f Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen ..noord-brAband" GEMEENTERAAD. NUMMER 34 WOENSDAG 29 APRIL 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. (Vervolg.) Voorzitter. Men ziet hieruit weer eens hoe hoogst voorzichtig men moet zijn met het nemen van besluiten. Maar nn komt er ook weer (lat bij, dat men in oogenschouw moet nemen dat de woningen zijn gebouwd toen niemand voorspellen kon dat de loonen ooit weer zoo ontzettend zouden dalen. Van der Rijken. Dat geef ik allemaal toe, maar dat neemt niet weg dat liet van den Minister eene misleiding is geweest. Voorzitter. De leden van den raad hebben niet alleen een eed afgelegd, dat ze de belangen van de gemeente zullen behartigen, maar ook dat ze de Rijkswetten in eere zullen houden. Van der Rijken. Maar die moeten dan ook goed zijn. Brokx. Het had veel erger kunnen zijn. Als wij etuis in andere gemeenten gaan kijken. Van der Rijken. Dat de toestand zoo is veranderd daar kunnen wij niets aan doen. Die menschen die daar wo nen. zouden ook wel liever hebben dat ze 4.75 konden verwonen. ik maak ook geen op- of aanmerking op het beleid van Burg. en Weth. of op dat van de bouwcommissie. Ik con cludeer alleen maar dat wij door die misleiding ieder jaar voor een grooter tekort komen te staan. 3. Aanbieding gemeente-verslag en verslag betreffende de volkshuisves- ting. Voorzitter. Deze verslagen worden voor de leden ter Secretarie ter inzage neder gelegd. 4. Verhooging tijdelijke kasgeldlee- ning. De Voorzitter wijst er op dat. in een vorige vergadering door den Raad is aangenomen een voorstel van den lieer van der Rijken, om de ƒ4311, ontvan gen voor liet huis bewoond door den heer Raad, te gebruiken voor aflossing- der leening van ƒ16000. De Voorzitter heeft goed gemeend het besluit niet uit le voeren omdat hij op de Prov. Griffie eerst wenschte te informeeren of in die richting niet verder viel te werken. Daar zei men hem dat de gemeente gerust in die richting verder kan gaan. Het geld van de opbrengst van het huis verkocht aan van Gerwen, waar nu stukken voor zijn gekocht van Nederl. werkelijke schuld, alsmede van de op brengst van de afbraak van die stal len, kan allemaal gebruikt worden om de schuld, die aangegaan is om die panden te koopen, af te lossen. Daar voor heeft men die effecten te verkoo- pen en dan kan ƒ13000 van de 16000 worden afgelost. De heer van der Rijken zegt dat dit een voorstel is geheel naar zijn geest en zegt den Voorzitter daarvoor gaar ne dank toe. Voorzitter. Gebleken is verder dat de kasgeldleening van 10.000 niet vol doende is. In het begin van het jaar zijn altijd groote uitgaven te doen en inkomsten komen er pas veel later in liet jaar. Hij stelt daarom voor om een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste 20.000. Daartoe wordt besloten. 6. Ontwerp heffing straatbelasting. De Voorzitter merkt op dat de be lasting in liet afgeloopen jaar veel min der opgebracht heeft dan men heeft gedacht. Duidelijk is daaruit te zien (lat de zaken en vooral ook de midden standers met groote moeilijkheden heb ben te kampen en niet meer over die inkomsten hebben te beschikken. Hoe onprettig ook, het geld moet er zijn om de uitgaven te kunnen dekken. Aan vankelijk hebben B. en W. er aan ge dacht om het percentage van den H. Omslag te verhoogen, maar daar is men van teruggekomen, omdat men anders dè industrie te veel gaat druk ken en in een vorige vergadering is juist aangedrongen om die zooveel mo gelijk te steunen. Bovendien mag ook niet uit het oog worden verloren dat hier altijd nog een 50 schippers hun domicilie hebben. Gaat men de belas ting nog eens verhoogen, dan zullen die zich gaan verplaatsen en raakt men nog verder van wal, wijl men dan nog minder zou gaan beuren. Daarom hebben wij gedacht dat het beter is om een straatbelasting in te voeren. ïntusschen mag men toch ho pen dat de toestand beter zal worden en kan deze belasting dan altijd nog worden ingetrokken. De straatbelasting zal zoo zijn te verdeelen, dat het voor niemand te veel wordt. Voor de perceelen moet naar de geschatte huurwaarde worden betaald. Is een perceel geschat vooreen huurwaarde