wordt van f 11.000, wat niet alleen te veel Is, maar wat ook niet kan. Hij wil hopen dat alles nogal zal meevallen, maar waar pas over de reclames zal zijn beschikt en de terug gave dus plaats zal hebben, moet daar beslist rekening mee worden gehouden. Hij zou het jammer vinden indien men later zou moeten gaan bijbetalen. v De heer Timmermans wil wel aan nemen dat de teruggave meer dan f5000 zal bedragen, maar zoo pessi mistisch als de heer Roggeveen, dat dit bedrag de f 20.000 zal bereiken, is hij niet gestemd. De heer Roggeveen zegt dat dit be drag een vorig jaar nog f 13 000 heeft bedragen en het dit jaar beslist meer zal zijn. Timmermans Dat ligt er maar aan op welk tijdstip een vorig jaar de terugbetaling heeft plaats gehad. Voorts moet ook in aanmerking worden ge nomen dat de converteering toch ook weer een voordeel brengt. De heer Klijberg meent dat de ge schatte cijfers aan den veiligen kant zijn. Een vorig jaar is het voor de industrie beter geweest dan een jaar van te voren en stel dat die f 10 000 voor de tentoonstelling eens gestort zouden moeten worden, dan zou hij er voor zijn om daarvoor een leening te sluiten. De heer Roggeveen acht zulks on toelaatbaar. Het nageslacht mag voor een dergelijke uitgaaf niet aansprakelijk worden gesteld althans daar mag men dit niet op verhalen. Hij voelt daar absoluut niets voor. De heer Klijberg kan het bezwaar van den heer Roggeveen niet deelen en zou daarom gaarne 't voorstel van B. en Weth. zien aangenomen. De heer Roggeveen wil nog op merken dat nog vele uitgaven zullen gedaan moeten worden die de begroo ting zullen drukken. Neem bijv. de toestand van den Parallelweg. Deze is gewoonweg door die slinkende sloot onhoudbaar. Waar men in de gemeente al zoo weinig wandelwegen heeft en waar men, wil men Plantloon bereiken, daar moet passeeren, zou hij gaarne zien dat daar nog dit jaar verbetering wordt gebracht. Dan heeft men verder nog het feit van de bestrating. Dat kan zoo ook niet langer en zooals in een vorige vergadering al is gezegd, moet daarin worden voorzien en mag ook daarmee wel rekening worden gehouden. Om al deze redenen geeft hij in overweging het cijfer op 3,5 te behouden, dan heeft men toch nog een speling van f 11.000. De heer Klijberg is van gevoelen dat de straten er zoo slecht nog niet bij liggen. Hij zou in ieder geval niet verder willen springen dan de stok lang is, want de straten zijn beslist zoo slecht nog niet. Men moet ze maar eens vergelijken met de straten in vele andere gemeenten, ook nog grootere gemeenten dan Waalwijk, dan ziet men dat ze absoluut zoo slecht nog niet zijn. Roggeveen. Men moet niet naar andere gemeenten gaan kijken, want anders is het hier altijd zoo, is het slecht dan is het nog mooi. Laat de heeren die met een auto rijden maar eens spreken hoe de Mr. van Coothstraat is. En dan, de Putstraat kan zoo toch ook niet blijven liggen en daarom zou ik eerst de Grootestraat willen verbeteren en met de daaruit komende keien kan dan de Putstraat worden verhard. Trouwens op meerdere plaatsen zal iets aan den weg moeten worden gedaan. Zoo is b.v. de weg bij de Ned. Herv. Kerk, bij de Wagenstraat, absoluut onhoudbaar. Men is hier over het geheel genomen niet zoo, dat men anders eerst naar een andere gemeente kijkt in dergelijke gevallen. Men is nogal spoedig met zichzelf ingenomen. Men ziet niet zoo spoedig het goede van een ander. Het kwade van zich zelf wil men niet zien. De heer Smolders is ook overtuigd dat de verdiensten in 1924 beter zijn geweest dan die in 1923, dus dat men die groote teruggave niet behoeft te verwachten Al de zaken door den heer Roggeveen besproken, zijn zaken die niet op de begrooting voorkomen. Wel is eens besproken dat verbetering van wegen over een tijdvak van 10 jaren zou worden verdeeld. Op de begrooting van 1925 is daar echter niets opge bracht en dan kan men nu met veel van die zaken geen rekening houden en daarom is hij het eens met het voorstel van Burg. en Weth. om het cijfer op 2 8 terug te brengen. De Voorzitter wil niet verheelen dat er factoren zijn die er op wijzen dat voor het dienstjaar 26/27 het cijfer wel weer zal worden verhoogd, maar voor 1925/1926 kan het goed worden vast gesteld. Na nog eenige discussie, welke geen enkel nieuw gezichtspunt brengt, wordt het voorstel van Burg. en Weth. met op een na algemeene stemmen, die van den heer Roggeveen, aangenomen. 