et beste voer is het vooraeeiigst. k t Voert daarom Het Witte Nuthoen J. Tuerlings nar 'vrs: XHTENDVOER ERGH S ?Q en v. PFOKVOER NAAML. VENNOOTSCHAP v. HERCH'S GRAANHANDEL VEGHEL. d. Berth's Gem. voer roodmerk, groenmerk, geelmerk, samengesteld uit prima granen. VRAAGT HET OORDEEL VAN DESKUNDIGEN Verkrijgbaar bij: J. v. d Assem-Borsten, Kaatsheuvel. Jan Verwiel, Waalwijk Fl. Michael, Vrij^.-Capelle. W. v. Beek, Nieuwstr., Capelle. A. v. Strien Waspik. De Jonghe, 's Gravenmoer. H. Hamers, Dongen. L. P. Iersel de Beer, J. v. Spaendonk-Spijkerman, Firma S. B. Dames, Heuvelstraat Tilburg. P. de Wert. Hilvarenbeek. Waar niet vertegenwoordigdsoliede agenten gevraagd. onze omgeving die hierin iets goeds hebben aan le bicden, al is dan ook de prijs iets hooger dan 7 cent per pond. Met dit al is onze lange inleiding een uitweiding geworden over één voer artikel tje, dat feitelijk vooraf niet in onze bedoeling lag, daar het bij velen de meening zou doen post vatten, dat graanvoer hoofdzaak was. En niets is minder waar dan dat. Langzamerhand wordt ons kippenhoudend volk op dit punt bekeerd, ofschoon we ze met tien tallen kennen die nog verstokt aan eigen óuderwetsche ideëen vasthouden, ten koste van hun eigen portemonnaie. We bedoelen hier het voeren van ocli- tendvoer, eiermeel of hoé ge 't artikel ook noemen wilt. Nog veel te weinig wordt dit gebruikt, want we durven het beweren uit tal van uitspraken van be voegde deskundigen en uit onze eigen jarenlange ervaring: KIPPEN HOI - DEN ZONDER ÓCHTENDVOER KAN NIET RENDEEREND ZIJN. Wie an ders beweert, liegt uit onkunde, als hij tenminste geen boek houdt oi liegt te gen eigen overtuiging in, wat zijn oor zaak alleen kan vinden in slecht begre pen zuinigheid. Zuinigheid die ver kwisting is. We zouden de noodzakelijkheid van '1 voeren van een goed ochtendvoer kunnen bewijzen met wetenschappelij ke theoriën aan de praktijk getoetst, doch we willen niet saai worden en al leen probeeren practische overtuiging bij te brengen. Het kippenlichaam be staat voor een groot gedeelte uit eiwit stoffen en vetstoffen, het ei dat gepro duceerd moet worden is eveneens in zijn beste bestanddeelen eiwit en vet. Al dit eiwit en vel is dierlijk eiwit en dierlijk vet. Trachten dit dierlijk eiwit en dierlijk vet voortdurend aan le vul len met plantaardig eiwit en plantaar dig vet is gewoonweg onmogelijk. Wie dat uit zuinigheid wil probeeren zal in zijn beurs ondervinden dat dit een dure zuinigheid is. De lezers van „in den Hoenderhof" zullen dit bij herhaling van mij te slikken krijgen. We zullen er op blijven hameren tol geheel de Langstraat, tot alle lezers v. d. „Echo" uit overtuiging niet zoo nu en dan, doch geregeld ochtendvoer aan hunne^ dieren voorzetten. Zoowel de boer als de burger-kippenhouder moet zich dat tot wet stellen. WENKEN VOOR DEZE WEEK. I. Blijft luizen en ander ongedierte bestrijden. Wij zijn momenteel in hel seizoen. II. Vernieuw hij warm weder min stens 2 maal per dag het drinkwa ter. Zelf houdt .ge ook van een fris schen dronk. III. 't Is thans een goeden t ijd uw eieren te conserveeren. Raapt ze echter dagelijks, liefst 2 maal per dag. IV. Zoo uw kuikens grooter worden geeft ze dan meer ruimte in uitloop en nachthok. Bedorven lucht en bedorven bodems wérken nadeelig op den groei. te Kaatsheuvel levert nog BROEDEIEREN van zijn lichte rassenWit Leghorn (Deensch en Engelsch) en Ancona's Prima legstammen. Wegens specialiseering van bedrijf voor spotprijs 1-4 Col. Wyand. f 17.50 1 9 Australorps f40 Kaatsheuvel. Dagelijks is onze fokkerij voor een ieder te bezichtigen. VRAAGBORD. W. H. te K. Uwe dieren willen vol gens uw beweren geen ochtendvoer ge bruiken. Mijn artikel in het nummer van heden wijst LI op de noodzakelijk heid van ochtendvoer omdat dit uwe dieren het noodige