een andere manier weer zien terug te krijgen, is krenterig.» Roggeveen. Er komen voor de ge meente nog zooveel andere dingen kijken, als gas enz. Voorzitter, Neen, want dat moet natuurlijk worden betaald. Roggeveen. Men weet hoe dat ge woonlijk gaat. Daar blijft wel eens wat van achterwege. Maar is er nu werke lijk iemand van overtuigd dat door het heffen van stedelijke belasting iemand van de tentoonstelling zal weg blijven, of dat door het niet heffen daarvan meer volk zal komen Ik voor mij geloof daar niets van. Stel dat de entreé gesteld wordt op f 1.— dan zal niemand achterwege blijven, omdat hij 20 °/o belasting er bij moet betalen. Ik zou het nog te meer doen, omdat de kermis niet geheel is afgescheiden van de rest. Smolders, 'n Muziek-Concours valt dat dan nog onder de belasting. Voorzitter. Ja. Smolders. Dat mag dan toch wel goed worden omschreven. Voorzitter. De bedoeling is om alleen 10% te heffen op alle zaken die af zonderlijk staan, waar ook afzonderlijk een entreé geld voor moet worden betaald. Eibers. Dat zal voor de gemeente dan toch nogal wat opbrengen. De heer Klijberg kan ten volle onder schrijven wat door den Voorzitter naar voren is gebracht. Het doel van het bestuur is om zoo eenigszins maar mogelijk is, met een blank lijstje voor den dag te komen en daar moet men aan meehelpen. Gaat men nu 20 °/0 belasting heffen, dan worden ze daarin bemoeilijkt en dat mag z 1. niet ge beuren. De heer Roggeveen zegt nogmaals overtuigd te zijn, dat daardoor niemand achterwege zal blijven, dus dat het bezoek er niet minder door zal zijn. Die 20 °/0 betaalt toch het publiek en niet het bestuur der tentoonstelling. Voorzitter. Dat zal er aan leggen of het bestuur er schade door zal lijden. Wordt de entreé-prijs op f 1.— plus stedelijke belasting gesteld, dan niet, maar wordt de prijs gebracht op f 1 met stedelijke belasting inbegrepen, dan wel, dan heeft het bestuur veel af te dragen en nu is de kwestie maar wat is het handigste, de prijs afgerond vaststellen of pi. de belasting. Oomens. Ik ben het met den heer Roggeveen eens. Die stedelijke belas ting daar denken ze nog niet eens aan; Die gaan willen, gaan toch en daarom kan het geen bezwaar zijn. De heer Eibers zegt dat men een vorige week hier 'n tentoonstelling van honden heeft gehad die zich in veler belangstelling heeft mogen verheugen en ook een druk bezoek heeft gehad. Die 20 pCt. belasting slaat flink door, want er moet later heel wat worden weggebracht. Men staat hier voor een gevaldat niet alle dagen voorkomt, waar men gerust een finantieel offertje voor mag over hebben, want men moet de zaak ook eens van industrieel belang bekijken. Roggeveen. Als men nu niet met die vermakelijkheden zat. Eibers. Voor de kermisge'egenheden kan men ook geen belasting laten betalen want die betalen reeds een maal hun staangeld. Men kan toch niet verlangen dat die menschen eerst hun staangeld betalen en dan nog eens 20 pCt. belasting er bij. Een kermis behoort nu eenmaal bij derge lijke gelegenheden en een comité moet dat aangrijpen om de onkosten zien goed te maken. Men moet er finan tieel uitspringen, daarvoor wordt dat alles gedaan. Er mag wel aan worden gedacht dat men een stuk eer heeft te verliezen indien de tentoonstelling niet slaagt en daarom kan ik goed met het voorstel van Burg. en Weth meegaan. