De heer v. d Sluis geeft in over weging om hier en daar wisselplaatsen in de Vaart te maken. Ziet men dat iemand aankomt dan moet hij, die beesten bij hem heeft, even op zoo'n wisselplaats blijven staan wachten tot dat de andere is gepasseerd. Stijnis. Ik zou er toch voor waken dat de pad niet stuk wordt gereden. Voorzitter. Daar zal op worden gelet, wordt dat gedaan, dan wordt de ver gunning daarvoor ingetrokken. Wordt besloten in de verordening te zetten dat het een voet- en rijwiel pad zal zijn, dat men er ook met kruiwagen over mag rijden en enkel vergunning zal worden gegeven om daarover paarden en koeien te laten loopen. Vervolgens wordt op voorstel van den Voorzitter nog besloten om de maximum-snelheid van 15 op 20 K.M. te brengen. 7. Vaststelling Rekening Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede dat er in Drimmelen een batig slot was van ruim 600 gulden welke echter aan het Armbestuur van Made zijn overgege ven dat een gelijk bedrag te kort kwam. 8 Vaststelling kohier hondenbelas ting en Bouwverbodbelasting. Dit kohier van de hondenbelasting sluit op een bedrag van f 1161 en dat van de bouwverbod-belasting op f 211,50. De heer Stijnis wijst er op dat vooral 's avonds veel honden losloo- pen die vastgehouden moeten worden. 9. Vaststelling rooilijn voor het per ceel van W. de Wijs aan het Molen plein. De Voorzitter wijst er op dat de toestand daar in orde kan worden gebracht indien de gemeente een klein stukje grond wil ruilen. De heg kan dan meer naar voren worden gebracht tengevolge waarvan men daar een goede toestand verkrijgt. Zonder eenige discussie wordt het voorstel van Burg en Weth. aange nomen. Bij de rondvraag deelt de Voorzit ter mede, dat de brandweer thans goed in orde is. Twee standpijpen zijn aan gekomen terwijl de oude in orde ge maakt zijn Een en ander zal gepro beerd worden en wordt het in orde bevonden, dan pas zal het worden betaald. Ligtvoet. De brandspuit kan wel in orde zijn, maar de hoofdzaak is water, dat moet er zijn en dat Iaat juist dik wijls te wenschen over. Voorzitter. Overal hebben de boeren toch putten. Ligtvoet. Die zijn in 2 minuten leeg. Voorzitter. Wij kunnen dat nog eens afzien. Hier en daar heeft men toch sloten ook. Ligtvoet Daar waar geen waterlei ding is. zal men er toe over moeten gaan om goede brandputten aan te leggen' anders zal het niet uithalen. Voorzitter. In Waalwijk hebben ze een motorspuit die toch wel goed zal werken, men heeft er genoeg water en toch gingen er wel 5 huizen in vlam men op van de week. Als er wat veel wind is en men heeft met oude rieten daken te doen, dan is er gewoonlijk niet zoo heel veel aan te doen. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 18 April des v.m. ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Van Bokhoven Ongeveer kwart over 10 uur opent de Voorzitter de vergadering; aan wezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Deze vergadering heb ik bijeengeroepen naar aanleiding van het schrijven van vier raadsleden om het adres te behandelen dat zij aan de Kroon willen zenden, naar aanleiding van het niet goedkeuren der gemeente- begrooting 1925 door Ged Staten. Ik heb die vergadering belegd, doch ze hadden het zoo niet behoeven te doen want Burg. en Weth. waren toch van plan een vergadering uit te schrijven zoodra dit adres zou zijn binnengekomen. Ze hadden dus zoo niet behoeven te handelen. Dobbelsteen. U hebt gezegd dat u het niet zou teekenen, daarom hebben wij maar zoo gehandeld. Voorzitter. Ik