dierlijk eiwit en vet bijbrengt. Waar U echter geregeld uwe dieren afvalproducten uit de sla gerij voorzet, vervangt dit de dierlijke bestanddeelen, die in ochtendvoer aan wezig zijn. Uwe dieren schijnen daar van meer dan voldoende te genieten en alzoo danken voor het artikel waarop andere verzot zijn. J. S. te K. Ik kan onmogelijk de doodsoorzaak uwer dieren zoo vast stellen. Aan uwe gegevens zou ik oor- deelen met Cholera of Kleinsche ziekte te maken te hebben. Deze heide ziekten hebben echter juist dezelfde uitwendi ge verschijnselen. De onderkenning kan echter slechts langs bacteriologi- schen weg geschieden, waarom opzen ding naar de Rijksseruminriehting moet geschieden, 't Kost U niets dan de porto van opzending. .1. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar, Kaatsheuvel. Vrijdag keerde de Koninklijke Familie vun haar residentie terug. buitenlandsche reis in de INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan de Redactie van nDe Echo van het Zuiden te Waalwijk Mijnheer de Redactew. Gun mij de gelegenheid tot een enkel woordje in Uw blad. In het berichtje onder plaatselijk nieuws in het vorig Zaterdagnummer komt een zin voor, die bij oppervlak kige lezing misverstand zou kunnen veroorzaken. Daarin toch wordt ver meld, dat leerlingen der lagere school in 't algemeen na het doorloopen van 't zesde leerjaar geen verder onderwijs kunnen genieten. Nu is het gevaar niet denkbeeldig dat de woorden „in 't al gemeen" niet in hun juiste beteekenis zullen worden opgevat. Daarom neem ik beleefd de vrijheid even op te merken, dat de Christelijke school te Sprang wel degelijk na het zesde leer jaar nog voortgezet en uitgebreider onderwijs biedt. Aan deze school is een zevende leerjaar verbonden, waarin nu door dertig leerlingen het onderwijs gevolgd wordt. Deze klasse is niet een herhaling van de zesde, maar biedt wezenlijk meer. Naar ik meen, hebben nog eenige scholen in den omtrek een zevende leerjaar. Het is dus niet noodig, dat de Nuts U.L.O. school te Waalwijk als centraal 7e leerjaar gaat fungeeren. Bovendien kan ze dat niet, als naar ik volkomen vertrouw haar leerplan juist is ingericht. Dan toch richt het onderwijs van meet af zich op het doel om na een 3- of4-jarigen cursus het ULO. diploma A of B te verkrijgen. M de Red., dit ingezondene is niet gericht tegen de U.L.O. kopschool te Waalwijk - Dat zij tfloeieEvenmin tegen haar Bestuur, waarvan ik geloof, dat 't in deze zaak met mij niet van meening verschillen zal. De bedoeling is alleen misvatting te voorkomen. Dankend voor de plaatsruimte, Uw dw. H. DIJK. Sprang, 9 Juli 1925. V erlfficzingsgcdach te. Of je links of dat je rechts gaat, een leeUjk beest ben je en blijf je. (London Opinion). Kaatsheuvel, 9 Juli 1925. Geachte Redactie! Tot het stukje vin den lieer v. Bom mel kunnen we nu wel gerust het zwij gen doen, te meer nu hij er alle andere zaken met de haren,gaat bijsleepen, die er absoluut niets mee te maken heb ben, als daar zijn ahtipathie, verblind heid e.d. Er is daarvan immers nergens sprake geweest, evenmin als van het „opkomen voor de belangen van alle inwoners"; hoe kan een voetbalclub dat nu toch? Intusschèn is de koste- looze reclame, die hij verder voor zijn artikelen maakt, hem waarschijnlijk loon genoeg voor zijn journalisticken arbeid, waartoe hij zich schijnbaar ter onzaliger ure geroepen gevoeld heeft. Een nadere beschouwing yan het on derschrift uwer redaetie bij hel stukje van K. S. W. lijkt mij meer noodzake lijk. Het is wel heel aardig gevonden en geprobeerd, om het bestuur van K. S. W. met enkele dikke woorden als „dat is 't nieuwste", de inzender schijnt heel weinig kranten te lezen", dat is kras" etc. in den hoek te duwen, maar dat is wel niet de gebruikelijke metho de, waarop iemand een GOEDE zaak