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. de zaak van alle kanten hebben bekeken. Het gaat z i. toch niet aan om te zeggenzie zoo. wij zijn wel garant gebleven voor f 10.000 maar we zullen toch eerst probeeren om die weer terug zien te krijgen. Tegen over de andere gemeenten die garant zijn gebleven is dit geen eerlijk stand punt innemen. De heer Roggeveen meent dat zich niemand zal verzetten indien het comité later dan nog eens om f 10.000 zou moeten komen aankloppen. De heer Klijberg wijst op de in 1903 schitterend geslaagde tentoon stelling en zegt dat men niet al te pessimistisch moet zijn De heer Verwiel zegt dat het hier betreft eene tentoonstelling als nog nooit in Nederland gehouden en daarvoor mag en wil de gemeente gaarne een offer over hebben. Men moet sympathiek tegenover zoo iets staan en daarom stelt hij voor om op het voorstel van Burg. en Weth. in te gaan. Daar het voorstel van den heer Roggeveen niet ondersteund wordt, en hij geen stemming verlangd over het voorstel van B. en W., wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen. Schrijven van den heer j. van Hel- voirt, houdende het verzoek om een klein stukje grond, gelegen in de Put straat bij zijn huis, toebehoorende aan de gemeente, te kunnen koopen. De Voorzitter zegt dat het hier be treft een heel klein hoekje grond ge legen tusschen het huis van Van Hel- voirt en de Gebr. Maas in. Burg. en Weth. stellen voor niet op het verzoek in te gaan maar om het perceeltje grond zelf te behouden. Men kan het daar eens noodig hebben om er b.v. iets van de brandweer te plaatsen of er een urinoir te zetten of een plansoentje aan te brengen. Eibers. Voor een plantsoentje daar, dat kost toch ieder jaar geld en wat kan het worden. Voorzitter. Ik zeg dat maar, voor het plaatsen van een urinoir is het al een heel geschikt terreintje. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aange nomen. 2. Voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende den rechts toestand voor de Ambtenaren in diensi dezer gemeente. Deze verordening wordt artikelsge- wijze behandeld. Door den heer Roggeveen worden verschillende aan- en opmerkingen gemaakt deels van administratieven aard. De heer Smolders geeft de wensche- lijkheid te kennen dat de benoeming van de hoofden der verschillende be drijven aan den Raad is. De heer Roggeveen is het hier ge heel mede eens. De Voorzitter zegt daartegen geen bezwaar te hebben. Men kan het krijgen zoo men wil. Men verlangt dus dat zal worden vastgelegd dat de hoofden van de bedrijven als directeur van de gasfabriek, opzichter van de gemeente enz. door den Raad zullen worden benoemd. Smolders. En de boekhouder van de gasfabriek. Voorzitter. Dat is geen hoofd van een bedrijf, dat is slechts een gewone functie. Maar men kan, zoo men het wenschelijk acht, ook deze benoeming door den Raad laten geschieden. 3. Voorstel tot herziening der ver ordeningen, bedoeld in art. 114 bis der Gemeentewet, regelende het beheer van het Gas-, Water- en Electriciteits- bèdrijf, en van het Woningbedrijf. Na eenige opmerkingen van ad ministratieven aard wordt de verorde ning vastgesteld. 4. Vaststelling van een besluit tot het leggen van bouwverbod op de gronden, welke bij raadsbesluit van 27 Maart j.l. voor den aanleg van straten bestemd zijn. In het bij besluit van 27 Maart vast gesteld stratenplan zijn opgenomen nieuwe verbindingswegen: le. van het St. Antoniusplein met de Putstraat; 2e van de Stationstraat met de Put straat 3e. van de Mr. van Coothstraat met de Stationstraatverbreedingen le. van de Parallelweg tusschen de Stationstraat en de Putstraat2e. de Putstraat van de Grootestraat tot den Spoorweg3e het Kerkpad. Op de in dit stratenplan vallende gronden wordt bouwverbod opgelegd. Zonder hoofd, stemming wordt aldus besloten. 