verwacht. De opzichter, het schijnt, zegt de Voorzitter, dat een opzicnter van de S S. heel veel heeft te zeggen, zeide me mondeling aan, dat de boomen moeten worden gerooid ofwel dat het anders f 100 kost benevens eenige recognitie. Vroeger was al f140 ge vraagd. Later is van een ingenieur een brief ontvangen, waarin wordt gezegd dat men de boomen kan laten staan tegen een jaarlijksche vergoeding van f45. Dat moest het kosten omdat het uitzicht over den overweg aldaar door de boomen wordt belemmerd tenge volge waarvan deze nu moet worden bewaakt. Daarop is geantwoord dat de Raad daarover heeft te beslissen en deze er wel niet sympathiek tegenover zal staan omdat vroeger dat altijd voor niets mocht worden gedaan. In het planten der boomen is destijds de directie van de S.S. gekend en toen had men er geen bezwaar in en nu zou dit ineens wel bezwaar opleveren. Weer later is er een schrijven ge komen dat f 25 moest worden betaald, en dat dit een algemeene regel is. De S.S. heeft als regel aangenomen om overal zooveel mogelijk van zien te plukken Waar is dat een weg meer aan onderhoud vergt wanneer er boomen staan dan wanneer zulks niet het geval is. De Voorzitter zegt nog te zullen trachten om ook van die f25 af te komen, alhoewel hij de overtuiging is toegedaan dat dit niet zal gelukken. Vervolgens deelt hij nog mede, dat van Burg. en Weth. van de gemeente Raamsdonk een schrijven is ingekomen waarin een nadere specificatie van de rekening der Vee- en Vleeschkeurings- dienst wordt gegeven. Schrijven van den heer J. v. Strien e.a., allen bewoners van huizen in de Waterpoortstraat, toebehoorende aan den heer S. van Kalker. Adressanten deelen mede, dat ze met 20 cent per week in de huur zijn opgeslaan en verzoeken deze huur verhoogir.g ongedaan te maken. Verder merker? adressanten nog op dat de verbeteringen waartoe de Gezondheidscommissie heeft verplicht, alle nog niet zijn aangebracht en er nog heel wat aan moet worden gedaan. De Voorzitter wijst er op dat dit buiten de bevoegdheid van den Raad ligt en die menschen zich elders moeten richten. De heer Segeren zegt gehoord te hebben dat die menschen daar nu reeds tweemaal met 20 cent per week zijn verhoogd. Met hun klachten moeten ze zich echter wenden tot de huurcommissie. Schrijven van Adr. Emmen te Raamsdonksveer, houdende het ver zoek het wilgen- en bandhout te mogen koopen van het perceel het Noordergat en het stukje grond voor eenige jaren te mogen verhuren. Voorzitter 8urg. en Welh. stellen voor het publiek te verpachten. Het is maar een klein stukje, maar om het onderhands te verpachten gaat moeilijk wijl daarvoor dan eerst aan Ged. Staten weer toestemming moet worden gevraagd. Het best is een publieke inschrijving te houden, dan kan Emmen daar ook op rtflecteeren Men kan het b v. geven voor 3 jaar met het recht van opzegging en huurrestitutie bij eventueelen veikoop. De heer Segeren merkt op dat het pas een jaar of vier geleden is dat men voor het afkooprecht van zoo'n geval nog f3500 heeft betaald. Het doel daarvan heeft men nooit kunnen kennen. Het is maar geven en nemen. En nu zou men weer op die manier zee In willen gaan Voorzitter. Daar zal zeker wel een verplichting aan verbonden zijn ge weest. Segeren. Neen, alleen was het doel maar om dien grond daar in handen te hebben en dit alles op een dergelijke manier te doen is wel een beetje dun. Er moeten van gemeentewege sterke condities worden gesteld, anders komt men over eenige jaren weer met een kosten van eenige duizenden guldens aandragen. Voorzitter. Dat men dan deze bepa lingen door Burg. en Weth laat nemen