më mi Pastoor door den administrateur Van Boxtel van het voorschot ad 1600. welke terugbetaling blijkens het rekening courantboekje van den heer Pastoor heeft plaats gehad, komt niet in het kasboek voor „Voor het tekort ad f 1548 88 blijft, blijkens schrijven van den heer Directeur-Generaal van de Volksgezondheid het bestuur der Bouwvereeniging aansprakelijk. Waar nog niet gebleken is, dat het kastekort niet zou kunnen worden toegeschreven aan verzuimde boeking van gedane uitgaven, zou het verenigingsbestuur, onverminderd de aansprakelijkheid van dat college, kunnen worden opge dragen opheldering van het kastekort te geven". Van Amelsvoort. Uit zoo'n verslag wordt men niet veel wijzer. Ge hoort niet anders, dan van slordigheid, on volledigheid. waarschijnlijk, vermoede lijk. Dan heb je aan zoo'n verslag al heel weinig, ze zeggen ook dat de boeken niet zijnbijgewerkt De heer Van der Horst vraagt wat er met dat tekort moet gebeuren. Voorzitter. Van dit rapport is aan de Bouwvereeniging een afschrift gezonden en nu heeft men den tijd tot 1 Juli om de zaak in orde zien te kriiscn- Van der Horst. Zijn ze aansprakelijk Voorzitter Volgens dit rapport wel Van der Horst. Anders moet het zeker maar weer op de gemeente worden geschoven. 2 Aanbieding verslag toestand der gemeente over 1924 en aanbieding verslag woningwet. Beide verslagen worden voor de leden ter inzage nedergelegd. 3. Verzoek om eervol ontslag van den heer A. F. van Gurp, onderwijzer aan de openbare school te Loonop zand. Adressant deelt mede dat hij door den pensioensraad ongeschikt is ver klaard voor het verder uitoefenen van zijn betrekking en vraagt mitsdien met ingang van 15 April als zoodanig ontslag. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit verslag met ingang van 20 dezer op eervolle wijze te verleenen. Daartoe wordt besloten. 4. Schrijven van den heer M. J. Snoeren, lid van den Gemeenteraad te Loonopzand inzake het in het leven roepen van een steunregeling voor werkloozen. Adressant wijst er op dat de toe stand in de industrie in Loonopzand alles behalve rooskleurig is. Het komt in de geschiedenis nog niet vuur üat er om dezen tijd van het jaar zooveel werkzoekenden zijn. Verwacht mag z.i. worden dai men dit jaar reeds heel vroeg met werkeloosheid zal te kampen hebben. Zelfs nu al zijn er velen die geheel uitgetrokken zijn. Het gevolg daarvan is dat in vele gezinnen een groote achterstand is gekomen. De heer Snoeren zegt nader nog te kunnen mededeelen dat het aantal uitgetrokkenen thans reeds 50 men- schen omvat. 50 mannen hebben dus totaal geen inkomsten meer. Ongeveer 20 zijn bijna uitgetrokken zoodat binnen een dag of veertien een kleine ^0 menschen geheel op straat staan en maar moeten zien waar ze van moeten eten. Van Amelsvoort. Ik voel er wel wat voor om steun te verleenen als het noodig is, maar als dat nu al tusschen Paschen en Pinksteren moet gebeuren, wanneer het juist de drukste tijd moet zijn dan weet ik het wel. Wat moet het dan later worden Wijdemans. 't Moest druk zijn, maar als dat nu niet is. De heer Snoeren merkt op dat in 1920 de menschen om dezen tijd alle maal veel meer werk hadden en de werkeloosheid toen eerst heel wat later is ingetreden. De Voorzitter zegt dat de Minister in geen geval zal meewerken om een steunregeling in het leven te roepen De eenige weg zal zijn werkverschaf fing doch of het nu daarvoor wel het juiste tijdstip is. meent hij te moeten betwijfelen. In ieder geval zou hij eens willen afwachten tot na Pinksteren. Voor de vergadering werd over de slapte in de bedrijven ook gesproken en gezegd dat het in Waalwijk over het geheel genomen zeer slap is. Al- gemeene koestert men daar de hoop dat er nog al wat opleving zal komen 'als er bij wat mooi weer door de winkeliers schoenen worden verkocht In de laatste weken zijn er in de steden heel veel schoenen verkocht Gehoopt mag worden dat er nog eenige opleving