EMui n iuisem TARWEBROOD, attentie. Broodsoorten en Beschuit No 55 Zaterdag 11 Juli '25. 48e": Jrg DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Juli 1925. Zooals gebruikelijk zal ons blad a.s. week slechts eenmaal ver schijnen en wel Vrijdag 17 Juli a.s., dus a.s. Woensdag niet. Advertenties worden ingewacht tot Vrijdag 9 uur voormiddag. Het programma voer het kermis- matinée van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" luidt als volgt: Jan Gerstekoorn F- Loods. Van 't Lonkend Sterreke Weijts voor Mannenkoor. Ellen Olrnan. Vlaamsche Kermis .Wierts. voor Gemengd Koor. De Ruïne Brandts Buijs. De Deerne Kools. voor Mannenkoor. Een jaar is de proef genomen met verschuiving van den kermis datum en waar deze proefneming slecht heeft voldaan, begint de Waalwijkscbe kermis weer op den traditioneelen tweeden Zondag van Juli. Aan zulke oude ge woonten moet men niet gaan wijzigen, 't is gewoonlijk achterop en men be reikt er meestal 't tegendeel mee van hetgeen men beoogt. Het kermisterrein zelve is vrij goed bezet en met werkelijk goede inrichtingen, zooals men kan zien uit de hieronder volgende lijst. Iets nieuws is de danstent in de Mr. van Coothstraat. De caféhouders hadden hiertegen nog al bezwaren. Of het werkelijk schade voor hen is, of dat het een attractie voor buiten- menschen is om de kermis te bezoeker, en daardoor een bevordering van het bezoek in 't algemeen, dus ook voor hen drukker wordt, moet worden af gewacht. En men vergete niet dat ker mis er toch zeker is voor de kermis- vierders. Dat de inrichtingen niet alle op het oude terrein kunnen staan is intusschen jammer. Ook de caféhouders laten zich als altijd niet onbetuigd, wat duidelijk blijkt uit de advertentie-rubriek. In Musis krijgen we naast het traditio- neele volksmatinée der Hedertafel, des Maandags en speciaal Donderdag de bekende Liedertafel bals, terwijl ook de andere avonden en Vrijdagmorgen bal wordt gegeven, behalve Dinsdag en Woensdag, als wanneer het bekende variété Soesman zijn uitvoeringen geelt. We hopen en vertrouwen dat het een waardig plaatsvervanger moge zijn voor de Faveur-avonden. Het pro gramma ziet er uitstekend uit. Zondagmorgen 19 Juli geeft het WaalwijksRevue-gezelschap„Onderling Kunstgenot" eene uitvoering, ln 't café „De Twee Kolommen" treden op de dames Henny en Cato Merks en de Graafs' Jasz-band. Ook hier staan den bezoekers aangename uren te wachten, waar 't succes dezer artisten overal zeer groot is. In de „Korenbeurs" zal gedurende de kermis een Dames Jasz-band orkest er de stemming inhouden met bijzon dere attracties, o.a. Litl. Sim Stratmoré, eiken dag matinée en soirée Hotel Verwiel biedt zijne trouwe bezoekers wederom het optreden van het kwartet Caron, die met een geheel nieuw repertoire komen en wel de bekende belangstelling zullen trekken, terwijl de overige café's o.a. A. van Berkel, Holzer-Passier, W. van Helvoirt e.a. zorgen voor dansmuziek of andere afwisseling. De Witte Bioscoop heeft voor de geheele kermisweek een schitterend programma saamgesteld, waarvoor we verwijzen naar de uitvoerige adver tentie in dit blad. Hiervan zullen zeer zeker als naar gewoonte zeer ve'.en profiteeren, zeker niet 't minst van de kindervoorstelling, die Woensdag wordt 'gegeven. Uit een ander blijkt dat op ver schillend gebied volop te profiteeren valt. Wij hopen dat eenieder daarvan een goed en gepast gebruik zal maken, lettende op de tijdsomstandigheden en op 't feit dat binnenkort ook de groote tentoonstelling, waar voor