3 De heer Van der Horst vindt het verschrikkelijk dat men in Den Haag zooveel kosten op de kop van de gemeente durft schuiven. Bij de be handeling van de begrooting heeft hij daarop al gewezen en hij begrijpt niet hoe het mogelijk is dat men daar maar mee blijft voortgaan. Hier, in dit geval, gaat het er maar om wat de billijkheid eischt. Geeft men geen subsidie, dan dwingt men de menschen om hun kinderen naar de openbare school te zenden. Feitelijk zegt spr. tegen subsidie- verleening te zijn, omdat hij het standpunt huldigt dat hij, die zijn kinderen wil laten studeeren, dit zelf maar moet betalen, maar waar de zaken zoo staan is hij voor verleening van subsidie wijl dit voor de gemeente neg het meest goedkoope is. Hij vraagt verder of er al iets ge daan wordt om de gemeente te ont lasten inplaats van te belasten. De heer Snoeren blijft het onbillijk vinden dat wordt betaald voor die genen die dat zelf goed kunnen doen. De Voorzitter zegt dat wel eens actie is gevoerd door de vereeniging van Nederl. gemeenten om de ge- meentens wat meer te ontlasten. Van der Horst. Het is allemaal heel mooi dat de regeering met een slui tende begrooting komt, als men dan de lasten piaar niet op een ander schuift. Het wordt hoog tijd dat daar tegen eens een flinke actie wordt ge voerd en maatregelen worden getroffen om daaraan een einde te maken want zoo kan het niet blijven. Voorzitter. Ik zou f 100 per leerling geven, dat is dan f200. De leerlingen komen van Loonopzand. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met 8 tegen 4 stemmen aan genomen. Voor stemden de heeren Snaphaan, Wijdemans, Snoeren, de Wijs, van Beurden, van der Horst, Verschuren en Brok. Tegen de heeren Vrinten, van Lier, Swagemakers en van Amelsvoort. 6. Aangehouden voorstel inzake verbetering van de wegen te Kaats heuvel en te Loonopzand, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Het prae-advies luidt als volgt Voorzitter. In Uwe vorige vergadering van 23 Mei 1.1. hebben de stemmen gestaakt over het voorstel tot verbetering van de wegen in de Telefoonstraat te Kaatsheuvel en in de Nieuwe straat te Loonopzand. Gebaseerd op den minder gunstigen finantieelen toestand der gemeente werd bij die gelegenheid het denkbeeld geopperd om van de Regeering uitstel zan de werkzaamhe den verbonden aan de wegverharding vóór de 24 arbeiderswoningen te Loon opzand. te krijgen, doch is het blijkens een daaromtrent ontvangen schrijven absoluut uitgesloten dat de Regeering van de terugvordering van het in die vergadering genoemd bedrag van f 8202,10 afziet, indien niet binnen den door haar gestelden termijn degewensch- te verbeteringen (sintelweg tusschen trottoirbanden en trottoirs van grint enz.) zijn aangebracht. In dienovereen- komstigen geest is derhalve ook met dit nader schrijven rekening te houden. Wil de gemeente zich niet geplaatst zien voor de restitutie van het bedrag van f 8202,10 dan zal zij hebben te voldoen aan de door den Minister gestelde conditie voor wat betreft de verharding van het weggedeelde gelegen vóór de 24 woningen van de Bouwvereeniging „Loonopzand Voor uit". Daarmede wordt, zooals in de vorige vergadering werd opgemerkt, niet alleen slechts een klein gedeelte van den weg bestreken, doch loopt^ de verbetering bovendien over het gedeelte waar de verharding feitelijk 't minst noodig is, al zal deze verbe tering aan de naast wonenden overigens zeer ten goede komen. Gaan wij toch na dat aan het ander gedeelte van den weg de 2 scholen (openbare en bijzon dere) zijn gelegen, met elk plm. 140 kinderen, dat aldaar het klooster met volledig gasthuis en bewaarscholen zullen worden gebouwd (waarvan de aannemingsom f 132000 bedraagt) en dat aldaar de geneesheer woonachtig is. dan zal het wel geen nader betoog behoeven dat meer nog dan het boven- aangegeven vak, de weg hier ver harding