en I No. 1 van lijst No. 23. Ihr. Mr- A. F. VAN SASSE VAN VSSELT, KI] Stemt a.s. Woensdag UITSLUITEND dan stemt gij vanzelf op industrieën en Or. oÉi en er 8, de landbouw-specialiteit bij uitnemendheid. i I MO. 2! PLESKENS, de redder In den nood van onze ""nieuws uit heusden. ~~sport. ALLEEN het vakje voor den naam VAN SASSE VAN YSSELT ROOD maken, met het roode potlood, hetwelk in het stemhokje daarvoor ter beschikking is. Niets bijschrijven of bijvoegen, niet meer dan één vakje invullen, anders is uw stem ongeldig. De hooiverpachting is buiten gewoon hoog deze week opgevoerd. Sedert 4 weken is dit met 100 pCt. gestegen, per 500 K G, staande op struik. MARIAPOLDER. Woensdag II werd in onze parochie plechtig herdacht het zilveren kloosterjubilé van de Eer waarde Zuster Edrnunda (in de wereld Mej. de Wit uit Waspik). Om negen uur werd voor de feestvierende familie in de parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen door den ZeerEerw. Pater de Wit, heerbroer van de jubi- lares, Missionaris op de Philippijnen, die nog juist bij tijds in Holland arri veerde om dit feest mee te kunnen vieren. Het R.K. Zangkoor aangevuld door een kinderkoor voerde liturgische gezangen'uit. De Z.Eerw. Heer Pastoor uit Waspik hield de feestrede. MEEUWEN. A.S. Maandagavond te 7 uur (ouden tijd) zal, op uitnoodiging van de Anti—Rev. Kiesvereeniging, in de Ned Herv. kerk, alhier door Ds Prins, Ned. Herv. Pred. van Poede- royen een bidstond voor de a s. ver kiezingen worden gehouden, Ook hier wordt door de Anti Rev. Kiesvereeniging een Radio avond georganiseerd om de rede van Minister Colijn te hooren. Woensdagavond sprak de Hoog edelgestrenge Heer H A* Leenstra te Heerenveen, Lid der 2e Kamer voor de Anti—Rev. Kiesvereeniging Het betoog van den Heer Leenstra was zeer duidelijk. Zeer voldaan keerden de Anti—Rev. hoorders naar huis. De Heer Leenstra, d e voor het eerst in Brabant optrad, maak e een degelijke indruk, zoodat een herhaling van zijn bezoek, zeer op prijszou worden gesteld. VEEN Maandagavond trad de Hoog edelgestrenge Heer Duymaer van Twist alhier op, in het Café Vos. Dr. Tjalma leidde de vergadering, die een zeer gunstig verloop had. De zaal was geheel bezet. LOON OP ZAND, 24 Juni. Op het verzoekschrift van het D. B. der ge meente gesteund door de inspectrice en de plaatselijke schoolcommissie, om in de Vacature van 3en onderwijzer aan de Openb. school alhier te mogen voorzien, ondanks dat over '24 het vereischte aantal niet aanwezig was, doch thans wel aanwezig is evenals in '23 en vorige jaren, is door den Mi nister gunstig beschikt. TILBURG. Naar men ons meldt is door de Vereenigingen „La Renais sance'' en „Laetitia" alhier ingeschreven voor het door „Oefening en Vermaak" in Augustus te houden festival op de terreinen der Internationale Tentoon stelling voor de Schoen-en Lederindu strie te Waalwijk. 's-HERTOGENBOSCH. Het gemeen tebestuur doet krachtige pogingen om de aloude St, Jammarkt ia ecre te herstellen. Het heeft daarvoor de volle medewerking van de katholieke en neutrale marktkoopliedeubocdeu. Gis teren werd de markt voor de derde maal gehouden en, bet weer in aanmerking genomen, met veel succes. De markt was versierd en de markt kramers hadden meer werk dac gewoon lijk van hun uitstalliogen gemaakt. Vele prijzen waren daarvoor uitgeloofd. Dj officleele opening van de markt ge schiedde in hotel Noordbrabant in tegenwoordigheid van velen door wet houder Van Meerwijk, waarbij ook nog het woord voerden de hoereu Llssauer namens den neutralen bond, do Goeije namens de federatie Sluijters namens den Katholieken bond e a Monasch als ver tegenwoordiger van dao opperrabbijn. De