den vakman zooveel te zien en te leeren zal vallen, hare poorten zal openen. Ten slotte allen een prettige kermis 1 J. Kunkels, Roermond, Zweefstoom Aeroplaan. Gebr. v. Bergen, Roermond, Stoom- caroussel. B' M Giesen, Orthen, Open draai molen. G. W. Jacobs, Geldrop, Dans salon. Van Tecklenburg, Tilburg, 2 paling- kramen. J C. Pruijs, 's Bosch, Zuurkraam. P. C. Lahnsteijn, Rotterdam, Werp tent en Hoepla. Kool-Groenteman, Amsterdam. Nou- gatkraam. Fr. Jansen, Orthen, Suikerkraam. Wed. G. F. de Leeuw, 's Bosch, Koek- en suikerkraam. P. J. Hollander, Breda, Galanteriekr. J Vogel Amsterdam. Galanteriekr. H. Giesen Breda. Gebakkraam. P. J. Trommelen, Waalwijk, Galan teriekraam. A. Jansen-Giesen, 's Bosch, Koek en suikerkraam. A J. Leander, Wageningen, Lucht- schommel. W.Truggelaar, Rotterdam, Zweef molen- De met een aangegeven inrich tingen hebben standplaats in de Mr. van Coothstraat, en die met een in voormalig Baardwijk, de rest om de Markt. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zennwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. ONZE staan voortdurend, onder controle van het STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ te Wageningen waar door U steeds verzekerd is van de beste kwaliteit te ontvangen. Neemt proef met ons onovertroffen M. C. Pl'LLES-HEESBEEN Grootestraat Waalw.jk. As. Zondag is de bloempjesdag voor „Herwonnen Levenskracht. Een uitstekende dag wordt hiervoor steeds gekozen en wij twijfelen er niet aan of eenieder zal van z'n kermiscenten flink wat willen offeren voor zulk een goed doel als de tuberculose bestrij ding is. Wij behoeven daarover niet verder uit te wijdenals we om ons heen zien dan ervaren we telkens welk een groot aantal slachtoffers nog steeds door deze gevreesde volksziekte worden gemaakt. Aan de krachtige bestrijding werkt die vereeniging en daarin moeten wij krachtdadig steun verleenen. Onder No. 127 in bij de Rijks telefoon alhier aangesloten de Mij „De Automaat", Th C. van Raven- stein, Grootestraat 158, Waalwijk. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat verzoekt ons opname van het volgende: Onze aandacht wordt er op gevestigd dat in het district onzer Kamer weinig of geen gebruik wordt gemaakt van de telefoon in het verkeer met Enge land. Aangezien het ons bekend is dat vele ondernemingen is het district handelsrelatiën onderhouden met Enge land. verwondert dit ons wel Wellicht is het geringe gebruik toe te schrijven aan gemis aan vertrouwen in de ver binding. Wij kunnen hieromtrent mede- deelen, dat het verkeer met Londen thans wordt onderhouden door 10 lijnen, die alle in uitstekenden staat veikeeren, zoodat de gevraagde ver bindingen vrij spoedig tot standkomen. De overbrenging van het geluid is onberispelijk. Er kan worden getelefo neerd 'met alle plaatsen in Engeland. Voor Londen gelden de volgende tarieven Per gesprek van 3 minuten f6.—. verlaagd tarief (van 7.20 n.m. tot 8 20 vm f3.60). De Kamei van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk deelt ons mede. dat. ten gevolge van een veranderde werkwijze, ook in verband met de instelling van den Spoorwegraad, in het vervolg het ontwerp van de nieuwe dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen, die thans eens per jaar worden vastgesteld, niet meer ter visie kunnen worden gelegd ten bureele der Kamers van koophandel. Het zal dus alleen moge- ijk zijn bemerkingen te maken op de bestaande dienstregeling. WU bij de ontwerpen der eerstvolgende dienst regeling, daarmede kunnen