van ƒ200, dan moet men daar ƒ6.straatbelasting voor beta len. Voor een arbeiderswoning die op 60 huurwaarde is geschat, betaalt men dan ƒ1. De Raad heeft nu te beslissen wat men wil. Alvorens verder te gaan, geeft de Voorzitter een overzicht van wat de gemeente meer heeft uit te ge ven dan vroeger. Dat beloopt 17000. Hierna wordt het ontwerp door den Secretaris voorgelezen. Hieruit blijkt dat alle bebouwde en onbebouwde eigendommen worden be last. Gebouwen en landerijen gelegen langs de wegen der gemeente worden altijd belast, langs de Prov. wegen alleen wannéér die verlicht of gerio- leerd zijn. De Voorzitter merkt op dat liet laatste niet anders kan. Brokx. Wat denkt men dat deze l>e- lasting zal opbrengen. Voorzitter. Tusschen de 4000 en ƒ6000. In Raamsdonk heeft men ook een dergelijke belasting en in Kaats heuvel ook. De heer Brokx meent ook dat dit de beste oplossing zal zijn. De lieer Verschuren is het daar hèele- maal niet mee eens, omdat men er dé arme menschen het hardst mee treft, terwijl juist het kapitaal vrij blijft; menschen die hun vermogen in effec ten beleggen behoeven niet te betalen en zij die er een bedrijf op nahouden moeten betalen. De huurders van land zullen deze belasting natuurlijk moe ten betalen en voor den boer ziet het er toch evenmin rooskleurig uit. Spr. zou liever den H.O. met 1 pCt. verhoo gen, dan betaalt ieder naar vermogen hij. De Voorzitter is van meening dat deze belasting niet zoo drukkend is, terwijl het ook billijk is. dat zij die van de wegen profiteeren, er ook iets voor betalen. Van der Rijken. Waarom wordt er voorgesteld voor (1e panden en landerij en gelegen langs de gemeentewegen 5 pCt. te heffen en voor die gelegen lanjfs de Prov wegen. 3£ pCt. Voorzitter. Anders wordt de veror dening niet door Ged. Staten goedge keurd. Het is in hoofdzaak voor het onder houd der wegen. Voor de Prov. wegen kan men minder heffen en dat kan men doen daar waar wij verlichting ge bracht hebben. De verlichting kost de gemeente ieder jaar ƒ2000, dat is ook heel wat. De heer van der Kijken kan het maar niet goedvinden, de wetten die men in den Haag allemaal maakt. Algemeen moest wat meer worden aangedrongen dat de gemeenten wat door het Rijk- worden ontlast. De heer Brokx meent dat de lielas- ting hier bijna geheel door het kapitaal wordt opgebracht. Na nog eenige discussie wordt be sloten niet tot heffing van een straat- belasting over te gaan, maar het per centage van den Hoofd. Omslag met 1 pCt. te verhoogen. De Voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. van plan zijn liet heffings- percentage voor de vermakelijkheids belasting te verhoogen. Dies hebben zij aan den heer Vink, die altijd met zijn Schouwburgtent op de kermis komt, geschreven, dat hij voortaan 50 meer zal moeten betalen. De heer Vink heeft echter terug ge schreven, dat hij dat niet kan betalen, en derhalve dan de kermis niet zal be zoeken. De heer Brokx zou de schouwburg in ieder geval laten komen, wijl de kermis anders in 't geheel niets meer is. Van der Rijken. Zou dat zoo erg zijn. Wat denken Burg. en Weth. er van. Voorzitter. Die zijn van meening dat men best wat meer kan betalen. Van der Rijken. Ze zullen best ko men. De Voorzitter zegt zich, naar aan leiding van een gezegde in de vórige vergadering gedaan door den heer Ver schuren, tot de gemeente Sprang-Ca- pelle te hebben gewend, met de vraag, hoe daar in enkele gevallen wordt ge handeld. (g^ry^AALw 'J k. Dooa ERVARING STERK, voorgelezen, blijkt dat daar de veror dening op dezelfde wijze wordt toe gepast. Daar moet alles naar Waalwijk wórden overgebracht, tenzij daarvoor ontheffing wordt verleend. - Naar aanleiding daarvan heeft hij ook een schrijven gericht tot den Di recteur van de Vleeschkeuringsdienst. In een breedvoerig schrijven zet de ze uiteen, dat niet anders gehandeld kan worden dan hier wordt gedaan. De heer Verschuren wijst er op dat art. 1) gewijzigd kan worden en wordt zulks gedaan dan kan worden voldaan aan art. 5 van de wet. Bedacht moet worden dat iedere nood slachting voor den boer een groote schadepost is. Niet ten onrechte zijn ze bang voor een noodslachting. Het is