Jansen. Ik zou dat niet aan Burg en Weth- overlaten. Zeven menschen we ten meer dan drie. Voorzitter. Het is toch van zulk een kleine beteekenis. Als dit nu nog niet eens aan Burg en Weth. kan worden toevertrouwd. Segeren lk ben het met den heer Jansen eens De Raad moet de condi ties vaststellen. Voorzitter. Stelt dan nu de condities. Segeren. U behoeft nu niet te lachen. Zoo'n stuk wordt daar zoo maar even voorgelezen en dan kan ik het zoo maar niet ineens overwegen. Voor drie jaar geleden was het ook zoo en nu wil ik niet nogmaals mijn teenen aan denzelfden steen stooten. De heer Jansen meent dat het nog tijd genoeg is en zou daarotn gaarne zien, dat men deze kwestie in een volgende vergadering ter sprake brengt. De. Voorzitter wil daaraan wel vol doen. De heer Tak vraagt of dit ter be spoediging niet kan besproken worden in een vergadering die op een avond zoo maar eens onderling kan worden gehouden. Voorzitter. Voor het houden van dergelijke theevisite's voel ik niet veel. Segeren lk ga accoord met het voor stel van den Voorzitter om het aan te houden. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat de grasverpachting f 1230 heeft opgebracht en die bij de Koepoort f 175 Bij de rondvraag wijst de heer Sas sen op de wissels gelegen voor de vatenfabriek. Zoo de toestand nu is, is het voor het publiek hinderlijk, Voorzitter Voor dit jaar is er een post voor op de begrooting gebracht. De heer Sassen hoopt dat er dan spoedig in het euvel zal worden voor zien. want nu geeft het aanleiding dat menigeen daar eert saltomortale maakt. Voorzitter. Al is voor het een of ander werk op de begrooting een post gebracht, dan kan dit nog altijd niet direct worden gemaakt, want in den regel moet men wachten tot het noodige geld er voor is. Getracht zal worden zoo spoedig mogelijk de verbetering aan te brengen. De heer Sassen vraagt of de Voor zitter al eens nader gedacht heeft over het heffen van een ventbelasting. De Voorzitter zegt dat zulks nog geen punt van overweging bij hem heeft uitgemaakt Hij vreest dat de op brengst zoo gering zal zijn, dat het de moeite niet zal loonen. Daarbij komt nog dat men het nu in zijn hand heeft om iemand te laten venten die men wil. Gaat men geld heffen, dan kan men het niet weigeren en kan het gebeuren dat men minder gewenschte elementen krijgt. Sassen. In Raamsdonk schijnt het toch nog al wat op te brengen. Elshout, die daar met zijn kar komt, moet f 10 per jaar betalen en er komen nogal van die manufacturen- en bakkers- karren hier enz. De Voorzitter zal het alsnog eens in overweging nemen. Vervolgens deelt de heer Sassen nog mede, dat hij van den secretaris der Leipziger Messe. die persoonlijk eens in deze gemeente is geweest, een schrijven heeft ontvangen waarin hij te kennen geeft het gewenscht te vinden van deze gemeente in de aldaar ver schijnende Handelscourant een beschrij ving te geven. Gaarne zou hij met Burg. en Weth. eene bespreking willen hebben hoe het best deze zaak kan worden aangepakt. Ook in Hollandsche bladen als Handelsbelangen en Vraag- en Aanbod zou een dergelijke beschrij ving geplaatst kunnen worden Het benoodigde geld zou daarvoor aan de Godshuizen gevraagd kunnen worden. Voorzitter. Vragen staat vrij Sassen Reclame maken is voor deze gemeente goed en in het alge meen belang. De Duitsche industrieelen bouwen op het oogenblik in Duitsch- land niet gemakkelijk en doen dit liever hier in Holland De Voorzitter zegt den heer Sassen gaarne op een vergadering van Burg. en Weth. te wachten. De heer Jansen vraagt hoe het staat met den grondverkoop bij hetZwembad De Voorzitter