DE ECHO 01 HET ZUIOEH ms. rvkr\;ast a6 siaat1, da*-indien 4. a. ip^ jpjpt ifljjfc r,en™vrsch0i,en ad fl3l° ,s tot en met 30 November betaald f 22.450 71 No. 33 Zaterdag 25 April 1925 TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. ueertruidicnberu. (Vervolg van liet Eerste Blad.) Sassen. Men had intijds moeten beginnen om van de industrie-terreinen af te komen. Waren er wat fabrieken gekomen, dan waren er meer menschen geweest en dan was de plaats aan zienlijker geweest en dan had men niet voor die narigheid gestaan. Als men zoo eens vreemde men- schen spreekt, dan zeggen ze het niet. te kunnen begrijpen dat den Berg nog precies hetzelfde is dan voor 20 jaar terug. Voorzitter. U moet toch ook weten dat wij in een tijd leven dat menig industrieel blij is zijn bedrijf staande te kunnen houden, dus dat niemand makkelijk begint om een nieuw bedrijf te beginnen of zijn bestaande uit te breiden. Sassen Daar heb ik nu geen persoonlijke-bedoeling mee als ik dit zeg: Ais ik hier iets te vertellen had, dan ging ik er morgen aan den dag al op uit, hoedje op, stok in de hand, koffertje mee. om te zien de terreinen aan den man te brengen Hoe is Rotterdam groot geworden? Omdat het hoofd der gemeente er op uit ging, .maar men is hier conservatief. Voorzitter. Wat verstaat u onder conservatief. Sassen. Dat men maar aan den ouden toestand blijft vasthouden Voorzitter. Ik heb wel eens gemerkt dat u onder conservatisme ook ver staat als iemand anders durft denken als u. Sassen. Onder liberalen vindt je ze heel veel conservatieven. Voorzitter. Zoo, wat. u zegt. Sassen Laat ons toch op het oogen- b'ik een besluit nemen en met man en macht aan het werk gaan om die mooie industrie terreinen'van de hand zien te doen. Potdorie, ik snap het niet dat alles zoo maar moet blijven Segeren Men moet weten dat wij bijna geen grond voor bedrijven meer hebben. De grond aan het spoor en water gelegen, kan men voor 35 cent de M2 koopen. Hoe is het nu met dat besluit, 't Ligt~nog in het duister. Nu moet men ter Noorden naar uit breiding zoeken. Ik zou dat besluit graag spoedig zien uitgevoerd. Wat schieten we er mee op al zitten we hier drie dagen lang te preken. Voorzitter. Weet u of daar een reden voor is Segeren. Daar is geen reden voor. Voorzitter. Dat weet u niet Segeren. Er kan geen reden zijn. Voorzitter. Zoo, straks zal ik het u wel eens zeggen Puzzle Xo. 3. Snijd - van bordpapier vijf vierkan ten als bovenstaande figuur. Puzzle 3, en snijd langs de stippellijn deze door. I raelit van deze vijf doorgesneden vier- kanteii één groot vierkant te leggen. Segeren. Doet het nu maar. Voorzitter Dat kan ik nu niet doen. Segeren opstaande O, dan moet hier alles maar weer in het duister worden gedaan. Ik vlucht uit die duisternis, daar wil ik riet in zijn, dan ga ik weg. Jansen Van die zaak moeten we zwart of wit krijgen. Moet Geertruiden berg heele maal wegkwijnen. Voorzitter. Het is voor de gemeente van groot belang, dat ik daarover in openbare vergadering voorloopig niet spreek Jansen. Voor Allard zit er een groot belang in Het geweldige JJiigelsehe luchtsclii/, de R. 33, dut door den storm van den mast werd losgeslagen en weggedreven; thans weer op zijn basis te Pullham teruggekeerd. hangen. Op het gebied van export zou ook zooveel zijn te doen. Voorzitter. U sprak zooals u het noemde in uwe beschouwing, ook nog over een blank lijstje. Wat be doelt u daarmede ^ssen. Dat u bang is om onkosten te maken. Voorzitter. U sprak ook dat de stralen en pleinen in desolaten toe stand verkeeren, maar weet u wel dat, als men dat alles in orde wil maken 't groote sommen gelds kost waarvoor men weer schulden moet gaan maken. Nu reeds weet men de rente van de schulden haast niet te betalen. Het grootste gedeelte van de inkomsten moet daaraan worden uitgegeven, zoodat voor andere zaken maar heei weinig over blijft. Zeker, het is heel gemakkelijk om te zeggen dit en dat moet worden gedaan als men er maar niet bij aangeeft hoe men aan het geld moet komen. Sassen Geertruidenberg is een stad met een historie. Het is aangewezen om zich te ontplooien. Als