SE UW Villi HET «EN Voor de Olympiade. Asthma iroop DERDE BLAD. Noord-Braband Mij. van Ver zekering op 't Leven Waalwijk f 100.- Kegelciub „Hannibal f 25.- „De Echo van het Zuiden" f 15.- Voetbalclub W.S.C. f 10.- Tennisclub „Tioltib" f 10.- Kegelclub „Semper Laeti" f 10.- Wie volgt Waar zooveel enthousiasten werden gehoord, mogen we ook verwachten dat de daden dien overeenkomstig zijn en verwachten wij uit Waalwijk en de Langstraat nog vele giften. Niet te lang de kat uit den boom kijken PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 Mei 1925. De jaarlijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden zal plaats hebben op Dinsdag 19 Mei 1925 des voor middags Wij durven deze collecte, bestemd om den behoeftigen Nederlandschen oud millitair den levensavond te ver lichten en te verhelderen, gaarne aanbevelen. Het eerste ongeval, gelukkig niet van ernstigen aard, kwam Woens dag bij den kerkbouw voor. Bij het afbreken der steigers in de kerk, viel een zware balk naar beneden en kreeg de arbeider v. W. deze op de heup. Hij schaafde zoo langs het lichaam, dat de kleeren geheel werden afgescheurd. De man leed veel pijn, hoewel de kwetsuren niet van ernstigen aard waren. Met ingenomenheid vernemen we, dat het percentage van den H. O. in onze gemeente weer lager zal kunnen worden, nl. van ruim 3 op 2.6 pCt. en daardoor de belasting opnieuw aanzienlijk wordt verminderd. Met groote belangstelling ver nemen wij dat in de R.K. Kliniek van 't Wit-Gele Kruis reeds eenige operaties zijn geschiedt nl. een breuk en een blindedarm-operatie door dr. H. G. Langemeijer en beide met een uitstekend succes. Een hernieuwd bewijs van hoeveel nut een operatie-kamer enz. voor onze gemeente en omgeving zou zijn. In aansluiting op ons bericht omtrent het 60 jarig bestaan der H. Familie, deelen wij nog mede, dat alsnog vanaf de oprichting lid zijn de heeren Johannes v. Bokhoven, Nicolaas Maaijwee en Adrianus Du- quesnoij (Parochie O. L. Vr.). Deze zijn steeds zeer trouwe leden geweest, al belet ouderdom of gezondheid hen thans steeds bij de oefeningen tegen woordig te zijn. De tijd van de herdenking van dit jubileum in de H. Familie is met November, als wanneer de opdracht plaats had. In de groote tentoonstelling komt hoe langer hoe meer teekening. De gebouwen schieten zeer goed op, verschillende hallen naderen hun voltooiing. Het geheel geeft een reusachtig gezicht, waarvan we ter gelegenertijd eenige foto's hopen te publiceeren. Weldra zal begonnen worden met den tuin-aanleg, elec- triciteit (kracht- en feestverlichting). Ook de kermis is in stadium, dat de aanbesteding weldra zal plaats hebben. Ook aan de andere vermakelijkheden als voetbal- en athletiek-wedstrijden, concours-hippique, auto- en motor wedstrijden, paardenkeuringen, hard draverijen, worden alle zorgen be steed, zoodat ook op dit gebied het beste kan worden verwacht. De indeeling en loting der stands zal spoedig plaats hebben, zoodat op elk gebied groote bedrijvigheid heerscht voor dit grootsche werk. Speciaal het huisvestings-comité heeft groot succes met haar oproep aan de ingezetenen, de medewerking is ook hier uitstekend te noemen. Tot nu beschikt het comité bij particulieren over 170 kamers met 200 bedden. Voor inlichtingen betreffende het exposeeren van maatschoeisel leest— klaarwerk. leesten e.a. voor de maat schoenmakerij heeft men zich uitslui tend te wenden tot den Secretaris van het Comité voor de Maatschoenma— kerij van de Internationale Tentoon stelling Waalwijk 1925, den heer Friso Huijkman, Bilderdijkstraat 98, den Haag