een groot voordeel voor hen dat het aan huis kan plaats hebben en wat in Capelle kan moet hier ook kunnen. Gepasseer de week is (laar hij Haverhals nog een beest geslacht. l)e Voorzitter merkt op dat de Vleeschkeuringswet er gekomen is ter bevordering van de gezondheid. Men moet maar zien in welke panden vroe ger werd geslacht. Hij vreest dat een wijziging niet zal worden goedgekeurd. De heer Kamp weet zeker dat hier onlangs het vleesch van zoo'n beest 10 cent per pond duurder is verkocht ge worden dan dit algemeen in Raains- donksveer wordt gedaan. Na nog eenige discussie steil de keer Verschuren voor art. 9 te wijzigen. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 stemmen voor en 3 tegen. Tegen stemden de heeren Brokx, Vloemans en Rubbens. Voor de heeren -T. Kamp, Verschu ren, Kamp, de Hond, Pruijssers, van der Rijken en Smits. De heer Brokx wijst er op dat in (le gemeente nog altijd een middeleeuwscli gebruik bestaat, n.l. dat men in de kom der gemeente op geen bondenwagen mag zitten. Waar men met auto's toch veel harder rijdt, acht hij het geen be zwaar dat men op een hondenkar blijft zitten en stelt daarom voor deze be paling te laten vervallen. Van der Rijken. In de straten ben ik daar ook voor. Maar op den Dijk is het beslist gevaarlijk en daarom zou ik liet daar niet toestaan. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Voorzitter. Dan heb ik nog eene me- dedeeling te doen betreffende de school, maar ik acht het beter dit in geheime vergadering te doen. De heer Brokx wil deze kwestie lie ver in openbare vergadering behande len. De Voorzitter acht liet beslist nood zakelijk dat daarover eerst .in geheime vergadering wordt overgegaan. Later kan de raad nog besluiten om in open bare vergadering over te gaan. Van der Rijken. Is het u bekend dat de overweg op het Kerkpad straks vanaf het station zal worden bediend. Voorzitter. Ik heb er iets over hoo ien mompelen. Burg. en Weth. zullen er op wijzen dat bediening ter plaatse zeer gewensclit is. Brokx. Volgens het rapport Nolting zal het postkantoor hier in een bijkan toor worden omgezet. Daartegen zou hij willen protesteeren. 's Gravenmoer en Capelle hebben dat ook gedaan en de hulp van de Kamer van Koophandel ingeroepen en er succes mee gehad. De Voorzitter zal daar zijn aandacht aan wijden. De heer van der Rijken wijst op de sluis. De Voorzitter zegt dat men daarover aan het onderhandelen is. Roovers -/al een en ander onderzoeken. Smits. Tn een vorige vergadering heb ik aangedrongen dat pogingen in het werk worden gesteld om hier meer industrie te krijgen. In de Courant heb ik gelezen dat. men in Dordrecht in on derhandeling is met een Oostenrijksehe firma die daar een wapenfabriek wil bouwen. Brokx. Nu de belasting weer ver hoogd wordt zal men hier niet gemak kelijk industrie tot zich trekken. De Voorzitter zegt dat. dit vraagstuk zijn volle aandacht blijft houden. De heer Verschuren komt nog eens terug op de kwestie van de. sluizen. De Voorzitter wijst op de groote kos- Burg. en Weth. voor het tijdelijk te beleggen. De gemeente Waspik wenscht een kasgeldleening aan te gaan van f 10 000 en nu geven Burg. en Weth. in overweging de gemeente Waspik tot 1 januari f 10.000 te leenen, wat voor deze gemeente een voordeel van een paar 'honderd gulden zal brengen. Voorzitter. Wij zullen het geld met December van Waspik terug ontvangen. Wij krijgen hier zooveel geld omdat ze ons nog iedere maand f 1500 sturen voor de openbare onderwijzers die we al lang niet meer hebben. Daar is al eens overgeschreven maar ze blijven het geld maar doorsturen. Stljnis. Verstandig zal het dan van Burg. en Weth. zijn als ze niet meer schrijven. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen aange nomen. 2. Aanbieding gemeente verslag en verslag betreffende de volkshuisvesting Wordt voor de leden ter inzage nedergelegd. 