worden rekening gehouden dan moeten de bemerkingen vóór 1 Augustus a.s ter kennis van den Spoorw^-graad worden rebracht. Wanneer deze vóór 20 Juli a.s. worden ingezonden aan de Kamer van Koophandel, dan zal deze voor doorzending aan den Spoorwegraad zorgdragen. Meer en meernadert.de tentoon stelling hare voltooing, de bouw der reuzen-hallen waaronder eene van 90 x 25 M is bijna voltooid en wordt met kunstige hand een modern kleed op de architectonisch schitterend ontwor pen gebouwen getooverd De tuin aanleg vordert zeer snel en geeft .aan 't geheel een bijzonder ca chet, terwijl men met de electrische feestverlichting druk bezig is. Ook 't inwendige der hallen belooft iets zeer bijzonders te worden. Wij waren in de gelegenheid eenige ont werpen te zien der stands en dan zeg gen we we het der firma van Vlaan deren na. dat zulk een artistieke in wendige opvatting eener tentoonstel ling in Holland nog niet is voorgeko men. Het is in één woord verbluffend Wij hadden 't genoegen voor eenige dagen met een paar redacteuren van „de Maasbode" die zich bijzonder voor de Tentoonstelling intersseert een rondgang te maken over het terrein en de heeren waren perplex over 'tgeen ze nu reeds te zien kregen. Ze had den niet de minste notie gehad, dat het zoo iets worden zou, dat de op zet zoo groot maar ook zoo grootsch zou zijn. Evenmin als zij tot dusverre zich een juist begrip hadden kunnen vormen van wat de schoen en leder industrie zeggen wil Toen de heeren een paar fabrieken hadden bezocht kwamen ze tot de conclusie dat men daarin Holland niet 't minste Ahnung van heeft wat de Schoen- en Lederindustrie in Brabant beteekenen en zijn. Door deze grootsche tentoonstelling zal blijken wat deze industrieën ver- mogen, daarom is 't zaak dat niet alleen vakmenschen maar het Neder landsche volk van Noord tot Zuid. van Oost tot West, dit bijzonder gebeuren komt meeleven. De „Ned. Lederindustrie" en het „Vakblad voor de Schoenmakerij" van deze week wijden een uitvoerig waar- deerend artikel aan de Tentoonstelling. Het uitvoerig feestprogramma der tentoonsteliingsdagen dat wij hebben gepubliceerd, moet nog worden aan gevuld in dier voege dat de bekende Rotterdamsche luchtreiziger Van Pottum Vrijdag 28 Augustus, des avonds 7 uur op het sportterrein der Tentoonstelling met zijn ballon zal opstijgen. Door H. M. de Koningin is eene groote zilveren medaille beschikbaar gesteld als prijs voor de beste M. C - merrie onder zadel voorgereden en door Z. K. H. den Prins eene zilveren medaille voor de beste fokmerrie met veulen, ter gelegenheid van de groote paardenkeuringen op het sportterrein der Tentoonstelling op 27 Augustus a s. Tot de 6e klas van het St. Maria- Lyceum (Gymnasium) te 's Bosch is bevorderd mej. Lola Smelt. Tot de 4e klas van 't St. Jans- Lyceum (Gymnasium) is bevorderd de heer H. Moonen. Tot de 3e klas van de St. Jans- Lyceum (H.B.S.) is bevorderd de heer A. Siütz. De heer directeur der Posterijen en Telegrafie alhier deelt ons mede, dat eene zoodanige regeling is ge- troffen, dat het afhalen van corres pondentie op Zondag kan plaats heb- j ben van 9—9.30 voormiddag, inplaats j van 1—2 uur des middags, zooals 1.1. Woensdag werd vermeld.' Wij herinneren eraan dat men zich tevoren schriftelijk aan den directeur moet opgeven als men daarvan ge bruik wil maken. Er is Zondags geen bestelling meer. Twee mooie winkelzaken is de Grootestraat ter hoogte van de Mr. van Coothstraat rijker geworden De heer A. Versteijnen heeft ge opend een winkel in