Gemengd nieuws. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Roggeveen of het den Voorzitter be kend is dat tijdens de lesuren het gymnastieklokaal der U. L. O. School voor andere doeleinden wordt gebruikt, zonder dat het Hoofd der school hiervan iets is medegedeeld. Roggeveen. Zoo is het Woensdag stemming en heeft er ook de keuring plaats gehad van de Militie. Het kan gebeuren dat volgens den lesrooster gymnastiekles gegeven moet worden en wordt het hoofd der school van te voren niet gewaarschuwd, dan loopt de boel in de war. Voorzitter. Dat kan de bedoeling natuurlijk niet zijn. Er is ook een regeling gemaakt, maar het schijnt dat de opzichter verzuimd heeft het hoofd der school daarvan in kennis te stel len. Ik zal zorg dragen dat voortaan bijtijds aan het hoold kennis wordt gegeven. De heer van der Aa merkt op dat hij nog geen antwoord heeft gehad op zijn vraag hoe het staat met de wijzi. ging in het werklieden-reglement. De Voorzitter zegt dat dit in studie is genomen Men heeft het op de Secretarie in de laatste dagen nogal volhandig gehad met werkzaamheden verbonden aan de verkiezingen maar het wordt toch onderzocht. Daarna wordt de vergadering ge sloten. DRUNEN. nu toch wel worden Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 26 Juni des avonds ten 8 uur. Voorzitter Wethouder Van Spijk. Ongeveer kwart over acht uur opent de Voorzitter met den gebruikelijken groet de vergadering; aanwezig alle leden. Voorlezing der notulen wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. Voorzitter. De burgemeester is voor gezondheid enkele weken weg Laten we hopen dat hij spoedig geheel her steld in ons midden mag teruggekeerd zijn. Voordat hij is heengegaan heef hij aangedrongen om maar niet te vergaderen, maar er is iets dat niet kan worden uitgesteld. Ik hoop dat alle heeren in hunne besprekingen kort zullen zijn. Zoodra de burge meester weer thuis is gekomen, zal er spoedig genoeg een vergadering worden gehouden. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, houdende de goedkeuring van het raadsbesluit tot het sluiten van een Rekening- Courant bij de Bank voor Nederl. Gemeenten en tot conversie van de leening groot f48.000 k 5 pCt. van het G.E.B. Procesverbaal van kasopname ge daan bij den Gemeente-ontvanger. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk zijn bijgehouden en het dienovereenkomend bedrag, f 1399 01 '/a. kas aanwezig was. 2. Verzoek van de gewestelijke Landstormcommissie om toekenning eener bijdrage in de kosten van den Landstormdag in den zomer van dit jaar te houden door het Landstorm- korps De Meijerlj, met voorstel van Burg. en Weth. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor een subsidie van f35 toe te kennen. W. van de Wiel. Mij komt dat bedrag nogal hoog voor. Ze krijgen hier toch al een subsidie van f50. Laten ze daar dan zelf wat van bij betalen. A. v. d. Wiel. Mij komt het bedrag ook nogal hoog voor, vooral omdat reeds f50 wordt gegeven. Voorzitter. Dat wordt meer gegeven voor prijzen te maken bij schiet wedstrijden. Burg. en Weth. meenen dat het een algemeen belang is en daarom de gevraagde subsidie moet worden ge geven ook al houden ze de centen liever hier. Pijnenburg. Ze vragen f35 en om dan direct maar het volle bedrag te geven acht ik wel wat veel. Ik stel voor f25 subsidie te verleenen. Dit voorstel, pndersteund door de heeren A. en W. v. d. Wiel. wordt aangenomen. 3. Verzoek van het schoolbestuur te 's Hertogenbosch, vanwege den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael" ge vestigde poiitievakschool, om subsidie over 1926, met voorstel van Burge meester en Wethouders. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven aan te houden tot bij de behandeling van de begrooting voor 1926. Daartoe wordt besloten. 4. Verzoek van het bestuur der Musschengilde alhier, om f100 sub-' sidie, met voorstel van Burg. en Weth. Voorzitter. Ik stel voor om ook dit punt aan te houden tot bij de behan deling van de begrooting. Wil de ver- gadering voor dit jaar dan nog iets geven, dan kan dat later nog altijd worden gedaan. Muskens. Om voor dit jaar wat te geven kan besproken. Voorzitter. Om voor dij jaar nog wat te geven kan nog altijd worden gedaan. De begrooting wordt zoo laat niet opgemaakt en dan zullen ze, denk ik het nog wel kunnen gebruiken Muskens. Als daar nu toe wordt besloten, dan kunnen ze er al op rekenen. Voorzitter. Er is weer vlug genoeg een vergadering en zoo'n haast is er toch niet bij Van Drunen. Ze moeten geregeld uitbetalen en er is geen geld meer in kas. Voorzitter. Zoolang een leening sluiten. Van Drunen Wie zal er geld opgeven. Pijnenburg. Het bestaan van de gilde is wel in het belang van den landbouw en daarom zou ik er nu maar toe besluiten. Voorzitter. Ze vragen het maar voor 1926. Pijnenburg. Dat maakt een groot verschil. Dan kan ik me goed veree nigen om het aan te houden. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten, 5. Wijziging begrooting 1925. 6. Idem 1926. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 7. Voorstel van den Burgemeester tot wijziging der Politie-verordening Voorzitter. Er is proces-verbaal ge maakt voor het rijden over het fietspad van Fr. Brok naar de Kanaaldijk, maar de man is vrijgesproken omdat het niet in de verordening is opgenomen dat het verboden is daarover te rijden. Vroeger stond het er wel in, maar zonder dat men het weet is het er uit gebleven. Wordt besloten om in art. 11 van de Polit e-verordening bij te voegen dathet daar verboden is over heifietspad te rijden. 8. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. Ik stel voor om hierover eerst in geheime vergadering te spreken. W. v. d. Wiel. Is dat wel noodig. Men is toch met de zaken wel bekend Voorzitter. Mij dunkt dat het veel beter is. Van Halder. Het is veel beter om eerst in gesloten vergadering over te gaan, omdat er over personen moet worden gesproken Het is niet wen- schelijk om dit in openbare vergadering te doen. A. v. d. Wiel. Het is in het belang van de zaak om eerst in gesloten ver gadering over te gaan. Aldus wordt besloten. Na heropening wordt tot stemming overgegaan. De heer G. Mimpen verkreeg 9 stemmen, de heer A. Brok 1, terwijl een stem ongeldig werd verklaard. Voorzitter. Ik kan de heeren mede- deelen dat de geldleening goed is ge plaatst. Als er kans voor bestaat, zullen wij ook de leeningen van f 13000 en f 4500 zoo plaatsen. A. v. d. Wiel. Daar zal wel niets tegen zijn, want dat is in het belang van de gemeente. Van Halder. Laten we zeggen dat we daartoe zoo spoedig mogelijk zullen overgaan, dan zijn we aan geen tijd gebonden. Voorzitter. Ik zou nu maar het liefst hebben dat niemand van de rondvraag gebruik maakt. Het is toch spoedig genoeg weer vergadering en dan kan men wel bespreken wat men wenscht. W. v. d. Wiel. Daar ben ik niet mee tevreden. Muskens. We hebben nog tijd ge noeg, 't is nog niet zoo laat. W. v. d. Wiel. Ik wil nog eens terug komen op wat in een vorige vergade ring is gezegd door den heer A. v. d. Wiel. Ik wil hem vragen of hij blijft handhaven wat toen door hem is ge zegd, n.l. dat hij geen enkele keer in