ou, zoodra het schrij- ven was ingekomen, een vergadering hebben belegd. Dobbelsteen. Aangezien dit nu niet gebeurd is, zullen we deze weg maar zoo bewandelen. Ik zal maar beginnen met het voorlezen van ons schrijven. Aan Hare Majesteit De Koningin der Nederlanden. Geeft eerbiedig te kennen, de Raad der Gemeente Hedikhuizen dat hij in beroep wenscht te kotnen, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant d.d. 25 Maart j 1. waar bij de begrooting van het dienstjaar 1925 niet werd goedgekeurd, omdat onze Raad daarop le. de post salaris voor den ge meentebode verlaagde van f650 op f400 en tevens toelage voor gebruik van rijwiel ad f40 introk; 2e. de post salaris voor ambtenaar ter secretarie ad f 500 daarvan af voerde 3e. de post drukwerk verminderde van f 300 tot f 200 4e. een verlaging van 10 pCt. toe paste op de jaarwedden der veld wachters, wier salaris momenteel be- dat de werkzaamheden, de 2e reden betreffende, doorgaans in gemeenten als de onze, verricht wordendoorden gemeenteontvanger en dat dit in onze gemeente ook bij instructie is vast gelegd, dat wanneer onze gemeentesecretaris, voormelde werkzaamheden, door zijne diverse bijbaantjes, niet goed kan verrichten, hij als zoodanig moet be danken. daar de gemeenschap hier niet onder mag lijden. 3e Verlaging post drukwerk. draagt .400 p.us 50 kinder,oe,age gebruik van vrije won.ng met vangdiverse g^rukte 'stukkens waar gewoon papier of minder gebruikt kon met tuin 5e. de post opbrengst diverse ver pachtingen verhoogde van f 10.000 op f 12.500; dat hij ter motiveering van zijn be roep o.a het volgende wenscht aan te voeren, betreffende Ie. Verlaging salaris gemeentebode dat voor enkele jaren de gemeente Hedikhuizen nimmer een bode heeft gehad en dat dit ambt is ingesteld tijdens de distributiejaren, dat dit ambt dus een z g. mobili satieproduct is, dat feitelijk een tijdelijk karakter had moeten dragen, daar door wijziging der tijdsomstandigheden, dit ambt voor onze gemeente eene over tollige luxe is geworden, dat de meeste plattelandsgemeenten van de grootte der gemeente Hedik huizen. dat slechts eene goede 1300 zielen telt, geen aparte gemeentebode hebben en de zeer weinige werkzaam heden, welke voor eene bode bestemd zijn, gewoonlijk verricht worden door den veldwachter, die zulks in eene kleine gemeente gemakkelijk kan bij brengen en in onze gemeente nog te meer, daar alhier twee gemeente veldwachters in functie zijn, dat onze raad overigens verwijst naar naburige gemeenten b.v Herpt, waar de gemeenteveldwachter tevens polderbode is, waardoor voor die gemeente f 400 wordt bezuinigd en Heusden, waar de gemeenteveldwachter tevens gemeenteopzichter is, dat de bewering van Ged. Staten, alszou de bode een volledige dagtaak hebben niet steekhoudend is, daar door hem nog het vak van barbier wordt uitgeoefend, terwijl hij zich in het afgeloopen jaar o.a nog met teen- schillen enz. heeft bezig gehouden, dat door hem weliswaar eenige werkzaamheden voor het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf worden verricht, doch dat, evenals met eenige andere werkzaamheden voor dit bedrijf, de gemeenteveldwachters zich hiermede onledig zouden kunnen houden, dat onze Raad van meening is, dat de meeste diensten van den bode zich bewegen op particulier terrein en hij derhalve terecht besloot tot voormelde verlaging, 2e Afvoering post salaris Ambtenaar ter secretarie. dat in een gemeente als de onze, evenals een bode, een ambtenaar ter secretarie gevoeglijk gemist zou