komt en daarom zou hij voorloopig de kat nog eens uit de boom willen kijken. Komt er een algemeene malaise, dan kan nog wor den ingegrepen, althans hij gelooft wel dat de raad niet ongenegen zal zijn om hulp te bieden als het hard noo dig is. Snoeren Men kan wel wachten maar wat moet men intusschen doen met de menschen, waaronder vaders van 4 en 5 kinderen die geen inko men meer hebben. Waar moeten die menschen van eten. <ï- Dr nieuwe bewoonster: „Maar hoe ben ik er nu zeker ran dat je iedere naclit rond het huis s-u-rvcillccrtV' Politic-agent„Dc vorige bewoner had de gewoonte iedere nacht een flcsch bier onder het keukenvenster neer te zettenen hij twijfelde nooit P („Passing Show.") Van der Horst Naar mijne meening kan de kwestie, wanneer het slap is. worden uitgeschakeld. Of dat nu is tusschen Paschen en Pinksteren of later, doet niets ter zake, bij mij is hoofdzaak dat de menschen nu net zoo goed moeten eten als b v. nv t Kerstmis. Het moest nu druk zijn wordt gezegd, maar als dat niet is, dan moet er toch omgezien worden wat kan worden gedaan om te helpen. Moet de gemeente nu dat alles beta len of helpt het Rijk daarin? Ik zou over een en ander, vooral wat betreft werkverschaffing, metden Minister eens confereeren. De Voorzitter zegt dat de gemeente de uit werkeloosheid voortvloeiende uitgaven onmogelijk alleen kan dragen. Door het Rijk wordt in een steunre geling niet meer bijgedragen wel in een werkverschaffing, maar alvorens daartoe wordt overgegaan wordt eerst naar een en ander ter plaatse een streng onderzoek ingesteld. De heer van der Horst meent dat in Kaatsheuvel niet zooveel werkeloos heid heerscht. Die niet werken zijn van die menschen die geregeld leeg het beste. Wijdemans Dat is zeker. De Wijs. Ook is het beter om de andere werkgelegenheid te bevorderen. Er zullen er alihans zijn die nu eerder naar werk zullen omzien dan wanneer hun steun wordt verleend. Van der Horst. Als een onderzoek wordt ingesteld door de Regeering mag men zich toch eerst wel eens af vragen of de nood inderdaad hoog gestegen is, wijl men anders een slecht figuur slaat en moeilijkheden zal ondervinden wanneer de nood wel beslist hoog is, misschien dat dan niet eens hulp zal worden verleend Snoeren. Men moet het oog gericht houden op wat kan komen. Swagemakers. Men weet niet wat de volgende week zal brengen. Er kan dan best wat meer werk zijn. Verschure Ik heb gehoord, dat men deze week weer verschillende orders heeft binnengekregen. Men heeft nu wat drukker gewerkt ook. Snoeren. Dat is wel zoo, maar laat er dan nog maar 10 leeg loopen. Wijdemans. Daar kan men geen werkverschaffing voor in het leven begroot op pl.m. f 10.000, 7. Nota van aanmerkingen inzake de gemeente begrooting voor het dienst jaar 1925. Ged. Staten deelen mede. dat zij zich niet kunnen vereenigen met een ver mindering 1 van het salaris van den inspecteur van politie van f 2600 op f 2000 of pl m. 23°/o niet alleen omdat zijn salaris in vergelijking met de overige ambtenaren met 13°/0 meer zal worden verminderd, maar ook omdat een afdoende motiveering van de zeer ingrijpende salaris vermindering van dezen ambtenaar ontbreekt daar het motief dat de verlaging verband houdt met de mindere verantwoordelijkheid welke de inspecteur'met het oog op het met 2 man verminderd personeel heeft, onjuist is. omdat juist door die vermindering de verantwoordelijkheid grooter is geworden. TevenS verzoeken zij mededeeling. dat het vaststellen van de tarieven van gas- en electriclteit alsnog door den raad is geschied vermits deze bevoegdheid tot de competentie van den raad behoort en niet door een commissie kan geschieden. De Voorzitter merkt op dat de werkzaamheden van den inspecteur van politie niet zijn verminderd, vooral het beteekenen van dwang bevelen brengt zeer veel werk mee. Sinds Januari zijn reeds 279 dwang bevelen uitgereikt en thans liggen er nog plm. 700 op uitreiking