Bro entenhweekerij I. van Es, In Overhemden, Dassen. Hinders, Corn. P. van Zeist, RECHTSZAKEN. Diefstal van eenden. Het Gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde J. V arbeider te Veen, gedetineerd, ter zake van diefstal van eenden, tot 10 maanden gevangenisstraf met bevesti ging van het vonnis der rechtbank. LAND- EN TUINBOUW. (Ie helft Juli Nadruk verboden. Nog even moeten we het weer over de emelten hebben. Wat hebben die „wormen" dit voorjaar allerwegen een schade veroorzaakt; in geldswaarde niet uit te drukken, maar buitengewoon groot „Parijsch groen" heeft in vele gevallen het kwaad gestuit en erger voorkomen. Maar laat de toepassing van zulke middelen ons niet do. n ver geten, dat er natuurlijke Oondgenooten zijn, die we niet genoeg kunnen waar- deeren hier de vogels en de mollen. De landbouwer K. Schoemakers te Middelveen (Gr.) had in t vroege voorjaar een akker, die krioelde van emelten, zoodat hij geen haver durfde zaaien. Hij kwam op t idee om nest kastjes te plaatsen, in ieder kastje nes telde zich een spreeuwenpaar. De grond werd bewerkt met cultivator en eg, zoodat de „wormen" naar boven werden gebracht en een prooi werden der spreeuwen. De akker werd zooda nig gezuiverd, dat het gewas zich behoorlijk kon ontwikkelen Zegt het voori! Voor vele landbouwers blijft een moeilijke vraag hoe raak ik de distels (stekels) op mijn bouwland kwijt De Landw. Presse geeft dezen raad laat de distels doorgroeien tot ze bloei en en maai ze dan tot op 40 k 50 cM af. De holle stengels gaan door het regenwater tot rotting over, en melde stengels sterven ook de wortels. Later wordt dan de akKer omgeploegd en voor den herfstzaai gereed gemaakt. Zit er „kweek" in het land en is men bang voor verdere vernieling, dan han- dele me# aldus men laat het land braak liggen, ploegt het enkele malen om verbouwt er dan beste wikken op voor groenvoeder welke dicht worden gezaaid en voor een vlugge ontwikke ling een stikstofgift ontvangen. De nog opkomende resten der distels worden door de wikken verstikt. Volgens deze beide methoden kan een akker dicht met deze distels bezet, in één jaar ge heel daarvan worden gezuiverd 't ls nu op den akker en in den hof, de tijd van hakken en schoffelen, van telkens losmaken van den bovengrond. Zulk een bewerking waardoor onkruid wordt uitgeroeid en korstvorming voorkomen staat gelijk met bemesten. Veel te wei nig wordt het toegepast, wie het doet, zal verbaasd staan over de vaak won- derba're uitwerking. Men neme een* vergelijkende proef een deel van het gewas, van de rijen, bewerke men, een ander deel niet. Het verschil zal u overtuigen. In België nam Briem een hakproef bij bieten. Een perceel werd éénmaal gehakt, op 5 Juni, een tweede 4 malen op 10 en 27 Mei, 5 en 20 Juni, Het eerste siuk bracht per H A. op 45000 K G het tweede 49200 KG. Lezer en lezeres, hebt ge u evenals wij aan de heerlijke kersen te goed kunnen doen? De oogst is ongelijk. Over 't. algemeen droegen de boomen in Over—Betuwe matig, te Eist echter kon men zwaar geladen boomgaarden zien. Waaraan dit te danken was? De boomgaardbezitters aldaar hebben zich laten overtuigen van het nut der bijen voor de bevruchting, zij hebben ge zorgd dat de bijenvolken in hun boomgaard waren. Vroeger werden de imkers geweerd, men was bang voor de bijen, nu gaat men de bijenhouders voor de plaatsing van hun korven en kasten beloonen. Wie de natuur gade slaat, lejgrt wel. Tegen de