kunnen worden, daar deze geheel ten gerieve van onzen gemeente-secretaris, die diverse bijbaantjes heeft, werkzaam is en het niet aangaat, dat onze gemeente de lasten daarvan draagt, dat door Ged. Staten als grond van het niet-goedkeuren van dit besluit wordt aangevoerd, dat ambtenaar niet gemist kan worden, daar gemeente secretaris in zijn waardigheid van gemeenteontvanger meermalen niet ter secretarie aanwezig kan zijn in de uren. dat deze voor het publiek is openge steld (zijnde van 8—12 v.m. en van 3—4 n.m.) en dat de zeer omvangrijke jaarlijksche verpachtingen van de aan de gemeente toebehoorende bouw hooi- en wei landen, benevens kleine verkoopingen. door het gemeentebestuur zelve worden gehouden, teneinde de kosten van notaris e.d. te vermijden, zoodat ook het opmaken der noodige akten, met al de daaraan verbonden werkzaam heden. als zorg voor de registratie ter secretarie geschiedt, dat onze Raad in antwoord op eerst genoemde reden ter Uwer kennis wil brengen, dat toen voor eenigen tijd, bewuste ambtenaar, wegens ziekte meer dan een jaar afwezig was. hij wel gemist scheen te kunnen worden, terwijl het bezwaar van het niet-aanwezig zijn van onzen secretaris ondervangen zou kunnen worden, door het present doen zijn van onzen volontair, die daartoe wel niet ongenegen zal zijn. daar hij nu ook voormelde uren present is. worden,terwijl ook gewoonlijk van dure firma's gebruik werd gemaakt waar dit voorkomen had kunnen worden, dat door de commissie, belast met het nazien der gemeenterekening hierop uitdrukkelijk is gewezen in den loop van het vorige jaar, doch dat men zich hier niet aan schijnt te storen, daar nog steeds op den ouden voet voort wordt gegaan, wat bij onzen Raad den indruk wekt, dat kost wat kost de post drukwerk moet worden overschreden. 4e Toepassing 10°l0 verlaging op jaar wedden der gemeente veldwachters. dat hun salaris veel te hoog is. in verhouding tot hunne prestaties, daar zij zich meer bezighouden, met geheel builen hun dienstverband staande werkzaamheden, welke bijna den ge- heelen dagtijd innemen geheel ten eigen bate, wat bij een grondig onder zoek ter plaatse, bij neutrale perso nen, zal blijken. dat door hun laks optreden, alle respect ten hunnen opzichte verloren gaat in onze gemeente, dat van hoogerhand hierop reeds diverse malen gewezen is, doch zonder resultaat. dat het verrichten van bode- en andere werkzaamheden, hun dienst zeer ten goede zou komen. 5e Verhooging post diverse ver pachtingen. dat zij zich momenteel met het be- sluit van Ged. Staten, om deze post van f 12500 op f 10000.— te bren gen, kunnen vereenigen, daar gebleken is, dat de opbrengst te hoog werd geschat, daar de eerste gehouden wei landverpachtingen niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord, wat voor een deel te wijten is aan het onpractisch optreden van B. en W die diverse perceelen te laag lieten afgaan, doch dat de eigenlijke begroo ting pas kan warden opgemaakt na verpachting der hooilanden, welke naar menschelijke berekening veel meer zullen opbrengen, dat ten slotte als hoofdmotief van voormelde genomen besluiten, onze Raad U nog wil wijzen op den slechten finantieelen toestand, waarin onze ge meente zich momenteel bevindt, waar door de belastingdruk van 3 tot onge veer 6 opgevoerd moet worden en dat al deze besluiten moeten medewerken, om het budget onzer gemeente eenigs- zins in evenwicht te brengen, dat het niet-goedkeuren van onze begrooting op diverse punten toch zeker geacht mag worden, de autono mie van den gemeenteraad in hoogst bedenkelijke mate aan te tasten. Redenen, waarom onze Raad Uwe Majesteit eerbiedig verzoekt, het besluit van Ged. Staten van Noord Brabant, waarbij goedkeuring werd onthouden aan de begrooting der gemeente Hedik huizen over het diensijaar 1925. geheel of gedeeltelijk te willen vernietigen. 