5. Vaststelling van een besluit tot het onttrekken van een gedeelte van het St. Antoniusplein aan den open baren dienst en een besluit tot het uitgeven in erfpacht van dat gedeelte aan het R. K. Kerkbestuur in de Parochie van den H. Antonius. In de vorige vergadering werd reeds een principieele beslissing genomen in deze aangelegenheid, door het ont trekken van een gedeelte van het plein aan den publieken dienst. Tegen dit besluit, dat gepubliceerd werd, zijn geen bezwaren ingekomen. Zonder stemming wordt tot uitgifte in erfpacht tegen een canon van f 1. per jaar besloten. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aan- koopen van een toren uurwerk met 2 klokken voor de nieuwe kerk in de parochie van den H. Johannes de Dooper. De heer Roggeveen verklaart zich wel met het voorstel van Burg. en Weth. te kunnen vereenigen, in ver schillende gemeenten ziet men dat de toren eigendom van de gemeente is om eenheid van tijd te hebben en waar dat hier ontbreekt en men een toren krijgt welks uurwerk men de geheele gemeente door kan zien, meent hij dat er geen enkel bezwaar kan bestaan om op het voorstel van Burg. en Weth. in te gaan. Men staat voor het geval dat men eerlang een nieuw Raadhuis moet bouwen en dan zou men toch voor de kosten van een uurwerk komen te staan en zeker niet krijgen een toren als die men aan het bouwen is welke men op alle punten van de ge meente kan zien. Spr. zou het kerkbestuur een ver plichting opleggen en dat is dat men de officieele tijd zal volgen, In het Overland heeft men het gezien dat men zich gewoon aan den ouden tijd hield, maar dat moet hier niet kunnen ge beuren. Voorzitter. Het spreekt vanzelf dat het Kerkbestuur het uurwerk behoorlijk moet onderhouden en dat de officieele tijd gevolgd wordt, daartegen kan ook geen bezwaar bestaan. Het geheele uurwerk zal door electriciteit worden gedreven. Beneden komt de moeder- klok en van daaruit worden de zes wijzerplaten verder bediend. Roggeveen. Ik kan er mij ten volle mede vereenigen. Het voorstel wordt daarna met alge meene stemmen aangenomen. 7. Voorstel tot bepaling van het definitief bedrag van het aan de Besoijensche Woningbouwvereeniging verleende voorschot voor "het bouwen van 13 arbeiderswoningen. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten. 8. Voorstel tot definitieve regeling der huren van de woningen in exploita tie bij het Gemeentelijk Woningbedrijf. In de vorige vergadering te op voorstel van den heer Smolders'deze aangelegenheid opnieuw in handen gesteld van Burg. en Weth. om te overwegen een regeling te treffen waarbij wordt tegemoet gekomen aan de groote gezinnen. Door de Com missie van het Woningbedrijf werd voorgesteld een huurverhooging in twee termijnen, een minimumhuur te betalen door alle tegenwoordige be woners en een eindhuur te vorderen bij wisseling van bewoner. Door Burg. en Weth. wordt nader voor gesteld de eindhuur te vorderen van de bewoners wier gezinsinkomen het zevenvoudige of meer van de eind huur bedraagt. Het gezinsinkomen te berekenen, dat bij het inkomen van het gezinshoofd wordt gesteld de helft van het inkomen der kinderen en wordt verminderd met een bedrag van f2 voor elk kind beneden de 14 jaren. De eindhuren voor de gevallen die daartoe naar de voorgestelde be rekening in aanmerking komen, te doen ingaan 1 januari 1926. De heer Smolders zegt zich met deze omwerking wel te kunnen ver eenigen. Alleen is hem het prae- advies niet erg duidelijk, daar er wordt gesproken van 112 woningen terwijl er 151 zijn. De Voorzitter zegt dat hij een lijst heeft laten opmaken en daaruit de cijfers laten verwerken. Daarna wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 9. Voorstel tot het verkoopen van een perceel bouwterrein in de Mr. van Coothstraat aan J. Bonis. De Voorzitter zegt dat door Burg. en Weth. het terrein reeds is verkocht doch dat de raad alleen nog sanctie daaraan heeft te verleenen. 