behoeft. Zoowel in den zomer met zijn stof als in den winter met zijn modder moet dit weggedeelte dagelijks door honderden kinderen en andere personen worden gepasseerd en zal deze passage niet minder toenemen indien het gasthuis met zijn diverse kamergelegenheden zal gereed zijn en de bewaarschool in gebruik zal zijn genomen. Meenen wij hiermede de groote noodzakelijkheid te hebben betoogd dat de wegverbetering te Loonopzand, ook voor het ander gedeelte als door den Minister is aangegeven, dringend noodig is, niet minder willen wij ge lijke motiveering laten vallen voor de Telefoonstraat, waarin momenteel reeds 129 woningen gebouwd zijn. Het wil ons voorkomen dat deze straat als woningwijk voor ruim 6000 inwoners, waarbij de gemeente door de woningen der bouwvereeniging, fïnantieel sterk is geïnteresseerd, dringend voorziening behoeft. Wezen wij boven voor Loonopzand reeds op het stof in den zomer en den modder in de regenperi ode, dan moge dit in nog meerdere mate gelden voor de Telefoonstraat, die bij droogte en regen de meest denkbare ongemakken geeft. Voeg daar naast dat deze arbeiderswijk een drukke passage vormt en dat bij een behoorlijke bestrating, de uitbreiding der plaats zich naar dat gedeelte richt, dan zal wel niet nader behoeven te worden aangegeven dat ook hier verharding niet allen gewenscht, maar tevens ook niet minder noodzakelijk is. Overeenkomstig de voorstellen in Uwe vorige vergadering behandeld zouden de kosten van een sintelbe strating tusschen trottoirbanden met een klinkergoot voor afwatering, rio leering waar dit vereischt wordt, enz. respectievelijk bedragen f 17500 voor den weg in Loonopzand en f 20500.- voor den weg te Kaatsheuvel of totaal f 38000.-. Van deze som behoort in feite te worden afgetrokken f 8202.10 wijl dit bedrag per sé moet worden verwerkt dan wel aan het Rijk moet worden gerestitueerd, terwijl daardoor voorts voor ruim f 3500 - oude keien (in de Telefoonslraat gelegen) vrij komen, welke voor reparatie aan de buitenwegen alleszins noodig zijn. Reeds thans wordt aan deze keien groote behoefte gevoeld en heeft de gemeente zich tijdelijk kunnen behel pen door de opritstoepen aan de Gast huisstraat door klinkers te vervangen, tengevolge waarvan de daar gelegen keien konden worden benut om de eerste noodzakelijke herstellingen uit te voeren. Ook voor de toekomst moet echter in de behoefte aan keien worden voor zien, waarvoor de gelegenheid zich thans bepaaldelijk leent. Al deze becijferingen volgend ko men wij er derhalve toe dat de weg- verbeteringen feitelijk niet meer dan ruim f 26000,— vragen, nu daarnaast eenerzijds uitgaven (f 8202,10) staan waaraan niet is te ontkomen, terwijl anderzijds voor ruim f3500.— een reserve aan oude keien wordt gevormd welke voor de naaste toekomst drin gend noodig zijn. Al zal voor het bovenaangegeven doel de geldleening f38000.behoo- ren te bedragen, is rechtens voor de betalingen van renten en aflossingen meer speciaal te voorzien in het cijfer van f 26000.—. Toegevende dat de inkomstenbelasting reeds dermate is opgevoerd dat be zwaarlijk nog verhooging is te bevor deren, meenen wij dat de oplossing niet in deze richting is te zoeken. Veeleer zou naar het ons wil voorko men in dit geval zijn te denken aan de verhooging van straajbelasting en zou indien het percentage daarvan in het algemeen met 50°/0 werd verhoogd een meerdere opbrengst van ruim f 1800.— worden verkregen. Van het kapitaal groot f26000.