Koninklijke Nederlandsche Automobielclub heeft tegen Zaterdag 4 juli des n m. ten 3 ure een concours d'Elégance uitgeschreven en voor Zondag 5 Juli een Behendigheidswed strijd op het Gemeentelijk sportterrein. Zonder twijfel zullen velen opgaan naar 's Bosch om van deze wedstrijden te genieten. Wij kunnen hier nog aan toe voegen dat dergelijke wedstrijden ook te Waalwijk tijdens de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie zullen worden gehouden. HILVARENBEEK. Aan het festival te Waalwijk, te houden in Augustus, zal ook onze harmonie deelnemen. ROTTERDAM De Mannenzangver- eeniging „Tot Nut en Genoegen" heeft besloten mede te werken op het festival der Liedertafel „Oefening en Vermaak" te Waalwijk. CAPELLE. Daartoe uitgenoodigd door de A R. Kiesver. alhier, hield Ds. Bartlema uit Hoogeveen Maandag avond j.l. een opwekkende rede tot den komenden verkiezingsstrijd. Te ruim 8 uur werd deze vergadering geopend door den tweeden voorzitter, den heer A. Spierings, welke liet zingen Ps. 25 2 en voorlas Ps. 144. Hierna werd door hem het woord gegeven aan Ds. Bartlema, terwijl tevens aan de vergadering werd mede gedeeld, dat na het uitspreken der rede er gelegenheid zou zijn tot ge- dachtenwisseling. Thans de geachte spreker het woord nemende, bepaalde hij zijn gehoor bij het eigenaardige verhaal der Karthuizer monniken. Door dezen werd een klooster gebouwc machtig van bouw en forsch van lijn op een terrein gelegen aan de hoog landen van het gebergte. Inpiaats echter, dat de vensteren van dat ma jestueuze gebouw hun licht ontvingen van de smetloos witte eeuwige sneeuwbergen, moesten zij dat ontvan gen van binnen uit. Het gevolg hiervan was dan ook, dat hoe machtig schoon het gebouw van buiten was, daarbinnen leefde en werkte men eiken dag weer bij schemerlicht. Spreker ziet verband lusschen de Karthuizermonniken en dat der geheele menschheid van nature. Door den zondeval wil men niet meer leven bij hooger licht, maar wer.scht men te leven en te werken bij het geen opwelt uit eigen hart. Zoo kan het niet anders of in het leven van zulk een volk ontstaat een proces van verwording en ontaarding. Ook in ons volksleven neemt die verwording hoe langer hoe grooter afmetingen aan. Het is de valsche democratie, die in vreet in ons volksleven. Men wil leven, ook op staatkundig terrein, bij den wil van het volk. Aangezien zoo alle grondslagen van gezag en vrijheid ondermijnd worden staat een volkaan allerlei geweidaden bloot. Rusland en Duitschiand, zij waren en zijn schrik wekkende voorbeelden. Het kweekt wrange vruchten. Hierna toont spreker aan, dat in ons volksleven dit proces van ontaarding trotsch al het geroep van pais en vree op schrikbarende wijze voortwerkt. Eerst wijst. Ds. Bartlema op uitspraken als van Troelstra tot zijn jonge garde, dat op haar de hoop is gevestigd, want het gaat nu te langzaam. Eveneens is het teekenend hoe de leiding der Com munisten in ons land niet meer toe vertrouwd wordt aan Wijnkoop en Ravesteijn, maar dat Moskou andere voor hen in de plaats stelde. Op alle manier tracht men ook in ons land de bestaande orde om te keeren Zelfs de staking in de Drentsche venen is geleid vanuit Rusland. Dat is de openbaring van de ont bindende macht van de ziekelijke democratie. Men is, aldus de geachte spreker verder, men is aldus gestemd bezield van een vloed van z.g. naas tenliefde. Men denkt zich machtige idealen, zelfs van verbroedering van alle volken. Doch juist omdat men het tot stand wil brengen buiten God, gelooff spreker niet aan het welslagen van die pogingen, zij het dan ook dat die pogingen zooveel mogelijk door ons gesteund moeten worden. En