I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m Prachtig Marie WsS&m „NOORD-BRABAND" NUMMER 33 ZATERDAG 25 APRIL 1925 48e JAARGANG. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. (Vervolg.) Sassen. Ik stel voor om naast mr. Allard nog iemand te benoemen in de commissie voor het grondbedrijf. Vroeger was daar de heer Timmer mans lid van. De Voorzitter meent dat een com missie hier weinig zin heeft en dat het bovendien steeds aanleiding geeft tot onaangenaamheden Dat is hier al meermalen zoo geweest en menlaat zich hier aan een rapport weinig gelegen liggen, 't Geeft maar haken en oogen. In een vergadering van 7 leden kan men de zaken ook best gezamenlijk onder de oogen zien en daarom is hij er voor om de commissie maar te laten vervallen. De heer Sassen kan het gevoelen van den Voorzitter niet deelen. Daar straks nog heeft men het aan den hee£ Segeren kunnen hooren dat het gewenscht is dat de zaken eerst goed onder de oogen wordt gezien alvorens het in den raad wordt gebracht. Hij zou er voor zijn om den heer Segeren daarvoor te benoemen, iemand die verstand heeft van grond net als mr. Allard. Hij voor zich heeft daar totaal geen begrip van. Segeren. Zeg, toen ik kiesbaar was heeft men mij niet willen hebben en nu zou ik goed genoeg zijn. Dank je wel hoor, de hartelijke groeten hoor, denkt u nu dat ik voor stertophouder wil spelen, ik had nog net zoo lief. Het is nu in goede handen. Jansen. Ik dacht dat hij alles in handen had. Bij mij had hij er niet ingekomen. Voorzitter. De heer Segeren voélt er dus niets voor. Jansen Ik denk maar zoo er moet een commissie zijn of anders moet men bedanken. Voorzitter. Later hoort men weer, als zoo'n commissie is benoemd, die had er inplaats van die in moeten zitten Jansen. Ik wordt niet kwaad hoor, als ik niet wordt benoemd, laten ze mij maar gerust voorbij gaan. Voorzitter. Anderen worden weer wel kwaad. Sassen. Het is een bedrijf van groote beteekenis. Voorzitter. Wat voor voordeel ziet u dan in een commissie. Sassen. Men zal daarin discussieeren over de prijzen enz. Ik geef den heer Segeren groot gelijk toen hij zei dat hij niet goed genoeg van te voren was ingelicht. Voor mij, die absoluut geen verstand van al die gronden heeft, is het gemakkelijk als ik me aan een commissie kan. houden die de zaak van alle kanten heeft bekeken. Voorzitter. Door een commissie te benoemen is men er nog niet. Komen die met een prijs, dan kan daar nog aan aan 't snoeien worden gegaan. Sassen. Dat is ook geen bezwaar, maar men kan dan beïnfluenceerd worden. Voorzitter. Dat kunnen alleen zij die hun stem hebben uit te brengen. Dat bezwaar wordt dus niet opge heven. Wij hebben toch al meermalen gezien wat er gebeurd is. Sassen Dat kan beter worden. Voorzitter. Ja. dat geloof ik, ik heb al zoo dikwijls gehoopt, dat het toch eens anders zou worden, maar 't ge beurt maar niet. Sassen. Het is een bedrijf van groote beteekenis waarin groote kapitalen zijn gestoken. Voorzitter. Wij zullen het voorstel van den heer Sassen maar in omvraag brengen. Voor het voorstel stemden de heeren Sassen en Jansentegen de heeren Segeren, Mr. Allard, Smolders, Tak en de Kroon. Jansen. Dat is zoo toch geen toestand. Die heeren hooren niets, 't moet nog eens hard opnieuw worden geschreeuwd en dan begrijpen ze dikwijls nog niet waarover het gaat. In een eerstvolgende vergadering moet maar gezien worden dat daar een einde aan wordt gemaakt. Sassen Kan de Voorzitter mij ook mededeelen hoe of 't zit met de dis tributie geschiedenis gemeente-contra van Riel. Is hier al eenige klaarheid ingekomen wie in deze fouten heeft gemaakt Indien echter niet bewezen kan worden, dat in deze de fout bij van Riel zit, hoe denkt de Voorzitter dan over een eventueel „amende hono rable" komen de bewuste f 2500 van deze distributie geschiedenis ten laste