K ECU lil m ZUIDEN FEÜLLETOn No. 34 Woensdag 29 April 1925 TWEEDE BLAD. BUITENLAlm"™"" Hindenburg. Hindenburg is Zondag tot rijkspre sident van Duitschland gekozen Ruim 30 millioen kiezers hebben aan den stembusstrijd deelgenomen Hindenburg verkreeg 14 639.399 stemmen, Marx 13.752640. Het oordeel der wereld over de verkiezing van von Hindenburg kan hiermede worden saamgevat, dat er algemeene ontstemming door is ver wekt In Engeland en Frankrijk wordt onverholen wantrouwen en wrevel geuit. De openbare meening in Amerika is die van teleurstelling hoewel de re geering te Washington zwijgt en doet alsof zij geenszins verrast is Amerika speelt nu eenmaal de kat uit-den-boom politiek tegenover alles wat in de oude wereld gebeurt. In Volkenbondsche kringen laat men zich natuurlijk niet uit, al verheelt men niet, dat verwik kelingen te wachten staan. Hindenburg zelf stelt zich boven de partijen en men mag aannemen, dat hij het eerlijk meent. Dat is echter bijzaak, omdat de toestand door andere factoren zal wor den bepaald. Het mag overdreven worden geacht, dat België den wereld vrede ziet bedreigd, maar rekening mag worden gehouden met aan Frank rijk toegeschreven voornemens om alle verdere toenaderingspogingen tot Duitschland te staken Reeds wordt een krachtiger opteden in de ontwa pening geëischt. Toch moet uit de verkiezing van Hindenburg niet worden opgemaakt, dat nieuwe dingen in Duitschland moeten worden verwacht. Voor over ijling zal men zich zeer zeker hoeden en voorloopig mag deze verkiezing ten deele worden beschouwd als een slag voor de roode-republiek. Zoo beschou wen het ook de roode elementen zelf, al hebben de communisten uit anti socialistische overwegingen aan dezen uitslag meegeholpen. Intusschen kan niet worden ontkend, dat het vertrouwen, door Duitschland gewonnen, een schok heett gekregen Wordt die schok hersteld, dan kan er misschien nog wat goeds uit worden geboren. Hoe het zij de kans is groot, dat door het feit dezer verkiezing, méér dan door den persoon van den gekozene, een nieuwe phase in Duitsch land wordt ingegaan. De eerste verrassing zal wel spoe dig in de wereld kalmeeren. Paul von Beneckendorff und Hinden burg werd den 2den October 1847 te Posen als zoon van een officier ge boren. De familie is aan oud-mar- kischen oeradel ontsproten. Paul von Hindenburg werd in de cadettenschool te Wahlstatt opgeleid. Den 7den April 1866 werd hij tweede luitenant bij het 3de garde-regiment te voet. In den veldtocht tegen Oostenrijk werd hij den 3den Juli 1866 bij König gratz licht gewond. Met zijn regiment nam hij aan den oorlog van 1870 tegen Frankrijk deel. 48) TWEEDE DEEL. met name aan de veldslagen van Gravelotte. St. Privat en Sedan en verder aan de belegering van Parijs. Met het ijzeren kruis 2de klasse gedecoreerd, keerde hij terug en werd in 1878 lid van den generalen staf. Van 1884 '85 deed hij frontdienst als compagnie-chef in het 55ste regi ment infanterie, en van 1893—'94 als commandeur van het 91ste regiment infanterie. Nadat hij in 1896 chef van den staf van het 8ste legerkorps was geweest, werd hij in 1897 generaal-majoor en brigade-commandant en in 1900 lui tenant-generaal en commandant der 28ste divisie (Karlsruhe). In het jaar 1903 werd hij comman- deerende generaal van het 4de leger- <orps. In Maart 1911 nam hij ontslag uit het leger en vestigde zich te Hannover. Zijn militaire loopbaan scheen hiermede voor goed geëindigd. Toen in 1914 echter de oorlog uit brak en de Russen, sneller dan verwacht werd Oost-Pruisen binnenvielen scheen de leiding der Duitsche troepen daar niet in goede handen. Toen deed de Duitsche keizer een beroep op den ouden generaal in Hannover. Als chef van den staf werd generaal