Handenarbeid noodzakelijkheid om aan den Hoek, b.v. in de omgeving van den heer J, v. d. Mee, een waterbak te plaatsen. Vanaf het raadhuis is er geen enkele. De Voorzitter merkt op dat er nog een staat in de Putstraat bij het brand spuithuisje. Gragtmans. En bij de wiel is er ook een. De heer Smolders wijst op het besluit om er een in de St. Antoniusstraat te plaatsen. Voorts merkt hij op nog nooit eenige oproeping of wat ook te hebben ontvangen betreffende de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De Voorzitter zegt toe dat deze er binnenkort zal komen evenals die bij de gasfabriek. De heeren Oomensien Smolders zegt hij toe dat Burg. en Weth. een onder zoek zullen instellen. Daarna gaat de Raad over in geheim Comité ter behandeling van 12. Reclames belastingen. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 1 Mei 1925 des namiddags 7 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Mr. Loeff. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing zonder opmer king goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring der af- en overschrijving op de begrooting 1924. 2. Ontslag-aanvrage van den tijde- lijken gemeente-ontvanger, met voorstel van Burg. en Weth Voorzitter. Burgemeester en Wethou ders stellen voor den tijdelijken ge meente-ontvanger op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen. Straks zal nog worden voorgesteld om nog nader terug te komen op het 40 jarig jubileum van genoemden ambtenaar, waarvoor de volgende week een feestvergadering zal worden belegd. W. v. d. Wiel. Is het de bedoeling hem direct te ontslaan. Voorzitter. Met ingang van 15 Mei. In de ontslagaanvrage wijst de heer v. Drunen erop dat hij in October 1924 is benoemd tot tijdelijk gemeente ontvanger en lid van het Burgerlijk Armbestuur. Hij was toen van meening dat die benoeming slechts van zeer tijdelijken aard zou zijn met het oog op de vereeniging van de gemeente Drunen met Elshout Waar deze echter voorloopig nog niet te verwachten is, verzoekt hij per 15 Mei ontslag als gemeente-ontvanger en op een nader te bepalen datum als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Besloten wordt dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. De volgende week zal nader op het 40-jarig jubileum worden teruggekomen. 3 Vaststelling van het bedrag der zekerheid te stellen door den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger met voorstel van Burg. en Weth. Voorzitter. Zooals de heeren weten moet volgens de gemeentewet tevoren het bedrag der zekerheid worden vast gesteld. De gemeentewet eischt als minimum een bedrag gelijk aan ,0 van de gemiddelde jaarontvangsten over de laatste 5 jaren. Deze ontvangsten hebben hier de laatste 5 jaren bedragen f447744, gedeeld door 5 maakt een gemiddelde van f89554. Waar het echter in de lijn ligt dat de ontvangsten zullen stijgen stellen Burg. en Weth. voor de zekerheid op f 10.000 te be palen. Vroeger was dit slechts f5000 of f 6000. De gemeentewet eischt verder dat de zekerheid een overwaarde heeft. Burg. en Weth. stellen voor deze over waarde te doen bedragen 10 °/0 bij stukken als staatschuld-papieren,zoodat de reëele waarde hiervan minstens f 11000 moet zijn en bij daling van den koers moet worden aangevuld, terwijl bij onderpand, dus hypotheek, de overwaarde minstens 20 °/0 moet be dragen. Aldus wordt met algémeene stemmen besloten. 4. Benoeming van een gemeente ontvanger, met voordracht van Burge meester en Wethouders. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om ook thans weer een tijdelijken ontvanger te benoemen. De vereeniging met Elshout is altijd nog hangende, al is zij mijn inziens in korten tijd nog niet te verwachten. Men ziet dat wel met de vereeniging van Vlijmen, Nieuw- kuijk en Haarsteeg hoe lang dat han gende kan blijven. Daarom stellen Burg. en Weth. voor een tijdelijken ontvanger aan te stellen met een aan stelling tot één maand na den datum waarop de vereeniging van gemeenten zal zijn tot stand gekomen met een maximum van 3 jaren. De voordracht van Burg en Weth. luidt: No. 1 J. C. v. d. Velden. No. 2 Th. Vissers. Muskens. Ik vind het niet in .orde. Er had moeten staan „Benoeming van een gemeente-ontvanger, tevens secre taris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Die functies zijn altijd bijeen geweest. Dat zou anders op hoogere uitgaven te staan kunnen komen. Voorzitter. Dat is in geenen deele juist. De raad benoemt geen secretaris- penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Hij benoemt een lid en over de verdeeling der functies in het Armbestuur heeft de raad niets te zeggen. Als wij een lid benoemen bijv de gemeente ontvanger, dan is het nog best mogelijk, dat het Burgerlijk Armbestuur zelf een ander voor secretaris kiest. Wij hebben daar niets in te zeggen. W. v. d. Wiel. Ik moet het ten zeerste betreuren dat aan het verzoek van mij en anderen om een oproeping te plaatsen geen gevolg is gegeven. Dat dit niet gebeurd is, betreur ik ten zeerste, omdat men weet dat er in de gemeente wel 6 of 7 zijn, die gaarne voor die functie van gemeente-ontvanger in aanmerking kwamen. Iedereen had in de gelegenheid .moeten zijn om daarnaar te solliciteeren. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben gemeend geen oproeping te moeten doen omdat het slechts een tijdelijke benoeming is en B. en W. achten de beide op de voordracht staande per sonen de geschiksten daarvoor. Het is slechts voor zeer korten tijd. De raad is echter niet gebonden het advies van Burg. en Weth. te volgen. Bovendien al was er een oproeping geweest dan zou nog de aanbeveling van B. en W. niet anders geweest zijn dan nu. W. v. d. Wiel. Maar we kunnen nu toch moeilijk buiten de voordracht gaan omdat men nu niet weet wie er voor in aanmerking wil komen. Muskens. Als no. 1 staat er nu op de voordracht J. v. d. Velden, werkzaam op de secretarie. Destijds zei U dat daar iemand noodig was die goed met alles op de hoogte was en dat die volop werk zou hebben en nu zou men hem tevens ontvanger willen maken. Voorzitter. Van der Velden heeft aan Burg. en Weth medegedeeld, dat hij die betrekking in zijn vrijen tijd wil waarnemen. Burg. en Weth. achten hem daarvoor geschikt en er is ook geen reden om daar aanmerking op te maken, integendeel, wanneer hij zoo werkzaam wil zijn verdient dat appre ciatie. Wanneer we in bespreking willen treden van de personen was het m. i. beter in geheime vergadering over te gaan. Muskens. Met gesloten vergadering schiet men niets op, want wat daarin behandeld wordt, wordt straks toch op straat verteld, dat is al meer gebleken. Voorzitter. Wanneer U dat weet, dat er iets verteld wordt als er geheim houding is opgelegd, dan kunt U dat bij de politie aangeven, dat is een strafbaar feit. v. Drunen, Zou het niet jammer zijn dat zoo'n postje uit de gemeente gaat, er zijn hier toch zooveel liefhebbers voor. Voorzitter. Ik neem aan dat U bedoelt No. 1 van de voordracht en wanneer dat zoo is, moet ik U opmerken dat v. d. Velden op het oogenblik toch ook een inwoner is, die dezelfde rechten heeft als andere gemeentenaren. Maar ik wensch hier verder niet meer in Ingezonden Mededeelingen. geeft vaak ruwe, beschadigde en leelijk uitziende werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door Purol. appreciatie te treden. W. v. d. Wiel. Nogmaals, het