— zou daarme de de rente kunnen worden gedekt en zou daarnaast ook nog een bedrag voor aflossing kunnen overblijven. Weliswaar is het aflossingsbedrag voor de eerste jaren niet geheel vol doende te achten, doch zal dit gelei delijk stijgen naarmate de amortisatie enkele jaren zal hebben doorgewerkt. Op deze wijze wil het ons toeschij nen dat ook de finantieele situatie 't best is te ondervangen, terwijl de verhooging van de straatbelasting in het algemeen geen bijzondere bezwa ren met zich brengt. Wij meenen ons verder zulks met het oog op de finantieele lasten, tot een sintelweg te moeten bepalen en vinden daartoe te meer aanleiding wijl deze weg door latere zij het succes sievelijke bijstorting met keislag, in een goeden keislagweg kan worden omgebouwd, zonder dat dit nu toch regelmatig moet worden bijgestort tot bijzondere uitgaven behoeft te leiden. Vrinten. Ik kan niet begrijpen hoe Burg. en Weth. met een voorstel durven komen om de Straatbelasting met 50 pCt. te verhoogen. Denken Burg. en Weth. dat de menschen de centen maar van een boom kunnen schudden. Als de belasting zoo ont zettend omhoog moet, dan ben ik er absoluut tegen om daar wegen aan te leggen. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn er ter volle van overtuigd dat de men schen het niet van een boom kunnen schudden, maar we hebben dezen weg aangegeven omdat ons dit billijk voor komt, wijl dan een druk daarvan niet op den minderen man komt. Vrinten. Burg. en Weth. hebben dan niet bedacht dat er zeer vele huis eigenaren zijn die in de jaren 1916, 1917 en 1918 gedwongen zijn gewor den om een huis te koopen en die er nu zeker zoo erg aan toe zijn dan de werkman. Niet altijd hebben de menschen uit weelde een huis gekocht. Dat mag ook wel eens in aanmerking worden gebracht. Voorzitter. Moet het van de inkom stenbelasting komen, dan wordt ieder een er de dupe van. Van Amelsvoort. Het is ongepermit teerd de wegen-belasting zoo hoog op te voeren. Nu moeten de menschen uit de Moer, het Hoekske, den Hil enz. bijdragen opdat daar een straat kan worden aangelegd terwijl ze zelf al hun heele leven in stof en modder poelen zitten. Van hoogerhand wordt aangegeven om zuinig te zijn en nu zegt men in het preadvies wel dat het dan f 1800 per jaar kost, wat nu wel heel mooi klinkt, maar het moet toch maar betaald worden. De Minister zegt dat hij die f8000 niet zal terugvorderen als daar maar een behoorlijke weg wordt gemaakt en waarom zou men dan een f 40.000 gaan uitgeven. De Voorzitter merkt op dat ook voor de f 8000 een geldleening moet wor den gesloten, terwijl daarnaast een post moet worden uitgetrokken voor aankoop van oude keien voor ver- strating en dan komt men al over de f 10.000. Van Amelsvoort. Maar f 10.000 of 40.000, dat is ook nogal een verschil. De toestand is van dien aard dat het niet gepermitteerd is een dergelijke uitgaaf te doen, want men mag er ook wel rekening mee houden dat de finantieele toestand van de gemeente er niet beter op zal worden. Voorzitter. Dat wil ik direct volko men toegeven dat de finantieele toe stand er niet beter op zal worden. Ik ben ook bang dat er weer werkeloos heid zal komen, maar waar de Minis ter besloten heeft geen steunregeling meer in het leven te roepen, iets waarin hij groot gelijk heeft, daar moet toch worden omgezien wat dan kan worden gedaan. Die wegen konden dan worden aan gelegd door de werkeloozen, wellicht dat de Minister dan ook nog genegen is om in de kosten daarvan wat bij te dragen. Het is niet de bedoeling dat direct na het besluit met het werk wordt begonnen. Als alleen maar binnen 9 maanden dat werk gereed is voor de woningen in Loonopzand, dan is het in orde, dan behoeven we de f 8000 niet aan het Rijk terug te betalen. Geheel de weg in orde maken zou trouwens onzin zijn, ik zou eerst het klooster met school klaar laten zijn, want anders wordt toch alles weer stuk gereden. Ik zou het werk geleidelijk laten verrichten. Het is juist zoo iets om door de werkeloozen te laten ver richten. De heer Van der Horst is het mei den heer Van Amelsvoort, waar deze zegt dat het onbillijk is dat men uit andere wijken mee moet betalen, hoe wel zij daaraan niets hebben, niet eens. Dit toch is steeds zoo geweest en zal zoo wel