10. Voorstel tot het oprichten van een Gemeentelijke Hypotheekbank. De heer Roggeveen zegt een zoo goed mogelijke berekening te hebben opgezet. In een vorige vergadering is gezegd dat er nog ruim 60 aanvragen zijn om een woning te bekomen Stelt dat de woning op f 3000 komt, dan zou dit een uitgaaf zijn van f 180.000. Gaat men nu hypotheek geven zooals wordt voorgesteld door Burg. en Weth dan zal naar hij heeft berekend het de gemeente steeds geld kosten. Verschillende verordeningen van diverse gemeentebesturen heeft hij al gezien en overal kwam er veel ten laste van de gemeente. In het prae-advies staat wel dat voor het verrichten van de werkzaamheden daaraan verbonden, voorloopig geen vergoeding voor ge geven behoeft te worden, bij eenige uitbreiding zal dat toch wel komen. Dan krijgt men telkens de kosten van de herschatting Spr. meent dat de gemeente er nooit mee zal uitspringen zonder kosten. En waar de gemeente reeds zooveel heeft gedaan voor de verbetering van de volkshuisvesting, acht hij dat het voortaan meer op den weg ligt van de werkgevers, althans indien de/e van gevoelen zijn dat er nog meer huizen moeten worden gebouwd. Zeker is dat men het nu meer aan het particulier initiatief moet gaan overlaten en deze aangelegenheid niet langer meer op de schouders van de gemeente mag drukken. Hij acht het risico voor de gemeente te groot, want geen enkele particuliere bank die het op deze ma nier zal regelen. De heer Eibers kan zich volkomen met den heer Roggeveen vereenigen Hij acht het voor de gemeente veel te riskant om daaraan te beginnen. Had de gemeente geld, dan was het nog niet om te doen, maar nu men eerst zelf nog geld moet gaan leenen om hypotheek te verleenen, nu acht hij het zeer riskant, dat is zoo dwaas als het maar zijn kan, dat is, zou hij haast zeggen, te krankzinnig om los te loopen. Eerst geld gaan leenen om dan hy potheek te gaan verleenen op een ma nier dat geen enkele particuliere Hy potheekbank zal doen, is niet te doen. Het kleine voordeel, boven het zelf bouwen, weegt niet op tegen het groote risico. De heer Klijberg wijst er op dat in het preadvies tot uitdrukking komt dat nog 60 woningen gebouwd zouden moeten worden om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Men heeft echter reeds eerderover- wogen of de gemeente met het bou wen van huizen moet gaan staken en dit meer en meer aan het particulieren moet worden overgelaten. Een ander bezwaar is ook nog dat, indien nog meerdere woningen door de gemeente gebouwd moeten worden, het bedrijf te groot, te uitgebreid wordt, en de werkzaamheden daaraan verbonden, niet meer kunnen worden verricht door de Commissie en dan andere maat regelen zullen getroffen moeten wor den, wat echter de gemeente meer geld zou gaan kosten. Waar het particulier initiatief te kort schiet en waar de werkgevers bezwa ren schijnen te hebben om voor eigen rekening te bouwen, daar moet wel naar een andere weg worden gezocht en Burg. en Weth. meenden na rijp beraad en na langdurige overwegin gen, dien weg te hebben gevonden in een gemeentelijke Hypotheekbank. De spaarzame man kan nu een eigen woning verkrijgen als hij op deze voor de gemeente toch betrekkelijk goedkoope wijze kan worden geholpen. Hij voor zich is overtuigd dat het voor deze gemeente een groot belang is en daarom durft hij het voorstel gerust aanbevelen. De heer Smolders is het volkomen met den heer Klijberg eens. Hij noemt het voorstel van Burg. en Weth. een stap in de goede richting want een feit is het dat er nog een groot tekort is aan woningen en kan in dat te kort worden