J. Tuerlings BROEDEIEREN il li W, ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BEAD. thans onder ieders bereik Vanaf heden slechts 15 cent per stuk van onze diverse rassen. 14 Col. Wyand. te koop broed 1923. Spotprijs! 1—4 prachtige Col. Wyand. 1—9 Australorps prachttoom. 1 10 R.l.R. prima foktoom. Alles aan de leg. Moet weg wegens specialiseering van bedrijf. Kaatsheuvel. VRAAGBORD. P. te K Verschillende Reds bij mij vertoonen kale koppen. Wat kan de oorzaak daarvan zijn. Antwoord De kale plekken bij uwe Reds voorkomend vlak achter de kam ontstaan doordat de haan de dieren bij het treden daar met den bek vast houdt en alsdan geregeld één of meer veertjes uitplukt. Bij dubbelkammige dieren of kleinkammige dieren b.v. Wyandotten, R I R.. Barnevelders Ply mouth Rocks, Orpingtons, enz., komt dat veel voor. 't Is heel onschuldig, en U kunt er natuurlijk niets aan doen. W. H. te K. Wanneer kan ik mijne jonge hennen aan 't ochtendvoer zetten. Antwoord. Met den leeftijd van 10 tot 13 weken kan men de jonge hennen zachtkens aan 't eten van ochtendvoer gewoon maken. Men menge het opfokvoer daarvoor eerst b.v. gedurende een week met 25 pCt. ochtendvoer, de volgende week met 50 pCt. en zoo vervolgens tot ze geheel aan 't ochtendvoer gewoon zijn. In eens zonder geleidelijke overgang kan het soms sterke diarrhee veroor zaken, daar de meeste ochtendvoeren vleeschmeel bevatten, terwijl opfokvoer hoofdzakelijk met visch- en garnalen- meel is samengesteld. W. J. J. te B. In antwoord op uw schrijven betreffende bezichtiging mij ner dieren, zou ik U raden in de maand Augustus eens te komen. U kan dan de fokhanen reeds eenigszins beoordeelen. Te vroeg geven R.l.R. weinig zekerheid iets moois te worden in den opgroei. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar, Kaatsheuvel. BUITENLAND. Er was de laatste dagen heel wat geschreven in de Fransche pers over de gevaren, die op het kabinet Painlevé loerden, in verband met de gebeurtenissen in Marokko. Abd-el- Krim's offensief daarginds leek ook het regeeringskartel van links te kun nen bedreigen, daar de socialisten in een hachelijk parket zaten als mede standers van een regeering. die een politiek volgde, welke kwaadwilligheid als imperialistisch zou kunnen be stempelen. Het is echter gisteren goed afgeloopen voor Painlevé in de Fran sche Kamer. Zijn voornaamste argu ment was onweerlegbaar: toen hij aan het bewind kwam, had Abd-el Krim al de Franschen ten Noorden van de Werga aangevallen en was het front daar ingedeukt. Geen Fransch minister president kon bevel geven den hard nekkigen vijand naar Fez te laten op marcheeren. De motie die ten slotte gisteren met een overweldigende meerderheid is aangenomen, zat handig in elkaar. Zij richtte haar spits tegen het drijven van de communisten, dat tegelijk gevaar lijk was voor „het leven der Fransche soldaten, het Fransche beschavings werk en den vredeswil van Frankrijk". Dit maakte het het gros der socialis ten gemakkelijk toch met de regeering mee te gaan. Er werd verder iets in gezegd van de verzoeningsgezinde nei ging der regeering en haar wensch om de Riffijnschen bevolking zich vrij te laten ontwikkelen, en elk sabelge- rinkel werd vermeden. Voor de verdere hechtheid van het kartel van links zegt natuurlijk deze eene stemming nog niets. De gebeur tenissen in Marokko kunnen zich nog altijd zoo ontwikkelen, dat de