blijven. Het gaat toch maar niet aan dat ieder gedeelte voor zich zelf moet zorgen. Als de toestand dragelijk was, zou er over het totstand komen dezer wegen niet zooveel wor den geredeneerd en zouden dan de bewoners van de verschillende wijken ook moeten betalen. Spreker geeft in overweging om in principe te besluiten dat het werk in gedeelten zal worden uitgevoerd, dan kan nu wel worden besloten of de weg voor de woningen in Loonopzand wordt aangelegd ofwel of het geld aan hel Rijk zal worden teruggegeven. Jaarlijks zou dan op de begrooting een bedrag gebracht kunnen worden en zou op deze wijze succes sievelijk, b.v. in een tijdsbestek van drie jaren het doel kunnen worden bereikt De heer Van Beurden acht het beter een termijn van twee jaar te stellen en het werk onder eigen beheer uit voeren bij werkeloosheid. Op het oogenblik is toch geen ander werk te verschaffen. Van Amelsvoort. Zijn die straten wel door werkeloozen aan te leggen? Voorzitter. Zulke wegen wel. Als het nu klinker- of keiwegen moesten worden, dan niet, maar nu er maar gewoon gestort moet worden, gaat dat wel. Ook de troitoirbanden kunnen wel door werkeloozen, onder deskundig toezicht, worden gelegd. De heer Snoeren juicht het voorstel toe omdat het te voorzien is dat een groote werkeloosheid zal komen. De heer Van Lier zegt dat door de besprekingen het voorstel wat zuiver der is gekomen. Naar zijne meening moet eerst worden besloten of be doelde f 8000 verwerkt zullen worden en eerst daarna kan het belang van de andere wegen onder het oog worden gezien. Nu is dit laatste het eerst op den voorgrond gebracht en dat mag niet. Met het voorstel van den heer Van der Horst, om in principe te be sluiten de wegen in orde te maken, kan hij genoegen nemen, echter zou hij geen tijd willen bepalen binnen welken het werk tot stand moet zijn gebracht, want men komt vanwege de vuilwaterkwestie, waarvan men niet zal kunnen afkomen, voor groote onkosten te staan. Ook daarvoor zal men wel een leening van f30.000 of f40.000 moeten aangaan. Spr. wil niet ontkennen dat de wegenverbetering daar niet noodig is, maar met het oog op den financieelen toestand zou hij het geleidelijk laten uitvoeren en alleen bij werkeloosheid. Als men het vraagt zal de Minister daaraan dan wel steun verleenen. Bovendien vraagt spr., of het werk nog niet op een minder kostbare wijze kan worden verricht. Vervolgens vraagt hij ook nog of den Minister er niet zou zijn af te brengen om daar grint op te brengen wijl gruis beter is. De Voorzitter meent dat de inspec teur daartegen wel geen bezwaar zal hebben. Van Lier. Is een betonnen band niet goedkooper. Voorzitter. Neen, dat is de goed koopste wijze. De heer Van Lier weet niet of de wateraflooping, zooals die nu is aan gegeven, wel noodig is. De eindcijfers zullen z.i. wel tegen vallen, dat is geregeld. Spr. wil in principe wel tot ver betering van die wegen besluiten. De heer Van Beurden acht het wenschelijker thans een definitief be sluit te nemen wijl men er anders toch weer op moet terugkomen. Dat men besluite het werk over een jaar of drie te verdeelen. De heer Snaphaan merkt op dat de straatbelasting niet met 50 pCt. zal behoeven te worden verhoogd als door den Minister een subsidie wordt gegeven bij wijze van tegemoetkoming in de kosten van werkeloosheid. De Voorzitter zegt dat men zich op een zuiverder standpunt plaatst als op de eerste plaats wordt besloten om aan het verlangen van den Minister te voldoen en op de tweede plaats als wordt besloten dat de wegen bij wijze van werkverschaffing zullen worden aangelegd met steun van den Minister. Snaphaan. Onder het oog mag men ook wel zien dat men nu een groote werkeloosheid krijgt en dan misschien in geen 10 jaar meer, dan zou zoo'n weg maar blijven liggen. Daarom zou ik zeggen dat de wegen in 3 jaar tijds in orde moeten komen. Van