verdedigt. U gelieve te gelooven, dat onder het bestuur van K. S. W. (te no- teeren intusschèn, dat dit „Bestuur" de inzendster was, niet de secretaris, zoo als U schijnbaar meent, gezien uw op merkingen aan het adres van den „ge- aeliten inzender.) heusch nog wel en kele gevonden worden, die zeer waar schijnlijk meer kranten lezen als UEd. en zich de vrijheid veroorloven vrijwel met de journalistieke gebruiken en voorschriften op de hoogte te zijn. Er was geen sprake in het eérst-Higezon- den stukje, dat zweemt naar het 'ont zeggen aan de redactie van het maken van alle opmerkingen. Het mag van rzïüK» nnr=g we het terzijde moeten leggen, daar het zoo niet door ons werd opgenomen. Wij meenden daarmee in den geest te han delen van het bestuur van K. S. W., dat vermoedelijk op plaatsing was gesteld. Wat de heer Walther I. Vloemans verder zegt over het couranten-lezen dat er heusch zijn die veel meer lezen dan wij, dat de heer Vloemans desnoods veel meer weet van journalistiek dan wij, dat hij den grootsten journalist van Nederland opzoekt om de pennevruch- ten van K. S. W. en v. B. over te leggen 0111 diens hooge beoordeeling over onze funeste houding in deze wereldschok kende gebeurtenis over te leggen, kan ons vrij koud latent Principe heeft er niets mee te maken, maar wel wat en hoe in onze kolommen wordt geschre ven, daarover hebben wij en wij alleen te oordeelcn en dat zullen wij blijven doen ondanks bovenstaand pe dant artikeltje en dito houding van hen heer Vloemans en verdere vele- couranten-lezende personen a costi. Red. Waalwijk, 9 Juli 1925. Aan de Redactie van „De Echo v. h. Zuiden". Mijnheer de Redacteur, Ontegenzeglijk, wordt de waarde van Uw blad mede verhoogd door de Over zichten en beschouwingen over land en tuinbouw, jaargetijden ennz. Onder een reeks artikelen „In den Hoender hof" (van de hand van den Heer Tuer lings, Kaatsheuvel) wordt b.v. veel verhandeld, wat voor de pluimveehou derij vooral van groot belang is. Een en ander voorziet in een dringende be hoefte en draagt ook veel hij tot alge- meene ontwikkeling van het leesgrage publiek. Het spijt ons echter zeer dat de Heer Tuerlings in zijn verhande lingen dingen vertelt, die daar absoluut niet in thuis hooren. Het is naar aan leiding van dit laatste dat wij U, mijn heer dc Redacteur, beleefd verzoeken onderstaande le plaatsen. „In den Onderwijzershof". Alhoewel getrouwe lezers van Uw blad was ons het artikel „In den Hoen derhof" van 27 Juni j.l. ontgaan. En kele onzer afnemers wezen er ons ech ter op hoe bedriegelijk wij en andere graanhandelaren zijn volgens den Heer Tuerlings. Mijnheer de Redacteur, het kan toch uwe bedoeling niet zijn; dat uw blad zich leent voor de opname van dergelijke theoriën. Terzake. Wanneer IJ, mijnheer Tuerlings, be handelt „het voeren der kippen" dan bespreekt U daarbij het gemengd voer, hetwelk door de meeste kippenhouders wordt gebruikt, omdat het zoo goed- Puzzle. Wat staat hier? algemeene bekendheid geacht worden, dat een redactie zeer vaak onderschrif ten plaats hij ingezonden stukken, wan neer het over principieèle kwestie's of vraagstukken gaat, waarin een redac tie een eigen meening heeft of de eene of andere partij is toegedaan; zoo is dit in den afgeloopen verkiezingstijd zeer dikwijls in onze groote dagbladen le zien geweest. In dit geval echter had geen enkel principe er mee te maken en was het een persoonlijke kwestie tusschen v. B. en K. S. W., waarin uw redactie absoluut niet gemoeid werd, direct noch indirect. En daarom juist was uw kwalificatie van het stukje van K. S. W. geheel misplaatst niet alleen, doch beslist en zeker in strijd met de geldende persgebruiken. U kunt na tuurlijk door dik en dun blijven bewe ren, dat het niet zoo is en per saldo kunt U zich in uw eigen blad perinit- teeren, wat