zoo lang de groote landen niet voorgaan in ontwapening is het schennige on gehoorzaamheid om ons land van voldoende verweer te ontdoen. Uit alles blijkt hoe ons volksleven aan dit proces van verwording lijdt. Neem het zedelijk terrein van kleeding, huwelijk en hu welijksleven, het zegt ons ailes, dat de grondslagen van ons volksleven worden ondermijnd. Hiermede gaat gepaard een vijandschap tegen alle religie. Zonder voorbij te zien, dat elks hart van nature in het booze ligt, toont spreker met feiten aan hoe de schuld van die verwording in het volksleven te vinden is bij links. Zij vindt God te dienen alleen goed voor de binnen kamer. Hoe moet daar dan ons chris telijk volk tegenover staan? Strijd vaardig voor de eeuwige beginselen van Gods woord. Dan bespreekt Ds Bartlema enkele feiten, die de A. R. partij ten laste Dr. Kromsigt. zending drijven, maar Christus heeft zijn kerk opgedragen te arbeiden tot de komst van zijn Koninkrijk. Met voorbeelden wordt aangetoond, dat het niet aangaat zoo maar klakkeloos de geschiedenissen van het Oude Tes tament toe te passen op onzen tijd, of Israël en Nederland op een lijn te stellen. Mochten het sommigen wel doen, Calvijn niet. Dan is het zoo noodzakelijk een regeering te bezitten, die de kerken vrijheid waarborgt in de uitoefening van haar roeping. Daarom is samenwerking met de dicht naast ons staande Chr partijen een eisch of zouden we ons land over willen geven aan mannen die leven uit het beginsel der valsche democratie? Moeten de tijden eer3t weer zoo benauwend worden als weleer om de eenheid te bevorderen? Trok niet de Vader des Vaderlands op met katholieken en niet katholieken om onze bedreigde erve te behouden? Zoo gemakkelijk wordt gezegd, dat de A. R. haar beginsel verkoopt voor een schotel linzenmoes Ganschelijk niet. Maar zal aan ieders werk geen schuld en onvol komenheid kleven. En dat is het, er is te weinig schuldgevoel. Moet trotsch alles zondige verdeeldheid op kerkelijk gebied doorgetrokken worden ook op staalkundig terrein En dat terwijl de gansche Christenheid een is in de belijdenis van God Drieeenig. Het smart spreker, dat wij op deze manier bestreden worden door Ds. Kersten. Alle werk is een grijpen naar het ideaal op het politieke terrein. Ds. Kersten zeide het zelf in zijn eerste rede, daar is het de plaats van het compromis. En dan maar te zeggen, dat Naast de Matinée's door de beide harmoniën Euphonia en Apollo gedu rende de kermisdagen te geven zal ook de harmonie St. Jan in den Berkdijk op Vrijdag 3 Juli een Matinée aan de donateurs en hunne dames aanbieden in de zaal van den heer P. Wagenma kers—v. Boxtei. Als humorist is ge ëngageerd de bekende karakter- humorist W. Kuijs. St. Jan kan steeds roemen op gezellige uitvoeringen met veel publiek. De aanvragen om aansluitingen aan de waterleiding blijven steeds toe vloeien. Konden we eenige weken geleden terug melden, dat er reeds 170 aansluitingen waren gecontrac teerd, thans loopt dit getal reeds naar de 400. Heusden, 26 Juni '25. Op de Scheepswerf is met goed gevolg te water gelaten het Rhéin— Herne—schip „Alarich", groot 1370 ton voor de N.V. van dien naam te Rotterdam, terwijl de kiel gelegd werd voor een Dortmund—Emskanaalvaar— tuig groot 900 ton. De nieuwe aardappels beginnen flink te komen. Ze worden verhandeld vanaf 70 cent tot 90 cent den vijfkop, al naar gelang grootte en kwaliteit. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Heer Redacteur! Naar aanleiding van den verkiezings- 00_„speech van den heer Van Gent, zou deze regeering niets tot stand ik gaarne enkele opmerkingen maken, RWB-bal. Er is vooral, nu twee plaat- VOETBALSPORT. Zondag 23 Juni zullen de eind- wedstrijden plaats hebben voor den heeft gebracht. Is dat een rechtvaardig waarvoor U mij eenige plaatsruimte getuigenis Afgedacht van de houding gelieve te verleenen. onzer kamerciub inzake de Olympiade e.d. is dan het redden van onze finan ciën geen machtig werk, dat alleen met Gods hulp kon worden tot stand gebracht. Ook daarvan heeft Gods kerk de heilzame voordeelen. Tenslotte De beste stuurlui staan steeds aan wal en geen wonder dat de heer van Gent dan ook heel wat op het beleid der Regeering heeft aan te merken. Maar is die critiek juist? Men kan gemakkelijk zeggen dat ook selijke vereenigingen reeds den eersten dus een gewichtigen wedstrijd spelen, veel belangstelling. Wij ,zijn er van overtuigd dat elke supporter dezen wedstrijd niet gaarne zal overslaan, immers WSC en HEC hebben elkaar reeds herhaaldelijk ontmoet en meestal was HEC winnaar, doch dat waren eindigt Ds. Bartlema zijn keurige rede, zonder kloppende begrooting de gulden vriendschappelijke wedstrijden, er was die door een 300—tal mannen en vrouwen met spannende aandacht werd beluisterd met een schitterende pero ratie om trotsch zonde en afwijking trouw te blijven aan het oude A - R. vaandel. Als zelfs een Paulus het eene oogenblik klaagt: Ik ellendig mensch a pan zou zijn gebleven Zoo kan men ook zeggen: „Als er geen redder was toegesprongen, zou de drenkeling er toch wel uit gekomen zijn Waar de spreker verwijst naar de gouddekking bij de Ned. Bank is hij geheel mis. Die gouddekking kwam roept hij een oogenblik later, ziende juist in gevaar door de te groote geld- op den strijd als de worsteling aller eeuwen, maar ik jaag er naar of ik het ook grijpen mocht Als we hem dan hooren getuigen, laat het ons dan allen op het hart gebonden zijn mede te strijden voor de eere Gods onder het A. R vaandel Na dit bezielend, doch ernstig vermaan, werd deze samenkomst geëindigd met dankgebed en het zingen van Ps. 89 8, daar niemand meer het woord verlangde. Vanwege den Vrijheidsbond zal op Dinsdag 30 Juni a.s. des avonds half acht in de zaal van den heer L. Fvan Dongen een openbare ver gadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden Mr. J. J. v. Bolhuis, Hoofdredacteur van de „Vrij heid", te 's Gravenhage. Bij de deze week gehouden aan besteding van het kopersiagerswerk voor de uitbreiding van de Coöpera tieve Stoomzuivelfabriek „De Toekomst alhier, werd als volgt ingeschreven Segers, Besoijen f 583— Martens. Oosterhout f 579._ Dekkers, Capelle f 515.— Verschure, Waspik f 498 Het werk is aan den Iaagsten in schrijver gegund. Voor de Ned. Herv. Kerk alhier zal op a. s Zondag optreden Ds. A. Meyers en wel des voorm. ten half tien en des namiddags ten half drie uur. De dezer dagen in de gemeente gehouden Bijbelcollecte heeft ruim f 90 opgebracht. De korlbalclub „Juliana" alhier speelde j I. Zaterdag een competitie wedstrijd tegen „O. N.A." uit Tilburg, welke wedstrijd eindigde in gelijk spel 55. In de Ned. Herv. Kerk za! op a.s. Zondag des voorm. half tien uur optreden Ds. Mühlnikkel uit Waalwijk. Op de eerste nationale honden- entoonstelling door de Kynologenclub te Raamsdonksveer gehouden, behaalde de heer J. Meyer met zijn hond „Djalbara" den 2den prijs. Naar men ons mededeelt zal eerstdaags met het maken van aan sluitingen aan de waterleiding, dat te dezer plaatse een paar maanden heeft stil gelegen, weer een begin worden gemaakt. Het bouwen van een nieuwe woning met schuur voor J. Meulman op de W. v. Gendsvaart alhier is bij onderhandsche aanbesteding opgedra gen aan den heer J. Quirijns, timmer- man alhier. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. dus niets te behalen. Doch nu er een serieuze kans is om een mooie prijs te behalen, krijgen we een zuivere krachtmeeting, waarin beide partijen zich geheel zullen geven, zoodat we een groot aantal bezoekers kunnen verwachten. Aanvang 2 uur. Hierna speelt RWB een afmattings- wedslrijd tegen SVW, welke zoo ge lukkig was vrij te loten. Ook deze wedstrijd zal het aankijken ten volle waard zijn. SVW is hier reeds meer malen op bezoek geweest en heeft telkens een goeden indruk achterge laten, maar daarvoor ook den eersten prijs medegenomen. Velen zullen ver onderstellen dat SVW ook nu met den lsten prijs naar huis zal gaan, doch dit kon wei eens anders zijn. Heeft RWB vorig jaar op de Quick-serie- wedstrijden SVW niet kranig partij gegeven, zoodat verlenging noodzake lijk was en SVW ten slotte nog met geluk met 1—0 won, niettegenstaande RWB met drie invallers speelde? Waarom zou HEC, doch zeker WSC dit ook niet kunnen Aldus beloott de eindwedstrijd uiterst spannend te worden. Deze wedstrijd wordt gespeeld om half vijf en wordt geleid evenals HEC—WSC door den heer F. Slaats. RWB—SVW wordt ge- opleggen, zonder dat het I 'eic* door den heer Passier, terwijl voor er zich om bekommert. I den eindwedstrijd neutrale grensrechters worden aangesteld. behoeften van den Staat. Dat ziet men in Frankrijk waar de „democratische" heer Herriot de drukpers aan het werk zette om in de stijgende geldbehoeften te voorzien Gevolg verdere daling van den franc. Gevolg: minder welstand van arbeiders en bezoldigden. Vergelijk maar eens de welstand van Neder landsche loontrekkenden bij dien in het „democratische" Frankrijk. Dan is men er hier tienmaal beter aan toe. Een sterk sprekende gunstige factor, die een gevolg is van de sluitendmaking der begrooting, verzwijgt de heer van Gent. Dat is de daling van den rente standaard. En toch werkt deze buiten gewoon sterk mee tot herleving der welvaart. De tariefwet moest er natuurlijk ook bij te pas komen. En daarbij begaat de heer v. G. ook weer de fout om die heffing als een gewone belasting voor te stellen. Dat is onjuist. Een land kan zijn burgers alle mogelijke belastingen buitenland Maar zoodra een land zijn tarief van invoerrechten verhoogt, regent het van de buitenlandsche buren protesten Waarom? Omdat die heeren die belas ting grootendeels betalen, hetzij door lager opbrengst hetzij door minder import. Ook de importeurs van buiten landsche goederen zijn er steeds tegen. Zij gevoelen dat bij de geringste ver hooging der buitenlandsche goederen de binnenlandsche fabrikant inspringt en hem verdringt. Welnu dat brengt juist meer werkgelegenheid en welvaart in het eigen land. De belofte van f9 ouderdoms pensioen kan ik wel voorbij gaan. Een Kamer-candfdaaf moet royaal zijn. Woorden kosten niets. Waarom belooft spreker geen f 25 Maar nog eens Welk ander land doet meer voorde sociale voorzorg dan ons christelijk geregeerd Nederland? Er zijn landen genoeg waar de „democraten" aan het roer zijn. Welnu, waar is het beter? Zoo ook met de ontwapening. Alle maal gemakkelijk gezegd. Maar er zijn tal van „democratische" landen waar men veel meer voor legerdoeleinden uitgeeft dan in ons land. Critiek is gemakkelijk, maar men moet billijk en vooral eerlijk blijven. En bij eerlijke critiek komt juist het beleid onzer tegenwoordige Regeering in een gunstig licht, zoodat men het aan tal van andere landen ten voorbeeld kan stellen. Ik dank geachte Redactie en teeken Hoogachtend, X. Mijnheer de Redacteur. Kaatsheuvel, 26 Juni '25. Het schitterende woonhuis der familie Swagenmakers—de Schamp, tegenover de Stationsstraat alhier is onderhandsch verkocht aan den heer C. Vloemans—Vloemans. De