4. Voorstel tot het aangaan van een Rekening-Courant overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenten. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten: Ie. Bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een Rekening-Courant te openen tot een maximum crediet van f 15.000.— lie. Te besluiten het maximum crediet in Rekening-Courant met de Geldersche Credietvereeniging van f 50.000 terug te brengen tot f35.000. De Bank vergoedt thans voor debet- saldi 21/3°/o terwijl voor credit-saldi 4'/2°/o wordt berekend. 5. Wijziging der verordening ex. art. 114bis der Gemeentewet op het beheer van a. de gemeentebedrijven (Gas-, Wa ter- en Electriciteits). b het Woningbedrijf, c. de Gemeentelijke Hypotheekbauk. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Wijziging der begrooting 1924. De heer Smolders zou gaarne zien, dat in het vervolg, wanneer weer der gelijke stukken ter visie liggen, daarbij ook de begrooting wordt gelegd. De Voorzitter zegt dezelfde opmer king te hebben gemaakt. Hem is toen gezegd, dat de leden daarvan een af schrift hebben, maar men kan toch niet verlangen, dat de leden die altijd op zak steken. De heer Roggeveen geeft in over weging om in het vervolg dergelijke overschrijdingen in handen te stellen van de begrootingscommissie die daar over dan rapport kan uitbrengen. Voorzitter. Daar is geen bezwaar tegen. Roggeveen. Er is al meermalen aan gedrongen om geen zaken meer in den Raad te brengen die reeds zijn gebeurd Zoo komt er nu een rekening voor van reparatie schrijfmachine f 140. Dat is toch iets wat waarachtig eerst wel eens aan de aandacht van den Raad mag worden onderworpen. Voorzitter. Ik dacht dat u zou voor stellen om ook eerst de bezuinigings commissie er bij te halen Roggeveen. Dat zou, geloof ik, niet zoo erg zijn. Maar die commissie heeft zich nooit voorgesteld om onaange naam te zijn voor wie dan ook. Dat is voldoende gebleken. Voorzitter. De vraag is alleen maar of zoo'n commissie beter over derge lijke zaken kan oordeelen dan hij die daar nu mee is belast. Het is nu juist alsof diegenen die het nu gedaan heeft, daarvoor niet bevoegd is Roggeveen. Dat wil ik daarmee niet zeggen. De Raad heeft eerst de be grooting vastgesteld en dan ligt het ook in de lijn dat deze van te voren ook de overschrijdingen onder de oogen ziet Het kan niet gevergd worden van de leden, dat deze in een uur tijds alles na kunnen gaan hoe en waarom de posten zijn overschreden. En waar de begrooting, dus de vaststelling van de verschillende posten door den Raad is geschiedt, behoort de beoordeeling van de overschrijding van de diverse posten ook aan den Raad. Voorzitter. Dan zullen wij daar rekening medehouden. 7. Voorstel tol bepaling des vergoe ding ingevolge de artt. 101 en 103 der Lager Onderwijswet 1920 uit te keeren aan de bijzondere scholen over he jaar 1923 en tot vaststelling van het voorschot op die vergoeding voor het jaar 1925. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten de uitkeering als volgt te doen plaats hebben: St. Petrusschool Afd.A, aan tal leerlingen 251 f 2269,04 St. PetrusSchool Afd. B, aan tal leerlingen 252 f 2278,08 R K. Meisjesschool Groote straat 244 (oud-Waalwijk 370 leerlingen f 3344,80 Chr. school, aantal leerl. 89 3/4: f 670,61 af wegens te veel over 1923 f 152,68 f 517,93 R.K. Meisjesschool Minister Loeffstraat, aantal leerlingen l08'/2 f810,71 af wegens te veel over 1923 f65,58 f 745,13 RK. Jongensschool Groote straat 58a (Besoijen) aantal leerlingen 104, f777.09 af wegens te veel over 1923 f 74,02 f 703,07 R.K. Meisjesschool Groote straat 58 (Besoijen) aantal leerlingen 78. f 5^,82 af wegens te veel over 1923 f 154,82 f 428,- Totaal aan scholen voor ge woon 1. o. f 10286,05 en voor de U.L.O. school op f 922,99 Voorstel tot het aangaan eener con versie-leening groot f 524.000 en tot het sluiten eener nieuwe leening groot f 59.000 De Voorzitter zegt dat tot zijn spijt in het preadvies een vergissing heeft plaats