U zelf verkidst, maar dat verandert aan hel feit totaal niets. U heeft door deze kwalificatie indirect de partij gekozen van (lcn Heer v. B., dat zult U toch wel niet willen weg- edeneeren; en partij kiezen.in een per soonlijken strijd is zeker voor een re dactie niet aanbevelenswaardig en voorzeker weinig bevorderlijk voor eigen zaak. Intusschèn zullen wij eens de vrijheid nemen de diverse stukjes op te zenden aan een bekend journalist of de redactie van een onzer groote bla den met verzoek hun ineening hierover eens te willen zeggen. Het zal ons be nieuwen of uw opvatting der journa listieke gebruiken door hen als de juiste worden erkend. Voor eventueele plaatsing van bo- enstaande danken wij IT bij voorbaat en teekenen, Hoogachtend, WALTER I. VLOEMANS, Voorzitter K. S. W. Op gevaar af wederom van een jour nalisticken blunder beschuldigd le worden door inzender en mogelijk nog meer Kaatsheuvelsche heeren, die wel gastvrijheid vragen en krijgen in ons blad, maar ons ontzeggen daarin zelf een aanteekening te maken, zullen wij toch zoo vrij zijn wederom een enkel woordje te zeggen. Wij zijn volgens inzender partijdig, omdat wij het bestuur van K. S. W. in de gelegenheid hebben gesteld den heer B. te antwoorden, zij het dan ook, dat wij ons verplicht hebben gezien eenige woorden te wijzigen. Had koop is. Nu durft U heweren, dat geen enkele leverancier, wie dan ook, goed „gemengd" kan leveren voor den prijs van 14 ct. per kilo. Vervolgens geeft U een uiteenzetting van wat er zooal in gemengd voer zit. Werkelijk, U schijnt het hoegenaamd geen be zwaar te vinden, even aan de goede naam van een zekere categorie van handelaren te tornen. Thans iets over de prijsbepaling van gemengd voer. Misschien weet U dat er maar weinig handelaren zijn, die hun granen op dagprijs koopen, de meeste koopeir ze immers op levering; dit is een factor, waarmede U rekening had moeten houden. Weet U dat er te Rot terdam nog gezonde Laplatta-maïs werd verladen in Mei voor 217,per last, of 11 cent per kilo; dat er nog beste haver en boekweit verladen is per Juni voor respectievelijk 11,en 12,25 per 100 Kg. enz. De graanhan delaar die deze partijtjes op zolder krijgt, zal ze, gelooven we, gaarne af staan voor den door U genoemden prijs van 14,per 100 Kg. Het gaat dus niet aan te zeggen, dat gemengd voer a 7 cent, rommel moet zijn. Vervol gens, wanneer U een beschouwing geeft over „het voeren onzer kippen", blijf dan zakelijk; wat heeft nu gemengd voer met een andere hemel voor graan handelaren te maken. Is er voor kwaadsprekers soms ook een andere hemel? Wat heeft de Looner van alle goed daarvoor weggelegd? Verder, is het onjuist, het publiek voor te hou den, de prijsnoteeringen in de verschil lende nieuwsbladen als maatstaf te be zigenKunt u, voor de prijzen die de courant noteert koopen? U weet toch wel, dat loopt soms guldens uit een. U haalt tenslotte nog aan de prijzen- noteering in de diverse winkels. Ook wij hebben deze vaak nagegaan, en meermalen deed zich het eigenaardige geval voor, dat in Waalwijk b.v. prima kwaliteit maïs werd verkocht voor 6V2 cent, terwijl te Rotterdam verhandeld werd voor 7 cent. Hieruit volgt dat men voor de prijsbepaling van ge mengd voer niet altijd de dagprijs dei- granen als maatstaf neemt. Mijnheer Tuerlings, kunt U een gang- haar „gemengd" samenstellen a 7 cent bestaande uit: duffe maïs, looze boek weit, geschoten tarwe, opveegsel enz., ja? dan was dat zaakje nog beter dan de verkoop van broedeieren tot onge kend hooge prijzen. 