de woning van v. Deursen is geweest. Ik heb toen gezegd dat hij eerst de woning van de Woningbouwvereni ging heeft aangeboden voor f2.80 per week en later voor f 2.60. Ik heb ook nog gezegd dat hij een keer of vier in die woning is geweest en A. v. d. Wiel zegt dat zulks absoluut niet waar is Ik wil maar eens weten of hij dat alles blijft handhaven. Voorzitter. Ik zou dat later behan delen. Burg. en Weth. kunnen dan ook hun gedachten daarover nog eens laten gaan. A. v. d. Wiel. Ik zal daar niet op antwoorden. Eerstens omdat de notulen nog voorgelezen moeten worden en tweedens in het belang van de zaak zelf. In de eerstvolgende vergadering zal ik daarop terugkomen. W. v d. Wiel. Dat uitstellen is over bodig. A. v. d. Wiel. Er zijn nu geen notulen. Ik zal nu niet antwoorden. W. v. d. Wiel. U wordt Zeker bang dat hij anders een woning zal krijgen. A. v. d. Wiel. Nog eens, ik zal er niet op antwoorden. W. v. d. Wiel. Ge bent zeker bang dat ge het niet zult winnen als de Voorzitter er niet is. Ge kunt toch zien in het verslag wat er is gezegd. De beide wethouders weten wel dat ge daar een keer of drie bent geweest en nu wilt ge niet spreken. Omdat ik maar een arbeider ben, denkt ge dat de burgemeester je wel zal helpen, maar dan kan ik je zeggen dat ik niet stil gezeten heb. Aan Van Drunen en Muskens heb ik gevraagd of ze mee wilden gaan naar van Deursen om te hooren of A. v. d. Wiel er is geweest. In het bijzijn van Van Drunen heeft van Deursen eene verklaring geteekend, zonder dat ik daartoe eenige dwang heb uitge oefend, waarin hij zegt „Ondergeteekende W. van Deursen, verklaart dat het gesprokene in de laatste raadsvergadering juist is geweest en A. v. d. Wiel driemaal bij mij is geweest". Van Deursen is bereid dit ten allen tijde te verklaren. A. v. d. Wiel Ik zal niet antwoorden voor de volgende vergadering omdat zulks in het belang van de zaak is. Ik behoef niet te wachten totdat de burgemeester er is, ik kan me zelf wel verdedigen, maar ik ben over tuigd dat er dan meer licht in deze zaak zal zijn gekomen en daarom za ik heden niet antwoorden. W. van de Wiel. Ik was nog nie uitgesproken. A. van de Wiel. Ik zal je niet ant woorden, dus gij hebt er niets aan als gij doorpraat. W. van de Wiel. Ik ben aan het woord. A. van de Wiel. De notulen zijn niet voorgelezen en dan heb ik het recht om de zaak uit te stellen. W. van de Wiel. Ik heb het recht om op deze zaak thans te wijzen. A, van de Wiel. Ik zal niet ant woorden dan in een volgende verga dering en dan zullen we zien wie het bij het rechte eind heeft gehad. Pijnenburg. Er is alles voor om deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden. Voorzitter. Ik dacht dat u uitgespro ken was toen ge dien brief had voor gelezen. Het is veel beter dat deze kwestie wordt aangehouden tot een volgende vergadering, dan kunnen B en W. de zaak ook eens goed onder zoeken, althans als beide partijen dat goed vinden A. van de Wiel. Hij kan doen wa hij wil, ik zal 'm er toch niet op ant woorden. Eerstens zijn er geen notulen en tweedens ben ik overtuigd dat het voor een goeden gang van zaken het beste is dat deze kwestie in een vol gende vergadering wordt behandeld W. van de Wiel. Bij de rondvraag mag ieder lid zijn belangen zeggen Hij doet thans juist alsof hij de baas is Van Huiten. ik ben er ook voor om de zaak aan te houden. Het heeft geen doel om het nu maar gauw af te handelen. Voorzitter. Het is geen belang van de gemeente. Van Huiten. Ik zie er ten minste geen gemeentebelang in, maar een per soonlijke zaak. Hierna wordt met op een