Ludendorff in het commando opgenomen. Als „Generaloberst" nam hij de bevelvoering op zich en weinige da gen later den 29en Augustus 1914. werd de slag bij Tannenberg geleverd, waardoor Ovist Pruisen werd bevrijd en Hindenburg's roem voorgoed ge vestigd werd. Den 12den September 1914 volgde de overwinning bij de Mazoerische meren. Daarop volgden de eerste op- marsch in Polen, de intusschen noodig geworden terugtocht en het plotselinge weder front maken, de slagen bij Lodz en tenslotte het zich vast nestelen aan de Rawka De winter maakte voor een tijd de krijgsoperaties onmogelijk. Reeds in Februari 1915 werden door den winterslag in het Mazoerengebied de Russen definitief uit Oost-Pruisen verdreven. Daarop volgden de „tocht naar Koerland" en de opmarsch van Hin- denburg's legers in vereer.iging met het groote Mei-offensief tegen Rusland. Aan de Duna en bij het Litausche merengebied hielden sindsdien zijn armepën stand, sloegen in Maart 1916 een voorjaarsoffensief der Russen en fn Juli en Augustus van hetzelfde jaar het groote zoogenaamde Brussilof- offensief af, dat tijdelijk met de zware gevechten aan de Somme samenviel. De algemeene toestand werd nog ernstiger toen den 27sten Augustus 1916 Roemenië aan den oorlog kwam deelnemen Nu werd op 29 Augustus Hinden burg in plaats van Falkenhayn tot chef van den generalen staf en daar mede tot leider van het heele Duitsche leger benoemd Naast hem werd Lu- dendo:ff eerste generaal kwartier meester. Roemenië werd ten onder gebracht. De terugtocht in het Westen op de Hindenburg linie maakte het mogelijk, aan het geweldige Engelsch Fransche offensief in het jaar 1917, den zooge naamden Vlaanderen-slag, weerstand te bieden. In den herfst 1917 volgde de veld tocht in Italië. Vanaf VRIJDAG a.s. Is er groove Du'tëche^>ffenslef fn het°Wes' Siflare„maaaz.,n ««n-eren ten, de „groote slag in Frankrijk", die de Duitschers tot vóór de poorten van Amiëns bracht. Nog volgde de doorbraak aan den Chemin des Da-i es, die de Duitschers ten tweede male tot de Marne deed doordringen. Doch hiermede was de duitsche aanvalskracht definitief uit geput. De derde aanvalsstoot in Champagne mislukte en nu werden de bordjes verhangen. Het tegenoffesief van maarschalk Foch in Augustus bracht den Duitschen muur aan het wankelen. Stap voor stap volgde de Duitsche terugtocht tegen einde October op de Antwerpen Maaslinie en de wapenstilstand van 11 November 1918 maakte een einde aan de operaties. Om grooter onheil te voorkomen, stelde Hindenburg na het afdanken van den keizer en na het uitbreken der revolutie, zich ter beschikking der nieuwe regeering en nam de zware taak op zich het leger naar het vader- and terug te voeren. Den lsten Mei 1919 deelde hij aan rijkspresident Ebert mede, dat hij zich in het particuliere leven terugtrok en vestigde zich te Hannover. Daar werkte hij aan zijn memoires, die in voorjaar 1920 onder_ den titel „Aus meinem Leben" het licht zagen. Den l8den Nov. 1919 verscheen hij tezamen met generaal Ludendorff, voor een bijzondere parlementaiie commissie van onderzoek om over de kwestie der vroegere vredesmogelijkheden gehoord te worden. De veldheer is aan alle denkbare eerbewijzen deelachtig geworden. Den 25sten Maart 1918 na den grooten slag in Frankrijk verleende de keizer hem de gouden stralen bij 't groot kruis van 't ijzeren kruis, een onder scheiding die behalve door hem slechts door maarschalk Blucher gedragen is. Sinds 24 September 1879 was v. Hindenburg gehuwd met Gertrude von Sperling, die in Mei 1921 over leden is. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 28 April 1925 Donderdag 30 April Jaar markt. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 1 Mei 1925, des namiddags 6 3/4 uur ten Raadhuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vastelling van een Verordening, regelende den rechtstoe stand voor de Ambtenaren in dienst dezer Gemeente. 3 Voorstel lot herziening der ver ordeningen, bedoeld in art 114bis der gemeentewet, regelende het beheer van het Gas—, Water— en Electri citietsbedrijf en van het Woningbedrijf 4 Vaststelling van een besluit tot het leggen van bouwverbod op de gronden, welke bij raadsbesluit van 27 Maart j 1. voor den aanleg van straten bestemd zijn. 5. Vaststellen van een besluit tot het onttrekken van een gedeelte van het St. Antoniusplein aan den open— PULLES gelegenheid tot plaats bespreken voor de „Elias" uitvoering. baren dienst, en een besluit tot hef uitgeven in erfpacht van dat gedeelte aan hetR K. Kerbestuur in de Parochie van den H. Antonius. 6 Voorstel tot hef beschikbaar stellen van een crediet voor het aan- koopen van een torenuurwerk met 2 klokken voor de nieuwe kerk in de 3arochie van den H. Johannes de Dooper. 7. Voorstel tot bepaling Aan het definitief bedrag van het aan de Besoy^nsche Woningbouwvereniging verleende voorschot voor het bouwen van 13 arbeidswoningen. 8 Voorstel tot definitieve regeling der huren van de woningen, in exploi tatie bij het Gemeentelijk Woningbe drijf. 9. Voorstel tot het verkoopen van een perseel bouwterrein in de Mr. van Coofhstraat aan J. Bonis. 10. Voorstel tot het oprichten van een Gemeentelijke Hypoteekbank. 11. Benoeming van een regent in het bestuur van het R. K. Burgelijk Gasthuis (vacature van Calker). 12. Reclames belastingen. De loopende geruchten als zou de heer C Roggeveen ontslag genomen ïebben als lid van den gemeenteraad en als voorzitter en lid van verschillende vereenigingen en commissies, zijn naar wij vernemen geheel uit de lucht ge grepen De heer Roggeveen heeft alleen ontslag ingediend als voorzitter van de afd Langstraat van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Welke houding hij mogelijk in de toekomst zal aannemen kon de heer Roggeveen thans nog niet bepalen. B. en W. stellen den raad voor aan den heer J. Bonis alhier een perceel bouwterrein te verkoopen, gelegen Mr. van Coothstraat naast het pand, bewoond door den heer A. W. A. jansen. ter grootte van 16 M. Noordelijk van 't magazijn van den heer B. van Zwol, bouwt de heer C. van Kempen een dubbel woonhuis. Naar wij vernemen heeft de heer Jos J Klijberg zijn ontslag genomen als voorzitter van de voetbalvereeni ging W.SC., welke functie hij vanaf de oprichting bekleedde en voor welke vereeniging hij als zoodanig vele ver diensten heeft gehad. Het hoofdbestuur der Internatio nale Tentoonstelling te Waalwijk heeft besloten de expositiehallen, gedurende de avonduren niet geopend te houden Er is een comité gevormd tot voorbe reiding der aangelegenheid: jury en bekroningen, bestaande uit de heeren |an Groenen Bern. Timmermans-Ver schure, Norb van Loon. Frans Hessels Fred. Hoek, A. Stütz en H van der Waerden De bekroningen zullen alleen worden toegekend aan fabrikanten dus niet agenten. Dit geldt zoowel voor schoenen, zool- als overleder, De groep maatwerkers heeft een stand gepacht van 31 vierk M. Eenzelfde stand is ook voor de inzendingen van de Vakscholen genomen. De N. V. Schoen en Leder Jaarbeurs te Amster dam heeft besloten voort 5000, deel te nemen in het garantiefonds, waar door dit is gebracht f. 40 000. De voorzitter heeft in de laatste hoofdbe stuursvergadering warme hulde ge bracht aan die corporaties, die zulk een ruim inzicht hebben gehad, deze onderneming die van zoo groot belang geacht kan worden voor de schoen en lederindustrie daadwerkelijk te steunen. Het comité Huisvesting en Verkeer heeft een speciale dienst ingesteld met