gehad. Daar staat dat de aflos sing kan geschieden in 40 jaar en dat moet zijn in de 35 jaar. Voor de be drijven brengt dit geen moeilijkheden, wel voor het Woningbedrijf. Der firma Staal is zulks medegedeeld en die is daarin tegemoet gekomen, zoodat dit bezwaar ondervangen is. Verder deelt te Voorzitter nog mede dat van een andere firma, die door toevallige omstandigheden met een en ander op de hoogte is, telegrafisch een aanbieding is ingekomen, die iets voor- deeliger is en de gemeente een voor deel van f524 bezorgt. Daar staat echter tegenover dat Burg. en Weth. de firma Staal Co te 's Hage hun woord hebben gegeven, wat ze moesten doen doordat de vergadering was uitgesteld. Zou op de telegraphische aanbie ding worden ingegaan, dan is het vertrouwen in het Dag. bestuur ge schokt, niet alleen finantieel maar ook moreel. Burg. en Weth. hebben zich op het standpunt geplaatst dat ze hun een maal gegeven woord moeten inlossen. Timmermans. Waren er zoo weinig liefhebbers voor conversie. De Voorzitter deelt mede dat van meerdere firma's een aanbieding is ingekomen maar dat die van de firma Staal de verleidelijkste was. De heer Timmermans merkt opdat de raad moreel verplicht is het woord van het Dag. Bestuur in te lossen. Was de vergadering door toevallige omstandigheden geen week uitgesteld, dan was vanzelf van de heden inge komen aanbieding geen gebruik ge maakt kunnen worden.* De heer Eibers vraagt of het belang der gemeente gediend wordt, indien op het voorstel van Burg. en Weth. wordt ingegaan. Voorzitter. Wat weegt het zwaarst f500 of het verliezen van de moreele positie. De heer Timmermans merkt op dat de gemeente meer geld zal moeten opnemen en daarom een fair stand punt moet worden ingenomen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. 9. Voorstel betreffende grenswijzi ging der aangekochte perceelen moeras vormende het z.g. „Kweb" aan het Laageinde. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag merkt de heer Roggeveen op dat hij nog geen ant woord heeft gekregen over de nu zoo stinkende sloot aan den Parallelweg. De Voorzitter merkt op dat dit niet zoo'n gemakkelijke geschiedenis is en de oplossing van deze zaak veel geld zal kosten. Men heeft de kosten daarvan geschat op f 4000, plus f 500 voor de verlegging van het riool voor de water loop achter die huizen. Dit wordt nu een perceel verder gebracht, waardoor die stankboel daar gaat verdwijnen Nu moet het onder den spoorweg worden doorgelegd en die kosten alleen be dragen ad f576.— Roggeveen. Men kan toch onmogelijk toestaan dat die toestand daar een geheelen zomer zoo blijft. Mid en in de gemeente is het nu een groote vuilnishoop. Voorzitter. Dat is meer een gevolg van de tentoonstelling. Deze wilde eerst een pad hebben en later nog een rijwielpad er bij. Een en ander is tegengevallen en nu heeft de opzichter over het vuil heen een laagje aarde laten gooien. Timmermans. De sloot zou ook electrisch leeggepompt kunnen worden, dan althans is de stank weg. Gragtmans Dat is ook al eens besproken. Roggeveen. De kosten voor het aanleggen van dat riool was er toch. De heer Eibers vraagt van wie, als den sloot dichtgemaakt is, de grond dan is. Indien de gemeente die mag gebruiken, kan het wel zoo gemaakt worden dat het z'n rente opbrengt. Voorzitter. Ik denk dat het eigen dom van de Maatschappij blijft. Eibers. Door overleg zou verkregen kunnen worden dat de gemeente het recht van de opbrengst heeft. Zoo is het een schande zooals het er bij ligt en waar men dikwijls er niet tegen opziet om groote bedragen uit te geven, zou ik nu op een paar centen niet willen kijken. Klijberg. Men had op meer mede werking gerekend. Er moet hier en daar nog genoeg rommel liggen, waar- mede de sloot goed kan worden dicht gemaakt. De heer Roggeveen meent dat het op den weg van de gemeente ligt om dat vuil dan te halen, maar niet dat men wacht totdat de menschen het komen brengen. Voorzitter Dat vervoer kost geld. Roggeveen. Daarom laten de fabri kanten het liggen. De Voorzitter meent dat het later geen groot voordeel zal opbrengen. Als dit f 20 is, zal het op zijn. Wil men het vuil weg laten halen bij de fabrieken, dan moet daarvoor een crediet