aardap pelziekte, die zich hier en daar ver toont, is een meermalige besproeiing met een tusschenruimte van 2a 3 we ken aan te bevelen. Dit geschiedt met Bordeauxe of Bourgondische pap, bij niet zeer zonnig of zeer winderig weer omdat anders de bladeren licht be schadigd worden Het in den handel zijnde "normaal pappoeder" is direct voor het gebruik gereed. Men vrage verdere inlichtingen bij zijn landof tuinbouwvereeniging waar allicht ook een spuit te huren is als men er zelf geen heeft. Huismoeder u zorgt voor het rozenperk? Verwijder dan om den anderen dag de uitgebloeide bloe men, opdat de goede niet besmet wor den, besproei de rozen bij droog weer des avonds, dit gaat „het wit" tegen. de#rups en de groene luis. Maar te gen de rups is niets afdoender dan dagelijks wegzoekenl Ook uit deande- re bloemperken moeten de verwelkte bloemen en gele bladeren geregeld worden afgeplukt, 't lijkt mooier niet alleen, maar de planten bloeien des te rijker en langer Laat geen gras in de perken groeien, steek de randen nu en dan af Houd uw Knolbegonia perken goed vochtig mei $en sproeigieter de planten, en met een pijpgieter af en toe ook den grond De Cineraria's die men vroeg of voor den winter in bloei wil hebben, had men reeds in Mei of Juni kunnen zaaien, het kan echter nu ook nog, maar dan niet langer wach ten. De Primula Chinensis. die 's win ters onze bloemtafels versieren, kan men thans zaaien in een zaaischotel gevuld met goede zuivere aarde, er komt een glasruit overheen, en dan in een bak onder glas, dit bakje in de schaduw of althans tegen de zon be schermd, de aarde mag niet droog worden, 't Is de tijd om het zomerlot aan de perzikboomen aan te binden. Hebben de boómen zeer veel hout dan snijde men er wat van weg. Bind de takken niet op doch naast elkaar Is er wat veel wild of z,g waterlot, snijd dit dan in of verwijder het geheel naar omstandigheden Houd nu uw groen tentuin geregeld vrij van onkruid, verzuimt ge dit thans dan gaat er veel verloren En laat ge het goedje in het zaad schieten, dan valt dit uit of komt later op de mestvaalt en ge vervuilt uw tuin voor jaren. Tot de helft dezer maand kunt ge nog andijvie zaaien niet „volhart" maar een hardere soort: winterandijvie, tegen de eerste nacht vorsten in den herfst bestand. Later dunt men het bed uit, om te verplan ten, terwijl men een deel der planten op het bed laat staan met een voet tusschenruimte. Zie uw koolplanten na om de rups er uit te houden. GEMENGD NIEUWS. Te Empel nabij Emmerich is gisteren een auto uit Bocholt door een trein uit Emmerich gegrepenen vernield. Van de zeven inzittenden werden er vier gedood en drie zwaar gewond. Tot de dooden behoort o. a mej. Iking uit Dinxperlo. Wolff seint uit Berlijn d d. gis teren Voor het Schoeffengerecht Berlin- Mitte is heden het proces begonnen tegen niet minder dan 45 beklaagden, die behoorden tot een wijd vertakte dievenbende, welke zichzelf de „Rei nickendorfer bloedhonden" noemde en die in de jaren 1922 en 1923 door tallooze diefstallen en inbraken Noord- Berlijn onveilig maakte. De heer Domhoff uit Bussum, die ruim 2 weken geleden bij het auto—ongeluk op den Miderstraatweg waar hij een voor hem rijdende auto voorbij wilde rijden, doch met zijn aut© wegens de groote snelheid, waar mede hij reed, over den kop sloeg, ernstig werd gewond, is gisteren in de Majella stichting te Bussum over leden. Te Kooten (Fr.) opgegraven het lijk van den op 15 Mei j. 