1 inijmrecr ue neuaeieur, (laiiKcnu GEBR. TUERLINGS, 0.111. Handelaren in gemengd voer a 7 ct. per pond, zondergeschoten tarwe, duffe maïs, looze boekweit, opveegsel en rivierzand. Onze medewerker de heer T. zal a.s. Zaterdag hierover van antwoord die nen. Re(i. KERKNIEUWS. De feesten ter eere van de heiligverklaring van Petrus Canisius zullen gehouden worden van 6—9 September. Naar „De Tijd" verneemt, heeft de Paus mgr. dr. A. C. M. Schaepman, proost van het Metropolitaan Kapittel en president van het grootseminarie „Rijsenburg" te Driebergen, benoemd tot protonotarius. Wij lezen in „Het Huisgez.",dat mgr. A. F. Diepen in het Groot Zie kengasthuis te 's-Hertogenbosch is opgenomen waar mgr. een lichte ope ratie heeft ondergaan, die naar wensch is geslaagd. De diocesanen zullen zeker hun gebeden storten voor een spoedig herstel van den beminden bisschop. RECHTSZAKEN. Zedenmisdrijven. Tegen A. v. d. L. 62 jaar te Wer kendam werd door het O. M. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt wegens plegen van ontucht met min derjarigen. Diefstallen met braak in kloosters. De rechtbank veroordeelde G. B. chauffeur gedetineerd, wegens nachte lijken diefstal met braak in het klooster „Mariënburg" en het klooster aan de Bisschoppelijke Kweekstool te Den Bosch tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch was 1 jaar en 6 maanden. Brandstichting. F. de B. 60 jaar werkman te Heus- den, thans gedetineerd had in den nacht van 15 op 16 Mei 1925 te Heus- den opzettelijk in ^ijn woning stroo- zak, gordijnen en andere voorwerpen in brand gestoken, waarbij voor zich en voor de zich in dat huis bevin dende personen gevaar te duchten was. Beklaagde had uit een inmaakpot 4 liter petroleum op voormelde goederen uitgegoten. Hij was begonnen met kranten aan te steken aldus verhaalde hij - doch hij schrok van het misdrijf terug. In tusschèn ontstond brand. Beklaagde was tegen brandschade verzekerd. Hij was arm en poogde door middel van brandSTTcniIng wat geld los te krijgen. Beklaagde had heel wat huisraad te hoop gesleept om het te doen ver branden. Linnengoed had hij willen sparen en het daarom in een mand geborgen in den grond gegraven. Het O. M eischte Vijf jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. Schipperijn te Den Bosch meende dat het misdrijf moet gekwalificeerd worden als poging tot brandstichting en pleitte op verschil lende gronden clementie. Uitspraak 23 Juli a.s. Een held! Een jongen uit Drunen, J. A. v. R. genaamd, was met z'n vrienden in Elshout en maakte daar heel wat koude drukte. Hij had een mes en riep: „Ik ben van geen Elshoutsche bang". H. Verhoeven, die uit de verte aankwam en absoluut geen aanleiding gaf tot mishandeling, werd door den druktemaker zoodanig met een mes gestoken, dat de behandelende genees heer bevreesd was voor doodbloeden. Het misdrijf werd gepleegd op 10 Mei. De getroffene heeft nog altijd last van de toegebrachte verwonding. De eisch van het O. M. luidde 8 maanden gevangenisstraf. Een hond gestoken. H. Ch. T., landbouwer te Hilvaren beek, had aldaar den waakhond van J. Bruurs met een mes gestoken en daardoor verschillende wonden toe gebracht. Het dier was vroeger waakzaam, doch bleef na de mishandeling anstig en als waakhond ongeschikt. Het O. M. eischte wegens dieren mishandeling f50 boete. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 10 Juli 1924. De Raad dezer gemeente komt heden, Zaterdag 11 Juli, des middags ten 3 uur in openbare vergadering hij een. De hoenderclub „Kaatsheuvel" besloot in hare vergadering van Don derdagavond 9 Juli, om in de maand December een groote tentoonstelling' te organiseeren. Getracht zal worden hiervoor 25, 20 en 27 December te ge bruiken. Bereids .is het bestuur in on derhandeling getreden met de beste keurmeesters uit het land. De hoen derclub verwacht in ruimen kring den meesten steun, noodig voor bet slagen van dit werk. Wij zijn er van overtuigd dat met dezen steun Kaatsheuvel op een tentoonstelling zal mogen roemen,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6