Likeuren, Dranken, Bieren, Limonades, enz ln de prachtige met spiegels voor ziene étalagekast noodigen de zeer artistiek gearrangeerde dranksoorten de voorbijgangers uit om daar te ko men koopen. Zonder twijfel zal de heer Versteijnen een druk debiet krijgen, wat wij hem gaarne toewenschen. De heer A. Verster-Duquesnoij heeft in hetzelfde pand zijn bekende zaak in Sigaren, Tabak en Sigaretten over gebracht. De nieuwe winkel, voorzien van een prachtige en ruime étalagekast, die dwingt om even een blik naar het geëtaleerde te werpen en waarvan de vervaardigers de heeren Aarts en J. v. Erp alle eer hebben, is voorzien van een ongekend groote sorteering sigaren en sigaretten, zoodat eenieder daar zijn „smaak" kan vinden. Ook den heer Verster-Duquesnoij wenschen wij het beste succes toe. In een Woensdag in Hotel Centraal te 's Bosch gehouden ver gadering tot oprichting van een Dioce saan Comité ter bevordering van het Handelsavondonderwijs, werden als bestuursleden gekozen de heeren Jos. Meijering. voorzitter van de Kamer van Koophandel te's Bosch, voorzitter J. C. v.Eijkelenburg,Waalwijk secretaris; A Ploegmakers, wethouder te Oss, C. Tak, wethouder te Geertruidenberg en H. van Dijk te Schijndel, leden. Pasmans, enkel bereikbaar door een sleet tusschen de huizen der Kerkstraat, waar de gemoedelijkheid van het provinciaal leven vanzelf de grenzen der romantiek raakt. In haar geheel bezien maakt de ten toonstelling een frisschen verrassenden indruk. Iemand, die zóó begint, wekt hoop op een goede toekomst Het Parijsch werk trekt het eerst de aandacht. Pasmans vertelde me, dat hij daar gewoond heeft aan de Quai des Augu- stins, niet ver van de hoofdkerk van Parijsde Notre Dame. Op en rondom het schilderachtig 11e de la cité heeft hij dan ook zijn onderwerpen meestal gekozen en goed gekozen Zijn keuze is niet alledaagsch, niet vervelend. waartoe een provinciaal zoo licht komt bij een eerste kennismaking met overdonderende metropool - neen, zijn keuze is eigenaardig. Hij heeft werke lijk iets van Parijs meegebracht ln zijn studies van de Notre Dame (nrs. 48, 59 en vooral 47) uit hij zijn verrassing en bewonderingin de zeer sterk geziene en bijna tot zinnebeeld gewor den bruggen over de Seine en brug- fragmenten (nrs 41, 44) raakt hij den geest van Parijs Een aquarel meteen kijkje door de Rue Rustique op de basiliek van Montmartre schittert van de jeugdige kracht, die lang niet bij iederen schilder aanstonds na den academietijd loskomt. Ook uit Rothenburg a. d. Tauber heeft Pasmans zuiver en doorvoeld werk meegebracht (nrs 69, 113). En in zijn naaste omgeving wist hij schil derachtige hoekjes te vinden. Tot de verrassing der tentoonstelling behooren talrijke portretstukken Ver schillende zijn nog heel zwakenkele mogen knap genoemd wordentwee kinderportretten, dat van een jongetje wel 't meest, toonen een bijzondere begaafd. Voor Pasman zal nu de strijd begin nen, om geheel uit lijn en kleur en vorm, geheel uit de verf te komen Technisch is hij al sterk, maar dat zijn er meer Hij heeft heel ijverig gewerkt en kent den weg om zich technisch verder te bekwamen. De ernst van zijn arbeid wettigt de ver wachting, dat hij zijn best doen zal om ook aan den geest zijn rechten te geven en om zijn arbeid te bezielen met datgene wat een werk waarlijk tot kunstwerk maakt in de volle beteekenis van dat woord. Strijd is daarvoor noodig en zelfbeheersching en zelf overwinning. Het leven in een kleine stad heeft eigen bekoorlijkheid, maar het heeft menig talent