DE ECHO VAN HET ZUIDEN No. 44. Woensdag 3 Juni '25. 48e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 2 Juni 1925. Openbare vergadering van den aad dezer gemeente, te houden op Vrijdag 5 Juni 1925, des namiddags 63/4 uur ten gemeentehuize, Aan de orde 1 Ingekomen stukken. 2 Aanwijzing van een stemlokaal in de stemdistricten I en III. 3 Vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke Inkomstenbelasting 1925/1926 4. Voorstel tot het aangaan van een rekening courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 5. Wijziging der verordening ex art. 114bis der Gemeentewet op het be heer van a. de gemeentebedrijven (Gas, Water en Electriciteit), b. het Woningbedrijf, c. de Gemeentelijke Hypotheekbank. 6 Wijziging der begrooting 1924. 7. Voorstel tot bepaling der ver goeding ingevolge de artt. 101 en 103 der Lager Onderwijswet 1920 uit te keeren aan de bijzondere scholen over het jaar 1923 en tot vaststelling van het voorschot op die vergoeding voor het jaar 1925. Burg. en Weth. stellen den raad voor om voortaan het stembureau inplaats van op de Raadzaal, te houden in de zittingszaal van het Kantonge recht en inplaats van op het oude Raadhuis van voormalig Besoijen in het gymnastieklokaal van de R. K. Jongensschool aldaar. Wij maken onze lezers er op attent, dat tot 15 Juni gelegenheid bestaat op het politie-burea formulieren tot aanvraag van een jachtacte'te ver krijgen. Gisteren wierp een 7 jarig jongentje met een groote steen naar een in de Grootestraat rijdende auto, tengevolge waarvan een der spiegelruiten werd stuk gegooid. Ge lukkig bleef het glas hangen, zoodat de inzittenden niet werden verwond. Ouders kunnen de kinderen niet genoeg wijzen op het groote gevaar door op straat met bussen en steenen te gooien. Met het oog op het groote gevaar acht de politie zich genoodzaakt tegen deze baldadigheid streng op te treden. De eer van Waalwijk is op verschil lend gebied met de Pinksterdagen we derom flink hoog gehouden. Hierboven spraken we van sporteer, ook op kunst gebied in weer alle roem behaald. De beide muziekvereenigingen die ten strijde trokken zijn beiden met eerste prijzen uit 't strijdperk getreden. De Gemengde Zangvereeniging „Voor uitgang zij ons Doel" te Loon op Zand en de jeugdige harmonie „St. Jan", te Zevenbergen. Zondagmorgen toog de Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" per extra tram naar het con cours te Loon op Zand om aldaar in de eerste afdeeling gemengde koren uit te komen. Met groote ambitie was den laatsten tijd gerepeteerd onder de kun dige leiding van den heer Nelissen en na de slot-repetitie was elkeen van oor deel dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, een goede uitslag ver wacht mocht worden. En hoe zijn deze verwachtingen niet bewaarheid gewor den, ja overtroffen! Met 318 punten wist dit kranige gezelschap, met zijn talentvollen directeur, den eersten prijs in deze eerste afdeeling te bemachtigen, alsmede den directeursprijs. Zoowel verplicht als gekozen nummer werden zeer mooi uitgevoerd, vooral het ver plicht nummer werd keurig afgewerkt. De Jury, bestaande uit de heeren Kallenbach, Hamm en Abeelen roemden zonder uitzondering den subliemen zang van dit gezelschap en het mooie aanpassen van de mannenstemmen aan die der vrouwelijke executanten. Hun critiek kwam in hoofdzaak hieropneer dat door het domineeren van een so praan het koor de hoogte in gedreven werd, heel even onzuiver zong en ten slotte een halven toon te hoog eindigde. Bij het mededeelen van den uitslag werd „Vooruitgang zijn ons Doel", na mens de ontvangende vereeniging „Echo der Duinen" te Loon op Zand nog gecomplimenteerd met het onlangs gevierde 50 jarig bestaan en 