spijt mij zeer dat geen oproeping heeft plaats gehad. Niet dat ik voor den heer Vissers wil pleiten, maar v. d. Velden die nu No. 1 is geplaatst heeft een goed salaris, terwijl de heer Vissers, die volgens Burg. en Weth. er toch ook goed voor geschikt is, reeds zeer lang werkloos is. Ik acht het daarom mijn plicht te stemmen op den heer Vissers. Voorzitter. Ik wil daar niet verder op ingaan, ik zou slechts in herhaling treden. De candidaten zijn mij beiden sympathiek. Ik blijf er dus buiten, de beslissing is aan den raad. We zullen tot stemmen overgaan. Uitgebracht worden 11 stemmen, waarvan 6 op No. 1 J. C. v. d. Velden en 5 op No. 2 Th. Vissers, zoodat de heer J. C. v. d. Velden gekozen is. Voorzitter. Ik zou den raad willen voorstellen om nog in deze vergade ring den heer v. d. Velden te be- eedigen. Straks zal ik het voorstel doen om de volgende week een feest vergadering te houden, bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig ambts jubileum van den secretaris en het 40-jarig jubileum van den ontvanger. Het was dus gewenscht dat-we alsdan uitsluitend voor die feestelijke gele genheid bijeen kwamen en geen verdere zaken te behandelen hadden. De raad kan zich hiermede ver eenigen en men laat den heer v. d. Velden roepen, die wordt beëedigd. 5. Ontslagaanvrage van den secret.- penningm. van het Burgerlijk Armbe stuur met voorstel van Burg. en Weth. Voorzitter. In deze zaak acht ik het beter om straks in geheime vergade ring van een en ander mededeeling te doen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot nadere voorziening in de vacature van secret.-penningm. van het Burgerl. Armbestuur. Besloten alsvoor. 7. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting over 1924. Hierop komen nog 7 honden tot een bedrag van f 14 voor. Wordt aldus vastgesteld. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot onbewoonbaar verklaring van de woning van Th. van Drunen, gemerkt wijk A no. 76. Voorzitter. Ongeveer een jaar ge leden is aan den eigenaar dezer woning een aanschrijving gericht dat hij de woning moest laten veranderen omdat zij niet meer aan de bepalingen voldeed. Een termijn werd aangegeven binnen welken deze verandering moe§t zijn aangebracht. Bij het verstrijken van dien termijn blijkt hieraan nog niet te zijn voldaan. Nu heeft de gezondheids-commissie en schrijven gericht, waarin zij den raad in overweging geeft om de woning onbewoonbaar te verklaren. We moeten binnen 6 weken onze zienswijze kenbaar maken. Het staat den raad vrij om al of niet tot onbe woonbaar verklaring over te gaan, maar van het besluit kan de gezond heids-commissie in beroep gaan. Mijn inziens voldoet die woning absoluut niet meer, alles moet in één kamer gebeuren en de eigenaar wil er niets aan laten veranderen. Bovendien is er thans ook een woning van de bouw vereeniging beschikbaar. W. v. d. Wiel. Juist omdat er een woning van de bouwvereeniging be schikbaar is moet die woning onbe woonbaar worden verklaard, dus niet vanwege de gezondheidscommissie. De heer A. v. d. Wiel is tot 4 maal toe bij dien huurder geweest om hem die woning van de bouwvereeniging te verhuren en dat wil de man heel graag doen maar hij kan het niet betalen. Eerst sprak v. d. Wiel over een huur van f2 80, later was het f2 60, maar de man heeft telkens verklaard dat hij van f 18 per week met vrouw en 4 kinderen, onmogelijk die huur kan verwonen. Bovendien werkt hij op het oogenblik slechts met halve dagen en er bestaat alle kans dat hij binnenkort heelemaal werkloos wordt, en dan zal het Arm bestuur of de gemeente moeten helpen. Als men die woning onbewoonbaar wil verklaren, dan mag men toch dat