Beurden. Als we met geen werkeloosheid hebben te kampen is de toestand vanzelf beter ook. De heer v. d. Horst vraagt of het niet beter is dat Burg. en Weth. in een volgende vergadering met een concreet voorstel komen. Bij de nieuwe begrooting kan dan een post worden uitgetrokken voor 1926, terwijl reeds dit jaar met het bewuste gedeelte in Loonopzand kan worden begonnen. Snoeren. Maar als er nu eens een groote en langdurige werkeloosheid komt, dan zou men dat werk niet kunnen verrichten omdat besloten is er drie jaar over te doen. Voorzitter. Dan zou daarover nog altijd weer eens te praten zijn. Van Lier. Die f 8000, moet die persé verwerkt worden. Voorzitter. Neen. Van Lier. Het is maar omdat men dat eindje weg nog krijgt gelegen tusschen de huizen en den Prov. weg. Voorzitter. Dat zou te gek zijn om dat te laten liggen. Dat is vanzelf sprekend zou ik zeggen dat ook dat gedeelte wordt in orde gemaakt. De heer Vrinte kan zich met het voorstel vereenigen alleen wanneer door den Minister subsidie wordt ge geven. De heer v. d. Horst wijst er opdat de heer Vrinte het een met het ander verbindt. Volgens hem is het beter dat betaald moet worden zonder werke loosheid dan met werkeloosheid. Als de Raad besluit om binnen 3 jaren het geheele werk tot stand te bren gen en er zijn geen werkeloozen ge weest, dan mag men blij zijn. Komt er werkeloosheid, dan zou hij een commissie naar Den Haag willen laten gaan, die den Minister wijst op de toestanden hier. De Voorzitter neemt namens Burg. en Weth. het voorstel van den heer Van der Horst over en stelt voor le. uitvoering te geven aan het besluit van den Minister en 2e. binnen drie Geen vrees voor weer of regen. Met Erdal kunnen zer Tegen. v' -door prima kwaliteit voondeelig jaren onafhankelijk van werkeloosheid, de wegen in de Telefoonstraat te Kaatsheuvel en de nieuwe wijk te Loonopzand op de door Burg. en Weth. vroeger opgegeven wijze, zoo voor- deelig mogelijk, te verharden. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Snaphaan, Van Lier, De Wijs, Van Beurden, v. d. Horst, Brok, Verschuren en Snoeren. Tegen de heeren Wijdemans, Vrin ten, Swagemakers en Van Amelsvoort. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. LAND- EN TUINBOUW. (2e helft Juli.) Nadruk verboden. Juli heel Hooimaand wat niet zeg gen wil, dat in die maand bepaalde lijk de hooiing geschiedt of moet ge schieden. Men hooit of maait, wanneer in het te maaien gras de grootste mas sa verteerbare voedingstof aanwezig is. Is het gras „hard" geworden, dan zit er te veel ruwvezel in, en is de verteerbaarheid minder geworden. Tij- dig maaien is dus reeds hierom ge- wenscht, maar heeft nog andere voor- deelen. De zode loopt beter uit, wordt dichter en fijner bij vroegtijdig afmaai en; er ontwikkelen zich meer zijscheu ten en uitloopers, waardoor men later een beter sluitende zode verkrijgt. Men blijft ook beter de onkruid—planten baas. Wordt telkenjare laat gemaaid, dan gaat de zode achteruit. Bij tijdig maaien is de volgende snede vroeger en geeft doorgaans ook meer massa. Een vorige keer hadden we het over de ongewenschte boterbloemen in de wei, dit jaar zoo buitengewoon talrijk. Daartegen wordt nu in het Alg. Ned. Lbld." aangeradenhet afzichten—niet afmaaien, want dan ver nietigt men het gras van de boven einden der doorgeschoten stengels, waaraan de bloemen zitten. Als men dit doet voor het rijp worden van het zaad, dan heeft die kamp het volgend aar minder planten. Het zichten kost weinig tijd en valt juist op een moment dat er niet veel te doen is. Evenwel een grondiger bestrijdingsmiddel blijft het wieden, dat men steeds kan toe- jassen, als de drukte niet groot is. Het zij herinnerd, dat de boterbloem vergiftig is; het vee versmaadt het, maar 's winters op stal is het wel ge dwongen er van te eten. tot schade der melkgift en den