men tracht meer menschen hier te krijgen zal men ook meer belasting ontvangen Voorzitter. Wat blijft er van de belasting over als men rente en af lossing betaalt? Niets, amper genoeg om alleen in het hoogst noodige te voorzien. Sassen. Ik neem het u niet kwalijk dat u een tikje verkeerde kijk op de zaken heeft, Wij, jonge menschen, moeten trachten de gemeente vooruit te helpen, het nageslacht zal er u dan nog dankbaar voor zijn. Voorzitter Het is vlug gezegd dat het aan het gemeentebes uur ligt dat er geen industrie is bijgekomen. Voorzitter. Ik zal het in geheime vergadering zeggen. Meenen de heeren dan nog. dat ze het aan de groote klok moeten hangen, dan moeten ze hun gang maar gaan, maar dan is het voor hun rekening Ik begrijp niet goed hoe men zoo'n houding durft aannemen, als men niet eens weet wat er tè zeggen is. Ik acht het noodzakelijk dat het in gesloten vergadering wordt gezegd wat ik heb te zeggen Jansen. Segeren is er mee begonnen, anders had ik de zaak aangepakt. In de laatst vergadering heb ik gezegd om het daar aan Allard te laten maar dan moet hij zwart op wit geven, dat hij het voor zijn bedrijf moet gebruiken en er niet .mee zal speculeeren. Spe- culeeren kan de gemeente met dien grond ook wel, die kan ook wel een cent verdienen. We hebben al genoeg ondervinding opgedaan van zaakjes maken. Ik wil me er wel bij neerleg gen als u denkt, dat het noodig is, dat 't alleen in gesloten vergadering kan gezegd worden. Voorzitter Ik kan er nog bijvoegen, dat hetgeen ik heb te zeggen met den heer Allard niets te maken heeft. Men heeft er geen flauw \4£rmoeden van wat ik te zeggen heb. Jansen. Goed, dan moet er maar spoedig een eind aan gemaakt worden. Wil Allard geen zwart op wit geven, dan moeten wij hel koopen voor" in dustrieterrein. Dan wat die straten betreft. Dat kan toch zoo ook niet langer, nu zal u wel zeggen, de Waterleiding, maar dat kan nog 5 jaar zoo duren. Dan moet er maar een geldleening van een f 50.000 worden aangegaan, onze'nakomelingen JZ TT'' "Ch weck ontlastte ia l' rdorp (x. Jr.) door l,rt hnnelvaur ,,rtrojfcii l oto r„„, dra toren nu, Zundcrdorp iw dm braad. Dc apiia „iet don- dn, ad gereld aaarbraedea pckomca, hierbij dra „prat Liytrrmord vrnroa- aende, die aan de ge rol gen is overleden. moeten daar dan maar voor betalen, wij moeten zooveel betalen voor onze voorgangers, circa wel drie ton. De Koestraat, de Dordtsche straat, het Bammensstraatje kunnen toch onmo gelijk zoo langer blijven liggen. Voorzitter. De heeren kunnen be sluiten wat ze willen, maar het directe gevolg zal zijn verhooging van de belasting. Jansen. Daar zit wel een kantje waarheid in, maar zoo kan het toch ook niet langer. Een bakker kan met zijn kar er bij na niet meer doorrijden. Sassen. Men moet ook een bedrag vastleggen voor het voeren van een doelmatige reclame. De Voorzitter zegt toe in een vol gende vergadering een en ander nader onder het oog te willen zien. Daarna gaat de vergadering over in geheim comité KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad. dezer gemeente op Zaterdag J8 April des middags ten 3 uur Voorzitter Edelachtb. heer v. Besouw. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig is de heer De Bresser. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven Commissaris der Ko ningin inhoudende de mededeeling herbenoeming Burgemeester. Van Beurden. Namens den raad fe liciteer ik u gaarne met Uwe herbe, noeming en hoop dat het U gegeven publiciteit geven. De Voorzitter acht het 't best het rapport, uitgebracht door het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, voor te lezen. Aan dit rapport ontleenen wij het volgende „Het kastekort werd voor het eerst geconstateerd in het rapport van 19 Sept 1922. Bij de controle op 27 en 28 Dec. 1923 van den Rijksaccountants dienst bleek, dat per 26 Augustus 1922 het kastekort moest worden gesteld op f-1607,88, terwijl bij rapport van 4 November 1924 het tekort werd ver- minderd tot f 1548.88. Inmiddels had in opdracht van den zeereerw. heer pastoor J. van Enschot, voorzitter der Bouwvereeniging. een particulier