voorzien door middel van deze bank, dan is dat voor de ge-»- meente de voordeeligste weg en voor de menschen een heel goede oplossing om in het bezit van een eigen woning te komen. Hij juicht vooral toe dat door Burg. en Weth. de sociale strek king van het voorstel juist is belicht wanneer zij het in hun preadvies van groot belang achten, dat ook de kleine man in de gelegenheid wordt gesteld bij eenige spaarzaamheid eigen huis pn hof te verwerven, die hij naar per soonlijken smaak kan inrichten. Het zal het sparen bij velen doen bevorderen en al noemt de heer Eibers het nu, ja die woorden zal ik maar niet herhalen, dan noem ik het, nu toch wel uit alles blijkt dat van werkgeverszijde in deze niet veel kan worden verwacht, zooals in geheime vergaderingen meermalen tot uitdruk king is gekomen, een prachtig voor stel. Bij de Commissie van het Woning bedrijf zijn al eenige aanvragen inge komen om zoo te kunnen bouwen. De heer Eibers meent dat het alle gemeenten, die in dezen geest werk zaam zijn geweest, het geld heeft gekost. Hij heeft geen bouwziekte en zal daarom tegen het voorstel stemmen. Naar zijne meening heeft de gemeente al genoegzaam gebouwd en de nood is absoluut zoo groot niet meer dan dat er nog arbeiderswoningen moeten worden bijgebouwd. De vooruitzichten van de industrie zijn niet van dien aard dat men nog meer arbeiders hier binnen behoeft te halen. De zorgen zijn toch al groot genoeg. Als men zoo de gemeente groot moet maken, dan weet hij het wel waar het heen moet. Voor spaarzame menschen, wordt gezegd een mooie gelegenheid om een eigen huis te bouwen, maar die menschen kunnen heel gemakkelijk daardoor een strop om den hals krijgen. Denkt b.v. maar aan het minder waarde krijgen van de huizen. Daar zijn wel andere gelegenheden waar men zijn geld kwijt kan. De Voorzitter wil na hetgeen de heeren Roggeveen en Eibers hebben gezegd, even wijzen waarom Burg. en Weth. met hun voorstel zijn gekomen. Op de eerste plaats moet hij er dan op wijzen dat de woningen in hoofd zaak zijn gebouwd om de menschen uit de krotwoningen te halen alsook om aan het samenwonen van ver schillende families in een huis, zooveel mogelijk paal en perk te stellen.'Hij voor zich is de overtuiging toegedaan dat het niet alleen een arbeiders belang is maar ook zeker een werk- geversbelang en daarom had hij van den heer Eibers als industrieel meer appreciatie verwacht voor het voorstel van Burg. en Weth. Het is van een gemeentebestuur z.i. een eerste plicht te voorzien in goede woningen opdat de menschen niet zijn aangewezen om zich in krotten te huisvesten. In Tilburg is men ook er toe overgegaan een hypotheekbank in het leven te roepen alleen om de nadeelen ver bonden aan het zelfbouwen te onder vangen. Hij vindt het dan ook allerminst prettig voor het Dag. Bestuur als het met een wel overwogen voorstel komt, te moeten hooren, dat het iets is te krankzinnig om los te loopen De heer Smolders wilde niet eens in zijne be strijding deze woorden herhalen. De heer Van der Geld kan zich vol komen met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen. Op een zaak wil hij ze echter attent maken en dat is dat later zoogenaamde Naaml. Vennoot schappen of wat ook, die op deze manier zullen willen gaan bouwen, goed op de vingers worden gekeken en er geen al te slechte huizen wor den neergezet. De heer Eibers wil op de eerste plaats gaarne verklaren dat hij met zijne uitdrukking absoluut de bedoeling niel heeft gehad om Burg en Weth. te krenken of wat ook. Hij heeft deze woorden gebruikt zooals men die altijd pleegt te gebruiken. In den volksmond worden deze woorden herhaaldelijk ge bruikt zonder dat