zegt daar reeds in een vorige vergadering eenige mededeeling daarover te hebben gedaan nl. dat men nog aan het onderhandelen is meteen erfpachter. Jansen. Zou de raad ook inzage kunnen krijgen van de hierover ge voerde correspondentie. Het is goed dat de leden met alles op de hoogte zijn. De Voorzitter zegt dat dit alles later in den Raad komt. Wil men het een en ander zien, dan moet men zich tot den Ontvanger in Oosterhout wenden en van hem zal het afhangen hoever men van verschillende stukken inzage krijgt. Jansen Het is wel eens voorgekomen dat iemand zei dat hij erfpachter was, al was het niet zoo Het zaakje heeft nu al zoo lang gehangen. Men zal nu onderhand toch wel wat meer weten. Voorzitter In een vorige vergadering heb ik al gezegd dat er gewillige en onwillige erfpachters zijn. Jansen. Is daar dan niets aan te doen. Voorzitter. Zeker, maar daar wordt ook aan gewerkt. Jansen. Het duurt toch wel een beetje lang. I Segeren. Gelukkig dat er een licht- I bedrijf is, nu kan men nog zien dat er een grondbedrijf is. Laten wij het grondbedrijf van Geertruidenberg maar in handen geven van het gemeente bestuur van Raamsdonk. Ik heb dezer dagen nog in de courant gezien dat men daar weer verlaging van belasting heeft gekregen. De plaats is hier zoo klein. Een besluit is genomen, maar uitvoeren, ho maar. Voorzitter. Eerst moet de kwestie van erfpacht worden geregeld. Jansen Er is toch nog een ont eigeningswet. Als iemand niet naar billijke redenen wil luisteren, dan moet hij maar aangepakt worden. Er is al genoeg gescharrel over geweest De Voorzitter zegt dat de zaak door den heer Segeren verkeerd wordt begrepen. Segeren. Het gaat er niet over wie de persoon is, al geeft men het cadeau, dan nog is het een winst gevend bedrijf. Wij zitten hier op groote lasten maar het schijnt dat we hier onder andere vleugels zitten. De Voorzitter leest een schrijven voor waaruit blijkt dat eerst de zaken met de erfpachters moeten zijn ge regeld. Nu zal de heer Segeren toch wel overtuigd zijn. Segeren. Met die erfpachters kan men de boel later wel regelen. Voorzitter. Maakt u er dan een voorstel van om het grondbedrijf van deze gemeente in handen van het gemeentebestuur van Raamsdonk te geven. Segeren. lk weet zeker dat het dan rendabel wordt gemaakt. Maar ik weet zeker dat ik alleen sta en daar om maak ik er geen voorstel van. Mijnheer de Voorzitter, ik wil niet uitgelachen worden. U moet mensch blijven. Jansen. Kunnen wij het schrijven eens onder de oogen zien. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn daar toe niet verplicht. Ik heb in dit geval er geen bezwaar tegen, maar men mag toch wel goed weten dat Burg. en Weth. daartoe heelemaal niet verplicht zijn. Jansen. Ik zou in dit geval de zaken toch gaarne eens inzien. Voorzitter. Ik heb er geen bezwaar tegen. Het is een eerlijke zaak al laat men voorkomen alsof Jansen. U weet dat ik tegenover U niet wantrouwend ben. De heer Segeren zegt dat het be sluit niet is genomen zooals de Voor zitter doet voorkomen. Misschien doet U er wel 5 jaar zoo over. Misschien is het geen kunst om in geheime ver gadering het zaakje weer afgestemd te krijgen. Voorzitter. Ik heb een heel breede rug, waarvan de lage insinuaties van den heer Segeren nog veel vlugger afglijden dan ze er opkomen. Segeren. U moet niet boos worden lk word ook niet boos. Het gaat hier over gemeente zaken Anderen die geen belasting betalen, denken er misschien wel anders over dan ik, maar ik meen toch verplicht te zijn op een en ander te moeten wijzen Als ik voor eigen belang met zaken op de proppen kom, dan mag U