omlaaggehaald naar de onbenulligheid Dit gevaar dreigt ieder een. Ook den kunstenaar. Om de schoonheid der eerste uitingen van zijn talent wenschen we Pasmans den moed en de kracht om de kunst te dienen in algeheele overgave, eerlijk en met ongerept karakter. Msb. grens het onderwijs verlaten. Bij een aantal oud-leerlingen is het plan opge komen om ZEd. bij die gelegenheid te huldigen voor hetgeen hij deed voor het onderwijs in 't algemeen, speciaal voor de opleiding van den onderwijzer. Wij vernemen dat deze huldiging zal plaats hebben in de kleine zaal van Concordia te Breda op Zaterdag 18 Juli a.s. Dit lijkt ons zeer sympathiek en wij twijfelen er niet aar. of zeer velen van zijne oud-leerlingen in deze omgeving zullen gaarne deelnemen aan de huldiging van dezen sympa thieken man, die zijne groote capaci teiten op zoo veelzijdig gebied gedu rende zijne beste levensjaren steeds ter beschikking stelde van het onder wijs en dit op meer dan bijzondere wijze, tot heil van de jongelings schap van plaats en streek en niet het minst van den toekomstigen onderwijzer. Ook als mensch, als Waalwijks burger, heeft de heer Spijkerman hier steeds de meest hartelijke sympathie mogen vinden en zeer terecht. Naar wij van de Directie der Waterleiding-Maatschappij „Noord west—Brabant vernemen zijn in het eerste haljaar dat het bedrijf ln wer king is, dns tot 1 Juli jl. 5884 aan vragen voor huisaansluitingen ingeko men welke over de verschillende ge meenten als volgt zijn verdeeld Aantal' Aantal Gemeente inwoners aangevr. 1 Jan.aanslui- 1925 tingen. Dinteloord 4046 331 Dongen 8047 185 Etten 9007 353 Fijnaaart 4661 286 Geertruidenberg 2670 86 's-Gravemoer 1441 80 Hooge en Lage- Zwaluwe 5058 316 Loon-op-zand 9598 435 Made en Drim- melen 5078 118 Nieuw-Vosmeer 1399 125 Oosterhout 14394 248 Oudenbosch 5913 347 Oud- en Nieuw- Gastel 6059 114 Princenhage 13872 388 Raamsdonk 7084 296 Sprang Capelle 5003 152 Standdaarbuiten 1941 200 Steenbergen 9345 554 Terheijden 4337 62 Waspik 3360 169 Willemstad 2181 108 Zevenbergen 8807 657 St. Philipsland 2187 262 Klundert 11 Hoeven 1 Totaal 135493 5884 Attentie. In de kermis-advertentie van „Musis Sacrum" staat: Zondag 19Juli matinée der Liedertafel „Oefening en Vermaak", dit moet zijn: „Matinée van Waalwijks Revue-gezelschap „Onderling Kunst genot". De Volksmatinée der Liedertafel wordt gegeven Zondag 12 Juli a.s. Zwem inrichting. Heerenbaden 203. Damesbaden 94. Kostelooze baden 56. Temperatuur l9'/2°. De Kring Zutphen van de Ver eeniging van Schoenmakerspatroons- en Schoenwinkeliers—vereenigingen heeft besloten om verschillende groe pen te vormen om een bezoek te brengen aan de Tentoonstelling alhier. Kees Pasmans. Onze Bossche medewerker schrijft: Voor den eersten keer houdt de jonge schilder Kees Pasmans een ten toonstelling van zijn werk Toch ken nen wij hem al langerde Bossche Kunstschool heeft or.s vroeger jaar op jaar schilderijen en teekeningen van dezen begaafden leerling getoond. Reeds toen wekte hij verwachtingen. Na voltooiing zijner schoolstudie heeft de heer Pasmans een half jaar in Parijs doorgebracht. Onlangs is hem wederom een koninklijke subsi die toegekend voor zijn verdere ont wikkeling. Nu laat hij met zijn tentoonstelling eens duidelijk zijn. waar hij staat. De uitnoodigingen, die Pasman verzond, en de plaats der tentoonstel ling geven alvast den indruk, dat hij zijn eigen weg durft gaan. De uitnoo- diging draagt een aanduiding van de Parijsche Lieve Vrouwekerk De plaats der tentoonstelling is het