te wachten behalve nog die komen van het Kohier van het loopende dienstjaar. Vooral ook omdat voor ieder dwangbevel 60 ct. in de gemeentekas komt en hij er beslist heel veel werk mee heeft, stelt hij voor op het verzoek van Ged. Staten in te gaan. Wat de vaststelling der gas- en electriciteitstarieven betreft zal nogmaals worden medegedeeld, dat de raad destijds Burg. en Weth. tot het vaststellen dier tarieven heeft gemachtigd. De heer Van Beurden vraagt of de vermindering van 10 pCt. uitsluitend betrekking heeft op het vorig jaar of dat ook thans nog 10 pCt. verlaging mag worden toegepast. De Voorzitter zegt de laatste mee- Za ter dag vond op grootschc wijze te Amsterdam de huldiging van dc Hol- lan d1 ndië-vliegers plm ts. Huldiging van de Holland—Indië-üiegers te Amsterdam. De vliegers worden na aankomst op Schiphd in triomf weggedragen naar de officieels tribune, waar generaal Snijden hen verwelkomde. 1 van der Hoop. 2. van Weerden Poelnan. 3. van der Brockc. loopen. Snoeren. Die heb ik bij ons nog niet eens op het oog. Vrinten. Er zijn er wel bij die al in geen 3 jaar werk hebben, maar daar kan men geen rekening mee houden. Voorzitter. Die komen meestal voor werkverschaffing ook niet in aan merking. Dergelijke menschen moeten zich wenden tot het Armbestuur. Snoeren. Twintig zijn er gehéel of gedeeltelijk werkeloos geweest, waar van de meeste werkzaam zijn bij Van Dortmond en Neerlandia. Voorzitter. Wij zullen dan intusschen aan den Minister schrijven. Wijdemans. Als de nood hoog is, dan moet worden geholpen maar dan mag wel eens ter dege een "oogje in het zeil worden gehouden, want we weten hoeveel misbruik er van ge maakt is. Van Amelsvoort. Daarom is een werkverschaffing beter. Vrinten. Geheel tegen te gaan is het niet. maar dat is zeker dat het beter is een werkverschaffing dan een steun regeling De Wijs. Wij wisten ook wel dat er menschen waren die om steun kwamen, geld op de spaarbank hadden staan, maar reglementair waren die menschen niet te weren. Al is het onbillijk, recht hadden ze er op De controle is bovendien heel moeilijken wil je alles tot in het uiterste uitzoeken. dan heeft men een heej leger noodig. Werkverschaffing is daarom verweg roepen. Voorzitter. Willen we mg eens een paar weken afzien. Vrinten. Ik geloof niet, dat het na Pinksteren nog iets wordt. Dat is nog nooit geweest. Van Amelsvoort. Tegenwoordig kan men er anders niet veel va\ zeggen. Wordt op voorstel van len Voor zitter besloten nog eenigeweken te wachten. Blijkt intusschen at de wer keloosheid zich nog meer uitbreidt, dan zal door den Raad een nader be sluit worden genomen. 5. Adres van het Bestuv der bij zondere school voor Ned Herv, te Loonschendijk inzake het b6chikbaar stellen van een schoolkast In het adres wordt nadergewezen, dat de kosten van een derglijke kast f 100 zullen bedragen. De Voorzitter zegt dat n het ge vraagde reeds,is voorzien enen goede onde kast naar de Bijzondee School in den Loonschen dijk is ovtgebracht. 6. Voorstel inzake verstiking van het electrisch net te Kaatshnvel door het leggen van een ondergmdschen kabel naast de bovengrondsce leiding en uitbeiding van het nevoor de gasfabriek Na voorlezing van de nulen der gascommissie-vergadering op>6 Maart j 1. waaruit blijkt dat een n ander noodzakelijk is voor een ïregelde stroomverdeeling. wordt hevoorstel van Burg. en Weth met ^emeene stemmen aangenomen. De kosten dezer uitbreidinworden ning te zijn toegedaan. De heer Van der Horst kan zich met het schrijven van Ged. Staten niet vereenigen. Dat Ged. Staten dat wel kunnen, moeten zij weten, hij kan het niet omdat het request van Van Helsland kant noch wal raakte en de toon daarvan bovendien zeer ongepast. dat het adres zeer arrogant was. Dat Van Helsland op het besluit terug komt, kan hij billijken, niemand ziet gaarne aan zijn salaris getornd en zelf heeft hij daarom toen ook voorgesteld om voor het uitreiken