50-jarig jubileum van den president, den heer Treffers; onnoodig te zeggen dat deze uitslag een uitbundige vreugde bracht, zoowel onder het gezelschap, als onder de velen die thuis, met spanning den uitslag verbeidden, hoewel verder uiterlijk feestbetoon achterwege bleef. Bij de vele gelukwenschen die de ver eeniging met haren volijverigen, be kwamen directeur, na'deze kranige prestatie heeft in ontvangst te nemen, willen wij ook de onze voegen. Moge „Vooruitgang zij ons Doel" nog hoogcr klimmen en op den lader der toon kunst de hoogste sport bereiken tot eigen voldoening en ook tot eer van onze plaats. Op Maandag 2den Pinksterdag nam de harmonie „St. Jan" deel aan het Int. concours te Zevenbergen. Reeds enkele maanden was er ijverig gerepeteerd en men mocht terecht, de beste verwach tingen koesteren, daar iedereen vol lof was over de prestaties van deze nog slechts anderhalf jaar bestaande har monie, vooral het klankgehalte werd zeer geprezen. Zondagmiddag werd de slotrepetitie gehouden, toegankelijk voor het pu bliek en was men algemeen van oor deel, dat als er zoo geblazen werd, men niet onbekroond zou terugkeercn. Maandagmorgen reeds om circa 9 uur vertrok men per autobus onder groote belangstelling en hartelijk toe gewuifd door de bewoners van de Min. Loeffstraat en Laageind, zat er 's mor gens bij het vertrek bij sommigen wel een beetje de „plankenfieber" in, wat niet te verwonderen is bij jonge muzi kanten die voor de eerste maal op con cours gaan, te Zevenbergen aangeko men was men aanstonds in de ge- wenschte stemming en de voorrepeatie liep schitterend van stapel. Ruim half 2 was de tijd gekomen dat men de kiosk moest beklimmen. Onze harmonie was de eerste die in de 4de afdeeling moest spelen. Reeds de inzet van het eerste (het verplicht nummer) werd zoo uitstekend geblazen als men het op de repetitie ooit gedaan had. De solisten waren ook buitengewoon op dreef. Het publiek applaudiseerde uitbundig Ook het eigen gekozen num mer „Bellatrix", ouverture van M. Cal- ders werd uitstekend gespeeld. Hierna was de beurt aan „Erato" uit Roosendaal, een korps met 45 leden. Het moet erkend worden, dat ook dit gezelschap zeer goede muziek deed hooren. De 3de deelnemende vereeniging in dezelfde afdeeling was „Excelsior" uit Bergen op Zoom (N. Borgvlict) met 53 leden. Het was voor een kleine vereeni ging als de onze, met z'n 18 leden, om angstig te worden bij het zien van zulk een bezetting, waarbij instrumenten die men in eene 4e afdeeling niet zou ver wachten: saxophones, enz., waarbij nog pauken enz. Onder ademlooze stilte en groote spanning werd de uitslag bekend ge maakt, welke luidde: „Excelsior" met 261 punten 2e prijs; „Erato" met 335 punten le prijs, enSt. Jan, met 363 punten, eersten prijs met lof der jury. Medegedeeld werd ook dat in de ge- heele 4e afdeeling zeer goede muziek was gemaakt. De vreugde onder het ge zelschap laat zich denken, de instruc teur werd aldra door enkele stevige armen in de hoogte geheven. Vermeld zij nog dat 300 punten vol doende waren voor een lsten prijs, dat dus- 63 punten boven het vereischte aantal werd behaald, en dat de toevoe ging „met lof der jury" zelden of nooit in de 4e afdeeling voorkomt. Teeke nend is ook dat een musicus van naam nog vóór de uitslag bekend was, den directeur verzekerde dat hij gerust een afdeeling hooger had kunnen inschrij ven. Tegen half vier Maandagmiddag brachten verschillende postduiven van uit Zevenbergen naar de hier met span ning wachtenden de blijde tijding: „lste prijs, met lof der jury, met 363 punten! Arriveeren om half acht!" In een ommezien verspreidde zich dit heuglijk nieuws door de St. Clemens- parochie, en spoedig was men in de weer