit zuller zij toch zeker niet optreden, al wordt de oppervlakkige kiezer onwillekeurig door de namen gebiologeerd. Wij vragen ons af: mogen bestuurs leden van locale kiesverccDigingen al «onverantwoordelijk* kwalificeeren do pogingen gedaan, om bij de stemming op Zondag 26 Apdl de door hunne eigen kiesvereenigiogen gegeven aan wijzing zooveel mogelijk te benaderen j (Wij denkeo hier aan de ioschulvlngs actie, zoowel voor Mevr. Brouns al.* i voor den Heer van der Putt.) Achten de onderteekenaars van de circulaire het gebru'k maken van he geschreven recht, ook légen het poll- tlek advies in een daad die afkeuring verdient en wenschen zij voet te gever i aan de veronderstelling, dat alle praat jes over democratie ten spilt, in laatste instantie het college van 49 de beslis-- sing ln handen moet houden Wij weten zulks niets maar wat wil wél weten is, dat een breede schare kiezers méé' dan genoeg heeft aac het ééoe officieel® adviseerend college en öen raad van het college van 8 slechts zal beschouwen als afkomstig 1925. Middel prijs f 6.10. Laagste prijs f 5.00. Eendeieren f 0.00—0.00. Totaal aanvoer 500.000 stuks. Handel vlug. (Wordt vervolgd.) i

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 11