1. overleden gehuwden arbeider Tj. R., omdat ge dacht wordt aan vergiftiging. Na afloop van de turnwedstrij- den te Purmerend, kwam Zondagavond in de balzaal een Geldersche maaier binnen, trok een mes en stak dit zonder eenige reden in pen rug van een der gymnasten uit de Wormer, en daarna gaf hij hem een snede in den hals De getroffene is per brancard wegge bracht. Zijn toestand was gistermorgen ernstig. Kamer van Koophandel. (Vervolg.) HEUSDEN. Voornamelijk tengevolge van de grootere bedrijvigheid, die op de scheepswerf viel waar te nemen, is in den algemeenen economischen toestand der gemeente Ook wel eenige verbetering ontstaan Vooral de klein handel en winkelnering, die er overi gens om de reden, die het vorig jaar is vermeld, nog niet te best aan toe zijn, ondervinden van die opleving uit den aard der zaak allereerst een guns- tigen invloed. Het aantal werkloozen, uitsluitend sjouwerlieden en landarbeiders, was beduidend minder dan de beide vorige jaren: aan ondersteuning is uitgegeven f 1521.75 tegen f 8265 in 1923. Het Bestuur der Godshuizen heeft weder om aan eenigen werk verschaft op de landerijen dier instellingen de kosten daarvan bedroegen f 654 In de bouwvakken was er nog weinig te doen de vaklieden waren voor hun werk voor een goed deel op de buiten gemeenten aangewezen. Het vorig jaar is in de voormalige conservenfabriek een filiaal opgericht van de N.V. .Fabriek van Melkpro ducten der Vereenigde Zuivelbe- reiders te Rotterdam. Dit bedrijf bepaalt zich voorloopig tot het inkoopen, pasteuriseeren en verzenden van melk zoodat uit den aard der zaak nog weinig personeel noodig is In hetzelfde gebouw, eigendom der firma van Wagenberg- Festen te Vlijmen, zijn een 13 tal mandenmakers werk zaam. LOON-OP ZAND (Kaatsheuvel) Zonder twijfel mag ook het jaar 1924 voor de schoenindustrie tot de zeer onregelmatige jaren en daarmede ook tot den maiaisetijd worden gerekend. Weliswaar viel er, ook na den seizoens- lijd, in verschillènde bedrijven meer dere en een goede opleving te bespeu- ren, doch deze omstandigheid heeftj niet vermogen weg te nemen dat in de laatste maanden van het jaar de i werkloosheid in dezen bedrijfstak nog betrekkelijk groot was, terwijl zich daarnaast de meest scherpe concur rentie in de schoenindustrie voordeed. Deze laatste factor is ongetwijfeld van beslissende beteekenis geweest bij de beoordeeling van den gang van zaken in deze nijverheid eh heeft deze voor het jaar 1924 een niet bevredi genden toestand doen ontstaan. Alleen door de bedrijven zoo econo misch mogelijk in te richten en de capaciteit tot een sterk verhoogd peil op te voeren was het mogelijk, door veilaging der productiekosten, aan dezen concurrentiestiijd den noodigen weerstand te bieden. Laat het zich verklaren dat de ge outilleerde bedrijven daartoe in staat waren, voor de flnantieel minder sterke fabrikanten was 'tzoo bezwaarlijk moge lijk in dit concert mede te werken met het gevolg, dat in deze bedrijven dan ook de grootste werkloosheid voor kwam. Niet minder ondervonden de kleinbedrijven den invloed van dezeri ongunstigen zakentoestand, welke deze fabrikanten er in vele gevallen toe noopte om hun fabricage te beperken of hun klein bedrijf geheel stop te leggen. Als zoodan g bleef meerdere werk loosheid dan ook niet uit en was de stand daarvan voor de laatste 4 maan den van 1924 te stellen op: 27 September 102 geheel, 241 gedeeltelijk werkloos. 