om het kranige, jeugdige muziek korps, een feestelijke, ontvangst te be reiden. Iedereen verheugde zich zeer over deze kranige prestatie, de uitslag overtrof dan ook de stoutsteverwach- tingen. Toen de harmonie te goed zeven uur dus vroeger dan men verwacht had per autobus arriveerde, werd zij na bij café ,,'t Vosje" verwelkomd door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst die hare zustervereeniging bij monde van haren vice-president den heer W v. Heesch, in welgekozen woorden hul digde en gelukwenschte met het be haalde succes. Den instructeur, den heer v. Loon uit Loon op Zand, werd een lauwerkrans omgehangen, waarna de Liedertafel het „Zij leven lang" van v. Paschen zong. Onder het spelen van flinke marschen trok de harmonie :1e geheele parochie door, omstuwd door een groote schare belangstellenden. Daarna trok men naar het Patronaats gebouw, dat inmiddels door rappe handen aardig met groen en bloemen was versierd. Aan een lange versierde tafel konden de leden van harmonie en liedertafel plaats nemen, waarna de Weleerw. heer Kapelaan v. Berkel, di recteur der harmonie het woord nam, om aan de liedertafel, aan diegenen die voor de versiering gezorgd hadden, en aan alle andere belangstellenden dank te zeggen voor deze attenties. Hij bracht hulde aan den instructeur den heer v. Loon, aan wiens groote muzikale ken nis en toewijding voor een groot deel het succes te danken is, maar niet min der aan de jeugdige muzikanten voor de ambitie, vooral den laatsten tijd te gen het concours aan den dag gelegd, waardoor het mogelijk is geweest om na zoo'n kort bestaan en de eerste maal met de hoogste lauweren uit hel strijd perk te treden. Dit succes doet het beste verwachten voor de toekomst. Op den groei en bloei van beide vereenigingen harmonie en liedertafel, noodigde zijn Eerw. de muzikanten en zangers uit een heildronk te wijden. Onnoodig te zeggen dat er dra een feestelijke stemming heerschte. De 1 ieder taf el zong nog een drietal koren, de Zeereerw. heer pastoor v. Erp huldigde namens alle aanwezigen en bestaande vereenigingen, den instruc teur, den directeur en de leden der har monie, om daarna ook den directeur, den Weleerw. heer v-Berkel, een lau werkrans om te hangen, onder uitbun dig applaus van het publiek. Nog me nige toast werd uitgebracht, menig „lang zullen zij leven" gezongen en me nige wijnflesch geledigd. Zoo bleef men nog geruimen tijd in feestelijke stem ming bijeen, een waardig slot van een zeer succesvollen dag voor onze kra nige jeugdige harmonie „St. Jan.". Ook wij bieden haar gaarne onze hulde bij dit succesvol optreden voor de eerste maal en na nog zoo'n kort be staan. Een groote voldoening voor de leden en voor den instructeur, maar vooral ook voor den oprichter en di recteur kapelaan v. Berkel, die door de oprichting in een lang gevoelde behoef te voorzag en nu we in het bezit zijn van een harmonie die reeds iets pres teert, heeft hij voorzeker iedereen zeer aan zich verplicht. Bij gelegenheid van het behalen van den lsten prijs op het concours te Zevenbergen door de harmonie „St. Jan", heeft de heer H. Donkers het hem aangeboden beschermheerschap van die vereeniging aanvaard en daarbij reeds aanstonds van zijn belangstelling en bekende royaliteit blijk gegeven. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier vestigt er de aandacht voor zooveel noodig nog op, dat met ingang van 31 Mei j.l. voor telefoongesprekken, waarvan de kan toren van aanvraag en bestemming 15 K M. of minder van elkaar ver wijderd zijn, f 0 20 (voor dringende gesprekken f 0 60) per 3 minuten ver schuldigd is. In de nieuwe dienstregeling 's-Bosch—Lage Zwaluwe zijn geen groote veranderingen gekomen. De wijzigingen betreffen slechts eenige minuten (alleen die van 12.02 word 12.12) maar juist daarom zal men goed doen de tijden nauwkeurig na te gaan daar het gewoonlijk over een paar minuten gaat. Vrijdag j.l eindigden de lessen van den R. K. M. Handelsavondcursus seizoen 1924/25. Van klas I naar I werden bevorderd 19 leerlingen, 1 werden niet bevorderd en 1 leerling ging voorwaardelijk over; voor klas 11 naar klas III waren deze getallen resp 22, 2, 4. Uit klas III zullen 6 leerlingen in de gelegenheid worden gesteld een 2-jarigen cursus te volgen voor op leiding praktijk-examen Boekhouden De tot de 3e klas behoorende clubjes voor Duitsch en Engelsch werden ontbonden. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op het groot concert dat Waal wijks Symfonie Concert hedenavond in Musis Sacrum geeft. Er is een zeer mooi programma saamgesteld, dat veler belangstelling waardig is, terwijl de vereeniging aller steun en waardeering ten zeerste verdient. De 350 K.M. rit door Noord Brabant heettzeer groote belangstelling getrokken en voor ons Waalwijkers speciaal, omdat de deelnemers hier des avonds ten 11 */a ure een uur rust hadden en niet 't minst omdat aan dezen toer vijf Waalwijkers deelnamen die allen de route uitnemend hebben volbracht. De „Maandagmorgen" geeft het vo gende verslag „Daar heeft dan het donkere Zuiden weer eens bewezen metterdaad voor onze Noordelijke broeders van boven den Moerdijk niet onder behoeven te doen. De tocht door Brabant is een succes geweest in alle opzichten en de organisatie was af tot in de puntjes En al werd de afstand van 350 K V eenigszins verkort door den sterken tegenwind op Zondagmiddag, de pres taties der deelnemers blijft er een, die met eere mag genoemd worden Wat bijzonder is opgevallen is de kameraadschappelijke goede geest, die alle renners gedurende de geheele tocht bezielde en we aarzelen niet deze kameraadschap en wederzijdsche op offering een der grootsche successen te noemen. Is het resultaat dezer tocht, waarin slechts een drietal heel in 't begin op gaf en één door een stukgereden rijwiel niet verder kon, een sportief succes, opgevat en de H.H. v. Loon, Spiiker- dat wijst op gestadige beoefening, anderzijds zijn er factoren aan te wijzen, die niet in geringe mate hebben mede gewerkt, dit succes te bereiken. We oemen dan o a. de uitstekende hulp dienst gedurende den tocht voor de renners uitgeoefend door de controle auto's, de zeer gewaardeerde en voor treffelijke hulp van het motorcorps Brabant, dat zich schitterend heeft ge weerd, de prettige en geestdriftige onthalen te Steenbergen, Waalwijk, lindhoven en Den Bosch en het uit stekend medeleven der bevolking in genoemde plaatsen, waar een blij ;nthousiasme den trappers moreel bracht bij het zware werk. Maar ook dient geroemd de groote tulp der politie te Ginneken, de Kon. Mar. te Gilze-Rijen, de politie te Roosendaal, Bergen op Zoom. Steen bergen, te Waalwijk, waar bovendien de heeren v. Loon, Spijkerman, Oer- emans en Wiesman alles in de puntjes regelden en een uitstekende genees kundige hulpdienst hadden ingesteld en in alles bereid waren den renners te helpen. Te Eindhoven waren zoowel de Mar. als de gemeentepolitie schit terend in de weer, terwijl ook 't comité aldaar niets ter veraangenaming ver zuimde. In Den Bosch was in tegen stelling der andere plaatsen de be volking vrij koud, maar des te meer tiulde verdient het ontvangst-comité, dat door bazuinblazers de deelnemers liet halen en wegbrengen en voorver- verschingen zorgen. Als dan ook de T.W.E.M. wordt bereikt en de heer Dekkers den deel- nemersgelukwenscht metden behaalden zege en herdenkt allen en ailes dat meewerkte tot schitterend resultaat, waarvoor