'tWelk doende, De Raad der Gemeente Hedikhuizen, Hedikhuizen, 18 April 1925. Voorzitter. Mij dunkt dat jullie van dit adres wel een paar dagen van te voren een afschrift had mogen zenden Als men zoo'n lange brief hoort voor lezen weet men op 't laast niet meer wat er voor in wordt gezegd. Afin dat weet ik wel, dat ik in het geheele adres geen enkele waarheid heb ge hoord. Dobbelsteen. Wij wijzen toch alles aan. Voorzitter. U doet het voorkomen alsof het onze schuld is, dat de wei land verpachting minder heeft opge bracht. Dobbelsteen. Ik zeg voor een deel. Voorzitter. Wij hebben verkocht volgens het besluit van den Raad. Het moest bij opbod gebeuren Burg. en Weth. konden het besluit niet anders uitvoeren. Die perceelen die te weinig dat echter dikwijls het afwezig zijn opbrachten konden wij niet ophouden. van onzen secretaris meer van per soonlijken dan van zakelijken aard is en dat zijn niet aanwezig zijn haast tot nul gereduceerd zou kunnen wor den, daar onze gemeentesecretarie telefonisch is aangesloten en dat voor het storten en halen v?n gelden is voorzien, door aansluiting bij den girodienst, dat voor eenigen tijd de secretarie slechts van 8—12 v.m. open was en toen alle werkzaamheden ook werden verricht, Door den Raad is niets gezegd dat die perceelen moesten opgehouden worden. Dobbelsteen. Bij het polderbestuur wordt 't toch ook opgehouden als het niet genoeg opbrengt. Voorzitter. Voor zoover mij bekend, is dat nog nooit gebeurd en ik ben al lang bij het polderbestuur. Dobbelsteen. Practisch had u het moeten doen, u is toch deskundige. Voorzitter. Dat zou zeer gevaarlijk zijn. Van Hemert. Er is toch al meerma len opgewezen dat U de perceelen kunt ophouden als ze niet genoeg opbrengen. Voorzitter. Dan had de raad dat van te voren moeten zeggen en moeten besluiten hoeveel ongeveer de op brengst moest zijn. Burg. en Weth. hebben dan zoo'n besluit uit te voeren. Dobbelsteen. Ik had ze moeten op houden. Dan had nog een vergadering opgeroepen kunnen worden. Voorzitter. Dat wordt toch nooit gedaan 't Is allemaal erg gemakkelijk om na te gaan zitten praten. Maar het is nooit goed bij jullie, als jullie zeg- zoo moet het, dan doen wij dat. Van Engelen. Ik wil ook protesteeren tegen de bewering, dat wij de per ceelen hadden moeten ophouden. Het gebeurt bij opbod altijd, dat sommige perceelen tot in den top worden op gevoerd en veel te duur zijn, terwijl andere daarentegen veel te laag zijn. Wij hadden dit allemaal kunnen voor zien door ze op mijn te brengen, doch daar wilden de heeren niets van weten. Dobbelsteen, 'n Feit is het dat B. en W. de perceelen liever op mijn willen brengen. Is dit om obstructie te kunnen voeren. Van Engelen. Ik ben al jaren nu bij verpachtingen geweest maar 't was meestal mijnen. Winkel. Dat is altijd en met alles zoo dat Dobbelsteen de schuld op Burg. en Weth. wil schuiven. Voorzitter. Daar weten we alles van. Wrnkel. Ik sta er soms verwonderd over, over de dingen die hij zoo maar in de couranten durft te schrijven. Hij denkt zeker dat hij alles mag doen als het is om propaganda te maken. Hij gaat zeker van de veronderstelling uit dat de menschen genegen zijn te denken