afzonderlijk ambtenaar voor de Huis vesting ledereen kan volkomen gewaar borgd zijn voor goede huisvesting, naar ieders draagkracht. Men gelieve zich hieromtrent te wenden tot den secretaris van het comité den heer Harry van Tussenbroek te Waalwijk. Op dit gebied worden de meest uit gebreide en doeltreffende maatregelen genomen. Als de ambtenaar de geheele gemeente heeft bezocht zal hetzelfde gedaan worden te Kaatsheuvel, om te zien hoeveel logies aldaar, dus op betrekkelijk korten afstand,-is te be komen. Binnen eenige dagen heeft de defi nitieve gunning der buffetten en der eestverlichting plaats, welke laatste bijzonder schitterend beloolt te worden, we hopen op dit laatste nog nader terug te komen De vooruitzichten voor de tentoon stelling worden met den dag beter, ook het aantal inschrijvingen neemt zeer toe. Op verschillende terrein is groote werkzaamheid met groeiend succes Uit de besprekingen die gehouden zijn met de besturen der organisaties van Schoenwinkeliersen Schoenmakers patroons, blijkt dat de belangstelling in deze kringen in Holland en 't Noor den voor deze tentoonstelling zeer groot is. Men zal op dezelfde dagen vacantie houden onder de winkeliers en dan naar Waalwijk trekken; er wordt onderhandeld over logies voor 600 personen. Heeren fabrikanten kunnen dus verzekerd zijn van een druk bezoek, juist door de menschen die ze krijgen moeten en de groote reclame campagne moet nog beginnen. Aan den heer Gérard Goutiere alhier is de verkoop van choholade, gebak en ijs op de a.s. Tentoonstelling gegund. B. en W. stellen den raad voor ontheffing te verleenen van de belas ting op den toegangsprijs tot de Int. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie. De Eerste Hondententoonstelling te Waalwijk in Hotel „de Twee Ko lommen" gehouden is buitengewoon geslaagd. Een reuzen-succes voor de jonge Kynologen-Vereeniging „Waal wijk en Omstreken". Bijzonder geslaagd nl. in elk opzicht, de kwantiteit en kwaliteit der inzen dingen, de regeling, het uitstekend verloop en het zeer drukke bezoek. Niet minder dan 800 betalende be zoekers (behalve de plm. 250 uitge geven vrijkaarten) zoowel uit Waalwijk als de heel.e wijde omgeving als ook 's-Bosch, Tilburg, Breda, enz. deden van hunne belangstelling blijken. Het (Wordt vervolgd.) van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' Wladimir was niet weinig vérlegen, toen liy nu aan Andréa moest bekennen dat bij politiebetrekkingen had met den overste der officieren in 't blauw. Zooals altijd vond Andréa de uitnoodiging van den generaal zeer natuurlijk, hij was niet het minste verwonderd en vergenoegde zich met te zeggen Zoo. zoo, gy kent generaal de Thai?... Dat is een man, jongen, het is de eerste de beste niet... Gy zegt dat hij naar mij ge vraagd heeft? Dat hij mij noodig heeft? Opperbest. Wij zullen eens gaan zien, waarin ik hem van dienst kan zyn. Andréa Cazéres was gereed om elkeen te dienen, .die hem wilde betalen, en vooroor- deelen kende hy in 't geheel of ten deele niet. Hij vergezelde dus Wladimir Paloutine naar graaf de Thai. Andréa scheen geenszins uit zyn lood ge slagen, verre van daar. Men zou gezegd heb ben dat de generaal een zijner vrienden was welken hy alle dagen zag. Ilij maakte geen komplimenten. hy sprak graaf de Thai niet aan. vroeg hem geen uitleg; hy vergenoegde zich met diep te huigen en te wachten tot de meester hem eerst eene vraag zou stellen. Deze van zijn kant wachtte niet lang. Met een vluchtigen blik bezag liy den baron van -het hoofd tot de voeten en vroeg liem Zyt gy in betrekking met uitwijke lingen? Neen, Excellentie. Voor het oogenblik niet. Kent gy geen enkele? Neen, Excellentie. Ik spreek niet uitsluitend van Russi sche uitwijkelingen, maar