na alge meene stemmen, die van den heer W v. d. Wiel, besloten deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden Van Drunen. In een vorige verga dering heb ik er al eens op gewezen dat Nelissen zooveel verdiende ver geleken met een ander. De Voorzitter zei toen dat dit. niet zoo was maar nu is mij toch gebleken dat Van Huiten f 1.65 per dag krijgt en Nelissen f2 50 Van Huiten moet voor een ziekelijke vrouw den kost verdienen, terwijl Ne lissen ongetrouwd is, dat is hard vooral als men dan nog hoort zeggen dat hij nog niet zooveel doet op een dag ook Dat is zeer onbillijk. Bij den ontvanger voor het huis staat hij dan ook te schreeuwen dat ze 'm nooit meer van de gemeente krijgen, dat hij nooit meer van de ge meente af gaat. Dat is niet in het belang van de gemeente. Voorzitter. Allemaal praat van de menschen, waar ge niets mee opschiet Nelissen komt pas werk verrichten als het hard noodig is en dan moet hij altijd het zwaarste werk doen wat er is, wat Van Huiten niet kan. Ge moet ook nog in aanmerking nemen dat Van Huiten ook dan z'n centen nog krijgt wanneer hij niets heeft te doen, Mimpen is heel goed tevreden over Nelissen en zelf heb ik het ook meer malen gezien dat hij goed zijn best doet. Van Drunen. Ik heb hem ook sporen zien lichten en dan gaat hij dikwijls van zijn werk af van 2—4 uur. Ik ga hier niet zitten liegen. Ik heb zelf gezien dat Nelissen f 15. - krijgt en op de fabriek f 12.— Voorzitter. Dat zal hij nooit hebben, dat geloof ik niet. A. v. d, Wiel. Dat is een zaak die bij Burg. en Weth. thuis behoort of bij den opzichter. Ik weet niet of de man vlug.of niet vlug werkt, maar wel weet ik dat zoo ieté niet in een openbare vergadering thuis behoort, want door op een dergelijke manier in een open bare vergadering over hem te spreken kan men hem schade berokkenen, hem het moeilijk maken om zijn brood te verdienen Bovendien kan de man zich hier niet verantwoorden ook. Van Halder. Ik geloof dat Van Drunen zich vergist. Het is een groot verschil of men iemand toch werk moet geven of men het heeft of niet ofwel of men iemand zoo nu en dan maar eens neemt als er werk, en dan nog zwaar werk, is te verrichten Nelissen is alleen maar in dienst van de gemeente als er werkelijk werk is te verrichten. De opzichter is over zijn werk ook zeer tevreden, dat heb ik nog kort geleden zelf door hem hooren zeggen. Zoo was hij onlangs bezig mèt de palen van het G. E. B. te carbolineeren Hij was daar reeds 's morgens om half zes mee bezig. Hij deed zulks omdat het overdag toen zoo vreeselijk warm was en men dat werk dan niet kan doen. Daaraan kan men toch ook weer zien dat hij wel wil, want anders kwam hij toch zoo vroeg niet Nelissen komt alleen als er iets gedaan moet worden en dan moet men iemand toch een fatsoenlijk daggeld gaan geven. Van Drunén Dat kan wel zijn dat hij om half zes is begonnen, maar als hij dan om half tien al staakt met zijn werkzaamheden, dan is de voormiddag nog niet zoo lang. Van Halder. Dat kan ik niet ver antwoorden. Voorzitter. De opzichter zit er toch nogal achterheen en ik heb hem nog nooit iets ten nadeele van hem hooren zeggen. Maar zelfs heb ik hem ook meermalen zien werken en dan komt er nog bij dat hij alleen maar werkt als er te werken valt, terwijl van Huiten altijd mag blijven ook als er haast niets te doen is. W. v. d Wiel. Daar kan ik allemaal niet over oordeelen, maar wel weet ik dat Nelissen hier meer verdient dan bij zijn patroon, want hier krijgt hij f 15 en daar kreeg hij volgens de loonlijst er maar f 12. Van den opzichter heeft hij wel