Werd in Febr. j. 1. de invoer van schoenwerk in ons land aangege ven op 227.733 paar a f 517.000, die van Maart waarvan de statistiek thans, vrij Iaat, verschenen is heeft 245.600 paar a f 643.000 bedragen, waardoor de gemiddelde invoer van het laatste halfjaar '24 met 25°/0 over schreden is. De vermeerderde invoer geldt wat parental betreft uitsluitend stofschoeiselnaar de waarde komt de toename geheel op rekening van het lederen werk, waarvan de invoer tegenover Februari met 31.905 paren teruggegaan is, doch niettemin de Mier Komi uan riog voor sioiscuoeueii een waardevermeerdering van f47.000 bij, waardoor het surplus boven Febru ari totaal f 126 000 uitmaakt. (Rubber schoenen er buiten gelaten) De uitvoer is evenzoo den verkeerden kant uitgegaan. Hij bedroeg in Maart 17.844 paar lederen en stoffen schoen werk ter waarde van f 105.000 tegen 29,992 paar a f 199 000 in Febr. j.l. Dit zou om dezen tijd te begrijpen zijn, indien de schoenindustrie met orders voor 't binnenland overladen was. doch waar zulks helaas niet het geval is, drukt het manco aan export dubbel. Rekenen we den uitslag over het geheele eerste kwartaal na, dan staat de import met 677.490 paar ter waarde van-f 1,646 000 tegenover een export van 73.516 paar a f456 000. Naar parental bedraagt alzoo de export bijna ll°/0. naar de waarde ruim 27°/0 van den invoer. In het eerste kwartaal 1924 (toen er invoerbeperking bestond) was de invoer 493.193 paar a f 1.116 0C0, de uitvoer 119 533 paar a f 492.000 Vrijdag herdachten de heeren J. Trimbach en A. v. d. Ven den dag waarop ze voor 25 jaar geleden als lid van het R.K. Zangkoor van de parochie St. Jan Baptist werden aan genomen. De jubilarissen werden door het bestuur gecomplimenteerd, terwijl deze zeldzame gebeurtenis met de St. Ceciliafeesten feestelijk zal worden herdacht. N- V. E. W. Klijberg—Pernot's Stoomschoenenfabriek „Hollandia". Aan het verslag over het boekjaar 1924 der N. V. E. W. KlijbergPernot's Stoomschoenenfabriek Hollandia ont- leenen wij Zooals reeds door ons in het jaarver slag 1923 werd medegedeeld, was het resultaat over de eerste drie maanden van het boekjaar 1924, ondanks de hooge kosten verbonden aan de snelle uitbreiding, bevredigend. Het resultaat over het tweede kwartaal was zelfs zeer goed te noemen. Als gevolg van een slecht zomersei zoen werd het resultaat over het derde kwartaal minder gunstig. Tengevolge van den slechten ver koop gedurende de zomermaanden kwamen herfstorders slechts matig binnen, zoodal in afwijking met vorige jaren, reeds zeer vroeg begonnen moest worden met hel vervaardigen der voor jaarsorders, die eerst in begin 1925 worden afgeleverd. De verzendingen en de daarmede verband houdende wins ten, waren dus gedurende het laatste kwartaal buitengewoon gering. Over het eindresultaat echter kun nen wij tevreden zijn. Na ruime af schrijvingen, meenen wij te mogen voorstellen, behalve de 3 pCt. achter stallig dividend op de cum. pref. aan- deelen, reeds in den loop van dit jaar uitgekeerd, nog (i pCt uit te keeren op de cum. pref. aandeden en 5 pCt. op de gewone aandeden. Wij achten het wenschelijk, het daar na resteerende winstsaldo ad 12.722 te bestemmen voor afschrijving op „deelname in andere ondernemingen". De Schoenindustrie wordt meer en meer Seizoenindustrie en daarmede ge heel afhankelijk van het weder. Na een slechten zomer volgde een slechte, veel te zachte winter. Zooals wij reeds boven toelichten, moest einde 1924 te vroegtijdig begon nen worden met hel uitvoeren der voorjaarsorders. Dit, en mede de slech te verkoop