van de gemeente of zijn deze af te wentelen op den persoon of personen welke destijds de verantwoording heb ben gedragen Voorzitter. U wil dus van Riel gelijk geven. Sassen. Pardon. Voorzitter. U hebt gevraagd hoe ver het staat met die geschiedenis. Ik moet mededeelen, dat men daar niet noe menswaard mee opgeschoten is om de eenvoudige reden, dat van Riel weigert mede te werken om te onderzoeken waar de fout schuilt. Sassen. Heeft hij al antwoord ge geven. Voorzitter Hij heeft toegezegd op het Stadhuis te zullen komen om een en ander mee na te zien, miar alles blijft bij belofte, hij komt niet Sassen Voor Van Riel is het niet prettig. Tot zelfs over de grenzen hoort men er in de trein over praten en dat is voor den naam van Van Riel niet prettig. Voorzitter. Dat heeft hij aan zich zelf te wijten, dan moet hij maar mee werken De fout kan best schuilen bij de Hanzebank of de Regeering of wie weet waar, maar daarom juist moet dat alles worden onderzocht en zonder dat van Riel daaraan medewerkt, gaat dat niet. Een feit is het dat van Riel tijdens de distributie alles op zich heeft j genomen. Hij regelde al de betalingen, kortom hij deed toen ajles. Komt nu later de Regeering met'een schrijven aan dat er nog f 2500 moet worden betaald, dan is van Riel de man die zich moet verantwoorden als hij prijs stelt op zijn naam. Ik beschuldig den heer van Riel niet, maar wel zeg ik dat hij absoluut zich niet aan die zaak mag onttrekken, dat hij verplicht is mede te werken om tot een oplossing van het geschil te komen, Jansen. Ik dacht dat het hoofd der gemeente aansprakelijk was. Voorzitter. Dat is zoo^'niet te zeg gen, dat ligt er al aan.- Als het fraude betreft is het iets anders. Jansen. Stelt dat men bij een par ticulier f 2500 leent en men later zegt deze niet behoeft te betalen, dan zal men toch wel spoedig l^figs gerechtelijken weg daartoe gedwongen worden en dat moet hier dan ook maar gebeuren, dat zal de beste oplossing blijken te zijn. Voorzitter. Tenslotte zal men daar toe genoodzaakt zijn. Jansen. In de trein, op de beurzen, overal spreekt men er over en al zal hij er direct geen last mee hebben, zijn naam wordt er niet beter mee. Voorzitter. Persoonlijk heb ik hem gesproken en toen heeft hij ook toe gezegd te zullen komen, maar hij kwam weer niet. Jansen Ik geef toe dat hij komen moet. Laat Burg. en Weth. hem eens uitnoodigen om in een geheime raads vergadering te komen. Voorzitter. Als mij zooiets overkwam, dan zou ik de eerste zijn die naar een oplossing van de zaak zou streven, maar v. Riel doet niets. Sassen. Ik zal straks in geheime vergadering eene mededeeling doen die eenige klaarheid zal brengen. Voorzitter Kan u dat nu dan niet doen. Sassen Neen, dat zal u straks zelfs ook zeggen. Segeren. Ik juich het toe dat men op die f 2500 terugkomt, anders had ik het gedaan. Dat wil ik wel zeggen dat. toen ik nog wethouder was, Van Riel nooit ontboden is om boven te komen. Deze zaak zal ik nooit loslaten vooraleer men ze tot klaarheid heeft gebracht. Sassen. Als men straks tot geen resultaat komt, zou ik een commissie benoemen die de zaak onderhanden neemt. De distributie ligt al lang achter ons, maar nog dikwijls leest men in de couranten dat er wat over te doen is. Hier is het ook al lang geleden, maar doorgeschrapt is er nog niets. Voorzitter. Wij zullen van Riel nog eens ontbieden. Sassen Heeft de overdracht van den verkochten grond aan de Vatenfabriek w Ike verkoop voor ongeveer een jaar geleden is toegestaan, al plaats gehad Jansen. Wij waren nog niet geheel afgesproken over die andere zaak, anders wordt het maar weer half werk. Segeren. Heeft hij geteekend voor de lusten en lasten Als dat zoo is, dan is hij onherroepelijk de man die moet betalen. Voorzitter. Hoe is dat alles gegaan. Alles moest geheel onvoorbereid, zoo maar