eens hooren zeggen, toen de algemeene steunregeling nog in dienst was hij ver van de beste was en een buitengewoon vervelende klant. Vromer heeft de heer A. v. d Wiel ziclPtoch altijd op het standpunt ge plaatst dat een schoenmaker nooit zoo bekwaam was om grondwerk te ver richten als een boerenarbeider en nu gaat men iemand, die zoo maar komt ingewaaid een daggeld geven van f2 50 per dag. Of dat nu is omdat hij een vriend van den burgemeester is of omdat hij voor 3 jaar geleden bij de Kamerverkiezing propagandist was, weet ik niet, maar in ieder geval is een dergelijke handelwijze verkeerd te noemen. A. v. d. Wiel. ik had gedacht dat W. v. d. Wiel als afgevaardigde van de arbeiderspartij andere gedachten zou hebben over de arbeiders. Ik blijf er bij dat een dergelijke zaak thuis behoort bij Burg. en Weth. en niet in een openbare vergadering. Ik wil de verantwoording van de gevolgen die zoo iets voor iemand met zich kan brengen, niet dragen. Wat gezegd is van Nelissen-blijft niet alleen hier maar gaat de heele buurt door. Zou een patroon op een dergelijke manier werken, dan zou men er schande over spreken en zeggen dat het onverantwoordelijk was. Voorzitter. Nelissen moet werk ver richten als het er is en anders niet. Zou men dan een boerenarbeider moeten nemen, dan zou men voor geen f2.50 gereed komen. Men moet Nelissen niet vergelijken met Van Huiten. Heeft Van Huiten maar drie halve dagen gewerkt, dan moeten wij hem toch uitbetalen. W. v. d. Wiel. Ik spreek niet over Van Huiten, ik spreek in het alge meen De ander had nooit meer dan 1.65 moeten hebben, dat is maar de kwffitie waar het op aan komt. Daarna gaat de raad over in geheim Comité BINNENLAND. Naar wij vernemen zijn op hun verzoek eervol ontslagen resp. als voorzitter, onder- voorzitter en leden der bezuinigingscommissie mr. Rink 'id der Eerste Kamer, baron de Vos van Steenwijk, lid der Eerste Kamer, mr. Oud. .lid der Tweede Kamer, Zuiderhoff, lid der algemeene reken— earner, ir. Fruytier, Lid der Tweede (amer en M. G. de Bloeme, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, den lande bewezen. Voorts vernemen wij, dat benoemd s tot lid en voorzitter der bezuini— gingscommissie de heer W. F. Pop, oud-minister van oorlog. Gistermiddag is op de Rozen- jacht te Amsterdam een 8 jarig meisje onder een tram geraakt en kort daarna aan de verwondingen overleden. De 56—jarige gemeentearbeider I. van Reenen te Heerlen is gisteren, toen hij op een tram wou stappen, uitgegleden en onder den wagen gekomen. Hij werd naar het hospitaal overgebracht, waar hij kort na aankomst aan de verwondingen is overleden. Het vliegongeluk bij Landrecies. De heer A. Plesmso, directeur vau de Kon. Luchtvaart-Maatschappij, 1» zeer dankbaar voor de vele hulp en steun, die hij van den waarnemenden burgemeester van 1c Quesnoy, den heer Paul Moneeret, heeft ontvangen. Door diens toedoen heeft het transport van de slachtoffers niet de minste moeilijkheden opgeleverd bij het ver trek van den treurigea stoet heeft hij osmens de gemeente vier bloemstukken op de baren gelegd cn een hartelijke toespraak gezegd, dat de gemeente le Quesnoy zich verplicht gevoeld had, allen mogelijken steun te verleenen, omdat Nederland in droeve tijden spe ciaal deze streken geholpen had om uit de droevige omstandigheden, ge volgen van den oorlog, te komen. Baron J. C. van Haersolte, compag non van den heer Laboucbère, een der slachtoffers, heeft te le Qaesnoy een koddebeier gesproken, die hem verklaarde, het ongeluk als het ware te hebben meegemaakt; hij liep in hef bosch