socia listen van besluit veranderen en dat zij Painlevé dan voor de keus stellen, de desertie aan zijn linkervleugel met hulptroepen van rechts aan te vullen, wat hem pijnlijk zou zijn. Maar voor- loopig heeft het gros der socialisten naar hem geluisterd, toen hij hen ver- De Leidsohe Lustrum-feesten-. Een laf reel ail hot A-2 openluchtspel, dat 23 (lezer door de studenten zal worden opgevoerd. om 't water zoo spoedig mogelijk te doen wegtrekken, daar 't drinken uit die plassen zeer nadeelig is voor de gezondheid van uw hoenders Door met een ijzeren pin of staaf een diep gat te steken, vloeit het water gewoon lijk snel in den grond. 11 Mocht de regen na de lange droogte ergens in uw hok finnen- druppen, voorzie dit dan zoo spoedig mogelijk. Jong goed kan vooral niet tegen nat. III. 't Wordt thans tijd uw dak bedekking eens grondig na te zien, liefst op een warmen dag. Asphaltdaken kan men zeer gemakkelijk dichten, zoo zij lek zijn met een flinke laag teer goed stevig er over te smeren, vooral over de naden en waar be schadiging voorkomt en dan met grof rivierzand dik te bestrooien poolreiziger de Gerlache, die hem aan boord vao de >Belgica< aanwierf als eerste luitenant. Het is aan boord van dit Belgisch schip en onder de kundige leiding van den Belg de Gerlache, dat Amundsen zijne bijzondere reizen maakte en zich kon opwerken en voorbereiden tot de gewichtige tochten, welke hij zelf later zou oadernemen. Bij zija terugkeer van zijne eerste reis aan boord van de >Belgica< schreef hij >Ia de eenzaamheid der tjsbaaken is mijn droom tot rijpheid gekomen. Ik keer uit de ijsstreken terug met de vante beslissing de Noord-Oostelijke doorvaart te vei wezelijken en vast te stellen waar de juiste ligging van de Noordpool is. Z'jn droom was, inderdaad eene door vaart te vinden tusschen den Stillen OceaaD. Die dioom weid vóór hem gekoesterd door beroemde aardrijks kundigen, zooals Franklin, Cabot, Davis, Biffiog en andere. Verscheidene hebben hunnen tocht met het leven betaald. Amundsen heeft zijn droom verwezc- lijkt. Aan boord van de >Gjoca«, eene sloep van 47 ton, vond hij de door vaart en maakte de verbindlngstocht uit. Eerst was hij van zin in het Noorden door te dringen, doch op 't laatste oogenblik veranderde hij van plan en voer met de >Fram< naar het Zuiden. Zijn tocht gelukte ten volle. Amundsen was de eerste die de Zuidpool bereikte. Den 7 Maart 1912 stuurde hij van uit Hobart het telegram >Zuidpool bereikt den 14 December 1911. Bleef er tot 17 derzelfde maand. Alles wel« Amundsen was kapitein Scott eenlge dagen voor geweest. Scott Is op den terugweg van honger en koude gestor ven. Nu was 't de beurt aan de Noordpool. In den Zomer 1914 had Amundsen een Noordpooltocht ingericht, doch moeilijkheden van allen aard, dwongen hem zijne reis tot het volgend jaar uit te stellen. Doch de oorlog verijdelde zijn plan en 't was eerst in 1918 dat hij het kon doordrijven, la Juni 1918 voer hij weg aan boord van de >Maud« 100 ton. Eene afwezigheid van vijf jaren was voorzien. De tocht ging met de grootste moeilijkheden gepaard. Amundsen kon slechts tot Tchellous- kine doordringen en bleef er tot in September 1919 in het fys vaststeken. Na eene gevaarlflke vaart kon de „Maud< vervolgens de zeeëogte tus schen de eilanden van Nieuw Siberië bereiken en naar het Oosten stevenen. Daar geraakte hij verward indeijsbanken van