boos worden, nu niet. Jansen, lk zal het wel ronduit zeggen. Wij hebben hier te waken Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen en wij hebben hier te waken. Ik wil er bij verklaren dat wij dit niet voor U hebben te doen maar wel voor anderen. En waar ik een eed heb gedaan voor de belangen van de gemeente te zullen zorgen, zal ik waken, dat moet ik als mensch, die uit de menschen gekozen is en met een groote meerderheid. De heer Segeren kan zich misschien niet erg duidelijk hebben uitgedrukt maar dan weet u wel dat dit niet u betreft, wel heeren die hier ook in den raad zitten. Wij zijn door de groote massa in den raad gebracht en tegenover die massa hebben wij verplichtingen waaraan we zullen voldoen. De Voorzitter zegt ieders meening te respecteeren en als Voorzitter doet hij dat dan ook ten volste, maar men moet dan niet met die uitdrukkingen komen als waarmede de heer Segeren nu is komen aandragen. De heer Segeren zegt de zaak niet te willen tegenwerken maar over die kwestie zal hij steeds zijn meening geven. Daarna gaat de raad over in ge heim Comité. ALMKERK. Openbare Vergadering v. d. Raad dei- Gemeente Almkerk op Dinsdag 26 Mei n.m. 2 uur, afwezig de Heeren J. v. Leeuwen en J. Snoek (eerstgenoemde met kennisgeving). Voorzitter de E. A. Heer J. W. Eg berts Burgemeester, Secretaris: C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de Vergadering en de notulen worden voorgelezen. Aan de orde zijn: een schrijven van de Nederlandsche Politieschool St. Mi chael te 's Bosch, met verzoek eene sub sidie te willen toe kennen. Een schrijven van den Heer D. Hag- oort alhier waarin hij den Raad verzoekt ontheffing van Hondenbelasting 1925, op grond dat adressant onmiddellijk na aangifte zijn hond had weggedaan. Beiden worden voor kennisgeving aan genomen. Een schrijven van Ged. Staten met goedkeuring van den aankoop van de noodwoning achter het Gemeentehuis alhier. Hierna volgl een schrijven van 'l Ge west Landstorm-afdeeling de „Meijerei" waarin den Raad wordt verzocht een subsidie te willen toe kennen aan ge noemde afdeeling. De Voorzitter licht deze zaak eenigszins toe, waarna op voorstel van B. en W. besloten wordt eene subsidie van 20,toe te slaan. Een schrijven van den Heer A. v. d. Oord alhier waarin hij den Raad ver zoekt een bijdrage te mogen ontvangen, voor een te Dussen schoolgaand kind (R.K. School). Op voorstel van B. en W wordt besloten, om hem 1,75 per week toe te kennen. Een schrijven v. d. Heer S. Dekker alhier waarin hij den Raad nogmaals verzoekt hem erfpacht te verleenen voor grond nabij zijn woning. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De Heer Otle- vanger (weth.), zegt nu een andere meening te zijn toegedaan, en meent dat het een zedelijke plicht is om Dek ker nu te helpen. De Heer Koekkoek vraagt waarvoor de grond bestemd is, terwijl de Heer v. d. Meijdcn informeert of bet de Ge meente nog geld zou kosten, als bet wordt toegestaan, spreker vindt dit geen woning voor een groot gezin, zoo als nu bij Dekker. De Heer Verschoor zegt, dal het on verantwoordelijk is, dat die man daar zoo moet blijven zitten. Dekker beriep zich op de woningwet, en zal bij een ongunstige beslissing v. d. Raad daarin niet berusten. Na nog eenige discussie wordt beslo ten, in tegenstelling van het voorstel van B. en W. gunstig te beslissen. Een verzoek van liet Bestuur der Herv Schoolvereeniging alhier, om een voorschot van 700 ingevolge art." 101 der lagere onderwijswet. B. en VV. stel len voor aan dit verzoek te voldoen. Aldus wordt besloten. Hierna deelt de Voorzitter mede dat een bedrag van 