hij schrijft het. dus zal het wel waar zijn. Ik moet hier echter tegen protesteeren. De heeren waren er voor de verpachtingen bij opbod te brengen, denkende dat daarin weer eenige pro paganda voor hen is gelegen, doch gaat het dan te goedkoop, dan zouden ze de schuld daarvan maar op de schouders van Burg. en Weth. willen werpen. Voorzitter. Dat is altijd zoo. Winkel. Zoo las ik deze week weer in de courant iets, dat ook wel van Dobbelsteen en consorten zal zijn, dat Winkel en van der Heijden de verga dering 's morgens niet kunnen bijwonen, maar later op den dag wel. Dat is een leugen, en een heel groote leuger. ook want ze weten heel goed dat ik 's avonds niet kan komen, dat heb ik duidelijk genoeg gezegd toen ik eenmaal 's nachts om 12 uur ben thuis gekomen van die vergadering voor de bespreking van de begrooting Zeker 's winters is het voor mij, en trouwens voor de meesten zeer lastig, om 's avonds te komen. Maar wat kan het hun schelen, wat ze neer schrijven Al is het een en al leugen, dat kan hun niets schelen, als ze er maar pro paganda mee kunnen maken. Daar is het hun alleen maar om te doen, niet voor de belangen van de gemeente. Moet ik echter voor de belangen van de gemeente naar de vergadeHng komen, dan doe ik dat, maar wat heeft men tegenwoordig aan de ver gaderingen Of de vergadering zal doorgaan, daar weten wij niets van, dus kan je altijd een paar maal voor gek loopen en dan heb je nog niets want al wat door een ander eens naar voren wordt gebracht, mag niet aan genomen worden. Komen zij echter met iets voor den dag, of het goed is of niet, dan gaat het er doorheen. Omdat ik niet voor Jan Klaasen wil zitten, daarom kom ik niet meer hier. Als ge hier heen komt dan roepen de kinderen je al na„daar gaat ie weer voor niks." je moet altijd eerst twee maal loopen en dan heb je de derde keer toch nog niets, want wat zijn nu toch de vergaderingen Daarom, Dobbelsteen en consorten, blijf ik weg- Zet het zoo in de courant, dat is de waarheid. Van Hemert. Winkel doet het voor komen alsof hij voor mijnen is, maar zelf heeft hij mij gezegd dat hij meer voelt voor opbod en Winkel. Dat is... Van Hemert. Laat mij nu uitspreken Voorzitter. Met praatjes buiten ge houden moet U hier niet aankomen. Met die leugens en praatjes die £r verkocht worden, schiet men niets op. Winkel. Laat hem maar eens uit spreken. Voorzitter. Met geen lulpraatjes moeten ze hier komen aandragen. Van Hemert. Dus ik mag hier niets zeggen. Voorzitter. Jawel, als ge maar met geen klets van wat op straat of waar ook wordt gezegd, voor den dag komt. Van Hemert. Een ander laat je altijd uitspreken, dan moet je mij dat even goed laten doen. Winkel was er ook voor om 's avonds te vergaderen, maar sedert het premiegeld er af is komt j hij niet meer naar de vergadering. Voorzitter Daar kan ik die leden geen ongelijk in geven. Toen jullie niet naar de vergadering kwamen en zij wel, heb je gauw het presentiegeld afgeschaft. Om ze voor niets naar de vergadering te laten komen is al heel kinderachtig. We zullen het oordeel daarvan maar aan het publiek over laten. Het is verschrikkelijk schandalig zoo te handelen. Van der Heijden. Ik ben al Voorzitter. Ik verzoek Dobbelsteen zoo lang te willen zwijgen, v. d. Heijden is aan het woord. Dobbelsteen. Goed. Van der Heijden. Ik ben al wel 10 keer voor niets naar de vergadering gekomen en om maar telkens uit mijn werk te breken voor niets, daar dank ik feestelijk voor. Voorzitter. Het is schandelijk, treurig. Van Hemert. De