hulde wordt gebracht, dan zijn die woorden zeer zeker ook ver diend. De heer Rouppe v. d. Voort, die zoo groot aandeel had in deze totstandkoming en zooveel werk en tijd er aan besteedde, kan zeer zeker met het meeste genoegen op dezen tocht terugzien." Wij zullen nu nog eenige bijzonder heden geven. Ten 12 uur werd Zondagmorgen aan Ginneken Baan afgleden en werd het le traject, groot 101 K M., tot Steenbergen afgelegd in 53/4 uurvan Steenbergen naar Waalwijk, 67 K.M., in 4 uur; van Waalwijk naar Eind hoven, 53 K.M., in 33/4 uurvan Eind hoven naar Den Bosch, pl.m. 65 K.M., n 5 uur en van Den Bosch naar Til burg (T.W.E.M.) in l'/2 uur- Ten omstreeks half twaalf kondigden signalen aan dat de troep Waalwijk naderde en duizenden belangstellenden hadden zich als een haag op de trot toirs geschaard of verdrongen zich om den controle-post bij Hotel Verwiel. Ook het gedoe met auto's en motoren van voorrijders, controleurs enz. bracht veel levendigheid. Het plaatselijk comité, bestaande uit de heeren M. v. Loon, |acq. Spijkerman en Jan Wies man, had de regeling getroffen dat deelnemers enz. werden verdeeld over de drie café's om de Markt en dat ook aan hen de noodige bons voor con sumpties werden uitgereikt, waarvoor door verschillenden spontaan was bij gedragen. Ook deed hier het actieve „Eerste Hulp bij ongelukken" weer uitnemend werk door het deskundig verbinden van voeten en andere lichaamsdeelen. Men was zeer dank baar gestemd voor deze hulp en „Eerste Hulp" heeft opnieuw bewezen welke zeer nuttige vereeniging onze gemeente hiermee rijker is geworden Over de geheele regeling en ontvangst le Waalwijk was men zeer enthousiast en bij monde van den heer Dekkers werd hiervoor comité en ingezetenen dank gebracht. Er heerschte een groot enthousiasme, een gezellige, prettige stemming en ook de politie droeg het hare tot een goede regeling bij. De groote belangstelling hier gold speciaa de deelnemende inwoners, de heeren Ad Ficq, Hub. Smelt (op een na de jongste deelnemer), M. Verhoeven A. H. Hens en Frans Dekkers, die zeer monter alhier aankwamen en het middelpunt van belangstelling vormden Zij hebben het eindpunt uitnemend bereikt en hebben de sporteer van Waalwijk weer schitterend hoog ge houden. Hun een hartelijk proficiat Ten omstreeks 1 uur verlieten de deelnemers, na gekiekt te zijn, onze gemeente, den donkeren nacht en den langen weg tegemoet. Door zingen en kouten is de weg hun niet te lan geVallen en in 't geheel 7 deelnemers kwamen niet aan de eindstreep. De heer Ad. Ficq reed des avonds, omhangen met een lauwerkrans een eere-ronde door de gemeente. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, moeten wij mededeelen dan ons bericht omtrent het politie uur ons dusdanig was verstrekt door den voorzitter van 't plaatselijk comité Het D. v. N. te Breda schrijft nog „en voort gaat het tot in het enthousiaste Waalwijk waar ten tweede wordt gepauseerd. Het comité van man, Oerlemans en Wiesman allen lof voor deze bijzondere attenties. Renners werden getracteerd, hulp in alles, zelfs geneeskundige Roode Kruis afdeeling Waalwijk was ten volle aanwezig en prettig en voldaan werd om 1 uur afgereden. Een bijzonder woord aan Waalwijks politie en publiek mag hierbij niet ontbreken. Het was keurig in orde." En op een andere plaats: „Keurige hulp verleende de politie op bijna alle plaatsen, maar speciaal in Ginneken, Waalwijk. Eindhoven, Steenbergen, Roosendaal, Helmond, Den Bosch en Tilburg. De beste verzorging ondervonden de renners op den tocht van het on vermoeide motorkorps Brabant uit Waalwijk, dat alles deed, den deel nemers aangenaam te zijn. Hun werk verdient de grootste waar deering." De groote muziekfeesten