ook van andere, bijvoorbeeld poolsche? Ik ken geen enkele. Kent gij Jan Steinberg niet? Andréa sidderde. Hy scheen na te denken, zyn geheugen te doorzoeken. Kent gij Jan Steinberg? herbaalde de generaal. De baron stotterde bijna onverstaanbaar: Ja... ja... ik ken... Jan Stein...ber ja. nu herinner ik my. Graaf de Thai voegde er by - Debt gy dien man teruggezien, sinds die zaken van Sicilië? Die duivelsche generaal, met zijn door dringenden blik, kon tot in het diepste dei- ziel lezen. Neen. sinds lieb ik Steinberg niet meer gezien. Hebt gy over hem iets vernomen? Ik zou waarlijk niet kunnen zeggen wat er van hem geworden is. Hebt gy dan geen enkele zyner vroe gere gezellen weergezien? Geen enkele. Gy zult trachten te Parijs den een of anderen dier kennissen te ontmoeten, want ik ben zeker dat er zicli hier te Parijs be vinden. Gy zult hun doen en laten kennen stel u op de hoogte van al hunne daden en van al hunne werken. Eenmaal in de week zult gy my uw ver slag brengen, dat is voldoende. Om binnen te komen, om die deur te doen opengaan zult gy op denzelfden knop moeten duwen als uw schoonzoon. M .de Tlial drukte op dit woord: schoon zoon '-n lachte eventjes. En de twee medeplichtigen gingen heen. Andréa was dus. zoowel als Wladimir, po litiedienaar geworden, en wel by de officiers in 't blauw. Baron Cazéres sprak met graaf Palou tine geen woord verder over die zaak. Waarom in onaangename bijzonderheden treden? Wladimir diende als spion, juist ge ljjk Andréazy hadden elkander niets te benijden. Aldus hadden de gebeurtenissen hun loop vervolgd. Doch daags voordat wij Wladimir en Ca zéres in het kabinet zien komen van den overste der officieren in 't blauw, was den baron een jammerlijk voorval overkomen. Hy ging de Maleslierbeslaan op. ten einde naar zyn prachtige kamer te trekken, ten huize van Wladimir. 't Was vyf uur 's mor gens; liy had den nacht goed doorgebracht Hij had gespeeld, hij had gewonnen, veel gewonnen, vyf tot zes duizend fr. gewonnen de fortuin was hem gunstig geweest. Dat was zoo reeds een gelieelen tijd dat het geluk hem bevoordeelde en hem toe lachte. Stillekens aan geraakte zijn beurs goed gevuld en hy behoefde niet te schrikken voor de een of andere tegenslag. Hy had altyd wel Wladimir in geval van tegenspoed, maar hij kon niet gestadig zyn medeplichtige lastig vallen, hoewel deze ge dwongen was. in zake van geld. zeer vry gèvig te zyn. En Andréa dacht er aan nog meer geld op het spel te zetten ten einde grooter som men te winnen. Terwyl hy zoo In gedachten verdiept voortstapte, klopte hem opeens iemand op den schouder en zeide: Hoe gaat het. gezel? Andréa verschrikte hevig. Vlak voor hem stond een man van mid delbare gestalte, van tenger uiterlijk, welke hem den weg versperde. Hy kon tusschen de 35 en 40 jaar tellen Hij had een bleek en mager gezicht met vin nige uitpuilende oogen. Blende, rosse haren welke onder den invloed des tyds reeds merkelijk gedund waren, bedekten onge kamd en In wanorde zyn hoofd. Op dit oogenblik was op de laan geen ander levend wezen te hespeuren. Slechts in de verte, hier en daar, stonden eenige straatvegers bijna onzichtbaar door de stofwolk die lien omringde. Er was geen enkele agent in 't ziclit. De onbekende en Andréa bevonden zich daar alleen tegen over elkander. Eene siddering doorliep de leden van den baron, die zichtbaar verlegen was over die onverwachte ontmoeting, welke hem in de war bracht. Do andere daarentegen scheen verrukt te zyn, in zyne oogen stond eene booze tevre denheid te lezen, en een spottende glimlach plooide zyne lippen en liet zyn lange, punt achtige tanden zien. Wie was die man? Was het een arme, een ongelukkige, die in den nood verkeerde? Die vroeger, in