gedurende het winterseizoen waren oorzaak, dat reeds in begin van 1925 de voorjaarsorders geheel waren uitgevoerd, met als gevolg eenige stag natie in het bedrijf. Eerst nadat de verkoop bij de winkeliers geheel zal zijn aangevangen, seizoen Paschen en Pinksteren mag eenige opleving worden verwacht. De huidige inzinking behoeft echter gelukkig niet aan abnormale oorzaken Ie worden toegeschreven, doch is 'n on gunstig gevolg van een toevallige sa menloop van omstandigheden, n.l. twee opvolgend slechte seizoenen. Wij meenen dan ook, ons voor de toekomst niet te zeer te moeten veront rusten en verwachten, buitengewone omstandigheden voor behouden, een spoedig herstel- Op goede gronden ne men wij aan, dat de export, in 1924 weer voor het eerst mogelijk geworden, gedurende het jaar 1925 belangrijk zal toenemen. De winst- en verliesrekening per 31 December 1924 staat debet voor: af schrijvingen: kosten van kapitaaluit breiding 7305, huis A'dam 3000, du- bieuse vorderingen 6409, fabriek A 27,475, fabriek B 14.450, interest 16.891, dividend- en tantièmebelas ting 3276, diversen 306, saldo winst 63.622 en crediet voor: winst fabrie ken 138,70 huur-opbrengst hui zen (na aftrek onderhoud etc.) 3868 (1111). De balans vermeldt als activa: vaste goederen en inventaris 345,421, voorraden 596,030, vorderingen 407.506, vreemd geld 13, effecten en deelname in andere ondernemingen 34.048, kas 1497, vooruitbetaalde as surantiepremie, inetrest etc. 7043, kosten van kapitaaluitbreiding 7305, en als passiva: gewoon aandeelenkapi- laal 415.000 cum. pref- aandeelenka pitaal 335.000, statutaire reserve 1063, reserve dub. debiteuren 11.866 kassiers, hypotheek, deposito 365.354 crediteuren 205.275, nog te betalen Dezer dagen is op den spits van den 65-meter hoogen toren der nieuwe kerk van St. Jan Baptist de weerhaan geplaaist. Dit „Haantje- dat wij allen in de toekomst zoo vaak zullen raadplegen heeft een omvang van 1 Meter bij 0.75 Meter Volgende week zal ook het kruis op den grooten koepel geplaatst wor den. Wanneer men weet dat dit kruis een gewicht heeft van l'/2 ton en ongeveer 6'/2 Meter groot is, kan men nagaan dat het plaatsen hiervan een heel karweitje is. Steeds meer nadert deze majestueuse Godstempel zijne voltooiing. Het koepelgewelf is thans geheel gesloten en het steigerwerk dat daar onder geplaatst is, gaat er deze week uit. De beton ondervloer is reeds 1 grootendeels gelegd, terwijl men Maan dag ook met het zetten van glas in lood een aanvang maakt. Wij willen het publiek in verband met bovenstaande nog even er op wijzen dat het absoluut verboden is om zonder vergunning van de op zichters op het werkterrein van de kerk te komen of wat den laatsten tijd herhaaldelijk voorkwam den toren te beklimmen. Tegen verschillende per sonen die zulks zonder vergunning gedaan hebben is deze week proces verbaal opgemaakt. De ZeerEerw. heer Buijs, pastoor der parochie van O. L Vrouw alhier, is Donderdag in goeden welstand van zijne reis naar Rome en 't H. Land teruggekeerd. De heer J. Spijkerman, directeur van de Rijkskweekschool te Breda, neemt tegen 1 September om gezond heidsredenen eervol ontslag als zoo danig. Wij vestigen nogmaals de aan dacht van het publiek op de laatste uitvoering in dit seizoen die de Liedertafel „Oefening en Vermaak" a.s. Maandag in Musis Sacrum geeft. Het is een prachtig programma, waaronder we noemen „Hymne" van de Vliegh en „Vrede" van Hol. Als we verder mededeelen dat het Waal- wijks Symphonie orkest zijne me dewerking verleent ter begeleiding van 't groote koorwerk van