atelier van -poetst licht uit *È*ÉC**4**ÉAA*É*Éfti*Ai Maandagmorgen geeft de Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" haar jaariijksch kermismatinée in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt, waarbij ditmaal de Gebr. Lips, humoristen uit Zevenbergschen Hoek. hunne mede werking zullen verleenen. De kermismatinée's dezer liedertafel kenmerken zich steeds door de vroolijke stemming die er heerscht en als gewoonlijk zal het er Maandag wel weer stampvol zijn Het zeer afwisse lend programma belooft veel genot, zoowel op het gebied van humor als van toonkunst De liedertafel komt met enkele goedgekozen nummers, waarvan we slechts willen noemen het bekende prachtige koorwerk met begeleiding „Hymne" van de Vliegh en het nieuwe koor „Wereldvrede" van Ham. De humoristen Gebr. Lips zijn voor hier nog geheel onbekenden Gezien echter de vele prijzen en prachtige recensies die zij elders verwierven, kunnen wij er gerust op zijn dat de liedertafel met hen een goede keus zal hebben gedaan. Ook zij bieden een aanlokkelijk programma. Iedereen zal ongetwijfeld getuige willen zijn van hun eerste optreden hier Zooals bekend zal de heer J. Spijkerman te Breda, oud-hoofd der school alhier en directeur der Rijks normaallessen te Waalwijk en te Breda, wegens 't bereiken van den leeftijds- Klundert en Hoeven zijn buiten het concessiegebied gelegen. Het totaal aantal aangevraagde aan sluitingen bedraagt rond 26 procent van het aantal aansluitbare perceelen. De bevolking schijnt blijkbaar in het algemeen veel belang in eene goede drinkwatervoorziening te stellen, zoodat dii jaar zeker veertig procent der per ceelen aangesloten zal kunnen worden wanneer ln de groote gemeenten ook de noodige belangstelling getoond wordt. De firma V. van Laarhoven alhier, zal stand no. 125 in Hal A niet in nemen, zij bezet daarentegen stand no. 106 in die Hal, 36 vk M. be slaande. ln Mei bedroeg de productie van schoenen bij de binnenlandsche fabrie ken in Amerika 25 001.000 paar tegen 25.240 000 paar in Mei 1924. De leerlingen der Christelijke School alhier, (hoofd de heer J. L v. Kempen) hopen binnenkort een reisje te maken. Het doel voor dit jaar is, om naar Amsterdam te gaan en van daaruit een zeetochtje te maken naar het eiland Marken, om dan via Mon nikendam en Volendam door de bin nenwateren terug te keeren naar Am sterdam. De C. v. P. te Gouda bericht, dat omtrent een op 22 Mei 1925, onder zijne gemeente gevonden reservewiel van een auto, met binnen- en buiten band, aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen O/erneming van dit bericht in de dagbladen is gewenscht. De Burgemeester van Aalten waar schuwt tegen de practijken van den persoon van Wilhelmus Nierkens, geb te Zevenaar 15 October 1888 teeke naar en bouwkundige tijdelijk te Aalten, bij zijne schoonouders J. H. Sieverdink woonachtig. Nadere inlichtingen verstrekt voor noemden Burgemeester. Overneming in de nieuwsbladen is gewenscht. Ons Provinciaal Museum. Wie van uit de Langstraat Den Bosch bezoekt moet zich nu voortaan niet alleen bepalen tot het gaan bekijken van onze beroemde Kathedraal, doch behoort als ras echte Brabander ook belangstelling te toonen voor ons eigen Noord-Brabantsch Museum dat in Den Bosch Woensdag plechtig ge opend werd. Het Provinciaal Genootschad voor Kunsten en Wetenschappen heeft zich in de bijna honderd jaren van zijn 34827 Do schoen flanst frao» aan Uwen voot. Zoo pij mot Erdal poet sen doet.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9