3. Benoeming van een lid der schat- tingscomraissie voor de Rijksinkomsten belasting (vacature Smits). Voorzitter. Smits wenscht niet meer in aanmerking te komen. Ik stel voor hem eervol ontslag te verleenen. Segeren Wzn. Het is wenschelijk, dat men iemand buiten den Raad neemt. Voorzitter. Daar kan men als men zulks verkiest, rekening mee houden. Ligtvoet. Uit hoeveel leden bestaat de commissie. Voorzitter. Uit drie leden Diepstraten, Smits en mijn persoon. Segeren. Ik zou een landbouwer nemen, iemand die zoo wat op de hoogte is. Met algemeene stemmen wordt hier na de heer J. Vermeulen benoemd. 4. Wijziging van het huishoudelijk reglement voor de commissie tot we ring van schoolverzuim. De Voorzitter merkt op dat dit slechts een administratieve maatregel betreft, waarna conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 5. Wijziging begrooting 1924. De Voorzitter zegt dat de oude brandspuit is verkocht en de opbrengst ten daaraan verbonden. Liever zou hij alsnog op de begrooting moet worden nu eerst, eens afzien wat door het Rijk gebracht. en de Provincie zal worden gedaan, liij i 6. Wijziging algemeene Politie ver blijft waarschuwen om over te gaan ordening. tot het maken van groote kosten. De heer Verschuren zou het goed vinden, indien daar een polderbestuur kwam. Als zulks aan Ged. St.. wordt gevraagd komt het ongetwijfeld. Een polderbestuur zou dan voor dergelijke zaken zorg kunnen dragen. In die richting zal een onderzoek worden ingesteld. I)e lieer Kamp informeert hoe het staat met de brandput bij de Vrouw ken svaart. De Voorzitter zegt dat eerst een 011- De Voorzitter deelt mede dat in een vorige vergadering door Nic. Verhoef geklaagd is over het padje waarover hij niet mag rijden met paard en kar. Hij is met Wethouder van der Veeken eens ter plaatse gaan kijken en is toen i tot de conclusie gekomen dat het wel j een beetje onbillijk is dat Verhoef daar niet over mag komen, want nu moet hij geregeld een heel groote omweg maken. Zou door iedereen geregeld van dat padje gebruik gemaakt worden, dan zou het gauw, vooral bij regen- derzoek wordt ingesteld of men door achtig weer stuk zijn en daarom willen Burg. en Weth. alleen aan die menschen daarvoor vergunning geven die daar bepaald op zijn aangewezen. De ver gunning wordt gegeven voor een be paalden tijd en op nadere condities. De bedoeling is dus dat de vergun ning daarvoor niet aan jan en alleman wordt gegeven, maar alleen aan die personen die er als het ware op zijn aangewezen, bijna niet anders kunnen. De heer Van der Sluis zou die ver gunning alleen zomers willen geven en niet in den winter bij regenachtig en slecht weer. Hij wijst er op dat daar vroeger niets anders dan vonders standpijpen met de waterleiding meer kan bereiken. Gaat dat niet, dan wor den de putten in orde gemaakt. Daarna gaat de raad over in geheim comité. MADE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 22 April des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Van Gils. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren Norbach, van Beek, Anto- nissen en Diepstraten. De notulen der vorige vergadering waren, zoodat toen ook niet anders worden na voorlezing onveranderd kon worden geloopen. goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer A. v. Beek. houdende de mededeeling, dat hij deze vergadering niet kan bijwonen aange zien hij een vergadering van het W.G. Kruis te 's Bosch moet bijwonen. In verband hiermede verzoekt hij de kwestie van het G.E B. niet te behan delen. b. Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter deelt mede, dat er een groot batig slot is en daarom stellen Segeren. Als men er nu nog eens vonders gaat leggen. Voorzitter. Dat mag niet, de weg staat op den legger. Zou men een vonder leggen dan komen wij en zeggen dan opruimen of weer in orde maken zooals het is geweest. Doen ze het dan nog niet, dan laten wij het voor hun rekening doen. Aan een publieken weg mag men niets doen. De heer Stijnis merkt op dat het voor een vrouw en kinderen niet te doen is als er iemand met een viertal koeien langs dien pad komt. De ficho van net Zuiden, WaalwHbsche ris Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. WASPIK. l it het antwoordt van de gemeente Sprang-Capelle, dat door hem wordt Prfls der Advertentlön 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. i MAATSCHAPPIJ YAM VERZEKERING OP KET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1