hals-overkop gebeuren Sassen Ja. ja, zoo maar een beetje te goeder trouw. Voorzitter. Wij zullen v. Riel uitnoo digen op een vergadering te willen komen. Segeren. Ik zot nu al maar een besluit nemen. Voorzitter Dat gaat niet wij moeten hem eerst hooren, ot hij zal komen weet ik niet, in ieder geval zal ik hem uitnoodigen, tenzij van te voren de zaak tot een oplossing ls gekomen. Sassen. Die overdracht van grond, zoo zulks nog niet is gebeurd, wat is daarvan dan de oorzaak terwijl men het terrein toch steeds in gebruik heeft. Hoe denkt de Voorzitter dan over het geldelijk verles. Voorzitter. De overdracht heeft nog niet plaats gehad. Sassen. Allright! Voorzitter. U schijnt een groote dosis talenkennis te bezitten. Sassen. Ik spreek toch geen Koeli- aansch W^WAALWU K. DOOR ERVARING STERK. Voorzitter Als u kaatst dan moet u de bal terug verwachten. Sassen. Maar denkt er om dat ik terugkaats. I Voorzitter. U neemt een ander kwalijk wat u zelf doet. Maar u sprak van die overdracht. Door ziekte van den directeur, ik weet niet of er al j een ander is, en door de moeilijkheden die wij hebben gehad met Finantiën, hebben wij de goedkeuring daarvoor nog niet gekregen. Dat het nog niet overgedragen is, is niet de schuld van de fabriek, maar is alleen het gevolg dat wij de volle beschikking nog niet hebben over die gronden en wij nog niets mogen overgeven zonder daarvoor de toestemming te hebben van den Minis'er. De heer S., vorzoekt ons te melden, dat hier bedoeld wordt, alleen de taal die de koelies in Indië spreken, zonder eenige verdere bijdedoeling. Red. Sassen. Het had toch al geld voor de gemeente kunnen opbrengen. Voorzitter Ja. Sassen. Dat ls dus een strop voor de gemeente. Voorzitter. Om den verkoop niet te laten afstuiten, is gezegd dat men daar zoolang van den grond gebruik kan maken. Sassen, Voor dat afspringen zou ik zoo bang niet zijn geweest Hoe staat het met den woningbouw voor arbeiders? Door het bouwen bij de Eerw. Zusters moeten er woningen ontruimd worden en is er geen ge legenheid om die menschen onder dak te brengen. Als Katholieken van onze dagen moet men zich bewust zijn dat Katholiek zijn beteekent het volk te dienen en de behoeftigen onder hen op de eerste plaats. Hoe denkt men die kwestie op te lossen De Voorzitter zegt dat de Geertrui- denbergsche Woningbouwvereniging gevraagd is of die wil beginnen te bouwen. In Den Haag heeft men om inlichtingen gevraagd welke thans nog maar gedeeltelijk zijn ingekomen. Alleen wanneer er veel huizen onbewoonbaar worden verklaard en als de gemeente absoluut niet bij machte is om een voorschot te verleenen, wordt een aanvraag om voorschot in overweging genomen en nu is weer de vraag ge steld tot hoever dat alles strekt s Sassen. Van de bouwvereniging hier is niet veel te verwachten. Voorzitter. Die is toch in onder handeling. Sassen. Een autoriteit heeft bij Santbergen eens gezegd dat men met die rommel niets te maken wil hebben. Voorzitter. Die uitlating zal wel niet veel waarde hebben. Sassen. Als het nu door die autori teiten wordt tegen gehouden Voorzitter Die houden het niet tegen. Sassen. Kunnen wij ook inzage of een afschrift krijgen van het Rapport der Gezondheidscommissie, opgemaakt door de leden Dr J. van Berkensteyn en j» Oomen. aangaande onderzoek woning A 117 123 in de Waterpoort straat alhier. Voorzitter. Dat zal u aan de Ge zondheidscommissie moeten vragen. Het is een rapport aan die commissie uitgebracht. Burg. en Weth. krijgen dat niet eens Ik weet wel dat er riolen aangelegd moeten worden. Jansen. Hoe is het met de naam plaatjes. Daar is toch een post voor toegestaan. Voorzitter Zeker, maar alles kan niet te gelijk gebeuren. Jansen. Er wordt dan toch aan ge dacht. Voorzitter. Zeker. Sassen. Dan heb ik nog iets, kan de Voorzitter mij ook inlichten hoe het komt dat de zaak Allard