worden vastgesteld. De heer Klijberg zou dit liever niet vaststellen omdat men nu absoluut niet weet hoe hoog de kosten zullen zijn. Eibers. Ik zou het in eens goed laten maken. Dat kan de kwade koop niet maken. Wordt besloten daar een crediet voor toe te staan tot een maximum van f 1000. De heer Timmermans geeft in over weging om het vervoer aan te besteden Indertijd heeft de firma Hoffmans ver klaart dat ze tegen betaling het vuil met haar tractor wel zou vervoeren. Die firma zou ook aangeschreven kunnen worden. De heer Smolders wijst er op dat er in de Putstraat ook een stinksloot is en waar het daar thans druk be bouwd is, zou ook daar de aandacht aan te wijden zijn. Ware het niet dat er een tentoonstelling wordt gehouden, dan zou hij zeggen dat deze sloot het eerst voor demping in aanmerking zou komen. De heer Oomens wijst er op dat de banden in de Dellen geheel in het vuil staan en het hoog noodig is dat deze eens worden schoongemaakt De opbrengst zal dit ten goede komen. Thans is er in geen 5 jaar iets aan gedaan. De Voorzitter zegt daarnaar een onderzoek te zullen laten instellen. De heer Roggeveen geeft in over weging dat de administratie van de Gasfabriek aansluit bij de Giro-rekening. Voor vele rnenschen is het gemak kelijk als ze hun kwitanties daar op over kunnen schrijven terwijl het voor de loopers weer werk minder is. De Voorzitter zegt dat daartegen geen bezwaar kan bestaan. De heer van der Aa vraagt of het Reglement voor de gemeente arbeiders kan aansluiten bij het Rijksreglement waarop de Voorzitter toezegt een onderzoek te zullen instellen. De heer van Driel wijst er op. dat vreemde autobestuurders aan het West einde vaak over het rijwielpad rijden wat, met het oog op de kinderen die daar vaak op den trottoir rand zitten, zeer gevaarlijk is. Hij stelt voor daar borden te plaatsen. Om groote kosten te besparen zou kunnen worden vol staan met een bordje aan een paal te bevestigen, Daarna gaat de raad over in geheim comité Ingezonden Mededeelingen. Vrees geen Examen want er is een Middel dat u geheel bevrijdt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwijl uw Geest Helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten weten schappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen u van uw Zenuwachtig heid Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. SPRANG-CAPELLE. (Vervolg.) Oerlemans. Laat de bouwvereeniging met subsidie van de gemeente, daar rioleering aanleggen, dan blijft de bouwvereeniging baas op eigen terrein en de polder blijft den weg behouden. Van den Willigenburg. Dat is ook onder het oog te zien. Voorzitter. Dan komen wij later met een voorstel In een grintweg zal daar niet gemakkelijk eene rioleering ge bracht kunnen worden. Verheijden. Ik zou niet weten waarom niet. Kijk dan eens in Udenhout Michael. Het is daar geen grintweg. Het is een sintelpad met wat grint er over. Wordt besloten het adres aan te houden. 3. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1924. Wordt voor de leden gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage neder gelegd. 4. Benoeming leden stembureaux. Voorzitter. De heer Kuijpers van Vrijh. Capelle heeft bericht gezonden dat hij zijne benoeming niet aanneemt, waarom in zijn plaats iemand anders als plaatsvervanger moet worden ge kozen. Wordt gekozen de heer P. van der Hoeven. 5. Wijziging verordening ex-artikel 114bis der gemeentewet. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer Plaatselijke inkomstenbelasting 1925/1926. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit cijfer van 1,7 op 1,5 terug te brengen. Verheijden. Ik heb het eens nage rekend hoeveel minder men door 2 tienden minder te heffen aan belasting krijgt. Dat bedraagt zoowat f6000. Van het Dag, Bestuur had ik verwacht dat men nu met een voorstel zou zijn gekomen tot opheffing van de opcenten op de Vermogensbelasting inplaats van het heffingspercentage met 2 tienden te verminderen. Ik geloof dat een dergelijk voorstel over het geheel genomen een vrij gunstiger indruk zou hebben gemaakt, vooral bij de boerenbevolking en de renteniers. Het blijft in Capelle een steen des aanstoots. Nooit heeft men daar een dergelijke belasting gehad en nu men die heeft gekregen, zijn er al heel wat families die gezegd hebben, vaarwel Capelle, wij gaan weg. Er wordt door sommigen wel gezegd dat vergeleken met de omgeving de be lasting hier laag is, maar daar heeft men geen rekening mee te houden, want in Waalwijk bv. geniet men van de belasting, daar krijgt men er althans iets voor maar hier niet. Voorzitter. Dat is een kwestie die bij de begrooting moet worden be sproken. Verheijden. Dat is goed. Ik heb er nu al de aandacht op willen vestigen. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna met op een na algemeene stemmen, die -van den heer Verheijden, aangenomen. 7. Ontheffing bepalingen-bouwver ordening voor het bouwen van houten woningen door het Burgerlijk Armbe stuur te Capelle. Voorzitter Het Armbestuur wil 2 houtenwoningen bouwen maar nu ver biedt de bouwverordering zulks. Alleen de Raad kan daarvan ontheffing ver- leenen. Alhoewel het brandgevaar door dergelijke woningen er door wordt vermeerderd, stellen Burg. en Weth. voor in dit geval aan het verzoek te voldoen. Verheijden. De gemeente Capelle kan trots gaan op de heeren bewindvoer ders van het Burgerlijk Armbestuur. Steeds werkten zij gemoedelijk samen met het gemeentebestuur en ik hoop, dat zij dan ook nog jaren deze be langen mogen behartigen. Maar tot mijn spijt kan ik heden niet met hun voorstel inzake houten- woningbouw meegaan. Des zomers zal het daarin zijn verbranden, des winters bevriezen en over 4 of 5 jaar worden de bewoners misschien opgevrde heeren moeten hier de rest zelf maar denken. Hoewel ik over het geheel tegen inmenging ben van bovenaf, kan ik in dezen toch met de Gezondheidscom missie meegaan om deze woningen niet te laten aanbesteden, doch zooals ik al een paar maal adviseerde, tot betonbouw met-* zoo min mogelijk houten beschotten, over te gaan. We hebben niet alleen aan de tegen woordige maar ook aan de toekomstige armlastigen te denken. Nog kort geleden is er een huisje verkocht voor f 230. Ik begrijp niet goed waarom het Armbestuur zoo iets niet koopt. Michaël, Ik heb op straat gehoord, dat de menschen die daar in komen er uit getransporteerd worden door de Gezondheidscommissie. Het is er zoo nat en vochtig, dat de menschen er ziek in moeten worden. Middelkoop. Het is veel te klein ook» Oerlemans. Waar wil het Armbestuur deze woningen doen bouwen. Voorzitter. Daar waar de andere zijn afgebrand. De heer van den Willigenburg gelooft te mogen constateeren, dat de meeste leden er niets voor gevoelen, dat houten huizen worden gebouwd. Het armbestuur schijnt echter met het oog op haar finantieelen toestand geen huizen van steen te kunnen laten bouwen en waar het een feit is dat, kan het armbestuur niet in de behoef ten voorzien, de gemeente voor de lasten zal komen te staan, wil hij van twee kwade zaken het beste kiezen. Voorts wijst hij er op, dat het ge meentebestuur kan adviseeren, maar daar blijft het ten slotte dan ook bij. Verheijden. Een paar jaar geleden heeft het Armbestuur huizen verkocht en van die opbrengst hebben ze stuk ken Nederl.Werkelijke Schuld gekocht. Als ze nu geen geld hebben om wat betere woningen te bouwen, dan moe ten ze die stukken verkoopen. Van den Willigenburg. Wij kunnen hen tot niets verplichten. Verheijden. Wij hebben het onze er dan van gezegd. Ged. Staten kunnen dan verder oordeelen. Middelkoop. Wij moeten goed weten, dat wij over niets hebben te beslissen. Alleen kunnen wij zeggen of wij ont heffing van de verordening verleenen, ja of neen. Verheijden. Ik was van meening dat de gemeente het toezicht over het Armbestuur had. Michaël. Het ontwerp moet toch nog eerst door de Gezondheidscommissie worden goedgekeurd. Dan pas kijken Burg. en Weth of deze bezwaren hebben. Voorzitter. Het is al bij de Gezond heidscommissie geweest, maar die hebben het teruggezonden omdat in gevolge de verordening geen houten woningen mogen worden gebouwd. Daarom moet de Raad eerst zien of hij ontheffing wil verleenen. Michaël. Ik durf de heeren in over- weging geven om de buitenmuren van binnen met drijfsteenen te voorzien, dan zal wel voor een groot deel aan

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2