hok over den dijk, waar ze met 9 kinderen in zitten te huizen, zeker wel het eerst nemen. Voorzitter. Wat U daar zegt aan het adres van den heer A. v. d. Wiel doet hier niets ter zake, evenmin als het feit dat die menschen misschien ten laste van de gemeente of het Armbestuur zouden komen. Wat die tent (U heeft het een „hok" genoemd) betreft, dat vinden wij zelf ook een noodtoestand, maar de man heeft het zelf gewild en wij doen alle mogelijke moeiten om daar een einde aan te maken, er wordt genoeg naar uitge keken om ze hier of elders onder te brengen. Al zouden de bewoners van het huis van Th. v. Drunen mogelijk ook ten laste van gemeente of armbestuur komen, dan mag dat m.i. nog geen motief zijn om ze in zoo'n woning te laten zitten, het blijft een intense behoefte. De raad moet evenwel be slissen en kan aan den bewoner nog 6 maanden tijd geven om naar een andere woning uit te zien. De heer W. v. d. Wiel stelt de zaak anders voor, doch wij handelen juist geheel in het belang van dat gezin. W. v. d. Wiel. Maar niemand zal mij toch ontkennen dat die man van f 18 geen huur van f 2.60 kan gaan verwonen. A. v. d. Wiel. Mag ik eens even antwoorden op hetgeen de heer W. v. d. Wiel zooal heeft aangevoerd. Bedoelde woning was een jaar geleden al in zulk een toestand dat ze moest wor den afgekeurd, tenzij van Drunen ze wou laten veranderen. Dat heeft hij nooit gedaan en zij verkeert nu in zoo'n desolaten toestand dat het geen woning meer is. Wat het gezegde betreft dat ik er 4 keer zou zijn ge weest, daar is absoluut niets van aan, ik ben er niet ééns geweest. Die man W. v. d. Wiel. U bent er wel ge weest en met v. d. Geld Voorzitter (hamerend). U moet iemand niet in de rede vallen, de heer A v. d. Wiel is aan het woord. A. v. d. Wiel. Die man is zelf een paar keer bij me geweest over een woning van. de bouwvereeniging en ik heb toen gesproken over een huur van f 2.65. Maar hij zei dat hij er graag een schuurtje bij had en vroeg of daar iets op gevonden kon worden. Ik heb hem toen gezegd, dat wij zouden probeeren hem ter wille te zijn. Zooals hij zeide zou hij wel een huur van f 2.25 kunnen verwonen, maar wij meenden, waar wij nu een goede woning voor hem beschikbaar hadden, dat voor hem die paar centen toch >een bezwaar mochten zijn. De heele Raad zal het toch met me eens zijn dat zooals hij nu woont het een on- ïoudbare toestand is Maar nog eens, ik ben geen 4 keer bij die man ge weest, wel heb ik hem 2 maal bij mij gehad. Voorzitter. We moeten aannemen dat hetgeen de heer A. v. d. Wiel zegt de waarheid is, we hebben geen enkele reden om daaraan te twijfelen, te meer daar hij zelf de betrokken persoon is, terwijl de heer W. v. d. Wiel het van anderen heeft moeten vernemen. Ik wil daarmee niet zeggen dat ik hetgeen de heer W. v. d. Wiel zegt, in twijfel trek; ik neem aan dat men het hem ook wel zoo verteld zal hebben W. v. d Wiel. Ik heb al dikwijls ondervonden dat ze tegen „ja" „neen" zeggen. Ook nu weet ik zeker dat hij er wel geweest is. A. v. d. Wiel. Nogmaals, ik zit hier geen leugens te verkoopen. 't Is de waarheid, ik ben W. v. d. Wiel. Hij zegt zelf Voorzitter (hamerend). U moet iemand niet telkens in de rede vallen. Laten wij die kwestie toch buiten beschou wing laten. Of hij er al of niet geweest is doet hier niets ter zake, dat kan W. v. d. Wiel. Hij zelf zegt toch dat hij de woning bezichtigd heeft en dat ze er zoo slecht uitziet, dus moet hij er toch geweest zijn. Voorzitter. U heeft gezegd dat hij er 4 keer zou zijn geweest om hem die woning van de bouwvereeniging te verhuren, dat is heel Iets anders dan dat de heer A. v. d. Wiel er ge weest is om als lid van de Gezond