Hol, daarenboven nog een prachtig extra nummer geeft, de heeren Wilmont en A Kooien de soli zingen, dan gelooven we dat ons a.s. Maandag een schit terend concert te wachten staat, waarop terecht een bijzonder druk bezoek mag worden verwacht, ten eerste om de muziek zelf. ten tweede als blijk aller belangstelling. Plaatsbespreking moet plaats hebben- Zondag van 1—2 uur in Musis Sacrum. Ter gelegenheid van het Muziek concours dat op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) te Zevenbergen zal worden gehouden, zal op dien datum een extra-trein loopen van Dordrecht naar Zevenbergen. Vertrek Dordrecht 11.15 uur, vertrek Lage-Zwaluwe 11.40, aankomst Zevenbergen 11.49 uur. Reizigers uit de Langstraat, welke met trein 1142 te Lage-Zwaluwe aankomen, kunnen aldaar op dezen extra-trein overgaan. Gezelschappen en alleenreizenden die van deze trein zullen gebruik maken, worden verzocht hiervan tijdig mededeeling te willen doen aan de betr. stations. Rijksvakschool. Winter avondcursussen (Slot.) Bovenwerkajdeeling. Ook hier valt voor de bovenwerk- afdeelingen niet veel te vermelden, alleen, dat de modelleur bij het patro- nenmaken moet zorgen, dat het pand achter voor de contrefort iets ingehaald wordt en de voering zoo veel ruimer is, als het pand minder gemaakt is. In de stikkerij moet men er op letten, de voering geheel los te laten, dus het stiksel waarmede de voorst is opgestikt niet door de voering. Onderwerkafdeeling. Voor omgekeerd schoenwerk moet een prima zool gesneden worden, liefst van zeer licht en soepel zooi leder. Het groeven der zolen is een moeilijk werk en moet zeer nauw keurig gebeuren, de onderlinge afstand tusschen de groeven moet minstens 4 a 5 mM. bedragen, daar hij anders bij het naaien licht afscheurt. De afstand der groeven van den kant regelt zich naar het soort kant, dat men aan den schoen maakt, doch zal in het hol altijd iets minder zijn dan voor aan den zool. Zwikkerij. Het eerste wat hier te doen valt is de zool op den leest bevestigen. Hierbij moet er voor gezorgd worden, dat de zool overal goed tegen den leest sluit. Daarna worden de groeven geopend, de schacht gekeerd en contrefort en stijve neus ingebracht. Zijn we zoover gereed, dan kan met overhalen en zwikken begonnen worden. Dit ge schiedt nog uitsluitend met de hand. Bij het overhalen moet men er op letten, dat de schoen recht gehouden wordt en niet te hard naar voren getrokken wordt. Zeer veel aanbeveling verdient het 2 soorten leesten te gebruiken. Men pint ze op leesten met breede hiel en neus en brengt er als ze gekeerd zijn, een leest in met smallere hiel en neus, dat dient omdat de contrefort en neus bij het keeren binnen in den schoen is gekomen en zou men nu dezelfde leest er weer in doen, als waarop hij gepind is, dan wordt de schoen uit elkaar gewrongen. Men kan ook met een halve nummer kleiner volstaan, maar dit is niet zoo goed. Zijn de schoenen gezwikt, dan worden ze eerst genaaid. Hierbij moet men er vooral voor zorgen, dat de naad goed en gelijkmatig onder in de groef ligt daar de zool als hij ongelijk genaaid is, na het keeren onmogelijk vlak tegen het overleder kan sluiten. Na het naaien wordt het overtollige overleder weggeknipt, de groeven met een houten hamer dicht geklopt, uit geleest en gekeerd op een speciale machine. Daarna wordt hij weer op de leest gebracht en goed in zijn model geklopt en de zool op eenspecialeglattmachine geglet, waarna men den schoen goed laat drogen. Vervolgens wordt de voering vast geplakt, de cambreur erin gebracht en een dun, liefst croüte, inleg zooltje