heer G. v. d. Wildenburg ambtenaar ter Secretarie alhier slaagde Laten we hopen dat we in alle op zichten gunstig weer zullen hebben. Voetbaltour nooi. Alle teekenen wijzen er op dat het groote voetbaltournooi, door 't ijverige K. S. W. bestuur georganiseerd, moet slagen. Konden we in ons voorgaand nummer melden dat Kaatsheuvel zich voor den openingswedstrijd de mede werking verzekerd had van twee le klassers, thans kunnen we definitief mededeelen dat zoowel 't sympathieke Wilhelmina uit 's Bosch als het spor tieve N.O A.D. uit Tilburg bereid ge vonden zijn om door hunne medewer king de belangstelling voor dit tournooi te verhoogen. Beide eerste klassers zullen om circa half vier tegen elkander in 't veld komen onder leiding van scheidsrechter IJpelaar. We behoeven niet te zeggen dat deze ontmoeting in Kaatsheuvel en ver daarbuiten veel belangstelling zal wekken, le klas N.V.B.-wedstrijden geeft de Langstraat niet eiken Zondag te genieten, daarbij op het terrein muziek van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" en ie dereen, voetballiefhebber of niet, zal zich kunnen voorstellen dat het Zondag druk zal loopen achter 't gemeentehuis. Als tweede wedstrijd zal direct na de openingsmatch een N.O.A.D.-elftal den eersten tournooiwedstrijd spelen tegen K.S.W. Wij willen onzerzijds hier nog een aansporing aan toevoegen om zoo eenigszins mogelijk de wedstrijden, die eerst na 't Lof beginnen, te gaan bij wonen, daar K.S.W. met recht den fïnantieelen steun der burgerij ten zeerste noodig heeft. Duivensport. Alleen voor de groote kasvlucht de Combinatie van uit Orleans zijn door deze eene vereeniging meer dan 175 duiven ingekorfd. Me iiumer in de ooren schreeuwde: ,./eg, baas, wat heb j' aan my een strop". Hoe dikwyis hebt ge, pliehtvergeten, Me op een droogje laten staan, Maar k zweer, liet gaat je nu lierouwen. Het zal nu langer niet meer gaan. Dön was liet weer je oude zwengel, DAn was't je zuiger, dan je flens, D'-'b, altgd, altyd, had je stukken En nimmer ging het eens naar wenscli. En gaf je soms een weinig water, Wat by na nimmer is geschied Dan wad 'tgoed om de straat te schuren, Maar 0111 te drinken was het niet. Ge snapt dus wel, versleten pompke, Dat nu je tfld is afgedaan, Maar wil iemand je nog bewaren, )ch gunst, laat hem gerust begaan. •Je hebt nu eenmaal van die menschen, Die kryg je aan iets nieuws niet aan, Die zeggen: ouderwetsch' ideeën, „Myn grootmoe heeft 't ook nooit gedaan." Maar ik laat my niet langer plagen Door zoo'n onwillig, koppig beest, Ik ben al veel te lange jaren, Daarvan de knecht, de slaaf geweest. Naar een museum breng :k gauw nu 't zootje, Daar is nog wel antiek-gebrek, En 'k ga direct aansluiting vragen, Want weer is nu de zuiger lek. E11 dan geen troebel, modderwater, Geen oude. piepend, lekke pomp, Maar een heel aardig sierlyk kraantje, Niet zoo groot en niet zoo lomp. Weg dus met die oude rommel, Gooi gauw toch alles aan den kant, Laat d' ouderwetschen blijven brommen, Vóór de jaren komt toch niet 't verstand. Ik zweer by 't kraantje van de leiding, Dat baart u nooit de minste zorg. Wie wil. „kan naar de pomp toe loopen," Gegroet, tot ziens, Van Cranenborg. Kaatsheuvel, 22 Juni 1925. WAALWIJK. R. W. B. Geef onderstaande versregelen s.v.pl. een plaatsje In. „de Echo", 't Moge de aanbid ders van pomp en put een aansporing zfln om by de Waterleiding aan te sluiten. VAARWEL. Vaarwel nu Pomp, vaarwel nu zwengel. Vaarwel nu lekke zuigerklep! 'k Wil j'in mijn keuken niet meer hebben, Nu 'k eenmaal leidingwater heb. Te lang reeds heb je me staan sarren. KAATSHEUVEL. KAATSHEUVEL.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 10