ac countantskantoor de administratie van de Bouwvereeniging nauwkeurig na gegaan. In het op 17 Juli 1924 door dat kantoor uitgebrachte rapport wordt verklaard dat het den samensteller ervan een raadsel is hoe van een kastekort kan worden gesproken. Intusschen is dezen rapporteur de juistheid gebleken van het geconstateerde. Het door dit accountantskantoor uitgebrachte rap port heeft overigens waarde door de verklaring dat de bewering, dat het tekort kan bestaan in door den zeer eerw. heer pastoor gedane uitgaven voor het schoolbestuur, na het in die richting gedane onderzoek, geen grond heeft, terwijl ook de administratie van het particulier bezii van den zeereerw. heer pastoor er geheel buiten staat Dainprobleem Xo. 4 van C. G. Venloet. Wit speelt en wint. Oplossing vorige week: Wit: 34—30, 40—34, 43—38, 25— 20, 34—20, 41—37. 24—20, 44—40, 50 17. 37—32, 42 15. 0()l' zwart a lies gedwongen. «0«Sendhelrtn0.R|.Vhn2rnHin dC ""I' He» kaVb"°~eit' 'S Hier'gro'oteslordigheid gemeenle I behouden tol 26 Augustus 192# me. dn administrateur .«um-IAnDlausV Voorzitter dankt den heer van be- De Beurden en den Raad voor deze uit- gesproken wenschen. b Procesverbaal van kasopneming. Daaruit is gebleken dat op 27 Maart in kas moest zijn een bedrag van f 18 700.16 hetgeen met de boeken en het totaal^der kas overeenstemde. vc. Verslag Commissie tot wering van schoolverzuim te Kaatsheuvel Daaruit bleek dat het schoolverzuim sterk is afgenomen. Ook in Loonopzand komt school verzuim niet veel meer voor. d. Schrijven van den heer H. A. de Bruijn, secretaris der Bouwvereeniging St. Leorardus te Berkdijk. Dit schrijven luidt als volgt: Het ii U bekend dat ik onlangs uw colege de bewering van J. van Amelsvrort te Berkdijk, dat hij destijds den Voorzitter der Bouwvereeniging St. _Leoiardus van het Rijksvoorschot f 25.30», de som van f 1660 had af- gedragei, een besliste onwaarheid heb genoemi Na veel zoeken in de be- scheidn enz. was het me gelukt zulks met bwijzen te staven. Om de stel lige zeerheid te hebben dat mijn vindin, den toets der critiek kon dooi staan, heb ik mijn rapport bekend gemast aan een ambtenaar van Kijksscountantsdienst en aan partialier accountant, den Weled. heer F. va Odijk te Tilburg. Beide heeren verklarden er volkomen meeaccoordte gaan Daarna heb ik mijn rapport aan den accountantsdienst van de Veree- nigi? van Ned Gemeenten gezonden met het verzoek het te controleeren en laarna zijn onderzoek aan Collge te rapporteeren. Wijl dit nu aan ien Raad der gemeente is inge- zonen, neem ik de vrijheid u daarop attei te maken, opdat gij allen vast zout overtuigd zijn van de onware bewing van J. van Amelsvoort, de bewing, welke hij in en buiten uw Collje heeft geuit. D heer Van Amelsvoort wil naar aaniding van dit schrijven van den hee De Bruijn opmerken, dat deze in :n vorige vergadering duidelijk hee doen uitkomen dat de boeken vanVan Boxtel niet in orde waren, om.t hij daarin geen enkel bedrag hacgenoteerd. Die f 25.000 waren niet eer.vastgelegd en nu zou hij aan de hai van die boekhouding willen traten te bewijzen dat ik de schuldige beiofschoón daaruit juist het tegen- deiblijkf. Zijne beweringen raken dan ookant noch wal Hoe hij dat dien inscteur heeft laten goedkeuren is he een raadsel. Hij wil aan alles in functie trad. De posten zijn niet in chronologische volgorde ingeschreven. Met betrekking tot de ontvangsten gaf het kasboek een volledig beeld. Het is duidelijk, dat de vóór Augustus fungeerende administrateur niet periodiek kas en boeksaldo heeft vergeleken. Ook het bestuur van de Bouwvereeniging is vervallen in de algemeen voorkomende fout, om controle op de boeken en kas na te laten." Het nader ingestelde onderzoek heeft ten aanzien van de directe oorzaak van het ontstaan, geen licht gebracht. De Broekje, Combination en Pyama roor meisjes van 3—8 jaar. vóór Augustus 1922 fungeerende ad ministrateur is thans overleden, zoodat verdere inlichting ontbreken. Met be trekking tot geruchten, welke in de omgeving van Kaatsheuvel zijn ver spreid, als zou een bedrag van f 1660, (dus ongeveer het geconstateerde