ingebracht. (Ook papier wordt wel gebruikt, dat de schoen allicht te stijf maakt). Nu wordt geschrooid en ge schuurd, de hakken gezet, enz. Houtenhakkenzetten. Het eerste wat hier te doen valt is de hakken in den boord bijschuren en het hakbekleeden. Hierbij wordt eerst de hak en het overleder met cementlijm bestreken, waarna het leder over den hak getrokken wordt en met pinnetjes aan de voorkant vastgezet, welke weer verwijderd worden als alles droog is. Het overleder moet goed in de rek gesneden zijn. Zijn de hakken overtrokken, dan volgt het hakzetten. Vooraf dient opgemerkt, dat bij Louis XV-hakken de zolen van te voren aan het achtereinde van den zool in het model gestanst zijn, zoo dat hij juist tegen het front van den hak past en dun weg geplit is. De dikte bedraagt hoogstens 2 cM. Het hakkenzetten geschiedt met de hakkenopnagelmachine. Hierbij moet men er goed opletten, dat de hak recht onder den schoen komt. Is dat gebeurd, dan wordt het front van den hak en het uiteinde van de zool, dat tegen den hak op moet komen, met Agolijm of houtlijm bestreken, waarna de schoen op een speciaal hiervoor vervaardigde pers komt met rubber blokken, die het leder overal tegen den hak drukken. Men laat hem zoo een tijd staan totdat de lijm droog is, hetgeen bij Ago in ongeveer twintig minuten het geval is. (De D.V.S.G. levert hiervoor o.a. wel zeer geschikte persen). Vervolgens wordt de achterlap erop gebracht, dat het beste gebeurt met schroefjes, waarna men met het bij- schrooien, schuren en uitpoetsen van hakfront en achterlap beginnen kan. Hiermede ben ik aan het eind van de beschrijving van dezen zeer leer- zamen en interessanten cursus ge komen en hoop daarvan een duidelijk beeld gegeven te hebben. Een oud-leerling der Rijksschool voor Leerlooiersen Schoenmakers te Waalwijk. Rijksteloondienst. Vervallen aan sluitingen Telefoonnummer 127 G. C. van der Hbijden, voerman Grootestraat 96, Waalwijk. Telefoonnvmmer 110 Gebrs v. d. Meerakker, Schoenfabriek en Leder- handel, Grootestraat Waalwijk. Onder no. 71 is aangesloten bij de Rijkstelefoon J. van Engelen—Staal Stationstraat, te veranderen in L. v. Engelen. Wij geven hieronder een staatje van den belastingdruk van eenige ge meenten in onze omgeving. Kolom 1 geeft aan het bedrag bij een gewoon Inkomen van f 1000, kolom 2 van f2000 en kolom 3 van f5000 voor gehuwden met twee kinderen. Almkerk 7 42.193. Aedel 5— 35.— 171— Drunen 8.48.— 191.— Dussen 10.— 60.256 Eethen 1050 70.50 273.50 Giessen 33 50 118.50 419.50 's Gravemoer 17.57 200 Hedikhulzen 16 50 60 75 273 60 Herpt en Bern 12 48 64 48 301 92 Heusden 2 6 7 2 0 855 98.7 L5 NieuwkuiJk 16.50 60.75 282.30 vjaaneusaen au l 92 Raamidonk 4.20 34.20 170.20 Rijsw^k 37.— 137. 483.— Sprang Capelle 775 52.87 245 395 Veen 25 50 85.50 288.50 Vlijmen 10 92 69.81 340.21 Waalwijk 10.71 50.96 213.71 Waspik 7.— 47.- 213.— Werkendam 9.- 49.— 215.— de Werken en Sleeuwijk 25.— 105. 391.— Wijk en Aalburg 5.75 77 46 374.30 Woodrlchera 15.80 72 80 289 80 AKKER'a §DRUNEN, 13 Mei, De Coöperatie ve Verbruikersvereeniging „Ons Belang heeft gisteren vergaderd ter bespreking van den toestand, waarin de coöpera tie zich bevindt, Het bestuur had re denen o,a. het niet rendeerend werken der bakkerij, voor te stellen de zaak niet voort te zetten Dit voorstel werd van alle kanten bekeken, doch er kon geen besluit worden genomen daar het vereischte aantaMeden niet te genwoordig was. Tegen a,s, Zondag wordt een nieuwe vergadering uitge schreven waarin de stemming over liquidatie of voorlzetting der coöpe ratie zal plaats