het eiland Jeannette. Wanneer hi] los kwam, dreef de strooming hem van den Noordpool weg naar de Siberische kust. Daar moest hij over winteren. Den 6 Juli 1920 kon hij den tocht hernemen. Hij ging te Nome, in Alaska, bevoorrading opdoen, en voer dan ln Augustus weg naar het eiland Wrangel. Daar wachtte hem een nieu wen tegenslag. De >Maud< geraakte vast ln het ijs van de kaap Serdze- Kamen. In den Zomer van 1921 moest Amundsen den tocht opgeven en keerde hij naar Seattlé terug. Amundsen liet zich echter niet ont moedigen en in 1922 beproefde bij opnieuw de kans. Dit maal was hij voorzien van een vllegmachlen. Hij ging met zijn schip tot de kaap Barrow, in Noord-Alaska, en van daar alt zou hij per vllegmachlen reizen. Dit mislukte daar het vllegmachlen onher stelbare averij opliep. Amundsen keerde naar Europa terug en ving er de studie aan van den nieuwen tocht, dien hij thans heeft ondernomen en welke geleid heeft tot de bekende uitslagen. In het dorp Abuhamr (Boven— Egypte) zijn 350 woningen van inboor lingen afgebrand. Achttien personen zijn daarbij in de vlammen omgekomen. Sedert het begin van het jaar heeft reeds een groot aantal fatale branden gewoed, welke waarschijnlijk te wijten zijn aan het toenemend gebruik van benzine. Een jong ingenieur, die een grootsch plan voor de electrificatie van Burgenland had ontworpen en uitgewerkt, vertelt een bericht uit Weenen, heeft zich met een bijl een voet afgehakt, toen hij aan een hout figuur bezig was, dat een levende pop moest voorstellen. Daar hij zich eerst kort tevoren voor een zeer hooge som tegen ongeval had verzekerd, ongeveer l'/a millioen Mk., ontstond het gerucht, dat de ingenieur zich zelf had ver minkt om in het bezit van de som te geraken. Verklaard wordt echter, dat de ingenieur, die een borg moest hebben voor een aan hem te verleenen crediet, wel de verzekerings-maatschappij be wegen kon borg te zijn evenwel onder voorwaarde, dat hij zich voor een hooge som zou laten verzekeren. Daaraan had de ingenieur voldaan. De maatschappij beweert dat zij zich voor het electrificatieplan interesseerde en daarom crediet had verleend. De verongelukte verklaart, dat hij geen eisch tot schadevergoeding zal in dienen, doch den verspreider van het gerucht van zelf-verminking wegens laster zal laten vervolgen. Vanwege de Verzekeringsmaatschappij zal even eens de zaak gerechtelijk worden onderzocht. De afgeslagen voet, het blok hout en de bijl zijn in verband daarmee in beslag genomen. vereenigingwel werd een basis voor die aansluiting gevonden. Het verslag van den penningmeester wees aan dat er een klein batig saldo in kas was. Op de begrooting is een post van f400 uitgetrokken voor pro paganda. De voorzitter zeide, in verband met eventueele aansluiting bij de Christ. Middenstandsvereeniging, dat van deze vereeniging vele leden ook bestuurslid zijn van neutrale organisaties. De Middenstandsvereeniging verklaarde zich bereid, deze leden te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat zij uit sluitend deel uit maken van christelijke organisaties. Het initiatief tot aanslui ting is uitgegaan van de Christ. Mid denstandsvereeniging. De voorzitter bracht een woord van hulde aan het scheidende lid, de heer Lengkeek, die benoemd is tot stads evangelist bij de vereeniging Gideon te Rotterdam. De vergadering zong den heer Lengkeek toe Dat 's Heeren zegen op u