betere dagen kennis gehad had met baron Cazéres en nu, in den benarden toestand waarin liy zich bevond, de hulp van zyn vriend van voorheen, kwam inroe pen? Ily had geenszins Jiet uiterlijk van een arme. Welnu, gezel, zeide hy. terwijl hij lioos aardig glimlachte, my dunkt dat mijn we derzien u niet erg verheugt, 't Is reeds een geheelen tijd geleden, ik geloof vier jaren dat wij elkander nog gezien hebben. Gedurende eenige oogenblikken aanschouw de hy spottend den onthutsten baron en ging dan voort: Het is mogelijk dat gy mij niet meer herkent. Toch wel, stotterde Cazéres, ik herken u zeer goed. Zoo. Geeft gij my de hand niet? Zeker... maar gy verstaat... Gy leeft nu in de hooge standen der maatschappij. Gy zyt ryk geworden. Neen, ja, maar... Gy verstaat hoe he vig ik ontsteld ben, want ik dacht geens zins dat ik een ouden vriend zou ontmoeten. Laat ons het zoo nemen, laat ons uwe koelheid toeschrijven aan uwé verrassing... Wij zullen aanstonds zien of dat waar is. Baron Cazéres stond daar nog altyd; pal, onbeweeglijk, als aan den grond genageld. Laat ons een weinig voortgaan, zeide de andere, ik zocht u. Gedurende drie volle dagen heb ik achter u geloopen. Gedurende drie dagen heb ik u gevolgd, en ik vond niet I eens de gelegenheid om u alleen te spreken, i gij waart altyd in gezelschap. Gy zocht mij? Ja, ik zocht u. Verwondert u zulks? Toch is het zoo. Zooals ik u daar zeg. moet ik u spreken, wij gaan dus voort tot aan het park Monceau, dat op dezen tijd open gaat, en daar zullen wy gerust kunnen pra ten, want op dit uur is er nog niemand in het park. Kom mede. vooruit. Andréa wilde zich verzetten. Maar ik heb van den geheelen nacht niet geslapen, ik heb gespeeld, ik bon moede, en afgemat. Gy zult straks zooveel te beter slapen. Ik moet u spreken. Ik zeg u, dat ik u noodig heb. Vooruit. En hij trok den baron mede, die tegen zijn wil moest mede gaan. Cazéres beet zich op de lippen, hij was geheel uit het lood geslagen. De andere daarentegen scheen uiterst te vreden te zijnhij stapte gezwind door en draaide van tijd tot tijd het hoofd om, ten einde te zien of iemandachter hen kwam. Andréa Cazéres kon er niet meer tusschen uit, hij was gevangen. De poorten van het park waren juist ge opend toen de baron en zijn geleider daar aankwamen. Zy gingen op een bank zitten, langs den kant der met klimop bedekte pninen. Geen van beiden die een woord sprak. Andréa zat daar ontmoedigd, terneerge slagen, de andere bezag hem schuins met spottende blikken. De baron was in gedachten verdiept en het verleden rees op voor zyn geest; geheel zijn leven zag hy voorby vliegen als in een droom. Wat wisselvalligheden, wat voorvallen en lotgevallen in zyn leven. Van jongs af reeds hadden alle ondeugden in hem wortel geschoten. Ten koste van alles was hy vast besloten te genieten van alle vermaken, van alle uitspattingen, waarop hy zoowel recht had als de andere menschen, zeide hy, en tot het bereiken van dit doel, zou hy alles opofferen: eergevoel, gewetens- knaging, in een woord, alles. Zoo wat overal had hy in troebel water geviseht. Ily wist in alle geheime vereenigingen te dringen, om dan zyne gezellen aan de politie te verraden. De rol van verklikker bracht dikwyis veel geld op, maar leverde soms ook dreigende gevaren op. In die verschillende omstandigheden, in die akelige toestanden, wist hy zich altyd goed uit den slag te trekken. Een laatste geval echter had by na een noodlottigen afloop voor Andréa. Nadat hy in de Vereenigde Staten deel had uitgemaakt van de Maffia en de voor naamste medeplichtigen helmeiyk aan de politie had overgeleverd, was gezel Cazéres zich gaan verschuilen in Sicilië.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5