hebben. Op Dinsdag 19 Mei half acht wordt tn de Meisjescongregratie een vergadering der pluimveevereeniging gehouden, waarop door een pluim— veeteeltconsulent een inleiding zal worden gehouden over het opfokken van kuikens. NIEUWKUIjK. Naar wij met zeker heid vernemen, zal spoedig worden overgegaan tot het bouwen van een patronaat alhier. Op het terrein van het oude kerkhof zal het gebouw worden opgericht met de daarvoor benoodigde localiteiten. Met de plannen, welke reeds door Z D. H. Mgr. A. F. Diepen zijn goed gekeurd, is men bereids in onderhan deling met den architect. Evenals in zoovele andere streken richten ook hier naar we vernemen de emelten aan land- en tuinbouwgewassen groote schade aan. Bij verschillende tuinders wordt dan ook het afdoend bestrijdingsmiddel nl. het inspuiten met Parijsch groen toegepast. De reeds ep meerdere plaatsen voorgekomen vreemdsoortige ziekte (de z.g. kopziekte) onder het vee welke ziekte gepaard gaat met neusbloeden, is ook hier waargenomen. Bij den landbouwer M. v. d. Ven zullen voor deze ziekte twee runderen afgemaakt worden. In haar jongste gehouden verga dering van de Burgerwacht werd tot commandant benoemd de heer Harme- ling alhier. SPRANG-CAPELLE. (Voorm. Sprang.) A.s Zondag des voorm 9 30 uur en des nam. 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk in den Dienst des Woords voor te gaan de WelEd. Heer Delleman, candidaat tot den H. Dienst te Amster dam. In den ouderdom van 97 jaar is Donderdagmorgen alhier overleden de heer T. van Dongen, v. D. was de oudste inwoner van Sprang-Capelle. Vanwege de directie der gasfabriek wordt den inwoners verzocht, de hoofd kranen der gasleidingen te sluiten ter voorkoming van ongelukken, in de nachten van Maandag op Dinsdag en Dinsdag op Woensdag a.s. van des avonds 11 uur tot des morgens 3 uur. GEERTRUIDENBERG. Zondag a.s. geeft de harmonie „de Eendracht" uit R'veer, alhier een concert op het Marktplein. In de Evangelisatie zal Zondag a.s. optreden ds. Jonkers uit Waspik. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a s. optreden ds. Koster. In de Ger. Kerk hoopt Zondag a s. te half tien en 3 uur op te treden dhr. Hotrop uit Zandvoort. De jeugdige van H. welke in een der boomen in 't bolwerk een nestje wilde uithalen, viel toen hij pl.m 4 M. hoog zat naar omlaag. Gelukkig kwam hij er met een enkelverstuiking af. Een waarschuwend voorbeeld voor andere nestjeszoekers. Onze stadgenooten du Pont en P. Smolders, legden met goed gevolg ,i iiuu, umciucciu uimenu ge wone aandeelen 50, dividend 1924; 6 pCt. cum. pref. aand. 20.100, 5 pCt. gew- aandeelen 20.750. umgenecrue scnoen neei veei geiegen. daar er in een slecht gezwikten schoen als er de leest uit is, geen stand te houden is. hij plooit en trekt in elkaar. Hij mag vooral niet te strak opgepind worden, ook moet er vooral voor gezorgd worden, dat men de tacks niet door den zool heen slaat, daar die gaatjes altijd zichtbaar blijven. Gezwikte schoenen moeten direct gekeerd en weer op den leest gebracht worden, ze mogen bijv. geen nacht blijven liggen Daarom wordt op veel fabrieken, waar veel omgekeerd werk gemaakt wordt, door de zwikkerij een half uur vroeger begonnen en een half uur vroeger geëindigd. 1Z.48 04. IX gaat gepaard met verschillende verschijnselenbenauwdheid, kort-; ademigheid, beklemdheid op de borst bij de minste inspanning. Akker's Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis, keelpijn. Alom verkrijgbaar in koken van 230 gram 1.50 5 50 gram ƒ2.75 en 1000 gram 4.50

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9