daal'. Herkozen werden in het bestuur de aftredende heeren Dekkers, Spaans en Hardenbol. Gezien het feit, dat verscheidene schoenmakers niet voldoende kennis bezitten om leder goed te beoordeelen en om bedriegerij te voorkomen, meende de afdeeling Rotterdam, dat het gewenscht zou zijn, dat van rijks wege controle hierop bestaat. Opge merkt werd, dat zelfs de looiers dik wijls niets kunnen vaststellen waarvan de huid afkomstig is en zoo kan de meest bona fide schoenmaker er in loopen. Hiertegen werd aangevoerd, dat het ónder contiöle stellen van een artikel een prikkel vormt tot geknoei. De schoenmaker dient zichzelf op de hoogte te stellen en moet niet vragen, waarvan het leder afkomstig is, dan wel, wat het sterkste is. Het hoofdbestuur zal zich ten deze met andere organisaties in verbinding stellen. Verkeersagent-. „Welk is Uw autonummer'!" Jonge dame: „10, Romeinschc stijl." (London Opinion). Verandering van spijs doet eten, Maar t leer wil slechts van Erdal weten. -voedt het leder H. Krelage Haarlem, Johan A. Laan Bloemendaal, A. B. van Leer, F. Lief- tinck J.Hzn., beiden te Amsterdam, J. M. Matthijsen Aarle-Rixtel, H. Nijgh Rotterdam, W. H. J. Oderwald Am sterdam, Mr. H. E. Oving Groningen, W. F. Piek, Ir. A. Plate, beiden te Rotterdam, Dr. F. E. Posthuma,'s Gra- venhage, Th. van Weideren Baron Rengers, Oenkerk. Jac. Rinse (Secre taris), Mr. C. D. Salomonson beiden te Amsterdam, E. Schrage Assen, P. A. Selles Amsterdam, Jhr. Mr. H. Smis saert, Voorzitter), 's Gravenhage. Mr. Jan Smit Azn., Vlissingen, Alb. Span jaard 's Gravenhage, Mr. Jac. Spanjaard Borne, Mr. I. van der Spek Zutphen, Ir. C. F. Hengelo, Mr. Q. J. Terpstra Rotterdam, A. H. Verkade Zaandam, Mr. Th. M. Verster 's Gravenhage. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Staal-Tableiten .90* Maag-Tabletten. .75* Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60ct Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. ea Drogisten. GEMENGD NIEUWS. De poolonderzoeker Roald Amundsen. Het leven van den taaien navofscber. Onder groote belangstelling van de geheele wereld heeft Amundsen dan thans zijn Pooltocht volvoerd. Roald Amundsen, zoon van een Noorschen reeder, is te Borge geboren den 16 Juli 1872. Ofschoon zijne moeder gewenscht had dat hif geneeskundige studies zou doen, ging Amundsen van af zijne jeugd ln geesdrift op voor de maande: „In een nationale zaak, waar het gaat om de Westersche bescha ving en in het bijzonder om de Fran sche, hebt gij niet het recht, u van ons af te scheiden. Jhr K. F. Quarles van Ufford, in het Hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van „Groningen Alg. Onder linge Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee", in 1903 te Gro ningen opgericht, vanaf 1921 geves tigd te Utrecht. Uit het door den Directeur, den heer F. F. Leopold, uitgebracht rap port over het jaar 1924 bleek, dat 396 schaden werden uitbetaatd tot een totaal bedrag van f 141.727 66. De reserve der Maatschappij be droeg per 31 December f 191 941 80'/2. Blijkens het rapport van de Com missie tot nazien der rekening en van nen Accountant, den heer A Versteege, werd de administratie in orde bevon den. De aftredende Commissarissen wer den herkozen. Na de toetredingen tot het lid maatschap van het Algemeen Comité van Verzet tegen Protectie, die gedu rende de laatste maanden hebben plaats gehad, bestaat het Comité uit