P.N.E M. nog maar steeds voortduurt en waarom dat de gemeente de dupe is van deze historie. Al is het alleen maar dat eventueel te vestigen industrieën stuiten op het bezwaar dat zij geen spoorlijn kunnen bekomen. Hoe komt zulks Voorzitter. Daar ben ik niet mee op de hoogte. Sassen. Dat gaat toch over een dijk van de gemeente. Voorzitter. Gedeeltelijk, niet heele- maal Sassen. Dus het zal nooit in orde komen. Voorzitter. Ik zal daar naar infor- meeren Op het oogenbhk kan ik geen positief antwoord geven. Sassen. Mijnheer de Voorzitter. U zal mij wel willen toestaan dat ik mij de vrijheid veroorloof eenige be schouwingen te houden over den toestand in onze gemeente. Ik stel me voor en dan spreek ik ook uit naam van de meeste onzer arbeiders en middenstanders, dat wij met het beleid in onze gemeente deze 2 jaren gevoerd, geen stap verder zijn gekomen De werkeloosheid nam niet af. de middenstand kan daardoor niet anders dan achteruit gaan. Er is niet veel gedaan (behalve een keer] om te trachten industrie naar ons toe te trekken. Straten en pleinen verkeeren in een desolaten toestand. De arbei derswoningnood is zeer groot. De gemeente ging in aanzien achteruit, getuige ons postkantoor, station, onze scholen, weldra zal de M U.L O. worden opgeheven. Bij ons grondbedrijf, de kostbare erfenis achter gelaten door het voor malig bestuur, moet jaarlijks geld bij. De verkoop van enkele stukjes grond is niet eens voldoende om de rente te dekken. Wij, vaders van groote huisgezinnen vragen ons af, wat voor perspectief is er voor de toekomst van onze kinderen om hier brood te verdienen. Bevordert men niet de ontvolking van onze plaats. Stilstand beteekent, achteruitgang. Ik heb deze aangelegenheid ook wel eens besproken met onzen Wet houder Tak en deze bespreking was van mijn kant in critischen zin. De meening van Wethouder Tak was, naar hij mij mededeelde dat de bedoeling bij u, mijnheer de Voor zitter, voorzit om een blank lijstje te houden met andere woorden dat u er niet veel voor voelt om on kosten of wat dan ook te maken. Tak. Die woorden heb ik nooit zoo gebezigd. Sassen. Op zich zelf is dit voor u, mijnheer de Voorzitter, wel zoo aardig, maar voor onze gemeente, die zich Ik zei hef je al.mef een beefje c bruine Erdal doe je wonderen. eenmaal de weelde heeft gepermtteerd om er een grondbedrijf op na te houden met zulke hooge lasten op een inwonerstal van zegge 2700 in woners, moeten wij andere gezichts punten openen, zeer zeker in den vorm van voortdurend reclame maken. Onze gemeente is eenmaal aangewezen op industrie, is wel het gunstigst gelegen hier in Brabant Wij kunnen niet anders, dan gevolg geven aan het verlangen onzer arbeiders en middenstanders. Mag ik de vrijheid nemen U ronduit af te vragen Is het Dagelijksch Bestuur van plan om op den ingeslagen weg voort te gaan Voorzitter. Wat is uwe bedoeling met op de ingeslagen weg voort te gaan. Sassen. Onze gemeente is het best gelegen in heel Noord-Brabant en er gebeurt hier maar niets. Er moet meer werk worden gedaan om van den grond af te komen. Voorzitter U hebt genoemd achter uitgang van het postkantoor U schuift ons alles in de schoenen, maar wat kunnen wij daar nu aan doen Zoo ook met de scholen. Kunnen wij ht t helpen dat door nieuwe onderwijs wetten de M U.L.O.school weg moet Dat is toch niet alleen voor Geer- truidenberg maar voor zuoveel ge meenten. U is wel vriendelijk door te doen voorkomen alsof wij aan dat alles schuld hebben. (Zie vervolg 2de Blad.) en liaigslriilsfkr Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. UITGAVE: Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE Telefoon No. 38. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-Adres: ECHO. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ YAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1