25 October 79 geheel, 190 gedeeltelijk werkloos. 29 November 70 geheel, 229 gedeeltelijk werkloos. 27 December 58 geheel, 140 gedeeltelijk werkloos. In deze cijfers zijn de georganiseerde arbeiders verwerkt, wijl de cijfers van de ongeorganiseerde werkloozen niet bekend zijn. Voor de gemeente zijn uit deze werkloosheid geen kosten voortge vloeid, nu geen steunregeling is ge troffen of geen werkverschaffing werd ingevoerd In verband met het vorenstaande moge, nu de concurrentiestrijd zulke groote afmetingen heeft aangenomen, de immense wenschelijkheid vallen op verlaging van den prijs van electriciteit voor industriegebruik, ten einde deze, overigens zeer ingang vindende kracht bron, aan de concurrentie van het pioduct dienstbaar te maken. Bij de huidige tarifieering is deze prijs, ook naar speciaal contract be rekend, ongetwijfeld te hoog. Houdt deze prijsbepaling eenerzijds tegen, dat niet nog meer stroom voor industrie doeleinden kan worden afgegeven, van den anderen kant behoort het tarief concurrenzfahig te zijn, wil het vooral in de huidige moeilijke tijdsomstandig heden beantwoorden aan de behoeften, welke de nijverheid in den grooten concurrentiestrijd vraagt. Als zoodanig zou het dan ook wen: schelijk zijn, dat door de P.N.E.M. bijzondere aandacht werd geschonken aan de rapporten welke door de in deze gecombineerde besturen van Waalwijk, Dongen en deze gemeente zijn uitgebracht en beooger.d voor deze industrieplaatsen een uitzondering te krijgen op de algemeene regeling, waarvan de P.N E M. contracten uit gaan. Zou het op billijkheidsoverwe gingen, welke naar mag worden ver trouwd, ook door de P.N EM zullen worden onderschreven, mogelijk zijn daartoe te komen, dan zou voor de industrie het tarief kunnen worden ingevoerd, dat als beginsel in die rap porten neergelegd, in behoorlijke mate voldoet aan de eischen, welke de nijverheid aan het gebruik van electri citeit als krachtbron kan stellen. De lederindustrie mocht zich in een eenigszins beteren toestand verheugen De geringe opleving, welke zich aan het einde van 1923 reeds voordeed, maakte voor de ledeinijverheid in 1924 verdere voortgang, zoodat gaandeweg in deze bedrijven op volle of ongeveer! volle capaciteit werd gewerkt, en doorj een enkel fabriek zelfs aan uitbereiding werd gedacht. Voor deze branche werd de hemel speciaal gedurende de latere maanden van het jaar, evenwel sterk verduisterd door de groote stijging van den hui- j denprijs, waarmede de prijs van het afgewerkt product, tengevolge van de concurrentie, welke ook hier aanwezig was. geen gelijken tred hield. Zonder j twijfel heeft deze omstandigheid haar deprecieerenden invloed op de resul- taten van de lederindustrie niet gemist, zoodat deze niet hebben beantwoord aan de verwachtingen, welke aanvan kelijk daarvan werden gekoesterd. Hoewel nog eenigszins staande in het teeken der malaise, was de toe stand van den lederhandel, vergeleken i bij het vorig jaar, gunstiger te noemen en was deze handel veel meer uitge breid, dan hij over de laatste jaren is geweest, terwijl ook de uitkomsten in deze niet onbevredigend mogen heeten Omtrent de overige bedrijfstakken valt weinig bijzonders te vermelden. Tengevolge van den meerderen parti culieren woningbouw heerschte gedu rende het geheele jaar in de bouw nijverheid een goede drukte en kwamen vele nieuwe woningen tot stand. De diverse winkelneringen, waarin ongetwijfeld vooruitgang te bespeuren is, hadden over het