van die dwang bevelen eenige vergoeding te geven. De Voorzitter zegt in een vorige vergadering te hebben verklaard dat ook hij de toon van het adres afkeurde. De heer Van der Horst zou Ged. Staten er op willen wijzen en eenige punten aanhalen, dat het adres hoogst ongepast is. Wil men hem eenige ver goeding voor de belasting geven, dan kan hij" zich daarmee vereenigen, echter mag het geen verhooging van salaris worden. Van Beurden, f 2000 plus f 200 voor die vergoeding. De Wijs Kan men niet beter een vergoeding per dwangbevel vaststellen? De meeste leden verklaren daar voor niets te gevoelen. Van der Horst, f 200. dat is dan zoowat 20 ct. per bevel en de gemeente krijgt ongeveer 60 ct per bevel, dat kan Echter moet Ged. Staten gewezen worden op het ongepaste van het schrijven. De heer Van Lier is het met de meening van den Voorzitter, wat die 10 pCt. verlaging aangaat, niet eens. Bij de bespreking van de begrooting werd gezegd dat men hier best een inspecteur van politie kan missen. Hij zou Ged. Staten dit ook alsnog willen mededeelen Om dat te voorkomen, is zijn salaris toen zoo verminderd. Door een salarisverlaging is toen getracht hem te behouden. De heer Van der Horst wijst erop dat over het algemeen genomen de verantwoording wordt gemeten naar het aantal personen dat men onder zich heeft staan. Dat de verantwoording van Van Helsland nu zooveel grooter is geworden, nu er twee politie agenten minder zijn, betwijfelt hij Het is zooals de heer Van Lier heeft gezegd, bij de begrooting werd er gesproken dat men een inspecteur kon missen en een agent ook. daar kon dan een bode voor worden aangesteld die minder kosten zal. Echter heeft hij altijd gezegd dat^ diensten moeten worden betaald en daarom vindt hij het niet aardig dat Ged. Staten voor zulk een schrijven partij schijnen te trekken. De Voorzitter stelt voor het salaris van den inspecteur te handhaven en hem een vergoeding van f 200 toe te kennen voor het beteekenen der dwang bevelen. Met algemeene stemmen wordt daar toe Besloten. 8 Vaststelling vergoedingen bij eventueele branden voor de brandweer en het verrichten van waakdiensten uit te keeren. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor 50 ct per uur uit te keeren tot 's avonds 10 uur en van 's avonds 10 uur tot des morgens 6 uur 75 cent. Wat de waakdiensten betreft, wil hij de regeling aan de opperbrandmeesters overlaten. Gaat men dat per uur be rekenen zooals voor het werken b.v., dan wordt het uit te keeren bedrag veel te hoog 'Vrinten. Is dit uitsluitend voor de leden van de brandweer. Voorzitter. Neen, dat geldt voor allen die bij een brand te werk wor den gesteld. Deze krijgen dezelfde vergoeding als de leden. Men heeft als maatstaf genomen de verdiensten van de fabrieken. Verschuren. Op de fabrieken heb ben ze toch geen 50 ct. per uur. Van Beurden. Door elkaar genomen, dat denk ik toch wel. Snoeren. Het is ook geen cent te veel. Van Beurden. Voor wakers moet men het overlaten aan de brandmees ters want het is ook een groot ver schil waar het brand is geweest. Of „Pa Pippel no. 4." Uitlatingen als procesverbaal maken in verband met werkeloosheid, zoeken van raadsleden en meer dergelijke uitdrukkingen komen z.i. niet te pas Hij acht het dan ook zeer verkeerd van Ged. Staten om een dergelijk adres goed te keuien en partijtrekken tegenover den Raad. De heer Van Amelsvoort is het ge heel met den heer Van der Horst eens. Het adres leek nergens op. De heer Van der Horst blijft er bij in de straat of in de Moer geweest, zal nogal wat het hier brand is schelen. De heer Van Lier zou ook voor de wakers een vast bedrag van b.v. 50 ct. per uur, willen vaststellen. Capa citeiten behoeven zoover niet uiteen te loopen van een werker of van een waker. Van Beurden. Capaciteiten zijn er niet bij noodig. Men moet voor zulk werk natuurlijk iemand hebben die

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6