ze voor iemand direct krenkend kunnen worden genoemd. Bij hem heeft alleen de bedoeling voorgezeten om aan te toonen dat het voorstel de gemeente geld zal gaan kosten. De Voorzitter zegt de meening der raadsleden te eerbiedigen. Als Voor zitter van den Raad, die boven alle partijen staat, doet hij dat ook, maar dan moet men met een klein beetje respect over eens anders meening oordeelen. Zijn meening is dat het bouwen een strop voor de gemeente is en dat een hypotheekbank als voorgesteld alleen kan voorzien in de behoefte die er nog aan woningen bestaat. De heer Roggeveen verwondert het dat nu gezegd wordt dat het bouwen door de gemeente een strop is terwijl in een der vorige vergaderingen nog gezegd is dat de woningen die nu in Baardwijk nog worden gezet, zich zelf goed kunnen bedruipen. Hij vreest dat, als straks de administratieve rompslomp komt, ook dit systeem de gemeente geld zal gaan kosten, vooral waar hier de industrie zoo eenzijdig is. Hij zou daarom het bouwen nu maar aan anderen willen overlaten. Voorzitter. En als die anderen nu niet kunnen. De heer Klijberg merkt nog op dat, als het bedrijf nog aanmerkelijk grooter gaat worden, er ook een directie zal moeten komen en dat brengt ook al weer zijn kosten mee. Het voorstel van Burg. en Weth. is werkelijk voldoende en van alle kanten bekeken. Roggeveen. Ik geloof toch niet dat het zal meevallen. Voorzitter. En ik geloof dat-het voor de gemeente ook geen risico zal bren gen. In Baardwijk bedruipen zich die huizen omdat men al in het bezit van den grond was. Naar aanleiding van een door den heer van Driel gestelde vraag, ant woordt de Voorzitter dat op het huis en den grond hypotheek wordt gege ven en dat ieder geval op zich zelf zal worden beoordeeld. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren de Graaff, Oomens, van der Geld, Klijberg, Gragt- mans, van der Aa en Smolders. Tegen de heeren Verwiel, v. Driel, Eibers en Roggeveen. De heer Smolders geeft in over weging om de menschen met het bouwen de grootst mogelijke vrijheid te verleenen. In de laatste dagen heeft hij nog twee gevallen gehoord, dat het bouwen bezwaarlijk werd gemaakt. De Voorzitter zegt dat wel eens plannen worden ingediend waarvan wordt gezegd dat het geveltje, zonder dat het meer kost, eenige verfraaiing kan ondergaan. Mij zijn ook wel gevallen bekend dat de menschen voor zoo'n aanwijzing dankbaar zijn. Klijberg. Er zijn er ook die de overweging niet opgevolgd hebben. 11. Benoeming van een regent in het bestuur van het R.K. Burgerlijk Gasthuis (vacature van Calker). Op de voordracht zijn geplaatst de heeren C. van der Heijden en C. Witlox. Leden zijn nog de heeren J. B. Timmermans en P. van Loon. Bij eerste stemming verkreeg de heer C. Witlox 4, de heer P. Ver wiel 3 stemmen en de heeren J. v d. Heijden 1, C. v. d. Heijden 1 en Fr. Rath 1 stem, zoodat herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren C. Witlox en Verwiel. Bij deze herstemming verkreeg de heer P. Verwiel 9 en de heer C. Witlox 1 stem. Oomens. Mijnheer de Voorzitter. Zooals U weet ben ik ook benoemd tot Regent van het Oudemannenhuis in Baardwijk. Al heeft die benoeming nu bijna twee jaar geleden plaats gehad, ik ben nog door niemand aangeschreven. Die oude burgemeester bij ons doet alles maar op eigen houtje. Dat zaakje heeft nu al lang genoeg geduurd en moet nu maar eens publiek bekend worden gemaakt. Bij geen goedkeuring van rekening, of wat ook, nergens ben ik nog bij uitgenoodigd te komen. De Voorzitter zegt toe met den heer Van Heijst daarover eens te zullen praten. De heer Oomens wijst voorts op de

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2