algemeen geen slechte zaken, al heeft de beperkte koopkracht der bevolking haar stimu lans op de omzetten zeker niet gemist. De toestand van den landbouw véV- mag. niettegenstaande de groote regen periode van het jaar 1924, eerder gunstig genoemd worden, nu het hooi en de granen in goede hoeveelheid konden worden gewonnen. Op de latere gewassen zijn de overvloedige regens buiten twijfel niet zonder in vloed gebleven, zonder dat zulks mede tengevolge van de hoogere prijzen van het koren en het stroo, eenige wijzi ging in het eindoordeel behoeft te bren gen. MADE c. a. Bepaalde takken van nijverheid komen in deze gemeente niet voor. De werkeloosheid onder de grond arbeiders duurt, hoewel beduidend minder in omvang, nog voort. De veemarkten, die zich in bloei mogen verheugen, werdendruk bezocht. NIEUWKU1K. De omstandigheden in aanmerking genomen was de toe stand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand bevredigend. De verhouding tusschen werkgevers en werknemers geeft geen aanleiding tot opmerkingen. De werknemers in de mandenindu strie organiseerden zich tegen het einde van het jaar krachtigerverwacht wordt dat in 1925 een actie tot lotsverbete ring zal worden ingezet. RAAMSDONK. De toestand van de arbeidende klasse was in hetafge-! lo.open jaar nog beneden normaal, j Evenwel was er meer werkverruiming, i die echter van korten duur en van plaatselijken aard was. De toestand werd daardoor wel iets gunstiger, doch j bleef nog onder dien van vroegere 1 jaren De vele arbeiders, die voorheen elders hun arbeid gingen verrichten. zijn nu plaatselijk aangewezen. Zoolang deze toestand niet verandert, is geen j vooruitgang denkbaar. Toch zijn de hoepel- en rietmatten industrie, vroeger i de voornaamste bronnen van welvaart, 1 thans weer wat oplevend, waardoor1 zij er toe bijdragen, het evenwicht tusschen vóór- en achteruitgang te bewaren. De werkzaamheden, welke de Ge meente liet verrichten, als het maken van rioleeringen, arbeid aan de wegen, kwamen voor een gedeelte ook aan de werklooze arbeiders ten goede, hoewel bestrijding van werkeloosheid niet meer het hoofddoel der tewerkstelling was Ook het aanleggen eener waterleiding verschafte gedurende eenigen tijd werk aan werklooze arbeiders. Grootst aantal werkloozen: 1922 1923 1924 Grondw. of opperl 183 180 114 Metselaars 4 4 3 Aakschippers 9 9 6 Hankwerkers 3 3 Rijnschippersknechts 3 3 Machinedrijvers 2 2 Schoenmakers 6 6 Uitgaven ten laste der Gemeente. De kosten ten behoeve der wer- kelooosheid, betaald aan de.Bond^kas sen bedroegen over 1923: f 3,147,77; over 1924 zullen zij vermoedelijk rond f 1500 bedragen. Daarenboven be droegen de kosten ter zake van steun aan werkloozen (ingevolge plaatselijke steunregeling) over 1924 tot heden f 3.540. Er bestaat een stoombootdienst op Rotterdam en tusschenliggende plaatsen en een op Amsterdam langs Gorinchem, door het Merwedekanaalbovendien twee beurtschepen, waarvan een schip met petroleummotor op Rotterdam, via Dordrecht en een beurtschependienst op Gorinchem. De Gemeente is gelegen aan de spoorlijn 's Bosch Zwaluwe en aan de lijn van de Zuiderstoomtramweg Mij Breda Oosterhout Geertruidenberg, zoodat de Gemeente, wat communica tie— middelen betreft, in gunsiige conditie verkeert Een autobusdienst onderhoudt, per autobus personenver voer naar Breda. Op gezette tijden rijden van hier •voerlieden naar Breda en Waalwijk. Schepen op stapel op 1 Januari 1924 2 lichters