J. K. W. F. van Bommel, Ir. V. R. IJ. Croesen, beiden te 's-Gravenhage E G. Duyvis Tzn Koog a/d Zaan, Mr. j P. Ekker Penningmeester, 's-Graven hage. H. P. Gelderman Oldenzaai, Ed. Gerzon, J. ter Haar Jr., E. Heldring allen te Amsterdam, J, G. Hibma, Sneek, W. C. Hudig Rotterdam, Ern BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft Woensdag het wetsontwerp van mej. Westerman tot wederinvoering van het Fransch op de lagere school verworpen met 21 tegen 15 stemmen Vóór de heeren Croles (A.R.), Janssen (R.K.), de Muralt (V.B.). Briët (A.R.), de Waal Malefijt (A.RHeerkens Thijssen (R.KWesterdijk (V.D.), v. d. Bergh (V.B.), Smeenge (V B.), Rink(V.B.), Diepenhorst (A.R Haaze- voet (R.K.), v. d. Hoeven (C H.), v. Nagell v. Ampsen (V.Ben de voor zitter. Daarna nam de Kamer de wijziging der militaire pensioenwetten aan met 23 tegen 13 stemmen en het wets ontwerp inzake maatregelen en wenken tot vorming in de belangen van de landsverdediging in verband met de af sluiting en droogmaking der Zuiderzee. Tegen stemden de socialisten, Vrijz. Democraten en de heer Smeenge (V.B.). Donderdag, den 25sten Juni j.l. werd onder presideum van den heer „Pa Pi Donderdag is in Den Haag de vijfde bondsdag gehouden van den Chr. Bond van Schoenmakerspatroons en schoenwinkeliers, onder voorzitter schap van den heer K. v. Dongen uit Rotterdam. Het jaarverslag van den secretaris, dat werd goedgekeurd, vermeldt een zeer geringe daling van het ledental. Er kwam nog geen aansluiting tot stand bij de Christ. Middenstands- No. 13. wetenschappelijke Noordpoolexpedi ties. Op 22-jarlgeo leeftijd werd hi) matroos aan boord van een fokker, die naar de Noordelijke IJszee vaarde. HO legde aldus in die gevaarlijke zeeën verschei dene tochten af en wijdde zich aan de studie der natuurkunde van deze streken. Zijae ondervindingen zijne wetenschap pelijke bevoegdheid hadden hem doen opmerken door den Belgischen Noord- Men seint uit Rome <1.(1. 18 dezer Men vreest hier zeer; <lut Mgr. Tnccone, vienrius' npostollcus van Kaifengfoe hij de onlusten daar ter plaatse is gedood. De tele grammen om inlichtingen blijven onbeant woord. Mgr. Taecone behoort tot. de congregatie der missies van Milaan. Kaifengfoe is een zeer bloeiende missie. liet Duitsche memorandum inzake de yeiligheidskwestie en liet Dinsdag j.l. te Berlijn overhandigde Fransche antwoord, zijn openhaar gemaakt. Laatstgenoemde no ta heeft te Berlijn een gunstigen indruk ge maakt. De onderhandelingen te Shanghai tus schen de vertegenwoordigers van het diplo matieke corps en de Chineesehe gedele geerden zijn afgebroken. Amundsen en al zijn toclitgenooten zyn veilig terug in de Koniugsbaai op Spitsber gen. Zij zijn met de vliegtuigen gedaald op slechts ca. 250 K.M. v.pi de Rooi. Tegenwind had bon zich in den afstand doen verreke nen. De vliegtuigen vroren vast, doch na 24 dagen slaagde men er in. er één vrij te maken en terug te vliegen. De rijkskanselier heeft in een toespraak te Dusseldorp verklaard, dat de Duitsche regeering het zou toejuichen als het Fran sche antwoord inzake liet waarborg verding tot nadere onderhandelingen mocht leiden. Chamberlain heeft verklaard, dat En- gelamls leidende gedachte hij de besprekin gen is geweest, dat het geen nieuwe ver plichtingen op zich wilde laden, behalve ten aanzien van 1 mitschlands Westgrens.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6