heidscommissie een en ander te be zichtigen. Van Halder. Ik kan het niet precies beoordeelen, het is best mogelijk dat de man geen f 2.65 kan verwonen. Het gaat hier nu echter over de kwestie of die woning onbewoonbaar is of niet en dan vind ik dat ze onbewoonbaar is. Voorzitter. Burg en Weth. stellen voor om met een termijn van 6 maan den de woning onbewoonbaar te ver klaren. In omvraag gebracht wordt dit voor stel aangenomen met 8 stemmen vóór, 1 tegen en 2 buiten stemming. Vóór stemden de heeren v. Halder, Klerx, Brok, Pijnenburg, v. Huiten, Elshout, A. v. d. Wiel en v. Speijk. Tegen de heer W. v. d. Wiel, terwijl de heeren Muskens en v. Drunen buiten stemming wenschten te blijven. De Voorzitter deelt mede, dat van J. H. Velthuizen, schilder alhier, een schrijven is ingekomen, dat te laat in kwam om nog in de vergadering van Burg. en Weth. te behandelen Adres sant heeft destijds toestemming ge kregen om een houten loods te bouwen, met de bepaling dat hij 6 Meter van de straat zou blijven. Ofschoon hij daartoe opdracht had gegeven bij het bouwen, is adressant thans gebleken, dat de loods slechts 5 tot 5'/a Meter er af staat. Waar verplaatsing voor hem groote kosten zou meebrengen en de loods z.i. geen belemmeringen aan het verkeer in den weg legt, vraagt adressant ze aldus te mogen laten staan. Voorzitter. Ik ben persoonlijk een en ander gaan bezichtigen en m.i. levert de plaatsing geen nadeel op voor het verkeer. Persoonlijk stel ik dus voor hem vergunning te verleenen onder voorwaarde dat het verkeer er nooit door belemmerd zal worden en de Raad dus altijd nog gelegenheid zal hebben er op terug te komen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter doet nog mededeeling van de gunstige condities waarop de gemeente in rekening courant verhou ding staat met de Bank van Nederl. Gemeenten. Deze berekent eene debet rente van 4l/a °/o en een creditrente van 21 /2 °/ohetgeen men bij geen enkele particuliere bank kan krijgen. De heer v. Drunen wijst nog op den treurigen toestand van de afwatering Destijds hebben Nieuwkuijk en Vlijmen dien sloot goed schoon gemaakt, maar nu loopt de vaart weer over en kan het water niet lossen. Terwijl Vlijmen met zijn veel lager gelegen landerijen geen last hebben, heeft Drunen, waar het land hooger ligt, zeer veel last van dat water. Hij vraagt of Nieuwkuijk en Vlijmen niet verplicht kunnen wor den om die afwatering schoon te houden. De Voorzitter zegt dat zulks thans niet gebeuren kan bij hoog water, dan moet het droog zijn. Spr. is zelf ter plaatse geweest en heeft o.a. met den burgemeester van Nieuwkuijk besproken om den duiker tusschen Nieuwkuijk en Cromvoirt te veranderen in een sluisje. Zeer uitvoerig zet spr. verder uiteen hoe deze afwateringsgeschiedenis in elkaar zit Drunen heeft een geheel andere afwatering dan Vlijmen. Het staat ook niet vast dat Nieuwkuijk en Vlijmen verplicht zijn om die sloot schoon te houden. In het Waterschap „De Bossche Sloot" zal spr. de ver schillende belangen van Drunen naar voren brengen. Spr. wijst er ten slotte op dat genoemd waterschap in geenen deele aan de verwachtingen heeft be antwoord. De heer v Drunen geeft in over weging om Nieuwkuijk en Vlijmen te vragen hem nog eens schoon te maken. De voorzitter zal die gemeenten vragen of ze zoo vriendelijk willen zijn, aangezien, zooals hij reeds heeft op gemerkt, het nog niet is uitgemaakt of die gemeenten tot onderhoud ver plicht zijn. v. Drunen. Dan had ik nog iets. Bij de werkverschaffing is zoo wat altijd werkzaam zekeren Nelissen. Van dien man heb ik al vaak last gehad. Als ik op het land werk, komt hij praten over de gemeente-politiek, over het weigeren van de garantie voor de Tentoonstelling te Waalwijk, over de subsidie voor den stier, enz. Overal weet hij wat van te zeggen. Ik geloof dat hij zoo wat altijd door aan de steunregeling of werkverschaffing is. Voorzitter. Hij is niet aan de steun regeling of werkverschaffing want die bestaan op het oogenblik niet. De kwestie is dat hij een werk heeft ge kregen omdat hij werkloos was en er wel voor geschikt was. 