groei. Bovendien komen dan de zoden met den mest op de vaalt, en zoo weer op het land terecht. Onlangs maakten we mel ding van een bietenschoffel, een prac- tische vinding van den heer J. Doorn bosch Ez. te Schiidwolde, waarvan we nu kunnen zeggen, dat ze ons zeer goed voldoet. Een nieuwe vinding is intus- schfen in dezelfde provincie gedaan. Door den smid Osinga te Gasselter- nijveenschemond is de nieuwe aanaar- der gebouwd. Bij een gehouden de monstratie voldeed het werk aan de aanwezigen geheel aan de eischen hoewel het werktuig den schoffel niet in alle opzichten kan vervangen. De Commissie ter beoordeeling achtte het vooral voor bezitters van groote be drijven, die meer schoffelwerktuigen bezitten, de aanschaffing van belang. In den hof. Van het zaaien hangt veel af. Dit bleek me dezer dagen opnieuw, toen een goede kennis, een beginneling, klaagde over het niet of slecht opkomen van vele zijner zaden. Zie hier eenige algemeene regelen. In den regel zaait men te vroeg. Daar zijn er die reeds in April, wanneer het weer bizonder mooi is, het zaad van fijne bloemen in den grond brengen. In den vrijen grond zaaie men even wel niet eerder dan einde Mei, in den tijd dat de ergste nachtvorsten voorbij zijn. Men make dan den grond zeer fijn en effen, en zaaie bij voorkeur bij regenachtig weer, liefst in deh vroe gen morgen, zeer gelijkmatig over het geheele perk. Zeer fijne zaden ver- menge men vooraf met wat zand. werke die niet onder, doch drukke ze alleen zeer zacht aan met een plankje. Grovere zaden werke men over 'tal- gemeen slechts zoover onder als de eigen dikte bedraagt. Korrels en pitten worden gepoot. Na de zaaiing zorge men te groote uitdroging van den grond tegen te gaan. Deze moet voch tig blijven, wat men het best bereikt door met matten of iets dergelijks te bedekken en af en toe matig te begie ten. Het is een dwaling te meenen, dat bezaaide perken niet begoten mogen worden omdat dan het zaad zou „ver stoffen"; bij droog weer is gieten zeer noodig. Men wachte zich echter te gieten zooals wij dikwijls zagen; het water met volle handen uitgutsend uit den emmer. Bij zulk „gieten" is het geen wonder, dat het zaad niet of slecht opkomt, daar het dan goeddeels is uit- en weggespoeld. Zijn de plant jes opgegaan, dan zorge men, alle onkruid bijtijds uit te roeien, opdat niet later door de groote wortelvertak kingen ook de bloemplantjes mede worden uitgehaald. Ook te dikke stand dezer plantjes moet vermeden worden daar ze zich bij gebrek aan ruimte niet goed kunnen ontwikkelen. Wij herhalen de twee voorname eischen voor het opkomen van bloemzaden zijn niet te vroege en niette diepe zaaiing. Onderzoek uw aardappelvelden! Laat zoonoodig u onderrichten omtrent de kenteekenen van verschillende aardap pelziekten, als bladrol, topbont en zwatbeenigheid e a. Verwijder de zieke planten, om verdere besmetting, ook van het pootgoed voor 't volgend jaar te voorkomen. Het tijdig rooien geeft geen verlies, de andere brengen des te meer op. Het land vrij komende van de vroege erwten, kan nu met andijvie beplant worden; eerst den grond goed los maken; neem de sterkste planten uit het zaaibed en dun dit tevens uit. Bescherm uw bessen door een nette- gen de vogels; ze houden vooral ook van de zwarte bessen, deze vrucht is, tot gelei bereid, een uitnemend middel tegen verkoudheid. Door linnen gaas langs de boomen te hangen, kunt ge uw perziken tegen de wespen bescher men. Voel niet met de vingers of de perzik al zacht wordt; de minste aan raking geeft later vlekken en rotting. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kal meerend en Versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven Kalmte en nemen Gejaagdheid en Over spanning weg. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. IWIMIIMH O HUMFWHW

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2