en hoorde een vliegmachine overkomenonwillekeurig trachtte hij met het oog de machine te volgen, maar hij kon haar niet ontdekken, omdat een fijne regen en een drabbige wolkenmassa zeifs de kruinen van de boomen voor hem onzlchbaaismaakten. Even later hoorde hij tea zwaren slag en hevig gekraak; daarna was bet stil, en toen begreep hij, dat er iets met de machine gebeurd moest zijn. Onmiddelijk ging bij op onderzoek uit en enkele minuten later was hij bij het wrak, waarin hij terstond naar de slachtoffers zocht. Alle vier bleken toen reeds te zija overleden. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk heeft do heer Picsman van den heer Behagc, chef van de motorafdeeilDg te Rotterdam, de voi- ger-de bijzonderheden gekregen. Do weerberichten uit Brussel, Valenciennes en St, Quentla luidden alle d«ie on geveer 2 K.M. licht. Het is de gewoonte, dat B;ussei aan overtrekkende vliegers seint, wanneer op do route Brussel— Parijs de weersomstandigheden slechter zija geworden thans was daar echter geen enkele reden voor, want het schijnt, dat de wolkenlaag en de fijne regen boven het woud van Mormalo geheel plaatselijk waren. De route, die de vliegers nemen, leidt van Bergen over den weg naar le Cateau; op de routekaart van den piloot staat de rand van het bosch van Normale als herkenningspunt; warneer de vlieger in de lijn van dien rand vliegt, heeft hij de juiste richting. Wat is echter gebieken Sinds eenigeu tijd is men bezig het woud van Motmale to kappen, de heer Van Haersolte deelde mee, dat men daar reeds zeer ver mee was gevorderd. Het schijnt, dat de piloot met deze verandering niet cp de hoogte was; blijkbaar heeft de Frassche dienst verzuimd, de K,L M. daarvan kennis te geven. De nieuwe boschrand is dus oorzaak geweest, dat Klundert uit den koers raakte. Nog geen 200 M. achter dezen boschrand rijst een met hooge boomen begroeide heuvel op, volgens de kaart van een hoogte van 180 M. Bij het volgen van den vroegeren borchrand lieten de vliegers den heuvel links liggen Kiundert vloog nu echter, den nieuwen boschrand volgend, recht op den heuvel aan. Gezien de dichte mistlaag, is het niet onwaarschijnlijk, dat hij eerst op het laatste moment den heuvel bemerkt heeft. Men moet niet vergeten, dat de machines een snelheid hebben van 150 K.M. in het uur, dat is 2l/2 K.M. in de minuut. De piloot heeft toen geprobeerd, den heuvel te ontwijken door in den rechterbocht te gaan. De rechter vleugel Is toen echter reeds door de toppen der boomen afgerukt, en daar mede was het lot van de drie passa giers en dcu piloot in minder dan een kwart-seconde voltrokken. Een geneesheer verklaarde, dat de dood zeer plotseling moet zijn inge treden. Van brand in het toestel Is absoluut geen sprake, het is geheel vernield niets ervan zal naar Nedet- laod terugkomen. Volgens deze verklaring van den heer Bchage is dus het ongeluk in geen geval te wijten aan de machine. De samenwerkende ongunstige factoren hebben het op hun rekening. De heer Piesman heeft nagegaan, of er voor hem als leider van den Nederlandschen dienst uit dit ongeluk nog iets te leeren valt, maar voor zoover thans de gegevens strekken, zou bij niet weten, wat er in de route veranderd zou moeten worden. De lijken van de Nederlandsche slachtoffers zijn Zondagavond in Neder land aangekomen. Het stoffelijk over schat vaa jhr. Van der Bracdeler werd Dinsdag om 12 uur te Domburg ter aarde besteldde begrafenis van den heer Labouchère hadt om half drie plaats op Westerveld, en ten 12 uur

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2