't Is echter maar een tijdelijk werk en hij ontvangt er ook niet zooveel voor als een ander. Nu is het wel onverstandig van hem om daar de gemeentepolitiek verder uit te spinnen, maar men kan er niets aan doen, iedereen is vrij critiek daarop uit te oefenen mits deze nietbeleedi- gend is. v. Drunen. Maar hij doet dat onder zijn werkuren. Voorzitter Dat is wat anders, daar zal ik op laten letten. Hierna schorst de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad in geheime zitting over. Al heeft de edelachtb. heer W. v. de "Wiel indertijd geschreven dat hij in de bewuste raadsvergadering niet gesproken heeft over de tentoonstelling 1903 te Waalwijk, zoodat ons verslag ten deze niet geheel juist werd ge noemd, hij heeft het toch niet aange durfd te protesteeren tegen de officieele notulen, die geheel gelijkluidend waren aan ons verslag, om de doodeenvoudige reden natuurlijk, dat hij volkomen wist dat ons verslag en de notulen het door hem gesprokene juist weergeven. Evenmin heeft hij getracht zijne laster lijke aantijgingen waar te maken, omdat zulks onmogelijk was, noch heeft hij den moed gehad, als een man, zijn verdachtmakingen of beschuldigingen te herroepen. Tot zoolang blijft hij dus aan den publieken schandpaal als een edelachtb. leugenaar en lasteraar. RED. WASPIK. Met Pinksteren hopen een drietal onzer oud-dorpsgenooten de HoogEerw. heer Van Son, Deken, ka nunnik te Nijmegen, de ZeerEerw. heer J. de Winter, pastoor te Mierlo en de ZeerEerw. heer J. Kamp, pastoor te Zijtaart, hun 40-jarig priesterfeest te vieren Ongetwijfeld zal het den hoog- geachten jubilarissen dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. As Zondag zal de Maria-veree- niging eene algemeene ledenvergade ring houden. Getracht zal worden deze vereeniging, die tot heden een kwij nend bestaan leidde, opnieuw te doen opbloeien. Bij publieke aanbesteding van een winkelhuis met woonhuis en slachtplaats voor rekening van den heer P. A. Ruitenberg alhier, bouw kundige de heer D. Boer Sr. te's Gra venmoer, werd ingeschreven als volgt Gebrs. Boom, Raamsdonk f 9600 G. Roovers, Waspik f 9465 Am. de Graauw, Waspik f 8543 P. de Graauw, f 7575 Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. RAAMSDONK. Naar we uit goede bron vernemen bestaan er plannen om de los- en laadplaats bij het station belangrijk te vergrooten, dit door het toegenomen goederenvervoer in de laatste jaren. Voor de kynologie komt steeds meer belangstelling. Deze maand tra- den weer eenige nieuwe leden toe, Voor de tentoonstelling zijn door par ticulieren reeds eenige mooie prijzen beschikbaar gesteld. De Jonge boerenstand heeft plan dezen zomer weereen concours hip pique te geven. De kermis wordt dit jaar gehouden van 26 Juli tot 2 Augustus. De vorige maand werden op het Veer niet minder dan tachtig woningen aan de waterleiding aangesloten. Voor deze gemeente worden op 26 Mei te Zevenbergen en te Waalwijk tijdens de groote tentoonstelling in Augustus premiekeuringen gehouden voor merriën en hengsten. Alsdan zijn kostbare prijzen beschikbaar gesteld. Volgende week Maandag, geeft het tooneelgezelschap van Piet Vink. een uitvoering in de zaal van hotel Hilhorst.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3