en 2 motorbooten, met een totaalinhoud van 1.800 ton. Schepen nieuw gebouwd gedurende het jaar 4 lichters en 3 motorboten, met een tonneninhoud in totaal van 3.650 Schepen op stapel op 31 December 1924: 2 lichters en een sleepboot, (Kempenaar), met een tonneninhoud in totaal van 2.620. De toestand op de scheepswerven was iets gunstiger dan in vorige jaren. in begin van 1924 gelijk aan die van het jaar 1923, verbeterde hij aanmerkelijk in den loop van 1924. Stijging van de ijzermarkt had een gunstigen invloed op het verkrijgen van orders, terwijl het terugloopen van de vrachtenmarkt tegen het>einde van het jaar een merkbaren invloed had op bestellingen voor nieuwbouw. In de hoepelmakerijen en de riet mattenindustrie kwam een belangrijke opleving. in den hooihandel waren de omzet ten geringer. In de mandenmakerijèn bleef de toestand van 1923 bestendigd. SPRANG-CAPELLE. De toestand van den industriëelen en handeldrijven den middenstand was ook gedurende het jaar 1924 minder gunstig. De malaise in de schoenindustrie bleef, zij het dan ook in mindere mate dan in 1923, voortduren, De exploitatie was niet loonend Zulks sloeg uiteraard terug op den toestand van den handel drijvende middenstand.' Het aantal ingeschreven werkloozen in 1924,bedroeg op het hoogste punt 250. Aan de bestrijding der gevolgen werd uitgegeven f 2719, (Sub sidie aan werkloozenkassen is hierbij niet begrepen). WASPIK. De nijverheid bestaat uit scheepsbouw, lederindustrie en land bouw. De scheepsbduw kon evenals vorige jaren met volle capaciteit wer ken. Ongeveer 200 arbeiders vinden daar geregeld werk. in het voorjaar van 1924 werkten de schoenmakerijen met halve weken, daarna bleven zij echter het geheele jaar door aan werk. De schoenmakerijen maken hier echter nog moeilijke tijden mee. In de leerlooierijen was zoo goed als niets te doen. In deze industrie werkten nog slechts enkele arbeiders. De overige arbeiders—leerlooiers werkten in de omliggende gemeenten. Met den landbouw ging het in het afgeloopen jaar veel beter. Door de lage pachten en arbeidsloonen en de meerdere opbrengst van de producten zijn de meeste landbouwbedrijven rendabel De toestand in den middenstand kon in 1924 niet verbeteren, zoodat de kleine zaken slechts met de grootste moeite instand kunnen blijven De verhouding tus-chen werkgevers en werknemer is steeds zeer goed geweest, stakingen of uitsluitingen hadden ook niet plaats. Veerkeersmiddeien bezit de gemeente voldoende in spoor— en waterwegen. Geregelde diensten worden onder houden door beurtschippers op Dor drecht en Rotterdam. De voerlieden en motorbussen onderhouden de dien sten met omligenden grootere plaatsen. Werkeloos waren in 1924: 16 grondwerkers en 8 lederbewerkers. Aan steun werd uitgegeven f 624, LAATSTE BERICHTEN. SPRANG CAPELLE. (Voorm. Sprang.) De heer J. Nieuwenhuijzen, onderwijzer aan de Chr School alhier, is als zoo danig benoemd te Dordrecht. De heer F. v. d. Hammen alhier, slaagde voor het examen Commies bij de Directe Belastingen enz., gehouden te Arnhem." Geslaagde en familie har telijk gefeliciteerd ADVERTENTIëN. GROOTE BOONEN f 0,t0 per K.G. SUIKERBROODSKOOL f 0,10 per stuk. Alle artikelen worden direct aan huis bezorgd. 34975 ENZ., ENZ. 34202 VINDT U BIJ ONS STEEDS IETS APARTS. Prima Overhemden met boord f 2,50. WAALWIJK bij de Markt. V./h. „POMONA", Grootestraat, W A A L W IJ K. Telefoon 162.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6