kas' tekort) in handen zijn van den zeer eerw. heer pastoor J. van Enschot wordt het volgende opgemerkt. Uit het onderzoek blijkt dat, wan neer het kasboek wordt aangevuld met de ontvangstposten, waarvan de vermelding achterwege bleef, einde Juni in totaal was ontvangen wegens Rijksvoorschotten, wegens opname bij de Boerenleenbank en wegens verkoop vanovergeblevenmaterialenfl32.554 52 terwijl vermoedelijk op dat tijdstip ontvangen waren de in Nov. en Dec. terugbetaalde voorschotten van diverse bestuursleden der Bouwvereeniging, in totgal beioopende f 710. De uitgaven beliepen op dat tijdstip f 132.227 53'/a, zoodat per dien datum in kas had' moeten zijn f 1036 98'/2. In het tijdvak van Juni 1921 tot November 1921 zijn geen uitgaven gedaan. Hiermede wordt eerst weer fo^nn"8? n3dat >een bedrag va" 120.óUU als bouwvoorschot van het Rijk ontvangen is In dat tijdvak wordt wel, blijkens een in het bezit van den heer pastoor zijnde kwitantie, uit privémiddelen door den heer pastoor f600 voorgeschoten tot beta ling aan H. A Moolenschot van een dee. van het hem toekomende. Indien uit deze omstandigheden de conclusie mag worden getrokken, dat in het urn -van tot en met October 1 niets uit de kas der Bouw vereeniging werd betaald, omdat die kas leeg was, dan is daarmede tevens komen vast te staan, dat reeds einde Juni 1921 van een kastekort moet worden gesproken. Op 29 October 1921 wordt een bedrag van f25.300 aan Rijksvoorschot ontvangen En nu vangt in snel tempo aan de betaling van diverse bedragen Luidens mededeeling van bestuurs- ,en der Bouwvereeniging werd het bedrag van f25 300 na gedurende een of twee dagen ten name van den heer pastoor bij de Boerenleenbank te zyn geplaatst geweest, gedeponeerd bij den heer J. van Amelsfoort, be- stuurslid der vereeniging, tevens cor- Va" de Boe™leenbank. Kwitantie voor deze storting werd met verstrekt Volgens een later door dezen heer Van Amelsfoort afgegeven met potlood geschreven becijfering zou achtereenvolgens verstrekt zifn' aan A van Boxlel, den administrateur ?finnn0TV1ra MiglnR' op 9 N^ember 6000, op 15 Nov. (6000, op 23 Nov. f2000 en op 30 Nov. f2000, voorts u Ij t°/,nnen heer Pastoor zijn ge- hii Hph h O6" d°°r V' Ame'SVOOlt bij den heer Pastoor gebracht f1660; f 240 zou in kas gebleven zijn, terwijl ten slotte f3000, op rekening van de Bouwvereeniging bij de Boerenleen bank zou zijn gedeponeerd. Alleen dit laatste is juist gebleken. Aan de hand van de gedane uit- het door Van Amelsvoort gegeven ?ZnChtMiuiSt is' hel bedrag van allereerst is 1" beschikking gesteld en aanstonds aangewend tot betaling van diverse crediteuren. Met inbegrip van de storting ad f 3000 op de Boerenleenbank en van de terug betaling der door bestuursleden ge- terwijl daarna, tot 30 December 192l' n?Q4l fiOG3'"1?.- Plaa,S Wnd' van 1941.62 Hieronder is begrepen een bedrag van f206.10, vermoedelijk van het bedrag ad f 240, blijkens een becijfering, voorkomende op het af rekeningsstaaltje van Van Amelsvoort. Tot en met Maart 1922 vindt ver volgens nog in totaal aan uitgaven plaats f 759 70"/2, zoodat in totaal een bedrag van ruim f25.000 aan credi teuren is uitbetaald In deze becijfering blijkt geen ruimte voor de bewering dat een bedrag van f 1660 door den heer Pastoor niet zou zijn verantwoord. Bovenbedoelde geruchten vinden in het bovenstaande geen steun en de oorzaak van het kastekort is niet in de door die geruchten aangegeven richting te zoeken, In verband met hetgeen hierboven is medegedeeld met betrekking tot een bedrag van f 600 door den heer Pastoor uit privé middelen bij voor schot betaald aan H A. Moolenschot wordt nog het volgende opgemerkt: ïïaaL od.e,r, '"gediende facturen beliep f 3784 21 /3. Volgens het kas- f ?78a mu e/n betalin8 Plaats van t3/o4 21 /a, terwijl bovendien nog in het bezit is van den heer Pastoor de kwitantie ad f 600 De mogelijkheid Is,"'6' uitgesloten dat dit bedrag van IbUO derhalve tweemaal is uitgekeerd aan H. A. Moolenschot. De terugbetaling aan den heer f? w hvb-" lanl oo'tMTv «öft-andcrc in

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5