16000 is afgelost, en voegt hieraan toe dat de middelen rijk hebben gevloeid. De Heer Donker zegt 'l lijkt wel of de Gemeente eene erfenis heeft ontvan gen, spreker zegt dat de leening groot 18000 niet noodig was geweest. De Voorzitter antwoordt hierop dat het inderdaad waar is, want in Sep tember van vorig jaar kwam er 10.000 gulden meer in als dat men had ge dacht. Blijkens het Gemeente-verslag is het getal inwoners 3690 gebleven. Thans is aan de orde de mogelijk heid tot overname v. h. G. E. B. alhier door de P. N. E. M., de Voorzitter geeft hieromtrent eenige inlichtingen. Uit de bespreking blijkt dat voor overgave van het bedrijf weinig wordt gevoeld. De Heer Ottevanger geeft in overwe ging hierop niet in te gaan. Terwijl de Voorzitter mede adviseert van deze zaak af te stappen. Bij de gebruikelijke rondvraag infor meert de Heer Donker naar den afloop van de kwestie over de boeken van de Bibliotheek der O. L. School, waarop de Voorzitter antwoordt dat die alle ten Gemeentehuize zijn gedeponeerd, en door den Heer Coolwaaij gesorteerd. De Heer de Jong zegt dalhet een rom meltje was en ook het sop de kool niet waard was. Ook zegt spreker dat men op de Markt voor 2,50 een heele kast van zulke boeken kan koopen. De Voorzitter zegt deze zaak maar te zullen laten rusten. De Heer Verschoor kan zich niet ver eenigen met de schoolgeldregeling de zer gemeente. Spreker noemt eenige voorbeelden uit andere gemeenten. De Voorzitter zegt dat een school geldregeling om de twee jaar kan wor den herzien. De Heer v. d. Wal zegt dat het toren uurwerk te Uitwijk, gem. Almkerk, niet altijd even goed gaat, en stelt voor om door een deskundige het uurwerk te laten nazien. Aldus wordt besloten. BUITENLAND. De ontwapeningsnota is gister te Berlijn aangekomen. Zij zal morgen worden overhandigd. De Noorsclie regeering zal twee. watervliegtuigen naar Spitsbergen zen den om behulpzaam te zijn bij het op sporen van de expeditie Amundsen. (Wet. Ber.) De. onrust te Sjanghai duurt voort. De regeering te Peking eisclit de vrijlating der gevangenen. De vreemde gezantschappen besluiten een landings divisie van 2000 man er heen te zen den. BINNENLAND. Er zijn wetsontwerpen ingediend, waarmee in hoofdzaak wordt beoogd a. krachtig ter hand te nemen de uit voering van de werken, noodig voor het maken van den afsluitdijk van de Zuiderzee en voor de droogmaking van den Noordwestpolder; b. de kosten verbonden aan de uitvoering daarvan drukken op de rekening van de droog- makingswerken, doch deze voor de helft te kwijten uit de gewone middelen en voor de andere helft uit de buitenge wone middelen, te vinden uit leenin gen. De zomertijd vangt aan Vrijdag a. s. 5 Juni en eindigt 4 October. Men denke er dus aan, Donderdag avond, alvorens men zich ter ruste be geeft, de klok één uur voor te zetten. Naar het H b 1 d. verneemt heeft de Rotterdamsche Lloyd aan de Kon. Mij de Schelde in Viissingen opdracht gegeven voor een motor—, mail— en passagiersschip van grooter afmetingen dan éèn van haar tegenwoordige sche pen. Deze nationale lijn heeft dus, met voorbijgang van buitenlandschc con currentie, ook deze belangrijke erder wederom in Nederland geplaatst. ELSHOUT. Heden, Maandag, 2e Pinksterdag, de dag der Groote Om megang straalt de Meizon in al haar lentepracht, als om dezen jaa^ijkschen feestdag ter eere der Wonderbare Moe der van Elshout meer glans bij te zetten. In de dorpsstraat waardoor de pro cessie hedenmiddag zal trekken, zijn palen opgericht waaraan het kleurige dundoek wappert, ongeacht de viag— gentooi der huizen. Eene fraaie met bloemen versierde eerepoort