ter ge legenheid van het 50— jarig bestaan er Zangverenigingen. Echo der Duinen" te Loonopzand hebben het volgende resultaat gehad 4e afd. mannenkoor „Echo van het Zuiden", Tilburg 267 punten, 2e prijs. le afd. Gemengd koorVooruitgang zij ons doel", Waalwijk 318 punten le prijs, Solisten wedstrijd 2e afd. J, Merx. )runen, Clarinette, 38 punten 2e prijs van Wezel, Drunen. Piston, 45 pun ten le prijs; Joh. van Wezel, Drunen. Baryton, 46 punten, le prijs; L van er Heijden, Haarsteeg, Es—Clarinette 47 punten, le prijs; Ant, v. d. Berk, Sax—Alto, 42 punten 2e prijs; Nico v. Delft, Kaatsheuvel Sax Tenor, 42 pun ten 2e prijs. Kwartet wedstrijd2e afd. Kwartet der harmonie „Concordia" Loon op Zand, 152 punten le prijs. le afd.Kwartet der harmonie Sophias Vereeniging" Loon op Zand 55 punten, le prijs Eere afd. Kwartet der Harmonie „Sophias Vereeniging" Loon op Zand 52 punten le prijs. 3e afd Mannenkoor„Volharding in Toonkunst" Dongen, (vaart), 316 pun ten le prijs; „Oefening baart Kunst" Mieuwkuik 267 punten 2e prijs. Solisten wedstrijd le afd, C. J. Dankers Loon op Zand, Sax—Tenor 64 punten le prijs; Charles Hollants <aatsheuvel, Baryton, 39 punten 2e prijs. Solisten wedstrijd eere—afd.N. A. van der Grindt Haarsteeg, Clarinette. 41 punten 2e prijs; H. van Breugel .oon op Zand. Clarinette. 47 punten le prijs P. van Loon Loon op Zand, Sax.—ten. 52 punten le prijs. Jos. de Brouwer Kaatsheuvel, Piston, 51 pun ten le prijs, J. N. de Vries Kaatsheu vel, Trombone, 47 punten le prijs M. van Best Kaatsheuvel, Stello—Hoorn, 45 punten le prijs. H. Vrinten Kaats heuvel, Groote—Fluit, 46 punten le prijs. Wederom heeft onze gemeente hare schilderijententoonstelling. Thans van twee buitenlanders. Twee Oosten- rijksche schilders, Carl Schwartz en A. Jellinetz uit Weenen houden Dinsdag, Woensdag en Donderdag eene ten toonstelling van hun arbeid in de achterzaal van hotel Verwiel. 't Geen we er hier en daar van gelezen hadden, de uitstekende recen sies, maakten ons nieuwsgierig en we zijn er heengegaan en tot de conclusie gekomen dat er voor kunstliefhebbers en kunslminners, zelfs voor kenners veel te waardeeren valt en wij moe digen hen daarom ook gaarne aan er vandaag of morgen zeker een bezoek te brengen. Er er veel moois, veel goeds zelfs en aan billijken prijs, wat ook velen convenieert, valt hier iets te koopen. Er zijn mooie interieurs van goede kleur en samenstelling met werkelijk internationale motieven, waar zij bijna alle landen van Europa door reisd hebben. Zij geven stukken natuur uit Hongarije, Italië, Caïro en ook ons eigen land is niet vergeten. Er is groote verscheidenheid in op vatting en kleur, en lichteffecten niet minder. Ook het water in ons land, het visschersleven hebben hun aan dacht getrokken en zijn zeer knap neergezet en weergegeven. Stillevens treffen we er uitstekende bij. Wij wenschen op een en ander de aandacht te vestigen en belangstelling te trekken voor deze tentoonstelling, zonder ons te begeven in een diep zinnige kunstbeschouwing. Wij meenen juist dat hier ook voor een billijke beurs iets goeds is te vinden, dat ver uitgaat boven het vermeende mooi dat menigen wand siert, ledereen die voor schilderwerk iets voelt, verzuimt dus niet in die paar dagen een bezoek aan deze sympathieke kunstenaars te brengen Men zal er geen spijt van hebben Wil men koopen of niet een bezoek is deze expositie dubbel waard Bij de hedenmorgen ten overstaan van Notaris lansen gehouden hooilands verpachting werd voor het Voorgra-. per 5 hont f95—f 100.— geboden en ontvangst heeft z'n taak hier wel ernstig J voor het Nagras om te beweiden rta* wiict r»no4 o Ai r\1Ml. 1

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9