presentielijst... Van den Brand. Sedert die Voorzitter hamerend Van Hemert is aan het woord. Van Hemert. De presentielijst zal wel uitwijzen welke leden aan de verga dering hebben deelgenomen. Ik heb meermalen verzocht de vergaderingen 's avonds te doen houden, omdat zulks voor mij beter uitkomt, maar aan dat verzoek wordt niet voldaan. Ge treft mij daar niet mee, want mijn patroon geeft mij toch verlof, al komt dit ook wel eens slecht uit. Met uwe noncha lante en despotische houding treft U tenslotte niet mij, maar wel een ander die er niets mee te maken heeft. Voorzitter. Dat is weer een groote leugen. Ik heb de vergadering opge roepen 's morgens om 10 uur, 's mid dags om 2 en 4 uur en 's avonds om 6 uur, doch de leden kwamen niet. Als je na de eerste oproeping tever geefs geweest bent, na de tweede weer, dan dank je er toch voor en denk je toch dat ge voor de gek wordt ge- houden door die leden. Van Hemert. De presentielijst wijst uit dat ik niet anders heb verzuimd dan toen ik met bloedvergiftiging in het ziekenhuis met den dood lag te worstelen. Met een doktersattest kan ik dit ten allen tijde bewijzen. Voorzitter. Toen kwamen de anderen ook niet. Van Hemert. Daar ben ik niet voor aansprakelijk. Voorzitter. Neen, maar het werd toch afgesproken om niet te gaan. Winkel. Ik kom tegen de woorden van Van Hemert op. Hij heeft gezegd, dat het mij beter uitkwam om 's avonds te vergaderen en dat is absoluut on waar. Bij gelegenheid van de com missievergadering voor het nazien der begrooting, heb ik tegen Dobbelsteen gezegd, toen het half twaalf was ge worden en wij nog niet klaar waren, dat ik 's avonds niet meer terug wilde komen. Waarom kunnen wij overdag niet vergaderen, dan kunnen we elkaar zien. Voorzitter. Ik sluit de discussie want het is allemaal onwaarheid waarmee ze voor den dag komen, niets dan leugens zijn het. Dobbelsieen. Mijnheer de Voorzitter. Ik Voorzitter. Daarover heb ik de discussie gesloten, 't Zijn toch alle maal maar leugens. Dobbelsteen. U laat mij niet uit- spreken Waarom geeft u de anderen daarvoor wel de gelegenheid. Ik mag de woorden van Winkel niet weer leggen. doch dat is altijd zoo Toen het over de anexatie ging, ons stand punt dat wij in deze innemen wilden verdedigen, kregen wij niet de gele genheid, terwijl zij alles mochten zeggen en nu is het weer hetzelfde. Maar het is goed hoor. We zullen maar niets meer zeggen. Ik stel voor mijn schrijven in omvraag te brengen. Voorzitter. Dat zullen we dan maar doen, want wij kunnen die verschil lende punten wel weerleggen, maar we schieten er niets mee op, het wordt toch aangenomen. Het schrijven wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Vrede, Dobbelsteen, v. Hemert en v. d. Brand. Tegen de heeren Winkel, v. Engelen en v. d. Heijden. De heer v. d. Heijden merkt op dat hier niet anders dan poppenkast wordt gespeeld. Voorzitter. Wij zullen de vergade ring nu maar sluiten. Dobbelsteen. We hebben toch nog de rondvraag. Voorzitter. Ik had de vergadering alleen maar belegd voor deze zaak. Dobbelsteen. Ik wil maar even vragen of er van den Minister nog geen schrijven is binnen gekomen over den lantaarn voor de woning van den burgemeester. Voorzitter. Neen, van den Minister is geen schrijven ingekomen. Dobbelsteen. Kijk, dat is eigenaardig. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Ingezonden Mededeelingen. Iedereen ts opgetogen over de volstrekt pijnlooze en toch radicale werking van Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2