is aan den toegangsweg der kerk opgesteld, voor welker ingang zich twee zuilen bevinden, eveneens kwistig met bloe men getooid; aan het front boven den der draperie in de nationale kleuren en door bloemfestoenen opgeluisterd. Treden we de kerk binnen Het Maria beeld schittert in 'n zee van was- en elec- trisch licht, waaronder een reusachtige M. geheel uit gloeilampjes beslaande, het hare bijdraagt. Ook versieren een schat van bloemen zoowel dit als het hoofdaltaar, waar nu het beeldje der Wonderbare Moeder troont te midden van bloemen, waslicht op fraaie veel- armige kandelaars, en zuilen en py— rainiden met ex—voto's als zoovele sprekende getuigenissen van dankbaar heid voor de verkregen geestelijke en tijdelijke gunsten en genezingen van ziektegevallen enz. In het middenschip slingert van gewelf tot kapiteel een wit—blauwe draperie, nuanceerende de maagdelijkheid der Immaculata in haar uitverkoren kleur. Onder de vroegmissen naderden alle parochianen tot den H. Tafel, als een waardige opening van dezen feest dag. Ten 9'/3 uur arriveerde nog'eene deputatie uit Berlicum, onder leiding van den WelEerw. Heer Giesen kape laan. Ten 10 uur had de solemneele Hoog mis plaats voor een tot zelfs buiten de kerk opgehoopte menigte parochianen en pelgrims, 'n versterkt zangkoor luis terde door een uitmuntend vertolkte 4—stemmige mis deze plechtigheid op. Ten 2 uur rozenhoedje en lof, waarna de verschillende groepen zich for meerden voor den grooten ommegang door het dorp naar de bidkapel. Door de middagzwoele straat trekt dan de stoet, voorop het kruis, hoog- gedragen en omstuwd door roodge toogde koorknapen, dan volgen in bonte afwisseling; de Eerw. Heeren Geestelijken; het Processie-comité; Kerkmeesters, Zangkoor, Congregaties de Eerw. Zusters met hunne scholieren de Eerw. Broeders met kostheeren en verpleegden, deputatie der H. Familie, H H. Onderwijzers met hunne leerlin gen, bruidjes, torschende emblemen, zuilen en pyramiden met ex—voto's, bloemkorven, het wonderbeeld van O. L. Vrouwe van Elshout, voorafgegaan gedragen en gevolgd door jonge maag den in zwarte kleeding met lange witte sluiers, jonge meisjes dragende de reliekschrijn der H H. martelaren van Gorcum alles afgewisseld door kleine en grootere bruidjes met schildjes welker opschriften de Litanie der H. Maagdsamenstellen, bruidjesmet bloem, stukken, guirlandes enz. dan mannen vrouwen, kinderen en grijsaards met den rozenkrans in de gebruinde werkhan den Maria's lof zingende. Alles opge luisterd door de harmonieën van Els hout en Drunen die in welluidend geheel het kerkelijk gezang begeleiden dat door gebeden wordt onderbroken. Zoo wordt het Kapelleke bereikt, waar de WelEerw. Heer kapelaan Willems parochianen en pelgrims toe spreekt vooral den eersten brengt hij hulde op dezen hun dag, zij toch heb ben de geheele maand hunne trouwe medewerking verleend voor het wel slagen der processies ter eere van hun ne zoo zeer vereerde Moeder die reeds voor 60 eeuwen door God zelf beloofd was om den kop der helleslang te verpletteren; Haar die volgens de legende op deze plaats hare reine voe ten heeft gezet, des landbouwers dorst leschte; den vlasakker wonderlijk deed rijpen Nadat de vereenigde Drutienscheen Elshoutsche harmonieën nog het lied .Aan Elshout's Wonderbare Moeder" hadden begeleid vertrok de processie in dezelfde orde weder naar de kerk waar een .Te Deum" dezen heerlijken dag sloot en de geloovigen na de .Tantum ergo" de benedictie met het H. Sacrament ontvingen Hierop nam kapelaan Willema opnieuw het woord

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6